Kantongerecht OMGEVINGNIEUWS Hu is ie Alkmaar. Feuilleton HET RAADSEL WIERINGEN Witte Kruiszuster gepensionneerd- Gisterenavond had in Concordia een alge- méene vergadering plaats van „Het Witte Kruis", ufd. Wieringen. Er waren 64 perso nen aanwezig. in zijn openingsrede deelde de Edclacht- lmrp. heer burgemeester Kolff, die de verga dering leidde, mede dat de voorzitter, de heer P. Kaan Cz. wegens ongesteldheid verhin derd was aanwezig te zijn, terwijl van Kaan een. schrijven was ingekomen, waarin hij mededeelde, dat hij daar hij verkiesbaar was een evcntueole herbenoeming! niet zou aan nemen. Spr. zegt. daar'de heer Kaan reeds 39 jaar een actief bestuurslid is geweest, hij voorstelt Kaan te benoemen als eere-voorzit tor. Dit werd onder luid applaus aangeno men. Burgem. (2c voorz.) zeidc tevens, dat in de vorige vergadering Kalsbeek wegens ver trek naar elders uit het Bestuur is getreden. Spr. stelt voor, den lieer Kalsbeek, die zich ook zoor verdienstelijk voor hot Witte Kruis liccft gemaakt te benoemen als ccrc-lid. Ook dit .voorstel werd onder groot bijval aange nomen. De notulen die hierna worden voorgelezen, zijn zonder op- of aanmerkingen onder dank zegging goedgekeurd. Hierna werd het. jaarverslag op duidelijke •en vlotte wijze voorgelezen, waarvoor de 2e voorz. dank bracht aan de secretaris. Naar aanleiding van dit verslag werden door den lieer L. Klaver ecnigc vragen gesteld, die door den 2en voorz. en Ds. van Beek beantwoord werden. Door den lieer J, C. de Haan werd het verslag uitgebracht der commissie van het nazien der boeken. Spr. zeide alles in keu rige orde bevonden tc hebben (applaus). Financieel verslag. De T.B.C.-bcstrijding had een nadeelig sal do van f 17.10. De wijkverpleging een batig van f 176.85. Dc contributie liep terug met 1 35.(er zijn thans 1160 leden). Het kas geld bedraagt f 70.14. Uitzending naar Ileidc- houvel iels wat nog niet voorkwam had een nadeelig saldo van f 61.De post verster kende middelen is door de gemeente overge nomen. In '34 en '35 heeft geen afschrijving der 'ziekenauto plaats gehad, toen heeft de auto een winst van f 408.opgebracht, thans heeft het bestuur gemeend aan afschrijving te, moeten beginnen, daarom is de f 408 te ruggeboekt, terwijl er nog f 200.is toege kend voor afschrijving. Inplaats van f 270.winst dit jaar is er dus f 70.winst. De auto komt thans op dc balans voor f 1389.44. De totale ontvangsten bedroegen f 6557.10 Uitgaven f 6486.86. Al zoo een batig saldo van f 70.14. Door don 2en voorzitter werd aan den penningmeester dank gebracht voor de duidelijke uiteenzetting (applaus). Mevr. do Haan-Bosker, presidente Huis verzorging, zegt dat zij niet met het verslag liarcr vereenigmg kan komen, daar de pen- ..ningmccstcresso. reeds eenige weken ziek is, zoo spoedig mogelijk zal dit verslag echter aan hot bestuur worden overhandigd. Wordt goedgevonden. Verkiezing. Aftredende waren: Dr. J. Beekcr, L. C. Kolff en P. C. Kaan. De 2c Voorzitter zegt dat daar de, heer Kaan niet meer herkies baar is, hij voorstelt diens zoon N. Kaan te benoemen. Benoemd werden: Dr. J. Boeker, L. C. Kolff en N. K£an Pz. Allen namen hunne benoemingen aan. Het stembureau werd gevormd door de heeren O. J. Bosker, J. C. de liaan en J. Do- vos Sz. Door den heer J. C. de Haan werd daarna op een zeer duidelijke en begrijpelijke wijze het verslag der algomeene vergadering te Amsterdam voorgelezen. Aan het einde weerklonk een welverdiend applaus. Pcnsionneering van de Wijk verpleegster. Ilct bestuur heeft besloten aan de, wijk ver plecgstcr per 1 Juli 1937 eervol ontslag te geven wegens vergevorderde leeftijd en haar dan een pensioen van f 300 per jaar uit te koeren met vrij wonen met de verplichting echter dc goederen af te geven en in de vacantie der andere wijkverpleegster deze te vervangen. De heer Gen ze broek vraagt: waarom moot de zusier ei' uit, zij kan toch best nog een paar jaar mee. De lieer Klaver vraagt: hoelang is zuster hier werkzaam? Dc 2e voorzitter antwoordt: 15 jaar hier. In totaal heeft zij 30 jaar de lijdende mensch- lioid geholpen. De heer Klaver vindt dat zuster, indien /.ij tenminste zelf wil, hog wel blijven kan, het bestuur had met dit voorstel toch nog wel wat kunnen wachten. Mevrouw de liaan zegt het met de heer Klaver eens te zijn. De heer Br. Kat zou het wcnschelijk vin den het pensioen ieder jaar vast ie stellen, zijn de financiën beter, dan meer, zijn ze slechter, dan minder. De heer J. Bosker is vol lof over zuster en als het Witte Kruis clan dus achteruit gaat, zou zuster aan de gratie overgeleverd zijn; spr. protesteert hiertegen en vindt, als het bestuur dit doet, het een schandaal. De stemming in de zaal is er niet heter op geworden; het wordt rumoerig en dooi' som mige personen worden hatelijke persoonlijk heden geroepen, waartegen wordt geprotes teerd. liet is de lieer D. Minnes die de ge moederen eenigszins kalmeert. De 2e voorzitter zegt: dit voorstel was ook zeer zwaar voor het bestuur, maar zij meen de hiermee naar voren te moeten komen, gezien do leeftijd van dc zuster en de uitge strektheid van Wieringen. Mevr. de liaan: Zijn er soms klachten over de zuster binnengekomen? Voorzitter zegt deze vraag niet in een openbare vergadering te beantwoorden. Mevr. de liaan zegt: als er klachten zijn ingekomen is hierover dan al met de zuster gesproken, want mén kan iemand o zoo licht betichten, Voorzitter zegt: liet, bestuur komt, alleen met dit. voorstel omdat de zuster 63 jaar is, Mevr. de Haan: kunnen we dap nog geen 2 jaar wachten dan heeft zij ouderdomsrente erbij. De heer O. J. Bosker komt hierna met hot geniale voorstel dc zuster totdat, zij haar onderdomsronto krijgt, f 450 per jaar te ge ven en dan f 300. Dit werd hij acclamatie aangenomen. Rondvraag. De heer Klaver vraagt een beschrijvings brief van de algemeenc vergadering ook voor de leden op verzoek beschikbaar te stellen. Wordt besloten. De heer O. J. Bosker zegt: Er heerscht in onze gemeente groole onrust, dit bleek ook vanavond alweer, er is haat en tweestrijd, spr. wil geen namen noemen, maar zegt toch zeker namens de meeste leden te spreken, dat de partijen moeten trachten tot elkaar f# komen, dit zou heel wat prettiger zijn en 'l algemeen belang zou hier zeker mee ge diend zijn. De burgemeester zegt: Bosker U heeft een lans voor me gebroken. Het is ook mijn wensch dat deze dokterskwestie, laat ik hem maar hij den naam noemen, tot het verleden behoort en niet zooals liet de laat ste tijd gebeurt, dat zij scherper tegenover elkaar komen te staan, liet moet juist an dersom. daar zou de geheele bevolking mee gediend zijn. Dr. de Groot zegt: deze kwestie is door de patiënten zelf in het, loven geroepen; de doctoren zelf kunnen daar niets aan doen, want als ik wegging en er kwam een an dere dokter, dan zou er weer een dokters kwestie zijn. Wieringen is gedoemd dit steeds te behouden. Mevr. de Haan is het hiermede niet. eens. Dr. Beèker zegt: er wordt gezegd, dat er tweedracht is in dit. bestuur; dit is geheel onjuist er zijn wel eens meeningsverschlllen maar die zijn overal, de dokterskwestie kan voor mij voorbij zijn. Voorzitter zegt nu de vergadering te slui ten dan hoopvol de toekomst tegemoet te Burg. Stand van 24 Januari Lm. 5 Februari 1937. Geboren: Greta, dochter van II. Mariens en G. Ottens; Jitske Bregtje, dochter van S. van der Velde en C. Groot; Johanna Ma ria, (1. v. J Geers en C. Timmermans; Aaltje, d v. D. Dokter en E. de Jonge; Petronella Alida, dochter van H. v. d. Velde en J. An- sink; Clasina Ilendrika, dochter van J. W. Itas en A. H. C. Serano; Jan, zoon van S. de Jongh en G. Koorn; Tennis, zoon van P. Nieman en V. Baas; Dcrk Hendrik, zoon van H. de Vries en W. Jansen; Corneiis An- thonius, zoon van C. Maulus en J. I. van Eekel.cn. Ondertrouwd: M. Nieuwland en A. Kooij; W. E. A. Zoons en S. Lont. Gehuwd: geënc. Overleden: M. Ruijter, vr., 83 jaar, wed. v. J. Rotgans. WINKEL Vrijdagavond werd in het lokaal van den lieer D. A. de Bruyn een gratis Ksperanto- proefles gegeven door den lieer Roland Dupuis uit Rouaan (Frankrijk), waarvoor groote belangstelling bestond. In de Ksperantotnnl begroette de lieer Du puis alle aanwezigen hartelijk, waarbij mej. Van Dieren, onderwijzeres aan de O. 1,. .School alhier als tolk fungeerde. In het bijzonder werden de lieer B. Span, hoofd der school en de pers welkom ge- hecten, waarna dc heer Dupuis de beteo- kenis en het nut van de hulptaal uiteen zette en vertelde hoe hij tot liet gebruiken en onderwijzen daarvan gekomen was. Na een kleine pauze waarin vragen kon den worden gesteld, zaten we al midden in een zeer interessante en bevattelijke proef les, die alle aanwezigen zichtbaar voldeed. Velen gaven Zich na afloop voor liet vol gen van den cursus op en ongetwijfeld zullen velen nog volgen en we verwachten zeer stellig dat de heer Dupuis niet zijn cursus succes zal hebben, daar hij ons een zeer prettig onderwijzer toeschijnt, die zijn gehoor weet te boeien. Dezer dagen zullen door middel van een advertentie in dit blad nader bijzonderhe den worden bekend gemaakt. BARS1NGERH0RN BURGERLIJKE STAND Geboren: Nellij Greta, dochter van Aris Schrieken en van Neeltje Maria Wit; Cor neiis Pieter, zoon van Nigo Gerardus Kis- tcmakcr en van Grietje Visser; Arnold, zoon van Albert Jan Bergman en van Trijntje Wit; Andrie», zoon van Hendrik van Riesen en van Antje van der Leij. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Oskar Kuhaupt en Frieda Ka- linsky. Overleden: Vrouwtje Cupido, oud 89 ja ren, weduwe van Gerril. Ruig; Maria Bier steker^ oud 73 jaren, echtgenoote van Al- bert Noot; Pieter Zwakman, oud 73 jaren weduwnaar van Dieuwertje Appel; Corneiis Bellis, oud 69 jaren, echtgenoot van Grietje Kuiper. Ingekomen: Mej. M. Eriks van Schagen naar C 6; G. J. Stoclhorst en gezin van Druten naar B 5; Mej. J. de Boer van Berkhout naar Kolhorn F 107; Mej. J. C. Bosma van Bergen naar Haringhuizen D. 10; .1. Schlahmilqh en cchtgen. van den Hel der naar A 77; "J. F. Appy van Zandvoort naar Waardpolder G. 47b; J. J. Bosker en gezin van VHertogenbosch naar Kolhora, ark; II. R. Gusdorf en S. E. Niedermann van Amsterdam, M. Lauphëimer van Oost- kapellc, A. Milton, L. J. Eschelbacher, II. Kapclner, Mej. I. Kronheim, E. W. Laufer, H. 1,. Littnian, allen van buitenland naar Werkdorp Stichting Joodsche Arbeid Nieu- wesluis Mej. G. Zandstra van Smallinger- land naar Kolhorn, ark; Mej. F. Bijpost van Callantsoog naar Mieldijk C 78; echtg. A. van Alteren van Harenkarspel naar Kolhorn, ark; Jb. Schagen van Loenen a. d. Vecht naar Kolhorn E 10. Vertrokken: A. J. Luijsterburg en gezin naar Enkhuizen, van Blijswijkstr. 18; Mej. J. C. Commandeur naar Hoogwoud, Kerk- laan; C. Zwaan nar Alkmaar, Omval 92; H. Bos en gezin naar Schagen, Noorder- steeg B 74; lv. de Wit, naar Zijpe, 't Zand I 99; Mej. A. Hoogesteger naar Alkmaar, Oudegracht. 178; B. Mering naar Vreeland, a. b. „Emanuel"; Jb. Vries naar Callants oog A 27; P. Abrahmsohn nar Enge land; A. Daube naar Palestina; H. Ha- nauer naar Zwitserland; Mej. II. Oppenheim naar Engeland; F. Spiegel naar Italië; K. Smolinsky naar Amsterdam, Kr. Mijdrecht- straat 75; Mej. S. Buis naar Amsterdam, Schimmelstr. 70 II. LANGENDIJK NOORDERMARKTBOND. Vrijdagmiddag vergaderde het bestuur van den Nöórdermarktbond in liet vergaderlo kaal van het Bel aal kantoor. De vergadering werd geopend door den heer J. Kliffen. Voorzitter memoreerde het overlijden van den heer C. Swager C.Az., die lieden ten gravc gedragen wordt. Ingekomen was een schrijven voor een cursus voor den veilingkeurmeester. Men ge loofde niet, dat liet zooveel nut zou geven. In verband niet een schrijven van de Prov. Commissie deelde voorzitter mede, dat de omzet over 1936 f 1.048.834.75 was geweest, hetgeen weer eenige duizenden minder is dan liet vorige jaar. De secretaris had nog iets over de teeltver gunningen, zooals door de tuinbouwvereen. Ie S(, Pancras is besloten, n.1. dal. zij die vrij willig hun land verlaten, hun teclivergun ning moeten overgeven. Spr. geloofde wel, dat er iets aan wordt gedaan. Er schijnen menschcn te worden aangeschreven, die niet hebben geveild. De heer A. Dekker zeide, dat dit. wel ge schied!. Spr. merkte op, dal dc teeltvergun ningen onder bedekte termen ook wel ver kocht worden. Een der aanwezigen merkte op, dat meer dere personen een brief ontvingen. Het. is toch wel vreemd. Menschen met een behoor lijken omzet hadden een aanschrijven van de L.C..O, gehad. Men vond (lat dit wel wat te ver gaat. De menschen vinden dal ze op on kosten worden gejaagd. De afgev. van Oudkarspel was het met den voorzitter eens. Er dient iets te worden veranderd. Men zal zich echter een opvat ting moeten vormen van liet. begrip „vrij willig". De commissie, welke indertijd was ingesteld, stond toen reeds op dit stand punt. Voorzitter betreurde, dat. die commissie is opgeheven. Deze zou goed werk hebben kun nen verrichten. Spr. dacht dat de ingenomen teeltvergunningen werden opgepot oin ze later aan jonge menschen te geven en gelooft Zitting van Vrijdag 5 Februari. Den Helder, INTERLOCALE VERWIKKELINGEN. De secretarie-ambtenaar L. II. N. de R. uit Den Helder reed op 4 October in zijn super de luxe wagen op den ongunstig bekenden Heeren weg onder Ou dorp, de steen des aanstoots van alle machinale weg gebruikers en geraakte alstoen in moei lijkheden met eetv aantal wielrijders uit iieerhugowaard, die niet. genoeg acht gaven op de signalen van den Helderschen auto mobilist om ruimte geven. Het gevolg was dat zekere Piet Borst 'n opstopper kreeg van het spatbord en tegen zijn medewiol- rijdcr en dorpsgenoot Henk Overtoom, uit Heerhugowaard aan tuimelde en beiden weldra den grond zochten. De conversatie die wederzijdsche partijen voerden, was uiteraard niet al Ie vriendelijk en werd lieden voortgezet via don kantonrechter 'in meer beleefden vorm. De automobilist gafde schuld aan de fietsers en de fietsers kaat sten het balletje weer behoorlijk terug,'tot ton slotte de mijnheer uit Den Helder werd veroordeeld tot f 12 boete of S dagen, bene vens uit te betalen aan den heer Ilenk Overtoom het bedrag ad f2.50 voor de schade aan liet rijwiel, wat de schade door Piet Borst aan zijn opknapperspakje geleden daar moest de vader v. Piel die nog min derjarig is, voor op komen en zal (lus bui ten het proces moeten worden geregeld. Noordscharwo ude. PIET WAS DE MAN. DTE DE KLAPPEN KREEG. De heer Piet O. uit Noordscharwoude die de twijfelachtige eer geniet, een vverklooze slagersknecht te zijn, was uitgenoodigd door een slager, die door huiselijke omstandig heden verhinderd was, een partijtje vlcesch naar St. Pancras te vervoeren. Happig een kleinigheid te verdienen, voldeed Pietje aan niet dat de vergunning direct aan den nieu we eigenaar zou overgaan, al bestaal de mo gelijkheid van wel. Men besloot te onderzoeken welke rcdei er voor was, de bovenbedoelde brieven aai de tuinders te zenden. Uit de vergadering werd voorgesteld ti verzoeken het bedrag van f 12 rnilliocn ti verhoogen lot f 20 rnilliocn voor den tuin bouwsteun. Na verschillende besprekingen beslooi men dit voorstel op den bcschrijvmgsbriei af te wachten. Dan kan men er misschiet nog een amendement op indienen. De heffing aan de bron op de vroege aard appelen vond een der bestuursleden nic! billijk. Dan zou men evengoed iets kunnet heffen op de tomaten en andere producten Voorzitter wist niet, wat de reden van de ze heffing was, doch zou voorzichtig willen zijn. Een dei,' andere bestuursleden mcyktc op dat de regeering er wel redenen voor had Een der dag. bestuursleden wilde er O] aandringen, dat dc groen tenteelt, word be perkt, op die bedrijven welke geschikt waren voor den akkerbouw. Voorzitter dacht, dat er wel wat aan zal worden gedaan, aangezien dc heer Valstar er al over heeft gesproken in zijn rede t( Alkmaar, Het voorstel luidde, hij noodzakelijke bi perking van de koolteelt,- dit ie doen daal waar dc mogelijkheid voor landbouwproduc ten loonend mogelijk is en dit wcrcl met i stemmen tegen aangenomen. Bij de rondvraag bracht de heer Bakker de verslechtering bij den aanvoer van de le den van dc Oost ter sprake. Op het Waardje wordt het gevaarlijk, nu de rietschoot wes is. Spr. zou de provincie willen verzoeken daar een golfbreker aan lé leggen. Zelfs do vrachtschuiten krijgen er last mee. Voorzitter antwoordde, dat hel niet heele- maal zoo zou worden volgens de mededee- lingen van don Waterstaat. Niettemin zal een onderhoud worden aan gevraagd mot den Hoofdingenieur, door do belanghebbenden. Na nog eenige besprekingen volgde slui ting. die opdracht en bezigde alsnu de fiets en lantaarn, plus de slagersmand van zijn ge legenheidsprincipaal. Onderweg werd hij echter op don bon gebalanceerd ter zako bet rijden zonder licht en stond heden te dier zake terecht. Hij beriep zich op het hem onbekende materiaal, dat hij nolens volens verplicht was geweest, te gebruiken en werd toen niet inachtneming van deze verzachtende omstandigheden, tot f 2 boeta of 1 dag veroordeeld. Wij zijn wel nieuws^ gierig, hoeveel Piet nu na aftrek van dig' boete, van zijn boodschap zal overhouden. DE TWEE ZONDEN DER GEREFOR MEERDE KERK. D's. Y. -IC. Vellenga van Meppel maakt iit het. Gereformeerd kerkblad van Drente en Overijsel de volgende opmerking over het zielental der Gereformeerde kerken: „De Gereformeerde kerken zijn verlcdcit jaar in zielental ongeveer met achtdui zend toegenomen; bij de rond zeshonderd (luizend kwamen er rond acht'duizend bij. Dat is niet veel. Bij zulke globale cijfers moet men natuurlijk zeer voorzichtig zijn' met het maken van gevolgtrekkingen, het? is niet tc weten of sommige kerken niet door afvoering van jarenlang nog geboekte doopleden achteruit gegaan zijn of dat er geen andere redenen een rol spelenJ Maar als wij -met zulke overwegingen eens geen rekening houden slaat 't zoo datgemidj deld een gemeente van 600 zielen 8 zielen is vooruitgegaan. Dat is geen vooruitgang meer, dat is stilstand, zoo niet erger ge worden. Reeds het geboorte-overschot zoU in zulk een gemeente grooter moeten zijn. En dan spreken wij nog niet eens van dc werfkracht die dc kerk moet behouden. Het is' tc hopen dat de kerk voor de twee zon-! den, die zich achter deze cijfers niet laten vermoeden maar wel laten vreezen, name lijk die van dc beperking der geboorten cu die van gebrek aan geestelijke werfkracht bewaard mag worden. Als de Gereformeer de kerken een kerkengroep zou word cm naast andere zouder andere pretentie dan die van vreedzaam en gelukkig naast; anderen te willen leven zou het met haar, kracht gedaan zijn. Er moet groei blijven,; beweging; een rentenierende kerk wacht op den clood". VAN HET ONBEWOONBARE Naar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS ij „Er moet een telefoon zijn naar de tuin manswoning." vertelde h(j toen. „Die is een paar jaar vóór mijn tante's sterven aange legd. De man van Brownie was toen tuinier en zij vonden het een rustig idee,, als ze Brown naar den dokter konden sturen, of Brownie konden roepen, als ze noodig was. Er waren niets dan vrouwen in huis." „Ik heb hier geen telefoon gezien," zei Am abel. „De installatie werkte toch nog. toen ik met George hier was, drie jaar geleden. Het toe stel zat in de kamer hier tegenover." „Laten we maar eens even gaan kijken," stelde Amabel voor. Zij staken de gang over. „Het toestel was dd&r, bij het raam," wees Julian. „Ze hebben er het bureau voor ge zet." Hij schoof het meubel opzij en er kwam een telefoontoestel van ouderwetsche con structie te zien. „Alsjeblieft", zei hij. „Wil jij even hier blijven? Dan ga Ik naar het tuin manshuisje en dan zullen we zien of de zaak werkt. Misschien moet de batterij bijgevuld worden, maar die is aan mijn kant." Amabel ging zitten en wachtte. Het 'had haar veel moeite gekost om Julian's aanbod, om in den salon te gaan wonen, af te slaan. Naarmate de dag vorderde, groeide haar angst voor den nacht. Als die telefoon werkte, zou dat een heele geruststelling zijn. Ze zou dan Julian elk oogenblik kunnen bereiken, Haar gedachten woelden dooreen, maar op den ochtergrond bleef steeds het besef van die ééne noodzakelijkheid: ze moest die twee honderd pond van George verdienen. Wat er ook gebeurde, zij bleef op de villa. De telefoonbel rinkelde plotseling schel. Zij stond op, hield den hoorn aan het oor en hoorde Julian's stem zeggen: „Ben jij daar?" „Ja." Haar stem beefde een beetje toen ze antwoordde: „Dus de boel is in orde? Kun je me duide lijk verstaan?" „Ja. heel goed." „Prachtig. Je hoeft maar te bellen en ik kan binnen twee minuten bij je rijn. Ik heb nog wat te doen; daarna kom ik nog even aan- loopen. Daar zullen „de menschen" toch wel niets tegen hebben?" „De menschen moeten probeeren een klein beetje redelijk te blijven", lachte Amabel. HOOFDSTUK VIII. Nog geen uur later werd er aan de voordeur gebeld. Amabel hoorde Jenny opendoen en toen een stap, die niet van Jenny was. Zij verwachtte Julian, maar op zyn metge zel was zij niet voorbereid. Julian keek triom fantelijk. Aan een ketting hield hij den grootsten herdershond, dien Amabel ooit had gezien. „Forsham-Dapper", stelde hij opgewekt voor, „gegarandeerd vrij van ondeugden, en een goed afgerichte waakhond. Kolossaal dier, hè? Te groot voor de tentoonstellingen, zeg gen ze, maar toch eeh mooi beest." „Julian, heb je hèm gekocht?" „Een gegeven hond kijk je niet in den bek!" bestrafte hij vroolijk. „Als je het pre cies weten wilt; hij komt op proef." Julian maakte den ketting los. „Ga de vrouw eens goedendag zeggen!" Dapper kwam naar voren en hield den kop tegen haar uitgestrekte hand. Ontroerd keek ze Julian aan. „Het is een prachtdier," zei ze, „maar je had het heusch niet moeten doen." „Mij wou je niet hebben," protesteerde Julian, „dus moest ik wel een remplagant zoe ken. Laat hem voorloopig maar aan den ket ting en houd hem altyd bij je, al ga je maar even de kamer uit. Hij moet binnen heel rus tig zijn. Hoe is het met je souper, nu Ellen weg is? Brengt Jenny het boven?" „Ik haal het zelf. Jenny wil niet meer naar boven na de thee." „Ik zal wel eens met haar praten," ver klaarde Julian geërgerd, „Neen, toe, ik heb het heusch liever niet. Ze is zoo bang." „En jij dan?" vroeg hy\ „Ik ben ook wel bang", gaf ze toe, „maar 't is m y n souper, zie je." Ze sloten Dapper op in de zitkamer en sa men gingen ze naar de keuken om eieren en ham te bakken en koffie te zetten. Het was heel genoeglijk en er volgde een niet minder gezelligen maaltyd op. Wéit de menschen ook praten, je kunt je koksmaat het eten niet weigeren! Dapper scheen te slapen, maar toen Julian opstand, deed hij één oog open en stak één oor omhoog. Ze brachten het blad naar beneden en met tegenzin nam Julian afscheid. „Houd Dapper by je en bel me op, als je me noodig hebt," zei hy. Amabel knikte. Hy zag hoe haar gericht veranderde. „Wat is er?" vroeg hij snel. Zij trachtte te glimlachen. „Het is kinderachtig, maar ik dacht aan gisteravond. We stonden precies zoo. Ellen en ik, toen de deur dichtsloeg en het licht uit ging- Julian legde de hand op haar arm. „Toe kind, kijk niet zoo ongelukkig. Ga den hond maar halen, Ik zal zoolang hier blijven." Hij had zóó onmiddellijk begrepen, dat ze er tegenop moest zien alleen de trap weer op te gaan, dat het haar verbaasde. Het was of één der vele sluiers, die zich in het verloop der jaren tusschen menschen weven, voor een oogenblik werd vaneen gescheurd. Zij kon hem met aankijken, zijn oogen zagen te veel. En misschien zou zij ook iets zien, dat zij nu nog niet zien durfde. Een vuurroode blos trok over haar gezicht en zonder iets te zeggen, keerde zij zich om en snelde de trap op. Toen zy terugkwam, was de sluier weer tusschen hen; het moment van intimiteit was voorbij gegleden. Ze wenschten elkander goedennacht. Daar op sloot Amabel de deur, schoof de grendels dicht en ging terug naar de zitkamer. Dapper liep rustig naast haar. Om tien uur ging ze met hem mee naar buiten. De hall deed haar niet zoo griezelig aan. Het regende een beetje, maar het was niet koud. Toen ze weer binnen kwam, zag ze Jenny aan het eind van de keukengang en riep haar een nachtgroet toe. Vervolgens liep ze met Dapper naar haar slaapkamer, deed de tusschendeur op slot en ging naar bed. Met de telefoon en Dapper voelde ze zich rustiger clan met de zwartgallige Ellen. Dapper lag naast de groote linnenkast. Hij sliep al. toen rij uitgekleed was. Amabel trok het licht uit, en ging liggen, vervuld van dankbaarheid jegens Julian, Ongeveer twee uur later werd ze wakker. Ze meende een geluid te hooren, maar kon niet direct realiseeren wat het was. Toen kwam ze tot het besef, dat Dapper knorde, hoorde hem door de kamer loopen, stak de hand uit en trok het licht aan. In dezelfde seconde keerde hij den kop naar haar toe en zag zijn oogen, groot en angstig. Daarna liep hij naar de deur, en ging daar staan snuffe len en janken. „Dapper, zoete hond, ga liggen," suste Amabel. Weer die vlugge, angstige blik naar haar. „Liggen, Dapper!" Maar het dier bleef janken en krabde aan de deur. Amabel stond op en luisterde. In het eerst hoorde ze niets. De hond werd steeds opgewondener. Ze streelde hem over den kop en meende toen een geluid te hooren, een ver geluid, dat ze niet kon thuis brengen. Maar Dapper was niet meer te houden. Hy stond nu op zijn achterpooten, kraste met scherpe jankstooten tegen de deur; nu en dan keerde hy zich om, likte Amabel de hand en legde een poot op haar pols. Zij nam het einde van de ketting op, draaide het tweemaal om haar hand, deed de deur open en reikte naar de schakelaar van de ganglichten. De hond sprong en rukte en ze lag op haar knieën vóór ze het knopje had kunnen aanraken. Het hooge gerekte gekerm van een kat kwam uit het gapende duister tot haar. De ketting werd uit haar hand gerukt, zij ver loor het evenwicht geheel en viel. Dapper was weg. Ze hoorde hem de trap afrennen en toen zy overeind kwam en het licht aandraaide,' was het gemauw van de kat er weer. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 6