De Ski-Sport 3)oe •erK&oütaéa&emop en de dokter Ingezonden geworden en heerschen met onbeperkte macht over de menschen en de mensch- heid. De massa leeft overwegend haar economische belangen uit en deze omstan digheid oefent een vernietigenden invloed uit op het cultuurleven, dat in het bewust zijn van de massa tot nuttelooze luxe wordt terneergedrukt." Heel nuchter en prozaisch gezegd betee- kent dit: alles gaat om' geld! En daarin leeft dan weer de mensch zijn instinct van zelfbehoud uit. En daarin dringt hij de hu- maniteitsidee terug. Waarschijnlijk hebben sommige lezers reeds lang gedacht: maar waarom heeft Astor boven dit artikel „de andere we reld" geplaatst als opschrift? Wacht maar, daar ben ik nu juist aan toe. In den mensch is in den loop der tijden de rede ontwaakt. Aan die rede toetst hij het in hoofdzaak instinctieve - leven en hij leert dit veroordeelen. Hij doet dit te sterker in dezen tijd van barren stoffelijken en geestelijken nood. De ahsoluut-dommen en de niet-denken den uitgesloten, kunnen wij zeggen dat iedereen drommels goed weet dat het leven tegenwoordig zedelijk-leelijk en daarom onbevredigend is. Maar hoe ontkomt hij aan dit leven? Er zijn slechts twee wegen. De ééne is de weg van strijd tegen de anti sociale instincten, voor het humanisme. De tweede is de weg, die voert naar „de andere wereld", de wereld der gedachte, der verbeelding. De eerste weg wordt door de moesten ge vreesd en daarom niet betreden of hij wordt vermeden omdat men niet gelooft in de mo gelijkheid van de stijging tot een door de rede beheerscht leven op grond van de alge meen verbreide meening, dat de mensch slecht is en altijd zal blijven of met andere woorden dat hij het eeuwige slachtoffer zal zijn van zijn oerdriften. Het merkwaardigste echter is, dat diezelfde mensch met zijn diep heimwee naar sociale gerechtigheid (het saamhoorigheidsinstinct) nooit los kan worden van de behoefte om be vrijd te worden van het oneindig vele, dat hem hindert en pijn doet in deze wereld. En wat gebeurt er nu? Hij zoekt een compensatie, een vergoeding in de vlucht naar de wereld der gedachte, der verbeelding, van den droom. En hij vindt daarin troost. Hij is als een arme slokker, die zijn ellende vergeet bij de gedachte aan het prijsje, dat hij uit de loterij kan trekken en waardoor in eens een nieuwe vreugdevolle wereld voor hem zal worden geopend. En hij verheugt, zich in alles wat hij zal doen als hij maar eenmaal de gehoopte duizenden zal hebben. Hij leeft zich in in een denkbeeldige wereld. Hij schept zich een hemel, waar hij na zijn moeilijke aardsche leven gelukkig zal zijn. Hij droomt weg in fantasieën. Hij gaat op in prachtige toekomstdroomen en roept voor zich op een samenleving van harmonisch samenwerkende menschen, waarin hij zich zelf zal kunnen zijn naar zijn diepsten aan leg. Hij waant zich een prins uit een sprookje. Het lijkt kinderachtig als ik het neer schrijf, toch ben ik ervan overtuigd, dat er waarheid in schuilt en daarom zeg ik het: Kunnen menschen niet soms met elkaar zit ten te praten over lekkere ten, over 't smul len van de kostelijkste spijzen zóó dat ze er van genieten? Kunnen kinderen niet in hun spelen zich geheel en al inleven in de personen, die ze voorstellen en zoo gaarne zouden willen zijn? Het is zoo heerlijk de werkelijkheid voor een wijle te vergeten! Maar gevaarlijk! Want de werkelijkheid Is er en zij veran dert niet door haar tijdelijk te ontvluchten. En met die werkelijkheid hebben wij te doen. Indien deze werkelijkheid niet meer kan voldoen aan de eischen, welke wij als re delijke menschen stellen, dan is het een bewijs van lafheid, dat wij haar protestloos aanvaarden of haar ontvluchten door ons in een fantastische gedachtewereld terug te trekken. De dappere mensch zal al zijn geestkracht aanwenden om die werkelijkheid te verande ren en hij zal dit slechts kunnen door een be roep te doen niet op de primitieve anti-soci ale instincten, maar op de rede en op het in allen sluimerend besef van saamlioorigheid. Hier ligt de weg, waarlangs de mensch- heid voorwaarts schrijden moet en zij zal dit doen, omdat de menschheid is een levend organisme, dat als elk ander levend orga nisme innerlijk gedreven wordt tot zijn be stemming en dus in die richting groeien moet. Wij behoeven daarom zelfs nti ons idealis me niet prijs te geven. Het is niet noorlig, dat we het beschouwen als iets begeerenswaardigs, waaraan wij ons kunnen dronken drinken in uren van ont vluchting der harde werkelijkheid. Wij moeten alleen maar geduldig zijn, om dat wij weten, dat. slechts in taaien strijd het den mensch zal gelukken de rede tot op perheerschappij te brengen. ASTOR. Geachte Redactie, Vergun mij eenige plaatsruimte voor het navolgende, waarvoor hij voorbaat harte lijk dank. In de laatstgehouden raadsvergadering werd een brief voorgelezen van het Bestuur van de tuinbouwvcrecniging De Eendracht •waarin dank werd betuigd voor het gratis beschikbaar stellen van een verlicht en verwarmd schoollokaal ten behoeve van een te houden tuinhouwcursus in het win terhalfjaar 19361937, onder mcdcdceling echter, dat van de welwillendheid van den gemeenteraad geen gebruik zou worden ge maakt., omdat wegens het geringe aantal deelnemers de cursus geen voortgang kon hebben. Wegens te geringe belangstelling! Stelt daar nu tegenover geachte Redactie, hetgeen dezer dagen in een der groote nieuwsbladen uit Leeuwarden werd ver meld. „Op initiatief van den Keuringsdienst in Friesland, die den vorigen winter in 24 dorpen in de provincie cursussen in aard appelziekten en aardappelselectie organi seerde, zullen ook dezen winter weer op groote schaal dergelijke cursussen gehouden worden. Verleden jaar waren er niet min der dan 1150 candidaten, van wie slechts 690 tot de cursussen konden worden toege laten. De 460 die toen niet aan de beurt kwamen krijgen ditmaal het eerst de ge legenheid. Daarnaast komen ook in aan merking voor deelneming de landarbei ders, terwijl ook de aardappeltelers zelf en hun gezinsleden worden toegelaten". Van waar nu dit verschil in belangstel ling voor den tuinbouw, hier en in Fries land? Wordt de tuinbouwer in Friesland niet even zwaar getroffen dan in West-Fries land? Kan daar van een loonend bedrijf worden gesproken? En toch is daar groote, overgroote belangstelling voor cursussen in aardappelziekten en aardappclselectie, zoo groot zelfs, dat bijzondere maatregelen moeten worden getroffen om aan de vele aanvragen om deelname te kunnen voldoen. Van verschillende zijden worden alle po gingen in het werk gesteld om verbetering in den toestand te brengen. Nog dezer dagen is een groote vergadering in Alk maar gehouden ter bespreking van plan nen tot verbetering van den cconomischen toestand in het Gcestmerambacht. Moet de jonge tuinbouwer tegenover al die pogingen onverschillig staan? Neen immers. Men mag toch niet wanho pen aan een betere toekomst. Alle krachten dienen te worden ingespan nen om de autarkie te bestrijden; tolmu ren moeten omvergehaald. In dit verband vestig ik nog de aandacht, op den sympa- thieken daad van onzen minister-president Dr H. Colijn. Het is de plicht van eiken tuinbouwer, die liefde voor zijn vak gevoelt., met den daad al deze pogingen te steunen en hun zoons, zoo zij in het bedrijf werkzaam worden gesteld, voor hun vak, zooveel als in hun vermogen is, te doen bekwamen. Kennis is macht en geen malaise of tegen slag kan U dit ontnemen. In Friesland wordt do nardnppelbouwer evenzoogoed als in West-Friesland door den slechten economischen toestand getrof fen. maar de belangstelling voor zijn vak verflauwt niet, wat bovenstaand bericht ook wel duidelijk aantoont. Komt jongemannen, die Uw toekomst zoekt in het tuinbouwbedrijf, slaat de hand aan de ploeg, zoowel letterlijk als figuur lijk. Ziet. niet achter U, maar vooruit in de toekomst De winteravonden zijn lang en worden zoodoende goed benut. Steunt de pogingen Uwer vereoniging en grijpt elke gelegenheid aan om Uw kennis in het tuinbouwbedrijf te verrijken. Moge de kennisneming van het bericht uit Friesland voor de jongere tuinbouwers hier en in den omtrek aanleiding zijn zich voor de volgende cursus 19371938 in groo- ten getale aan te melden cn hun aantal zoo groot zijn, dat zolfs meerdere avonden zullen moeten worden gehouden. De cursus staat onder zeer deskundige leiding, want de leider, het hoofd der school, is in het bezit van de landbouw- en tuinbouwakte. Bij de benoeming van een nieuw hoofd der school heeft de gemeenteraad juist ge let op deze bevoegdheid met het oog op onze jonge tuinbouwers. Ook deze daad van den gemeenteraad verdient alle waardeering van de zijde der tunbouwers. Oudkhrspel, 28 Januari 1937. A. J. WIJNVELDT. Uit onze omgeving KOEGRAS JULIANADORP IJSCLUB „JULIANADORP" Donderdagavond hield de IJsclub „Juliana dorp" hare algemeene vergadering in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn De opkomst was zeer min te noemen, doch dat verhinderde den Voorzitter den heer J. Kossen niet om de aanwezigen welkom te hecton, en de zaken naar behooren te be spreken. De secretaris den heer L. Tigche- laar leest de notulen welke onveranderd worden vastgesteld. De Rekening over 1936 van den Penningmeester de heer M. Minnes wordt door C. W. de Graaf en I. J. Gaa- keer Pz. nagezien cn in orde bevonden, I-Ict batig saldo bedroeg totaal f 139.54. Penning meester en commissie worden dank gezegd vor hun werk. Bij de Bestuursverkiezing werd de aftredende heer L. Tigchelaar her kozen en neemt deze benoeming aan. Bij de rondvraag wordt in bespreking gebracht om indien hof. weer meewerkt, Zondag 31 Jan. n.s. oen Hardrijderij voor mannen ho ven 16 jaar t.e houden afkomstig uit geheel Koogras en don Holder voor prijzen van f 10.- f 5.- en f 2.50 Voor toeschouwers enz. zal 10 cent. per persoon verschuldigd zijn. Verder wordt be sloten dat do oude lecjpn dit jaar vrij zijn, van contributie te betalen, terwijl de nieu we toetredende leden de volle contributie moeten betalen. Nadat nog eenige andere za ken zijn besproken en geregeld wordt met een woord van dank de bijeenkomst door den voorzitter gesloten. WIERINGERMEER MIDDENMEER. Ned. Bijbelgenootschap, afdeeling Wieringermeer. Bovengenoemde afd. hield Donderdagavond, onder leiding van Ds. v. d. Vliet in het Dorps huis te Middenmeer een vergadering. De be langstelling was slecht, wat te begrijpen is. De Voorzitter opent, met gebed, leest Ps. 135 onberijmd en heet de aanwezigen harte lijk welkom. Het jaarverslag van den heer Jb. Smit wijst aan een ledenstijging met 26, zoodat het aantal thans 50 bedraagt. Uitgegeven zijn 300 jeugdboekjes. Aan het bestuur zijn toege wezen l)s. R. Nijholt, Ev. K. Kiewiet en Cand. Vis te Kolhorn. Uit het jaarverslag van den penning meester don heer J. Sehuitema blijkt, dat de inkomr'en bedroegen in totaal f 55.07^2» uit- gaven f D8. -3*^; saldo f2j)7& Tot leden van de kascommissie werden be noemd de heeren Jb. Smit en A. Boltjes, beiden te Wieringerwerf. De depots van het Ned. Bijbelgenootschap zijn voor de afdeeling Wieringermeer, mej. Slikker te Kolhorn, mej. de wed. Meeuwsen te Slootdorp en als bibliothecaris fungeert de heer H. Leijten te Middenmeer. Een rooster voor de komende bestuursver- herkiezing werd vastgesteld in verband met periodieke aftredingen. Na rondvraag volgde sluiting. Hoog bezoek in den Wieringer- meerpolder. Donderdag had de Wieringermeer, ondanks de grimmige koude en den snijdenden Oostenwind, de belangstelling van hooge gas ten. Onder leiding van Ir. B. Prummel, die ook geruimen tijd in Indië heeft vertoeft, brachten de leden van de delegatie van den Sultan van Jobiakarta n.1. Pangcran Hario Poeroeboja, (zoon) Pangezan Hario Pakoe- ningrat, (schoonzoon) Bendora Raden Mas Raisoel (zoon), vergezeld door den toegevoeg- den secretaris, Mr. A. Jonkers, een bezoek aan onzen polder. Na eeri' rondtocht te heb ben gemaakt, werden achtereenvolgens be zichtigd het kantoorgebouw der Landbouw- Cultuur-Mij. te Wieringerwerf, het veebedrijf Koningin Emma-hoeve, pachter de heer J. Slagter alsmede een akkerbouwbedrijf, pachter de lieer Doornbos aan den Schager- weg. De buitenlandschc hooge gasten waren zeer voldaan over al het interessante dat zij in onzen polder hebben aanschouwd. Na in Hotel Smit te Middenmeer de lunch te hebben gebruikt, gingen de buitenland- sche gasten weer naar de Residentie terug. Predikbeurten 31 Januari 1937. Ned. Herv. Evang. Slootdorp, voorm. 9.30 uur, Ev. K. Kiewiet Wieringerwerf, nam. 2 uur, Cand. H. van Vliet. Middenmeer, nam. 7 uur Jeugddienst. Gerei. Kerk. Slootdorp, voorm. 9 uur Ds. W. Schouten. Slootdorp, nam. 2 uur, Ds. W. Schouten. Middenmeer, voorm. 9 uur Ds. C. v. d. Vliet. H.A. Nam. 2 uur. Ds. v. d. Vliet. Dankz. Wieringerwerf, geen dienst. WIERINGEN - IJspret. Donderdag bestond reeds gelegenheid te schaatsenrijden op de ijsbaan van de ijs- club Westerland (Zoütland), doch de be langstelling was niet groot. Het stormach tige weer lokte niet uit. Het was dan ook bar weer. Binnen do poorten uvan de Wielerbaan was ook gelegenheid 'tot schaatsenrijden, doch ook hier was het zeer koud en guur. EEN AARDIGE ATTENTIE J.l. Vrijdagmorgen liet de fa. H. Wihns aan elk der arbeiders (225) welke aan de arbeidsbeurs te Hippolytushoef kwamen stempelen een pakje J. G. lichte Shagtabak uitreiken. OALLANTSOOG Door den Nederlandschen Bond van Ar beiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, afd. Callantsoog, werd op Donderdagavond in de zaal van den heer De Haan een propaganda-avond georgani seerd. Door het zeer ongunstige weer was de opkomst heel gering, doch de thuisblij vers hebben een prettige filmavond gemist. Een avond van propaganda, maar ook een leerzame avond. De Voorzitter van de afdeeling, de heer D. Mooij, opende met een woord van wel kom .speciaal tot den Burgemeester en zijn echtgenoote, die zoo vriendelijk waren deze bijeenkomst, te willen bijwonen. De heer Sintniklaas draaide hierna eeni ge films, waarbij hij nog een en ander na der uiteenzette. Allereerst kregen we de mooie film „De Hoekschc Waard" te zien. Een film van het bedrijfsleven op. het zoo vruchtbare eiland. In gedeelten werd het vlasbedrijf, landbouwbedrijf cn zuivelbe drijf verfilmd, terwijl het slot aan propa ganda gewijd was. De drukte cn bedrijvig heid van deze streek kwam mooi tot uiting, uit alle deelen van het werk was een greep gedaan. Vervolgens werd een Noordpoolfilm „het Noordpoolraadsel' gedraaid. Een leerzame film, met mooie natuuropnamen. Om ten slotte de lachspieren los te maken, werd besloten met een komisch teekenfilmpje. De Voorzitter dankt den heer en mevrouw Rehorst namens het bestuur voor hun aan wezigheid. Spreker spreekt er zijn leedwe zen over uit, dat zoo weinig aanwezig wa ren. Er hadden toch meer leden uit Cal lantsoog zelf aanwezig kunnen zijn. Na- menë allen dankt spreker dan tenslotte den heer Sintniklaas voor het vertoonen van de films cn de daarbij gegeven expli catie, waarna hij de bijeenkomst sluit. In de pauze werd aan alle aanwezigen een consumptie-bon uitgereikt, welke dank baar werd aanvaard. Zktielpt/ Zorg er voor altijd 'n pot Akker's Kloosterbalsem in huis te hebben, die komt elk oogenblik van pas Akker's Kloosterbalsem, vanouds beroemd en beproefd, bewijst U dagelijks onschatbare diensten en blijft altijd ongeëvenaard als: wond-, huid- en wrijf-middel. Want dit is 't bijzondere voordeel van Kloosterbalsem: 'n verrassend snelle wond-zuiverende en wond- heelende werking zonder littee- kens, tegelijkertijd een wondere genezende uitwerking op Uw spieren, weefsels en gewrichten. Daarom bijzonder doelmatig bij kneuzingen en andere verwondingen. Greep uit de vele verklaringen, die ter inzage liggen: Ondragelijke brandwonden. Rheumatische pijnen De vellen hingen er bü! ,,'t Gebeurde door kwelden ouden heer van 60 jaar „Hevige kokend heete olie en mijn rechterhand rheumatiek-aanvallen begonnen mijn leven was geheel en al wond. Ik huilde van de te vergallen, Reeds begon ik te wanhopen, ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn toen een vriend mü vertelde welke wonder hand dadelijk verbonden met Kloosterbal- baarlijke ondervindingen hij met Klooster- sem. Hoe dat in eens heerlijk verzachtte, balsem had opgedaan. Nu ik zeil dit mid- ik stond zelf verstomd over het wonder, del heb toegepast, kan lk verklaren, dat Binnen 14 dagen was mijn hand weer ge- ik mij weer jeugdig en monter gevoel", woon". Zoo schrijft ons Mevr. H. Fr. te's-Gr. Zoo schrijft ons de Heer J. Vr. te H. Als wondmiddel onmiddellijk verzachtend en ge- d°°s 3c5o^®nlf- 1p|l"®n nezend bij oude en nieuwe wonden, brandblaren, f ï.sz. Hos gróoter pot, ontvellingen, snij wonden, schrammen, insectenbe- ho° voord88l,98r h8t ten, doorrijden en wonde- of doorgeloopen plekken. Als huid-middel bij winterhanden en wintervoeten, springende handen, uitslag, ring- en dauwworm. Als wrijf-middel ongeëvenaard tegen pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aandoenin gen, spit in den rug, spierverrekkingen, verstui kingen, heupjicht, zadelpijn, lendenpijn, enz. DE „RITS" AAN DE HOED. Een rite sluiting aan de hoed de laatste gril uit Boedapest. Zelfs als sport die alleen in het buitenland kan worden beoe fend, geniet de ski-sport ook ten onzent een groote populariteit. Op 30 en 31 Januari a.s. worden te Arosa de NedéYlandsche ski kampioenschappen gehouden, in verband waarmee wij over het skiën in het algemeen en over de ervaringen van den arts bij deze sport in het bijzonder, in onderstaand artikel een, en an der toelichten. Van onzen sport-medcwerker) Ofschoon het skiën volgens de geschied schrijvers al 1400 jaar geleden door Fin nen en enkele andere volken werd toege past zij bewogen zich op „lange, gekromde latten, waarmee zij de bergen in trokken," heeft de ski-sport, in het bijzon der in de laatste jaren, een enormen opgang gemaakt en is in vele landen een populaire volkssport geworden. Hoe grooter het aantal harer beoefenaars wordt, des te meer waarde moet men hech ten aan de vraag, wat de arts in dit opzicht te zeggen heeft welke feiten hij in zijn da gelijksche practijk in het wintersportgebied waarneemt cn op welke wijze ongevallen en verwondingen zoo afdoend mogelijk ver meden kunnen worden. Immers ongevallen, zooals bij iedere andere sport, komen ook bij dé skisport veelvuldig voor. Een Zwitschersche dokter heeft in den loop van den veeljarigen practijk een bij zonder merkwaardig feit vastgesteld. Re gelmatig werd zijn hulp ingeroepen voor de behandeling van oogverwondingen, waar bij hij moest vaststellen dat deze ongeval len voor een groot deel' voorkomen hadden kunnen worden, wanneer de skiloopers zich met meer verstand van zaken gedragen hadden. Het behoeft geen betoog dat oogblessures altijd met dubbele voorzichtigheid behan deld moeten worden en dat vele verwondin gen, oogenschijrilijk vaak nog zoo onbelang rijk, van ernstigen aard kunnen zijn of wor den. Een klein schrammetje kan ontstekin gen aan den oogappel ten gevolge hebben en overslaan op het gezonde oog, waardoor niet zelden volledige blindheid kan ontstaan. Een splinter in het oog kan doordringen tot de hersenen en den dood van een mensch ten gevolge hebben. De Zwitsersche arts stel de drie oorzaken van oogblessures vast: de ski-stok, de punt van de ski en hindernissen op het traject, waarbij verwondingen door kreupelhout, heggen en dergelijke, naar ver houding het minst voorkomen. I Volgens deze waarnemingen ontstaat het grootste deel der oogblessures door de ski- stokken, een geringer aantal door de punten van de ski's Alleen de ski-loopcr zelf dient i voor een dergelijk gevaar te waken en zich daartegen te beschermen, zoowel door een deskundige wijze van hanteeren van de stok alsook door de juiste keuze van stok, waar- van de lengte afhankelijk wordt gesteld van den aard van de tocht die men gaat onder nemen. Een lange-afstandsloop, (de bekende „lang lauf") vereischt lange skistokken, die in het algemeen hoogstens tot borsthoogte moeten reiken. Hoe langer de stok is, des te gemak- dijker kan hij bij een onhandige manoeuvre ij dons een val een verwonding aan het ge- 'cht veroorzaken. Hiertegen kan de ski loper zich beschermen door het einde van de stok van een of andere beklecding tc voorzien en daardoor minder gevaarlijk te maken. Wanneer een oogblessure veroor zaakt wordt door de punt van de ski, dan zal in de meeste gevallen de ski te kort zijn. of ook wel is de rugzak te zwaar beladen, tengevolge waarvan het lichaam zich meer voorover buigt, waardoor het gezicht vaak gevaarlijk dicht bij de ski-punten komt voor al tijdens een val. Door een juiste keuze van de ski's, ondervangt men veelal ook dit be zwaar. Oogblessures zijn overigons niet de eenige verwondingen waarmee de skilooper reke ning heeft te houden. Verwondingen aan le dematen komen tijdons een val herhaaldelijk voor, meestal op hardbevroren banen, die voor afdalingen worden gebruikt. De harde ijs-ondergrond en het ontbreken van een vol doende, beschermende sneeuwlaag wanneer men een groote snelheid heeft, wordén dik wijls de oorzaak van ongevallen. Vaak ook is het wederzijdsche achtervolgen tijdeiis zulk' een afdalings-race de schuld, vooral minder geoefende loopers staan daardoor dikwijls aan groot gevaar bloot. In het eigenlijke hooggebergte zijn onge lukken zeldzamer, immers hier vermaken, zich de ski-toeristen met een mooie, genot volle tocht, zonder dat zij zich bekommeren om de snelheid waarmee zij afdalen. Trou wens het is in het hooggebergte dringende eisch om extra voorzichtigheid in acht te nemen, omdat directe hulp hier ontbreekt, terwijl op plaatsen, waar regelmatige afda lingen plaats vindon, doorgaans een perma nent hulpstation aanwezig is. Overigens beweegt het aantal ski-onge vallen zich meestal in een vaste lijn; die stijgt in het begin van den Winter meestal zeer snel, blijft tot midden Februari vrij wel constant om daarna weer langzaam te dalen. De bergarts vreest als de meest cri- tieke tijd altijd de periode van Kerstmis, wanneer doorgaans een groot aantal begin nelingen, op het appel komen om zich in de vreemde kunst van de skisport te bekwa men. Toch zijn het naar de berekening van de artsen over oen ski-winter genomen, niet de beginners die de ernstige ongelukken veroorzaken, vooral niet wanneer zij zich onder de hoede van een ervaren ski-leeraar stellen, Worden zij door meer-gcocfenden een voudig „meegenomen", om het „al doen de" te loeren, dat is dat gevaar uiteraard grooter. Volgens de waarnemingen van den beken den Oostcnrijkschen arts Dr. Angerer, ver dienen de ski-wed strijden aparte vermel ding. Men onderscheidt ze in vier soorten, t.w. de „Langlauf", (lange-afstandsloop), de „Sprunglauf", loop met springen), de „Ab- fahrtslauf" (afdalings-race) en de Slalom. Deze laatste tocht is een soort behendig heidsloop, waarbij de deelnemers een be paald parcours tusschen vlaggetjes cn stok ken moeten afleggen en waarbij het mins te aantal omgeloopen vlaggetjes en de kortste tijd, beslissend zijn Terwijl de Lang lauf en de Slalom minder groote gevaren- risico's bieden, zijn deelnemers aan het springen en afdalen in groote mate aan verwondingen blootgesteld. Dr. Angerer noemt de afdalingsrace het meest gevaar lijke onderdeel van de sport, terwijl b.v. bij het springen werkelijk ernstige verwon dingen vrijwel niet voorkomen. Dat in den loop der jaren bekende sprin gers zich wel eens verwondden, is vanzelf sprekend. Van de 54 spring-kampioenen uit Tirol en omgeving, liepen er 33 enkelbles sures op, zonder dat zij daarvoor van ver dere beoefening van hun sport verstoken hieven; 15 van hen bleven geheel verschoond van ongelukken en slechts 3 moesten het springen geheel opgeven. Zij maakten zich daarna als ski-leeraren verdienstelijk. Het is ongetwijfeld een vaststaand feit dat hot ongevallenrisico bij het skiloopen in vergelijking met dat van andere sporten, in het bijzonder motor- en watersport, niet hoog te noemen is. De meeste verwondingen, die bij het ski-loopen onvermijdelijk zijn, zijn van minder ernstigen aard. Over het algemeen kan men dat risico wegcijferen tegenover de bijzonder gunstige inwerking, die deze prachtige sport op het geheele monschelijke organisme ongetwijfeld uitoefent.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6