DE DRIE MUSKETIERS De Brabantsche Brief van Meer dan een millioen menschen achter tralies 17. D" ARTAGNAN IN ZIJN LOGIES. De jonge man maakte het zich in zijn dakkamertje dadelijk gezellig. Een van zijn eerste wenkjes was om aan zijn wambuis en kousen de tressen te naaien welke zijn moeder van een bijkans nieuw costuum van zijn vader afgetornd en hem in stilte toegestopt had. Dan ging hij naar de kade de la Ferraille, om een nieuwe kling in zijn degen te laten maken. Op den terugweg liet hij zich in het Louvre door 'n muske tier inlichten, die hem vertelde, dat de heer De Tréville in de Rue du Vieux-Golombier woonde, dicht bij zijn eigen wijk. Dat leek hem een goed voorteeken en denkende aan den heer De Tréville, die volgens zijn vader de derde plaats in het rijk bekleedde, sliep hij spoedig in. 18. GETROUW EN STERK. Eindelijk was de groote dag aangebroken en d'Artagnan meldde zich reeds vroegtij dig aan de met zware spijkers beslagen deur, welke toegang gaf tot het groote huis van den heer De Tréville. Boven het por taal prijkte het wapen van den eigenaar cn bewoner, een springende gouden leeuw met het devies: Fidelis et fortis getrouw en sterk. Nu konden zich in dien tijd velen dapper noemen maar weinigen konden het woordje trouw op zich zelf toepassen. De heer De Tréville was een van die weinigen. Het was dus geen wonder, dat Lodewijk XIII hem tot kapitein van zijn corps mus ketiers had benoemd, dat door zijn werke lijk fanatieke aanhankelijkheid in zijn dienst dezelfde rol speelde als de Schotsche garde in dienst van Lodewijk XI. De groote binnenplaats van het huis geleek het meest op een legerkamp waar minstens vijftig musketiers van eiken leeftijd de wacht hadden betrokken en die daar hun tijd doorbrachten met spiegelgevechten en twisten. Amfeö. Ulvenhout, 19 Febr. 1937. Ge hebt er na tuurlijk al van ge hoord of gelezen: ons dorpke staat voor 'n groot deel blank. Onafzienbaar wijd tot aan de enders, staat 't grijze, stil le water in bekans beweginglooze rust. Hier en daar zeilt 'n windeke sjuust langs den waterspiegel en fijne rimpels trek ken en schokken cfkens door 't starre meer. En stil .1 Stil als 't is, daarover al dat water... Alle leven is versmoord, verstikt. Geenen veugel wiekt over deuzen, blanken doodschcn poel. En 't kaal geboomte hier en daar, staat roerloos in deuzen grijzen win terdag, die ons gevangen houdt onder 'n gla zen kom. Al m'n akkerland staat onder. Alleen hier en daar steekt den boerenkool zijnen groenen pluim boven, 'n Hek, 'n paaltje, 'n afschei ding van pinnekesdraad hangt druppend boven den stillen vloed. En nou en dan zeilt 't Zuid-Oostcrke rakelings langs den blan ken spiegel cn 'n eiland van louter rimpel tjes drijft efkens in dat wije water. Dat wijo water, die eindelooze verten aan Svater, die strekken tot in den Bels. Schoon is 't genoeg, maar 't geeft veul Schaai. Want gade gij maar groentes rooien, ami- Co, uit 't sop .1 Eén geluk héb ik ons huiske staat 'droog, 't Water staat voornamelijk op de westerhelft, achter den Steenweg, van ons dorpke, zoodat m'nen grond blank en mijn huis en erf droog staat. Bij den Blaauwe is 't sjuust andersom: die z'n stukske land bleef droog en z'n huiske. ochèrm! Z'n Aantje en z'n kroost zit op de zol ders: mee de kiepen! Heel zijnen huisraad brocht ie naar boven, op dc klok en de por tretten na, die boven de waterlijn hangen. En als ik bij 'm kwam. in hooge bagger- lccrzcn, dan dreef 't „ding" van onder de bedstee, door z'n huiske. Ja, 'k ben bij 'm geweest, voor zaken! Want ge verstaat misschien wel: m'n klan tjes laat ik nic in den steek! Als ge baas voor oew eigen zijt, allee! 'dan knoeit ge nie mee klanten, al zitten er soms nóg zulke donderkoppen onder D'n knecht, jaa die kan royaler, licht zinniger omspringen mee „zijn" klanten (van den baas). En knecht of meesterknecht, al lee, da's gelijk. Afijn, ge verstaat me genoeg. Ik wil maar zeggen: nnamlooze vennootschappen motten al héél veul winsten maken, aleer ze na 't „natuurlijke" verlies door voorname knech ten, nog wat overhouwen voor d' eigenaars, voorden haas". Ik ging dus, in m'n haggerleerzen naar nen.- Blaaawe^-AJs *nv- bimtenkwan*. zag ik elleen zijn onderstuk, z'n bcenen, ook in baggerleerzen, die op de leer stonden. Hij stond z'n kiepen te voeieren. „Allee, snotneus", riep ie: „mokt da touw- ke los, van diën haan z'nen poot en gij, Keesje, zit niet aan dat ei te friemelen, wat da beest aan 't leggen is. Aantje, gaauw, pakt ons Keesje 'ns bij z'n kladden, hij frit alle eiers op, hij zit ze gewoonweg op te vangen, den roover! Tuuttuut, tuu- uut, kom inaar kiepkes, bij den Blaauwe, tuu-uut, tuuten rang, daar kletterde 't zaad over de planken van den zolder! En 'n spectakel, dat ooren-en-zien verging. Toen kwamen z'n eenden „this". Tusschen m'n beenen door kwamen ze binnengedre- ven. Ze hadden natuurlijk 't voeieren ge hoord. „Noach!" riep ik naar boven, „volk!" „Ik kom, Dré!" riep ie terug: „hebt g'oew voeten geveegd...?" En mee z'n mandje voer, kwam ie de leer af. „Ah, Dré! Zijde tevoet of mee den stoom boot van Sinterklaas?" „Op de fiets. D'n keiweg is droog, ee." „Gelukkig wel. Want ik mot dalijk nog 'n verken naar stad brengen; waar kan 'k oe mee helpen?" En vóór ik wat gezeed had: „Aantje...!!" „Joeh, Tiest?" klonk door den zolder. „Is er koffie? Den Dré is hier!" „Joeh"! „Tiest?" zee ik 'n beetje benaauwd. „Is er ietsDré?" Ik wees naar boven z'n mooie kast...! Die kast, die 'n paar voet in 't water stond, stond nie te vast op z'n pooten, lijk ge verstaat. En den H. Jozef, daar bovenop „Tiest, dalijk mokt ie 'nen duik, kearel!" „Dan mot ie ok maar naar boven", zee den Blaauwe, pakte voorzichtig 't heilige beeldje van de kast en toen klommen we mee z'n drieën de leer op. Aantje trok 't luik open en als ik mijnen kop er doorstak... Kiepen, konijnen, 'nen gedresseerden ekster, die te schelden stond, beddegoed, kinders 'n lawijt als 'n oordeel. *Nen haan, die z'n haneplichten dee en dus de kiepen op de vlucht joeg; den schel denden ekster; den brommenden waakhond de tierende jong voor wie deus leven één groot feest is; 'n kiep die 'n ei gelegd had en daarvan der wcareld kond dee; den haan die 't in de gafen had gekregen cn begost tè kukelen, of hij de wcareld mee 'n ei had vermeerderd 't was om kleurcndoof te worden, deer. „Zeg, Blaauwe, ik mis nog iets En terwijl ie Sinte Josef veilig wegborg in de kist van 't naaimachien, zee-t-ie: „neeë, Dré hier is alleen 't pluimvee „mee keek ie naar Aantje en de brakken) ,.de verkens heb ik op m'n eerpelland ge stald havelings teugen den Fielp z'n bakke rij aan; ze zitten daar droog en werm!" „En oew twee koeikes?" „Staan daar vlakkebij, teugen 't bosch aan, mee 'n dekkleed op den schoeft". „Niks verloren, dus??' „Ons Kiske zijnen wecr-kikkert, die ïs er tusschen uitgegaan!" ('nen kikvorsch in 'n fleschke, amico, waarin 'n ladderke. Al naar den kikker hooger of lager op 't trapke zit, daaraan voorspelt den Blaauwe z'n Keeskc Als ik aan 't helsche spectakel 'n bietje gewoon was, en mee den Blaauwe en z'n Aantje aan de warme plattebuis zat, die hij 'n etage hooger brocht en na 'n gat in den schoorsteen te hebben gebeiteld, prontjes opstelde, clan zijn we tot zaken gekomen. ,,'k Had zóó gedocht, Tiest: 'k zal iederen dag, mee deus hooge water, op jouw ak- kerske m'nen groentenwagcl vol-rooicn, m'n klantjes gerieven en jouw den ontvangst afdragen." „En gij dan, Dré?" „Watto?" „Daar worde gij toch niet beter van...?" „Ik gerief m'n klantjes, Tiest, en da's vol doende, da's ruim voldoende 1" „Samsam, Dré-" „Leg nie te kluuten, jonk!" „Samsam, of go zet ginnen poot op m'n land." „Tiest, leg nou nie te kalegezichten, daar komt..." „Samsam, en ging gezeever!" „As den Dré 't nou nie Anders wil, Tiest" zee Aantje: „enne Trui, Dré?" „Denkt er over, sjuust as ik, menschen." „Danzee den Blaauwe en op 't eigen ste moment vloog den haan op z'nen kop cn den Blaauwe salueerde als 'nen generaal op de parade. 't Liep natuurlijk verkeerd, d.w.z. voor den Tiest, voor den haan liep 't best, cn onder de woorden: „zo nen schobbejak", kwakte-n-ie den liaan op den vloer, vreef z'n rosse stekels weer proper en verklaar de: „den besten mest die er is, teugen kaal hoofdigheid." Toen waren we 't samen eens. En nou, achteraf, is de Blaauwe content dat z'n huiske nat en z'n landje droog is en ik ben mee Trui kolossaal content, dat 't bij ons sjuust andersom is. t Is schaai, zekers, 't Is veul schaai, maar als straks 't water terugloopt in de Mark, dan is 't bedrijf 't bedrijf gebleven en... geloof dat 't van 't jaar schoon oogsten wordt, amico! Alleenm'n winterkorenik kan er nog niks van zeggenTrui zee-t-er daar om al genoeg over, horre. Maar 't is mee zulke rampzalige dingen (d'overstrooming! nie Trui) zóó gelegen: op 't end valt 't altij veul mee! Maar lijk ik hierboven al zee: „schoon is 't!" Vandaag hing 'nen dunnen mist over de wearcld. En ge kost de stilte snijen, hier. d'Eenzaamheid over al 't water, 't was om koud te worden in oewen nek. 'n Rijka;knotwilgen, daar midden in de stille, verlaten zee, onbereikbaar voor 'nen veugel haast, die wilgskes... allee! Als 't water ooit 'ns weg is, ga'k ze op d'ren schoeft kloppen...! Gisteravond was 't weer helder. *k Zag door m'n bovenlicht van de deur 't mane licht op de takken van m'nen notenkroon zitten. Spookachtig, doorschijnend-grocn aderden ze teugen den blaauw-zwarten he mel. „Tc Docht dat 'k hierboven, iets hoorde, Trui?" ,,'n Rat misschien," zee Trui kort en bon dig. Ja, amico, ze kan 't moeilijk verkrop pen, dat er 's middags als ik thuis kom mee den groentcnwagel, niks voor haar te schuiven valt. Want ja, dat is ze zoo ge woon, ee? Als ik alles uitgeteld heb, in kwartjes, dubbeltjes cn centen en 'n paar vijftigers, die aan 't hoofd gaan van de troepenafdeelingen, sjuust in 't gelid van dubbeltjes en zoo, dan vat ze heuren schort bij 'nen punt en schaart, mee 'nen krommen arm, handig heel 't duitenleger mee éénen veeg in den schort Da's nou nie noodig.en da's iets! Ze staat 's middags net te kijken als 'n weeskind, als ik m'n boekske opmaak. Ja, d'administratie van den pof gaat door! Trui denkt heel den dag aan dat wees kindmoment Heur gezicht staat even strak als 't watervlak. Vrouwen..., ze kunnen slechter teugen verlies, dan mannen. Da's iets wat zeker is, amico! „Neeë, Trui." zee 'k na 'n moment: „da's geen rat, wcfkc...!" „Ga dan maar 'ns kijken," zee Trui. En als ik halverwcgen den zoldertrap was: „neem maar geen keerske mee. Dré, kek zóó maar door 't dakraam, ee!" Ochja, ik wilde haar nou nie dalijk zeg gen, da'k de meren van Ulvenhout 'ns on der 'nen glorieënden sterrenhemel wou zien. want Trui kan van d'overstrooming geen haarke goeds hooren, dat verstaat ge zeker wel! Toch had ze me weer dalijk in de ga ten g'acl, dieëij geklduvel! 't Was schoon, 't was.';ven.tpover, daar uit m'n. dak! Den ranken spits van ons -kerketorentje droop van manelicht. Als zuiver zoo blonk 't kruis'in den top en blonk 't over 't ramp zalige land. De stilte schoof me voorbij. Ze leek op te zweven van den zwarten kristal, daar op eerde. Zwarten kristal, besiepen mee duuzenden sterren. Zwarten kristal, overgoten mee 'nen schemer van koud ma nelicht. 'Nen rimpel trok door 't mysterieuze kristal, 't Wierd inccncn vloeibaar, 'n Veer wierd erin geslepen... 'n rat vermoedde ik, zwom door deuzen besterden pracht Toen sloeg de torenklok negen slagen door de zwarte stilte. Ver droegen de dreunen over 't stille water. Streken neer als on zichtbare veugels in 'n sierlijke, ruime glij vlucht. Ik meende te droomen. Te leven in 'r sprook en toen toen stond Trui-op den steenweg en riep: „motte nou nog 'n kou pakken ok, van Gckkum?" Neeë, 't was geenen droom. Al deuze pracht om m'n huiske was wer kelijkheid! Daar verschoot 'n ster. Ik zag 't in 't wa ter. En in al m'nen arremoei, ik prees deus staal van Gods wondere scheppingspracht... ZONDAG 21 FEBRUARI 1987. Hilversum L 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VPRO, 5.80 VARA, 6.80 VPRO, 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Sportnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.20 „Besteding van de vrfle tfld", causerie. 9.35 Gramofoonplaten. 10.15 Natuurhistorisch kwartiertje. 10.30 VARA-Orkest 11.15 „Van staat en maatschappij", causerie. 11.30 Vervolg concert, 12.00 Orgelconcert. 12.10 Fllmpraatje. 12.35 Het omroeporkest en gramofoonplaten 2.00 Boekbespreking. 2.30 Het Kolisch-kwartet mjn.v. solist en de clamatie. 4.15 Inleiding volgende uitzending. 4.20 Relais uit Argentinië: 4.50 Gramofoonplaten en Sportnieuws A.N.P. 5.00 „Gesprekken met luisteraars. 5.30 Kinderuurtje. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws A.N.P. 6.20 Gramofoonplaten. 6.30 „Open vensters", causerie. 7.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen.^ 8.15 Omroeporkest en solisten. 9.00 -BadiotooneeL 9.30 Revue-programma. 10.15 Radiojournaal. 10.30 Viool en orgel. 11.00 Berichten A.N.P. AVRO-dansorlvest, Hilversum H. 8.80 KRO, 9.80 NCRV, NCRV, 7.45—11.80 KRO. Hierna tot 12.00 12. 15 KRO, 5.00 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.platen). 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna: Gewijde mu ziek (gr.platen). 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Boekbespreking). 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 KRO-Symphonie-orkest en gramofoonpl. 4.20 Relais uit Argentinië. 4.50 Gramofoonplaten, 4.55 Sportnieuws, 5.00 Koorzang. 6.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 6.20 Ned. Herv. Kerkdienst. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Ethnologische causerie. 8.10 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.20 Gramofoonplaten. 8.30 KRO-orkest m.m.v. solist en gram.platen. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto-lezing. Een treurige statistiek van den Volkenbond. Genève, Februari 1937. De sociale Commissie van den Volkenbond heeft op grond van statistieken vastgesteld, dat op het oogenblik meer dan een millioen menschen hun leven in de gevangenis slij ten Een Engelschc vereen.e de „Howard Ligue for Pernal Reform", die een derge lijk onderzoek heeft ingesteld, komt nog tot veel hooger cijfers, wat is toe te schrij ven aan het feit, dat in vele landen de cijfers der gevangenen, in het bijzonder van de politièke gevangenen niet meer bekend worden gemaakt cn men zich dus met schat tingen moet behelpen. Intusschen is het resultaat van het on derzoek vooral voor zoover liet de verge lijkende cijfers der verschillende landen be treft interessant geneg, om het eens nader te beschouwen. Tot voor kort was Palestina het land, dat naar verhouding het geringste aantal gevangenen had: namelijk 17,1 op de 100.000 inwoners. Intusschen is na den opstand der Arabieren het aantal gevan genen in Palestina verhoogd, zoodat thans Ierland wel de meest gunstige plaats zal innemen. Dit land telt op iedere 100.000 in woners slechts 19 gevangenen. In Engeland schommelt het desbetreffende cijfer tus schen 27 cn 31, in Frankrijk is het dubbel zoo hoog. Betrekkelijk, hoog is het cijfer in Zwitserland, nl. 164. In Duitschland en .Mid den-Europa beweegt het cijfer zich even eens op een hoogte van ongeveer 160. De landen van Oost-en Zuid-Oost-Europa tellen bijna alle meer dan 200 gevangenen op de lOO.pOO inwoners. Natuurlijk ontbreken in deze landen alle gegevens omtrent politieke gevangenen. Dat dc Vcrecnigde Staten niet slechts de grootste gevangenissen van de wereld, maar ook de meeste gevangenen, n.1. rond 200.000 hebben, valt niet te verwonderen, maar wel verrassend is het feit, dat Britsch-Indië met ongeveer 150.000 gevangenen in hetzelfde jaar daarop onmiddellijk volgt. Tenslotte heeft de Sociale Commissie her rekend, dat do uitgaven en onkosten voor een gevangene gemiddeld 50 pond per jaar bedragen, zoodat er dus 50 millioen pond jaarlijks gebruikt wordt, om menschen ach ter tralies te houden. Voorwaar dit is geen verheffende cultuur» kroniek, te meer daar dc lijst nog zeer on volledig is en er ongetwijfeld nog honderd duizenden gevangenen op do wereld zijn, die niet. in de statistieken zijn opgenomen Twintig procent van de in dc statistiek opgenomen gevangenen zijn vrouwen, en dit percentage bevindt zich nog in stijgende lijn Maar geen statistiek geeft er uitsluit sel over, of die phenomeen verband houdt met dc groeiende emancipatie van de vrouw, dan wel met dc toenemende werk loosheid onder het zwakke geslacht. Dat is ook moeilijk uit te maken in een tijd, dat vele-tncnschen niet wegens een misdaad, maar wegens hun politieke gezindheid ach» ter tralies zitten. (V.P.B.) .en met zijn n d e re been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, In de gevangenis. 'k Zeg jou dat; bij Trui zou 'k er nie geren mee aankomen..! Maar nou schei 'k er af. amico. Veul groeten van „de Werkelijkheid" en geen haarke minder van oewen t a. v. DRA MAANDAG 22 FEBRUARL Hilversum I. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Lyra-Trio. 11.15 Gramofoonplaten. 12.00 J. Cantor's Ensemble en gramofoonpl I.45 Het Omroeporkest m.m.v. solisten. 4.30 Disco-couserie. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonplaten. 7.00 Piano-recital. 7.30 Causerie over Suriname. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonplaten. 8.30 Concertgebouw-orkest. 9.30 Radiotooneel. 10.35 AVRO-Dansorkest. II.00 Berichten ANP. Vervolg Dansmuziek. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. NCRV-Uitzendlng. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewjjde muziek gramofoonplaten 8.309.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Amsterd. Salon-orkest. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 3.00 Keukenpraatje. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Zang, fluit en piano. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten, 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. S.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelconcert 9.00 Lijdensmeditatie. 9.30 Arnhemsche orkestvereen., m.m.v. solist, (Om 10.00 Berichten ANP). 11.0011.30 Gramofoonplaten. -Hierna: Schriftlezing.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7