Hoog water in de Vereenigde Staten De besprekingen ven Generaal Gnering te Rome Geen vertrouwen in de Fransche solvabilitiet Alleen Krupp heeft con cessies in Angola Anti-Russische politiek van Italië De schatten van Ethiopië VELE STAALTJES VAN HELDENMOED BIJ HET REDDINGSWERK. 50 BOMMENWERPERS REDDEN 100.000 MENSCHENLEVENS. Het geheele Roode Kruis van de Vereenigde Staten verkeert in een alarmtoestand Nood, honger, ziekte en dood heerschen. Het water ver schrikkelijker dan het vu ar woedt. Helden staan op, kinderen strijden met den dood... En Amerika's lucht vloot redt 100.000 menschen- levens. De staten West-Virginia, Indiana en Ken- tucky zullen op zekeren dag een standbeeld oprichten voor den telegrafist van Monon gahela. Niet ver van Pittsburgh stroomt de Ohio met de Monongahela samen. Op deze plaats kon men het eerst het gevaarlijke wassen van het water waarnemen: „Hier het station Monongahela hot water wast! Beveiligt de dijken! Ik blijf op mijn post en meld verder!" Drie dagen lang heeft de telegrafist van het station Monongahela doorgegeven. Ge heele dorpen en stadswijken kon men dank zij zijn heldenmoed tijdig ontriütnen. Hon derden menschenlevons redde hij op deze wijze. Op den vierden dag gaf het station geen antwoord moer. De razende stroom had het telegraafstation weggespoeld. Een moe dig telegrafist vond den dood. De ingenieurs van Portsmouth Voor de eerste maal sinds 24 jaren wer den in Portsmouth de alarmklokken geluid en de sirenes van de fabrieken loeiden, als ware het een helsch concert. Er bleef slechts weinig tijd over: men had reeds be richten over hoogwater honderd mijlen ten noorden van Portsmouth ontvangen. Vier uren kon de dijk, die men eerst een jaar te voren voor een paar millioen gulden had aangelegd, nog standhouden. Tenslotte werden twee ingenieurs bereid gevonden, de sluisdeuren te openen, zoodra de in gevaar verkeerende stadsdeelen zou den zijn ontruimd. Met het horloge in de hand wachtten zij 4 uren. Zij stonden reeds tot aan den hals in het doorsijpelende water. Toen zij de sluizen openmaakten, spoten er zeven enorme waterstralen uit de dakope ningen. Van de beide ingenieur, die dit ge vaarlijke werk op zich namen, heeft men niets meer gehoord. Scherpschutters tegen hyena's. Als eilanden steken de huizen boven de schier onafzienbare watervlakte uit. De hyena's van de catastrophe, de piraten van de tragedie, de plunderaars en roovers had den drie dagen tijd, om in de ontruimde hui zen naar waardevolle dingen te zoeken. Op het oogenblik waren politiebootcn met scherpschutters aan boord door het over stroomde gebied. En wanneer het noodig is, zal zelfs het machinegeweer zijn doodelijk werk verrichten. Men geeft dezen hyena's geen pardon. Een tiental van deze lieden werd reeds neergeschoten. Hun lijken drijven met het water van de nog steeds wassende Ohio naar de Mississippi. „Ik ben de laatste!" In de hooger gelegen gedeelten van het land richt men kampen in. Men tracht met behulp van kortegolfzenders en iedere amateur is in dezen dienst opgenomen naar familieleden, die wellicht op een ande ren bergkam een toevluchtsoord gevonden hebben, te informecren. Een kleine farmers- jongen uit Indiana, die men van een drij vend huisdak wist to redden, begon te hui len, toen men hem naar zijn familieleden vroeg: „Laat maar U vindt niemand meer van hen. Ik ben de laatste. Wij zaten met ons al len op dit dak. De een na den ander is er af geslingerd toen het dak in een draaikolk terecht kwam. Ik ben de laatste!" 150 „Mercy-flyers" aan het werk. Steden, dorpen en vluchtelingenkampen zijn zonder verbinding met de omliggende wereld. Maar niet minder dan 150 vliegers worden gebruikt, om deze ongelukkigen van het allernoodzakelijkste te voorzien. Men kent deze reddingsvliegers, de z.g „mercy-flyers" reeds uit vroegere jaren. Maar nog nimmer hadden zij een zoo zware arbeid, als ditmaal. Onder de 150 hulpvlicgtuigcn bevinden Luchtfoto van de overstroomde stad Louis- ville in de Vereenigde Staten, langs radio- grafischen weg overgebracht. zich 50 bommenwerpers van het Ameri kaansche lieger. Aan dezelfde apparaten, die anders tot het neerwerpen van doodelijke bommen dienen, zijn thans balen levens middelen, dekens, tenten, geneesmiddelen, rubber booten, enz., bevestigd. Inplaats van dood, die deze machines overeenkomstig hun oorspronkelijke bestemming, naar de aarde moeten zenden, sturen zij de dingen, die op1 het oogenblik minstens 100.000 menschcn het leven schenken. En wanneer de tragedie nog grooteren omvang aanneemt, wanneer de regens blijven vallen, zal de geheele Amerikaansche luchtvloot in dienst van het reddingswerk worden gesteld. (Auteursrecht V.P.B.) Vernon Bartlett mag wegens „onthulling" Zaterdag niet in gebouw Kroll-Opera. De Berlijnsche correspondent van de „News Chronicle", Vernon Bart lett, meldt, na te hebben verklaard, dat het bericht, dat hij Dinsdag heeft gepubliceerd en volgens het welk Goering Mussolinl zou hebben voorgesteld 80.000 Dnltsche en Itall- aansche soldaten naar Spanje te zenden, woede heeft opgewekt en dat hij, Bartlett, er van verwittigd werd, dat hem niet vergund zal zijn, zich Zaterdag naar den Rijksdag te bege ven om er de redevoering van Hit- Ier te hooren. „Van een Duitschen berichtgever" aldus vervolgt hij „die mij tot nu toe inlich tingen gaf, verneem ik dat de Duitsche po litiek zich richt naar een terugtrekken uit hot Spaansche avontuur. Dat alles geeft eenige redenen te hopen, dat de redevoering wat meer zal geven dan principieels verzekeringen, welke slechts ten doel zouden hebben gehad, het ongeduld van Frankrijk en Engeland te kalmeeren, terwijl Duitschland en Italië zouden zijn voortgegaan met versterkingen te zenden aan Franco. DE FRANC ONDER DRUK. DE VOLKSFRONTREGEERING ZAL HAAR BUDGET IN EVENWICHT MOETEN BRENGEN. De Bank van Frankrijk heeft Donderdag haar disconto met 2 pet. verhoogd en van 2 pet. op 4 pet. gebracht. Deze maatregel was niet overbodig. Zooals bekend is de Volksfront-regeering een sterke voorstander voor de politiek van goedkoop geld en dit was de reden, dat zij het disconto naar beneden had gebracht tot een peil van 2 pet., hoewel de situatie op de Fransche geldmarkt daartoe op zichzelf geen aanlei ding gaf. Ondanks alle pogingen door het kabinet-Blum in het werk gesteld om het vertrouwen in het Fransche staatsere- diet te doen terug keeren, hebben de Fran sche bezitters, die hun gelden geheel of ge deeltelijk elders in veiligheid hadden ge bracht. nog niet over repatriatie van hun kapitaal gedacht. Aanleiding tot verwondering behoeft dit niet te geven, want wanneer gelet wordt op de financieele gedrags lijn van de Fransche regeering, die er op neer komt dat geregeld veel grooter uitgaven worden gedaan dan gewettigd zijn door de inkom sten, terwijl bovendien het voor schot. dat de schatkist bij de Bank van Frankrijk heeft opgenomen tot een groote hoogte is opgeloopen, dan kan men zich gemakkelijk in denken, dat het Fransche staats- crediet niet hoog wordt aangeslagen en dat het vertrouwen in het Fran sche ruilmiddel niet groot is. De koers voor contante francs wordt op de internationale wisselmarkt, dank zij de interventie der egalisatie-fondsen den laat- sten tijd op peil gehouden, doch het disagio- voor termijnfranken doet uitkomen dat men rekening houdt met een verdere waarde vermindering van het Fransche ruilmiddel en bovendien dat men er nog niet in ge slaagd is de speculatie in francs te ver hinderen. Reeds meer dan eens hebben ge ruchten geloopen dat de Fransche frano zal worden gedevalueerd tot de uiterste grens waartoe de regeering gemachtigd Is, en wan neer de toestand niet spoedig opklaart, dan zou het spook van verdere devaluatie wel eens gematerialiseerd kannen worden. De verklaring van den Franschen minister van financiën Vincent Auriol. dat niet over de devaluatie wordt gedacht, is van zelf sprekend in goed vertrouwen afgelegd, doch dit neemt toch niet weg dat de regee ring van haar uiterste bevoegdheden ge bruik zou kunnen maken. De geruchten dat Engeland aan Frankrijk een leening zou verstrekken, schijnt bewaarheid te zui len worden en een Britsch crediet aan Frankrijk zou aan de positie van den Fran schen franc in ieder geval tijdelijk ten goe de komen. Het feit, dat het disconto thans is verhoogd, doet uitkomen, dat de Fransche regeering in Ieder geval vast besloten is. het Fransche ruil middel zoo goed als in haar ver mogen ligt te beschermen. Wan neer het Fransche budget echter bij voortduring niet in evenwicht is, dan kan men toch niet verwachten dat het vertrouwen in de Fransche solvabiliteit zal terug keeren. In welingelichte economische kringen verneemt men, dat de berichten in de Brit- sche bladen, dat zeven Duitsche firma's concessies hadden verkregen in Portu geesch Angola voor het ontginnen van mi neralen, niet juist zijn. Alleen de firma Krupp in Essen heeft zekere rechten in Angola, doch dit is een particuliere kwes tie, welke niet in verband staat met de politieke kwesties van de Duitsche rech ten in de koloniale kwestie. Portugal weet niets van een af staan van Angola. Ten aanzien van de berichten over een Portugeesch-Duitschc overeenkomst inzake Portugeesch-Angola heeft het minister-pre sidium een nota aan de pers verstrekt, waarin o.a. wordt verklaard, dat de Portu- geesche regeering absoluut niet weet van een dergelijke overeenkomst. Op last van de Portugeesche regeering hebben de gezanten van Portugal in het buitenland deze geruchten reeds eenige malen tcgengesproken; hoewel het ministe rie van buitenlandsche zaken overtuigd is, dat deze tegenspraken nutteloos zijn. Het is voor de Portugeesche gezanten in het buitenland zeer onaangenaam om na deze categorische dementi's inzake de kolo niale kwesties do vasthoudendheid van sommige bladen te zien. die zich beter in gelicht achten dan de Portugeesche regee ring zelf. Geruchten over een verbreken der diplomatieke betrekkingen. De correspondent van de „Matin" te Rome meldt, dat in diplomatieke kringen te Rome zekere geruchten de ronde doen, volgens welke de Italiaansohe regeering een ont werp in stadie zon hebben de diplomatieke betrekkingen tusschen Italië en Sovjet- Rusland te verbreken. Er zijn volgens den correspondent redenen om te gelooven, dat dit ontwerp in over eenstemming zou zijn met de wenschen van de fascistische regeering, teneinde ge reed te zijn om snel op te treden, zoodra in haar oogen wijzigingen in het tegenwoordi ge diplomatieke bestel noodig zouden zijn. De slotbeslissing zou afhangen van zekere gebeurtenissen in Europa met name van het conflict in Spanje. (Wij vermelden dit bericht onder alle voorbehoud. Tijdens het nationaal-socialis tisch congres te Neurenberg werd door voor aanstaande leden der Rijksregeering heftige critiek op Sovjet-Rusland uitgeoefend en nietemin werden de diplomatieke betrek kingen gehandhaafd. De politiek van Musso- lini is verder nooit bijzonder anti-Russisch geweest, al heeft hij in eigen land iedere communistische propaganda vrijwel onmo gelijk gemaakt.) Duitsche expeditie xal de bodem rijkdommen van Abessinië bloot leggen. Onder Duitsche leiding en betaald door Duitsch kapitaal; zal naar Reuter meldt binnenkort een expeditie van Rome naar Abessinië trekken om daar te zoeken naar de legendarische bodemschatten. Er is een lichaam onder staatstoezicht gevormd, de N.V. Mineraria. met een kapitaal van 150 millioen lire, om te zoeken naar edele en onedele delfstoffen. De Berlijnsche firma Bernhard Berghaus moet voor 49 pet. in het kapitaal bijdragen en zal de noodige machines en de deskundigen beschikbaar stellen. Prof. Leo von Zurmühlen, van het geologisch instituut van de technische hoo- geschool te Berlijn, staat aan het hoofd van den opsporingsdienst. Men zal beginnen met onderzoekingen in twee streken, t.w. Wollega en het land ten Oosten en Westen van Harrar. Deze maatschappij zal 25 pet. van de gedolven ertsen ter beschikking hou den van Duitschland tegen voorkeurtarie- yen. Er zijn nog drie andere maatschappijen gevormd voor bodemonderzoek in Abessinië waarvan er één, de groep Prasso, gesteund wordt door Britsch en Fransch kapitaal. Deze groep zal vooral naar platina zoeken. Het werk van dezo maatschappijen zal moeten uitmaken, of Abessinië inderdaad een bewaarplaats is van verborgen schatten of niet meer dan een groote desillusie. De Italianen hebben het volste vertrouwen in het antwoord. Zij merken op, dat er reeds 'n platinamijn in werking is. Zij verwachten petroleum te zullen aanboren in de woes tijn van Danakil. Teruggekeerde soldaten doen verhalen van goudhoudend-erts, dat zij in ongeëxploreerde bergstreken aan de oppervlakte hebben zien komen. In den omtrek van Addis Abeba wordt bruinkool gevonden. Tot dusver zijn de mannen, die in Ethio pië exploratiewerk verricht hebben, er slecht afgekomen. Nesbitt, de eenige, die des treek van Danakil waarlijk kende, is in 1935 bij een vliegtuigongeluk omgeko men. Baron Franchetti, de eenige dio Abes sinië beter kende nog dan Nesbitt, is het zelfde jaar ook bij een vliegtuigongeluk om gekomen en Giusippe Prasso, de eenige man die wist, waar platina was aangetroffen, is met verscheidene hooggeplaatste Ita'j; aansche officieren verleden jaar Juli bij Lekemti in een hinderlaag van de Abessii- nen gevallen en afgemaakt. KRANTENEIGENAARS MOGEN GEEN RADIOSTATIONS HEBBEN. Beïnvloeding van de openbare meening mag geen monopolie worden. Donderdag is in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp inge diend, waarbij wordt verboden, tegelijkertijd een krant en een radiostation te bezitten, teneinde te voorkomen, dat de beïnvloeding van de openbare meening gemonopoliseerd wordt. Nederlandsch vee naar Duitschland Duisburg als slacht centrum. De stad Duisburg heeft een speciale op dracht gekregen voof het slachten van groo te hoeveelheden vee, die van Nederland naar Duitschland worden ingevoerd. Het plan beteekent een aanzienlijke ver ruiming van arbeidsgelegenheid voor Duis burg. 1.000 koelen en 4.000 varkens zullen weke lijks aankomen. Ongeveer 250 extra arbei ders vinden hierdoor werk. 60 pet van de geslachte koeien zullen over het industrie gebied verdeeld worden, terwijl de rest naar andere streken van Duitschland, die hieraan behoefte hebben, wordt verzonden. De varkens zullen, daar op het oogenblik geen schaarschte aan varkcnsvleesch be staat worden opgeslagen en over de groote steden worden verdeeld. De uitvoering van deze opdracht zal ruim drie maanden in beslag nemen. Onregelmatigheden bij het koopen van varkens. De bond van varkenshandelarèn protesteert. Leeuwarden 29 Januari De Neder- landsche bond van varkenshandelaren te Leeuwarden heeft Donderdag een telegram verzonden aan den minister van Landbouw waarin de bond protesteert tegen het köo- pen van varkens voor zes en veertig cent per kilo levend voor de veehouderijceritrale zooals volgens den bond, o.a. bij Gorinchem geschiedt, in opdracht van kringzaakvoer ders en inspecteurs in de Alblasscnvaard. De Bond ziet dergeljjke handelingen als een irrieele concurrentie, waardoor de han delaren nog ernstiger dan reeds thans in hun bedrijf worden benadeeld en verzoekt den minister daarom dergelijke onregelma tigheden te doen ophouden teneinde de handelaren niet verder te dupeeren. Ho« kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om In alle bochten altijd rechts te houden). ZONDAG 81 JANUARI 1987. Hilversum I. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 1.00 AVRO, 5.00 VPRO, 5.80 VARA, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Voetbalnieuws. Tuinbouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.45 Van staat en maatschappij, causerie. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Jeugdkerkdienst. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Filmpraatje. 12.35 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. I.45 Verslag voetbalwedstrijd. 3.45 Gramofoonplaten. 4.10 Schaakles. 4.35 AVRO-Dansorékst en eventueel Sport nieuws ANP. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Kinderuurjte. 6.00 Sportpraatje. 6.15 De Bohemians en solisten. 7.00 De Ramblers, VARA-Tooneel en solisten. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest, AVRO-Operettekoor en solisten. 9.15 Radiojournaal. 9.30 Radio-Hoorkrant 10.15 Omroeporkest en soliste. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO-Dansorkest Hilversum n. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 9.45 Hoogmis. 11.30 Gramofoonplaten. 12.15 Helder's R.K. Gem. koor en gram.pl. 1.00 Boekbespreking. I.20 KRO-orkest. 2.00 Godsd. onderricht voor ouderen. 2.30 Sted. orkest Maastricht. 3.10 Muzlk. causerie. 3.30 Vervolg concert. 4.15 Gramofoonplaten. 4.25 Voor de zieken. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek (gramofoonplaten). 5.30 Orgelconcert 6.00 Ned. Herv. Kerkdienst Hierna: Orgel spel. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Ethnologische lezing. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 KRO-Boys en solisten. 9.20 1ste acte „Die verkaufte Braut". 10.30 Berichten ANP. Gramofoonplaten. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 1 FEBRUARI 1987. Hilversum I. Algemeen Programma, verzorgt door de VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 „Les ménétriers". II.00 Voordracht 11.20 Vervolg concert 12.00 De Flierfluiters. 12.45 Gramofoonplaten. 1.00 —1.45 Melody Clrcle. 2.00 Voordracht 2.30 Orgelspel. 3.00 Gramofoonplaten en causerie. 3.30 Rotterdamsch piano-kwartet. 4.05 Gramofoonplaten. 4.35 Kinderuurtje. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 VARA-Groot-orkest. 6.30 Muzikale causerie. 7.10 Veiligheidskwartiertje. 7.30 „De Roodborstjes". 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 Concert m.m.v. „De Stem des Volks", Utrechtsch Sted. Orkest en solisten. 9.00 Declamatie. 9.30 Orvitropia. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonplaten. 10.30 De Ramblers. 11.0012.00 Gramofoonplaten en lnteiview. Hilversum II N CRV-ui tzendlng. 8.00 Schriftlezing, gewijde muziek (gr.pl.). 8.309.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst 11.00 Chr. Lecfhur. 11.3012.00 Gramofoonplaten. 12.15 J. Pietersz. Coen-herdenking uit ilcorn. (Spreker: o.a. Dr. H. Colijn). I.45 Gramofoonplaten. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 3.003.40 Voor tuin liefhebbers. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Amsterd. Salon-orkest 6.30 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de geschiedenis en het ont staan der paarlen. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Evangelisatiedienst m.m.v. sprekers en koor. 9.45 Gramofoonplaten. 9.55 Berichten ANP. 10.00 Het Haydn-kwartet en gram.platen. II.0512.00 Gramofoonplaten. Hierna: Schriftlezing.

Schager Courant | 1937 | | pagina 11