Is von kii Is Litwinov in ongenade gevallen? Roosevelt zorgt DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER voor sensatie KIJKEN is KOOPEN u CLOECK Engeland onmogelijk? Successen der Oncontroleerbare geruchten over Rusland Automobielfabrieken moeten worden ontruimd De koloniale kwestie gaat dringen De toestand van den Paus Buitenlandsch regeeringstroepen Overzicht ZATERDAG 6 FEBRUARI 1937. 8«e Jaargang. No. 10181 Uitgave der N.V. v.h. Tropmon Co. Schogen. Tallooze arrestaties Sinds het Radekproces, komt nit Rusland een stroom van berichten, welke allen gewagen van verzet te gen het Stalin-regiem. Zooals vanzelf spreekt, zijn dit al len mededeelingen uit niet-commu- nistische koker, daar de censuur in de dictatoriaal geregeerde Sovjet Unie wel zóó sterk is dat de daar verblijvende oorrespondenten van buitenlandsche bladen geen schijn van kans hebben om berichten door te krijgen indien er werkelijk on lusten in het land van Stalin heer- schen. Men doet daarom goed een en ander met pen korreltje zand in te nemen. Het D. N. B. meldt uit Londen, dat men in Moskou bevreesd is voor een opstand. Militairen, die gisteren door Moskou mar cheerden zouden hebben geroepen: Lang le- ye maarschalk Worosjilov", In staatsgebouwen en .fabrieken zouden door onbekenden brand zijn gesticht als protest tegen de terecht stellingen. Woensdag zouden in Mos kou 150 branden zijn uitgebroken: ook in Leningrad is brand in muni tiefabrieken gesticht. Door een ont ploffing in de munitiefabrieken te Metrometer en in Koejev zouden tal van personen zijn gedood en groote schade zijn aangericht. Uit Riga meldt Stefani, dat volgens inlich tingen van de „Sewodaja" in verschillende centra in den Oeral en in de stad Voronesj ernstige incidenten zijn voorgevallen, toen de bevolking betoogingen voor Piatakov hield. Uit Moskou wordt aan het D.N.B. gemeld, dat. op het oogenblik in de geheele Sowj et- Unie weer tallooze arrestaties worden ver richt, zooals dat ook gebeurd is na het vo rige „Trotzkisten proces". Het aantal en de namen der gearresteerden worden strikt ge heim gehouden. Een particuliere correspondent van de „Temps" in Moskou deelt mede, dat zijn ge arresteerd: de dochter van Radek, en een zekere Iline, de secretaris van Postisjev, lid van het „Politiebureau" een leider van de bolsjewisten in de Oekraine. Voorts weet het D.N.B. de volgende ar restaties op te sommen: tien leiders der in dustrie in den Oeral, twee bankdirecteuren tien ingenieurs van den West-Siberischen spoorweg, vijftien van den Zuid-Oeral Spoor weg, vier van den Zuid Russischen spoor weg vier in Midden Siberië. Volgens de „Izwestia" werden in de aca demie der wetenschappen vier „terroristen ontmaskerd". Onder de Georgische nationa listen zijn eveneens arrestaties verricht, af zonderlijke groepen van terroristen zijn vol gens de Sowjetpers bij dozijnen ontdekt.. Ook in legerkringen zijn, zoo meldt het D.N.B. tal van arrestaties van hooge officieren ge signaleerd. LIT WIN OF Heeft Worosjilof met aftreden gedreigd? Naar „Ate" bericht, heeft maarschalk Wo rosjilof bij Stalin geprotesteerd tegen de ar restatie van een tiental hoogere officieren van het garnizoen van Moskou. Deze offi cieren worden beschuldigd van deelnemen aan een trotzkiistische samenzwering. Vol gens in Moskou rondgaande geruchten zou ook maarschalk Toechatsjefsgi gearresteerd zijn. Wc.osjilof eischte van Stalin, dat de arrestanten zouden worden vrijgelaten en hij zou met aftreden hebben gedreigd. Vermoedelijk zou hij in dit geval worden opgevolgd dor generaal Blucher, den com mandant van het roode leger in bet Verre Oosten. Litwinof in ongenade? Volgens berichten uit Moskou heeft. Lit winov onmiddellijk na zijn terugkeer uit Geneve met Stalin een onderhoud gehad, betreffende de aantijgingen tegen hem zelf en zijn vrouw. Men verwacht dat Litwinov zijn functie van volkscommisaris van buitenlandsche zaken zal overdragen aan Krestinski, of aan Tairov. Hij zou ambassadeur in Londen, Parijs of Rome worden. De volkscommissaris voor den buiten- landschen handel Rosenholz heeft gister een receptie georganiseerd, ter eere van dien nieuwen Amerik aansch en ambassa deur, Davies. Het heeft te Moskou de aandacht getrokken, dat Rosenholz, en niet Litwinof deze receptie heeft geor ganiseerd en dat Litwinof zich niet onder de genoodigde gasten bevond. Tass meldt nog, dat. zich onder de gas ten o.a. de maarschalk der Sovjet-Unie, Worosjilof, bevond. Trotzky's lijfwacht versterkt. Naar aanleidng van de mededeeling van een Mexicaansch blad, dat „zich personen op weg naar Mexico bevonden, die Trotzki willen dooden", is dc bewaking van het huis, waar de Russische banneling ver blijft verscherpt. Het wordt thans door 30 inplaats van 24 politieagenten bewaakt, ter- wijl bovendien motorrijders geregeld de ronde doen. Zal geweld worden gebruikt? Na de weigering der stakers, de fabrieken der General Motors te ontruimen, ondanks de beslissing van den federalen i*echter, hebben de advocaten van de General Motors volgen Havas gisterochtend dezen rechter verzocht, bevel tot ontrui ming te geven, welk verzoek werd ingewilligd. De advocaten weigerden evenwel te onthullen, wanneer zij den she- rif zouden vragen, den stakers de documenten ter hand te stellen, waarin de onmiddellijke ontruiming wordt geëischt. Ingeval van een nieuwe weigering der stakers, kan de rechter een beroep doen op de nationale garde. De commissaris van politie te Flint heeft om aan alle gebeurlijkheden het hoofd te kunnen bieden, een honderdtal hulpagenten aangesteld. Intusschen worden te Detroit de bespre kingen tusschen de beide bij het geschil be trokken partijen nog voortgezet. De onder handelaars weigeren evenwel mededeelin gen te doen aangaande deze besprekingen. Volgens inlichtingen uit gezaghebbende bron zou het doel der besprekingen zijn, een wapenstilstand te sluiten, tijdens welke de pogingen om een definitieve regeling van de geschillen in de automobielindustrie tot stand te brengen, zouden worden voortgezet. Intusschen heeft president Roosevelt nog maals op beide partijen een beroep gedaan, te trachten ten spoedigste door overleg tot overeenstemming te komen. Ruim baan voor de Newdeal. Hij wil het aantal rechters van het hooggerecht van 9 op 15 bren gen. Reuter meldt uit Washington, dat presi dent Roosevelt onverwachts een boodschap heeft gericht tot het Congres, waarin hij voorstelde het mechanisme van het federale rechtshof en de lagere rechtbanken te ver- o.a. voor, het aantal rechters bij het hoogge- rectshof en de lagere rechtbanken te ver meerderen, om op deze wijze dc beslissingen van het hooggerechtshof in constitutioneele kwesties meer actief te maken. De boodschap werd vergezeld van een wets ontwerp, waarbij de president gemachtigd wordt het aantal rechters van het hoogge rechtshof met zes te vermeerderen en het maximum aantal te brengen op vijftien. Verder zal den president, de macht wor den gegeven, bij iedere rechtbank een supple mentair rechter te benoemen, als de rechter dezer rechtbank 70 jaar zal zijn geworden, deze functie sedert 10 jaar uitoefent, en zich een half jaar na het bereiken van den ze ventig-jarigen leeftijd, niet heeft terugge trokken. Deze kwestie is niet van constituti oneel belang. Ten slotte werd voorgesteld, dat indien een lagere rechtbank een uitspraak heeft gedaan in een grondwettige kwestie, onmiddellijk een beroep zal worden gedaan op het hoog gerechtshof, waar deze zaak dan voorrang zal hebben. Veertien dagen geleden verwachtte het Amerikaansche weekblad The Nation nog, dat Roosevelt op zeer geleidelijke wijze de belemmeringen die de besluiten van het Congres, door het veto van het hooggerechts hof ondervonden, uit den weg zou ruimen. Men onderstelde dat liet niet in Roosevelts bedoeling lag om door plotselinge maatrege len den gang van een wetsontwerp te wijzi gen of het veto van het hooggerechtshof niet van kracht te verklaren, wanneer de wet met 2/3 van het aantal stemmen in het Con gres was aangenomen, Dc passage in het bericht uit Amerika, waar als de bedoeling van het wetsontwerp wordt aangegeven: „het. meer actief maken van beslissingen in constitutioneele kwes ties", boteekont nale.urlük dat Roosevelt venvacht, dat het hooggerechtshof in zijn nieuwe samenstelling, niet zoo veel grond wettige bezwaren tegen do vooruitstrevende wetgeving van het Congres zal hebben. Het gevolg van de voorstellen. liet practische gevolg van de voorstellen van president Roosevelt, indien ze worden aangenomen door het congres, zal zijn, dat de president in staat zal zijn, onmiddellijk een aantal rechters bij het hooggerechtshof te benoemen, waardoor hij er zeker van zal zijn, dat de zorgvuldig uitgewerkte wets voorstellen tot toepassing van de New Deal. worden goedgekeurd. Men is er zeker van, dan het ontwerp een storm van verontwaardiging zal ontkete nen onder de conservatieven. Duitschland bereidt een diplomatieke stap voor De doorgaans goed ingelichte Berlijnsche corr. van de N. R. Crt., schrijft over het vraagstuk der Duitsche Koloniën en de ko mende diplomatieke actie van Berlijn o.a. het volgende: Het Rijksministerie van buitenlandsche za ken bereidt in samenwerking met het mi nisterie voor oeconomische zaken en het bu reau Ribbentrop een officieelen stap voor in de koloniale kwestie bij alle mogendhe den, die als mandataris of anderszins gewe zen Duitsch koloniaal gebied onder zich heb ben. Wanneer deze stap zal plaats heb ben en welken vorm hij precies zal aannemen, is natuurlijk nog niet tc zeggen, maar is ook van betrekkelijk secundair belang. Waarschijnlijk zal een nota worden gezonden en in alle geval zullen twee gedeelten in het Duitsche betoog kunnen worden on derscheiden: een juridisch-politiek gedeelte en een oeconomisch gedeelte. In het juridisch-politickc gedeelte zal Duitschland natuurlijk hebben aan tc too- nen, waarom art. 119 van het verdrag van Versailles (koloniale schuldleugen) verwer pelijk en van gecner waarde is; maar daar naast zal het moeten uitleggen, dat de Vol kenbond niet de instantie is, waartoe Duitschland zich in deze aangelegenheid heeft te wenden. Volgens het Duitsche stand punt zijn aan Duitschland dc koloniën af genomen op grond van het verdrag van Ver sailles en niet door den Volkenbond: Een terugkeer tot den Volkenhond, om de kolo niën weer in bezit te krijgen, is dus, volgens het Duitsche standpunt, geenszins noodza- De gezant groette den Britschen Koning met de Nazi-groet. Verscheidene Engelsche bladen merken op dat von Ribbentrop bij de ontvangst door den koning van Engeland, George VI, den na- tionaal-socialistischen groet heeft gebracht. De „Morning Post" schrijft, dat de Duit sche ambasadeur natuurlijk het recht heeft, den koning op de wijze van zijn land te groeten. Vroeger heeft een Oostersch diplo maat wel gegroet door den grond tweemaal mot zijn hoofd aan te raken. Maar in de laatste jaren heeft men tooh niets gezien dat gelijkt op het gebaar van Von Ribben trop. De „Daily Herald" geeft een uitvoerige beschrijving van het tooneel en deelt mede, dat von Ribbentrop tot driemaal toe de hak ken tegen elkaar sloeg, drie passen voor waarts schreed en den nationaal-socialisti- schen groet bracht. De „News Chronicle" schrijft in dit ver band, flat von Ribbentrop, betrokken is bij verschillende omstandigheden, die ongerust heid hebben veroorzaakt in diplomatieke kringen te Londen. Men betreurt het, dat in de Britsche hoofdstad een ambassadeur zich zeer veel schijnt op te houden met diegenen onder de conservatieven, die tegen de regce- ring gekant zijn en die een Duitsch-Britsch verbond tegen Sovjet-Rusland en eventueel Frankrijk wenschen. Het is zelfs mogelijk aldus het blad dat de Duitsche ambassadeur niet zeer lang op zijn tegenwoordigen post zal blijven. Van de Duitsche ambassade wordt verno men, dat von Ribbentrop overweegt, of het op zijn weg ligt, een verklaring af te leg gen in verhand met de beweringen van een ochtendblad, volgens welke hij natio- naal-socialistische propaganda te Londen zou voeren. De persberichten, volgens welke von Ribbentrop bij de Britsche regeering geen persona grata zou zijn, worden in offici- eele kringen volkomen dwaas genoemd. Geen „Heil Hitler". De Duitsche ambassade heeft volgons het Hsbl., gistermiddag officieel tegengespro ken, dat Von Ribbentrop, de Duitsche am bassadeur te Londen, toen hij gisteren in Buckingham Palace bij het overhandigen van zijn zijn geloofsbrieven den Koning driemaal don nationaal-socialistischen groet bracht, de woorden „Heil Hitler" zou heb ben gebruikt Verder wordt verklaard, dat over de geheele wereld de Duitsche verte genwoordigers een dergelijk saluut bren gen voor willekeurig welk staiatshoofd. Intusschen vraagt men zich thans in poli tieke kringen af, of nu ook Maisky, do ambassadeur der Sowjet-Unie, het in zijn hoofd zal halen bij een volgende gelegenheid ten paleize in plaats van de gebruikelijke buigingen met gebalde vuist den commu- nistischen groet zal brengen en of de Ar- gentijnsche ambassadeur zijn beide handen boven zijn hoofd in elkaar zal slaan, zoo als tegenwoordig in zijn land het „demo cratische" saluut wordt gebracht kelijk. Die twee dingen hebben, van Duitsch standpunt, bezien, niets met elkaar te ma ken. Duitschland moet zich dus uitsluitend wenden tot dc mogendheden in kwestie. In het oeconomisch gedeelte van de nota zullen uitsluitend de thesen worden ontwikkeld, welke uit de redevoeringen van dr. Schacht reeds bekend zijn. Daar alle mogendheden, die Duitsch kolo niaal bezit onder zich hebben, zullen worden aangeschreven, valt daaronder ook Japan. Maai-, op een of andere wijze zal tot uitdruk king worden gebracht, dat Duitschland niet op onmiddellijke teruggave van zijn vroegere koloniën in het Verre Oosten zal aandringen. Niet geheel zeker is nog, of de gebieden, die door Australië worden beheerd (ten Zuiden van de evenaar) op dezelfde wijze zullen worden besproken als het Japansche gebied, maar waarschijnlijk zal ook ten opzichte van deze koloniën bijzonder de nadruk op het principieele worden gelegd. In Berlijnsche kringen onderschat men de moeilijkheden niet, welke Duitschland op den weg naar teruggave zijner Afrikaan- sche koloniën, welke 't nu binnenkort ener giek zal inslaan, zal ontmoeten. Wellicht is het aan het wegen van die moeilijkhe den toe te schrijven, dat de stemming ton opzichte van Engeland hier sedert cenige weken koel is. Men beschouwt hier de ver plaatsing van den Bngelschen ambassadeur Phipps naar Parijs als een nieuwe uitdruk king van Engeland s wil, om de betrekkin gen met Parijs nog nauwer aan te halen en men verwondert cr zich daarover nauwelijks want de versterking van de spil Rome— Berlijn moet die haast onvermijdelijk tot ge volg hebben. Voor Ribbentrop is het geen gemakkelijke kwestie om in deze omstandigheden de be trekkingen tot Engeland te verbeteren en hij de Engelsche regeering oen willig oor voor Duitschlands koloniale belangen te vinden. Het westelijk pact en Spanje zijn daarbij ver geleken van den tweeden rang en ten op zichte daarvan zal Duitschland mogelijk ge makkelijker met zich laten praten dan voor heen. Het treft voor Ribbentrop niet goed, dat juist thans de News Chronicle een onaange naam artikel over hem heeft geschreven naar aanleiding van zijn Nazi-groet aan den Britschen Koning. Algemeen is men in het Vaticaan van oor deel, dat de gezondheidstoestand van den H. Vader de laatste dagen zoo goed is, dat het zelfs'niet uitgesloten is, dat over eenigen tijd weer openbare audiënties aan pelgrims zullen worden verleend, zoodat volgens de Msb. de Nederlanders, die begin Mei naar Rome komen, wellicht door Zijne Heiligheid in audiëntie zullen kunnen worden ontvan gen, vooropgesteld natuurlijk, dat de gene zing van den H. Vader normaal verloopt. SPANJE Zij naderen de stad Cordova. - Aanval op Malaga vastgeloo- pen. Op het oogenblik woedt een felle strijd tusschen Pozoblanco en Arjonilla in de pro vincie Cordova. De artillerie van de regee ring bombardeert de stellingen van de natio nalisten. Dezen vertoonen een zekere activi teit bij J?orcuma (tusschen Jacn en Cordo va). Na operatics der regeeringstroepen zijn Montoro en Villa Franca dc Cordoba bezet (Dit bei-icht is nog niet officieel bevestigd Indien het juist is, zijn de regeeringstroe pen de stad Cordova tot op 20 a 30 k.m. ge naderd). De Madrileensche gedelegcei-de raad van verdediging heeft gistermiddag om twaalf uur medegedeeld, dat in de sectoren van het Westei*park en de Universiteit de nationalis ten hebben gepoogd de nieuwe stellingen, die door de regeeringstroepen bezet waren te hei*overen. Telkenmale werden zij terug geslagen. liet bezoek van Largo Caballero aan het Madrileensche front is met geéfetdrift be groet. De Duitschers voor Madrid. Dertig opstandelingen, die gevangen zijn genomen hij een verrassende manoeuvre in Italië en de Balkanlanden ITALIË'S POLITIEK ACHTER DE SCHERMEN. Op den Balkan zijn politieke stroomingen waarneembaar, die wijzen op groeienden invloed van Italië, zoo schreef het Hbl. gis- terenavond. Dc Italiaansclie politiek, de Ita- liaansche ambities, zoowel op den Balkan zelf als in het Oostelijk hekken van de Mid- dellandsche Zee, hebben lange jaren aan leiding gegeven voor wantrouwen en vrees bij de Kleine Balkatxstaten. Daartoe bestond alle reden, zegt het blad, in het artikel waar aan wij een e. ander ontleenen. I. heeft, toen het met zijn bondgenooten zegevierend uit den oorlog kwam, op het continent aan de Adria en ter zee in de invloedssferen van Griekenland en Turkije een agressieve poli tiek ontwikkeld, die den indruk wekte, dat het verreikende bedoelingen koesterde. Italië had op den Balkan een trouwen vriend overgehouden, in Bulgarije. Dit land was als een bondgenoot van de centrale mo- bendheden gemutileerd uit den oorlog te voorschijn gekomen. Het had zijn hoop op herstel van zijn vroe gere politieke grenzen ten koste van Joego slavië, waarin het vroegere kleinere Servië was opgelost, gevestigd op Italië, dat, of schoon lid van den Volkenbond, volstrekt niet afkeerig was van revisie van de ver schillende vredesverdragen. Italië heeft van dit revisievcrlangen meer dan eens doen blij ken. Twee conglomeraties kwamen na den oorlog uit de politieke rivaliteiten op en om den Balkan te voorschijn: de Kleine Entente en dc Balkanentente. De Kleine Entente, be staande uit Tscchoslowakije. Roemenië en Joegoslavië, had oorspronkelijk in hoofdzaak ten doel, het revisieverlangen van Honga rije te beteugelen; maar Zuidslavic zag er ook een stcvigen waarborg in tegen het drij ven van Italië. De Balkanententc, die eerst veel later vorm kreeg, en Turkije, Grieken land, Roemenië en Joegoslavië verecnigde, dankte zijn ontstaan rechtstreeks aan de vrees voor het militair-sterke en naar expan sie-strevende Italië. Dc beide Ententes richt ten hun sympathieën vooral naar Frankrijk, den steunpilaar van de vredesverdragen. En verderop heet het: De veldtocht van Italië in Abessinië heeft voor den Balkan nieuwe consequenties gehad. Duitschland en Italië kwamen tot het. accoord va.n 11 Juli 1935, dat den status qno in Oostenrijk, in het Donaubckken stipuleerde. Dit accoord heeft zich eind van het vorig jaar verbreed tot oen Duitsch-Italiaansch „ideologisch** front. Men moge daarover denken zooals men wil de invloed van Frankrijk op den Bal kan is daardoor verder verzwakt, de betrek kingen tusschen de fascistische staten en Sowjet-Rusland verscherpt en het oorlogs gevaar voor de Balkan staten vergroot. Ook de gisteren gemelde aankomst van Rustu Aras tc Belgrado kan er op wijzen, dat zich op den Balkan een nieuwe groepee ring kristalliseert, waarin Ttalië de leidende figuur achter de schermen is. Welke motieven Italië's nieuwe Balkan- politiek precies beheerschen, zal wel spoe dig blijken. TANDH. INRICHTING CAFé „CENTRUM", MARKT. S c h a g e n. Spreekuur van den Tandarts alleen Don derdags 9 1 uur. Geheele gebitten vanaf f30.- trekken inbegrepen met garantie Consult kosteloos. Lage tarieven. de omgeving van Las Rozas, hebben mede gedeeld dat de 10.000 Duitschers die zich in de eerste weken van Januari aan het Madrileensche front bevonden, in de uni form van het Spaansche vreemdelingenlegi oen gekleed waren. Na de verwoede gevechten, die aan dit front zijn geleverd, was het overschot dezer troepen niet grooter dan een regiment. De terechtstelling van een Duit' scher in Bilbao. In verband met in het buitenland ver spreide berichten omtrent de terechtstelling van een Duitscher, in Bilbao, Baron dr. WolfgangEynatten wordt van welingelichte zijde medegedeeld dat deze baron Eynatten omtrent wiens lot overigens met zekerheid nog niets bekend is, afkomstig is uit Eupen- Malmedy, zoodat hij, ofschoon als Duitscher geboren, van Belgische nationaliteit is. Hij is op gcenerlei wijze met von Papen ver want. gelijk ook wel gemeld is. Londen. De speciale correspondent van dc „News Chronicle" te Bilbao meldt hier over nog, dat de regeeringstroepen gisteren den Duitschen baron Wolfgang Ludwig Eynatten, die als strijder in de rijen der op standelingen gevangen was genomen, gefu silleerd hebben. De Duitsche vliegtuigbe stuurder Gustaf Schmidt, die op 4 Januari gevangen is genomen, zal eveneens onver wijld terechtstaan. Rust bij Malaga. Het offensief op Malaga, uit te voeren door een gemeenschappelijke actie van de recht- sche troepen, de vloot en de luchtmacht, blijkt op niets uit te loopen. Volgens de me dedeelingen van Franco's radiozenders is dit toe te schrijven aan het weer, dat welis waar verbeterd is, maar nog zeer onbetrouw baar blijft.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1