IBIS SHAG MADRID BAL-MASQUE lobbelmann lekker... man! omsingeld De strijd bij „General Motors" Syrië wil Alexandrette niet loslaten De aanval in Zuid-Spanje wordt doorgezet De 48-urige werkweek Pro Patria's Directeur, M.P. vanHooijdonk, 80 jaar Hoest bij kinderen Qe Bilt seint Dames- en Kindeik!eeding, Schager Roosjes VOOR DE PIJP. Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. De directie blijft zich tegen be zetting der fabriek verzetten. Onderhandelingen afgebroken De van den kant der „General Motors" opgeworpen kwestie van de verantwoorde lij khcid der regeering voor de bescher ming der eigendommen en de bescherming van de belangen der arbeiders tegen de maatregelen van de minderheid der stakers ■welke beoogen, zich vóór het aanknoopen der onderhandelingen in het bezit van de eigendommen der andere partij te stellen, heeft, volgens Un. Press., de langdurige onderhandelingen tusschcn Knudsen (van de General Motors), Murphy, den gouver neur en Lewis, den vertegenwoordiger der stakers, tot een verstrekkende principe kwestie gemaakt.' Het gaat er om, de regeering verantwoor delijk te stellen voor de onaantastbaarheid van particuliere eigendommen tegen directe handelingen van revolutionairen aard. De stakingstocstand zelf is zoo goed als onveranderd. Beide partijen hebben ver klaringen gepubliceerd, die als definitief ge kwalificeerd worden en die van geen toe nadering blijk geven. Tcrzclfdertijd komen uit andere deelcn des lands berichten binnen over de uitbrei ding der stakingsbeweging tot andere indu strieën. Een van de belangrijkste nieuwe stakingen is die te Jol iet (Illinois) waar de helft der arbeiders van de papierfabriek, de grootste van. het land, werkloos is, wijl r~~ arbeiders een staking met gekruiste armen zijn begonnen, met den eisch: 40 pet. loons- verhooging en 40-urige werkweek. De spanning te Flint. De vierduizend manschappen van de na tionale garde, die de bewakingsdienst on derhouden bij de fabrieken van de Gene ral Motors te Flint, hebben hun waak zaamheid verdubbeld, met het oog op de ■berichten uit Detroit. welke mislukking der onderhandelingen tusschen de beide par tijen melden. De garde staat gereed te be letten, dat relletjes ontstaan tusschen aan hangers en tegenstanders der stakingsbewe ging. De 165.000 inwoners van Flint, waar van een kwart zonder werkzaamheden is tengevolge van de staking, volgen met groote aandacht de ontwikkeling van de besprekingen imet Detroit. De gemeenteraad van Flint heeft op grond van den gespannen toestand den burgemeester der stad gemachtigd het be vel op zich te nemen van alle politietroepen. De Maginot linie Verlenging zal 150 a 200 milli- oen francs kosten. Naar de „United Press" verneemt, zal de voorgenomen uitbreiding en verlenging van de Maginot-linie 150 tot 200 millioen francs kosten en zich over een lengte van 35 kilo meter tusschen Fiertz en Raedersdorf uit strekken. Het moeilijkste probleem, waarmede de Franschen in dit verband hadden rekening te houden, w as te voorkomen dat 't Fransch Zwitsersch verdrag zou worden geschon den, volgens hetwelk, zooals bekend, beide signataire mogendheden zich verplichtten, in het gebeid rond Hucningcn een twaalf kilometer breede niet-verdedigde zone op beide oevers van den Rijn vrij te laten. De nieuw aan te leggen forten zullen buiten deze zone liggen en zich over 7 dor pen in den Elzas verdeelen. De deskundigen van de Franschen gene- ralen staf zijn momenteel bezig, het ter rein te bestudeeren, teneinde eerlang een beslissing te kunnen nemen over het type fort, dat zal moeten worden gebouwd. Er bestaat een keuze tusschen een klein getal machtige forten en een veel groote r aantal kleinere verdedigingswerken. In het laatste geval zal dit gedeelte van de Magi not-linie een diepte van ongeveer tien ki lometer verkrijgen. Naar nog nader wordt vernomen, heeft het laatste plan de grootste kans, te worden verwezenlijkt. De eischen, welke de Syriërs zullen stellen. Volgens berichten in de Syrische pers, zullen de ministers, die een bezoek zullen brengen aan Parijs en Genève, de volgende eischen ten aanzien van Alexandrette stel len: a. Volledige souvereiniteit der Syrische vertegenwoordiging over Alexandrette. b. Benoeming van een gouverneur door SPANJE Een speciale correspondent van Havas -meldt: Voor Madrid is de weg naar Valen- cia afgesneden door de opstandelin gen, die den weg bezetten even boven de samenvloeiing van de Jarama en de Manzanares. De regeeringstroepen hebben thans geen enkele weg meer voor de evacu atie. Alle groote wegen worden van nabij of van verre door de opstande lingen beheerscht. De gevolgen hier van zijn zonder weerga in de geschie denis van het beleg der hoofdstad. Zeven groote wegen leiden uit Madrid. Geen enkele is meer in han den van de regeeringstroepen, zoo dat een vrije verbinding met het oosten des lands niet meer aanwe zig is. De weg van Madrid naar Avi- la, richting la Coruna, is afgesneden onmiddellijk buiten de hoofdstad. De weg van Madrid naar Burgos is afge sneden te Lozoyuela in de Siërra. De weg van Aragon is afgesneden voor Siguenza. Ook de weg naar Valencia is sinds heden voor Arganda afgesne den. De drie overige wegen naar Aranjuez, Toledo en Maqueda zijn ge heel bezet door de rechtschen. Wanneer het opperbevel der regeerings troepen het besluit zou nemen zich niet te laten opsluiten in Madrid als in een fort en het gevaar te loopen van hongersnood en ge brek aan munitie, is er thans voor de evacu atie nog slechts een oplossing: uit Madrid trekken naar Guadalajara. vandaar den weg nemen van Cuenca tot Valencia. Een lange, moeilijke en netelige weg. In officiccle kringen hier is men van mee ning, dat het nieuwe offensief der recht schen nog slechts in het begin is en dat het zonder het minste oponthoud voortgezet zal worden. De achtervolging der vluchtende miliciens bi] Malaga. De hertog van Scvilla, die tot dusver mi litair commandant van Algeciras was, is, volgens Un. Press, door generaal Franco benoemd tot gouverneur van Malaga. Na de bezetting der stad en van haar naaste omgeving zijn de witte troepen thans bezig, de ten Oosten van Malaga ge legen heuvelketens van de roode militie ONTAARDING VAN HET ,ZESDAAGSCHE' SPEL. De werkweek is voor Pijnenburg En vrienden nog te kort. U moet eens zien, hoe op 't gejoel Van t' volk ze létnger wordt Schoon elders menig man met spijt Te wachten zit op „brood", Heeft men in België's havenstad Van werkloosheid geen nood. Zes dagen zijn nog niet genoeg Wie sprak van „overwerk?" Wanneer de renner „onderkruipt", Wordt zijn positie „sterk". Geen vakverbond springt reddend in (Elk uur wordt goed betaald) Van Wijnendael strijkt langs zijn kin, Omdat het sportpeil daalt. de Syrische regeering. c. Alleen de Syrische nationale vlag wordt in het Sandsjak erkend. Autobus bij Manilla verongelukt Op een bergweg in de buurt van de stad Beguio (ongeveer 220 k.m. ten noorden van Manilla), is een autobus in een 70 meter diepe ravijn gestort. De 23 inzittenden, allen Philippijnen, kwamen om het leven. De bergkloof is zeer ontoegankelijk, zoo dat men met de bergingswerkzaamheden groote moeilijkheden ondervindt. Opnieuw terrorisme in Palestina Het terrorisme neemt in Palestina weder toe. Te Saint Jean d' Acre is een vereeni- ging opgelicht van Mohammedanen en Christenen onder het advies „Christus en Mohammed" teneinde de uitbreiding van het Judaisme en de Zionistische politiek te bestrijden. Tegenover het Arabische Co mité heeft de Britsche hooge commissaris uiting gegeven aan de bezorgdheid der Britsche regeering over de handhaving van de orde. Het Arabische blad „Adifa" is verboden. Voorts zijn aan de Noordelijke grens twaalf Joden wegens onwettige im migratie gearresteerd. De Arabische pro testbeweging breidt zich uit. Een aantal voormannen dezer beweging heeft zich aan eengesloten om v. d. gouverneur van Haifa de vrijlating te eischen van de politieke gevangenen, die in verband met de laatste aanslagen zijn opgesloten. DEN HELDER Treffende hulde aan den be jaarden leider. Topprestaties van de dames kenrploeg van het K.N.G.V. Maandag j.1. heeft alhier de heer M. P. van Hooijdonk, de welbekende directeur van de turnvereen. „Pro Patria" zijn 80sten ver jaardag gevierd. Deze dag was des te meer belangrijk, aangezien de grijze leider tevens bijna ge durende een halve eeuw het directeurschap van genoemde vereeniging heeft waargeno men, en dat op een wijze, die men gevoe gelijk boven allen lof verheven mag achten. Uit den aard der zaak had het bestuur der vereeniging besloten dit jubileum tot iets bijzonders te maken en wij kunnen niets anders zeggen dan dat het hier op buiten gewone wijze in geslaagd is. Gisteravond heeft het P.P.-feest in het Casino plaatsgevonden, voor een auditori um, waaronder wij behalve de vele leden der vereeniging een groot aantal oud-leden en vrienden van den smpathicken directeur ontwaarden. Het was voorzitter A. Veen die den avond opende met een kort woord van welkom, speciaal aan het adres van de heide eere leden Schlaniilch en Hagenaar, het bestuur van „Hollands Noorderkwartier" en voorts aan de vertegenwoordigers van tal van turnverecnigingcn en andere plaatselijke organisaties. Na in het kort de belangrijk heid van dezen dag gememoreerd te heb ben, arriveerde de jubilaris en zijn echtge noot e, welken eveneens .door den praeses op hartelijke wijze toegesproken werden. Als stoffelijk blijk van waardeering werd namens de vereeniging geoffreerd een zil veren sigaren-kist inet inscriptie. Als twee de verrassing, die men den directeur be reid had, deelde de heer Veen mede, dat het gelukt was dc damcs-keurploeg van het K.N.G.V. naar Den Helder te krijgen, iets wat een daverende ovatie in de zaal ont ketende. afdeelingen, die zich daar nog verborgen houden, te zuiveren .terwijl zij tegelijker tijd op den weg van Malaga naar Montril de achtervolging van den vluchtenden vij and voortzetten. Volgens te Sevilla ontvangen berichten, zijn in het. verloop van deze achtervolgings actie, waaraan ook het lucht wapen deel neemt, reeds tal van roode militie-mannen gevangen genomen. De opmarsch in Zuid-Spanje wordt met groot elan voortge zet, daar de leiders der opstandelingen willen profiteeren van de inzinking in de rijen der regeeringstroepen. De civiele gouver neur van Malaga verklaarde aan den cor respondent van Havas dat Zaterdag cn Zondag 500 auto's met 25.000 personen de stad hebben verlaten. Hij voegde hieraan toe dat de wegen over een afstand van 30 kilo meter gevuld waren met vluchtelingen, welker aantal hij op 150.000 schatte. Velen hadden meegenomen, wat voor hen het meeste waarde had, n.1. klceren en bedden. Deze menigte vluchtelingen, welke voorna melijk uit vrouwen, kinderen en grijsaards bestond, maakte op den gouverneur een in druk, welke hij, naar hij zeide, nooit zal vergeten. 5000 dooden en gewonden aan regeeringszijde? Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de verliezen der regeeringstroepen, die Malaga hebben verdedigd 5000 dooden en gewonden bedragen, terwijl aan de zijde der opstandelingen 350 man gedood of ge wond zijn. Generaal Kleber gevangen ge nomen? „Le Matin" drukt een uit Londen ontvan gen telegram af, dat als volgt luidt: „Uit Gibraltar wordt geseind, dat oorlogs schepen der rechtschen een Spaansch re- geeringsschip zouden hebben gepraaid, aan boord waarvan verscheidene communisti sche leiders trachten uit Malaga te vluchten. Onder hen zou zich de communistische generaal Kleber bevinden, die kortgeleden uit Madrid was vertrokken om de leiding van de defensie van Malaga op zich te ne men. Troostelooze aanblik van Malaga. Over den toestand te Malaga meldt dc radiozender Teneriffe, dai de stad een troosteloozen aanblik biedt. In alle straten van het stadscentrum staan de huizen in lichte Jaaie. Het ergst is liet stadsdeel eraan toe, waarin de kathedraal zich bevindt. Het kerkgebouw, zelf heeft zwaar geleden. De kerkschatten heeft dc vijand meegenomen. In de stad liggen over al lijken van burgers en de linkschc troepen hebben talrijke gijzelaars gemaakt. De verovering van Malaga is voor den op marsch der rechtsche troepen, zoo meldt de zender verder, van het grootste belang, daar de kortste verbinding met Spaansch Marokko hiermede is hersteld. Van politiek standpunt bekeken, beteekent de verovering voor de rechtschen een groot succes, omdat hiermede de eenige Spaansche stad geval len is,Iwaarin de communisten de alleen heerschappij voerden. In alle andere onder de macht der linkschen staande steden, hebben nl. de anarchisten de overmacht. WlERlNdEHMEKU Jaarvergadering Chr. Boeren- en Tuindersbond afd. W.meer. Onder leiding van den heer A. C. de Graaf was bovengenoemde Landbouw-org. in Ho tel Smit te Middenmeet* Dinsdagavond in jaarvergadering bijeen. Na opening met ge bed en Schriftlezing en welkom, memoreer de spr. in korte trekken het organisatie leven der afd., waarbij met dank mag worden teruggezien op de afgelegde loop baan. Na het weekoverzicht der afd. in 't kort te hebben gememoreerd, kon spr. nog wijzen op do bedrijfsstoring bij de akker- bouwbedrijven, n.1. halmrups en emelben. De veehouderij oogstte voor een groot deel slechte resultaten, door de zoo nadcelig werkende diarrhee. Spr. uit den wcnsch, dat vol moed en vertrouwen op God de toe komst mag worden tegemoet gezien. De Voorz. deelt hierop mede. dat de maximum totaal oppervlakte bieten is be paald op 10 pet. Besloten werd dat hierover 'n volledige samenwerking met de andere Org. nog zal worden gecorrespondeerd. Hierna gaf de Voorz. het woord aan Mr. W. Rip, die een causerie hield over „Orde ning in den Landbouw". Komende tot de vraag: „Wat is ordening", zegt spr. con creet gezegd: een erkennen cn steunen van het economische leven, daar waar de zaak is ontwricht orde te scheppen. De arbeidstoestanden waren vroeger slecht totdat later door organisatorische vorming verbeteringen intraden, hetwelk eveneens zich voordeed hij de bedrijven. In de laatste eeuw zijn hoogte- te dieptepunten ontstaan welke moesten worden herzien. Tegen wan orde dus het beginpunt: orde! Hoezeer het Liberalisme eertijds heeft gefaald, men mag daarentegen niet alle schuld op deze schuiven. Wanneer dan om ordening wordt geroe pen is het taak om sociale en economische ordening te brengen. Een economische orde ning brengt regeling voor het economische leven. Noordig is daarvoor: 1. een behoorlijk stel wetten, opdat er geen chaos of leemten op treden en men is gebonden aan deze. Dan kente 2e. de overheid aan bepaalde instan ties bevoegdheden toe zooals we reeds zeer vele kennen. 3e. Ingrijpen der overheid of de crisismaatregelen betreffende de land bouw, waarmede dan regelend wordt opge treden. In niet agrarische kringen kan men ge makkelijker regelingen tot beperking instel len dan juist bij den landbouw of veeteelt. De bevolkingsaanwas is ook een groot probleem voor het platteland. Om de bedrijven behoorlijk te sanctio- neeren gaf Prof. Minderhoud het voorbeeld: één zoon boer en de overige niet. Een soortgelijke ordening zou volgens spr. te in grijpend zijn, doch een reëele oplossing is uiterst moeilijk. Spr. waarschuwt dan ook sterk tegen groepsegoisme. Door eenige personen werden vragen ge steld welke duidelijk werden beantwoord. Voorzitter bracht spr. hartelijk dank voor dit tweede bezoek. De secretaris, de heer Ten Have, leest de notulen alsmede het jaarverslag 1936. Uit dit 5e jaarverslag stippen wij aan, dat een gestadige groei der afdecling merkbaar is. Het werk cn streven van de vereeniging pas seerde in groote lijnen do revue. Uit bet jaarverslag van den penning meester den heer Th. Oostenburg blijkt, dat de inkomsten met inbegrip kassaldo f232.33 bedroegen; uitgaven f 173.78, batig saldo al- zoo f58.75. Ingekomen stukken. Voor de plaatsing van bijen bestaat geen animo. Voor de instelling van een mclkcur- sus zijn nog geen gegadigden. Hierna werden de vertegenwoordiger» an vereenigingen in de gelegenheid gesteld het woord te voeren. Hiervan werd gebruik gemaakt, reep. door: den heer Breebaart. voorzitter van den Turnkring HolL Noorderkwartier, den heer Schlamilch (eerelid van P.P.), den heer van Loo (O.K.K.), den heer Petters (Qir. Gymn. ver. Turnlust), den heer Goedknecht (voetbalver. Helderden heer de Booy (Ma rine Sportver. Zeemacht), den heer Slot (Lycurgus, Schagen), den heer Kruys (H.B. S.V.) den heer Sleutel („Olympia", Wie- ringerwaard), den heer Fels (Held. Zwem- vereen.), mej. Goedhart (Vakschoolvereen), Jacob Polak (directie Musis Sacrum), en den heer Polak, (directie van liet Casino). Zij allen gewaagden van hun groot re spect ten aanzien van den 80-jarige en de den hun wenschcn vergezeld gaan met bloemstukken. Dit was dan het einde van het meer of ficieel getinte deel van den avond, het welk non-stop werd gecontinueerd met een waarlijk bijzonder aardig geslaagd pro gram van diverse nummers. De hoofdschotel werd gevormd door het optreden van de dames keurploeg, die al lereerst optrad met een demonstratie vrije- ordeoefeningen, die direct al het enthousi asme van de zaal verwierven. Daar werd geturnd op een wijze, zooals men deze maar zelden te zien krijgt en een woord van lof voor den heer Kleerekooper, den leider, zij hier op zijn plaats. Nog eenige malen trad de ploeg op, steeds met toene mend succes, cu wel niet paard-voltige, paardspringen, hrug-oefeningen, en tot slof ringzwaaien. Gymnastiek, welke tot de top klasse behoort cn waarnaar het een lust was te kijken. Men kan trots op deze jonge vrouwen zijn. Tusschcn de bedrijven door was er af wisseling te over. Een jongedame zong met vleugelbegeleiding liedjes, men beluisterde een aardige sketch, de dames van P.P. brachten een vrije-ordeoefening, een aan tal een hypermodern ballet, enz. enz. Eveneens trad voor liet voetlicht hij, voor wien dit alles bestemd was, de heer van Hooijdonk, om te danken voor dit even schitterend als voor hem onverwacht feest. Het was eerst over 12. alvorens er met 't hal een aanvang gemaakt kon worden en men dit feest, dat ieder Pro Patriaan in het algemeen en den lieer van Hooijdonk in het bijzonder nog lang in prettige herinnering zal blijven, al dansende nog enkele uren vervolgde. Het borstje inwrijven met Dampo. Poi 30. Dooi 30 et. Bij Apoth. en Drogisten. 'ampO lucht op u Qonoootl Bestuursverkiezing. Afredend de heeren H. ten Have en E. I-Iiemstra. De heer Hiemstra stelt zich niet herkiesbaar. Herkozen wordt de heer H. ten Have cn gekozen de heer J. Woudstra. Bij de rondvraag werd gewezen op de mo gelijkheid van combineeren van vergaderin gen. Voor de op 17 Februari a.s. door Ir. Van Steen en Ir. Bosma te Middenmeer te hou den lezingen, werden gewenschte cn belang rijke punten van behandeling opgegeven. Hierna volgde sluiting. Bevolkingsonderzoek in de Wie- ringermeer. A.s. Donderdag hoopt de commissie, inge steld tot bevolkingsonderzoek in dc Wierin- gormeer, Middenmeer, voor onderzoekings object. te bezoeken. WlERINGEnWEBF De Wieringemeerfanfare concerteerde Dinsdagavond te Wicringerwerf met het doel de kas te stijven. Deze muzikale attentie werd door de bewoners zeer geapreeïeerd. NOORDSCHARWOUDE. 10 Februari. Uien f 1—1.10. drielingen 1—1.24, grove 1.40, gele nep 4—, peen 2—2.10. kroten f 0.601.10. roode kool f 1.403.10, gele kool f 1.20—1.30, D. witte kool f 1. BROEK 01' LANGFADÏJK. 10 Februari. Uien 1.101.30, drielingen 0.701.20, gro ve f 1.20—1.40, peen f 1.80—2.10. 1000 kg. groene kool f 1 202.50. 2500 kg. kroten f 0. 061.50, 50.000 Kg. roode kool f 1 40—2.50. 175000 "Kg. gele kool f 1.20, 100.000 Kg. D. witte kool f 1. Verwachting: Krachtige, later afnemende Westelijke tot Zuidelijke wind, ge deeltelijk gewolkt, waarschijnlijk nog enkele regen- of hagelbuien, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Krimpende wind met toenemende bewolking, zachter. STOLPEN ERNSTIGE AANRIJDING Dinsdagavond ongeveer half 7 uur heeft alhier op den Schagerweg een ernstig on geluk plaats gehad. Op dat tijdstip stopte de autobus van den heer Van Schcijen, die ongeveer kwart over G uit Schagen vertrekt, voor liet tehuis voor Ouden van Dagen, teneinde mej. F. Bos, moedor in het tehuis te laten uitstap pen. Mej. Bos zou den weg naar het tehuis oversteken cn werd op dat moment gegre pen door een uit dc richting Callantsoog komende luxe-auto. Zij werd op den gens- phal teerden weg geworpen en bekwam daar bij ernstige verwondingen. Dr. Boerma van 't Zand was spoedig ter plaatse en consta teerde een beenbreuk cn (vermoedelijk) een hersenschudding. Het slachtoffer is direct naar een ziekenhuis te Alkmaar overge bracht. Door Rijksveldwachter Overhand van 't Zand wordt een onderzoek ingesteld naar dc schuldvraag. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 753. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan TEMPERATUUR: 5 gr. C is 41 gr. F. RHEUMAT1EK? TERLEP'S RHEUMATIEKSMEERSEL zal U helpen! Eén flesch gebrnikt en de pijn is verdwenen. Prijs per flesch 65 ct. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ. Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE 103 TEL. 99. SCHAGEN. HOUTVEILING STOLPERVLOTBRUG, op VRIJDAG 12 FEBR., 10 uur, bij de Melkfabriek. OUDESLUIS Zaal BUISMAN. Zondag 14 Febr. om luxe prijzen. Aanvang 8 uur. Undergetcckende biedt zich aan voor het maken van alle voorkomende Knippatronen en Pasklaar maken. J. C. KRAP Ged. Costumière, OUDESLUIS. Biedt zich aan Wed., m. 1. als HUISHOUDSTER. zonder loon, liefst bij ouden heer. Brieven onder letter W 37 Boekh. Gebr. GROOT, N. Nie- dorp. Te koop: EEN ZEUG met 11 Biggen. bij D. SCHERMER, Nieuwe Niedorp. Af te geven: BLAUWE EIGENHEIMER- POTERS 30/45 A. VV. KOMEN Jz., Anna Paulpwna, Te koop: Een mooie RONDE TAFEL, voor f 2.50. D. v. d. BEL, Win kel Te koop gevraagd voor weke- lijksche afnamet BROEDEIEREN VAN N.H. BLAUWEN. Brieven onder letter AC, Bur. van dit blad. Voor seizoen 1937 UITVER KOCHT, zoowel hroedeicren, als dagkuikens. Hoendcrp. „Brand wijk", Fokker No. 710 N.H.B. Vermeer No. 2901 W.L., St. Maartensbrug, Tel. 37.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3