Stagnatie „Hot News" in de Engelsche pers Opleiding tot schutter en bommenwerper Nieuwe bombardeer terreinen in Engeland Dc Fiat B. R. 20 bommenwerper Weldadigheids- parasieten Metselsteenen van beton HET RESULTAAT DER DIPLOMATIEKE GESPREKKEN. DE FRANSCHE MEEDING OVER EE HUIDIGE SITUATIE. Onze VPB-correspondent te Parijs schrijft ons: llot groote diplomatieke offensief van Januari ligt al weer 'achter den rug. In I- rank rij k had men zich daar veel van voor gesteld, men had gehoopt, dat de verklarin gen van Eden, Bluin en llitler lot een ol ander positief resultaat zouden leiden, posi tief tenminste in dezen zin, dat er wat Jicht in de duisternis zou worden gebracht, zoodat men in staat zou zijn, te zien, waarheen de weg loopt, zij het naar het goede, zij het naar het kwade. I-Iet Europcesche evenwicht is, ip tusschen zoo labiel geworden en de ge moedstoestand der volkeren eveneens, dat men van liet. eenc extreme in het andere valt. en óeiisdeels zijn vrees, anderdeels zijn hoop, waaraan men zich nog blijft vastklem men, overdrijft. In zooverre had men gehoopt, dat hel diplomatieke offensief eenige opheldering zou kunnen brengen. Nog alles hetzelfde. Maar mef. redevoeringen is het op het oogenblik niets meer gedaan, hoewel zelden iii de moderne geschiedenis aan redevoerin gen zulk een waarde werd gehecht als juist op het oogonhlik, nu men achter ieder woord, dat een staatsman spreekt, een nieuw licht punt of een verholen bedreiging zoekt. Nu, hoewel er ook lieden waren, die van tevo ren hun verwachtingen niet zoo hoog had den opgeschroefd iets meer had er toch wel bereikt kunnen worden, meent de door- enée-Eranschman. Want indien men zonder valsche sentimentaliteit de resultaten be studeert, dan moet men nuchter vaststellen, dat Europa precies op hetzelfde punt is aan beland, waarop het zich eind December be vond. En dat was een punt, waarop alles zich nog in het ongewisse verkeerde. In Frankrijk redeneert men nu als volgt: Niet een stap verder gekomen is het pro bleem der Fransch-Duilsche betrekkingen, de Spaanschc ktvestie blijft nog steeds duis ter, want Ilitler heeft liet verbod van hel zenden van vrijwilligers naar Spanje nog niet uitgesproken en dientengevolge zal ook Frankrijk zijn desbetreffende wet: nog niet van kracht laten worden. Al even .onopge helderd is het Mickion -Europce.se.he probleem daar de neutraliteitsgaranties, die Hitier aan België en ons land aanbood, zich niet tot Tsjecho-Slowakije uitstrekten, zoodat de on zekerheid op dit punt verder blijft bestaan, een toestand, die bijna ondragelijker is dan een verscherping, daar men in dit geval ten minste weet, waaraan men toe is. Dat. juist is het karakteristieke van het oogenblik: er heeft zich niets veranderd, de duisternis blijft, de krachtverhoudingen hebben zich niet verschoven, alle naties blij ven hun afwachtende houding aannemen. Ongetwijfeld zal het echter zoo niet, blij-, veit 'cn inch weet immers reeds, dat de. di plomatieke gesprokken zullen worden voort gezet. Aan hot einde van deze maand houdt Blitm wederom oeng roote rede en Eden zal gedurende de I.agerlmisde.batten van deze maand voldoende gelegenheid hebben, om i.n t©grijpen cn zijn mcening nog eens na der uiteen te zetten. Het koloniale vraagstuk. Slechts een nieuw perspectief heeft zich Hit de redevoeringen van Januari voorge daan: terwijl het, tot nog toe scheen, alsof Spanje de as was, waarom de geheele Euro pcesche politiek op het oogenblik draait, zijn ei" intusschcn aan den horizon nieuwe go- bieden opgedoken, die ongetwijfeld in de discussies van de eerstkomenden tijd op den voorgrond zuilen staan: het zijn de kolonia le vraagstukken. De aandacht zal dus in plaats van op Europa op Afrika gevestigd worden, want in de eerste plaats betreft het hier het pro bleem, of het mogelijk is, veranderingen in de koloniale bezitsverhoudingen in Afrika aan te. brengen. En op hetzelfde oogenblik dat, dit probleem na de rode van Ilitler, of ficieel bediscussieerd wordt., verschuift zich de Eiiropeesche spil. Deze liep tot nog toe tusschen Berlijn en Parijs, maar zij zal zich, al naar mate het koloniale probleem acuter w.ordt, meer en meer in. de richting Berlijn I.ondcn verplaatsen. liet zou dus kunnen gebeuren, dat er weliswaar niets in den in houd van de F ransch—Engelsche betrekkin gen verandert, maar wel in den vorm. Ter wijl namelijk Frankrijk tot nog toe in zeer veel belangrijke vraagstukken niet in de laatste plaats in de Spaanschc kwestie, de intenties vap Engeland vplgde en in dezelf de mate op de moreel e steun van Engeland was aangewezen, kunnen de rollen in de toekomst zeer wel verwisseld worden. Interessante mededeelingen over de Zwitsersche training. De „Algcmeino Schwcizcrische Zeitung" heeft, een speciaal nummer gewijd aan de Zwitsersche militaire luchtvaart. In het ar tikel over de opleiding tot schutter cn bom menwerper verdient, zegt de N.R.Crt., het volgende de aandacht. Bij het schieten met den voorsten mitrail leur wordt door afgerichte vliegers op een grondschijf van 3 bij 3 M. een trefferper- ccntage van 70 a 80 pet. bereikt. Door afge richte waarnemers wordt met den achter sten mitrailleur op een schijf van 6 bij 12 in. 30 45 pet. treffers verkregen. Wat be treft de resultaten hij het schieten in 'Je lucht op slccpschijven van 2 hij 15 m. wordt vermeldt, dat zoowel de vliegers met den voorsten mitrailleur als de waarnemers met den achtersten mitrailleur 20 pet. treffers behalen. De opleiding tot bommenwerper begint op den grond. In een donkore ruimte wordt door een in het plafond opgesteld projectie- apparaat een tcrreinbeeld op den witten bodem geprojecteerd, zooals dit uit een vliegtuig wordt gezien. Vlieger en waarne mer bevinden zich in een geheel uitgerusten vliegtuigromp; welke zich op een platform hoven het geprojecteerde terrein bevindt, liet geprojecteerde beeld kan nu door een aandrijfmachine naar believen worden be wogen, zoodat de bemanning den indruk krijgt zich ili een zich bewegend vliegtuig te bevinden. De bewegingen van den stuur stok in het vliegtuig worden automatisch op de bewegingen van het doel overgebracht. De. vlieger stuurt op deze wijze als 't ware het terrein op aanwijzingen van den waar nemer. Van liet oogenblik af, dat de waar nemer door een druk op het. afvverpmccha- nismc de hom afwerpt, beweegt het beeld zich nog gedurende den valtijd van de bom voorwaarts. Tot het practisch bommenwerpen in de lucht wordt pas overgegaan, wanneer de leerling de verschillende handelingen ge heel zelfstandig op den grond kan verrichten. Voor het werpen uit groote hoogte. Dc tot nu toe bestaande bombardeerter- rcincn zullen voortaan slechts worden gebe zigd voor het werpen uit niet groolcrc hoogte dan 2000 M. Voor het werpen uit grootcre hoogten zijn bereids 7 terreinen ge reed en worden vercler nog 6 in orde ge bracht. Van de 7, welke klaar zijn, bevin den zich 4 in het midden van het land en 3 aan de kust. Zij zijn zoo ingericht, dat liet eigenlijke doet wordt aangegeven door oen cirkel met een straal van 330 M., ter wijl zich daaromheen dan het noodige on veilig terrein bevindt. Volgens de tot nu toe opgedane ondervinding is zelfs hij het wer pen uit, S000 M. de. geringe doelgrootte mccsi- al voldoende om de bommen binnen den cir kel te krijgen, niettegenstaande bij een vliegtuigsnelheid van 320 K.M. per uur de valtijd 50 seconden bedraagt en de hom 4.8 K.M. van te voren moet worden losge maakt wii deze dogl treffen. liet schijnt in Engeland nog moeite te hebben gekost de noodige vrije bombardeer- lerrcinen ter beschikking te krijgen, alhoe wel de afmetingen daarvan waarlijk niet zoo groot zijn en er slechts met ocfenings- borhmen wordt geworpen» WOENSDAG 10 FEBRUARI 1937. VARA-Ultzendlng. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding. 11.30 Voor dë werkloozen. 12.00 Gramofoonplaten. 12.45 Orgelspel. 1.151.45 Gramofoonplaten. 2.00 Viool, piano en gramofoonplaten. 2,30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Salon-orkest en gramofoonplaten. 7.00 Vocaal concert. 7.30 Lezing „Christelijk Humanisme". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Residentie-orkest en solist. 9.15 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers. 10.30 Sportreportage. 10.4512.00 Gramofoonplaten. Hilversum II. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek Gramofoonplaten 8.309.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmoniespel en zang. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Concert door kwintet. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.003.45 Pianorecital. 4.00 Zang en piano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Causerie over het Binnenaanvarings- reglement en Stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „De Jurist als Ambtenaar. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Causerie „Christelijke muziek". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Schaakles. 10.20 Vervolg concert. 11.0011.30 Gramofoonplaten. Hierna: Schriftlezing. Het snelste zware gevechtsloc- stel tèr wereld? Een der luchtvaart-medewerkers van de N.R.Crt. meldt: Een der nieuwste producten van de Ita- liaanscluë industrie heeft nogal opzien ge haard in internationale luchtvaart-kringen. Bedoeld is hier de zware bomipenwerncr Fiat, „B.R. 20" een prototype van de reeks nieuwe gevechtsmachines die met een wisselenden last van bommen en ontplof bare stoffen een werkings-sfeer bezitten van 1200 tot 3500 K.M. Aan de constructie van deze reeks heeft dc opvatting ten grondslag gelegen, dat de offensieve lucht macht eerst clan haar hoogste rendement bereiken zal, wanneer zij beschikt over het vereischte aantal modellen speciaal be rekend voor zekere, duidelijk omschreven doeleinden. Dus niet langer één of ten hoogste twee typen van bommenwerpers, maar even zoovele als er ratagorieën van objecten zijn. Het is duidelijk, dat deze op zet alleen dan verwezenlijkt, is, wanneer de luchtvloot toestellen telt van allerhande grootte, verschillende reikwijdte en draag vermogen. In twee opzichten evenwel moe ten dc constructies overeenstemmen, in snelheid en stabiliteit. En het zijn juist de ze twee hoedanigheden, waardoor de Fiat „B.R. 20." zoo een indruk gemaakt heeft. Zij heeft op 4000 M. hoogte, volledig uit gerust. en met de helft van haar hommen- last een maximum snelheid van 440 K.M. per uur cn kan liet dus tegen de snelste jagers, die op dit oogenblik in dienst ge steld zijn, opnemen. Met een vol gewicht van 10.400 kilo cn een actie-radius van 2500 K.M. is haar kruissnelheid nog 340 K.M. per uur wat aanzienlijk hoogcr is dan die van andere beleende zware bom menwerpers. De drijfkracht wordt, opgele verd dooi- 2 Fiat A-80 motoren van 1000 P.K. elk. De vleugel cn- staart-constructic is van duralwminium, de romp van licht smcedstaal. De vleugel is van het half-Iaag- SENSATIE NEEMT DE PLAATS VAN WAARHEID IN. DE STRIJD TEGEN AMERIKAANSCHE METHODEN. Tot nog toe kwamen polemieken tusschen de Engelsche couranten bijna nimmer voor. Sinds onheuglijke tijden bestaat er een onge schreven „gentlemen agreement", dat slechts zelden overtreden werd, en gebeurde dit toch, dan geschiedde het in vormen, die uiterst correct waren. Sinds cenigcn tijd is hierin echter verandering gekomen, vooral sinds de Simpson-affaire, toen dc groote Engelsche binden er toe overgingen, elkaar over en weer verwijten te maken. Nu echter is er een nieuw schandaal uit gebroken men kan het niet anders dan een „schandaal" noemen, hoewel ook thans nog de vormen zooveel mogelijk in acht worden genomen. De twist tusschen de dagbladen heeft, een zeer groot aspect: hij vormt namelijk een on derdeel van den grootcn oorlog, die het. En gelsche volk tegen de steeds meer veld win nende Amcrikaansehe mentaliteit voert. Er bestaat bijna geen enkel gebied, waarop door de Engelschen niet dagelijks een guerilla- oorlog tegen het „Amerikanisme" wordt ge voerd. een oorlog, waarin de Engelschen in tusschcn meer en meer in het offensief wor den gedrongen. „Hot news". Wat nu speciaal het perswezen betreft, geraakt het uiterlijk van de groote bladen meer en meer onder den invloed van de U.S.A., d.w.z., men copiëcrt den stijl, men neemt typische Amcrikaansehe uitdrukkin gen over, de koppen worden steeds sensatio- noeler en do couranten trachten elkaar meer en meer den loef af te steken in het opdie nen van het allernieuwste nieuws. In de Ver- ecnigde Staten heet 't. laatste nieuws „hot news" en hoe meer „hot news" een.blad heeft, des te grooter is zijn oplage. Want dit „hot news" met zijn groote slagzinnen, wordt door de verkoopors op straat luid uitge schreeuwd en het is het wezen van dit „hot news", dat zijn inhoud meer sensationeel dan waar is. Tot voor kort kon men zich geen grootere tegenstelling dan tusschen dc Engelsche en Amorikannsehc pers indenken. De Engelsche pers gold als de meest correcte, de meest ern stige en de best ingelichte. Tot op zekere hoogte is dat oo het oogenblik ook nog zoo en zal nog heel wat water door de Theems moeten vloeien, alvorens de „Times" besluit, „hot news" in te voeren. Maar er zijn toch reeds een groot aantal Londcnsche bladen met een milliocnenoplage en een niet te on derschatten invloed op de meening van den man van de straat, die zich nauwelijks meer van de boulevardbladen van New York en Chicago onderscheiden. Een „ooggetuigenverslag. En nu is er een schandaal uitgebroken: het betreft een sensationeel „ooggetuigen" ver slag over de executie der in Moskou tor dood veroordeelden Trotzkisten, dat vooral in de „Daily Express" en in do „Daily Mail" to vin don was Ou dai nat uurlijk, daar deze bladen zeer heleend zijn, ijlings naar alle deelon van de wereld werd getelegrafeerd cn dooi de geheele wereldpers werd overgenomen, liet was een huiveringwekkend verslag, maar hot wonderbaarlijkste was en bleef, dat do correspondent dio de executie bad bij gewoond, ook zoo uitstekend op de hoogte was van de allerkleinste détails: hoe de oen er bleek uitzag, dat de andere om 1C0 ciga- retten vroeg, dat dc derde een flesc-h wijn oischto, dal de vierde een zenuwtoeval kreeg, dat dc vijfde op don grond viel hoe zij daarna neergeschoten werden en wel door dc soldaten van een Mongoolsch-Chineesch bataljon. Het was een van de gruwelijkste verhalen, die men in dc laatste jaren gelezen had. Dat was op Maandag 1 Februari. Den vol genden dag ondernam de scricuse „News Chroniclc" op de eerste pagina onder het op schrift „The News" een heftige aanval op de „Daily Express'. In het desbetreffende arti kel werd er op gewezen, dat eerstens het „ooggetuigenverslag uit Warschau geda teerd was, dat ongeveer 700 kilometer van Moskou verwijderd ligt en dat tweedens de executies in Moskou Maandag in den namid dag hadden plaatsgevonden, zoodat het dus onmogelijk geweest moet zijn, hierover Maandagmorgen reeds bijzonderheden me de te doelen. Ten allen overvloede meldde de. Moskou- sclie correspondent van den „Daily Tele- graph". dat liet reeds na het eerste Trotskis fenproces onmogelijk was geweest, eenige in lichtingen over de executies te verkrijgen, en dat hef. aan niemand was toegestaan, de terechtstelling bij te wonen. Ditmaal hadden de Russen nog strenger maatregelen geno men. Hij waarschuwde derhalve tegen sen- sationeele berichten. Natuurlijk blijven „Daily Express" en „Daily Mail" bij hun bewering, dat hun be richten op de waarheid berusten. Maar het blijft intusschen opvallend, dat b.v. het ver slag van de „Daily Mail" bijna woordelijk gelijk is aan de reportage, die het blad over de executies van het eerste proces gaf. De debatten in de Engelsche pers gaan ver der en zullen zon spoedig wel niet: ophouden. Daarbij heeft men geenszins met politiek te doen, maar enkel en alleen met de poging, dc traditie van de Engelsche pers te redden cn de dreigende Amerikanisecring te verhin deren. Het schijnt ons intusschen een hope- Iooze strijd te zijn, tenminste voor dat deel van de Engelsche pers, dat reeds in zijn be richten over den Spaanschen burgeroorlog sinds meer dan een half jaar. voldoende hoef! -aangetoond dat objectiviteit en nuch tere zakelijkheid den straatverkoop niet ver hoogen, wel echter „het news", waarin de cijfers van mishandelde vrouwen, neerge schoten burgers en gedoode kinderen, niet hoog genoeg kunnen zijn.» Beeds in de zestiende eeuw had men last van deze bedriegers. Hij vryt der predikanten doch- teren. De klacht over het optreden van welda digheidsparasieten is, zegt de N.R.Ct. niet nieuw. Dit blijkt, uit een rondschrijven, dat in 1593 op last van de synode van Zuid- Holland werd verzonden teneinde de predi kanten in te lichten omtrent het optreden van een oplichter, die de pastorieën afreis de om gelden in te zamelen en zich daarbij aan zonderlinge praktijken schuldig maak te. Wij laten deze waarschuwing hier volgen „Ecrsame, discrete ende seer lieve broe ders, Ons is te ooren gekomen, dat hier alom- ine door 't land loopt eenen sekeren be drieger, die met schoone woorden den ker- cken ende goethertige predikanten het geit afftroggelt, misbruijekkende daartoe den naem van andere predikanten, die hij te voren angesproken heeft, als oft hij sonder- linge kennisse cleselve hadde. Ende nadc- tnacl dat wij bevinden dat hij dit continu eert te doen (bijna sedert een jaer ber- waerts) op d'een plaetse voor ende d'ati- der nacr, in steden ende in dorpen (als nog onlangs geschiet) so hebben wij goct gevonden de classen alommc hiervan ad vertentie te doen, opdat iegelick een toesie ende oft hem selck een verschene, niet al leen hem geen gelooff en geve, maar ooclc den officier, ist mogclick, acnbrenge, ten evnde hij gestrafft svnde, den armen op sulcker wysc niet meer ontstelc. Ende op dat de broeders te sekerdcr hem mogen kennen, dit is syne gelegentheyt: het is een man van middelbaren stature, vol van acnsiehf, dickachtich van lichaëm ende le den, blondachtich van baert, lieffclick van sprake, bobbende een goet ende eerlick op- sien (dat wonder is in sulckcn bocve). Hij geeft hom uyt voor ccn coopman van Cuc- len (ook meldt hem syn spraeck des oorts gcboortich te syn) en segt. dat hij is ge vangen ende offgeset geweest, nu hier en de dan daer. Hij gact ooclc int bloote wam- bes, sonder mantel. Hij weet te verhalen alle gelegenheyt van de heymelicke gemeenten tot Cuelen, Aken Goch, Gennep, Emmerick. Rees ende andere sowel dc gelegenheyt der predikanten aen- gaende, als den standt der kerken, geefft hem uyt voor een swager als nu van sul- eken predikant als dan van sulckcn. Soni- vvylen vryt hij oock der predikanten doch- teren, hem uvtgevende voor een ryck coop- mans gesel, die met wynen omgaet, ende weet te noemen de voomaemste predikan ten in Hollandt ende Zeelandt. Hij geefft syn selvcn verscheiden namen, dan heet hy Bartel Verbeeck, dan Ba.rt,emeus van Ra, dan Baltbasar Bariens; schrijft somtijds een brief f ken aen den predikant, (dien hij bedriegen wil) quansuys uyt scliaemte, en- do dat so wel in Latyn al in Duytsch; want sulcke brieven syn voorhanden. Het ware te lang om schrwen alle die parten, die hij, so in Hollandt (ende merckelick tot Amsterdam) als oock in Zeelandt ende int Sticht voortgestel t héét ft. Wij hebben oock sekere verclaringe van goeder, handt, dat hy tot Cuelen is uytgcgeesselt, om svne quade fcyten willen. De broeders sal gelie ven dit voor een waerschuwinge te nemen all ist wat late; men mevnde hij was lang wech. Maer corts heef ft hij het noch icwers geopenhaert met syn luegenen. Tware goet dat hij eens betrapt mochte worden. Blijfft den Heere bevolen. Uyt Delff de- sen 29stcn Sentember 1593. De Geclep. en der Suytholl. Synode ende uvt aller name W. I-Ielmichus" De brief laat aan duidelijkheid niet veel te wenschen. Dat deze oplichter listig en handig tc werk ging zal niemand ontken nen. Men ziet. ook wat het optreden van derge lijke personen betreft, dat er niets nieuws onder de zon is. liggend type. De bewapening bestaat uit dc gebruikelijke 3 vuurmonden in den neus verborgen en een geschuttoren achterin met; een zeer ruim schootsveld. Het maxi male plafond van deze machine is 11.000 M. cn dit wordt bereikt nadat het toestel zijn missie heeft volbracht en dus zijn hommenlast heeft uitgeworpen. Met dit toestel heeft de Italiaansche luchtvloot dus een geducht vernietigingswapen, dat bo vendien tegen den modernen jager opge wassen is cn vooral 's nachts de actie van dezen neutraliseert. De draagwijdte van de „B.R. 20" is 74 vierkante meter. De vleugel is voorzien van statisch geequilibreerde ailcrons uitgerust met kleine regelings- klappen. Tusschen aileron en romp zijn de remklappen geplaatst. De romp is recht en regelmatig spitstoeloopend met afgeronde hoeken. Boven den eigenlijken neus is een weinig opvallende geschuts-toren, die draaibaar is, aangebracht. Van hieruit wordt de hommenwerpinrichting bediend. De bestuurders-cabine bevindt zich heele- maal voorban, van waaruit de bemanning in voortdurend contact is met den radio-te legrafist, die in een aparte kamer zit vlak daarachter. De verdediging achteruit wordt naai- boven beveiligd door een geschutsto ren, welke in den romp kan verdwijnen en naar beneden van een ruimte onder den romp uit, bij de inplanting van den vleugel De motoren hebben 18 cylinders in dubbe len stervorm geplaatst, lucht gekoeld en van een gewicht van 725 kg. De zuigerver plaatsing is 45.75 liter. Zij zijn van com pressors voorzien cn brengen door middel van een rcductor een dricbladige Hamilton schroef in beweging. Dc wielen zijn intrek baar. De afmetingen van dezen bommen- merpcr zijn voorts: vleugelspanning 24 m. lengte 10.50 ni. hoogte 3.50 m. Het gewicht bedraagt 0400 kilo (leeg) De verrichtingen zijn: maximum snelheid op 2000 M. hoogte 392 k.m. per uur, op 4000 rn. hoogte 440 k. rn. per uur, op 5000 m. 432 k.m. per uur cn op 0000 in. 418 k.m. per uur. De mini mum snelheid niet open remklappen is 107 km. per uur en zonder remklappen 125 k.m. per uur. De slijgtijden variecren van 6.50 min. tot 22.50 min. voor hoogten van 2000 tot 0000 M. Van dit soort bommen werper zijn voorloopig 50 stuks besteld. Met betonsteenen is vooral in de Jaren na den oorlog in ons land veel geëxperimen teerd. Deze experimenten zijn, zegt de N. R. Crt„ vrijwel zonder uitzondering mislukt cn ons vaderlandsche product, de baksteen, is meester van het terrein gebleven. Inmiddels schijnen dc betonfabrikanten toch niet stil te zitten, men hoort althans hij herhaling van nieuwe fabrieken en uit breiding van bestaande fabrieken vooral in Engeland en Amerika, die betonsteenen volgens nieuwe geperfectionneerde metho den maken. Zoo heeft de toenemende vraag naar het product een Amcrikaansehe firma aanlei ding gegeven tot aanzienlijke uitbreiding van haar fabriek. De onlangs in gebruik genomen installatie geldt als de nieuwste in het gebied ten Westen van Detroit, De eigenlijke fabrielcsinstallatie is onderge bracht' in een gebouw van 27.4 X 9.1 M. ingericht voor het maken van betonnen met selsteenen, lateien, enz. Grint en zand worden door middel van drie liften in een drie afdeelingen bevat tende silo gebracht en van daaruit door hun eigen gewicht naar een weeginrichting gestuwd. Het cement wordt met een zak- U en lift naar dezelfde hoogte gebracht en in den menger gestort. Deze menger met een inhoud van 1.7 M3. moet de grootste van dat soort zijn in cle Vereenigde Staten. Van den menger uit, wordt het beton met goten naar een automatisch werkende ma chine, geleid, die per minuut QVz werksteen kan maken. Per dag kunnen ten naastebij worden gemaakt 3600 holle blokken, me tende 20.3 X 40.6 c.M. of 36.000 betonnen metselsteenen. Hierbij zijn slechts 10 man noodig. Na het uitstooten worden de werkstecnen op kleine karren in den oven gereden. Bij, koud weer gebruikt men stoom, in den zo mer laat men de steenen in een sproeine- vel verharden. De betonnen lateien en liggers zijn van een sterk met gaas gewapend I type. De bewapeningwedloop ter zee Nieuw soort motor voor onder watervaart bij de Duitsche ma rine in gebruik. Admiraal Cavignari, onderstaatssecretaris van marine, heeft, volgons dc N.R.Crt., zoo juist meegedeeld, dat 6 nieuwe torpedoja gers van het type „Alfrcdo Oriani" op sta pel zullen worden gezet te Livorno, waar door deze klasse tot tien wordt uitgebreid. De eerste vier van dit type. nl. de Alfredo Oriani, cle Giosue Carducci, de Vittoria Al- ficri en do Vicenzo-Gorbetli zijn reeds, bijna voltooid. De waterverplaatsing dezer torpe dojagers is 1850 ton. De contractucele snel-, beid werd vastgesteld op 39 knoopen, doch deze zal zeker veel meer bedragen, daar reeds de jagers van een vorige klasse bij dc proefvaarten een snelheid van meer dan 41 knoopen bereikten. De bewapening bestaat uit 4 kanonnen van 120 m.m., 4 luchtdoclkanonnen van 37 m.m., 4 mitrail leurs en 6 torpedolanceerbuizcn van 533 m.m. Engeland heeft een aantal snelle motor booten van 15 m. lengte en voorzien van 4 Ford V 8 motoren (ieder van 75 p.k.) besteld bij de firma Vosper te Portsmouth. Deze vaartuigen dienen voor den patrouille- dienst langs de Britsche kust. Zij krijgen op het voorschip een mitrailleur, midscheeps een dieptebommenwerper en op het achter schip een mrjnvecgtuig. Zij kunnen even tueel 100 man aan boord nemen. Hun maxi mumsnelheid bedraagt 25 knoopen. Dc zee waardigheid moet uitmuntend zijn. Het in aanbouw zijnde Duitsche vlieg kampschip zal 18.500 ton meten, krijgt 14 luchtdoelkanonnen van 15 c.M. en kan 25 vliegtuigen bevatten. De maximumsnelheid is 37 knoopen. Het gordelpantser is 16.5 c.M, dik, het pantser van do commandobrug 8 c.M. Verschillende der nieuwe Duitsche onder- zcebooten zijn voorzien van een motor, wel ke ook bij 'onderwatervaart bruikbaar is en dan op waterstof en zuurstof loopt.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2