„Er komt geen oorlog" De Britsche defensieleening Weg naar Valencia bezet DEVRIES Vreugde te Napels DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Diepe indruk te Berlijn Buiienlandsch Overzicht Vergroofingen SPOOR's MOSTERD Spoor s gestampt* Muisjes SpOOr*S z w j fsVrs c h eVa a s KIJKEN is KOOPEN bij CLOECK 'oin'nnl SATERDAG 13 FEBRUARI 1937. 80e Jaargang. No. 10187. Uft0ave der N.V. v.k Tropmon Co. Schogen. F,* 'i Nog een wetboek te verwachten Gisteravond werd te Londen medegedeeld, 'flat de regeering a.s. Dinsdag een nader •witboek zal publicccrcn over den stand van het defensieplan. Men vermoedt, dat dit stuk een uiteenzetting zal behelzen van het programma voor het volgende jaar en den nadruk zal Igggen op de noodzakelijkheid van de reeds aangekondigde leeningen. Ook zal het witboek allerlei inlichtingen geven omtrent den toestand van de luchtstrijd krachten, de vloot en het leger. Het debat over het financieele programma zal dan uitgesteld worden tot Donderdag; men weet, dat het eerst op Woensdag was bepaald. Eventueel zal het debat dan nog de daar aan volgende Maandag worden voortgezet en daarbij zal dan wellicht ook de algemee- ne politieke situatie besproken worden. Duitsche persstemmen Het bericht volgens hetwelk de Britsche minister van financiën, Neville Chambcr- •lain, Donderdag in het Lagerhuis een wets ontwerp heeft ingediend, waarbij de regee ring volmachten vraagt om de eerstvolgen de vijf jaren 400 millioen pond sterling te besteden voor de landsverdediging en wel buiten de gewone jaarlijksche begrootin gen der departementen van oorlog, marine en luchtvaart om, heeft te Berlijn zeer die pen indruk gemaakt. Alle bladen publicoeren op de eer ste pagina over deze aangelegenheid berichten. Zij verklaren met nadruk, dat het de eerste maal is, dat de Britsche regeering in vredestijd een dergelijk besluit neemt. Een zeker gevoel van onbehagen komt tot uit drukking in de commentaren, welke op het bericht worden geleverd. Over het algemeen vragen de bladen zich af, wat de redenen en het doel zijn van de ze bewapeningspolitiek. De meeste bladen zien in het afloopen van het vloótverdrag van Washington een verklaring. Dit zou de Britsche politiek voortaan voor nieuwe ver antwoordelijkheden plaatsen, met name in den Stillen Oceaan. De Deutsche Allgemeine Zeitung geeft een opsomming der bewapening ën verster kingen, welke de laatste maanden in Groot Brittannie zijn ten uitvoer gelegd. Het blad herinnert aan het. woord van generaal Weygand, dat een groot land moet beschikken over een leger, dat beantwoordt aan de behoeflen van zijn politiek. „Wij weten niet", aldus de D.A.Z., „of de Brit sche regeering door zulke gedachten wordt geleid, maar het is gebleken, dat zij de al gemeene Fransche these aanvaardt. Men moet zich de vraag stellen wélke politiek Engeland van plan is te volgen nu het over gaat tot een zoodanige ontwikkeling van zijn bewapening. Weygand sprak in zijn uiteenzetting over den geallieerden te bieden steun. Wij zou den kunnen vragen door deze formule in herinnering te brengen, welke verplichtin gen Engeland is aangegaan en tegenover wien. Het bondgenootschap met Frankrijk dat in December 1936 nauwer werd aangehaald en de besprekingen tusschen de generale sta ven der beide landen laten plaats voor ze kere veronderstellingen." Het blad besluit: Duitschland acht zich zijnerzijds niet verantwoordelijk dergelijke beslissingen der regeering te Londen te heb ben uitgelokt, hoewel een Amerikaansch blad verklaard heeft dat men in Britsche officieele kringen van meening is, dat de Duitsch-Japansche overeenkomst 't Britsche rijk en zijn belangen meer zou bedreigen dan Sovjet Rusland, tegen welk land het zoogenaamd zou zijn gericht. De „Lokalanzeiger" ziet in het Engelsche gebaar een rechtvaardiging te meer voor het Duitsche rijk voort te gaan met zijn be wapening. De „Fuehrer" aldus het blad, „heeft op 30 Januari gezegd, dat ieder land slechts zelf in staat is te beoordeelen, wat het voor zijn verdediging te doen heeft. De Engelsche bewapening gaat slechts Engeland aan, maar het feit, dat de Britsche minister ver wijst naar het witboek van Maart 1936 en de argumenten, welke zijn aangevoerd ten gunste van een politiek van wapening, dat hij voorts bij deze gelegenheid Duitschland heeft genoemd, geeft ons hoop, dat het En gelsche volk, gezien zijn tegenwoordige po gingen, meer begrip zal toonen, indien Duitschland, dat in geographisch opzicht in veel ongunstiger positie verkeert en is bloot gesteld aan de bedreigingen van het bolsje wisme, zijnerzijds alles doet, wat in zijn vermogen is om zijn verdedigingsmiddelen te herstellen, welke men hem vijftien jaren lang heeft geweigerd. De landsverdediging van Japan De helft der begrooting voor den Oorlogsgod. Bij de wijzigingen, die op voorstel van den Japanschen Minister van Financiën, Joeki, in de begrooting zijn aangebracht, zijn de posten voor de defensie slechts wei nig verlaagd, zoodat de bcgrooting voor de landsverdediging nog ongeveer de helft der geheele begrooting vormt. Het kabinet heeft tevens besloten, de be lasting op voorwerpen van dagelijksch ge bruik, die door de regeering-Hirota was ingesteld, aanzienlijk te verlagen, en maat regelen tegen prijsverhooging te nemen. Het parlement zal vóór 15 Februari wor den bijeengeroepen. In politieke kringen verwaoht men, dat na de verlaging der be grooting overeenstemming tusschen regee ring en partijen mogelijk is. Zij leggen er evenwel den nadruk op, dat het kabinet vastbesloten is het parlement te ontbinden; indien de partijen nieuwe moeilijkbeden veroorzaken. DUITSCHLAND IS VREDELIEVEND. Rede van Goebbels te Berlijn. Rijksminister Dr. Goebbels heeft gisteren tn een door 20.000 personen bezochte ver gadering van de gouw Berlijn van de N.S.D.A.P. een rede gehouden over de bin nen- en buitenlandsche politieke vraagstuk ken. Hij zeide o.a. dat de Duitsche regeeringen van 1919 tot 1933 alle dictaten hebben onder teekend, hoewel zij zelf overtuigd waren van de onmogelijkheid deze na te komen. De na- tionaal-socialistische regeering heeft evenwel het dictaat van Versailles verscheurd. Dit heeft ook invloed gehad op het verdere Eu ropa een heeft een einde gemaakt aan het kleinburgerlijk leven in dit werelddeel. Ten aanzien van het bolsjewisme ver klaarde Goebbels, dat als het bolsjewisme propaganda voert tegen het nationaal-socia- lisme en Duitschland, dan propageert Duitschland tegen het bolsjewisme. Er is reeds een scheiding tusschen het bolsjewistische en anti-bolsjewis tische deel van Europa. Het kan Duitschland niet schelen hoe andere landen geregeerd worden, doch in dien het bolsjewisme tracht in West- Europa een nieuwen aanvalsweg te scheppen, dan zal Duitschland zich hiertegen verzetten en met voldoe ning constateert Goebbels -dat ook an dere landen het gevaar beginnen in te zien. Niemand beweert, dat de vliegvelden in Tsjecho Slowakije door de Sovjet-Unie zijn aangelegd, doch evenmin zal iemand ont kennen, dat Tsjecho Slowakije een verbond heeft met de Sovjet-Unie, zoodat eventueel deze vliegvelden ter beschikking van de .vliegtuigen van Moskou zullen staan. Verder sprak Goebbels over de goede be trekkingen tusschen Duitschland en Italië. Ook met Oostenrijk en Polen worden goe- taliaansche prins geboren Uit Napels vernemen wij, dat de Prinses van Piemont gistermiddag het leven heeft geschonken aan een zoon. DE BLIJDE GEBEURTENIS IN HET KONINKLIJK HUIS HET PAS GEBOREN PRINSJE ZAL VICTOR EMMANUEL, PRINS VAN NAPELS HEETEN. Napels verkeert in feestvreugde over de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis, de geboorte van een jong prinsje in het ge zin van den prins en de prinses van Pie mont, waarvan elders in dit nummer reeds in een kort bericht melding wordt gemaakt GOEBBELS. de betrekkingen onderhouden cn Duitsch land hoopt dat ook de Danziger kwestie de finitief zal worden geregeld. Over de internationale beweringen ten aanzien van een komenden oorlog zeide Goebbels, dat geen oorlog zal komen. Duitschland valt niemand aan en hij ge looft, dat ook niemand lust heeft Duitsch land aan te vallen. De Fuehrer noch het Duitsche volk willen oorlog en in Duitsch land bestaat geen generaalskliek, die den oorlog verlangt. Aan het slot van zijn rede behandelde Goebbels de binnenlandsche kwesties. Het gewichtigste probleem noemde hij de op voeding: „Wij willen de kerk haar recht ge ven, doch wij verlangen ons recht". De minister verdedigde de eenheidsschool. In het godsdienstonderricht kan men de kin deren volgens godsdienstige richting ver- deelen, doch wanneer Duitsch of geschiede nis wordt onderwezen, bestaan slechts Duit sche kinderen» KROONPRINSES MARIE JOSè Moeder en kind maken het goed. De pas geboren prins ziet er kern gezond uit. Hij heeft zwarte oogen en donker blond haar De duce heeft direct, nadat hij van den prefect van het Koninklijk paleis en eersten adjudant van den prins van Piemont het nieuws had vernomen, de vreugde der fas cistische regecring en van de geheele natie tot uitdrukking gebracht in golukwenschen welke hij heeft gericht tot. liet koninklijke paar en den prins cn pitn.^s van Piemont. Ook de Paus heeft het prinsje zijn eersten zegen gezonden. Groote feestvreugde in het ge heele land Er zal drie dagen worden gevlagd. Ter gelegenheid van deze blijde gebeurte nis zal op 13, 14 en 15 Februari worden ge vlagd. De openbare gebouwen zullen deze drie dagen desavonds geïllumineerd zijn De openbare diensten cn de scholen zullen Maandag gesloten zijn. In alle steden van Italië was de feest vreugde spontaan en zeer groot. Te Rome werd hetn ieuws van de geboorte bekend gemaakt door. 01 kanonschoten. Van vijf uur tot half zes gisterenmiddag hebben de klokken van het capitool geluid. Van alle openbare gebouwen hangt de nationale driekleur, terwijl ook de burge rij de vlaggen heeft uitgestoken. Het prinsje zal Victor Emmanuel worden genoemd, naar zijn grootvader den Koning van Italië. Daar hij in de provincie Napels geboren is zal hij volgens Havas, als vermoedelijke erf genaam van den troon volgens de traditie van het huis van Savove prins van Napels zijn, welke titel ook de tegenwoordige ko ning Victor Emmanuel voor zijn troonbe stijging heeft gedragen. Gasbellen Als de eenzame reiziger, vermoeid na een stevige wandeling, zich neerzet aan een met rijke vegetatie omgroeide poel, wordt na de eerste minuten van wegsoezen in het wel behagen der rust al spoedig de belangstel ling weer gewekt voor het leven rondom. Het oog wordt dan allicht getrokken door de duizenden kleine luchtbelletjes, welke het koele wateroppervlak als het ware doen leven. Voor den oppervlakkige is dit slechts een bewegen van waterdeeltjes, een verschijn scl van denzelfden aard als het voorbij- zeilen van de schapenwolkjes en het rui- schen van den wind. Maar de meer ernstige toeschouwer geeft er zich rekenschap van, dat door onder die zilveren waterspiegel een leven van op bouw en vergaan zich afspeelt, waaraan milHarden microben en schimmels deelne men', oogenschijnlijk in rustig tempo plant aardig en dierlijk leven omzettend in het laagveen, waaruit weer nieuw leven en nieuwe mogelijkheden zullen omhoogschie- ten. Plots verheft zich echter een donkere groote luchtbel temidden van de vele klei nere, staat eenige seconden trillend stil, sid derend onder de druk der gassen, welke haar van onderaf voeden, om dan uiteen te spatten en weer te verdwijnen zonder eenig spoor na te laten. Slechts de overtuiging, dat groote spannin gen het verteringsproces begeleiden, blijft bij den toeschouwer achter. Ook ben hem, die zich dagelijks rekenschap geeft van het groote wereldgebeuren en die de duim tracht te leggen op de koortsachtig kloppende pols van de internationale poli tiek, treden herhaaldelijk gewaarwordingen op, verwant aan die welke de groote gasbel bij onzen eenzamen wandelaar opwekte. Wij zien het borrelen aan de oppervlakte van het internationale leven en bevroeden daaronder sloopende en ook bouwende krach ten. Redevoeringen persuitingen, vervolgingen en tegenwerkingen, zij allen geven fleur en beweging aan het tafereel dat zich voor ons afspeelt. Tot onverwachts een groot gasbel onze aandacht vraagt, zooals bijvoorbeeld gis teren, toen Chamberlain in het Britscho parlement een extra leening van 400 mil lioen pond sterling aanvroeg. Dan krijgt men eerst een juist beeld van de geweldige spanningen, welke in onze wereld soms voor het speurend oog van den toeschouwer verborgen blijven. En met schrik bemerken wij. dat de druk wel tot groote hoogte moet zijn gestegen, om tot dergelijke maatregelen te moeten overgaan. Met deze cijfers voor oogen vraagt men zich af of alle mededeelingen over een we deropleving van het economisch leven wel op gezonde basis zijn gegrondvest en of er niet eerder sprake is van een kunstmatig proces, dat zich straks door een nog die pere val dan wij reeds beleefden, zal wre ken. De mcnsch is bezig zijn rijkdommen in den schoot van God Mars te werpen. Zijn zweet cn bloed ten offer te brengen aan een waandenkbeeld. Na Engeland zal ook de overige wereld weer moeten volgen. Maar wie kan het rijke Albion overbie- den? Het is dan ook geen wonder, dat men zich in Berlijn en Rome even de oogen uit wrijft bij het lezen van de voornemens van John Buil en toch wel wat beduusd is, van de ijver waarmede de Britten zich aan be wapenen zetten. Men voelt daar het verzet tegen de eigen nationalistische aspiraties groeien en gaat begrijpen, dat het spel van kat en muis, dat Mussolini en Hitier met zooveel virtu ositeit hebben gespeeld, zijn natuurlijke rem vindt in het verzet der benadeelden. Het voortdurende overleg in financieele zaken tusschen New York. Parijs en Lon den wijst, er mede op, dat de drie groote democraten ernstige plannen beramen tot een gezamenlijke at ie. Kan het zijn, dat de 400 millioen moeten dienen om de heeren dictators gedwee te ma ken en ze tot een grootere inschikkelijkheid te dwingen? Wij kunnen de idéé niet van ons afzetten, dat de ietwat theatrale wijze waarop het. Britsche lecningsvoorstel werd gedaan, en het geweldige, alles overtreffende cijfer daar van, mede zijn ingegeven door het verlan gen om door overbluffing te bereiken wat met ondcrhadcnlingen onmogelijk bleek. De verhouding tusschen Finland en Rusland Holsti over zijn bezoek aan Moskou. Dè Finsche minister van Buitenlandsche Zaken, Holsti, is gisterenmorgen van zijn reis naar Moskou teruggekeerd. Hij heeft de pers nog weinig mededeelingen over de resultaten van zijn reis gedaan, omdat hij eerst de andere leden der regeering op de hoogte wilde stellen. Wel heeft hij ver klaard, dat zijn bezoek aan de Russische hoofdstad meer vruchten heeft afgeworpen, dan hij verwacht had. De besprekingen te Moskou kunnen den grondslag voor vriend schappelijke samenwerking tusschen beide landen vormen, met dien verstande, dat Fin land zich blijft richten naar de Scandinaaf- sche landen en trouw blijft aan zijn ver plichtingen als lid van den volkenbond. Ook economische aangelegenheden zijn te Moskou besproken Holsti zeide tenslotte, dat zijn eerstvol gende bezoek Tallin zal gelden. Binnenkort kan men ook Buitenlandsche bezoeken aan Helsinki verwachten. SPANJE Opnieuw Italianen ontscheept Volgens een bericht uit rechtschen koker hebben de colonnes van gene raal Varela, na den rechteroever van de Jarama geheel te hebben „ge zuiverd" en San Martin de la Vega te hebben bezet, waar een kern van tegenstanders nog weerstand bood, haar voorhoede opgeschoven tot voor- bi] den weg van Chinchon, die dienst doet als verbinding met Va lencia tusschen Vaciamadrid en Ar- ganda. Sinds den aanvang van het nieuwe offensief zijn de rechtschen nu opgerukt over een diepte van 20 K.M. en een breedte van 15 K.M. De rechtsche colonnes zijn met hun eer ste afdeelingen in het Noorden bij Arganda aangekomen en in het Zui den voor Morata de Tajuna. Nadere berichten melden, dat de troepei van generaal Mola zich nu over versche: dene kilometers langs den weg Madrid Valencia hebben gelegerd. De verschepin van meer dan KXX) Italianen voor Malag schijnt geschied te zijn met een Italiaanscis pantserschip. Op hevel der rechtsche auto riteiten vormde de politie een cordon rond om de plaats, waar de manschappen aan land gingen. De hulptroepen zijn vermoe delijk bestemd voor den opmarsch naar Almeria. Gistermorgen in de vroegte hebben rechtsche oorlogsschepen Valencia gebombardeerd. Waarschijnlijk wil den zij de hoogovens van Sagunto treffen. Volgens de eerste berichten zijn de granaten echter grootendeels terechtgekomen bij Alboraya. De schade zou gering zijn, en er schij nen geen slachtoffers gevallen te zijn Er werd onmiddellijk alarm gemaakt doch de bevolking behield haar kalmte. De telefonische verbinding met Madrid is, na twee dagen verbroken te zijn geweest, hersteld. Wegens het mooie weer verschenen voor het eerst na een week ook weer bom menwerpers om hun vernielend werk overi gens alleen tot de buitenwijken te beperken. In diplomatieke kringen te Londen was men voorts gisteravond zeer pessimistisch ten aanzien van de werkzaamheden der af zijdigheidscommissie, vooral op grond van de weigering van Portugal, om een controle stelsel aan zijn grens van Spanje toe te staan Men weet dat de speciale onder-commissie 'isteren haar werkzaamheden heeft moeter staken, omdat de Portugeesche vertegen woordiger nog geen instructies van zijn r« geering ontvangen had. HET VERTROUWDE ADRES VOOR NAAR ELKE FOTO, IN ARTISTIEKE UITVOERING. - FOTOGRAFISCH KUNSTATELIER - ARPAD MOLDOVAN NIEUWE N I E D O R P cprtop's specerijen jrwvjn in stkooiiusjes WIJ Verwijzen.... naar de steeds Rijzende Prijzender materialen DOE Wijs... en bestel nog beden de aanleg eener Verwarmingsinsfallatie bij y "ttechn. bureau koningstraat 6 alkmaar telefoon 2197-3897 TANDH. INRICHTING CAFé „CENTRUM", MARKT. S c h a g e n. Spreekuur van den Tandarts eiken Donderdag, 9%1 uur. Geheele gebitten f 30-. trekken inbegrepen Consult kosteloos. Lage tarieven.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1