Het plan- Deterding Op zoek naar een Hooge Commissaris Het verzakte huis in de Weesperstraat H.M. de Koningin Het Prinselijk paar naar Zakopane vertrokken Mislukte poging tot inbraak Zondag a.s. geen voetbalwedstrij den Inbraak in een opslagplaats Dijkval in den Oud Noord- Bevelandschen polder Zaterdag 30 Januari 1937 Derde blad Zelfs een salaris van ruim f 30.000.trekt nog geen lief. hebbers. Heeft vice-admi- raal de Graalf op advies van onze regeering bedankt? De correspondent van de Daily Herald" te Genève meldt, dat hoewel het salaris 3.500 pond sterling per jaar bedraagt, men voor de bezetting van den post van Hooge Commissaris van den Volkenbond te Dant- zig als een bedelaar rondgaat door Europa. De grootste moeilijkheid is een man te vin den. die deze functie wil vervullen. Het las tige is dat Dantzig wordt geregeerd doo>- d« nazi's. Vloe-admiraal de Graaff, de vroe gere ohef van den Nederlandschen marinestaf, die Woensdag door den Volkenbondsraad werd uitge- noodigd de functie te aanvaarden, heeft op advies van de Nederland- sche regeering geweigerd. (Dit blijft voor rekening van de „Daily Herald" Redactie). Nederland vreest betrokken te worden In geschillen met Duitschland. welke vrees wordt ingegeven door de houding bij het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. De overige mogendheden koesteren den zelfden vrees. Op het oogenblik is een Noorsch rechtsgeleerde, M. Renner, favoriet voor den post. Hij was lid van het hoofd stembureau bij de volksstemming in het Saargebied. De Poolsche regeering ziet hem evenwel niet gaarne, zij vraagt een oud- militair of marineman, die, indien noodig, bereid is in Dantzig „met de zweep Te klappen". Ook wordt een Portugeesch admi raal genoemd voor den post. Op het oogenblik is de taak van den Hooge-Commissaris betrekkelijk licht en be halve een salaris van 3500 pond sterling per jaar, heeft hij een vroeger keizerlijk paleis te zijner beschikking. En toch is de post moeilijk te bezetten. De zware brand op h$t Damrak Twee brandwachts door den vloer gezakt. Bij de blussching van den zwaren brand, welke gisteren in den vroegen morgen ge woed heeft in perceel Damrak 7, heeft zich een ongeval voorgedaan, dat, naar zich laat aanzien, voor betrokkenen waarschijn lijk geen ernstige gevolgen zal hebben. Tij-, dens hun werk op de derde verdieping van het perceel zijn n.1. de brandwachts van Meekeren en Schröder door den vloer ge zakt en op den ongeveer twee en een hal ven meter lager gelegen vloer van de twee de verdieping terechtgekomen. Collega's van de slachtoffers schoten te hulp en brachten hen naar buiten. Beiden werden per ambulance-auto van den G.G. en G.D. naar-het Binnen-Gasthuis vervoerd, waar van Meekeren, die over duizelingen klaagde ter observatie is opgenomen. Schröder, die vermoedelijk kwetsuren heeft opgeloopen aan een sleutelbeen, kon nadat een Rönt genfoto was gemaakt naar huis worden vervoerd. Niemand mag het betreden. Het verzakte winkelpand dat Donderdag het verkeer in de Weesperstraat in gevaar bracht, was gisterenmorgen nog in denzelf den toestand. De scheur in den buitenmuur had geen verdere verzakkingen ten gevolge gehad. Het huis wordt door bouw- en wo ningtoezicht aan de buitenzijde met stem- pclramen gestut. Wanneer men hiermee voldoende is gevorderd, zal ook de binnen zijde op dezelfde wijze worden versterkt. Het huis mag voorloopig niet worden betre den, daar de minste trilling onoverzienbare gevolgen kan hebben. Voor de bewoners is dit verre van aangenaam. Zij zijn in een kouden winteravond uit huis gevlucht en missen van al hun bezittingen wel het meest hun kleedingstukken. Het verkeer in de Weesperstraat is voor voertuigen nog steeds afgesloten. Voetgan gers mogen over een trottoir passeeren. Zich in een trein verborgen Op straat was het koud Gisterenavond bleek na aankomst van de Noord-Express uit Berlijn te Hoek van Hol land, dat twee jongens uit Utrecht, K. R. en L.W. beiden vijftien jaar oud zich had den ingesloten in een W. C. van een der wagons. Nadat de deur met geweld was ge opend, verklaarden de jongens, dat zij te Utrecht iemand moesten afhalen. Zij had den het koud gehad en waren in den trein gestapt, teneinde zich te warmen. Toen de trein zich in beweging had gezet, voordat zij weer waren uitgestapt, hadden zij zich om niet ontdekt te worden in de W.C. ingesloten. De politie te Hoek van Holland heeft de Jongens onder haar bescherming genomen. Zij zullen naar hun ouders worden terug gebracht. MIJNWERKER GEDOOD. Donderdagmiddag ls op de 318 meter ver dieping van de Oranje Nassau mijn 8 te Heerlen de een-en-veertig-jarige ondergrond sche arbeider J. Durak, uit Hoensbroek, onder vallend gesteente geraakt en gedood. te Zeil am See Omtrent het vertrek van de Koningin naar Zeil am See kan nader worden ge meld, dat Hare Majesteit zich heden om streeks 10 uur per auto uit Igls daarheen zal begeven over Kitzbuehel en Saalfelde en omstreeks 4 uur te Zeil am See zal aankomen, waar zij haar intrek zal nemen in hotel „Excelsior". Berichten omtrent ontmoeting met het vorstelijk echtpaar al daar uit de lucht gegrepen. Naar men ons meldt, zijn de berichten in de bladen omtrent de ontmoeting van H.M. de Koningin met het prinselijk echt paar te Zeil am See uit de lucht gegrepen. De détails van het reisplan zijn nog niet vastgesteld, terwijl ook het verblijf van H.M. in geenerlei verband staat met de aldaar te houden sportfeesten. H. M. hoopt in Zeil am See dezelfde rust te zullen vinden, welke zij in Igls heeft genoten. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn naar Zakopane vertrokken. Na een kort ver blijf aldaar zullen zij zich naar Krakau be geven. De minister van arbeid en sociale za ken, Koscialkowski, heeft het prinselijk paar te Krynica een particulier bezoek gebracht. De herberekening der Indische pensioenen In de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot herberekening der Indische pensioenen heeft de minister dit wetsontwerp zoodanig gewijzigd, dat met behoud van het voor de oude en nieuwe pensioenen voordeelige systeem van herberekening, nie mand meer in pensioen zal achteruitgaan dan volgens de thans geldende kortingswet. Voorts is de werkingsduur der wet terug gebracht tot 1 Januari 19-10, terwijl voor oogen moet worden gehouden, dat, wat er na dien datum ten aanzien van de herbe rekening ook moge geschieden, aan de ver hooging, met name van de militaire pensi oenen van voor 1920, een blijvend karakter niet kan worden ontzegd. De oorspronkelijk geraamde besparing van f7,3 millioen zal hierdoor worden terugge bracht tot ongeveer 1 millioen. Na schietpartij wisten de daders te ontkomen. In den afgeloopen nacht is een mislukte poging tot inbraak gedaan in de pastorie te Spekholzerheide. Drie mannen drongen de pastorie binnen en begaven zich naar de kamer van de dienst bode, wie zij om de sleutels van de brandkast verzochten. Het meisje verwees hen echter naar den pastoor. Hierop begaven zij zich naar diens slaapkamer. Zij kloplen aan de deur, doch de pastoor deed niet open, waarop de onverlaten door de deur schoten. Hierop namen zij de vlucht, zonder iets van hun gading gevonden te hebben. Een surveilleerend politieagent had het schieten gehoord. Hij zette de mannen ach terna. Deze schoten eenige malen op hun achtervolger, waarna zij in de duisternis ontkwamen. Tot nog toe ontbreekt elk spoor. WIJ, MET Z'N VIJVEN 's-Gravenhage, 29 Januari. De KNVB deelt mede, dat alle voetbalwedstrijden voor Zondag zijn afgelast. Ook NHVB-wedstrijden zullen niet worden gehouden. Voor een groot bedrag aan bont gestolen. Donderdagavond is ingebroken in de op slagplaats van het expeditiebedrijf „Ex presse", gevestigd in de perceelen Driehoek jes 2 en 2a te Den Haag, Daar hebben zij 2 koffers en een doos met bont ter waarde van meer dan f 1000 buit gemaakt. Het ge bouw van het expeditiebedrijf grenst aan dat van het Haagsche Crisis Comité. Beide gebouwen maakten vroeger een geheel uit en zijn verbonden door een deur, welke nu echter altijd afgesloten is. De dieven de hoeveelheid meegenomen goederen duidt op meerdere personen verschaften zich toegang tot het gebouw van het Haagsche Crisiscomité via de rij wielbergplaats. Zij hadden den sleutel van de deur welke daar toegang toe verleende In de kantoren van het crisiscomité hebben de inbrekers rondgeneusd of daar niets te halen viel en aflereeij&t vormde de brand k^St een onderwerp ^an hun belangstelling Zij hebben deze echter niet kunnen open- krijgen en daar er verder op het Crisis comité niets van waarde te vinden was, besloten zij in het belendende perceel hun geluk te beproeven. Vrij gemakkelijk kwamen zij daar bin nen door intrapping van de reeds eerder genoemde deur. Talrijke voorwenxm van groolere en klei nere waarde waren in het expeditiemagazijn opgeslagen, doch de inbrekers waren blijk baar bang, gesnapt te worden en hebben haastig oen en ander, dat hen het kostbaar ste toescheen, bijeen gepakt en zijn hierme de op den loop gegaan. Een koffertje met inbrekerswerktuigen hebben zij zelfs nog laten staan, daar zij dit van minder waarde achtten, dan het buitgemaakte bont. Waar schijnlijk volgens den zelfden weg als waar heen zij gekomen zijn. zijn de heeren weer verdwenen, voorloopig althans zonder een spoor achter te laten. Toen de eigenaar van de rijwielstelling, oe heer Elzenaar, 's avonds omstreeks half 12 thuis kwam, zag hij wel dat er iets van zijn plaats was gezet, doch in de mcening dat er klanten geweest waren, die zelf een sleutel hebben, besteedde hij daaraanniet de minste aandacht. Gistermorgen evenwel vond hij het koffertje dat aan een van zijn klanten toebehoorde, gevuld met de achter gelaten inbrekerswerktuigen. Toen de heer Elzenaar de politie van een en ander op de hoogte stelde bleek dat daal de inbraak al bekend was en dat de politie al een uitgebreid onderzoek had ingesteld. Een valies met kostbaarheden verdwenen In den trein AmsterdamParijs zoek geraakt. De correspondent van de N. R. Crt. te Pa rijs telefoneerde gisterenochtend. De Matin meldt, dat van mevrouw Louise Goldman, echtgenoote van een bekenden handelaar in edelsteencn te Parijs, in den trein tusschen Amsterdam en Parijs een va lies is gestolen, dat voor een waarde van ongeveer 500.000 francs kostbaarheden be vatte Zij kan zich niet herinneren of zij het is kwijt geraakt op Nederlandschen bodem of op het oogenblik dat zij aan het Noorder station overhaast haar bagage bijeenzocht. Wel weet zij, het valies meegenomen te heb ben toen zij kort na 't vertrek uit Amster dam naar den eetwagen ging. Zij zette zich naast een onbekenden medereiziger en plaatste het koffertje tusschen beiden in. Dit bevatte, behalve gespen in platina, twee armbanden van platina met diamanten, 2 diamanten snoeren, twee dnekspelden, een kam met diamanten, 40 Engelschen ponden enz. Zij weet niet of dit alles door verzeke ring gedekt wordt; haar man is daarvan al leen op de hoogte en deze is uitstedig. Van het oogenblik van het middagmaal af weet zij niets meer; den volgenden ochtend bij het aanklccdcn miste zij het taschje pas. Blijkbaar is het in den trein weggeraakt, want instappend had zij zes pakken bij zich en zoowel de kruier aan het station hier als de portier van haar hotel herinneren zich maar vijf pakjes aangenomen te heb ben. Van degene, met wie zij in het com partiment zat heeft zij maar een vage her innering bewaard. ERNSTIG ONGELUK TE HAASTRECHT. Gisterenmiddag omstreeks half een is de vijf en twintigjarige drogist M. T. H. uit Haastrecht, toen hij in de Hoogstraat aldaar fietste, door een vrachtauto aangereden. Twee wielen gingen over den man heen. H. is in ernstigen toestand naar het Van Iterson ziekenhuis te Gouda vervoerd. Gisterenmiddag om half vier werd in den Oud-Noordbevelandschen polder bij den z.g. Noordhoekschen Nol een dijkval geconsta teerd over een lengte van ongeveer 250 meter. De grootste inscharing bedroeg ongeveer 100 meter. Hoewel deze val van betrekkelijk groo- ten omvang is, zal hij van het waterschap geen groote financicele offers vergen om dat reeds tientallen jaren de mogelijkheid van een val op deze plaats werd verwacht en de noodigc maatregelen reeds waren ge troffen door het leggen van verlengde inlaag- dijken. Indien de betrokken dijk zou wegval len, zou slechts een hectare dijkput verloren gaan. Men verwacht, dat dit nu gebeuren zal. Voor het onderloopen van de achter den dijk gelegen z.g. Groote Kuip bestaat niet het minste gevaar. Heden zal het bestuur van het waterschap ter plaatse-verdere maat regelen nemen. Laschapparaat uit elkaar gesprongen Man gedood. Toen de dertigjarige M. van G. te Lithoyen gisteravond bezig was zijn laschapparaat legen de vorst, ai' te dekken, vloog dit door nog niet opgehelderde oorzaak met een ge weldigen slag uiteen. Van G. werd tegen den grónd geslagen en liep door de in het rond vliegende brokken zoo ernstige verwondingen op o.m. een sche delbreuk dat hij op slag dood was. On middellijk toegeschoten hulp kon niets meer uitrichten. Het loodsje, waarin het. laschapparaat stond, is door de ontploffing geheel ver woest. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Op het stationsemplacement te Gouda is gisterenmorgen halfnegen de 51-jarige bank Werker bij het seinwezen der Nederlandsche spoorwegen, de heer J. Rottier, wonende te Den Haag, door trein 607, komende uit Den Haag. gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was bezig met het leggen van wisselklemmen in verband met blok- revisie. Hij heeft blijkbaar den naderenden trein niet gehoord. Het ernstig verminkte lijk naar het ziekenhuis te Gouda ver voerd. R. laat een vrouw en zes kinderen achter. EEN COMMUNIQUÉ VAN DR. IR. DYT EN IR. WIGERSMA. EEN ANTWOORD OP ONRECHTVAARDIGE CRITIEK. Dr. Ir. Dyt en Ir. Wigersnia, waarvan de eerste zooals bekend met de uitvoering van het plan- Deterding is belast, zenden ons een communiqué, met het ver zoek dit te willen publiceeren. Waar het hier betreft een verde diging van een der meest voor aanstaande Nederlanders tegen dikwijls zeer onverdiende critiek, voldoen wij gaarne aan dit ver zoek. Naar aanleiding van besprekingen met Dr. Deterding verklaren Dr. Ir. Dyt en Ir. Wi- gersma in verband met verschillende persbe richten het volgende: Aangezien uitsluitend die goederen uit de markt worden genomen, die een overschot vormen, hetzij in den vorm van voorraden, hetzij in den vorm van niet of slechts tegen onloonende prijzen te verkoopen land bouwproducten, zullen de aankoopen in Ne derland onmogelijk voedselnood kunnen ver oorzaken. Dat ondanks de vele productiebe perkingen deze overschotten nog bestaan is in de laatste weken wel duidelijk gebleken Dat echter binnen afzienbaren tijd desniettemin voedselnood en daar door hooge prijzen kunnen ont staan is niet onmogelijk. Want door teeltbeperking en andere crisismaat regelen, die den boeren een groot deel ran hun bedrijfsvrijheid heb ben ontnomen, zal, zoodra de vraag in binnen- en buitenland door een verbetering der conjunctuur toe neemt, hier een op kunstmatige wijze veroorzaakt tekort zijn ont staan, waardoor de boer niet of on voldoende zal kunnen profiteeren van de verbeterde prijzen. Dat dit een kunstmatig vermeerderen der werk loosheid meebrengt, spreekt vanzelf. Hoe eerder de hoer wordt vrijgelaten in zijn productie en hoe eerder de crisisambtenaren verdwijnen, hoe meer kans er is, dat onze werkende bevolking van de komende hoogere prijzen zal kunnen profiteeren. Ook onze minister-president beschouwt 'och, naar reeds herhaaldelijk geble ken is, de crisismaatregelen als een ':waad, dat niet duurzaam gehand laafd kan blijven. Critiek op Dr. Deterding. De wijze, waarop de persoon van Dr. De terding door sommige kringen in het ge ding is gebracht, noodzaakt ons tot de vol gende mededeelingen: Wij kunnen verklaren, dat Dr. Deterding nooit, direct noch indirect, eenige politieke beweging in het binnen- of buitenland gel delijk heeft gesteund. Alle daarover r o n dges trooide geruchten zijn onwaar. Daarentegen heeft Dr. Deterding millioenen gegeven voor sociale en liefdadige doelein den. Daarbij heeft hij er altijd op aangedron gen van zijn giften niets in de pers te ver melden. Zoo schonk hij aan de Amsterdam- sche Maatschappij voor Jongelieden een be drag van f 400.000 en paste verschillende ma len bij, indien deze maatschappij tekorten had. Voor het Knderziekenhuis te Laren schonk hij enige tonnen gouds, voor het Straatje van Vermeer gaf hij ruim 6 ton uit en aan onze musea gaf hij schilderijen tot een waarde, die moeilijk te schatten is. Voor zijn rekening worden jaarlijks een aantal burgerscholieren met leeraren uitgezonden naar Ned. Oost-Indië. Hoeveel Nederlanders van hem in stilte bijdragen ontvingen voor belangrijke onderzoekingen, is moeilijk op te sommen. Toen in 1915 een Nederlandsch comité de naar Parijs uitgezonden Nederlandsche am bulance niet meer kon bekostigen, heeft Dr. Deterding op verzoek van prof. Treub, die hem daarvoor te Londen opzocht, gedurende den geheelen oorlog de tekorten der ambu lance voor zijn rekening genomen. Dadelijk na den oorlog heeft Dr. Deterding f470.000 beschikbaar gesteld voor het planten van vruchtboomen in Noord-Frankrijk. Voor dit alles heeft hij van vele zijden dank geoogst. Desniettemin citeeren sommige bladen een ons onbekend Fransch blaadje. 1'Ordre. dat allerlei insinuaties aan het adres van Dr. De terding bevat. Hier moge herhaald worden, dat de Duitsche pers op verzoek van Dr. De terding over zijn geschenk aan de Winter- hilfe gezwegen heeft. Ook in Engeland heeft Dr. Deterding op verzoek van sir Griffith Boscawen en sir Leslie Scott groote bedragen geschonken voor landbouwcoöperaties. Sir Leslie Scott verklaarde later in het Lagerhuis, dat indien sir Henri's raadgevingen waren opgevolgd, de resultaten der coöperaties allicht beter ge weest zouden zijn. Nu Dr. Deterding eens een poging doet om de sociale nooden in Duitsch land te lenigen en daarbij meteen 10 millioen gulden onder de Nederland sche werkende bevolking brengt, wordt hij echter plotseling van ze kere zijden op een zeer onwelwillen de wijze aangevallen. Vergeten mag niet worden, dat het voor Dr. Deter- ling veel gemakkelijker zou zijn ge weest voor 10 millioen gulden 60 mil lioen spermarken te koopen en deze aan de Winterhilfe te schenkèn. Hij heeft er echter als Nederlander de voorkeur aan gegeven, zijn gift mede te doen dienen om de werkloosheid in ons land te verminderen en het onmisbare economische verkeer tus schen Nederland en Duitschland te stimuleeren. Is men dan vergeten, dat Dr. Deterding door zijn initiatief en inzicht tienduizen den Nederlanders aan werk heeft geholpen, die hij allen ruim heeft bezoldigd en een rustigen ouden dag heeft bezorgd? Deze man heeft zijn geld niet verdiend met spe culaties. Hij heeft 50 jaren hard gewerkt en aan velen werk en een behoorlijk be staan verschaft. Nu hij de leiding van zijn levenswerk aan anderen heeft toevertrouwd trekt hij zich niet gemakzuchtig terug, waartoe hij het volste recht zou hebben, maar tracht hij, harder werkend dan me- nig 40-jarig man, zijn kapitaal te besteden tot het brengen van herstel aan een ver deeld Europa en tot heil van de Christelijke beschaving. Dat hij daarbij in strijd komt met hen, die van een andere maatschappe lijk orde op een geheel verschillende basis droomen, is begrijpelijk. En evenzeer begrij pelijk is, dat hem van deze zijde een dik wijls zeer onrechtvaardige critiek is ten deel gevallen. Wat hem echter zeer heeft getrof fen, is, dat hij ook van anderen zijden op welhaast dezelfde onvriendelijke wijze is aangevallen. En met hem hebben vele Ne derlanders zich daarover verwonderd, zoo als uit de talrijke verontwaardigde brieven blijkt die hij ontvangen heeft. Wij willen er nog dit aan toevoegen. Laat ieder weldenkend Nederlander er toe me dewerken, om alle niet uit economische be denkingen voortspruitende, maar enkel en alleen door haat ingegeven stemmen te smo ren. Want met het zoeken naar allerlei minderwaardige motieven voor de daad van Dr. Deterding schaadt men ons land meer dan den schenker, ook omdat er veelal een door politieken haat veroorzaakt tekort aan hesef uit blijkt voor de noodzaak eener sa menwerking der volkeren. Tot zoover de heeren Dyt en Wigerama.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9