De groote plannen met het Geestmerambacht nuis Langendijk en omliggende ge meenten wachten nu op de groote dingen die komen zullen* AKKERTJES INGEZONDEN Uit onze omgeving Feuilleton HET RAADSEL Vijf jaar werk voor 1000 arbeiders! Zoo omvangrijk zijn de werkzaamheden, die Ir. Mcsu in zijn inleiding over de mogelijkheden van verbetering in de economische toestand in hot. G.A. schets-te ter uitvoering van zijn ontwerp. Is zoo'n plan niet aanlokkelijk Ongetwijfeld, want wie weet, wat hert. hertee- kenrt, die arbeiders aan het werk te kunnen zetten, en ze daardoor brood te geven, moet onmiddellijk ooren en oogen wijd openzetten, als hij iets dergelijks hoort, ontwikkelen. Het. plan van Ir. Mesu is er een, zooals niemand zich dit ongetwijfeld bad durven droomen. F.r hoorde ook wel wat durf toe! De heer Mesu moet bij het ontwerpen van het plan ter genezing van den economischen toestand, in het G. A. wel gedacht hebben aan het spreekwoord: zachte heelmeesters, stinkende wonden. Wat een veranderde aanblik zou dat. nieu we G.A. geven. Nu is het. een bonte menge ling van land en slooten, land verdeeld in akkers van de meest uiteenloopende lengte en breedte, water van hetzelfde voorkomen. Dan, als dat ontwerp eens werkelijkheid werd, groote stukken land van ongeveer de zelfde breedte, liggende in dezelfde richting, gescheiden door breedere wateren, die nu op veel grooteren afstand komen te liggen. Het Üend. dat nu op verschillende plaatsen nogal verschil in hoogte heeft, allee gelegen op het zelfde niveau. Denk dan daarbij nu een stel van sluizen en havens, dan ligt. het voor die hand, dat het G. A. een gansch ander voorkomen zal hebben. Wat een werk', wat een arbeid! Al het land op hetzelfde niveau, veel aarde, van de akkers afgeiraven, gebruikt voor het vullen van overtollige slooten, de broede slooten iritgediept en do modder daarvan ook al gebruikt om slooten te dempen en ten slotte een 400 k 500 H.A. meer bouwland. We kunnen in ons land met zijn wassende bevolking nog wel wat grond gebruiken. Als die niet te duur is, kan daar niemand wat op tegen hebben. Dat die grond wel duur der, veel duurder zal worden dan de waar de, waarop de tegenwoordige akkers in het G. A., gezien de prijzen, welke bij publieke veilingen worden besteed, moeten worden geschat, staat wel buiten kijf. Met de tegen woordige toestanden moeten we ons echter maar niet te veel bezighouden, we moeten meer het. oog gericht houden op de toe- Ikomst, Het plan-Mesu is een fantastisch plan, heeft, een van de sprekers gezegd. Maar zonder fantasie immers geen weienschap! Of deze uitspraak ook in de onderhavige materie echter wel van toepassing is, wa gen we toch wel eenigszins te betwijfelen. Niettemin de poging tot saneering van het G.A. is aangesneden. En zeer zeker aan een 'heel andere zijde dan iedereen het had vermoed. Fruitteelt komt nauwelijks in aan merking. De zoo cnthousiastisch gepropa geerde weg ZuidNoord kan voor de aan liggende gronden van eenige beteekenis zijn, van een voorwaarde sine qua non voor de opheffing van het G. A. uit zijn economi schen nood, is geen sprake, De kool- en aardappelteelt moet men trachten te behou den; voortgegaan moet worden met de in tensieve bestrijding van de ziekten in de gewassen en men moet niet doen, alsof er voor den groven tuinbouw geen toekomst meer is! Wat dat betreft, zou men kunnen le' ;en, blijft alles zoo goed als bij het oude. Aboonen en mais maken geen kans. Dit rouwens ook wel te begrijpen uit de re- raten van genomen proeven. Er zijn heel I. streken in ons land, waar die cultuur ds loonend zou zijn, als ze het in het G. nog niet was. Langendijk en omliggende gemeenten wachten nu op de groote dingen, die in be spreking zijn geweest. Het eerste daarvan zal zijn de aanleg van een Proefpolder. Over de plaats, waar die zal komein, was men hert. op verre na -niet eens. Ir. Mesu had zich dien gedacht aan de Oostzijde tussohen Langen dijk en den Waarddijk dus. Menschen, die plaatselijk beter georiënteerd zijn dan de heer Mesu gaven de voorkeur aan den West kant. De Oostzijde toch heeft een heele an dere bodemstructuur dan de Westzijde, ter wijl deze verreweg het grootste deel van het G.A. omvat. Als de proef polder er komt, ge ven we de Westzijde de kans. Het is duidelijk en onmiddellijk te be grijpen, dat de opgeworpen plannen in het midden der belangstelling van de Langen- dijker bevolking staan. Op vergaderingen vormen ze een onderwerp van discussie, in gewone gesprekken zijn ze het onderwerp van den dag. Men leide daaruit niet af, dat de belanghebbenden en belangstellenden er veel in zien. Dat behoeft geen bevreemding. Jarenlang tobben de tuinders om het hoofd boven water te houden, lang is er pro paganda gemaakt voor een andere cultuur ter vervanging van de koolteelt, die, zooals werd betoogd, px-actisch onmogelijk was ge worden door de ziekten; een weg door het G. A, van St. Panci*as naar Warmenhuizen zou uitkomst biengcn, en zie daar komt men nu met een zeer groot, opgezet plan, waarbij de koolteelt intact blijft en aan den weg slechts een beteekenis wordt gehecht van zeer ondergeschikt belang. Menschen, die de 50 gepasseerd zijn en die tengevolge van de crisis diep in den punt zitten en elk uur van den dag uitzien naar een mogelijkheid er weer wat bovenop te komen, zien hun hoop op uitkomst, voor hen bij dit 'n of an dere plan opgewekt, in rook vervliegen en hen blijft het spook: oud en arm, vervolgen. Tal van personen hebben wij over de op geworpen plannen gesproken en hun mee ning gevraagd over eventueele resultaten, indien zij tot uitvoering kwamen. En tot on zen spijt niet tot onze verwondering is er niet iemand geweest, die er een oplossing inzag van de moeilijkheden, welke men reeds eenige jaren in het Geestimei>ambacht dooi-maakt. Van een ommekeer in de cul tuur is aigenlijk geen spx-ake. Fruitteelt komt nauwelijks in aanmerking. Een radicale uitroeiing van de koolziekten, door dozc teelt naar andere streken over te brengen, staat niet op het programma. In tegendeel, men wil voortgaan met een in tensieve bestrijding ervan door toepassing van de middelen der wetenschap, doelmatige bewerking van den grond, andere bemes- tingswijze enz, In hoofdzaak blijft dus de huidige tuinbouw intact zoodat rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van 't mettertijd verkrijgen van voldoend afzetge bied voor de producten van den Langendij- ker tuinbouw. Wat de kostenr voor uitvoe- Niet meer In itaat nog iele te doen aan het vele werk, dat te wachten ligt? Dan zullen één of twee van die kleine "AKKERTJES" snel en seker Uw Nederfêndsch nare hoofdpijn verdrijven en Product Uw geest weer helder maken! Onschadelijk! 't Zijn ideale pijn stillers bij Zenuwpijn, Kiespijn, enx. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept von Apotheker Dumorrt AKKER.CACHETS ring van het plan zelf betreft, is men vrij algemeen van oordeel, dat die te hoog zullen worden in vergelijking van de haten, die er tegenover zouden komen te staan. Ongetwij feld- zou het ter bestrijding van de werkloos heid een prachtig werkobject, zijn. Gerekend wordt op een 'subsidie in de loonen aan 100 procent. Mooht echter blijken, dat bij een nauwkeurig plan met begrooting de ■waarde vermeerdering der gronden minder zal zijn dAjn de totale kosten, venninderd met de loonen dan zal, zoo zei Ir. Mesu, niet tot uit voering der werken kunnen worden overge gaan, tenzij een lichaam gevonden wordt, dat. dit verschil in den vorm van subsidie wenscht bij te passen. Algemeen wordt ge vreesd, dat die waardevermeerdering niet zoo groot, zal zijn en dat er geen lichaam dit verschil in den vorm van subsidie zal bij passen. Om geen te groot risico te loopen zal men nu een proefpolder, naar wordt meegedeeld, worden aangelegd. Dit zal ook al een aardig duitje kosten. De gemeenschap zal dit, echter wel aandurven en men mag verwachten, dat Ged. Staten wel middelen zullen weten te vinden om dit uit te voeren. Er staan dus wel groote dingen te gebeuren, doch heel andere dan oorspronkelijk zijn gepropageerd. De loop van zaken in dezen moge hun tot, leering strekken, die op eenzijdige wijze plan nen hebben gepropageerd, die als het vinden van den steen der wijzen werden voorgesteld en waarbij men zich niet heeft ontzien per sonen als voorstanders te laten figureeren die nooit hadden blijk gegeven met de plan nen in te stemmen. Er zijn nu wetenschap pen lij ke menschen aan het woord geweest het. tegensrtelde van beunhazen dus en uit wat wij van hen hebben te hooren ge kregen is het nu duidelijk gebleken, dat zelfs zij nog zoekende en tastende zijn en zich er voorzichtig van onthouden voorstellingen te wekken, dat zij met hun ontwerpen de op lossing van het vraagstuk zouden hebben gevonden. OVER SOVJET-RUSLAND. Bij het lezen van het artikel „Stalin- Barbarisme" van H. ter Haar te Nieuwe Niedorp, in Uw blad van 1 Febr. J.l. staat, •men verbaasd over zulk een onzinnig ge- kwansel. Tegen dergelijke. m,i. gevaarlijk verdool den is elke poging een juiste uiteenzetting te geven omtrent het grootscïie gebeuren in Sovjet-Rusland, wat zich dus op 1/6 der aardoppervlakte ontwikkelt, totaal onbe gonnen werk. Het verzoek is dan ook niet aan Ter H. bedoeld onderstaande regelen aandachtig te willen lezen, doch gaarne zag ik dat op recht denkenden, zij, die uit innerlijke aan drang zoo gaarne een Vredige oplossing der wereldcrisis wenschen, veel aandacht gin gen schenken aan de prachtige eensgezinde samenwerking van millioenen Sovjet-bur gers. Het zinneloos geschrijf van t. H. ter zijde leggend, zal ik eenige indrukken, eeni ge feiten weergeven, hoe in Sovjet-Rusland op de collectieve landbouwbedrijven wordt gewerkt. In November 1935: genoot ik het groote voorrecht eenige weken in de S.U. te mo gen reizen. We kwamen o.a. in de Ukraine op een Kolchos, waar Duitsch de hoofdtaal was. Zonder de anders onontbeerlijke tolk bewoog ik mij gcruimen tijd tusschen tien tallen leden der 4000 H.A. groote Kolehos. Vol trots en tevredenheid, toonde de leider van dit landbouwbedrijf ons een acte, waarin vermeld, dat het bedrijf tot in eeuwigheid aan hen en hunne nakomelin gen dus, was toegewezen. Voor deze hon derden werkers op dit bedrijf dus de volle zekerheid, dat allo vlijt, alle productie-op voering, alle bodemverbetering enz. hun persoonlijk en tevens hun gemeenschap pelijk belang was. Niemand der collccticf- boeren loopt de kans, zoo hij zijn plicht doet, ooit van zijn bedrijf, een deel van het groote bedrijf wegens achterstallige huur te worden verjaagd. In meerdere vergaderingen van leden van het Kolchos-bedrijf werden de belangen van het bedrijf besproken. Door elk werkend lid kunnen voorstellen wopden gedaan, b.v. omtrent werkvorbetcring om hand- of paardewerk door machines te laten doen. Op genoemd bedrijf hadden ze 4 combines, maaidorschers. en vele zelfbinders. Voor oogst 1936 zou echter een vijfde combine worden gekocht om zoodoende de oogst vlug ger en voordeeliger binnen te lialcn, In wintervergaderingen wordt na vele be sprekingen waaraan allen deelnemen, jaar lijks een werkprogram opgemaakt. De min derheid in dergelijke vergaderingen, d.w. z. een gering aantal Kolchosleden. die een andere werkinrichting voorstelde, zooals diepere bodembewerking, minder of meer braak land, andere vruchtopvolging, an dere machines enz., kunnen hunne op vergadering afgewimpelde voorstellen in dienen bij een z.g. centraal comité. Leden van dit comité inspecteercn den gang van zaken van een 20-tal Kolchozen en becri- tiseeren tevens een en ander aan de hand van het z.g. minderheidsvoorstel. Blijkt nu dat hierin aangegeven meenin gen voor het bedrijf beter waren geweest, dan komt zoo'n minderheids voorstel hij het volgend op te stellen werkpi'ogianx boven aan op de agenda ter nadere bespreking. De zuiverste vorm van democratie in het land van z.g. dictatuur. Het; onderwijs stond er op hoog peil. Er was verder een groot clubhuis waarin een bibliotheek met honderden boeken. Vorig jaar was een badhuis gebouwd, over het bouwen van een tweede werd onder handeld. Het kerkbezoek, het waren meest doopsge zinden, was volkomen vrij en werd door niets en niemand belet. Ook de menschen die wij in hunne woningen een bezoek brachten waren vriendelijk en opgewekt en vol lof over do leiding vanuit Moskou. Ze verklaarden ons, ei*van verzekerd te zijn een schitterende toekomst tegemoet te gaan, de zorg wat moeten onze kinderen worden konden ze niet. Dit is een korte weergave van groote te vredenheid van een groep van eenige hon derden kolchoswerkers en zoo zijn er tien tallen millioenen Sowjet-burgers die onom wonden steeds hunne oprechten dank be tuigen aan een staf bekwame leiders in Moskou, waaronder ook de door Ter Haar zoo gehate Slalin. De x'egeerders der S.A. onder leiding van Stalin zijn er steeds op uit alle opi-echte Sowjet-burgers meer deelachtig te doen woi'den van de wei'kveidichfende en le- venspeilverhoogende uitvindingen der techniek. Indien dan in dat land bij zijn grootsche opbouw dat ook door intellectueelen buiten de socialistische beweging om steeds meer wordt erkend, door een groep dwazen wordt getracht een door millioenen gewaar deerde leiding te ondermijnen, dan is het verklaarbaar dat een volk wiens ouders grootouders en verder steeds als 't vroeg om en voor betere levcnsvooi-waarden streed met de doodstraf werd bedreigd en bestraft, ook nu voor de lage karaktei-s in het j.l, proces de zwaarste straf heeft geëischt. Met dank voor de plaatsing. H. VAN ZIJL, Hippolytushoef. (Wij sluiten hierbij de discussie tusschen Stalinisten en Trotskiïsten, daar het stand punt thans van twee kanten voldoende is belicht. Red. Sch. Crt.) WARMENHUIZEN Burgerl. stand over de maand Februari 1937. Geboren: Nolet, Jozef Aloysius, z. v. H. No- let en J. W. M. de Rijk; Biersteker, Pietertje Cornelia, d. v. A. Biersteker en C. L. Strijbis. Jonker, Quirinus Johannes, z. v. C. Jonker en M. E. Louter. Groot, Petrus Cornelis, z. v. J Groot en A. Put. Overleden: Johanna Beukex'S, oud 71 jaar, echtgenoote van P. v. d. Berg. Ondeiirouwd: Franciscus Maria Konincks, oud 27 jaar, onderwijzer, wonende te Haren karspel en Wilhelmina Anna Maria Krom, oud 27 jaar, onderwijzeres, wonende te War menhuizen. Anton Dekker, oud 26 jaar, tuin bouwer, wonende alhier en Anna Petronella de Groot, oud 27 jaar, zonder beroep, wonen de alhier. Getrouwd: Anton Dekker, en Anna Pe tronella de Groot. HARENKARSPEL WAARLAND L.T.B.. In de vergaderzaal van den heer W. Dek ker hield de Tuindersbond Harenkarspel (Oost) haar jaarvergadering. Voorzitter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, en heet allen welkom. Uit het keurig verzorgde jaarvex-slag bleek dat onze vei'eeniging 128 leden telt.»En uit het financieele verslag bleek een saldo te zijn van f 113.70 war de vei'gadei'ing zeer over te vreden was. De heer Iloebe deelde mede dat er een groote oneeniglieid bestaat onder de leden, aangaande de contributie regeling, er zijn leden zegt spr. die de volle contributie wel kunnen maar zeker niet willen betalen. Als dit zoo door zal gaan zullen verschillende leden bedanken. De voorzitter was dit met spr. eens, en deelde dan ook mede dat er andere maatre gelen zullen worden genomen. De heer Groot was van meening de contributie in tweeën te innen, en zij die dan niet hebben betaald te schrappen als lid. Na deze werden nog verschillende vra gen behandeld. Voordat men overging tot de bestuursver kiezing vroeg de heer C. Bakker, of de heer J. Zutt nog hei'kicsbaar is daar deze geen bouwer meer is. Voorzitter deelde me de dat dit slecht was uit te maken en dat de vergadering daarover het best kan oordeelen. De aftredende bestuursleden J. Zutt en Adm. Brit in, wci'den herkozen. Bij de N.M.B. zal een voorstel worden in gediend, voor het aanbrengen van een Golf breker in 't Waardje. De heer C. Bakker was van meening met dit voorstel niet te wachten tot de vergade ring van de N.M.B. daar dit 1e laat zal zijn en de werkzaamheden in en bij 't Waardje zijn afgeloopen. Van dit voorstel zal dan ook eerder werk van worden gemaakt. Voorzitter stelde dan ook nog voor om eerst nog een paar andere vereenigingen aan te doen, en dan gezamenlijk, maar tochv af zonderlijk dit voorstel in te dienen. Ook zal er een voorstel worden ingediend om de koolbouw buitenom zooveel mogelijk in te krimpen. Vervolgens nog enkele bijzonderheden, die bij het Bestuur van den N.M.B. ter sprake zullen komen. De heeren Jb. Hoebe, J. Zutt Sr., C. Bak ker en W. Dekker Azn. werden benoemd tot afgevaardigden voor de N.M.B. en tot plaa- vervangers Jac. Morsink en J. Schuijt. Daarna rondvraag en sluiting. 'ANNA PAULOWNA Loop der bevolking. Ingekomen: G. Hijman van Oost- en West- Souburg; L. J. Pols van Den Helder; A* G. van Zandwijk van Hilversum; mej. M. Schenner van Castricunu Vertrokken: J. Woudenberg naar Alk maar. Burgerlijke stand. Geboren: Leendert, z. v. H. Bouwman en H. Philippo; Annie, d. v. A. Bakker en D. Wijn; Hendrikje, d. v. L. Kalter en C. Gil let; Hijltje, d. v. J. Bos en A. Nijenhuis; Al- bertus Johannes Cornelis, z. v. E. Komen en' C. Jonker; Gilles, z. v. J. van Dalen en C. Dorrepaal; Anna Maria, d. v. J. Mosch en J. M. van Dijk; Wilhelmina Gcertruida, d. v. L. Kortêkaas en A. C. Romijn; Nicolaas Alle Jacobus, z. v. J. N. Veenis en A. F. Klaver; Elisabeth Mathilda Johanna, d. v. P. G. Teeuwen en II. B. M. van de Bilt} Lamtfértus Jan, z. v. M. Koster en N. de Leeuw; Jan, z. v. W. Hoep en A. Wal; Ja cobus Cornelis, z. v. J. J. de Vries en C. Zwirs; Leonardus Franciscus Louis, z. v« J. J. A. Veri'esen en M. H. van den Berg. Overleden: D. Stammes, oud 51 j.; P. Kos- sen, oud 68 j. Bouwvergunning. B. en W. verleenden aan J. de Graaf ver gunning tot den bouw van een woonhuis aan den Lagedijk. Vacature in den Raad. Door vertrek van den heer C. v. d. Ploeg, die zich als propagandist van den R.K. Land- arbeidersbond in Haarlem gaat vestigen, ontslaat een vacature in den gemeenteraad. Zijn opvolger op de lijst van de R.K. Staats- pai-tij is de heer J. v. d. Berg Az. VAN HET ONBEWOONBARE TT Naar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS e) „O, mijnheer Forsham", protesteei*de ze, „hoe kunt u met zulke dingen spotten? Me vrouw Grey, u zult het wel met mij eens. Wij vrouwen zijn niet zoo nuchter en Bpotziek als mannen. U bent natuurlijk niet zenuwachtig, anders was u hier niet komen wonen, hè Toe, vertelt u me eens, hebt u iets gezien?" Amabel lachte en schudde het hoofd. „Of..." fluisterde ze, „gehoord. Ze zeggen... o, allerlei nonsens en natuurlijk... dat er vleu gels klappen, en dat er iets roept 's nachts." Ze huiverde en sprong op. „Ik had er niet ovor moeten praten, ik maak u misschien angstigen nu durf ik niet alleen weg in 't don- kor. Mijnheer Bronson zou me komen halen, maar hij schijnt het te vergeten." Met een smeekend gebaar wendde ze zich tot Juüan. „O, mijnheer Forsham, wilt u me niet de laan uitbrengen? 't Is zoo donker en als ik wat zag... Ik ben lang niet zoo dapper als mevrouw Grey". Het draaide er natuurlijk op uit, dat Julian meeliep tot aan het kasteel; onderweg vernam hij dat Edward Berkeley „raar" gevonden werd; dat de dokter zoo héél snel aftakelde; en dat sommige menschen zeiden maar dat was natuurlijk niet waar dat mijnheer Bronson dronk. Tien minuten nadat Julian en mevrouw Klng vertrokken waren, kwam Jenny den heer Bronson aandienen. Hij keek verbaasd, dat zijn gast niet op hem gewacht had. Ama bel vond, dat het kasteel een slechteren huur der getroffen kon hebben. Hij had goede ma nieren en een prettige stem. Hij was een forsche man, ver in de veertig, met een glad geschoren, bleek gezicht en lichtgrijze oogen. Hij bleef een kwartiertje praten, hoopte, dat het mevrouw Grey bevallen zou, dat ze het huis niet te vochtig zou vinden of zoo en ging toen heen. Jenny sloop binnen om de thee af te ruimen. HOOFDSTUK VI. Dien avond iat Aambei te lezen, toen Ellen het avondeten blnenbracht. Ze keek op, en wat zy zag deed haar verschrikt opspringen. Ellen leunde tegen den muur, het blad ge vaarlijk schuin houdend en haar gezicht... Amabel bracht het blad in veiligheid en duwde Ellen op een stoel. „O mevrouw, doet u de deur dicht!" zei ze met witte lippen. „O mevrouw!" Ze barstte bi snikken uit. Amabel liet haar uithuilen en gaf haar een glas water. ,,'t Was achter me, toen ik de trap af kwam" klonk het snikkend, „en ik heb het blad niet eens laten vallen. Ik weet zelf niet hoe ik het nog heb kunnen vasthouden." „Dat is kranig van je", prees Amabel, maar haar stem klonk vast en opgewekt. „Ik haalde een blad," begon Ellen, „en toen Ik bij de Browr.'s langs kwam, riep ik Jenny en ze zei: „Ja, dag hoor!" Halverwege de trap dacht ik, dat ik Jenny achter me aan hoorde komen. Ik bleef staan en vroeg: „Ben jij 't Jenny?" Maar ik wi6t opeens, dat het Jenny niet was. Toen ben ik hard naar boven geloopen, en ik hoorde 't achter me aankomen, maar ik dorst niet om te kijken." „Misschien is 't Jenny toch geweest," ver onderstelde Amabel. ,,'t Wks geen mensch," verklaarde Ellen beslist. Amabel deed de deur open en keek de gang in. Er was niet te zien. Vervolgens liep zij naar de trap en keek naar beneden. Er was niets ongewoons te bespeuren. Zij ging naar haar kamer terug en toen zij de deur dicht deed, hoorde ze zwak het miauwen van een kat. Z|j gebruikte het avondeten met Ellen sa men en het blad Heten ze staan tot den vol genden morgen. Toen ze naar bed gingen, zette Amabel de deur tusschen de beide slaap kamers op enen plaatste er een stoel tegen, om haar in denzelfden stand te houden. Juist toen ze in bed wilden stappen, hoorde ze iets tegen de voordeur bonzen. Aanstonds kwam Ellen de kamer in en greep Amabel krampachtig bij den arm. „O, mevrouw, gaat u niet naar beneden!" riep ze. „Maar Ellen!" Het geluid kwam weer met zwakke stooten en daarop volgde een huilend gebrom. Ellen's greep werd vasten. „O, gaat u niet, gaat u niet..." „Maar als 't Marmaduke is..." ,,'t Is Marmaduke niet," wiep Ellen tegen. „U gaat niet. Het is geen natuurlijk wezen. Als 't Marmaduka was, zou hij blaffen en niet zoo griezelig kermen..." „Hij kan wel ziek zijn," meende Amabel. Zjj luisterden beiden in roerlooze afwachting. Er ging een minuut voorbij en Ellen's vingers ontspanden zich toen was er opnieuw een bons tegen de deur, gevolgd door een zwak ge kreun. Amabel sprong op. „Ellen, ik moet naar beneden. Wie weet wat 't dier heeft. Neen, zeg maar niets meer..." Zij was de gang in vóór de dienstbode haar kon tegenhouden ett Ellen volgde haar. Bij de deur stonden ze even stil, toen draaide Amabel met een ruk den sleutel om. Zij was van plan de deur maar een paar centimeters te openen, maar die zwaaide vanzelf open alsof iemand er met kracht tegenaan duwde. „Duke, ben je daar?" begon ze, maar ze bracht de woorden nauwelijks ten einde, want meteen floepten alle lichten uit. Ze hoorde Ellen gillen. Toen streek er in het donker iets langs haar en de deur sloeg dicht. Weer was er „iets" en nu raakte het haar asm; terwijl de dienstbode tegen haar aanviel, scheen het mauwen van een kat te weerklinken. Met moeite kreeg Amabel Ellen naar boven. Het mauwen bleef voortduren. Amabel had maar één gedachte: zij wilde in haar kamer z\jn, in het licht. Het licht ging onmiddellijk aan en het eerste, wat ze opmerkte, was een ongewoon ding: midden in de kamer lag een stoel. Amabel keek verder rond en zag, dat de tusschendeur dicht was. Toen Ellen van den schok bekomen was, droegen ze haar matras en dekens naar de andere kamer, en na beide deuren gesloten te hebben, brachten de twee vrouwen samen den nacht door. Den volgenden morgen na het ontbijt stelde Ellen schreiend haar ultimatum. „Als 't nog een gewoon spook geweest was", betoogde ze, „had ik 't wel aangedurfd. Mijn tante Ellen is huishoudster geweest in een huis, waar 't ook spookte. Daar liep wei eens een dame rond, in haar nachtjapon, met han gend haar. Dat was tenminste een menscheiyk spook, en 't deed niemand wat. Ma&r dat ge krabbel en gehuil en gebons en gemauw en die voetstappen als er niemand is, dat noem ik geen natuur meer. O, mevrouw, u blijft tocH zeker hier niet?" Amabel, die zeer bleek was, keek haar oude dienstbode aan... „Ik moet blijven, Ellen", zei ze. „Maar jij hoeft niet." Ellen verborg haar gezicht in een grooten zakdoek en door verstikte snikken heen be zwoer ze, dat, al zou ze voor mevrouw door het vuur gaan, ze zooiets als vannacht niet nogmaals kon doorleven. „Ik eisch dat ook niet van je," zei Amabel. „Je gaat maar weer naar huis. De nieuwe be woonster, miss Lee, zal je wat graag hebben. Amabel wou niet toestaan, dat ze een kamer in het dorp nam en iederen dag kwam, zooals Ellen voorstelde. Dat zou maar nieuw voedsel aan ae oude geruchten gegeven hebben. De oude gedienstige bleef schreien en Amabel voelde zich nog gedrukt, toen ze het rijtuig met Ellen de laan uit zag rijden. Toen het uit het gezicht verdweenen was, kwam er een telegrambesteller aanfietsen. Zenuwachtig nam ze de enveloppe aan. Wat kon dat zijn? Toen las ze tot haar verlich ting: „Marmaduke hier komen aanloopen. Zal ik hem houden? Lee." „Antwoord, mevrouw?" vroeg de jongen. „Ja", zei Amabel. Ze schreef: „Houd Marmaduke alstublieft" en peinzend keek ze den wegrijdenden jon gen na. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 6