Petroleum: het bloed der aarde Malaga Spanje's ODEREVUE „Zonnige Paradijs Zaterdag 30 Januari 1937. Vierde blad Geen aardproduct vindt over de geheele wereld zulk een verbrei ding als de petroleum en haar bijproducten. Maar om geen an der product uit de schoot der aar de gewonnen, is ook zoo koel bloedig gestreden. Moord, oorlog, revolutie, zij werden bedreven of ontbrandden met petroleum als inzet: „voor iedere druppel olie, werd vaak een druppel bloed vergoten." De nieuwe onlusten in Palestina en de aanspraken die Turkije klaarblijkelijk op de olievelden van Mossoel meent te kunnen doen gelden, zijn symbolische teekens rond om de „Pijp-lijn", de hart aders van 't Brit- sche wereldrijk. Het is een machtige zilverwitte buis, die zich in eindelooze uitgestrektheid door de woestijnvlakten van Mesepotamië heenboort, totdat zij in Haifa in zee uitmondt. Over een afstand van 1600 Engelsche mijlen begeleidt zij den eenzamen woestijntrekker, den ka- nieelruiter of de woestijn-autobus. In haar binnenste ruischt het bloed der aarde: de petroleum. Dag in, dag uit, zonder onderbreking, rolt het voort vanaf Mossoel, langs oasen door eindelooze, verlaten woestijnvlakten, met een snelheid van 40 K.M. per uur naar Haifa, de Engelsche tankschepen tegemoet. Uit den bodem van Irak vloeit het levens sap, dat de Engelsche vloot voorziet van olie En thans lekken op het voornaamste punt van de „Pijplijn", de vlammen weer omhoog. Het is een gevaarlijke brand die daar ont staan is en tegelijkertijd een symbolische brand. Olie Is het bloed der aarde. Zonder olie zou de snelle ontwikkeling van alle ver keersmiddelen en van alle industrieën niet mogelijk geweest zijn. Maar waar zich olie bevindt, daar ziet men ook brand en bloed. Oorlogen worden gevoerd met petroleum als inzet, om de olie worden revoluties ontke tend, moorden begaan, verraad gepleegd. De kleverige massa der aardolie besluiert de oogen der menschen en vertroebelt hun ge dachten. Toen in het jaar 1814 de Engelsche schei kundige, de Witt-Clinlon, de stelling verkon digde dat het mogelijk was uit olie een goedkoop lichtmateriaal te winnen, werd hij uitgelachen. Ook de Duitsche scheikundige Reichenbach, wien het gelukte uit ruwe olie benzine te winnen, werd in wetenschappe lijke kringen schouderophalend voorbijge gaan. Eerst een Franschman, Selligne, ge lukte het ernstige belangstelling te wekken. In de jaren 1834 en 1843 openbaarde hij de resultaten van zijn vele experimenten, waar bij hij uit gewone aard-olie licht-olie, licht gas, smeerolie, paraffine, teer en verfstoffen had gewonnen. De ware olie-rush echter, het groote tijd perk van de petroleum, werd in Amerika geboren. Het was ergens in een rotsachtige streek, dat een kleine toren werd gebouwd, van pri mitieven vorm en opgetrokken uit dennen hout. Verwilderde gelukzoekers sleepten fan tastische, half-verroeste ijzeren gereedschap pen aan. Een breede, athletisch gebouwde man met een groote wild-west-hoed op zijn hoofd, stond er bij en deelde onder gevloek en geschreeuw zijn bevelen uit. Het was kolonel Drake, een avonturier van den ouden stempel. Twee Jaar lang zocht en werkte hij in deze meest verlaten en eenzame wildernis die er op aarde te vinden is. En toen, eindelijk op een Augus- tus-avond van het jaar 1859 werd het doel bereikt: een reusachtige, vuil-zwarte fontein sprong omhoog. De droom van kolonel Drake was werkelijkheid geworden: een nieuwe industrie was geboren. Kolonel Drake kon met zijn primitieve pompen 25 vaten ruwe olie per dag winnen! Toen John D. Rockefeller omstreeks 1860 zijn intrede in de wereld van de olie deed, bevond die izch nog geheel en al in 't sta dium van wilden groeitijd. In de „camps van de olie-piraten, rondom de boortorens, ontstond een „rush", zooals die in dit land van goudjacht nog niet eerder was voorge komen. In de onmiddellijke omgeving dei- torens ontstonden ware spelonken-stadjes en heele straten van speelholen. Alle middelen werden te baat genomen om in hei bezit van olie te komen en menig avonturier werd in een dag millionnair, wanneer hij ontdekté dat op zijn „camp" een oliebron aanwezig was. Maar dan kon het ook dikwijls gebeuren, dat er des nachts een vermoorden man gevonden werd in de zaal van het naburige speelhuis. Dan had zijn buurman misschien pech gehad met zijn land, maar geluk met zijn mes Het was door deze, van olie en bloed drui pende streek, dat een jongeman van om streeks 20 jaar rondzwierf: John D. Rocke feller. Met een scherp oog en met koel ver stand zag hij het koortsachtige, ongeorden de werk van deze horde nieuwbakken mil- lionnairs en geluksridders aan. Hun leven en hun omgeving waren voor hem genoeg om tot het besluit te komen, zich niet aan speculaties en nuttelooze boringen te wagen. De kleine tusschenhandelaar uit Cleveland kocht liever olie en verkocht brandstof. Zoo verdiende hij de eerste honderdduizend dol lar. En toen spoedig daarop „John D." de alom gehate keizer van de petro leum en dollarmdllionnairs werd. de tegenstander van menig Amerikaan- schen president, toen het groote duel Rockefeller-Deterding al gaande was, toen nog bevond de olie-indu strie zich in het tijdperk van haar romantische jeugd. Immers het ging nog slechts om een paar millioen petroleum-lampen en automobielen waren er hoogstens een paar hon derd. Eerst midden in den wereldoorlog werd de enorme en volle beteekenis van de olie iedereen volkomen duidelijk, ook diegenen, die het alleen maar als middel om geld te verdienen hadden beschouwd. Clemenceau riep Amerika in 1917 deze harde woorden toe: „Stuur ons olie! Aard olie tegen eiken prijs! Iedere druppel olie is ons een druppel bloed waard!" Tegenwoordig gaat er geen maand voor bij of nieuwe boortorens verrijzen, nieuwe olievelden worden door de wereldconcerns geëxploiteerd, hun agenten reizen de heele wereld af, zoekend nar oliebronnen. En wan neer in Mexico, in het Gran-Chaco-gebied, in Mossoel of in Perzië, de machinegeweren ratelen; wanneer oorlogskreten het land doen verschrikken, dan is opnieuw de strijd om de olie ontbrand. Dan weer wordt elk van de harde en in hun waarheid vreeselijke woorden van Cle menceau tot werkelijkheid: iedere druppel olie is een druppel bloed waard! BERGLANDSC HAP IN MORGENNEVEL t* Het „aardsche paradijs", zooals de Arabieren haar noemen, Ma laga, de prachtige stad aan de Zuid-Oost-Kust van Spanje, de bloeiende wijntuin van Europa, staat op het punt het tooneel van den Spaanschen strijd te worden. Franco's troepen rukken steeds dichter op en een verwoede strijd staat voor de deur, een strijd die vernieling en vernie tiging kan brengen in een ze genrijke omgeving, rijk bedeeld door de natuur. (Van een bijzonderen medewerker) Sedert korten tijd zijn in de geheele we reld de oogen gericht op Malaga, de groote havenstad aan de Zuid-Oost-kust van Spanje Malaga vormt sinds eenigen tijd het nieu we doel van het Franco-offensief en de troepen der nationalisten naderen steeds dichter bij de stad, die zij willen veroveren. Binnen enkele dagen slaagden zij erin de voornaamste plaatsen aan Spanje's Zuid- Oost-kust in bezit te nemen en zoo gevaar lijk dicht zijn zij thans in de buurt van Ma- gala verschenen, dat de val van deze bloei ende stad misschien binnen korten tijd een feit is geworden. Door deze gebeurtenissen op het Spaan sche oorlogstooneel is het veel bezongen Ma laga weer eens in het brandpunt van de wereldbelangstelling geraakt. En voorwaar, ieder kenner van het Spaansche landschap bewaart in zijn herinnering het beeld van de wonderlijk schilderachtige ligging van deze prachtige stad. Half-cirkelvonnig wordt de havenstad omringd door een krans van bergen. Malaga was een bloeiende haven stad, met 200.000 inwoners en een levendig centrum van handelsverkeer voor geheel Spanje. De natuur heeft deze omgeving ge zegend met een betooverende rijkdom. Op de heuvels en berghellingen groeien sub-tropische planten; hier gedijt het sui kerriet en de katoenplant, sinaasappelen en citroenen, bananen en granaat-appelen. Maar wat sedert jaar en dag een wereldre putatie geniet, dat zijn de voortreffelijke wijntuinen in de omgeving van Malaga. Het geestrijke sap van haar druiven is den wijn- liefhebbers in alle deelen van de wereld be kend. De industrie is er rijk vertegenwoor digd door tal van fabrieken die door de rijkdom van natuurproducten ontstonden: suikerraffinaderijen, branderijen, glasfabrie ken en textielfabrieken. De spreekwoordelijke schoonheid en de natuurlijke rijkdom van deze bijzondere stad en haar omgeving is een direct gevolg van het milde en gezonde klimaat. Daarom ook is Malaga sinds lang een geliefkoosde kuur- plaats. Hier treft men tal van sanatoria aan die altijd druk bezocht worden, inhalatoria waar patiënten met ademhaling-stoornissen genezing zoeken en vinden en vele andere gezondheidsoorden; medicijnen zijn hier overbodig; het klimaat en de natuur ver vangen ze. Reeds de Arabieren vonden in hun bloem rijken, dichterlijken taal de juiste bijnaam voor deze stad, die zij het „aardsche para dijs" noemden. De werkelijke naam van de stad stamt nog uit den tijd van de Phoeni- ciërs; het waren de Phoenicische kolonisten die al voor duizenden van jaren in dé be schutte bocht van dit deel der Spaansche kust, het inzouten van visch alom als be drijf uitoefenden. Later stond Malaga onder Romeinsche en West-Gotische heerschappij en van tijd tot tijd beleefde, de Arabische cultuur-bloei hier een enorme opleving. Na de verdrij ving van de Mooren uit Spanje, zonk de plaats weer terug tot een weinig beteeke- nend klein stadje. Maar ook in de latere eeuwen zou Malaga nog vele malen het tooneel van afwisselende en vaak schrikba rende gebeurtenissen worden. In het jaar 1810 werd de stad door de Fransche ver overaars gebrandschat. Na dezen tijd van wanhoop en vernieti ging herrees een nieuw Malaga, dat op groeide tot de grootte en rijkdom van tegen woordig, wat niet verhinderde dat haar'be volking een element van onrust behield en dikwijls een zeer actieve rol speelde in tij den van burgeroorlog. Na het uitbreken van de nationale revo lutie bleef Malaga in handen van de regee- ringstroepen, die de stad energiek verdedig den. Immers in de afgeloopen herfst waren al verschillende afdeelingen van de troepen der nationalisten tot nabij de onmiddellijke omgeving van de stad opgerukt, maar zij stuitten daar op hardnekkigen tegenstand en slaagden er niet in het doel te bereiken; zij werden teruggedreven. En thans hebben de nationalisten op nieuw Malaga als doelwit van hun offensief gekozen en rukken met nieuwen geestdrift naar de stad op, om te trachten haar in be zit te nemen. Zij hebben bij deze operaties een tweeledig doel: eenerzijds dringen zij de regeeringstroepen steeds verder buiten het bereik van Cadiz, Silvia en de Marok- kaansche kust, terwijl zij anderzijds vasten, voet krijgen aan de Middellandsche Zee, waar zij zich een operatie basis scheppen, van waaruit zij gemakkelijker Valencia en de andere kustvestingplaatsen kunnen be dreigen. Eén ding Is voor alles te hopen; dat bij den aanstaanden strijd om 't bezit van Ma laga e eenerzij ds hartstochtelijk aangevallen anderzijds hardnekkig verdedigd, haar waar devol cultuurbeeld niet het slachtoffer zal worden en niet aan vernieling ten prooi zal vallen. In het bijzonder ook moge dat gelden voor de wereldberoemde kathedraal, prach tig opgetrokken uit wit kalksteen, die in de zestiende eeuw de plaats innam van de vernielde Arabische Moskee. Een natuurlijk paradijs staat op het punt het brandpunt te worden van verwoeden strijd; het ware een ramp van ongekenden omvang wanneer de oorlogsstrijd een bres zou slaan in een der mooiste en vruchtbaar ste plekjes in Europa, waarvoor de aandui ding „het aardsche paradijs" stellig niets overdrevens heeft Links t BRUIDSJAPON NAAR ALLE REGELEN DER KUNST Daar het hier een Hollywood bruid betreft, zijn natuurlijk kosten noch moeite gespaard, om een volmaakt bruidstoilet te verkrijgen. Men heeft een met zilver doorweven brocaat japon gekozen die om het lichaam gegoten zit, terwijl de sleep een prachtige achtergrond voor de luchtige sluier van tule vormt. Rechts: SPORTIEVE LEEREN MANTEL In een met bont gevoerde leeren mantel, zooals hier is afgebeeld, is men in staat de felste kou te trotseer en. Een vlot hoedje, alligator-schoenen en een hei-gele sjaal van zware zijde voltooien het geheel. Hoewel veel eenvoudiger is een aport-ulster van hetzelfde model met winddichte voering f>ok lang niet te versmaden. Boven PRACTISCHE MEUBEL-ZWABBER Bij het maken hiervan Is het aan te raden een dikke haaknaald en ongebleekte katoen te gebruiken. Men begint een 7 centimeter lang koord van kettingsteken te maken Daaromheen wordt het ovale gedeelte gehaakt van vasten. De franje wordt heraan geknoopt. Voor de beugel een koord van 41 cm, met I. rij stokjes en 1 rij vasten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 13