Plaatselijk Nieuws. OMGEVINGNIEUWS Chccoladcmcel als vee-,, voeder gevaarlijk? Z1JPE Het dagelijksch bestuur van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vakantiekolonies heeft de statuten en het huishoudelijk reglement van de afdeeling „Zuid-Zijpe" van genoemd Genootschap goedgekeurd en daarmede „Zuid-Zijpe" als afdeeling van het Centraal Genootschap toe gelaten. De minister van Defensie heeft aan den dienstplichtige uit deze gemeente, J. C. van Schalk, uitstel van eerste oefening ver leend voor den tijd van één jaar. Naar ons wordt medegedeeld, bestaat ter Secretarie dezer gemeente, voortaan uit sluitend van 9914 uur 's morgens gelegen heid voor bespreking van zaken betreffende werkverschaffing en steunverleening. De heer T. van der Baan te St. Maartens- vlotbrug is voornemens zijn smederij met winkel en woonhuis geheel te veranderen en uit te breiden. Het werk zal worden uit gevoerd onder leiding van den architect P. ,W. Visser te Alkmaar. Wegens de ingetreden dooi is de werk verschaffing hij Staatsboschbeheer voor de werkloozen uit deze gemeente Donderdag wederom opengesteld. Burgerl. Stand van 29 Jan.Febr. Geboren: Jo Anton, zoon van Klaas Kooij en Helena Trijntje van Kooten. Geert, zoon van Johannes Hartsuiker en Vrouwkje Vaar tjes. Ondertrouwd: Maarten Kool, 22 jaar, melk- elijter, te Wijdenes en Marie Paarlberg, 25 jaar, te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Willem de Leeuw, 66 jaar, echt genoot van Cornelia Oosterman. Jan Ries ling, 80 jaar, echtgenoot van Grietje Kooger. Jetzen Grootes, 66 jaar, ongehuwd. ST. MAARTENSVLOTBRUG. De brugknecht .1. de Ruiter alhier, ïs be noemd tot sluisknecht te Purmerend. ST. MAARTENSBRUG. Men deelde ons mede. dat de Heldersche Tooneelvereeniging T.A.V.E.N.U., op de aan staande Nutsavond, die nog nader in dit blad bekend gemaakt wordt, zal optreden met het Indische tooneelstuk „Saigon Milly". Afgaande op het succesvolle optreden van deze vereeniging, twijfelen wij niet of de le den staat een mooie nutsavond te wachten. LANGENBIJK NOORD-SCHARWOUDE VERKOCHT Naar wij vernemen is het woonhuis van 'den heer D. Heman, bij onderhandsche ver koop overgegaan aan den heer G. Deute- kom, alhier. OUDKARSPEL Bij de gehouden stemming werd de heer Jb. Kroon Jbz., herkozen tot voorzitter van de Kerk- en Dergmeerpolder. BURGERLIJKE STAND OVER JAN. 1937. Geboren: Jan, zoon van Pieter de Jong ën van Aaltje Swart; Cornelia Anthonia, dochter van Theodorus Rijkes en van Mar- garetha Loos; Arie, zoon van Nicolaas Leo- ïiardus Carnus en van Grietje Bakker. Overleden: Cornelis Bood, oud 56 jaren, fcchtgenoot van Grietje Kramer; Moras. Mi- chiel, oud 81 jaar, weduwnaar van Grietje Stroet. Ingekomen personen: Beers, Catharina Elisabeth van Nieuwe Niedorp; Van Vuure, lArijan, van Zuidschanvoude. Vertrokken personen: Bankersen, Corne lis naar Koedijk; Van Dijk, W. A. F. en gezin naar Zcddam (gem. Bergh.) (G.) Van der Oord, Jan naar Middcnmeer (gem. Medemblik.) BROEK OP LANGEN DIJK INVENTARISATIE STAPELPRODUCTEN „GROENTENCULTUUR". Op 1 Februari 1937 was de voorraad al dus: 20 wagons roodc kool, 222 wagons geje kool, -48 wagons Decnschc witte kool, 76 wagons uien en 10 wagons peen. BURGERLIJKE STAND over Jani ari 1937. Overleden: R. Wijnmalen, IS j. C. Slot 67 j. echtg. van G. Wit; N. Brands J'2 j. pchtg. v. P. Bregman; P. Bregmi.n 73 j.; wedn. v. N. Brands; T. Koedijk -42 j. echtg. y. C. Kok. Geboren: Jan, z. v. J. Kruk en C. S lijthorst; Marijtje, d. v. M. A. Kaas en M. den Das. De 22-jarige schippersknecht K I;. wonen de alhier, is door de Alkmaarscl.e politie gearresteerd als verdacht van diefstal van goederen uit een café aan de Laat te Alk maar. Verdachte is naar het huis van be waring overgebracht. NOORDSCHARWOUDE. De Bellamy-gedachte. Donderdagavond werd in „Concordia" een 'door pl.m. 60 personen bezochte vergadering gehouden door de Bellamy-vcreeniging, waar de heer J. Bogaard uit Den Haag een uiteen zetting gaf van de Bella ny-gedachte. De belangstelling voor de öellamy-gedachte wordt grooter en grooter. Overal heerscht armoede en gedruktheid. Ieder kijkt naar gijn eigen belangen. Het is toch zoo, dat wij allen op elkaar zijn aangewezen. Zonder el kaar zal men er niet ko nen. Spr. scheiste de zeer groote moeilijkheden van alle groe pen van de bevolking, zoowel in de lagen der arbeidersklasse, als van de bezitters; spr. de verschillende bevolkingsgroe pen na, waarbij hij de groote moeilijkheden yan de mcnschhcid in den strijd om het be slaan in dezen wereld van het geld schetste Aan het weer uitbarsten van een wereld oorlog geloofde spr. niet, aangezien bij liet Uitbreken van den wereldoorlog alles zou Worden vernietigd, en er dan ook geen mo gelijkheid van winst meer over is. Als men alles bij elkaar beziet, komt men tot de con clusie, dat de toekomst er donker uit ziet. Aan het oplevingspraatje gelooft spr. niet, als hij de resultaten niet ziet. Het mag er ivoor sommigen iets beter op worden, maar yoor het geheel is dit niet waar. Edward Bellamy heeft deze gang van het economisch leven 50 jaar geleden reeds voor uitgezien. In zijn tijd werd hij nog uitge- chen, zooals dit altijd het geval was en is, wanneer iets nieuws wordt gepubliceerd. Bellamy ging niet in op dogmatische gedach ten en hield de menschen voor oogen dat de maatschappelijke misstanden de schuld waren van de menschen zelf. De maatschap pelijke toestanden hadden met de menschen mee moeten groeien. Thans heeft men el kaar noodig. De stadsbevolking kan niet zonder den boerenstand en omgekeerd ook niet. De misstanden hadden de menschen moeten verbeteren, leder werkt nog voor zich zelf; allen zijn elkanders concurrenten, zelfs tot aan de werkloozen toe, wanneer het om het bestaan gaat. Ieder moet voor zichzelf zoxgen. Staatkundig is men wel een eenheid, maar staathuishoudkundig niet. De 15 millioen slachtoffers, die op de slag velden zijn gevallen, zijn onnoodig gestor ven, anders was de crisis niet zoo spoedig achter aan gekomen. Naar een betere sa menleving wordt al lang gezocht. Om de menschen te laten zien hoe een maatschap pij er uit ziet waarin men niet behoeft,te solliciteeren naar een betrekking, enz. heeft Bellamy deze maatschappij in romanvorm in het licht gegeven. Een wereld zooals daarin werd voorgesteld gaf men den naam Utopie. Men liet liever de wereld in de armoede van de concurren tie van mensch tegen mensch en land tegen land, dan dat de menschen leven van de opbrengst van de aarde. Dan was er vol doende. Wij staan nog beneden de ontwik keling van de insecten. Want als ergens ho ning genoeg is, eten alle bijen er van mee. Ieder mensch in de door Bellamy bedoel de samenleving heeft recht op z'n deel van het vortgebrachte. Elk lid der mij. moet me dewerken, behalve dan kinderen en ouden \an dagen. Tot het 21e jaar moet men lee- ren en mag men niet werken. Van 2123 volgt een tweejarig tijdvak, de toetsing van theorie met practijk, om de eerbied voor eens anders arbeid te waardeeren. Men ziet dit nu al in de volontairs. Van 23—45 jaar is de groep van den arbeid, het arbeidsle ger, dat voor alles wat noodig is, zorgt. Het doel van dit leger is niet voor de vernieti ging. De volgende groep 45 en ouder is niet meer verplicht te arbeiden. Dan zijn ze in hun tweede jeugd en zijn vrij te doen, wat zij willen. Zorgen voor de levensbehoeften heeft men niet noodig, daar men er recht op heeft. Spr. gaf een uiteenzetting van de functie van het geld in de Bellamy-staat, als ruilmiddel om de artikelen van het volksvermogen te kun nen afnemen, welke allen tot vaste bedragen worden herleid. Geld in de tegenwoordige beteekenis heeft men niet in de Bellamy-staat. Het gaat al lemaal a.h.w. bij de giro; elk krijgt daar een rekening. Wanneer men iets afneemt in het magazijn, wordt het van de rekening afge trokken. Men is vrij te koopen wat men wil. Als er aan het einde van het jaar nog een overschot is, komt het ten voordeele van het algemeen, waardoor de algemecne welvaart al grooter wordt. Spr. geloofde, dat men, wanneer men de boeken van Bellamy heeft gelezen, tot de overtuiging komt, dat het de moeite waard is den econoom te hestudeeren en met hem mee te denken. Thans is het niet de vraag, zal het een of ander artikel er wel zijn, maar: kan ik het wel betalen? Het geld regeert over de menschen. Ons egoïsme moet in deze richting worden ge richt, dat men deel uitmaakt van de gemeen schap en met het werken voor de gemeen schap zichzelf bevoordeelt. De concurrentie was vroeger de aanpassing van den arbeid volgens de economen. Dat is hcclemaal ver keerd gezien. In de Bellamy-staat. werkt ie der voor de gehcele gemeenschap, met ge volg dat korter gewerkt wordt en er meer tijd voor ontspanning komt. Wie kan zich nu ontspannen, na de bijzonder lange werk tijden van thans? De Bellamy-gedachte is met de menschen van tegenwoordig mogelijk. Aan politiek doet men niet. Men ziet de menschen alleen als mensch en niet als par- tijmensch. Wij propageeren de Bellamy-ge dachte en niet anders. Voor de verwezenlij king van dit ideaal roept men de medewer king van allen in. Wij zoeken naar de pun ten van overeenstemming, niet naar de pun ten van verschil. Dat is de eerste stap tot de verdraagzaamheid. Na een korte pauze werd de gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waar van een druk gebruik werd gemaakt. Daarna sluiting. WARMENHUIZEN BEGRAFENISVER. „DE LAATSTE EER". Donderdagavond hield de hegrafenisver- eeniging „De Laatste Eer" haar jaarverga dering" in de zaal van den heer Slikker, 1. Opening. De voorzitter heette de aan wezigen welkom en hoopte dat de bespre kingen in het belang van de leden en de ge meenschap moge wezen. 2. Notulen. De secretaris, de heer P. J. Mink las hierna de notulen, welke onveran derd werden goedgekeurd. Tevens werd medegedeeld, dat de leeftijdsgrens van de dragers is bepaald op 65 jaar. Dat art. 7 is gewijzigd met de volgende bepaling: aanne ming van nieuwe leden, gerekend vanaf 1 Januari 1937 tot 30-jarigen leeftijd betalen f 5 inleggeld, van 30 tot 60 jaar f 10 inleg- geld, boven 60 jaar worden niet meer als lid aangenomen. 3. Jaarverslag. Hieruit vermelden we, dat 8 begrafenissen door de vereeniging waren verricht. Vijf leden onzer vereeniging en 3 begrafenissen van niet-leden buiten de ge meente. De heer A. Nicolai is benoemd tot reserve drager en Jac. Slot is aangesteld voor kin derbegrafenissen met als reserve W. Mink De vereeniging telde op 1 Jan 1937 509 leden met als 364 betalende en 165 niet-betalende Dat drie bestuursvergaderingen en één le denvergadering was gehouden. Een tevre denheidsbetuiging over de werkzaamheden van aanspreker, voorlooper en de dragers. 4. De rekeningnazieners, de heeren K. Ko ning en P. Pie verklaarde eerstgenoemde tot goedkeuring te kunnen overgaan. Reke ning en Verantwoording. De ontvangsten hadden bedragen f 903.21, uitgaven f 916.57, nadeel ig saldo f 13.26. Met goedvinding van het bestuur van de ver. van Vrijzinnige Prot. Belangen is een reserve gevormd van f 65.onder voorwaar de dat dit bedrag niet anders mag worden besteed als voor kleeding. Na toelichting van enkele posten werd de rekening door de vergadering goedgekeurd en dankte voorzitter de penningmeester voor zijn gehouden beheer. 5. Verkiezing voor een lid van het bestuur, wegens periodieke aftreding van den heer P. Dissel. De heer Dissel werd met bijna algemee- ne stemmen herkozen, die deze benoeming aannam, onder dankzegging voor het ver trouwen. 6. Verkiezing van een commissaris-be stuurslid, wegens periodieke aftreding van den heer P. de Groot Jacz. Met groote meerderheid werd de heer de Groot her kozen en nam de herbenoeming aan. 7. Aanwijzing van een plaatsvervangend lid der rekening-commissie. Hiervoor werd benoemd de heer P. Vogelaar en tot plaats vervanger de heer Slikker. 8. Voorstel van het bestuur, om de con tributie met 25 cent per lid te verihoogen per jaar. 9. Voorstel van het bestuur om de ver plichting tot betaling van contributie te doen ingaan op 17-jarigen leeftijd (was 18 jaar). Deze twee punten zijn breedvoerig be sproken en door den penningmeester toe gelicht, dat de vereeniging genoodzaakt is hiertoe over te gaan. De taak die de ver eeniging op zich neemt, moet ook kunnen worden uitgevoerd. De vergadering ging met het bestuursvoorstel accoord na ge houden stemming. Rondvraag. De heer Vogelaar infor meerde of er nog gezinnen zijn, die geen lid van de vereeniging zijn. Spreker zou aanraden bij deze gezinnen eens propa ganda te maken, welke voordeelen er aan zijn verbonden. Het bestuur zal hiervan no ta nemen en trachten door propaganda do vereeniging uit te breiden. De heer D. Pastoor, aanspreker-voorlooper dankte voor de vriendelijke woorden tot hem en de dragers gericht. Een familielid van de betrokkene bij de laatste begrafenis richtte woorden van dank aan de vereeniging voor de nette bediening. De heer R. Mink vroeg of de mogelijkheid bestond om van klasse A in klasse B te worden ingeschreven. Dit verzoek werd toegezegd doch het bestuur meende hiervoor een leeftijdsgrens te moeten trekken. Een voorstel werd gedaan om op de eerstvolgende bondsvergadering naar voren te brengen om de dragers w.o. werkloozen en bij uitvoeren van die functie niet in hun loon worden gekort door de gemeente (werkverschaffing). Na nog enkele besprekingen van huishou- delijken aard, volgde sluiting. WINKEL Uitslag danswedstrijd. Woensdagavond vond een damwedstrijd plaats tusschen de Damclub „Winkel" en de dansclub „Kolhorn" in het lokaal van den heer D. A. de Bruijn te WinkAl, waarvan de uitslag luidt als volgt: Kolhoxn—Winkel. A. v. d. WelleC. Amcls 0—2 J. v. d. Well—T. Mantel 2—0 H. Bergman—A. Wit 0—2 P. Molenaar—P. Zwagerman 02 P. de Jong—J. Korff 2—0 K. TenneP. Oud 11 K. KeurisC. Lodder 02 H. TimmermanC. de Jong 02 K. v. d. Welle—H. Velthuijs 2—0 N. Keesman—Jn. Breebaart 0—2 P. Langendijk—E. Kasten 0—2 F. GroetA. Kuperus 02 P. KlareC. Laan 20 P. van Marion—D. Wiedijk 02 J. HalfwegS. Snip 02 Totaal 9—21 De door den heer P. Oud beschikbaar ge stelde medaille voor die vereeniging, welke in twee wedstrijden het grootst aantal pun ten zou behalen, is gewonnen door de Dam club „Winkel", aangezien de vorige wed strijd tot resultaat had Kolhorn 17 en Win kel 13 punten, zoodat de einduitslag is Kol horn 26 en Winkel 34 punten. Burgerlijke Stand en Loop der bevolking Januari 1937. Geboren: Cornelis, zoon van Gerrit Vel en Aagje Floor. Nanda, dochter van Gerrit Nes en Jantje Bajerna. Overleden: Dieuwertjc Spaans, 63 jaar, ongehuwd. Aaltje Heijmans, 87 jaar, weduwe van Matthijs van Eeten. Ingekomen personen: W. Slob, werkzaam op Zuivelfabriek, van Hoogblokland, thans B 66 inw. K. Blokkei-, chauffeur, van Nieu we Niedorp, naar Lutjewinkel B 60 a. De Wit, Louisa C., gehuwd met K. Blokker, van Oude Niedorp naar Lutjewinkel B 60 a. H. Hazenberg, landarbeider, van Wijmbrit- scradeel, naar Lutjewinkel B 93 inw. Aaltje Bakker (Wed. T. Trappel), huishoudster, v. Nieuwe Niedorp naar A 19 inw. Sara L. Krokké, dienstbode, van Den Helder, naar A 118. Vertrokken personen: Pietertje Pater. (Wed. J. Groet) van A 99, naar Nieuwe Nie dorp, Terdiek. Trijntje Moeijes, dienstbode, van B 69a naar Hoogwoud, Aartswoud. Adr. J. Klaver, van E 3 naar Zaandam, Dam 12. Aaltje Bakker (Wed. T. Trappel) van A 19 naar Nieuwe Niedorp, C 36. SINT MAARTEN Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, dochter van P. C. Schrijver en N. Biesboer. Trijntje, dochter van K. Vos en A. de Boer. Overleden: Dirkje Berkhout, oud 66 jaren, echtgenoote van Gerrit Kooij. WIERINGEN Loierti Kleuterschool. Tijdens het bal, Zondag a.s. in Cinema de Haan, zal de trekking plaats vinden van de loterij der Kleuterschoolvereeniging CALLANTSOOG Zaken-overdracht. Naar we vernemen, heeft de heer J. Koe- gelbei-g zijn zaak in kruidenierswaren en galanterieën overeedaan aan den heer S. Vogelzang te 't Zand. Marktovcrzicht Van week tot week wordt de aanvoer van vette koeien grooter. De handel was niet zoo vlot bij de vorige week en de handel was stug, duur. De duurste koe werd verkocht door den heer Dubbel, Barsingei'horn voor de som van f 270.- In bericht stond f 265 maar later werd deze voor voornoemde prijs verkocht aan slager J. Groot te Alkmaar. Er is be steed per pond 33^ cent. De handel in kalf- koeien was in de stal. Deze handel was ook stug, duur. Kan nog vermeld worden dat de heer R. Schoen alhier er 10 stuks ver kocht. De handel in gcldekocicn was wei nig geanimeerd, doch later op den dag hoorden wij dat deze handel nogal mee liep. Veel nuchtcx-e kalveren wax*cn er aange- voei'd, het is de tijd daar ook voor. Handel goed. Vei-meld kan worden dat er een nuchter kalf is verkocht 2 dagen oud voor f 20. Gewone noteering was 412 gulden. In paarden was wel wat handel. Jonge vette schapen raken uit den hoek. Maar oude vette schapen golden f 34. handel vlug. Overhoudei-s tot f 23. Vlug, duur. Handel in vette yirkens goed, hoogste no teering 23 Yt ets. Vandaag konden wij zeggen dat de han del in biggen en schi'ammen goed was. Hoogste noteering f 14 Kippen en Konijnexi handel goed. Het begint weer aardig op te leven wat de markt betreft, deze was dezen dag zeer gunstig. PROGRAMMA VOOR ZONDAG 7 FEBR. M.F.C. I—Schagen I. Vertrek per bus 12.45. D. Arnoldus. A. Slikker, H. Middelbeek. P. Schoorl, J. Peetoom, M. de Haas. J. Broer, D. Schoorl, D. Ruig, C. Schoorl, C. de Moor. Bes.: M. Slikker, J. Franzen. O.K.B. I—Schagen II. Vertrek per bus 12.45. T. Bij post. Jb. Molenaar, E. Rus, P. Boontjes, Jb. Molenaar, E. Rus, P. Boon. G. Koch, P. de Vxies, J. Bretner, Jb. Siemons, S. Grootes. Res.: Jb. Broersma, J. Starreveld. Dirkshorn II—Schagen III. Vertrek per bus 1.15. J. Everts. D. Leeuwenkamp, J. v. d. Oord. H. Naber, S. Bx-eebaart, J. Weeland. P. Kistemaker, H. Moransart, W. v. Geelen, J. Steen, L. Komen. Rcs.: A. Willemse, P. Slik, H. Kistemaker. Schagen A—H.R.C. b. Aanvang 10 uur. J. J. Slikker. P. Dekker, G. Zwaan. D. Kuiper, A. v. d. Pijl, J. Molenaar. J. Slikker, J. v. d. Ben, R. v. Haren, G. C. Anneveldt, S. Vries. Res.: P. Kuit. Oudesluis A—Schagen B. Vertrek per bus 1 uur. J. Oostwouder. J. Molenaar, A. Houtkooper. W. Rezelman, W. Gorter, P. Bakker. K. Molenaar, R. Abbring, M. v. Rooij, G. Anneveldt, H. Volten. Donderdag 10 Febr. ledenvergadering ten huize van den heer N. Raven. Aller op komst dringend gewenscht. Aanvang 8.30. HET BESTUUR. Predikbeurten ZONDAG 7 FEBRUARL Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorin. 10.30 uur, Ds. Enklaar. Bergen, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Doop. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Valkkoog, nam. 7 nur, Ds. Tinholt. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, nam. 2 uur. Ds. Witkop. Schagerbrug, voorm. 10 uur Ds. Witkop. Dirkshorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, nam. 7 u„ Ds. Van Baaien. Winkel, geen samenkomst. Wax-menhuizen, vm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Noordscfiai-woude, geen dienst. Ondkarspel. geen dienst. T-leerhugowaard. zie Veenhuizen. Vecnhuizen, voorm. 10 uur Ds. v. d. Kam. Groet, zie Schoorl. Schoorl, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Ds. Vox'stman. Hippolytushocf, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Beek. Westerland, nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Los. Aartswoud, nam. 7 uur, Ds. Rijkx. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichcn. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Oudesluis, nam. 2 uur, Ds. R. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp. voorm. 10 uur, Ds. F. Kuiper, van Alkmaar. Wieringcn, voorm. 10 uur, Ds. J. Maarse, van Krommenie. Geref. Kerk. Schagen, nam. 5.30 uur, Cand. D. Visch, van Kolhorn. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, de heer D. Visch. Voox'bereiding. Nam. 2.30 uur, de heer D. Visch. Evangelisatie, Schagen, voonm. 10.30 uur, Ds. Gijzel, van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur. de heer Boon. Hippolytushocf, vm. 10 uur, de heer Deen. Den Oever, nam. 2.30 uur. de heer Deen. Schagerbrug, bijeenkomst Chr. Jongemannen vereeniging. Donderdagavond 7.30 uur, in Evangelisatiegebouw. The Star of Hope Mission. Julianadorp. geen dienst. Oud-Geref. Gemeente. Breezand, Dinsdagavond half acht, Ds. v. d. Kraats, van Drn Helder, in O. L. S. II. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. v. Pelt laan 1). voorm. 10.30 u., Ds, van Lünburg van Amsterdam. Verwachting: Krachtige tot matice Zuid westelijke tot Zuidelijke wind. zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen, weinig verandering in temp. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 744. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 8.5 gr. C is 48 gr. F. RHEUMATIEK? TERLEP'S RHEUMATIEK SMEERSEL zal V helpen! Eén flesch gebruikt en de pijri is verdwenen. Prijs per flesch 65 ct. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ. .ië Apothekers-Assistenten, of- HOOGZIJDE 103 - TEL. 99. - SCHA Git Ondanks verschillende waarschuwingen is er in Noordholland in de afgeloopen maanden vrij veel chocolademeel vervoerd," om. aan rundvee en varkens. De waarschuwingen in de afgeloopen maanden betroffen literatuur mededeelingsu en dan veelal nog van buitenlandschen ooiv sprong. Ruim 'n week terug ontving ik bericht var den Assistent van den Landbouwvoorlich tingsdienst, werkzaam op Texel, dat d eerste vergiftigingsverschijnselen t.engevo ge van het voeren met chocolademeel dat. waren geconstateerd. Ik heb dienaans de nadex-e inlichtingen inecwonnen bij dierenarts, die zoo welwillend was, v(" enkele bijzonderheden mede te deele! De betrokken diei'enax-ts werd bij 5 vallen geroepen, waarvan twee bij k en de overige bij varkens. j De verschijnselen varieerden: hui doeningen, verlamming, plotselinge d< Geval 1. De betrokken dierenarts - ontboden bij een veehouder, die mi dat een schot lijdende was aan ziekte", wat natuurlijk niet het geve zijn. Deze schot had plotseling een v ming gekregen, had gedurende gei tijd pl.m. 750 gram chocolademeel p naast ander voer gehad. De koe werc vergiftigingsverschijnselen hiervan Bé deld en genas. Geval 2. Hulp ingcixxepcn bij zieke kens: een zeng was reeds gestcyven ■yö avonds gezond, 's morgens dood). a Geval 3 en 4. Hulp ingeroepen gezonde koeien, gezond wat betr' enz., welke lijdende waren aap. de huid vertoonde een vieze 1 slag. Ook hier werd chocoladen Geval 5. Hier betrof het een die in 3 jaar tijds pl.m. 6000 Kg. vervoerd had en voortdurend om schuwingen gelachen had. Deze ling een varken van pl.m. 350 .s de andere varkens waren afwi'* voerde pl.m. 700 gram per da^s Na behandeling knapten de an op. ia Wij gelooven, dat de medediwj" deze recente gevallen uit eigen als waarschuwing meer effect zt?aneven. teei'cn dan artikelen met littci'atv- deelingen. Ten overvloede deelen mede, dat. het gevaar of wel de gen mede- king wordt veroorzaakt door de die zich mine, een alkoloid. zooals de tlmiaan het enz. Chocolademeel moei dus al&de uni- ongevaarlijk voedermiddcl wornf?enlegi- schouwd. De Riiksvceteeltcaan dit Ir. L. DE \jt dezer int Af At VeJon- v i0.- GEEN RUSSISCH PROTEST O' een Duit- BLIJF VAN TROTZK" In verband met een van Du ■l?an(i *ep" verspreid bericht, volgens hetwr®c"*ste"ia8 jets een protest zouden hebbf Bar bij de Mexicaansche regeering. 'y* een uitzetting van Trofzky tt3n dan wel een verbod voor dezen** €Ia ringen af te leggen, wordt in Ml^gelé5®11" kringen verklaard, dat do MexicasSiSche geering geen enkel protest heeft ontvangen direct noch indirect, in deze aangelegenheid. BOMMEN OP HET IJS. Doordat de Morawa over een afstand van 12 kilometer bevroren is, zijn vier dorpen bii Smederowo overstroomd. Daar er gevaar voor uitbreiding bestond, heeft men uit vliegtuigen bommen op bet. ijs laten val len. Men heeft zoo het ijs kunnen breken, nadat men vergeefs getracht had. met ge- schutvuur dit resultaat te bereiken. COUGHLIN OVER DE STAKING BIJ GENERAL MOTORS. - De voormalige .radiopriester E. Co\ghlïH heeft ten aanzien van de stakingsbeweging bij de General Motors verklaard, dat. rht een „bedroevende historie" is. Hij voegde hieraan toe, dat er „meer wordt, gezondigd tegen de arbeiders, dan dat de arbeiders zondig»

Schager Courant | 1937 | | pagina 7