Kruiswoordraadsel Duitschland-Nederland Heeft het Nedertandsche elftal kans om te winnen? DE SAMENSTELLING DER ELFTALLEN: K.N.V.B.-beker. Res. 3e klasse A Tijdschriften en Weekbladen Morgen wordt de belangrijke wedstrijd te Düsseldorf gespeeld. Het zal geducht spannen. Morgen, 31 Januari, dan kan het een belangrtyke dag in de geschiedenis van het Nederlandsche voetbal worden! Immers dan is het de dag, waarop ons vertegenwoordigend elftal, met groote zorg samengesteld en „tot de tanden ge wapend" in Düsseldorf in het veld zal komen tegen een van de allersterkste ploegen van het Continent, tegen die van het Derde R(jk. Die dag zal dón alleen belangrijk zjjn, als het Nederlandsche elftal een eervol resultaat of meer dan dat zal weten te bereiken. De mogelijk heid daartoe willen w{j thans, aan den vooravond van dit groote gebeuren, even nader onder de oogen zien. Eerst nog even iets over de belangstelling. Wij hebben reeds eerder in dit blad verteld, dat er in het Stadion te Düsseldorf ongeveer 61.000 menschen een plaatsje zullen kunnen vinden. Het staat vast, dat al die plaatsen verkocht zijn, waarvan meer dan 10.000 aan Nederlanders. Die ruim 60.000 menschen vormen anders maar een klein onderdeel van de massa, die middels de radio van den wed strijd „getuige" zal zijn. Het aantal luiste raars is niet te benaderen, doch het zullen er honderdduizenden zijn! Onze gastheeren zullen niets onbeproefd laten om het den Nederlanders naar den zin te maken. Ter eere van de gasten is dan ook het Carnaval een week vervroegd, zoodat „het legioen" zich in Düsseldorf heusch niet zal vervelen. Verder mag verwacht worden, dat de accom modatie in het Stadion beter zal zijn dan in 1932, toen in datzelfde bolwerk een prachtig spelend Nederlandsch elftal de Duitschers met 02 sloeg. Dat was de onvergetelijke wedstrijd van Law Adam. die thans in Indië zit en natuurlijk de AVRO-uitzending niet zal overslaan. Echter tijdens genoemden wed strijd was het met het publiek geen koek-en- el. velen hadden niet de beschikking over de hun toegedachte plaatsen en verdrongen zich aan de lijnen, zoodat er zelfs publiek binnen de omrastering kwam te zitten. We gelooven wel, dat dit morgen niet zal gebeuren! Het Duitsche elftal. Als- we eerst even het Duitsche onder de loupe nemen, dan kunnen we daarvan zeggen, dat het onder de huidige om standigheden niet sterker kón. Inder daad. men heeft niets geriskeerd, zorg vuldig getraind, geconcentreerd, gewikt en gewogen. Eindelijk kwam het elftal uit de bus, geen enkel experiment! Alle maal zijn het spelers, die meerdere malen het witte shirt voor hun land gedragen hebben. Zwakke plekken zullen er in het team niet zitten, mocht er een al minder op dreef zijn. welaan, de heeren hebben zoo dikwijls met elkaar gespeeld, dat zij elkaar prachtig zullen aanvullen. Het Duitsche elftal zal dan ook in de eerste plaats het beeld van een homo geen. hecht geheel bieden. Ook over het spel. dat het zal ontwikkelen, is wel iets te zeggen. Het zit in den aard van het volk, alles pre cies en nauwgezet ten uitvoer te brengen. Dat karakter verloochent zich niet in een voetbalwedstrijd. Vandaar dat een regelmatig spel verwacht mag worden, volgens een vast systeem en een bepaald tempo, dat vrij hoog zal zijn. Met mathematische zuiverheid zullen de ballen aangegeven worden, niet over groote afstanden, doch liefst aan den dichtst bjjstaanden speler. Het Duitsche spel heeft dus een „gesloten" karakter en om dat goed te kunnen uitvoeren, moeten de spelers over groote technische kwaliteiten beschikken. En het kan een ieder bekend zijn ook daaraan ontbreekt het den Duitschen inter nationaal niet! I VAN HEEL Wat stellen „wij" daar tegenover? Men zou er angstig van worden, al die goede eigenschappen van het Duitsche spel te lezen en men zal zich afvragen, hebben onze jon gens wel een schijn van kans Wis en waarachtig heb ben ze die en dat weten ze zélf ook welDe oudere spelers weten het uit ervaring, den jongeren zal het verteld zijn door de leden van de Technische Com missie. Immers hoe degelijk de opbouw van het Duitsche spel ook ook is, er zit toch een fout in. De heeren gaan té mathematisch aan het werk. spelen té veel volgens hetzelfde recept, zijn, voor een voetbalwedstrijd, en vooral tegen de onzen, eigenlijk gehandi capt door hun volksaard, alles „ausge- rechnet" te willen doen. Want de tactiek van deNederlanders zal er in de eerste plaats op gericht zijn om het spel van hun tegenstanders stuk te spelen en daartoe beschikken zij over een speltype, dat het best opportuniteits-, gelegenheidsvoetbal, genoemd kan wor den. Voetbal, waarvan de voornaamste factoren, snelheid en „lange halen" zijn. Denkt niet, dat dit spel gemakkelijker uit te voeren is, want het vereischt een zuiver inzicht in positiespel, terwijl om een dergelijk spel nuttig effect te doen sorteeren, groote technische bekwaam heid noodig zijn. In dit opzicht kunnen we aanenmen, dat de onzen weinig voor hun gastheeren zullen onderdoen. Wij verwachten dus, dat in Duitschland Holland 2 geheel verschillende systerrtfen ge volgd zullen worden en de vraag is nu maar: welk is het beste? Een ieder kan die vraag voor zich zelf beantwoorden, maar wij willen hier wel zeggen, dat het onze zeker niet slechter zal blijken te zijn. Of het beter dan het Duitsche is, zal de practijk moeten leeren. Dat hangt in groote mate van den momenteelen vorm van de spelers af. Zoo zal het de vraag zijn, of onze fo wards de kansen tot scoren, die zij ongetwijfeld zullen krijgen, zullen kunnen benutten. Veel hangt in deze van Smit en Spaen- donck af, want midvoor Bakhuys zal weer extra zwaar bewaakt worden, ditmaal I door spil Gold- brunner. Zoo men ziet. zijn we niet pessi mistisch gestemd ten aanzien van Nederlands kan sen. Wel zijn we er ons volkomen van bewust, dat het een heel. heel zware strijd zal worden, voor de Duitschers zoowel als voor de onzen. Nu het terrein bovendien hard zal zijn. worden er aan techniek, physiek en Ausdauer nog eens extra eischen gesteld! Ten aanzien van de samenstelling van ons elftal, kunnen we tevreden zijn. Het team heeft ons volle vertrouwen, al zijn we over de bezetting van de rechtsbinnenplaats een beetje sceptisch gestemd. De achterhoede met den herstelden Weber op de rechtsback- SMff Duitschland (wit-zwart) JAKOB (Jahn Regensburg) LBHNER (Augsburg) GELLESCH (Schalke) HOHMANN (Benrath) JANES (Foriuna) GOLDBRUNNER (Bayern-München) FRIEDEL (F.C. NUrnberg) MÜNZENBERG (Alemannia) K1TZINGER (Schweinfurth) SZEPAN (Schalke) GtTNTHER (Duisburg) Scheidsrechter 0 LECLERCQ (Frankrijk) VAN NELLEN (D.H.C.) SMIT (Haarlem) VAN HEEL (Fijenoord) BAKHUIJS (H.B.S.) VAN SPAANDONCK (Neptunus) WELS (Unitas) ANDERIESSEN Ajax) PAAUWE (Fijenoord) CALDENHOVEN (D.W.S.) WEBER (A.G.O.V.V.) HALLE (Go Ahead) Nederland (Oranje-zwart) Reserves zijn: voor Duitschland: Abromeit (Duisburg), Lenz (Borussia Dortmund) en Mehl (Fortuna); voor Nederland: Van Male (Feijenoord), Wilders (Blauw-Wit), Pelikaan (L.O.N.G.A) en Heetjans (P.E.C.). Overeen komstig de bepalingen van de F.I.F.A. mag alleen de doelverdediger vervangen worden en dan nog slechts gedurende de eerste helft. De andere reserves kunnen echter noodig zjjn als vóór den wedstrijd zou blijken, dat één der spelers vervangen moet worden. plaats is van groote kracht, in de midden linie treffen we drie zeer geroutineerde krachten aan en gelukkig bevindt zich daar onder Wim Anderiessen, terwijl de voor hoede op het gemaakte voorbehoud na stuk voor stuk uit uitstekende spelers be staat. Als linie is zij wel voor 2 3 doel punten goed. Summa summarum, zien we den strijd in Düsseldorf met vertrouwen tegemoet, al kunnen we er nu ook weer niet toe komen, om zonder meer een Nederlandsche over winning te voorspellen. Good luck, Oranje hemden! De stand is: Nederland 14 5 5 4 15 31—29 Duitschland 14 4 5 5 13 29—31 Wedstrijden om den Nederlandschen Voetbalbeker, seizoen 1936—1937. De wedstrijden om den Nederlandschen Voetbalbeker zullen dit seizoen worden ge speeld volgens onderstaande regeling: 1. De competitieleider heeft op de Beker- wedstrijddagen het recht den Bekerwedstrijd voor te laten gaan op een competitiewedstrijd, óók al is die Bekerwedstrijddag een z.g. in- haaldag. 2. Clubs, die- uitvallen in de Bekercompe titie, moeten op de Bekerwedstrijddagen com petitiewedstrijden in halen c.q. nieuwe spelen. 3. Clubs, die spelers of invallers moeten afstaan aan vertegenwoordigende elftallen, kunnen hiervoor geen uitstel vragen van een Bekerwedstrijd. 4. De deelneming zal worden opengesteld voor de le elftallen van ten hoogste 256 ver- eenigingen, toegelaten tot den KNVB; de keuze uit de ingekomen inschrijvingen wordt overgelaten aan den sectieleider. Inschrijvingen van elftallen, die kampioens wedstrijden moeten spelen, of van welke het reeds zeker is, dat zij promotie- of degradatie wedstrijden moeten spelen, kunnen niet wor den geaccepteerd. Indien na den aanvang van de bekercom petitie een ingeschreven elftal kampioen zijner afdeeling is geworden of definitief de laatste plaats heeft bezet, met als gevolg daarvan te spelen promotie, of degradatiewedstrijden, komt de inschrijving automatisch te vervallen. Vereenigingen, die niettegenstaande zij nog bekerwedstrijden te spelen hebben, inschrijven voor voetbaltournooien. zullen van verdere deelneming aan de bekercompetitie worden uitgesloten. 5. De wedstrijden vangen aan op 14 Maart 1937. De wedstrijden voor de eerste drie ron den worden zooveel mogelijk afdeelingsgewijze gehouden. 6. In bekerwedstrijden zijn geen protesten toegelaten. 7 Bij gelijk spel na 90 minuten is de be zoekende vereeniging winnaar, behalve in de halve eindstrijden en in den eindstrijd. Wan neer beide vereenigingen met instemming van het Afdeelingsbestuur besluiten te spelen op het terrein der (volgens loting) bezoekende vereeniging, blijft ten opzichte van deze be paling de oorspronkelijke bezoekende vereeni ging als bezoekende veteeniging aangemerkt. Inschrijvingen worden ingewacht vóór 10 Februari 1937. 9. De netto-opbrengst van de bekerwed strijden komt ten goede aan elk der vereeni gingen voor de helft. (Sportkroniek.) Hieronder laten wij den stand van de Res. 3e klasse A volgen, bijgewerkt tot en met Zondag 24 Januari. Er is mede in verwerkt den uitslag van Alk. Boys II—WFC Hl (4—1). Hélder 2 11 6 3 2 15 2619 H.R.C. 3 9 4 3 2 11 25—21 Alk. Boys 2... 10 4 3 3 11 19—19 West-Frisia 2 10 4 2 4 10 2927 Hollandia 2 9 4 1 4 9 2720 K.F.C. 3 8 3 1 4 7 17—21 Alcmaria 3 11 3 3 5 9 3432 W.F.C. 3 10 2 2 6 6 14—26 Elckerlyc, tijdschrift vooi Christelijke let terkunde, uitgegeven door Bosch en Keuning, Baarn. Wij ontvingen het eerste nummer van dit tijdschrift, waarvan in de redactie-verkla ring o.m. gezegd wordt dat getracht zal wor den de christelijke letterkunde en de beschou wingen over letterkunde en andere kunst uitingen. als muziek, schilderkunst en beeld houwkunst, klaarlijk en zonder intellectualis tisch betoog tot ons volk te brengen, zonder ook gesystematiseerde groepsbegrippen op den voorgrond te schuiven. De inhoud van dit eerste nummer doet het beste verwachten. Niet alleen ziet het blad er typografisch uitstekend verzorgd uit, de bij dragen staan op hoog peil. Het nummer bevat: Het dagelijks brood (novelle) van Jo KalmijnSpierenburg; Ge loof en kunst (artikel) van Roel Houwink; Poesjkin (artikel) van Sjoerd Lelker; Het voorrecht van den kunstbeschouwer (artikel) van Bjintse Blinksma; Iets over literaire smaak (artikel) van Hendrika Kuypervan Oordt; Verzen van Reinold Kuipers, Willem de Mérode en Jan H. Eekhout; Litteraire klein-burgerlijkheid (artikel) van P. Keuning; Trouwen (boekbespreking) van Emile Buys- se; Illustraties. Het tijdschrift zal maandelijks uitkomen met een nummer van 32 bldz. De abonne mentsprijs bedraagt 2.25 per half jaar, bij vooruitbetaling. Een nummer ter kennisma king is tegen 15 cent verkrijgbaar. IN WEER EN WIND. Bij de N.V. W. L. J. Brusse's Uitgevers maatschappij te Rotterdam verscheen, onder redactie van de bekende natuurhistorische publicisten Rinke Tolman en ds. J. I. van Schaick, de eerste aflevering van In weer en wind, geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuurleven, reizen, volkskunde en buitensport. Rinke Tolman maakt den lezer duidelijk, dat er in de veel gesmade Louwmaand voor den natuurspeurder tal van verrassende ont dekkingen zijn te doen, de bekende weerkun dige Chr. A. C. Nell wijdt een interessante meteorologische beschouwing aan Januari, ter wijl dr. J. I. van Schaick zijn opgetogenheid uit over de landschappelijke bekoring die er van Zeeland en niet in de laatste plaats van Walcheren uitgaat. De geoloog P. v. d. Lijn schetst op over tuigende wijze, dat steenen geen doode din gen zijn, maar objecten met een uiterst boeiende historie, S. J. v. d. Molen karak teriseert Slooten in Friesland als een stadje van oude, gave schoonheid, waar de minnaar van zuivere architectonische verhoudingen zijn hart kan ophalen, terwijl een tweetal mede werkers de ski-sport, dezen prachtigen ont- spanningsvorm U het bergland, verheerlijken. In tal van kortere bijdragen, veelal aan de hand van belangwekkende recente publicaties, wordt een groote verscheidenheid van onder werpen aangeroerd. Tientallen fraaie foto's en teekeningen zijn kwistig tusschen den afwisselenden, onder houdenden en instructieven tekst gestrooid. Aan de typografische verzorging van het periodiek heeft de uitgeversmaatschappij groote zorg besteed. „Ons Nederland", Januari-nummer. Uitg. A. J. G. Strengholt's Mij. te Amsterdam. Off. orgaan van de A.N.V.V. Verscheidene pagina's van „Ons Nederland" zijn ditmaal aan het wel zeer betreurde verlies van den directeur der A.N.V.V., den heer Van Deventer, gewijd. Voorts is daar het verslag van de vergadering van secretarissen der V.V.V.'s van 28 November 1936, een schets over Amerika (impressies van Willy den Har- tog) en voorts een vlotgeschreven artikel over Bergen. „Ik heb kort geleden last gehad van slapeloosheid." „Hoe laat ging je naar bed?" „Dat bedoel ik niet. Ik bedoel dat ik onder het werk niet maffen kan." Behalve een kruiswoordraadsel, geven we deze week een kleine toegift, waarvan het oplossen echter niet noodzakelijk is, om mee te dingen naar den wekelijkschen rijksdaalder- prijs. De opgaaf van verleden week was niet bizonder zwaar, één dame schreef ons zelfs, dat ze 't raadsel in één adem had opgelost. Nu, die mededeeling is geschikt om alle kort ademige menschen jaloersch te maken op zóó'n langen adem. We gelooven ook niet, dat onze puzzelaarster dezen keer die topprestatie herhalen zal, de opgave is iets lastiger dan de vorige. De prijs werd gewonnen door den Heer: W. C. SPEET, h. d. m. s. te Andijk (W.) Oplossing Puzzle vorige week. Horizontaal: Tel, Steden, Mis, Reëel, N.O., Epiek, Grap, Stad, Dag, Amok, S.D.G., Lea, Arabië, Ego, Lava, Laan, Gij, Dodo, Re, U.S., Endo, We, Gnoe, Pool, Eer, Praten, Eos, Doe, Emir, K.G.M. Eden, Stoa, Rozen, N.L., Egaal, Are, Tender, Tak. Verticaal: Tri, Ee, Legaal, Sla, En, Do, net, Midden, Ski, Erg, Pas, Paradeeren, Skiloo- pers, De, Ma, Ob, G.G. Lagune, A.V., e.a., opeens, Aden, Argo, Us, O.N., d.d„ R.W., Groeze, Legaat, Ed, A.M., Om, Ede, Kog, Era, Ent, Ter, Elk, N.N., L.D., AA. Horizontaal. 1. geteerde zeildoeken, die aan boord als be schuttingsmiddel tegen zeewater gebruikt worden; 11. tegen den wind opzeüen (nieuwe spelling); 12. initialen van de Oost-Indische Compagnie; 13. knappe jonge man; 15. uitroep; 16. nieuwe stijl (afk.); 17. aanhangers van de leer van Zoroaster in Voor-Indië; 19. bekend colportage blad; 21. Fransche havenplaats, die veel door Hol- landsche visschers wordt bezocht; 22 oude man; 23 draagriem; 24. afgekorte meisjesnaam; 25. twee klinkers; 26. rood (in de heraldiek); 27. Sport na Arbeid; 28. vroegere heerschers over Rusland; 30. bekend Kwaker, die in Amerika een kolo nie voor z'n vervolgde geloofsgenooten stichtte; 31. hedendaagsch orgelcomponist; 32. beschermengelen (in de Perzische mytho logie); 33. dakbedekking van alang-alang; 34. prominente figuur in het Derde Rijk. (Um laut op de tweede letter weglaten); 35. ambtgenoot; 36. uiting van verbazing; 37. zwaar vergiftig reptiel uit Arizona (begin letter: g); 38. jongensnaam; 40. scheikundige afkorting voor „neon"; 41. Spaansch minister van Buitenlandsche Zaken; 42. bouwvallig huis of hok; 44. inboorling van Malèische afstamming op Madagascar; 45. stad in Pruisen; 47. maand; 48. ingedijkt land (meerv.); 50. voor het oog niet waarneembare kleur ia het spectrum. Verticaal: 1. een van de wachten aan boord; 2. plaats waar een schip zich bevindt ten op zichte van een radiostation; 3. ontwikkeling (alleen de eerste drie letters van het gevraagde woord); 4. blaadjes, waarvan het aftreksel als laxeer middel wordt gebruikt; 5. twistgodin; 6. wijk in Amsterdam; 7. anonym; 8. naamlooze vennootschap; 9. handgeld van een dienstbode (meerv.); 10. dun touw; 14. Chineesch geldstuk; 17. achternaam van een filmacteur; 18. Reverende Pater (afk.); 20. bloedverwant; 21. bewoner van een Europeeschen staat; 23. pijnlijk; 26. keelgezwel; 27. reeksen; 29. gewoonterecht in Indië; 30. drank; 32. voornaam van een bekend filmactrice; 34. vooral in Engeland druk beoefende sport; 35. gewicht; 37. Spaansch schilder; 38. gebogen ijzeren stangen, waaraan de red dingsloepen aan boord zijn opgehangen (enkelvoud); 39. belangrijkste eiland van den Japanschen archipel; 41. tasten (vorm van het gevraagde werkw.); 42. rivier (Maleisch); 43. zie 14. verticaal; 44. humeur (twee laatste letters verwisselen); 45. initialen van de orkestvereeniging in de Noord-Hollandsche hoofdstad; 46. deel v. d. dag (dichterlijk woord); 48. afkorting, die soms op het adres van een brief wordt gebruikt; 49. met voorbehoud van den titel (afk.). Welk beroep bekleedt deze dame? TH. KASTEIN—ASSEPOESTER.

Schager Courant | 1937 | | pagina 16