Raad Zuidschatwoude. JaXJpurol Hebt Gij 'i telkens AKKER's verstèrkte ABDIJSIROOP De kwestie der kleine partijtjes 62 jaar - doet mee aan volksdans Oude dame verklapt hel geheim van haar levenskracht „Kruschcn Salts werd mij aanbevolen door een dame van 62 jaar, die nog aan volksdansen meedoet als een jong meisje, en wanneer men vraagt naar de oorzaak van haar lenigheid, antwoordt ze altijd „Kruschen". Zij adviseerde mij Kruschcn Salts oni van de hevige hoofdpijnen, waar aan ik leed en de rhcumatische pijnen in mijn beide schouders, af te komen. Kruschen volbracht het kunststuk: mijn hoofdpijn verdween, evenals mijn rhcumatische pij nen." Mevr. F. B. W. Kruschen Salts is een combinatie van 6 natuur-zouten, welke Uw lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot gezon de werking. Dc „dagclijkschc dosis" zorgt voor een geregelde inwendige schoonmaak en houdt Uw bloed zuiver. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten k f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het étiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam, voorkomt. De begroot in pen ^937. Wie ver. vangt den burgemeester bij ziekte? Het Kerkepad en de brug over de Ringvaart. Van natte voeten tot gebroken beenen. Repressail- le-maatregelen noodig? Er hangt een luchtbrug In de lucht. Als Zuidscharwoude over de brug komt met f 160.000 zal het versohil over een rljbrug of een voetbrug, mis schien te overbruggen zijn. Reke nen en rekenen is twee. De heer Kramer komt niet hooger dan f 60.000 voor het complete plan, Moet Zuidscharwoude den heelen weg betalen? Na vele bespre kingen „even" een uur in comité, waarna weth. Groen en Kramer werd opgedragen eens met de diverse in stanties te gaan praten. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagavond in het gemeentehuis, onder voor zitterschap van den heer Jhr. A. L. van Snengler. burgemeester. Secretaris de heer G. G. Post. Afwezig was de heer Bakker wegens ziek te. Voorz. sprak den wensch uit dat het dc gemeente en haar ingezetenen in 10:57 heter mag gaan dan in 1936. Voorz. hoop te. dat dc heer Bakker spoedig hersteld moge zijn. De notulen werden goedgekeurd. De begroot<ngen 1937. Deze waren nagezien door de hecron 'Dijk huizen en Kramer, welke laatste 'l rapport uitbracht. De begrooting van het Burg. Armbestuur word goedgekeurd met een post gemeente l"'ke subsidie van f 8000. De begrootingen van het gasbedrijf werden na een paar opmerkingen vastgesteld. De gemeentebeqrootinq 1937. De hoer Weel herinnerde aan de circulaire over dc onrichting van het Comité voor Bij zondere Nooden. Snr. bracht hulde aan het bestuur van dit plaatselijk comité, dnt zeer veel heeft gedaan. Het heeft spr. echter ge troffen dat er in onze gemeente nog niet tot dc oprichting van een Comité voor Bijzon dere Nooden is overgegaan. Dit is een tekort koming van het gemeentebestuur. Snr. hoon- te. dat ook in deze gemeente de mensehen hierdoor kunnen worden gehotnen. Voorzitter merkte on. dnt dit hier de plaats niet is om daarover te spreken. De heer Weel meende, dnt hij het alge meen beleid van jiet gemeentebestuur mocht besnreken. De heer Du Bttrck: U weet er niets van! De lieer Weel: Misschien weten B. en W, er wel niets van, maar toch wilde spr. het er wel over hebb- t. De hoer Weel hesprak vervolgens de ver vanging van den burgemeester bij ziekte. In tijd van een jaar is de burgemeester twee maal ziek geweest, eerst, gedurende pl.m. fi weken, kortgeleden weer voor twee weken. Art. Si van de Gemeentewet schriift toch voor. dat de Burgemeester hii ziekte moet worden vervangen door een wethouder, door B. en W. aan te wijzen. Toen snr. tijdens de zjekte van den burgemeester hii tien tiaar toe In aanmerking komenden wethouder om inlichtingen kwam. werd hem geantwoord, dat deze er offirieel niets van wist. Voorzitter antwoordde dat hier niet op wordt ingcaan. Ten aanzien van het Co mité voor Bjjz. Nooden vestigde Voorzitter de aandacht op het Crisiscomité, dat nog steeds werkzaam is. Dit. verwijt moet niet aan B. en W. worden gericht, maar tot don Burgemeester. Op dc tweede opmerking antwoordt spr. niet. Want voorzitter heeft het niet te zog gen, dat a's de wethouder i** twijfel verkeert, hii mans genoeg is om zich er van te over tuigen. Dnt is wel gebleken B. en W. zijn geen verantwoording aan den Raad schuldig. De heer Weel meende wel recht tot cri- tiek tc hebben, hij de nlgemeene beschou wingen. De voorzitter plaatst zich hoven den Baad. Voorzitter: Neen. hoven Weel. De heer Weel: Maar Weel maakt deel Uit van den Raad en deze heeft wel het recht v. critiek. Voorzitter: Het gaat niet over het beleid van R. en W. maar van den Burgemeester. De heer Du Burck was het met den Voor zitter eens. Het is geen critiek on B. en W., maar op den Burgemeester. De Wethouders staan er buiten. Het subsidie aan de kanalisatie was in de commissie ter sprake gekomen. Het werd wel komisch gevonden, dnt de ge meente dit subsidie verleent, terwijl dn Pro vincie heclemaal geen medewerking wil verlecnen. Moet het subsidie gehandhaafd' blijven, wanneer de Prov. eerder verslechte ren dan verbeteren wil? Kan uit protest deze post niet worden geschrapt? Voorzitter meende, dnt men de Prov. er niet hij moet halen. De Prov. Waterstaat voert de werken uit en de gemeente heeft het subsidie toegezegd. De gemeente kon wel eens in rechten worden aangesproken. De heer Kramer meende, dat dc gemeen te daartoe ook wel over kon gaan, omdat de situatie voor de gemeente verslecht wordt. De gemeente weet nergens van. De provincie blijft in gebreke ons in te lichten. .-Misschien dat door deze handelwijze de aandacht op déze kwestie wordt gevestigd. Voorzitter vond dit niet juist. De Prov. benadeelt ons niet. Gisteren is nog uitge sproken, dat de Prov. Waterstaat wil over leggen. Van het Werkfonds omtrent den bouw van een brug over de Ringvaart aan de Heeriiugowaard. De kosten van deze brug waren door den Prov. Waterstaat geraamd op f 160.000. Daar komen nog bij de kosten van den aanleg van de Westelijke oprit tot de brug over de vaartsloot en voor den om houw van het Kerkepad tot rijweg. De uitvoering van het plan is economisch niet verantwoord en komt daarom voor fi nanciering door het Werkfonds niet in aan merking. Dc kosten zullen de f 200.000 ver oversch rijden. In verhand met dit schrijven was inlich tingen gevraagd over de plannen van den Prov. Waterstaat met de voetbrug. De inge nieur heeft gisteren medegedeeld, dat men vóór de uitvoering in contact met het ge meentebestuur zou zijn getreden. De brug zou een luchtbrug worden met trappen, met een goot voor rijwielen. De hoogte is MO M. A.P. en W. hebben op dc ondoelmatigheid van de loopbrug met trapjes gewezen, bijv. voor kinderwagens. Een nadere teekening zou nog worden gemaakt voor een nieuwe brug. (Jok zou misschien een pont kunnen worden gemaakt. Do heer Kramer stelde dc vraag, of er ooit een verzoek gedaan is om een rijbrug te leggen? Ten opzichte van het Werkfonds is iets anders. Het bedrag van f 200.050 van het Werkfonds vindt spr. buitengewoon hoog. Spr. zou voor f 53.000 al klaar ko men volgens zijn berekening. Heeft men de kosten van dc heele weg op de gem. Zuid scharwoude willen leggen, om maar tc ver krijgen dnt. er niet meer over wordt ge sproken? Als er niets anders gedaan wordt, dan door deze onmogelijke cijfers aan hot Werkfonds te schrijven, moet men wel nul op hot rocpiest krijgen. Do totaio kosten van straat, brug en ont eigeningen grond en huizen berekent spr. op pl.m. f 00.000. Voorzitter stond er versteld van dat dc heer Kramer hier naar vragen kon. Reeds meerdere malen is medegedeeld, dat aan de Prov. is gevraagd om een rijbrug te ver krijgen, i.p.v. de loopbrug. Spr. noemde eenigo gevallen van deze aanvragen. (Jok is bezwaar gemankt tegen de loopbrugplan nen, welke bezwaren ongegrond werden geacht. Als de Prov. Waterstaat morgen f 160.000 ontvangt van Zuidscharwoude, zal er zeker LANUENMJR VERGADERING L.T.B. Donderdagavond vergaderde de afd. Lan- gendijk van de L.T.B. in hotel De Burg te Noordscharwoude. Voorzitter, de heer P. Duijves. Het jaarverslag van den secretaris, en dnt van den penningmeester werd goedge keurd. De rekening van den penningmeester gaf een nadeelig saldo aan van f 11.57 Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende heeren K. Ooijevaar en A. Schuffelon herkozen. Hierna heeft kapelaan Oudshoorn een woordje gesproken over het retraite werk FEESTVERGADERING R.K. VOLKSBOND De R.K. Volkshond afd. Lnngendijk hield Donderdagavond een féést vergadering in De Burg tc Noordscharwoude. Voorzitter, de heer Jb. Weel. hield een korte propaganda-spcech. Mej. Van der Fluit-Hink zong ecnige nunv mers. Opgevoerd werd een tooncelstukjè, geti teld „Het rare kosthuis" waarom hartelijk is gelachen. Er volgden nog een paar voordrachten door de heeren P. Engeringh en J. Beentjes waarna een verloting van twee dekens werd gehouden. Het. ontwikkelingswerk voor de werkloozcn zal de volgende wock weer be ginnen. BRAND Bij den heer J. H. ontstond dezer dagen een begin van brand op den zolder. Door cordaat optreden kon het brandje met oen paar emmers water worden gcbluscht. De militaire kleeding van den heer H. was echter gedeeltelijk verkoold. ONGENOODS VISITE Bij den caféhouder B. alhier is in den nacht van Donderdag op Vrijdag een onge noodo gast binnengekomen en weer ver dwenen met medeneming van een bedragje aan zilvergeld. DE KLEUTERSCHOLEN GESLOTEN. Tengevolge van de strenge vorst zijn de beide kleuterscholen n.1. die te Ziiidschar wou de en Oudkarspel gesloten. Het bezoek van de kleuters was de laatste dagen zeer gering en bovendien kon hot lokaal tc Oudkarspel niet voldoende verwarmd wor den. Voor de kanalisatie zijn alle perceelen op één na aangekocht Mét één eigennar ismen niet tot overeenstemmng kunnen komen Het werk zal nu zoodanig worden uitgevoerd dnt men het perceel niet behoeft te sloopen Of dit voor den eigenaar wel een ideale oplossing_zaI zijn. Uit goede bron vernémen we, dat Ged. Staten haat gaan maken met de voorberei dingen voor den aanleg van een Proefpol der Echter is men het er nog niet over eens waar die zal worden aangelegd. ZVW'Ml'OUDE De ziekcnhuisverplogingsvcrceniging verga derde ten loke'e van den heer N. Kaper. Na opening door don voorzitter en goed keuring der voorgelezen notulen, bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de vereeniging geen al te ongunstig jaar had gehad. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten in tptaal f 2009.30 bedroegen en de uitga ven f lp.'j4.79, zoodat per 31 Dcc. 1.1. f 974.57 in kas was. Secretaris en penningmeester werd dank gebracht voor hun bemoeiingen. Als bestuurslid werd herkozen de heer L Grootjes KIz. De contributie werd niet gewijzigd, alleen zal ter vorming van een reservefonds in verband met het ontwerp een rijbrug worden aangelegd. Vanwege het Werkfonds is ook een onderzoek ingesteld naar de plannen. Er is niet alleen een brief je aan het Werkfonds geschreven, Men mag niet zeggen, dat de cijfers van den P. W. uit den duiin zijn gezogen. De heer Kramer: Dat zijn ze! I)e Voorzitter wees er nogmaals op, dat het ging om de financiën. Geen geld, geen Zwitsers. Wethouder Groen is hoogst verontwaar digd over de inlichtingen van P. W., waar in een hooge luchtbrug wordt aangegeven. Spr. had zulk een verschrikking niet ver wacht van tien P. W. liet belang van dc gemeentenaren wordt niet geacht. Bij een pont zal een pontwachter moeten worden aangesteld. Wanneer daar een luchtbrug komt, wordt ten eeuwigen dage het verhar den van ons Kerkepad voorkomen. Spr. vroeg zich af wat er met de Groenebrug ge beuren zal. Moet de Prov. dat betalen of wij? Er moeten belangrijke kosten worden gemaakt voor een absurde oplossing! Wan neer er een hooge luchtbrug komt, zullen de mensehen van den Waarddijk nooit aan het Kerkepad komen wonen. Men zou het ook in verhand kunnen brongen met de voorzieningen in het G. Ambacht, waarover spr. medcdeelingen in comité wil doen. Dc hoer Du Burck zeide, dat wij beduusd kunnen staan van de cijfers van den heer Kramer. B. en W. hebben echter gedaan wat hun is opgedragen. We moeten ons neerleggen hij de berekeningen van de des kundigen. Snr is het niet e^ns'fnet den heer Groen's meening van een absurde oplossing. Spr. heeft de meeste medewerking ontmoet bij den ingenieur. Spr. ziet geen heil in een onderhoud met Ged. Staten. Die nemen ook de cijfers van hun ingenieurs aan. Spr. wilde wel medewerken. De pont is misschien nog dé 'oplossing. Dan is het. niet zoo ideaal nis Kramer wil, maar gelooft niet dat er ooit een rijbrug komt. De heer De Geus was het wel eens met den heer Groen over het onderhoud mei Ged. Staten. Spr. wilde er de aandacht op vestigen dat het is, een verbinding tus- schen de kom der gemeente en een ander gedeelte van de gemeente en niet een ver binding tusschcn Zuidscharwoude en Heer hugowaard. De lieer Weel zeide, dat de gemeente naren van de gemeente vervreemd worden Straks komen de mensehen i.p.v. met nat te voelen met gebroken beenen thuis! Nadat de gemeenteraad ruim een uur in comité was geweest, om de „enkele mededee- ling" van den heer Groen aan te hooien over hot Goestmernmbacht, werd besloten dat de heeren Groen en Kramer deze zaak ver der zullen onderzoeken en uitwerken. Tenslotte werd de begrooting vastgesteld. Na rondvraag sluiting. van wet op de vereen, voor Ziekenhuisver- pleging, een cent meer contributie worden geheven: Na cenige huishoudelijke bespre kingen sloot de voorzitter onder dankzeg ging de vergadering. OUDKARSPEL DANKBETUIGING Bij den Burgemeester dezer gemeente is een dankbetuiging ingekomen van de R.K. landarbeidershond St. Deus Dedit voor de op 7 Jan. 1.1. ontvangen extra uitkeering, enz. Ijsvermaak geeft ruwe huid "s verzacht - geneest ALKMAAR MR. P. LANGEVELD BENOEMD TOT AGENT VAN DE NEDERLANDSCHE BANK TE ALKMAAR. Tot opvolger van mr. P. A. Offers, tot dus verre agent van de Nederlandsche Bank alhier, is benoemd Mr. P. Lange veld. Mr. Langeveld, die reeds sedert 1925 plaats vervangend agent is geweest, is 48 jaar oud. Hij werd geboren tc Hardinxveld, bezocht hot gymnasium te Den Haag en studeerde in de rechtswetenschappen te Leiden, waar hij in het jaar 1914 promoveerde. Hij vestigde zich in Amsterdam en ver huisde in 1921 naar Alkmaar om zich te as- sociccren mot mr. P. A. Offers. Toen deze laatste in 1925 tot agent der Nederlandsche Bank te Alkmaar werd benoemd, bleef mr. Langeveld alleen de rechtspractijk waarne men. In het openbare leven van Alkmaar neemt de nieuwe functionaris een vooraanstaande plaats in. Hij is plaatsvervangend kanton rechter, secretaris der commissie inzake do rrisistuchtwct en adviseur van den hond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken. Sedert December 1936 is hij deken van de orde van advocaten alhier, terwijl hij verscheidene jaren voor den Vrij heidsbond het raadslidmaatschap waarnam. IJSVERMAAK TE ALKMAAR. Er is heden voor het eerst in Alkmaar schaatsen gereden. Beide ijsbanen, de Quint en de Heiloër IJshaan waren geopend. Druk was het er echter nog niet, want de groote bedrijvigheid schijnt eerst te beginnen, wan neer de jeugd ton tooneele verschijnt. En die was heden nog verhinderd, omdat de scho len, die „ijsvrij" gaven, tot de uitzonderin gen behoorden. De toestand van het ijs was eigenlijk nog slechts matig. BERGEN VEREENIGING VOOR VREEMDELINGEN VERKEER. De JaarlijkBche algemeene ver gadering. Huldiging van den heer C. F. Zeiler bij zijn zilve ren jubileum alt bestuurslid. In de groote zaal van de Rustende Jager had gisteravond de jnarlijksehe algemeene vergadering plaats van de afd. Bergen der V.V.V. Do zaal welke keurig was versierd, was goed bezet, toen de voorzitter, de heer C. F. Zeiler de vergadering opende. Jaarverslag. Geklaagd werd over den trek naar het buitenland: onze regecring doet niets om het vreemdelingenverkeer hier te lande te bevorderen. Het rapport der Regeerings- uitgaven f94.46, zoodat er een batig saldal is van f38. Het jaarverslag van den secretaris was, zooals te verwachten was, dik in orde. De suikerlevering wordt dit jaar aan het bestuur opgedragen. Verder wordt nog besloten dat. het bestuur dit jaar wel de regeling van de plaatsen der bijenvolken in de Wieringermeer in orde zal maken. Niet echter het vervoer. Hierna sluiting. Tweede Kamer neem dan bij het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akkeris Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat deze voor Uw aandoening hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop ls een natuurlijk kruiden-mid del, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde „genees-cruyden" heelen. verzachten en verste ken de ontstoken en gevoelige slijmvliezen van Uw ademhalings organen goed en g ondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krach tig hoest-bedwingende stof: „codeïne" welke snel Uw verkoudheid doet „rijpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprikkel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Volmaakt onschadelijk voor oud en Jong. Daarom noemt men Akker's Ab dijsiroop ,.'s Werelds béste Hoest-siroop". tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzen. 75 ct.. f U5, f 2.., f 3-50 p. flacon commissie heeft niets geen verbetering ge bracht. Het ledenaantal bedrag aan het einde van het jaar 540 (v. j. 576); het aantal dona teurs bleef op 30 staan. De finantieelc toestand werd niet veront rustend genoemd. Door het Bureau werden 3396 aanvragen behandeld. De Gids voor Bergen zal niet worden her drukt; er is echter een fraaie kaart in be werking. De pensionlijst blijft in haar vo- rigen vorm bestaan. Het hoogste aantal gasten in Bergen ver bleef hier in den nacht van 8 op 9 Augus tus, nl. 4809. Van de Federatie van Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer boven het Noordzee kanaal werd weinig heil verwacht. De bloemententoonstelling was ondanks het buitengewoon slechte weer een succes. Het garantiefonds moest voor 50 worden aancesDroken, daar het tekort bedroeg f 1778.65. De tentoonstelling werd bezocht door 9157 bezoekers. Exploitatie Openluchttheater. Aan de orde was vervolgens het verslag' over de exploitatie van het Openlucht-theater, waaraan het volgende is ontleend: Voor do exploitatie van het Openlucht- Theater is het seizoen allerminst gunstig ge weest. Dat de financieele resultaten nog zoo gunstig zijn geweest, is voor een groot deel te danken aan de welwillende houding van de vereenigde leden van het Nieuw-Schouw-, tooneel, die zoo coulant waren, mede risico vo.or de ontvangsten te dragen. Vervólgens werden de gehouden voorstel lingen gememoreerd. In totaal hebben de uitgaven in dit sei zoen voor het Openlucht-Theater f 1826.06 be dragen. waartegenover staat een ontvangst van f 1305.97. Het verslag werd, onder dankzegging aan den heer Klomp, goedgekeurd. Begrooting voor het Jaar 1937. Dc begrooting voor het jaar 1937, welke daarna werd behandeld, sloot, met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f4479.89. Voor feesten werd uitgetrokken een bedrag van f500. De heer Klomp merkte op, dat er gevaar bestaat, dat de gemeentelijke subsidie ad f 1000.— met 20 zal worden verminderd. Spr. drong er bij de aanwezige wethouders en bij de raadsleden de heeren Voftte, Vrije en Dingerdis met klem op aan, zich hierte gen met kracht te verzetten, omdat hand having dezer subsidie beteekent een deel van de welvaartspoiitiek voor de gemeente Bergen. (Apnlaus.) Dc burgenfecster, de lieer Mr. H. D. A. van Reenen komt ter vergadering cn werd door den voorzitter hartelijk welkom geheeten. Rij den post: lo. bijdrage nieuwe Kaart f 400.—deelde de voorzitter mede, dat de heer Cijfers deze kaart geheel gratis toekent (langdurig applaus). De begrooting werd ongewijzigd goedge keurd. Na de behandeling der agenda richtte de heer Klomp het woord tot den voorzitter, die gedurende 25 jaar bestuurslid van de ver. was en die or op wees hoe de voorz. door zijn rustige, onnartijdige en onbaatzuchtige leiding veel tot stand had gebracht en de vereeniging heeft doen bloeien. Het bestuur is dan ook zeer dankhnnr voor deze uitmun tende leiding en hiedt als stoffelijk blijk van erkentelijkheid een vulpen en potlood met inscriptie aan. Langdurig applaus. Ook Mevr. Zeiler deelde in de hulde, want onder daverend applaus werden haar bloe men aangeboden. BERGER IJSVEREENIGING 1)e banen worden hedenochtend geopend Men verzoekt ons mede te deelen, dat de hanen der Berger IJsverèeniging aan den Korkedijk hedenochtend voor leden cn kin deren van leden worden geopend en bij doorgaand vriezend weer Zondag ook voor het publick zullen worden opengesteld. Het ijs verkeert in uitmuntende conditie en ligt fraai beschut tegen don kouden Noord-Oostenwind. KOEGRAS JULIANADORP. Vereeniging voor Bijenteelt in Nederland. Algemeene vergadering van de Afdeeling Den Helder en Omstreken van de Vereeni ging tot Bevordering der Bijenteelt in Neder land, op Donderdagavond j.1.,. in de Chr. School aan de Kortevliet te Koegrns. Een 19-tal leden hadden het zeer koude weer en den N.O. storm getrotseerd, waarvoor de voorzitter de heer T. Speur hen hij de opening zijn dank betuigde. Bij do bestuursverkiezing wordt de voor zitter herkozen. De rekening gaf aan ontvangsten f 132.16, De wijze van verkiezing van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal heeft zeker sinds het jaar, dat de rechtstreeksche verkiezin gen werden ingevoerd (1848), de gemoede ren van ons volk bezig gehouden. Toen men te onzent in 1917 kwam tot in voering van het evenredigheidsbeginsel, be- teekende dit, dat zooveel mogelijk groepen zouden worden geroepen om de zaken des lands mee te helpen bestieren. Vóór dien tijd kende men het districtenstelsel, dat de min derheden in die districten machteloos maakte ook al waren ze maar enkele semmen zwak ker dan de anderen. Maar het districten-stelsel, dat alleen eer bied had voor sterke partijen, had wel dit gunstige resultaat, dat de Tweedie Kamer slechts bestond uit representanten van de voornaamse stroomingen in het land, het geen de structuur van onze parlementaire verhoudingen vereenvoudigde. Maar of djt soort „overheersching" billijk was, is een andere zaak. Het eerste kwart onzer eeuw heeft den feilen strijd om het algemeen even redig kiesrecht gekend, wijl een goed deel des volks veel heil verwachtte van het geven van invloed ook aan de „kleintjes". Zij be haalden de overwinning, doch de practijk heeft aangetoond, dat dit ideaal minder ideaal werd, toen de werkelijkheid zich er mee ging bemoeien. De evenredigheid bracht een veelheid van stemmen, dewelke haar onmiskenbare schaduwzijde hoeft. Dat de kwestie heden wederom in de Ka« mer voor de zooveelste maal! aan de orde verscheen, kwam omdat de Regeering liet grondwettelijke artikel, bepalend, dat al onze vertegenwoordigende lichamen (dus ook Staten en Raden) „op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging geko zen moeten worden, gewijzigd wilde zien ia dier voege, dat daaraan zou worden toe* gevoerd binnen door de wet te stellen, grenzen." Dver deze aangelegenheid heeft men van- mVddag van gedachten gewisseld. Dat de wijziging ten slotte zal worden aanvaard, staat, wel vast, hoewel de oppositie natuur lijk niet ontbrak, speciaal van den kant der kleine partijen. Zoo was de heer Coops van meening, dat de „kleine" woordvoerders mede hun nut hebben, omdat zij vaak dingen zeggen, wel" ke sprekers van grootere en groote partijen niet zeggen „uit partij-politieke overwegin gen". Was hot wonder, dat later de heer Van den Heuvel (A.R.) vroeg, of de heer Coops zich aan het achterbaks houden van waarheden dan wèl schuldig maakt, wijl' de ander nooit gemerkt had, dat iemand in de Kamer op dit gebied schuilevinkje speelt? Een ander wat „aanvechtbaar" "argument bezigde de heer Vliegen (S.D.), die inging op de critiek, welke o.a. had gezegd, dat men dc evenredigheid wil gaan knotten torï koste der kleine partijen, waar men bang voor is. De heer Vliegen nu draaide dit argument juist andersom en riep uit, dat de mate van! evenredigheid heusch niet beslissend is voor het leven van kleine partijen, want..„ is de S.D.A.P. ook niet groot geworden on danks het feit, dat zij ontstond onder het districtenstelsel, dat n.b. heelemaal geen' evenredigheid, kende? Voelde de afgevaardigde niet, dat hij door dit woord de waarde van het eertijds ozö hoog verheven beginsel sterk kleineerde?! Neen dan was de opmerking van minister! De Wilde van meer waarde; hij zei name^ lijk, dat de groei van een kleine partij toch1 niet allereerst afhangt van de de vraag, of zij een zetel in het Parlement heeft. In diti verband wees hij op Kuyper, die ziin groo- ten invloed verwierf door de beroemdé driestarren in „De Standaard". Dc heer Vliegen was beter op dreef toen. hij wees op Engeland, dat toch ook eert democratie is, doch waar men de evenredig heid niet kent. De afgevaardigde besloot' met tc zeggen dat dc S.D.A.P.versnipperiug van het Parlement wil tegengaan hoewel zij nimmer zal gedogen, dat de kleine par tijen worden gefnuikt. In dezen geest sprak evenzeer mr. Joe- kes (V.D.) die eerbied voor de minderhe den erlangde. Zeer verbaasd was hij om! hetgeen mr. Westerman gezegd had. Die af gevaardigde had uitgeroepen, dat zijn per-< soonlijk rechtsgevoel tegen het gebodenë in opstandw as gekomen, omdat men hier „een brok willekeur" zou hebben, in strijd! met het rechtsgevoel van ons volk. De heer Joekes was „in hooge mate verrast", omdat hij dergelijke woorden nooit had kunnen beluisteren bij groepen, die den heer Wes terman na staan. Een vrij uitvoerige reda hield de heer Van den Heuvel, die weinig bewondering toonde to hebben voor 't even redig kiesrecht. De heer Van den Heuvel bleek te voelen voor het Belgische kiesstelsel (provinciaal), waar hij onze regeling „uiterst-massaal en; log" oordeelde. Over'het ministericcle antwoord op al de ze beschouwingen werd hierboven reeds iets vermeld. Daaraan zij nog toegevoegd, dat Z.F.xc. den invloed des volks zoo groot mo gelijk wil doen zijn, dat hij geneigd is het kleine te beschermen, doch dat zulks niet af mag leiden van het ideaal: een goed Parlement. Nu hadden diverse critici gezegd, dat do Regeering „een slinksche poging" doet om de groote partijen te bevoordeelcn, doch Z.Exc. was van meening, dat altijd precies is ge zegd, wat de bedoeling is. De Regeering denkt er niet aan het PA'onredic kieslocht te bestrijden, kreeg Mr. Joekes. die in dit op zicht niet heelemaal gerust was geweest, te hooren, zoodat hij niet bevreesd hoefde te zijn. En hiermede was de discussie ten einde. Zooals men weef, wordt helemaal aan liet einde van de debatten over de herziening gestemd over al de paragrafen en artikelen." A.s. Dinsdag gaan we weer aan een heel ander onderdeel der Grondwetsrevisie begin nen. Afwisselend zijn de debatten ongetwij* feld in hooge mate!

Schager Courant | 1937 | | pagina 10