Een groot redder is heengegaan Jan Langedijk weer thuis Kick Smit getrouwd De Lutine *und kein Ende Donderdag 4 Februari 1937. Derde blad Jan Bijl is gisteren op 79-jarigen leeftijd te Den Helder ontslapen. Hij ontrukte de zee niet minder dan 262 menschenlevens Rustig, zoo als de laatste jaren van zijn veelbewogen leven rustig waren geweest, is gistermorgen vroeg ingeslapen: Jan Bijl, oud-schipper van de Noord- en Zuidhol- landsche Reddingmaatschappij, een der laatste vertegenwoordigers van de garde, die thans aan het uitsterven is. Jan Bijl: koen zeeridder, eens de rech terhand van Dorus Rijkers en Coen Bot, Jan Bijl, de man, wiens roem wijd en zijd over Nederland en de vreemde verspreid is als de man, die niet minder dan 262 schipbreukelingen uit de golven haalde. Jan Bijl is dood: maar zijn daden zullen levend blijven en hij zal in de historie van den strijd, die de Hollander sedert eeuwen tegen de zee voerde, met eere genoemd blijven. Jan Bgl dood Woensdagmorgen ging de mare door Den Helder. Eerst over en door' de bochtige straat jes van het visscherskwartier, daar, waar „Opa" bij zijn dochter leefde. Fluisterend ging de tijding van mond tot mond. En alsof de straffe N. Westenwind, dezelfde die zooveel malen getracht had het dezen blauwen zeeridder onmogelijk te maken om met z'n vlet door de hel van de branding te komen, het verder vertelde, zoo drong het door in de stad. Jan Bijl is dood. In de straten en straatjes van het kwartier •waar Bijl woonde hokt men samen. Stil en fluisterend vertelt men elkaar het droeve feit. Van den man, die reeds als 12-jarige knaap de zee als z'n maat koos, en die op die zee heldendaden verrichtte, die ons thans als sprookjes in de ooren klinken. Jan Btjl was, zooals wij bereids schreven, oud-schipper van de Nieuwediepsche redding boot, voordat men in het bezit was van de Porus Rijkers. Hg was Broeder in de Orde van Oranje Nas sau, hij bezat de bronzen en zilveren reddings medaille van H. M. de Koningin, en voorts was hij in 't bezit van het Zilveren Kruis van Oostenrijk en de Zilveren medaille van Enge land. Hij is gestorven op bijna 79-jarigen leeftijd. Ze staan aan den „buitenkant" van Nieuwe- diep, de visschers en oud-redders. Met hun schippersbaardjes, waarmede soms de wind een oolijk spel tracht te spelen, en met hun verweerde koppen en heldere oogjes. Merkwaardig decorum voor een zeeplaats als Den Helder. Jan Bijl was een geboren en getogen Jutter. Een kerel, die op en om de Noordzee geboren en getogen was. Die het water kende. Die alle stroomingen en alle listen en lagen van dat wondere water wist. Maar hij heeft er een menschenleeftijd mee gestreden. Gevochten met de zee, die soms is een razend en krankzinnig beest. Valsch en onbe trouwbaar. In 60 jaren zijn er vele schipbreuken op deze kust geweest en de Noordkop van Noord- Holland heeft wèl zijn deel gehad. Maar goddank waren daar steeds mannen, kerels als Bijl en z'n vrinden, die er bij nacht en ontijde op uittrokken. Met de glimmende jekkers over de bonkige lijven, de heroieke zuidwester op de grijzende haren. Dan ving de strijd aan. Van zee tegen man. Dan riepen de lichten van zinkende schepen en dan loeide de strijdkreet van Jan Bijl over het zwarte water, waar waarschuwend de lichten van den toren van Kijkduin overheen zwierden. Een ren op leven en dood. Jan Bijl bleef steeds overwinnaar. Hij ontrukte 262 menschenlevens aan de kaken van den dood. In de woning van Jan B\jl. Wg zijn naar het huisje geweest waar Jan Bijl sinds 13 jaren bij zijn dochter en schoon zoon inwoont. Het huisje in de Vischstraat, waar overdag en 's avonds de visscherlui doortrekken. En wij zijn gaan zitten in het kleine achter kamertje, waar nu een groote stilte gevallen is. Waar de familie van den overledene ge schrokken, elkaar aan zit te staren. Het is ook zoo gauw gegaan. Alles kwam toch nog zoo onverwacht. Aan de wand hangen portretten. Ouderwet- sche en van recentere datum. Op verscheidene staat Jan Bijl, de Zeeridder. Men zijn goed- moedigen ouden kop, zijn vriendelijke oogen en ruig baardje. En we zitten in het kamertje, waar alles nog van en over „Opa" spreekt. Waar we een blik kunnen werpen op het binnenplaatsje, met een klein stuk grijze hemel er over heen hui vend. Daar zwerven een paar meeuwen voor bij. Meeuwen... stormvogels. En we hooren het verhaal, langzaam aan, dat de dochter en haar man vertellen. Een verhaal, vol droefheid en vol liefde. Hoe „Opa" sedert een 13 jaren rustend was. Zich teruggetrokken had uit het barre leven van den actieven zeeman, dat hjj meer dan een halve eeuw geleid had. De rechterhand van „Opa Ryfeers". Hoe hij jaren achtereen de schipper was van de reddingboot, en de rechterhand was van Dorus Rijkers. Als 12-jarige jongen kreeg de zee hem al te pakken. Toen verliet hij op ongeregelde tijden het huisje van z'n moeder en vader en trok met de vlet naar Texel. Om te visschen. Sedertdien liet de zee hem niet meer los. Dan komen de verhalen over de reddingen. Vele, heel vele, en steeds maar weer ver nemen wij bijzonderheden. Van dat schip zoo veel menschen, van dit zooveeleen einde- looze rij... Dorus Rijkers en Jan Bijl, DAT waren kerels. Als ze er op uittrokken, dwars door de hel van schuim en storm en water. En als ze dan thuiskwamen, bek-af, maar met de victorie in hun brandende oogen. DAT waren tijden, de tijden van de vlet... met 10 man en 20 riemen. En we hooren hoe Opa behalve redder en visscherman ook een gezien duiker was. Die met de Sperling-generatie, met een Van Drimmelen en vele anderen, met een lach in het duikerpak wegzakte, naar onbestemde diepten. Op Terschelling, bij Rotterdam, overal waar z'n diensten noodig waren. De zee heeft Jan Bijl niet rijk aan geld gemaakt. Hij had een pensioentje, werd ge steund door het Dorus Rijkersfonds en ont ving van nog enkele andere instanties steun. In totaal 17 gulden. Maar Jan Bijl had niet zoo veel noodig. Hij was er tevreden mee, vooral toen ook de Dood zijn vrouw, Rika Rieken weghaalde. Een stille ln den lande. Hij was iemand die niet veel sprak. Een stille in den lande, doch bij reders en visschers een autoriteit. Iemand op wiens oordeel grooten prijs gesteld werd en die men eerde. Maar hij ging zijn eigen weg, deze Ridder van de zee, zooals hij ook op de golven alleen den weg zocht. En zoo stil hij bij zijn leven was, zoo stil is hu heengegaan. Weer valt de stilte terug In het huisje In de Vischstraat, waar Opa 11 jaar in zijn stoel gezeten heeft. Waar hij met zijn klein kinderen speelde, en waar hij wel eens met een glimlach zijn groote blauwdooraderde vingers door de medailles liet spelen. Hoe is het ook anders mogelijk: 3 weken ber een zoon... nu hijzelf. cmfw cmf geleden ging 'n zuster van hem, in November een zoonnu hijzelf. Dan vernemen we bijzonderheden: hoe de schoonzoon des morgens om halfzeven naar boven was gegaan. En hoe hij hem daar ge vonden had. Stil heengegaan, met een vredigen trek om zijn ouden mond. De kat zat bij zijn hoofd... Zoo stierf de Ridder: Jan BijL Zijn staat van dienst. Menschen als Jan Bijl houden geen boek van hun heldendaden. Ze staan gegrift in hun hoofd, maar men moet er niet naar vragen. En zoo staan ze niet zwart op wit, al die keeren dat hij het spel met de golven speelde: het spel van Leven en Dood. Maar enkele staan in de annalen van de Vereeniging Moed-Volharding-Zelfopoffering geschreven. We nemen er enkele van over: 1885 Mary Emma 1886 Bramletty 1887 Renown 1889 Johannes 1889 Schotze Ferry 1890 February 1891 Tuscar 1895 Wan die 1900 Europeaan 1911 Elfrida en voorts: City of Stockholm 7, een Fransche brik 9, de Benbrak 17, 2 Urker botters 6, de Sago 12, een vlet van de Bellona 5, 2 vletten met adel borsten gered: 6 menschen, de Alford of Muda 2 menschen Een eindelooze lijst: telkens, 3 menschen, 10 menschen, 5 menschen Zoo was het leven van Jan Bijl, een der dapperste Blauwe Zeeridders. Jan Bijl, die vocht met de zee en met den wind, een menschenleven lang en: overwon. Totdat Hg, kwam, die men niet weerstaan kan. Die machtiger is dan alle leven. Zaterdagmorgen half 12 wordt Jan Bijl be graven op Huisduinen. Op Huisduinen, achter de duinen en het strand. Men kan er net nog het eeuwige lied Jan Langedijk. de bekende schaatsenrir der is weer uit Davos in Oudkarspel 'terug gekeerd. Wij hebben den stoeren rijder eens opgezocht om eenige indrukken op te doen van zijn verblijf in de bergen en van de prestaties van de rijders. Jan was, als altijd, weer gaarne bereid om een praatje met ons te maken. Het was voor hem natuurlijk wel een te genvaller, dat het ijs hier uit de slooten was. Hij heeft hier en daar. nog een snip pertje kunnen zien liggen, maar dat was niet veel meer dan Wat schotsen. Maar zeide Jan, toen we uit Davos weg gingen, regende het daar ook. Toen hadden we het metedn over Davos en zijn daarop doorgegaan. Hoe de rijders en niet te vergeten de rijdster het daar ge had hadden enz. De verzorging in Davos was heel goed ge weest. De heeren hadden samen in een hotel gelogeerd; mej. Donker van Ilpendam was in een ander hotel ondergebracht. Het was ditmaal voor de eerste keer, dat een dame meeging. Mej. Donker heeft dap per met de jongens meegedaan en de ver houding tusschen de heele groep is gedu rende al den tijd zeer goed geweest. Jan van de zee hooren. Dat rulscht en bruischt van kust tot kust. Daar zal hg rusten. En de meeuwen zullen over zijn eenvoudige rustplaats zwieren. En de herfst- en voorjaarsstormen zullen er over jachten. En storm en meeuwen zullen het elkander verder vertellen: van het leven van Jan Bgl, den held van de Noordhollandsche kust, die meer dan 260 menschen uit de golven redde. De Haarlemsche corr. van het Hsbl. deelt mede: Het gebeurt niet vaak dat in het Haar lemsche stadhuis een huwelijk wordt geslo ten waaraan niet alleen een ambtenaar van den Burgerlijken Stand en enkele getuigen, maar ook een klein legertje van filmopera teurs en persfotografen te pas komt en wanneer zooiets geschiedt, dan mag men wel aannemen, dat of de bruid of de bruide gom een meer dan plaatselijke bekendheid geniet. Gistermorgen stonden op de Groote Markt voor het Stadhuis honderden nieuws gierigen te wachten om getuige te zijn van het huwelijk tusschen den bekenden Haarlemspeler Kick Smit en mejuffrouw J. M. de Ruiter. Het huwelijk werd gesloten door den heer J. van Egmond, ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Toen het jonge paar de trappen van het stadhuis afdaalde, staken de vele belang stellenden hun vreugde niet onder stoelen of banken. De politie moest er zelfs aan te pas komen om het verkeer te leiden en de filmoperateurs waren in actie om Kick Smit nu eens niet op het grasveld, maar op de trappen van het stadhuis onder vuur te nemen. In de R.K. kerk aan den Rijksstraat weg te Haarlem-Noord werd daarna het huwelijk kerkelijk bevestigd door pastoor Van Eeden, die een predicatie hield. Het bruidspaar recipieerde daarna in de pasto rie en werd o.m. door het bestuur van de vereeniging Haarlem geluk gewenscht. Auto rijdt tolhuis in puin Op den verkeersweg Beilen-Assen is bij de beruchte brug over het Oranje-kanaal een auto, bestuurd door den tandarts Ro- dermond uit Assen in volle vaart een tol huis binnengereden. De wagen moet een groote snelheid heb ben gehad. Op de brug reden de rechterwie- len van den wagen van het middenbrugdek en stootten tegen den eenige centimeters hoogeren kant. De bestuurder bleef zijn stuur niet meester, met het gevolg, dat de auto een ruim twintig meter verder staand tolhuis ramde. Een stuk muur werd ge veld, en de. auto dróng de woning binnen, tot. groote ontsteltenis van vier menschen, die zich hier aan tafel bevonden. Een naai machine en een tafeltje vlogen van den eenen hoek van het vertrek naar den an deren. Stukken steen vlogen door de lucht en wolken stof vulden de heele kamer Licht en vonken schoten in het rond, doch wonder boven wonder werd niemand gedeerd. Ook de heer R., die alleen in den wagen zat kreeg geen noemenswaardig letsel. De auto werd nog erger dan de woning ver nield. Langedijk was zoo'n beetje de hoofdman van het gezelschap. Op hem berustte de leiding van de troep. Over de prestaties van de uitgezonden rij ders kan men wel tevreden zijn, meende Langedijk. Of tevreden is eigenlijk het juiste woord niet. Men wil altijd nog weer beter. Mej. Donker heeft op de 500 M. een zeer goede tijd gemaakt met 52,1 sec. Op de drieduizend Meter was zij niet zoo goed op dreef. Een weinig nerveus was zij daarbij. De 1000 M. was weer heel goed met 1 min. 48.3 sec. Ook op de 5000 M. had zij een goede tijd met 10 min. 30.8 sec. Wat Koops betreft, die is ook heel goed vooruit gegaan. Koops heeft heel wat be ter gereden dan verleden jaar. Roos was ook stukken beter. Vooral op de 500 M. was z'n tijd goed. Ik geloof, zeide Langedijk dat Nederland in Roos een goede sprinter zal krijgen. Ook Kremer en Buijen zijn rij ders wadr wat in zit. Er komt gelukkig weer wat jonger bloed onder de Nederlar.d- sche schaatsen rijders, hetgeen voor de toe komst hoopvol is. Meer in het bijzonder hebben wij het over Jan Langedijk's tijden gehad. LANGEDIJK TE DAVOS. V.l.n.r. Koops, de bekende schrijver-vliege nier Viruly, Kremer, Langedijk en Hooftman, welke laatste ook nog een week in Davos is geweest. Weer een nieuw plan* Men schrijft aan de N. R. Crt. Na de mislukte poging vajn den heer Bec- kers om met behulp van een z.g-n. kegei- vormigen toren de schatten van de Lutine op te delven, en de al evenmin met succes bekroonde poging van ir. Jansen, een vroe- geren medewerker van den heer Beokers, wordt thans aangekondigd, dat de ou/d-Ter- schellinger, de heer Tj. Stobbe te Rotterdam een poging zal doen om de schatten van de Lutine die voor een bedrag tusschen 14 en 20 millioen aan baar goud op den bodem der zee zouden liggen naar boven ite brengen. Omtrent het nieuwe plan kunnen wij het volgende melden. De heer Stobbe heeft een werktuig samengesteld, waarop reeds octrooi is aangevraagd. Deskundigen hebben het werktuig gunstig beoordeeld. Het is, behalve voor het bergen van gezonken en bedolven sohepen, ook dienstbaar te maken bij brug en tunnelbouw. Om tactische redenen is aan de uitvinding tot dusver geen ruchtbaarheid gegeven. Op dit oogenblik echter een naamlooze vennootschap, die de methode van den heer Stobbe in bedrijf zal brengen, zal opgericht worden is geheimhouding niet langer noodig. De vinding is reeds ge demonstreerd in aanwezigheid van deskun digen. Het toestel wordt geschikt geacht, om op gezonken sohepen, gelijk de Lutine, te worden gebruikt. Omtrent de werking van het nieuwe toe stel kan worden gemeld, dat het zonder veel moeite en in korten tijd door de zandlaag heenzinkt; daarna werpt het automatisch het zand uit. Vervolgens kan men op de plaats zelve het wrak nauwkeurig afzoeken. Het toestel kan later zonder veel moeite uit het. zand worden verwijderd. Een dergelijk onderzoek kan meermalen op een dag wor den herhaald. JACHT OP EEN SMOKKELAUTO. Het optreden van smokkelaars neemt ook aan de Duitsche grens in Drenthe in driest heid toe. In verband met drukken drank smokkel werd al eenigen tijd bijzondere aan dacht besteed aan een auto, die herhaalde lijk bij Zwartemeer de grens passeerde, zon der dat de kommiezen den wagen konden aanhouden. Maandagavond was in samenwerking met de rijksveldwacht een val opgesteld. Inder daad verscheen de auto weer en passeerde met groote vaart de grensbewaking. Waar schuwingsschoten baatten niet. Even verder was een spijkerbalk neergelegd, waarop de auto drie banden kapot reed. Desondanks werd de tocht voortgezet. Met een gereed staanden auto achtervolgden kommiezen en politie de vluchtende smokkelaars die ten slotte hun wagen pardoes tegen een woning opreden. De bestuurder zette het op een loo- pen en ontkwam. Een vrouw, die blijkbaar mee in het com plot was, kon worden aangehouden. In den auto werd een hoeveelheid van 50 L. ster ken drank gevonden, die met den auto in beslag genomen werd. De naam van den smokkelaar is bekend. Hij en de vrouw wo nen beiden te Zwartemeer. De 500 Meter, zijn zwakste zijde, is iets sterker geworden. Zijn persoonlijk record stond op 45.7. Dit heeft hij in Davos „neer gehaald" met 1/10 sec. Dit gaat de goede kant op. Deze rit reed Langedijk tegen den Italiaan Perucca. Op de 3000 meter was Jan niet zoo op dreef. De eerste wedstrijd dag, moet men in aanmerking nemen. Zijn tijd hierop was 5 min. 2.8 sec. terwijl zijn persoonlijk record 4 min. 58 sec. is. De 1500 M. moest hij rijden tegen den Pool Kalbaczyk. Deze rijder, gewoonlijk Janus genoemd, zeide voor ze aan den start ver schenen in heel langzaam uitgesproken Duitsch: „Ik wil je verslaanJan antwoord de: „Dat moet je probeeren". Toen de Pool het toch verloren had met een verschil van ongeveer 4 sec., (Jan Lange dijk's tijd was 2 min. 20.5) kwam hij op Jan toe en zei: „Dank je wel, hoor, ik heb het Poolsche record verbeterd". Hierdoor werd ook Jan's persoonlijke re cord van 2.24.2 verbeterd. De 5000 M. moest Jan Langedijk tegen Koops rijden. Op een na het laatste paar waren zij. De toestand van het ijs was toen al zeer slecht. Zooals bekend, was de uit slag van deze rit, dat Jan overwon met 8 min. 30.2 sec. tegen Koops 8 min. 39.8. De Noor Krog, die het allerlaatst moest rijden, kwam later op Jan toe en feliciteerde hem met z'n gemaakte tijd, want die wist, wat er gereden was, met dat slechte ijs. Bij de Europeesche kampioenschappen is de 10.000 Meter afgeschaft, zoodat Jan z'n krachten op dien afstand niet heeft kunnen inspannen. Misschien straks in Noorwegen bij de Wereldkampioenschappen. Hij hoopt tenminste, ook naar Noorwegen te mogen gaan. In afwachting van die wedstrijden zou het wel mooi zijn geweest, wanneer in Holland het ijs nog was gebleven. Dan had Langedijk het schaatsenrijden hier nog wat kunnen onderhouden. Op de kooldorsch traint het niet zoo buitengewoon geschikt. Ook de wedstrijden te Zutphen zouden dan hebben kunnen doorgaan, maar ja, het is nu eenmaal niet anders in ons kikker landje. In het totaalklassement voor de Europee sche kampioenschappen stond Jan Lange dijk op nummer 8 met 193.920 punten, Koops met 196.597 op de elfde plaats en Roos met 200.837 punten, was nummer 14. Door zijn prestaties is Jan in de ranglijst van dc Ncderlandsche rijders weer een plaatsje opgeschoven en staat nu no. 2 bo ven S. Heiden en met slechts een gering ver schil achter Van der Scheer. Als hij nu eens de kans zag, om de 500 M. wat vlugger te rijden, zou deze achter stand spoedig zijn ingehaald. Het gaat slechts om fracties van een seconde. Wie weet, wat de toekomst nog brengt. Wij wenschen Jan alvast maar goed succes toe in Noorwegen. 5 menschen gered. 21 25 13 17 5 32 23 12 6

Schager Courant | 1937 | | pagina 7