Auto in den Singel Binnenland te Amsterdam Klein treinongeval op het Centraal Station De geboortedag van Prins Bernhard Ameland uit zijn isolement Gecompliceerde aanrijding Minister Sandler reeds heden in Den Haag De ramp van de „Jonge Jacobus" Boerderijbrand te Schinveld Nog eens de revolutionnaire volksvertegenwoordiging Buitenland Een millioen Poolsche Joden naar San Domingo BEIDE INZITTENDEN VER- DRONKEN. 0«i half twaalf is gisteravond een auto, komende van het Spui op den Singel door dc zware leuning die daar langs de gracht staat, in het water gereden. De wagon verdween onmiddellijk geheel onder water. Van het toesnellende publiek spron gen dadelijk drie burgers in het water. Zij doken, orn te trachten do deuren open te krijgen en do mensehen, die zich in den wagen bevonden, te redden. Hun pogingen slaagden niet, want zooals zij zeidon, stond de wagon op zijn kop in de gracht en de deuren waren niet open'te krijgen. De brandweer is onmiddellijk on der grootc belangstelling van con zeer talrijk publiek begonnen de auto te lichten. Een aantal auto's aan de overzijde van de gracht wierpen daarbij het. Jicht van hun schijnwerpers over het water om de reddingspogingen ge makkelijker te maken. Nadat de brandweer met behulp van een kraan eenigen tijd gepoogd had, do auto boven water te brengen, slaagde zij er na 25 minuten in. den wagen op 1o halen. Met bleek een kleine vierpersoonsauto te zlln, waarin zich de lichamen bevonden van den heer en mevr. da S., wonende in de Vijzel straat te Amsterdam. Do toestand van don wagen, die met den radiator naar benedon in het water had gestaan, wees er op. dat de inzittenden vergoefschc pogingen haddon gedaan zich te bevrijden. In do auto werd een hamer gevonden, wuarmee do voorruit was ingeslagen, In het zeildoek van de kap was een gat, waar door de inzittende dame getracht had uit den wagen te komen. Dc directeur van den geneeskundigen dienst, Dr. Heyermans, moest van beide slachtoffers den dood constatccren en deed hun stoffelijk overschot overbrengen naar liet binnengasthuis. De politie, die onder leiding stond van com missaris Jutte, van het bureau Singel, ging zekerheidshalve nog eenigen tijd door met dreggen, welke arbeid na eenigen tijd door een politicboot werd overgenomen. De oorzaak van het ongeval is thans nog onbekend. - De auto heeft wel "grootc snel heid gehad, doch is een eind verder dan de bocht, door het .hek gevlogen. De- politie heeft ee'nige ooggetuigen omtrent de moge lijke oorzaak gehoord. De heer en mevr. da S. kwamen terug van een tocht naar Haarlem. De heer da S., die aan het stuur heeft gezeten, gebruikte geen alcohol, zoodat de oorzaak niet in deze rich ting kan worden gezocht. Het tragisch ongeval trok veel belangstel ling van liet op dat uur huiswaarts koerende publiek, dat zwijgend aan beide zijden van de gracht hij het dreggen stond toe te zien. Geen persoonlijke ongelukken. Op het rangeerterrein op het oostelijke eiland nabij hol Centraal Station was men gisterenavond bezig met liet ui) stoot en van rijtuigen, toen van liet eerste perron van het Centraal dc trein van 17.18 naar Groningen vertrok. Deze sneltrein reed het station uit op liet tweetic spoor. Een dor bagagewagens, die op het oostelijk eiland word uilgesfooten, kroeg een zoo grooto vaart, dat de rangeer der hem niet tijdig tot stilstand kon bren gen. Het rijtuig reed door een onveilig sein en kwam in zijdellngsche aanraking met 'n wagon derde klasse van den vertrekkenden sneltrein. De bagagewagen kantelde niet, doch sprong door den schok weer terug. De machinist van den sneltrein stopte direct, liet bleek, dat van den wagon, waarin zicli slechts weinig passagiers bevonden, drie deuren waren beschadigd. De passagiers wa ren natuurlijk hevig geschrokken door liet gebeurde, doch het bleek spoedig, dat nie mand eonig lichamelijk letsel had opgeloo- pcn. De trein werd teruggereden naar liet Centraal Station, waar de reizigers in an dere wagons zijn overgestapt. Do trein is toen met 2G minuten vertraging vertrokken. INBRAAK TE ROTTERDAM. Vijfhonderd gulden buitgemaakt. In don nacht van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers hun slag weten te slaan in'het administratiekantoor van den heer de 7,., gevestigd aan het Burgemeester Ilofmans- plcin te Rotterdam. Aangezien de politie ner gens sporen van braak heeft kunnen ontdek ken, wordt vermoed, dat de ongewensehte gasten met valsche sleutels zijn binnenge komen. In het kantoor is alles aan een nauw gezet onderzoek onderworpen. Dc dieven schijnen evenwel niet de gebruiken van en de situatie op het kantoor eenigszins op de hoogte te zijn geweest, want in de brandkast had kort tevoren een groot bedrag aan bank papier gelegen. Deze bankbiljetten waren evenwel iuist dien dag naar een veiliger be waarplaats overgebracht. Toch hebben de die ven een behoorlijke buit weten te maken. Er bevond zich in de safe 'n bedrag van on geveer vijfhonderd gulden aan specie. De. brandkast hebben zij h la sardine openge maakt, waarna zij zich over de specie heb ben ontfermd. De justiticole nfdeeling van liet bureau Nassaukade stelt een nauwgezet onderzoek in. 2.9 Juni dc juiste datum. In de geboorteakte is een fout ge- slopen. Omtrent den geboortedag van Prins Bom hard is een vraag gerezen. In de geboorte- akte van den Prins staat n.1. dat -hij is ge- horen te Jcna op 28 Juni 1911 des voormid dags om kwart voor drie uren, terwijl in de wet van 2-4 November 1036, Stbl. no. 2, houdende naturalisatie van Prins-Bernhard staat dat de Prins is geboren op 29 Juni J1911 te Jona. Aan de redactie van de Gemeentestem is tle vraag voorgelegd, welke datum juist is. Dc redactie heeft zich, blijkens een mede- deeling in het laatstverschenen nummer, gewend tot het departement, van justitie en van- die zijde is medegedeeld, dat 29 Juni de juiste datum is. In do geboorteakte is een schrijffout gemaakt, en naar het schijnt worden maatregelen genomen tot verbete ring van do betreffende akte. Onze neutraliteit Mr. van Vessem stelt vragen. Mr, van Vessem heeft gisteren de volgen de vragen gericht tot den minister van bu i tenlandsche zaken 1. Ileeft. de minister kennis genomen van de zinsnede in de op 30 Januari j.1.1 door den Duitschen leider en rijkskanselier uit gesproken rede, luidende: „Dc Duitsclie regccring hoeft voorts aan België en Holland verzekerd, dat. zij be reid is deze staten te allen tijde als onaan tastbare neutrale gebieden te erkennen en te garan dcc ren"? 2. Is de minister bereid mede te deelen: a. wanneer en in welken vorm dedes betreffende. verzekering door de Duitsche regeering is gegeven; b. hoe deze verzekering luidt? Do reizigers van de reserve-boot „Ame land" zijn gisterenavond om half negen over liet ijs naar het eiland geloopen. Langs denzelfden weg is de post op het eiland ge bracht. Het was een tocht van slechts een kwartier, doch vol moeilijkheden, omdat de ijssehotson kris en kras over elkaar la gen. Een der reizigers een zeeman, die met verlof is, heeft van Dinsdag tot Zaterdag op „Do Waddenzee" doorgebracht. „De Waddenzee," welke Dinsdagnacht, zwaar in 't ijs hóeft gezeten, hooft con stuk van de schroef verloren. De boot is in het kielwa ter van de „Ameland" op 50 meter van don steiger geankerd: Nieuws en familiebe richten van vijf dagen zijn thans op het eiland aangekomen. Waarschijnlijk is „Ame land" thans uit' zijn isolement verlost. Brandweerauto met vier voertui gen in aanraking. De brandwachts, die gezeten waren op de brandweerauto, welke gistermiddag te on geveer lmlf vijf op de Weesperzijdé van de Berlagebrug in do richting van de nieuwe Amstelbrug reed. hebben een paar secon den beloofd, die hun zenuwen zwaar op dé proef moeten hebben gesteld. Deze brandweerauto immers werkte in cenige seconden tijd een heele serie ver keersongelukken af. Het ingewikkelde ongeval ontstond, toen de. chauffeur van de brandweerauto pogin gen deed een voor hem rijdende bdggerauto te passcoren en daartoe signalen met de sirene gaf. Do chauffeur van de haggerauto week echter niet, of althans weinig naar rechts doch de brandweer, die haast had, nam ter hoogte van de Eerste Oosterpark straat toch het besluit te passeeren. Do brandweerauto kwam daarbij in botsing met het voorhalcon van een haar tegemoet- komenden tramwagen en vernielde dit voor ba Icon. Door den schok schoot zij naar rechts, raakte de haggerauto en scheurde daarvan don bak open. Deze nieuwe schok deed de brandweerauto naar de linkerzijde van den weg zwenken, waar zij een hand kar rankte. De handkar vloog daardoor te gen een transportfiets op en deze op zijn beurt tegen, een anderen wielrijder. De handkar werd daarbij vernield en heide rijwielen beschadigd. Nog was de brand vvcerauto niet tot stilstand gekomen. Haar weg over de linkerzijde vervolgend, kwam zij in botsing met een vrachtauto, die zij aan de voorzijde vernielde. Toen eerst was haar vaart gestuit en kwam zij op de tram rails tot stilstand. liét mag een wonder boeten, dat alles zonder persoonlijk ongelukken afliep, op een gescheurde spier na van een der brand wachts. Dat de brandweerauto Zwaar gehavend was, behoeft niet meer vermeld te worden. ERNSTIG MOTORONGELUK TE KLOOSTERBUREN. Op den provincialen weg I-lust—'Walsoor den is gisterenmiddag omstreeks vijf uur tc Kuitaart in de gemeente Hontenissc een ern stig motorongeluk voorgevallen. De motor- en rijwielhersteller .Tos. L., die te Kuitaart zijn bedrijf hooft, doch nog bij zijn ouders te Hengstdijk woont, slipte dooi de gladheid van dc keien met een motor, welke hij in reparatie had en wilde probec- ren. Voorbijgangers troffen den jongeman in be- wusteionzen toestand naast liet motorrijwiel. Hij had een been gebroken en een zware hersenschudding .bekomen. Zijn toestand was van dien aard, dat. hem de II.tl. Sacramenten der Stervenden werden toegediend. Met slachtoffer is naar huis vervoerd en wordt daar verpleegd. Voor besprekingen met de minis ters Colljn en de Graeff. De Zweedschc minister van Bui- tenlandsche zaken, Sandler, zal he den vanuit Brussel naar Den Haag vertokken, waar hij besprekingen zal voeren met de ministers Colijn en de Graeff. Twee lijken aangespoeld. Dat van den hoofdmachinist her kend. Do Middcllandsche Zeevaart Compagnie deelt mede: Op verzoek van de reederij is de Ncder- landsche Consul-Generaal tc Lissabon Za terdag j.1. tc Peniche geweest, om een onder zoek in te stellen naar aldaar aangespoelde personen. Op gezag van den burgemeester van Peniche bleken aldaar twee aange spoelde lijkon te zijn begraven. Een ervan, naar alle waarschijnlijkheid een stoker, was liet type van een zuiderling. Het eenig toe ken waaruit 's mans herkomst mogelijk nog eens znl kunnen blijken was een me talen knoop, gemerkt Bostonia. Ten zuiden van Peniche was een lijk aangespoeld, dat begraven was te Estrada. Uit ontvangen bijzonderheden is gebleken, dat dit het lijk was van den hoofdmnchi- nist van het s.s. „Jonge Jacobus" A. .1. do Coeq. Verder zijn' geen lijken aangespoeld. De directie van de handclsmarine tc Lis sabon heeft op verzoek van den Nederland schen Consul-Generaal alle burgemeesters aan do kust dc opdracht gegeven, alle be richten omtrent hel aanspoelen van per sonen of wrakstukken bekend te maken aan den Nederlnndschcn Consul-Generaal te Lis sabon. Naar wij uit Schiedam vernomen zal het lijk van den heer De Cocq naar Nederland worden overgebracht. Stallen met vee geheel vernield. Omstreeks vier uur is gisterenmiddag brand ontstaan in een der stallen, bchooren- (lc tot de boerderij van den landbouwer W. Diedoren, aan de Merkelbeekstraat te Schin veld. HefVtuir greep-snel om zich' héén, efh'in minder dan geen tijd^-hadden zeven stallen, welke opgetrokken waren uit beton en steen, Jam gevat. De plaatselijke brandweer legde drie slan gen uit om den brand te bestrijden en na eenigen tijd blusschen slaagde zij er in liet vuur te beperken tot de stallen. Deze stallen zijn geheel uitgebrand. De zich in dc stallen bevindende vijf varkens, •wee koeien en tien-biggen kwamen in de vlammen om. Omtrent de oorzaak van den brand, tast men in het duister. De aangerichte schade, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. De boerderij was van de stallen gescheiden door een spouwmuur, De brandweer heeft weten te voorkomen, dat de vlammen over sloegen. Tweede Kamer Een commi:sie-ad hoe zal over de uitsluiting oordcelen. Be open bare lichamen voor beroep of be drijf. DEN HAAG, 3 Febr. 1937. De minister van Binncnlandsche Zaken, de heer Dn Wilde heeft hedenmiddag met kracht de voorstellen tot herziening der Grondwet, booogende de volksvertegenwoor digers in openbare colleges, die oen revolu tionnair streven tot uitdrukking brengen, van hun lidmaatschap vervallen te (kunnen) ver klaren, verdedigd. Zijn betoog vormde de hoofdschotel van het vandaag behandelde en daarom moge dadelijk met liet releveeren daarvan begonnen worden. Z.Exc. ving aan met te zeggen, dat men. onze huidige Staatsinstellingen verdedigend, heter kan spreken van „parlementair stel sel. dan van „democratie", aangezien vogels van diverse pluimage zich van laatstge noemd woord meester maken. Vervolgens zette de minister uiteen, dat tot de essentialia van het parlementaire stelsel behoort: het dulden van principicele tegenstellingen. Zon kon de communist De Visser vrijelijk verkondigen,-dat hij republi kein is, mits hij zijn doel slechts langs wetti gen weg tracht ie bereiken. Teder aldus verder de bewindsman die aan den parlementairen arbeid deel neemt, moet, slechts wettige middelen voor staan, overigens mag hij ook de meest-radi- calc denkbeelden propagcercn. „Wij moeten ons aan de regels van liet spel houden!", riep mr. De Wilde uit. De heer De Visser had gevraagd: Waar om dit-voorstel?, doch de minister citeerde uit de „Handelingen" uitlatingen van com munistische zijde, Zoon Is „wij /.lillen elke gelegenheid -aangrijpen om de bezittende klasse naar moneden te drukken", en „wij streven naar, het onbetrouwbaar maken van het. leger" of „wij zullen de Indonesische be volking in opstand brengen tegen hel. ITol- landsche bestuur", welke uitkwamen voor het. revolutionnaire streven. In lagere orga nen werd wel betoogd, dat mep dc belofte van trouw aan <Tc wetten „aan zijn 'laars PHOHI GAAT OP DINSDAG ZENDEN. Een welkom bericht. Naar het Ildbld. verneemt, zal de Phohi binnenkort ook des Dinsdags gaan uitzen den. Tot dusverre zweeg de Phohi op Dins dag en Woensdag, het. aantal zwijg-dagen wordt dan derhalve tot één (Woensdag) be perkt. DE „CONDE" NAAR ANTWERPEN GESLEEPT. Het Fransche s.s. „Condc" dat nabij Ter- neuzen in aanvaring is gekomen met. het Zwcedsche s.s. „Bullaren" is door dc bergers dichtgemaakt en zooveel mogelijk lens ge pompt. Vervolgens is liet schip vlot gebracht en naar Antwerpen opgesleept. De Oslo groep wil een stap voorwaarts doen Verklaringen van Sandler. Dc Zwcedsche minister van Buitenlandsclie Zaken, Sandler, die gister te Brussel een on derhoud van twee uur njet minister-presi dent van Zeeland heeft gehad, heeft tegen over de vertegenwoordigers van de pers een verklaring Higctegd, waarin hij o.m. in het licht stelde, dat de conventie van Oslo den deelnemers 'n kader voors amen werking op economisch gebied heeft gegeven, dat door Zweden zeer op prijs wordt gesteld. Zekere ongunstige omstandigheden, zoonis dc wereldcrisis, hebben ons, aldus dc minis ter belet alle voordeelen uit deze conventie te. trekken, maar thans is de hoop in den Os lo-groep opgekomen, dat een stap voorwaarts gedaan kan worden. De Zweden zijn bereid aan alle practisclie besprekingen deel te nemen. De accoordcn tusschcn Zweden en België hebben slechts een beperkte uitwer king maar wij moeten do waarde er van niet onderschatten, Alle naties zijn door -groote behingen op .de wereldmarkten verbonden. Wij moeten van de huidige gelegenheid ge bruik maken om do hinderpalen uit den weg te ruimen, die de commerciccle ontwikkeling hebben belemmerd. Do toekomstige vooruit gang is afhankelijk van de samenwerking niet van isoieerirg, nog minder van het vor men van vijandige bloes. China moet op het ergste zijn voorbereid Hernieuwde Japansche druk verwacht. In Chinccsche kringen heeft men den indruk, dien men heeft van de nieuwe Ja pansche regeering heden als volgt samen gevat,: T>fezê hoven dé partijenstaande, nie'uWé Japansche regeering beteekenf een spoedige hervatting van den militairen en economi- sclien druk van Japan op China en maakt liet noodzakelijk dat China zich moet voor bereiden op liet ergste, al blijft het, het bes te hopen. GEEN ZENDINSTALLATIE IN DE DUITSCHE AMBASSADE. De „Daily Herald" die melding maakte van berichten, volgens welke in de Duitsche ambassade een zendinstallatie zon worden aangebracht, heeft thans vernomen, dat er slechts sprake is van een bijzonder soort van ontvangtoestel. De ambassade heeft me degedeeld. dat de ontvangst met een ge woon toestel zeer gebrekkig was in ver band niet de ligging van het gebouw. lapte" En dat van leden, die zitting hebben in een college, dat tot hoofdtaak heeft het maken van wetten en het hescher- rpmi der rechtsorde! Wat de verdere critipk betreft, de mi nister wees erop, dat men indertijd ook al lerlei vreescliike gevolgen aankondigde van de z,g. „mnilkorfwetten" van" de ministers Loeff en Ku.vper, van dc „Anti-rcvolutie,wet" van het uniformverbod, doch wat is van al die onheilsprofetieën terecht gekomen? Is de arbeidersbeweging verstikt, of is zij steeds krachtiger omhoog gekomen? Al die maatregelen hebben slechts rust gebracht. In dit verband noemde Z.Exc. het bui tonland, waar men soms zoo gaarne op wijst, docli hij vond, dat wij ons liever hij Nederland, met zijn vrijheden en liefde voor het recht, moesten bepalen, hoewel- het in derdaad nuttig kan zijn te bedenken, dat de gehekelde toestanden daar ook kunnen zijn ontstaan door de fouten van liet parlemen taire stelsel, dat innerlijk vergiftigd was, omdat de waardigheid van het pari ment naar heneden werd gehaald. De minister ging vervolgens in op de veelvuldige critiek van mr. Donker, doch Z.Exc. zei ervan, dat die afgevaardigde van het voorstel een caricatuur maakte, dat men op die manier ons geheele strafwetboek wel belachelijk kan gan maken. Iemand, die b.v. alleen mant* een revolu tionnair boek léést, zal hcusch niet worden uitge sloten! Ook wilden velen niets weten van het onbezet blijven van de plaats van het uitgewezen lid, maar Z.Exc. wees erop, dat men in groepsverband gekozen wordt, en dat tenslotte zal gaan orn het welbewust illegnal optreden, men niet „gegrepen" wordt om een onvoorzichtig woord, in haast uitgesproken. Minister De Wilde vond het juist zoo goed, in rustige tijden als wij thans in ons land beleven, de noodigc voorzorgsmaatre gelen te nemen, want van liet. gebodene ver wachtte hij een heilzame preventieve wer king. Thans kwam de minister tot de vraag, wie de. vervallenverklaring moet uitspreken? Men had .gezegd, dat een meerderheid een lastige minderheid zou kunnen wegwerken doch Z.Exc. zag daarin weer zoo'n over dreven argument. Bij alle verschil van meening ldeek in Kamers, Stalen en Ba den steeds een groot „esprit des corps" een neiging om voor elkaar op te komen als hot recht in 't gedrang komt, aldus Mr. De Wilde. Dc lieer Dc Visser repliceerde nog en riep De ziekte van Kroonprins Michael van Roemenië Het herstel van kroonprins Michael heeft een normaal en bevredigend beloop. Dc voeding wordt vergemakkelijkt door het feit, dat de eetlust meer en meer terug keert. Uit chirurgisch oogpunt gezien kan de ziekte als geweken worden beschouwd. Daar de Prins evenwel griep heeft opgeloopcn, zijn de geneesheeren van meoning, dat he.t verstandig is, dat de Prins nog eenige da-» gen het bed houdt. Dc nationalistische dagbladen drukken een verklaring af, die door den president der republiek, San Domingo, is afgelegd te genover Dr. Howard Blake, en volgens wel ke een millioen Joden naar San Domingo zouden kunnen emigreeren. Dc President zou bereid zijn eiken immigrant een hoeve van dertig acres, d.w.z. ongeveor acht ha, aan te bieden, vrij van belasting gedurende vijf jaren. San Domingo, dat anderhalf mil lioen inwoners heeft, zou vier tnillioen im migranten kunnen opnemen. De voorzitter van het Joodsche congres, Wise, is met Pre sident Trujillo in contact getreden. Een Joodsche delegatie zal zich binnenkort naar San Domingo begeven. Geen volksfront in Polen Hot congres der Poolsche socialistische partij te Radotn heeft met algemeene stem men het partijprogram goedgekeurd. Hier in wordt o.m. vastgelegd, dat de defensieve kracht van dc republiek moet beschikken over alle voorwaarden, noodig voor de ver dediging der grenzen. Het congres is voorts tot dc slotsom gekomen, dat het onmogelijk is met de communisten een samenwerking in den. geest van een volksfront aan te gaan, De positie van den Duitschen ambtenaar Onder dictatuur in den partijstaat* „Een in het Duitsche volk wortelend, door de nationaal-socialistische wereldbeschou wing doordrongen ambtenarencorps,, dat trouw aan den leider van het Duitsche rijk en liet. Duitsche volk Adolf Ilitlcr verbonden is, vormt den grondpijler van den nationaal* socialistischen staat". Met deze inleiding, zegt dc N. R. Ct„ begint de Duitsche arnbtenaarswet van 26 Januari 1937. De positie van den ambtenaar wordt in paragr 1 op de volgende wijze omschreven: „Dc Duitsche ambtenaar staat, tot den leider en het rijk in een publiekrechtelijke betrek king" van dienst en trouw. I-Iij is de voltrek ker van den wil van den door de Nationaal- socialistische Duitsche Arbeiderspartij gedra gen staat. De staat eischt van den ambte naar onvoorwaardelijke gehoorzaamheid en uiterste plichtsvervulling. Hij waarborgt hein daarvoor zijn levenspositie." Ook de echtgenoot van een ambtenaar moet van Duitsch of rasverwant bloed zijn; voor het geval die echtgenoot gemengd bloed in den tweeden graad heeft, kan echter door den chef van den tak van dienst met goed keuring van den minister van binnenland- sche zaken en den plaatsvervanger van den leider der N.S.D.A.P. een uitzondering ge maakt worden. uit, dat de minister met zijn argumentatie „erbarmelijk zwak" was geweest, dat hij slechts 4 citaatjes, door de commissie-Koo ien uit dc „Handelingen" van 1919 tot 1934 gepuurd, wist aan te geven, doch de mi nister antwoordde, dat de ander de bedoel de uitlatingen wel wat erg onschuldig voor stelde, toen hij o.a. verzekerde, dat men slechts een leger bedoelde, dat door fascis ten onbetrouwbaar'zou ziin gemaakt. „Het is plicht- om tegen de schenders van den nationalen trouw op te komen!" aldus had afgevaardigde onder hilariteit in de zaal uitgeroepen. Eindelijk ging men over tot zaken-doen! Er was een amendement van den heer De Geer, dat bedoelde de bevoegdheid tot ver vallenverklaring te verleenen aan een bij de wet in te'stellen college ad hoe, waar van de samenstelling hij de wet zal worden geregeld en wel aldus, dat elk der leden door de Kroon benoemd zal worden uit een door de Tweede Kamer opgemaakte voor dracht van drie personen zooals geschiedt met de loden der Rekenkamer en den Hoo- gen Raad. Dat amendement haalde de eindstreep mot 5421 (tegen: S.D., S.G. en Comm.) In den laten middag kreeg mr. Goseling nog het woord om te spreken over een ander deel der revisie, namelijk dat betreffende de mogelijkheid tot het instellen van openbare lichamen voor beroep of bedrijf, De afge vaardigde zette uiteen, dat men de bedrijven moet zien als maatschappelijke factoren Nu caf hij toe, dat een paar Grondwetsartike len niet dadelijk de grondslagen van het maatschappelijke leven zullen veranderen, doch 't gaat om het stimuieeren van het herstel der maatschappelijke orde. De Over heid moet zekere stuwing en leiding ge ven aan een gezonde ontwikkeling. Er is zoo ging de afgevaardigde voort sinds 1922. toen de Grondwet reeds ande re organen dan de huidige met verordenen de bevoegdheid mogelijk maakte, zoo het een en ander geschied, dat bestudeering noo djg maakt. Mr. Goseling juichte de strek king der Regeerings voorst ellen toe, maar dp Katholieken hebben nog diverse wen- schen, die in amendementen belichaamd werden. De Overheid zal nieuwe organen, uit liet vrije leven opgekomen, tot leven moeten wekken, decentralisatie, liet zelf- doen moet bevorderd worden. De Staat heeft bij de funclioiineering van de in aal schap ne- lijkfl orde het grootste belang, aldus vorder de afgevaardigde. Over bovengenoemde zaken kwam nog slechts één lid aan het woord. Morgen vol gen natuurlijk meer.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2