De Brabantsche Brief van Nieuwe landbouwfilms Buitenland Chineesche byouterieën Ulvenhout, 12 Februari 1937, Amice. Den Vaslel- avond is weer gepasseerd. Assie- woensdag hebben we alweer gehad, we zitten in den stillen tijd en het jaar draait z'h toe- rèn spoeiend af. Vastelavond Mjah! 'k Ben 'm wezen vieren in Bergen op Zoom, want hier in de contrei en is van den ou- werwetschen vastelavond nie veul anders meer te bespeuren, dan 'n bietje heim wee naar dat ouwe plazier. Langzamerhand wordt 't menschdom te beschaafd, te deftig voor 'n bietje leut. We begraven d'n oogst, wachten op oor log, go!ooven voor zoo wijd 't in onze kraam te pas komt en doen aan politiek. We vreten nialkanders bloed op, haten malkaar hartgrondig, zoeken 't geluk in 'n anders ongeluk en beschouwen b.v. ker mis als ,,'n misselijke vertooning van ruw heid en losbandigheid, van drankmisbruik en onzedelijkheid en van vloeken en ont- eeren van Gods naam". Aldus verleien weck 'n paar raadslejen van Goes, in 'n verzoek aan den Burge meester om afschaf van den Goeschen ker mis. En als ge zooiets leest en ge wist nie be ter, dan zoudt ge 'r op zweren, dat 't mensch dom louter bestaat uit, politieke engelen en uil stemmende duvels. We mengen alleen nog maar „feesten" op commando, naar 't schijnt ,van den polilie- kcling. D'n werkloozo krijgt 'non riks (na 't „feest") de politiekers t re jen op, in huilie succcsnommor, 'nen spiets voorgedragen mee zwarten jas en hoogen hoed, en de „feestgangers" slenteren langs de straat mee 'n brooike in d' band, 'n lecgc portemonnaie en 'n pakskc piraatjes in den zak. Deus ver tooning noemen ze 'n „Volksfeest", En pas den anderen dag weten de feestelingen wat 'h kolossaal feest ze gevierd hebben, want dat Staat dan mee prenten cn vette letters in de kraut En zoo verdort cn verschrompelt 't mensch dom bij gebrek aan 'nen slok echt, schui mend plazier, lijk 'nen plant verlept bij ge brek aan 'n slok frisch water. Amico, ik snap donders goed, wa'k hier boven opgeschreven heb', „revolutie" in de oogen van 't politiekelingcndom, „zonde" in d' óogoii van kwezels en huichelaars „re völütle'^ in d'oogcn van de droogstoppel cultuur. Maar d'n lesten Vastelavond ben ik veul te gelukkig geweest mee 'n bietje omver- wctschen leut, dan da'k er nie 'ns efkens over.uitpakken zou! Eerlijken leut, onder eigen volk, da'k niks „zondiger", „revolutionnairder", noch „uit spattende!'" vind, dan Carnaval in den vreemde, in Nico, of andere dure omgeving. We leven in 'ncn eigengedraaiden tijd! Leut mot worden geëxcuseerd. En „feest" is bena verplichtend. 'Nen pierlala, mee de hakken teugen ocw geweetwel, is nie mcnschweerdig. En hoed- jcs-af-slaan mee 'n „stokkie van faaf spie", is in Holland de grootste geestigheid op „fccst"dagen. 'n Uitgelaten hospartij in 'n dwaas costumeke is „mnouja". Én zoon modern kleefdanske „in" plusminus zondcr- costumeke, is 'n Soiree! Maar allee, wa zal ik er nog meer van zeggen? Ge weet best wa'k bedoel: ik boef 't verschil tusschen eerlijke en geniepige leut, tusschen gezond en ziek plazier. maar óók: tusschen vrijen en opgecommandeerden leut werendig nie stcuviger mee den vinger aan te duion! D'n Blaauwe en ik, we hebben in 't „Krab- bengat".(d'n bijnaam van onze Schcldestad) veul, veul plazier g'ad cn om nie tè veul scheel' oogen te maken, za'k er verders maar over zwijgen! D'n Blaauwe ocherm! „Zoude denken, Dré". vroeg ie me onder- lest: „dat handel en bedrijf 'n bietje beter gaan worden?" „Waarom Tiest, boe vraagde dat zoo?" „Omdat 'k 't gelezen heb, Dré en er, eer lijk gezeed, nog niks van gemorken heb ei gens". „Noeë, Tiest, da's aan te nemen, jonk. 't Is den groot- cn geldhandel, groot-industrie en -bedrijf, die daar éérst iets van merken, ee? Wij komen 'n jaarkc later pas aan trek." „Kemiek", zee-t-ie: ,,'k zou 't, zoo best kun nen gebruiken, 'n bietje meer florisantig- heid", We zwegen. Toen, d'n Tiest: „zeg, Dré, boe zou 't. toch komen, dat wij, kleine keutolmannekcs het langste motton wachten op 'n snufke veur- spoed?" „Ja, Tiest, oe t' precies op m'n vingers voorrekenen, kan 'k nie. Maar ik kan oe wel mee 'n verhaaltje duidelijk maken, boe 'k 't begrijp." „Lot s' hemen", zee d'n Blaauwe gedwee, zette zn tabakspruim wat makkelijker en ging er eigens ook 'ns voor zitten. „Beschouw, Tiest, 't maatschappelijk be stel als 'n zee „Maak 't niet te nat, Dré, nie te nat." „Hou je kop, 'n zee, waarop wij allegaat varen mee ons kleine, kleinere, groote en grootere schepen, ja ook mee de z.g. zee- kasteelen. Daar steekt storm op, de lochten gaan betrekken en „De Bilt vcurspelt mooi weer!" „Zwijg nou toch, Tiest, en 't weer wordt, slechter cn slechter! Wat zien we nou ge beuren De zee gaat „rollen", lijk ze 't. noemen, gaat deinen en golven, 't Zee kasteel ondervindt, grenen last. nog. 't Vaart kalm en vast, door 't weer. over de woelige zee. De kleinere schepen beginnen te te „Zeg maar wiemeien, Dré". „Sjuust! En de notedonkes dansen als be zeten over 't. zeeschuim." „Ge wilt zeggen, Dré: d'n sturm mot nog heel wat erger worden, yeur 't zeekasteel gant w'crrtfdrn én ten léste dansen!" - Tiest! Bij 't kwaaie weer bij de malaise op den maatschappelijkcn Oceaan, zijn 't eerst de kleintjes, die de lasten en de gevaren van 't stormweer gaan ervaren." „Da's 'n goei veurbeeld", zee d'n Tiest: ,,'t laat z'n eigen goed verstaan. Maar nou gaal, d'n sturm liggen Iloe dan?" „Luister." „Ja, pa." ,,'t Sturmwcer is deuzen keer nog nie van dieën aard geweest, dat de zeekasteelen, de weareldzaken er van vergingen. Ze hebben efkens meegedeind, maar 't bad voor' kapi tein, officieren cn scheepsvolk vrijwel geen befcekenis. En nóg is den storm nie heele- gaar. uitgewoeid, de lochten kleeren wel, maar de zee rolt nog na èn 't zeekasteel klieft statig de golven." 'k fcou er haast 'n gedichtje op maken, Dré: woorden van den Blaauwe, muziek Van van Gend en Loos." „De midrielgroote en kleinere vaartuigen, voor zoowijd, ze niet gekelderd zijn, kunnen d'r eigen alweer klaar gaan maken voor 'n vlotte reis, maar de notedopkes, die kluut- schipkes van jou en mij, die hebben nog ge- nogt te tobben, mee 't uitwoeiendc water. Pas als de lochten prachtig-hlauw en de zee spiegelglad is weer, dan kunnen wij weer vortkomen! Zoo zijn wij de lesten, die op stoom komen ,,'k Mot zeggen, Dré, ge hebt 'r 'nen or- dcntelijken pin aan gedraaid!" ,,'t Voorbeeld gaat nog wij er op. Blaauwe!" Hij zette z'n pruim weer naar den ande ren kant van z'n gezicht; 'k had dus aan dacht! ,,'t Komieke is: heel kleine schipkes, lijk 't jouwe b.v., tobben veul mee 't zware weer, maar ze vergaan nie licht. Die zijn zoo locht, die kunnen nie zinken. Die blijven altij op 't water, dikke.ls mee den bo>em naar boven, maar verzuipen doen ze nie! 't. Middel soort, den middelstand, die maakt altij de kwaaiste kans!" D'n Blaauwe knikte. Toon: „dus, al die berichten over betere tijen betreffen nog pas de zeekasteel-affaires. Ik heb dus nog wel efkens d'n tijd vcur ik mijn vlotje weer sturen kan?" ,,'n Borreltje, omdat ge zoo goed geluisterd hebt, Blaauwe!" Wc klonken. „Ik docht wel, da'k bij jou m'n licht kost opsteken, Dré!" „Waarom?" „Gij kunt zoo lekker ouwevrouwen." Ochèrin, 't „scliip" van den Blaauwe. 't Is 'nen merakel, zooals bij teugen den kwaaien tijd opbokst. Om te beginnen beeft ie z'n boerderijke en z'nen vorkenstëelt. Daarnaast doet ie 'n han deltje in turf, limonade cn schietbogen. En dan bezit-ie nog 'n goei recept teugen klets koppen, beweert-ie. „Deuzen zalf is teugen 't „zeer" verklaart-ïe, „en deus fleschke voor den haargroei." Als ge hum aan den gang ziet teugen den crisis, dan bedooit g'oew eigen. Maar 't voornaamste is, hij lépt 't 'm. In November, December gaat ie veul uit slachten en dan beeft ie ook nog z'n hoen derpark van 'n honderd kiepen cn 'n eigen gemaakt broeimacbinen. „Maar aan dat broeimachien hapert iets", zee-t-ie onderlest: „want 't is vergimd daar broeien altij meer hanen uit, dan kie pen". Hij werkt van den vroegen morgen tot den laten avond en z'n Aant je weegt zoe- tekensaan tweehonderd pond! Eigens is ie zoo mager als 'n giraf. Z'nen nek steekt 10 c.M. boven z'n hemdsboordeke uit; z'nen adamsappel rolt daar sjuust doorhenen als 'nen glazen knikker door 'n flesch. En z'n kinders mengt ge allemaal zien, horre! Vijf zijn er nog thuis. D'n oudste, Gra- dus (die biet naar z'n vader, Gradus Bogers zaliger) is onderlest wat schielijk getrouwd, mee den Jaan z'n jongste dochter. Die zitten op Notsol, achter Ulvenhout. En ze hebben 'n kindeke, „om zoo op te freten", zee den Blaauwe. die trotsch is op z'n Grootvader schap. „Ollèe", zee-t-ie: ,,'t moest er tóch van komen. Die twee jong waren mee ginncn stok van malkander af te slaan en as onzen Gradus mee z'n achttiende jaar getrouwd is, dan is ie 'r beter achter dan ik, die 't over m'n vijftigste dee. lederen dag fr&ten ze malkaar weer overnieuw op van liefde cn wat. kan ik als schoon- en grootvader méér verlangen, Dré? En dat d'n Jaan cn ik op zoo'n onverwachte manier familie van mal kaar zijn geworden, kost nie uitblijven goed beschouwd, want we hadden malkaar al vijf- en-twintig jaren gepest." Als ie me al die verbalen zoo op z'n eigen ongezoute maai* leutige manier zat te doen, dan kwam dcii Fielp ook efkens aangesto ken. Den Blaauwe had 'n wageltje turf bij ons gebroebt, dus dén FieTp; dié dat wageltje had zien staan, kwam daar efkens op uit. En als ie den Blaauwe daar zoo op z'n gemak bij me zag zitten, aan 'n bakslee troost cn 'n sigaar, dan zee den bakker: „wa-d-'n leventje, wa-d-'n 'leventje ebben sommigtc menschen toch!" „Ginbeter J.qv.en, dan 'n goei, edelacht bare", ketste d'n Tiest terug. „Ik docht wel, dat g'ier waart, 'k ad ocw gerij al. zien staan", d'n Fielp weer. ,,„Nou ge 'tdaar over hebt, mot jouw vrouw gin turf hebben .van me?" „Die mokt dqkachel, aan, mee de krieken uit mijnen hoven „Aan jou is ök gin juU te verdienen; li monade, vcur oewen winkel?" „Van den zomer, jonk. Wie drinkt er nou limonade? Van 't gedacht; alleen, krijgt 'ncn mensch ai winteiteencp!" „Gin kletskoppen thuis, Fielp, buiten den jouwe?" Toen zee den' Fielp iets, amico, dat voor jouwen krant nie geschikt is. Maar gelachen als ik heb..,,..! Als ge efkens zoo'n, ge- sprekske maar,stillekes laat betijen, dan lacht, g'oew eigen kriek! Mee droge gezichten kletst' d'n humor overentweer- als pingpong! Afijn, 'k wou dan gezegd hebben g'ad: 'k ben mee den Blaauwe naar B. o. Zoom gewicst, Vastelavond wezen vieren. De leut die we daar hebben verstouwd...! D'n stille tijd zullen we wél doorkomen, jongk! We kunnen er voor zes weken teu gen! Allee, ik schei er 'ns af. Veul groeten van Trui en als altij geen liaarke minder van oewen t. a. v. Dré. De Oslo-conferentie Alle staten nemen de uitnoodi- ging aan. De vertegenwoordi gers der Oslo-Stalen komen in Maart naar Nederland. Van alle z.g. Oslo-Staten is thans de toezegging ontvangen, dat zij experts naar de a.s. hier te lande te houden conferentie zullen afvaardi gen. Naar wij vernemen zal de confe rentie niet voor 1 Maart bijeenko men. De broodprijzen De minister herroept een oude verklaring. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft op verzoek van. zijn ambtgenoot van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan de burgemeesters der verschillende gemeenten een circulairedoen toekomen, waarin hij mededeelt, dat zijn circulaire van 2 Octo- bcr 1936, voor zooveel betreft de verhoo ging van de prijzen van het brood, als ver vallen kan woéden-beschouwd. - Aangezien de stijging van den bloemprijs in den laatstcn tijd^ het gevolg is van de;, prijsstijging' op"'de' wereldmarkt" "Tï"3h'""~tfe minister van Handel, Nijverheid en-Seheep- vaa verder geen bemoeienis hebben mét de broodprijzen,'Krachtens de wet van 30 September 1936. Stieren en koeien voor de camera. Twee films over landbouw en veeteelt zullen de ronde doen door heel Nederland. Voorloopig zijn zij nog slechts voor een aantal genóocligden vertoond, doch, vóór zij hier in de buurt komen, wat wel zeker het geval zal zijn, willen wij er vast een en ander over vertellen. ZONDAG 14 FEBRUARI 1937. Hilversum I. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Sportnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.45 „Van staat en maatschappij", causerie. 10,00 Zondagsschool. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 Orgelspel. 12.10 Filmpraatje 12.35 Orgelspel en zang. 1.00 Schilderij-bespreking. I.15 Het Aeolian-orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Concertgebouw-orkest en solisten. 3.45 Gramofoonplaten. 4.10 Schaakles. 4.35 AVRO-Dansorkest. 4.55 Berichten ANP. 5.00 Gesprekken met luisterar. 5.30 Kinderuurtje. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 Gramofoonplaten. 7.00 VARA-Theater-orkest en solisten. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonplaten. 8.30 Strauszconcert uit Weenen. 9.30 Radiojournaal. 9.45 Chansons. 10.30 Omroeporkest en solist. II.00 Berichten ANP. Hierna: Renova-kwintet. 11.30—12.00 AVRO-Dansorkest. Hilversum II. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 10..00 Hoogmis. 11.30 Gramofoonplaten. 11.35 Orgelconcert. 11.50 Gramofoonplaten. 12.15 KRO-orkest. (Om 1.00 boekbespreking). 2,00 Godsd. onderricht voor ouderen. 2.30 KRO-orkest 3.00 „Zes eeuwen Parochie-historie", causerie. 3.15 Gramofoonplaten. 4.15 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria". 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Ethnologische causerie. 8.10 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.20 KRO-orkest en gramofoonplaten. 9.30 Sted. orkest Maastricht m.m.v. solist. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 15 FEBRUARI 1937. Hilversum I. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 10.00^10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonplaten. 11.15 Vervolg Declamatie. I-Iet zijn twee smalfilms, vervaardigd on der leiding van don rijksveeteeltconsulent voor Z.-IIolJ., Ir. P. Verhoeven. De eerste film: „Wat Nederland biedt op rundveegebicd" geeft ons nationaal vee op zijn voordeeligst te zien. Nu, onze koeien mogen er wezen, en men heeft het echter, gezien haar degelijkheid, niet aangedurfd een romannetje door de landelijke opnamen te vlechten. Het is een betrekkelijk nuchter overzicht geworden van het veeteeltwezen, aldus een pastorale zonder herderlijkheid. Niettemin is het voor veehouders een zeer leerzame en.mooie film. Eeii aantal prachtdieren passeert de revue. Er zullen door menigeen wiens boerderij hem lief is, met meer welgevallen worden aangezien dan de magere Mickie-Mausjes. De tweede film „Meer Welvaart" geeft een vertooning van moderne methoden van zuivelbereiding en tal van zaken uit het landbouwbedrijf. Hiermee kan de landman zeker zijn voordeel doen, hoewel het niet te hopen is, dat ons land bedrijf juist zoo ge- elcctrificeerd wordt als men b.v, met bet Amerikaansche van plan is (zie hierover een artikel elders in ons blad). Wij vreezen, dat het dan met de liefde van den boer voor zijn werk, gauw gedaan zou zijn. Een kostbare armband gestolen Een heer en dame uit Rotterdam, die al daar op ziekenbezoek waren geweest, heb ben daarna eenige oogenblikken vertoefd in een café aan het Kleine Gartmanprantsoen. De dame heeft daar bij het bezoeken van het toilet écn gouden armband met diamanten afgedaan en vergeten het klei nood mee te nemen. Toen zij enkele oogen blikken later terugkeerde, nadat zij haar armband had gemist, bleek het kostbare sie raad te zijn. verdwenen. Bij de politie is van dezen diefstal aan gifte gedaan. Botsing tusschen twee auto's Een der inzittenden overleden. Donderdagavond zijn- op- den' Bredaschen- weg, bij het kruispunt Gilze-Rijen, twee auto's met elkaar in botsing gekomen, het geen een inwoner uit Teteringen het leven heeft gekost. Bij genoemd, kruispunt reed een auto, be stuurd door zekeren Theeuwes uit Tete ringen, tegen een vrachtauto van de A.T.O. doordat laatstgenoemde wagen plotseling stopte. De botsing was zoo hevig, dat de naast Theeuwes in de cabine zittende Chr. Oom en, eveneens uit Teteringen, uit den wagen werd geslingerd. Zwaar gewond bleef de man op den weg liggen. liet slachtoffer is naar het Sint Ignntinsziekenhuis te Breda overgebracht, waar hij kort rva aankomst is overleden. Theeuwes werd érnstig aan de hand gewond 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonplaten. 12.451.45 Melody Circle en gramofoonpl. 2.00 Haydn-kwartet. 3.00 Gramofoonplaten en causerie over het vrouwelijk handwerk. 3.30 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 De Ramblers. 5.30 Orgelspel. 6.00 Vervolg Ramblers. 6.30 Muzikale causerie m.m.v. soliste.. 7.20 Veiligheidskwartiertje. 7.30 De Krekeltjes en gramofoonplaten. 8.00 SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonplaten. 8.30 VARA-Grootorkest en solist. 9.30 Declamatie., 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonplaten. 11.0012.00 De Flierefluiters en solist. Hilversum II. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gramofoonplaten) 8.309.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie over Kamerplanten. 3.00—3.45 Causei'ie „Christelijke. Cultuurbe schouwing. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Amsterd. Kamermuziekkwartet. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8,15 Concert door Meisjeskoor. 9.15 Boekbespreking. 9.45 Stichtsch Salonorkest en (.Om 10.00 Berichten A.N.P. 11.0011.30 Gramofoonplaten. Hierna Schriftlezing. Weer een reis om de wereld MISS EARHART. De bekende aviatrice Miss Am el ia Ear- hart heeft bet voornemen aangekondigd, de volgende maand uit Oak'iand in Californië te willen opstijgen voor een vlucht om de wereld met acht tusschenlandingen. Typische Mohammedaansche gewoonte Zooals onze menschen één keer per jaar naar het sprookje van de Gouden Koets kijken, zien de Egyptenaren elk jaar verlan gend uit naar het oogenblik, waarop de Heilige Koets van den Egyptischen koning ter be devaart gaat. Dé „Times" maakte dezer dagen melding van 't feit, dat de Mohammedaansche eerc- monie van de z.g.n. „Mokmal", weer in eere hersteld is. De „Mokrhal" is de koets van den Egyp tischen koning. ïnplaats zelf den pelgrims tocht naar de heilige stad Mekka te onder nemen, zendt de koning zijn koets en met groot fccstvertoon is dezer dagen de stoet voor de pelgrimstocht naar Mekka vertrók ken. In 1925 werd zulk een karavaan onderweg aangerand en sinds-dien werd het vorstelijk voertuig niet meer op den weg tusschen Kairo en Mekka gezien. Er was een speciaal verdrag tusschen Egypte cn Saoedië noodig. om meer door gang te verkrijgen, welke overeenkomst eerst verleden jaar tot stand is gekomen. Op hot groote parade-terrein van Kairo werd dit jaar de heilige tocht ingewijd. Duizenden stonden om het plein om van 't bijzondere schouwspel te geniéten. De draagkoets rustte op een bijzonder groot en kameel, ert op vijf andere kameclore volgde een orkest, dat zeer luid speelde. Zeven keer werden de kameel en voorbij het platform gevoerd waar leden van. den re- gentschapsraad én van de regeering op stonden en toen greep prins-regent Moham med Ali de teugels van den kameel met do draagkoets en gaf die over aan den leider van de karavaan naar Mekka. De draag koets werd toen in optocht cn. met luide muziek naar de moskee gebracht cn gaat heden naar Suez om daar ingescheept te worden. Het Volkscomité voor economisch herstel, onlangs op initiatief van Generaal Tsjang Kai Sjek opge richt, heeft een reuze-idée. KETTINGWINKEL-PLAN. Chineesche fabrikanten cn handelslieden alhier hebben de regeering een plan voorge legd tot het oprichten van een groep van 40 warenhuizen in verschillende deolen van China. Dit plan, waarvoor een kapitaal van twee millioen dollar noodig is, vormt een onderdeel van de, campagne voor Chi- neesch fabrikaat, kien hoopt de warenhui zen op een coöperatieven grondslag te ves tigen, waarbij .de regeering een derde deel van hét kapitaal. verstTekt en de handels lieden.- bankiers en groote fabrikanten het overblijvende deel. Bij het kiezen der plaatsen waarde nieuwe warenhuizen zullen worden gevestigd,- zal begonnen worden met de groote steden en de hoofdplaatsen der provincies. Men wil vermijden een warenhuis te ope nen in plaatsen waar reeds een magazijn van Chineesche artikelen gevestigd is, ten einde een noodlottige concurrentie in den kleinhandel van binnenlandsche goederen te voorkomen. Al degenen, die achter dit „kettingwin kel plan" staan, zijn leden van het volks comité voor economisch herstel, dat onlangs onder aandrang van generaal Tsjang .Kai Sjok is gevormd. Met de massa der Chineesche bevolking als kern, streeft de organisatie naar de ver wezenlijking van haar program voor herstel van den economischcn structuur van de Chineesche natie. De watersnood in Amerika Hulpverleening. De ambtenaren der „Work Progress ad- ministration" uit 48 staten kwamen giste ren onder leiding van Harry Hopkins te Chicago bijeen, teneinde een programma op te stellen tot steunverleening aan de slacht offers van overstroomingen en droogte en aan alle andere lieden, die hulp behoeven. Wederom twintig millioen dol lar voor hulp uitgetrokken. Président Roosevelt heeft Donderdagavond een reeds door het congres aangenomen wetsontwerp geleekend, waarhij nogmaals twintig millioen dollar ter beschikking wordt gesteld tot steunverleening aan de slachtoffers dor overstroomingen in het dal van de Mississippi en de Ohio.

Schager Courant | 1937 | | pagina 10