Rotterdamsch stoomschip io nood Onze halsstarrige gulden De oorzaken van de Japansche crisis Wat de pers zegt van x Egy pt e's Het Britsche onderzoek in Marokko Binnenland De moord in het vliegtuig bewapening Dc training van het Nederlandsch elftal DE MEEST ONSOCIALE BEGROOTING TER WERELD. EEN REVOLUTIE DREIGT. Onze V.P.B.-correspondent seint uit Tokio: De laatste gebeurtenissen in Japan zijn voor degenen, die de politieke verhoudingen van het land een weinig kennen, niet zeer verrassend geweest. Het heeft weinig zin, zich aan voorspellingen te wagen ten aan zien van de dingen, die na de benoeming van generaal Oegaki tot kabinetsformateur, zullen komen. Veel belangrijker is 't te on derzoeken, welke de oorzaken zijn, die tot de crisis leidden. De economische moeilijkheden. Zooals bijna altijd zijn het economische oorzaken, daarin tenminste onderscheidt Ja pan zich in geen enkel opzicht van Europa of Amerika, hoe verschillend voor het ove rige de verhoudingen ook mogen zijn. Japan heeft om zoo te zeggen een étappe in zijn ontwikkeling overgeslagen, namelijk die van het burgerlijke regime. Van een agrarischen feodalen staat is Japan in korten tijd tot een moderne kapitalistische natie geworden. Zoo als zoo dikwijls wist de politieke ontwikke ling geen gelijken tred te houden met de eco nomische, d.w.z. een stand van burgers kon zich niet ontwikkelen. Eenerzijds bleven de kleine boeren en pachters met de boven hen gestelde adellijke grootgrondbezitters bestaan en anderzijds kreeg men do typische klassen van het kapitalisme, namelijk arbeiders en industrie- en bankmagnaten. Als midden stand, intusschen niet sociaal, maar slechts politiek, fungeert het leger, dat een zeer be langrijke rol speelt, maar niet de taak van een verbindend lid kan vervullen, wijl de sociale tegenstellingen tusschen de klassen en daarmede de economische spanningen te groot geworden zijn. De verschrikkelijke ar moede der Japansche boeren, die immers nog steeds het grootste deel van de bevol king vormen, maakt het den staat onmoge lijk, op grond van voldoende belastinginkom sten moderne sociale maatregelen te nemen. Het leger wenscht een expansie van Japan en aan dezen wensch wordt zooveel mogelijk tegemoet gekomen: het leger wordt bewa pend op een wijze, die jaarlijks evenveel mil- liarden verslindt als de veldtochten in China. Waar komt dit geld vandaan? Geenszins uit de exportoverschotten, maar men betaalt de land- en industrie-arbeiders hongerloonen en legt hun bovendien nog hooge belastingen op. Gevolgen zijn sociale spanningen, daar de grootgrondbezitters zich tegen een nieuwe verdeeling van den bodem en een verminde ring hunner rechten al even heftig verzet ten als de industriëelen en bankiers tegen een behoorlijke betaling hunner bedienden en arbeiders. Zoo wordt het land verscheurd en aan het einde van een dergelijk proces staat, zooals wij reeds zoo dikwijls beleefd hebben, de dictatuur, zij het van een „Führer" of een generaal. Men behoeft slechts de bcgrooting voor 3037, die de directe aanleiding tot de huidige crisis vormde, te bestudeeren, om te begrij pen, waarom er in Japan een zoo grootc on tevredenheid hcerscht. Het budget voorziet in een totale uitgave van 42 millioen Engel sche ponden, dat is niet minder dan 32 meer dan in het vorige jaar en reeds de uit gaven in 1936 hadden een gevaarlijke eco nomische crisis tot gevolg. Maar het wordt nog erger: bijna 48 van de nieuwe begroo ting zijn voor bewapeningsdoeleinden, dus voor het leger en de veldtochten in China bestemd. Daartegenover staan 0,2 van de begrooting voor het onderwijs en 1,6 voor werkloozensteun en de volksgezondheid. Men kan rustig zeggen, dat dit het meest onso ciale budget is, dat niet slechts Japan, maar K. ter Laan met den Leeuw. Wij lezen in de Haagsche Post: Quantum mutatus ab illo;Hoezeer is hij veranderd!Herinnert gij, al een beetje ouderen onder onze lezers, u nog, welk een gebeurtenis dat was: een roode burge meester? Weet gij nog, hoe Speenhoff, de bard, in die dagen op zijn hoogtepunt, een kwarteeuw geleden onder groote hilariteit zong: „De burgerij die schrok zich lam „Toen hij dat baantje in Zaandam „Van burgemeester nam..."? En nu is die eerste roode burgemeester in Nederland, K. ter Laan, by zijn opstaan van Zaandams hoogsten zetel, tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw ge slagen. Zoo veranderen de tijden en de men- schen met hen. Zoo verkeert opstandige jeugd tot bedachtzamen ouderdom. Niet alleen voor personen geldt dit, óók voor richtingen en partyen. En deze evolutie is een klassieke waarheid: „alles stroomt". Men mag in dit geval veilig aannemen, dat de regeering het niet geriskeerd heeft „een figuur te slaan" en dat zy zich de zekerheid verschaft heeft, dat de heer Ter Laan haar eerbewijs zou aan vaarden. Men mag dus ook veronderstellen dat deze heeft geantwoord: „Zeer gaarne". Hij is intusschen niet de eerste sociaal-demo craat met een Koninklijke Onderscheiding. De heer Meijer de Vries, van het departement van Sociale Zaken, is hem vóór geweest en naar wij meenen de heer Jansomius, indertijd burgemeester van Leeuwarderadeel, óók. In ieder geval mag men er nieuwsgierig naar zijn, of dit standpunt nu een partij-standpunt geworden is. Want danDan zal er een dikke Staatscourant moeten verschijnen op 31 Augustus. Men denke alleen maar eens aan den stelregel, dat kamerleden, die twee De politieke spanning in Japan, zoo duidelijk tot uiting gekomen door de heerschende bestuurscrisis, gaf onze V.P.B.-correspondent te Tokio aanleiding de oorzaken te bespre ken, welke leidden tot de scherpe tegenstellingen in het land van den Mikado. de geheele wereld in de laatste 50 jaren aan schouwd heeft. Naar de dictatuur? Het leger is intusschen tevreden en de mi nister van oorlog verklaarde, dat het feit, dat de afgevaardigden deze begrooting becriti- seerd hadden, hem dwong, aan alle onder handelingen met burgerlijke politici een ein de te maken, wijl dezen niet zouden weten, wat voor het welzijn van het land noodza kelijk is. Nu, er hecrschen in Japan verschil lende meeningen over datgene, wat voor het welzijn van het land noedig is. Maar dege nen, die voor. verstandige maatregelen plei ten en de financiëcle ruïne voorspellen, zulks tengevolge van de koortsachtige bewapening, zijn of in de minderheid, of zij bezitten geen voldoende macht om hun standpunt te doen zegevieren. Ongetwijfeld is het tegenwoor dige Japan, door innerlijke tegenstellingen verscheurd, in permanenten financieelen nood en met een officierscorps, dat groote mi litaire expedities cischt, omdat anders een ontwikkeling van Japan tot een werkelijke groote mogendheid niet te bereiken zou zijn, een land, dat wellicht het meest onmiddel lijk door een revolutie bedreigd wordt, een revolutie, die even goed van links als van rechts komen kan en in ieder geval tot de dictatuur moet leiden. (Nadruk verboden.) De komende Engelsche kroningsfeesten Nieuwe uniformen voor het leger. De fabrikanten van de uniformen van het leger zijn thans begonnen met het maken van de nieuwe uniformen, welke voor het eerst zullen worden gedragen bij de kroning. Ongeveer 50.000 man van de geregelde en territoriale troepen zullen met deze nieuwe uniformen worden uitgerust; alleen de Hou sehold Cavalry, de Guards en de Rifle-regi- ments zullen hun bestaande uniform hou den. Deze nieuwe uniform is blauw met kope ren knoopen. De snit zal meer aansluitend zijn dan bij de huidige khaki-uniform. De opslagen zullen niet meer de kleuren van de regimenten hebben, deze kleuren zullen alleen worden aangebracht in de uit monstering. Men weet nog niet, of deze nieuwe uni form de ceremonicele en wandeltenue voor de militairen zal worden. De Schotsche regimenten zullen eveneens dc blauwe tuniek krijgen, doch deze zal aan de voorzijde uitgesneden zijn, aangezien de kilt gehandhaafd blijft. De officieren zullen de bestaande ceremo nicele tenue blijven dragen. CODEX UIT DE TWAALFDE EEUW GEVONDEN. In een Italiaansch klooster. In de bibliotheek van het seminarie ie Reggio nell' Emilia, een plaats in Noord- Italic tusschen Parma en Modena, is een oude codex van historische en artistiexe beteekenis gevonden, naar Stefani meldt Het zittingsperioden achter den rug hebben, ge ridderd worden. En dat gemiddeld in de S.D. A.P.-fractie de mééste leden voorkomen met een langen staat van dienst! Stalin's Pensioenfonds Het „Hbl." schrijft: Het proces te Moskou tegen Radek en de zijnen is slechts een her-enscèneering van de vorige processen tegen de Trotskiïsten. Ook nu bekennen de beklaagden alles wat er maar te bekennen valt. en waarschijnlgk nog wel meer. Ook nu is Trotski weer de groote vijand van het bedreigde Russische proletariaat. Ook nu wordt den goeden verstaander te kennen gegeven, dat Duitschland en Japan de drijvende krachten bij dit spel zijn. Straks zal deze comedie wel weer met het vallen van een byi of het commando aan het executiepeloton eindigen. Maar hoe zeer gelijkend op de andere treur spelen van dezen aard te Moskou opgevoerd, de wereld blijft zich verbazen over dit dol bedrijf. Zijn het de bloeddorstige uitspattingen van een dictator, die voor macht en leven vreest? Zijn het dramatische afleidingsmanoeuvres om een hongerend volk tegelijk met schrik en be wondering te vervullen. Of zyn deze processen wellicht niets dan reusachtige blijspelen, waarby de voornaamste toeschouwers, Stalin en Trotski, heimelijk tegen elkaar knipoogen en de spelers na voor het voetlicht den verradersdood te zyn gestor ven door een achterdeur van het tooneel ver- dwynen Rusland is een onmetelijk land, waar het slecht zoeken is naar een enkeling. Wie weet is dit proces, net als de vorige, Stalin's manier om verdienstelijke medewerkers te pension- neeren. Wie weet zullen straks Radek en de zijnen in een vriendelyk dorp in Turkestan of Georgië onder anderen naam hun verdere leven slyten, als eerzame gepensionneerde ambtenaren, die na een loopbaan vol arbeid en strijd, dan hun eigen tuintje mogen bewerken en 's avonds onder een glaasje wodka nog wat napraten over dien goeden ouden tijd, toen zij in Moskou werden gefusilleerd geschrift, dateenende uit de tweede helft van de twaalfde eeuw, bestaat uit vier en twintig perkamenten bladen, verlucht met teekeningen door den abt Joachin de Fiore, die als theoloog en als miniaturist bekend is geworden. Volgens deskundigen moet Dante dezien codex hebben gekend en moet hij'hem hebben geinspireerd tot eenige pas sages in de „Divina Comoedia", zoodat men hoo^t dat de vondst nieuw licht zal wer pen op sommige duistere gedeelten in dit werk. De Britsche zeeofficieren werden niet op vliegveld Melilla toege laten. In het Lagerhuis heeft, naar de Londen- sche corr. van het Hdbld. meldt, de Britsche onderminister van Buitonlandsche Zaken, Lord Cranborne, in antwoord op een vraag medegedeeld, dat er aan de Britsche zee officieren, die onlangs Spaansch Marokko hebben bezocht met verlof om overal heen te gaan. ten einde een rapport te kunnen uitbrengen over de activiteit, der Nazi's, niet is toegestaan het vliegveld te Melilla te be zoeken. Ceuta, Tetoean en Melilla werden door den commandant van de „Vanoc", ver gezeld door den Britschen consul te Tetoean bezocht. Deze vonden geen bewijzen, dat een Duitsche macht te Ceuta was geland of dat toebereidselen waren gemaakt te Tetoean of in het binnenland voor de ontvangst van Duitsche troepen. Het aantal Duitschers te Melilla en op de vliegvelden werd op onge veer 150 geschat, maar dat getal varieerde van dag tot dag. Dc moord op Nawasjin Nog geen resultaten van het onderzoek. De autoriteiten die met het onderzoek inzake de moord op Nawasjin belast zijn zetten hun nasporingen naar den jonge man, die eenige dagen geleden aan de deur van het huis van Nawasjin is geweest voort. Deze moet ongeveer 25 jaar oud zijn, hij had rood haar en een rooden ringbaard en was klaarblijkelijk onbekend te Parijs, want hij vroeg eenige voorbijgangers naai den weg, waarbij hij een papiertje toonde Voordurend noodweer op de Noordzee Opvarenden van de trawlers in IJmuiden zijn het er allen over eens, dat zij in geen jaren zulk een slechten winter hebben mee gemaakt als thans. Het geheele vischgebied der IJmuidensche visschers wordt weken achter elkaar bijna onafgebroken door stormweer geteisterd, waardoor niet alleen het leven op zee zwaar en gevaarlijk is, maar ook de vangsten en dus de verdien sten gering zijn. Het gebeurt maar al te vaak, dat dagen achtereen het net niet over boord komt en dat de booten niet anders kunnen doen, dan met den kop op de golven te blijven ronddobberen, „liggen steken", heet dit in de zeemanstaal. Vele trawlers komen met schade binnen, als verlies van zeil of giek, van scheepsboot enz. Het bezaanzeil verloren de Mary IJm. 189, De Alma IJm. 44 en de Gloria IJm. 37, de Witte Zee IJm. 167, de Bloemendaal IJm. 71 en de Cornelis IJm. 15. De Limburgia IJm. 54, waarvan reeds be kend was geworden, dat het schip veel schade aan dek had bekomen, was gisteren binnen. Het bleek, dat de berichten geens zins overdreven waren. Het achterdek was letterlijk schoongeveed. De boot ende klam pen, waarin deze rust, waren weggeslagen en het bezaanzeil was aan flarden. Een zware ijzeren waterkeering op den bak was geheel achterovergebogen, hetgeen wel ge tuigt van de enorme kracht van het water. Zware storm voor de Portugee- sche kust. Het schip ls zin kend. Na den storm, die de laatste dagen vooral de Noordzee heeft geteisterd, woedde gisteren een geweldige or kaan ter hoogte van de Portugeësche kust, die desastreuse gevolgen heeft gehad voor de scheepvaart en waar bij ook een Nederlandsch stoom schip in uitersten nood is komen te verkeeren. De storm woedde met ontzettende kracht en het is begrijpelijk, zegt de Msb., dat op dit druk bevaren traject de schepen, die binnen zijn gebied kwamen, het hard te ver antwoorden kregen. Verschillende vaartui gen zonden S.O.S.-seinen uit, omdat zij zoo danig averij hadffen opgeloopen, dat de on dergang dreigde. Bergingsbooten voeren hen tot 40 en 50 mijl uit de kust ter hulp. Van oen schip, het Noorsche motorschip „In- gria" wordt, gemeld, dat het is vergaan in de nabijheid van Oporto,. Nadere bijzonder heden over deze ramp ontbreken nog. Ook een Nederlandsch vaartuig de „Jon ge Jacobus" kwam in nood te verkeeren. Dit schip, dat op weg was van Antwerpen naar Alexandrië, seinde gisteren namiddag, volgens een telegram van Lloyds, dat op 20 mijlen ten Westen van de Burlings even eens voor de kust van Portugal het luik hoofd van ruim 1 was ingeslagen. Een later I.lovdstelegram meldde nog: „Om 7.42 uur gisteravond seinde do „Jonge Jacobus", dat het schip zeer snel zonk". met den naam en het adres van Nawas jin er op. Het zelfde signalement wordt opgegeven door eenige personen, die zich Maandag in de buurt van dc plaats waarop de moord gepleegd werd bevonden. Sommige personen die betrokken zijn bij het onderzoek vragen zich af of er verband bestaat tusschen den geheimzinnigen dood van een Engelschen oc- conoom ongeveer vijftien dagen geleden en den pioord op Nawasjin. Beide heeren ken den elkander goed en kwamen in dezelfde kringen. Mevrouw Nawasjin heeft ver klaard, dat haar man geen bolsjewist was evenmin als een fascist en dat hij volgens haar slachtoffer was geworden van een ge heimzinnige macht. Mme. Sch^neder in Frankrijk terug. Mevr. Irène Schmeder, die eenige weken geleden in een vliegtuig een moordaanslag pleegde op haar minnaar, Pierre Lallemant, is door Engeland aan Frankrijk uitgeleverd. Met de „Maid of Orleans" is zij in gezelschap van een politie-recherchcur en een vrouwe lijke beambte van Folkestone naar Boulogne overgestoken. Daar is zij voorloopig opgeslo ten in afwachting harer berechting te Ver- sailles. Men herinnert zich dat Mme. Schmeder tezamen met Lallemant in Le Bourget waren opgestegen. Lallemant bestuurde het vlieg tuig. Toen dit zich op eenige honderden meters hoogte boven Trappes bevond, schoot mevr. Schmeder, die achterin was gezeten, op ver raderlijke wijze haar minnaar in den rug. Deze vond nog kracht het vliegtuig tot dalen te brengen. Zonder zich om het lot van den jongen man te bekommeren, legde mevr. Schmeder hem ergens in 't gras neer, stap te in het vliegtuig, steeg op en... vloog naar Engeland. Daar werd zij den volgende dag gearre steerd. Tegenover een verslaggever van het „Journal" die er in slaagde haar bij aan komst van de boot te Boulogne te intervie wen, verzekerde zij dat ze nooit het plan had gehad Lallemant te dooden, zelfs wilde ze hem niet het minste kwaad doen. Hoe de revolver dan is afgegaan? „Och, die dingen gaan van zelf af..." Zij begreep niet hoe het is gebeurd. Zij leeft thans in een „cauchemar", sedert vijf weken slaapt ze al niet. Nu gaat zij de gevangenis in „Een nieuwe gevangenis, nieuw lijden, wat doet het er toe, ik berust in alles"... Omtrent het lot van de bemanning, wel ke 24 koppen telt, is nog niets bekend. Ech ter bestaat alle hoop, dat op deze zeer druk ke scheepvaartroute van en naar de Mid- dellandsche Zee nog tijdig hulp ter plaatse zal zijn geweest. De Jonge Jacobus is 1757 bruto en 1064 netto tons groot en werd in 1921 op de Werf van de N.V. Scheepswerf v.li. dc Groot en Van Vliet te Slikkerveer gebouwd. Het schip behoort aan de N.V. Maatschappij stoomschip .Jonge Jacobus" (Middellandsche Zeevaart Cie. N.V.), te Rotterdam. De heer Fleskens stelt vragen over de muntcorrectie. „Bewaar ons voor stijging van de guldenkoers!" Het Eerste Kamerlid, de heer Fleskens, heeft aan den Minister van Staat, Voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister niet van meening, dat, waar door hem wordt nagestreefd 'n herstel van de con currentiekracht van Nederland op de we reldmarkt, door mid del van verlaging van het peil, waarop prijzen en kosten zich, bij den aanvang van zijn bewind, be wogen, de per einde September 1936 door internationale facto ren onvermijdelijk geworden correctie in de goudwaarde van de Nederlandsche munt, in haar consequenties uiteindelijk aanvaard kan worden als een logische voortzetting van bovenomschreven van den aanvang af ge volgde politiek? 2. Acht de minister het niet in strijd met het algemeen belang, indien, ondanks het feit, dat de gevoerde monetaire politiek door het parlement is goedgekeurd en ondanks de, op velerlei gebied, onmisken baar gunstige gevolgen van de plaats ge had hebbende muntcorrectie, niettemin van zekere zijde geageerd wordt voor een ver laging van het depreciatiepercentage, waar door gepoogd wordt de regeeringspolitiek te ondermijnen, en noodelooze onrust in den lande wordt verwekt? 3. Is de minister niet van oordeel, dat in den stroom van het kapitaal, die zich naar Nederland heeft gericht, een verschijn sel gezien moet worden van voorbijgaanden aard, hetwelk zich in alle landen na munt correctie heeft voorgedaan, en dat de lei ding van het egalisatiefonds zich hierdoor terecht gedrongen voelde actief in te grij pen, teneinde een koersstijging van den gulden te voorkomen? 4. Is de minister bereid mede te deelen, of waar het Centraal bureau voor de sta tistiek in het November-nummer van de Nederlandsche Conjunctuur, na beschou wing van het beschikbare cijfermateriaal, tot de conclusie komt, dat bij een depreri- atieperoentage van 20, geen overeenstem ming blijft bestaan, zoowel ten aanzien van de loonkosten per eenheidproduct, als ten aanzien van de kosten van levensonderhoud en de groothandelprijzen. ook naar zijn oor. deel bij de huidige mate van depreciatie van den gulden het Nederlandsche ppil van prijzen en kosten nog steeds niet geheel aan het wereldniveau is aangepast? 5. Is, in aanmerking genomen de vraag onder 4 geconstateerde feiten, het onder 2. gewraakte streven niet mede daarom in strijd met de economische belangen des lands, omdat, veeleer dan oen daling van liet depreciatiepercentage, een verdere ge leidelijke stijging door den minister zou dienen te worden overwogen? Geldinzameling voor het lucht- wapen Ernstige moeilijkhe den. Onze V. P. B. correspondent schrijft uit Cairo. Nadat de Engelsche militaire missie ter reorganisatie van de Egyptische strijdkrach ten hier aangekomen is en nadat de tot nog toe in Egyptischen militairen dienst zijnde Engelsche officieren hun posten ver laten hebben, geraakt de schepping van een nationaal Egyptisch leger zoo langzamer hand in het vaarwater der verwezenlijking De op het initiatief van de Egyptische mi nistère op touw gezette geldinzameling voor een uitbreiding van het luchtwapen heeft in dit rijke land tot nog toe een be drag van meer dan 2 millioen pond opge bracht en nog steeds stroomen de gelden bnnen. Men spreekt dan ook reeds over de aanschaffing van 100, 150 en zelfs 20Ó mo derne vliegtuigen. Het gestelde doel zal intusschen wel geenszins zoo gemakkelijk be reikt worden, als de oppcrvlakki- gen het zich voorstellen. Daar is in de eerste plaats het luchtwapen! Hoewel het geld voor de aanschaf fing van een groot aantal moderne toestellen die natuurlijk in Enge land besteld worden wel aanwe zig is, ligt toch de grootste moeilijk heid in het gemis aan geoefende pi loten, mechaniciëns, reparatiewerk- plaatsen, enz. Zelfs in de Egyptische pers wordt er op gewezen, dat het geen zin heeft, vliegtuigen te koopen, in dien er nog geen voldoend aantal geoefende vliegers in Egypte te vin den is. Hierbij dient nog opgemerkt te worden, dat dc Egyptenaar over het algemeen slecht met machines kan omgaan. Men heeft dan ook reeds besloten, de tot nog toe in Egyptischen dienst zijnde Engel sche piloten, die volgens de bepalin gen van het verdrag eigenlijk ont slagen zouden moeten worden, voor loopig stilzwijgend in dienst te houden. Bij- het leger is de grootste moeilijkheid gelegen in het feit, dat iedere eenigszins ontwikkelde Egyptenaar het ver beneden zijn waardigheid houdt, als gewoon soldaat in het leger te dienen. Slechts de armsten der armen, aan wie het met den besten wil der wereld niet mogelijk is, zich uit den militairen dienst vrij te koopen, vor men de kern van de gewone miliciens. En het is natuurlijk moeilijk deze achterlijke dorpsbewoners, die meestal analphabeet zijn, behoorlijk op te leiden. In de eerste vreugde over de na de nieuwe overeen-» komst met Engeland verkregen zelfstandig heid werd door kortzichtige patriotten meermalen de invoering van den algemee- nen dienstplicht zonder de mogelijkheid tot vrij koopen geëischt, maar al spoe dig bleek, dat men dezen rijken bron van inkomsten niet kon missen. Ook van de schepping van een sterk Egyptisch leger schijnt dus voorloopig nog weinig te kun nen komen. Van de vele malen besproken mogelijk heid, een kleine maar moderne vloot te bouwen, schijnt men nu voor goed te heb ben afgezien. Men zal met de modernisee ring en aanvulling van de bestaande kust vaartuigen genoegen nemen. Oefenpartij voor den wedstrijd tegen Duitschland. Ondanks de felle koude en den snerpenden wind heeft gisteravond op het nog gedeelte lijk met sneeuw bedekte V.U.C.-terrein het bijna volledige Nederlandsche elftal, dat a.s. Zondag tegen -Duitschland zal spelen, voor de laatste maal getraind. Onder leiding van den altijd even ener gieken Bob Glendenning werden de gebrui kelijke oefeningen gemaakt, terwijl de leden van de keuze-commissie zich op tempera tuur trachtten te houden door een partijtje sneeuwballen gooien. Teruggekomen in het gezellige warmö clubhuis, waar ook de bestuursleden val den K.N.V.B. de heeren Lotsy en Lamey aanwezig waren, hield de voorzitter van de keuze-commissie de heer II. .T. Herberts een kort opwekkend speechje tot de spelers, die Zondag de Nederlandsche kleuren in Dusseldorf zullen verdedigen. „Wij hebben togen Duitschland nu 5 wedstrijden gewonnen, 4 verloren en 5 ge lijk gespeeld aldus de heer Herberts Duitsch land zal alles er wel op zetten om de ba lans in evenwicht te brengen, wij moeten daar alle pogingen tegenover stellen om onzen voorsprong te behouden. Temeer nog omdat we aan de elf onge slagen uitwedstrijden er eentje moeten toe voegen om het dozijn vol te maken. Er bestaat voor den wedstrijd yan Zon dag een geweldige belangstelling. Van beide zijden zijn de grootste voorbereidingen getroffen. Ik ben blij, dat jullie in zoo grooten getale zijt opgekomen, slechts twee ontbreken er. Bakhuys wegens familie-om standigheden en Smit, die zijn knie nog even wilde sparen. De duizenden Nederlan ders, die jullie naar Dusseldorf zullen be geleiden en de tienduizenden, die den wed strijd op andere wijze zullen volgen ver wachten dat jullie dezen wedstrijd den eersten bovendien in 1937, minstens tot een eervol resultaat zult brengen. Met den vol len inzet van jullie krachten en met hon derd procent overgave zullen jullie moeten spelen, maar denkt er aan, dat fairheid ook het sieraad moet zijn van den Neder landschen speler". Speciaal van Spaendonk. die Zondag a.s. voor het eerst in het Nederlandsch elftal zal uitkomen heette de heer Herberts nog welkom, En ook richtte hij zich met een woord-van dank tot Anderi essen die ondanks het kleine geschil met de keuzecommissie, besloten had. zijn sportbroeders in den zwa- ren wedstrijd van a.s. Zondag niet in de steek te laten. FLESKENS.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7