Spanning op het vliegveld Wereldkampioenschappen hardrijden Het brood wordt duurder Een toren-probleem Binnenland Krankzinnige «laat verpleger neer Een huwelijksbootje, dat niet varen wou Zonden in de lucht De overval op een post-auto 25~jarige jongen De Alkmaarsche H.B.S. -er terecht De schipper streed en volhardde Zaterdag 13 Februari 1937 Derde blad Ir. de Kok over tijd. Ir. de Kok, directeur van de K.P.M., die zooals men weet, met een vliegtuig naar Indië onderweg is, is gisteren veilig op het vliegveld Tjililitan bij Batavia geland. Aan het eind van zijn vlucht kwam een noodweer opzetten. De lucht raakte volko men dicht en de regen viel in dichte stroo men neer. Toen de vlieger niet op het ver wachte tijdstip arriveerde, begon men er zich terdege ongerust te maken. Op het vliegveld werden lichtfakkels ontstoken, me de om den Chineesdien sportvlieger Khouw Khe Hien, die Ir. de Kok tegemoet zou vlie gen, van dienst te zijn. De duisternis nam zeer snel toe en nóch van het vliegtuig van de Kok, nóch van het door den Chi nees bestuurde toestel was een spoor te be kennen. De meening werd nu geopperd, dat de heer de Kok wellicht te Serang of Be- kasi zou zijn geland. Doch ook op deze pos ten had men niets gezien. Na geruïmen tijd bracht motorengeronk echter de goede stemming onder de wach tenden, onder wie ook Jhr. van Karnebeek zich bevond, er weer in en inderdaad kwam het vliegtuig na eenige oogenblikken veilig neer. POLITIE TE BREDA SLAAT GOEDEN SLAG. Trouw kerkbezoeker. De politie van Princenhage heeft Donder dag zekeren M. L. aangehouden die in de St. Martinuskerk aldaar had ingebroken. Bij het verhoor heeft L. bekend in October "3 eveneens in de St. Martinuskerk te hebben ingebroken. Bovendien bekende hij tweemaal een inbraak te hebben gepleegd in de kerk aan het Liesbosch te Princen hage. Het onderzoek van de politie duurt nog voort. HET GEMAK DIENT DEN MENSCH. Een orgel met lift-installatle In het nieuwe bioscooptheater dat over eenige maanden op het Rembrandtsplein te Amsterdam verrijzen zal, zal een orgel wor den gebouwd, dat bij iedere voorstelling met speeltafel, organist en al automatisch voor de oogen van het publiek verrijzen zal. Men draait een handel om èn er is muziek! SCHAATSENRIJDEN. Langedijk en Koops nemen deel. Heden en morgen worden te Oslo de we reld'kampioenschappen in het hardrijden op de schaats gehouden, waaraan van Neder landsche zijde wordt deel genomen door J. Langedijk en R. Koops. In totaal hebben 20 rijders ingeschreven Onder de sterkste deelnemers treffen wij aan den drievoudigen Olympischen kampi oen Ivar Ballangrud, verder den Europee- schen kampioen Michael Staksrud, Hans Engneslangcn en Charles Mathiscn (allen Noorwegen), de Finnen Ossi Blomqvist, Bir- ger Vasenius en Ojala, de Oostenrijkers Stiepl en Wazulek. Motie van de Nederlandsche bakkers. Rotterdam is bru taal. Verhooging broodprijs met 1 cent. Zooals men zich herinnert, nam de regee ring, onmiddellijk na het loslaten van den gouden standaard, maatregelen om onrede lijke prijsstijging van een aantal levensbe hoeften tegen te gaan. Het Handelsbl. teekent aan. dat de brood kwestie al héél radicaal geregeld was: de regeering gaf den meelfabrikanten n.1. op dracht, om de bloem tegen den zelfden prijs aan de bakkers te blijven leveren als op den dag der depreciatie had gegolden. Het bedrijfsverlies, dat hieruit voortvloeide voor de fabrikanten wegens stijging van den prijs der 65 pet. vermalen buitenland- sche tarwe, werd hen uit het Landbouw crisisfonds vergoed (z.g. bonificatie-rege ling). Aan den anderen kant kon zij nu den bakkers verbieden, om den broodprijs te verhoogen; immers de meelprijs was „be vroren." Een bijkomstige omstandigheid was, dat de bakkers hun prijs juist in diezelfde week met een cent zouden verhoogen, omdat het meel reeds geruimen tijd dus vóór de de preciatie in prijs was gestegen, als ge volg van natuurlijke prijsstijging op de tar- wemarkt. Op den valreep werd hun dus óók de ge legenheid ontomen, omd eze door con currentie lang uitgestelde en los van de de preciatie staande prijsverhooging in te voeren. Door de stijging van den meelprijs zou de broodpijs volgens nauwkeurige be rekening, met 2 et. moeten worden ver hoogd. Daarbij gesteld de cent, die er nog vóór de devaluatie bij zou komen, zou er dus 3 ct. per brood opgelegd moeten worden Rotterdam is zoo vrij geweest, zich van het verbod niets aan te trekken en ver hoogt per Maandag a.s. den broodprijs met 1 cent. Het besluit tot die verhooging is genomen door de Vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf. De Rotterdamsche brood- bakkerspatroonsvereeniging. de R.K. bak kerspat roonsvereeniging St. Clemens en het Comité Goedkoop Brood. Deze verhooging is een gevolg van de prijsverhooging van de grondstoffen, Alle patroons hebben zich verbonden op den door hen berekenden een algemeen gang bare prijs bestaat sedert lang niet meer prijs dezen cent verhooging te leggen. De Nederl. Vereen, van Werkge vers in het Bakkersbedrijf maakt er werk van. Genoemde vereeniging deelt mede, dat in de algemeene ledenvergadering, welke op Donderdag 11 Februari j.1. te 's-Gravenhage w?rd gehouden, met algemeene stemmen een motie, welke ter kénniy van de bevoegde re- gecringsinstanties zal worden gebracht, is aangenomen en welke elders op deze pagina staat afgedruka. In Amsterdam is de pittoresque waterto ren aan het einde van den Amsteldijk jaren geleden gesloopt, omdat hij niet meer noodig was. Dat men echter een watertoren gaat bou wen, wanneer zulks niet noodig is, schijnt ook voor te komen! Door tot nu toe onbekende oorzaak stortte een brug over de Duitsche rivier, de Sadle, plotseling ineen. Het scheepsverkeer werd hierdoor volkomen stilgelegd. Prijs van binnenlandschc tarwe boven de richtprijs gestegen Opheffing van maalgebod ge vraagd. 's-Gravenhage De Nederlandsche ver eeniging van werkgevers in het bakkersbe drijf deelt mede, dat in de algemeene leden vergadering, welke Donderdag 11 Februari j.1. te 's-Gravenhage werd gehouden, met algemeene stemmen een motie, welke ter kennis van de bevoegde regeeringsinstan- ties zal worden gebracht, is aangenomen en waarvan de inhoud hieronder volgt Do Nederlandsche vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf, in algemeene vergadering bijeen te 's-Gravenhage op Donderdag 11 Februari geconstateerd hebbende, dat de prijs van de binnenlandsche tarwe thans is gestegen tot ver boven den richtprijs, besluit met al gemeene stemmen er bij de regee ring op aan te dringen thans oogen- blikkelijk over te gaan tot opheffing van het maalgebod, intrekking van de monopolie-heffing op tarwe en ter vervanging van het huidige sys teem van crisis-maatregelen ten be hoeve van den tarwesteun in te stellen een divergeerend invoerrecht op tarwe en tarwe-producten, zulks ter bescherming van de belangen van den akkerbouw in geval de ■tarweprijs zou zakken tot beneden den huidigen richtprijs. Besluit voorts er bij de regeering met den meesten klem op aan te dringen, de crisis heffingen op andere bakkerij-grondstoffen, in casu melkpoeder, vetten en oliën te ver lagen, zulks aangezien zij vreest, dat een te hooge broodprijs noodzakelijkerwijze zal leiden tot vermindering der consumptie. Een verpleegde van het krank zinnigengesticht „Endegeest" te Leiden slaat verpleger met een schop op het hoofd. Slachtoffer nog steeds bewusteloos. Gistermorgen te half elf is een verpleger van de inrichting der gemeente Leiden voor de verpleging van krankzinnigen „Ende geest" de heer Kruizinga, sociaal-democra tisch raadslid van Oegstgeest, door een der verpleegden met een schop neergeslagen en zeer ernstig verwond. Omtrent de toedracht van het gebeurde vernemen wij dat enkele verpleegden onder toezicht bezig waren met in het park van de inrichting doode struiken te verwijderen en deze door nieuwe te vervangen. Een ver pleegde liet bij dit werk de klacht hooren dat de schop, die hij gebruikte, te bot was, waarop de heer Kruizinga hem eenige aan wijzingen gaf om te toonen, dat het werk met eenige inspanning wel verricht kon worden. Toen de heer Kruizinga zich even omwendde, viel de patiënt hem plotseling aan en bracht hem met de schop enkele zware slagen op het hoofd toe. De heer Kruizinga stortte neer, doch vóór de ver pleegde hem opnieuw kon aanvallen, werd hij door andere toegeschoten verplegers overmeesterd. Het slachtoffer werd in bewusteloozen toe stand naar het Academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar bleek, dat in den schedel een gat was ontstaan, doch dat de hersenen niet waren geraakt. Ofschoon de heer Kruizinga vanmorgen nog bewusteloos was, wordt zijn toestand niet levensgevaar lij le geacht. Tusschen muur en lorrie bekneld Doodelijk ongeval in gemeente gasfabriek te Amsterdam. Een ernstig ongeval heeft zich gisteren morgen in de vroegte te ruim zes uur voorgedaan in de gemeente-gasfabriek aan den Haarlemmerweg te Amsterdam. In de stokerij van de gasfabriek bevindt zich een lorriebaan, waarop gloeiende cokes door middel van lorries vanuit ovens naar de bluschinrichting van de fabriek wordt gereden. De wagens worden automatisch in beweging gezet door op een knop te druk ken. Door nog niet opgeloste oorzaak is plot seling de stroom ingeschakeld, waardoor de lorries in werking zijn gekomen Een 43-jari- ge arbeider, die zich in de nabijheid van de rails bevond, werd door een der wagens ge grepen en tegen een muur gedrukt. Onmiddellijk werd de stroom uitgescha keld, doch het was toen reeds te laat De ongelukkige bleek te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Bin nengasthuis vervoerd. Een reizende inbreker Te Zaandam is heden een 37-jarige man, zonder vaste woonplaats, voorgeleid, ver dacht aldaar tweemaal geld en goederen uit winkels te hebben ontvreemd. De man is te Schiedam gearresteerd, waar hij op heeterdaad betrapt werd bij het stelen van geld uit een sigarenwinkel Gebleken is, dat de man zich behalve aan gemelde feiten, nog heeft schuldig gemaakt aan inbraken te Wassenaar, Haarlem, Wor- merveer, Zaandam, Bussum, Zeist, Den Haag en Rotterdam. De aangehoudene ontkent alle schuld. Hij is evenwel door een winkelier te Zaandam herkend. Verbreking van een huwelijks belofte. Bruid eischt schade vergoeding. Een Rotterdamsch koopman had aan een Dortmundsche jongedame en zij aan heui de belofte van trouw gedaan, welke be loften waren gevolgd door aangifte des hu welijks bij den ambtenaar van den burger lijken stand, door wiens zorg het huwelijk werd afgekondigd. Doch voor den huwelijksdag verbrak de bruidegom zijn trouwbelofte, zoodat dit hu welijksbootje niet kon uitvaren. De bruid had inmiddels voor haar rekening al lerlei meubelen, linnengoed, tafelzilver, glas, aardewerk, keukengerei enz. en tevens de bruidskleeding e.d. aangeschaft en zij vor derde op grond van art. 113 lid 2 van het Burgerlijk Wetboek schadevergoeding. Rechtbank en gerechtshof te 's-Graven hage verklaarden evenwel de eischeres in haar vordering niet ontvankelijk. Het hof overwoog daarbij, dat naar de geschiedenis van art. 113 aantoont, de wetgever heeft willen breken met iedere verbindende kracht vroeger hier te lande aan touwbeloften toe gekend en dan ook ieder bedrag tot scha deloosstelling uit hoofde der niet-vervulling van de beloften heeft nietig verklaard, waarop slechts een uitzondering is gemaakt in het geval vermeld in lid 2 van art. 113, „kennelijk omdat het dan niet bij beloften is gebleven doch aan die belofte reeds uit voering is gegeven." Laatstbedoeld geval achtte het hof niet aanwezig, waar vaststond, dat de bedoelde goederen waren aangeschaft vóór de aan gifte des huwelijks, zoodat het in dezen ge leden verlies, naar 's Hofs oordeel niet voor schadevergoeding in aanmerking kan ko men, zelfs al stond vast (hetgeen door den ex-bruidegom werd betwist), dat de ex-bruid schade had geleden. De Dortmundsche bruid ging in hooger beroep. De Dortmundsche ging daarop in cassa tie bij den Hoogen Raad, welk college van oordeel bleek, dat de strekking der wet dui delijk deze is, dat slechts wanneer door aangifte en afkondiging als voormeld de ernst van de huwelijksplannen is gebleken, de verbreking der trouwbelofte de verplich ting tot vergoeding dor volledige schade doet intreden, welke in het vroegere recht aan verbreking van iedere trouwbelofte was verbonden. Bij de door het Hof toegepaste wetsuit- lcgging zou, aldus overwoog de Hooge Raad, het wetsvoorschrift wel haast nimmer toe passing kunnen vinden. Uit de aangifte en de afkondiging des huwelijks was hier ge bleken, dat een vertrouwen op de huwelijks belofte ook voor de aangifte alleszins ge rechtvaardigd was, terwij L daarenboven bij de opvatting van het Hof art. 113 lid 2 zoo goed als alle beteekenis zou missen, daar in dergelijke gevallen het huren van een woning en het koopen van meubelen enz. niet plegen te geschieden in het veel al korte tijdsverloop, gelegen tusschen aangif te en afkondiging des huwelijks en het sluiten daarvan. De Hooge Raad vernietigde op grond van een en ander het arrest en wees de zaak om formeele redenen terug naar het Haagsche Gerechtshof ter verdere berechting. Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den eerste luitenant vlieger P. J. E. J., die door den krijgsraad te 's-Herto- genbosch was veroordeeld tot een geldboete van twintig gulden, subs. 10 dagen hechten, wegens te laag vliegen, welke wandaad in de wet aldus omschreven wordt: „het de luchtvaart uitoefenen op zoodanige wijze, dat de openbare orde of veiligheid wordt verstoord of in gevaar gebracht." Er waren echter geen bewijzen voor des vliegers vergrijp aanwezig. Het hof ver klaarde ook het ten laste gelegde niet wet tig en overtuigend bewezen en sprak be klaagde vrij. De luit' vloog te laag En de rechters te hoog. Want 't laag-vliegen was niet bewezen. Getuigen zoo vaag En de vlieger in 't oog Van een ieder voldoende gerezen De Raad was wel kwaad Om den lagen daad, Wie maakt nu de luchtvaart te schande? Op zijn huid kreeg de luit' Ging de rechtzaal uit Met de volgende reprimande: „Vlieg Je laag, In je kraag Pakt de krijgsraad Je beet, Of je botst zelf op boamen en da ken." Vlieg Je hoog, In het oog. Van een ieder die 't weet, Moet je dalen en landingen maïcen Er was eens een ingenieur, die een hooge toren bouwde achter zijn landhuis, niet om er een Doornroosje in op te sluiten, maar om de besproeiing van zijn tuin te vergemakke lijken (zeide hij). Zijn buuiman, een jonk heer, meende echter dat de toren was opge richt om hem het uitzicht te belemmeren. Hooge boomen vangen veel wind en de arme watertoren wist nu zelf niet meer waarom hij daar stond, in den tuin, achter de fraaie huizen, neerkijkend op het voetpad beneden hem, om welk pad zijn eigenaar óók al ru zie had gehad met den jonkheer De rechtbank zou de redenen van zijn be staan doorgronden. Dit was echter gemak kelijker gezegd dan gedaan. Het gerechtshof te Arnhem, dat het dichtst in de buurt was (alles speelde zich af te Berg-en-Dal bij Nijmegen) en het dus het beste kon weten, meende dat de watertoren, gezien haar nut tigheid, recht had daar te prijken, doch de rechtbank te 's-Hertogenbosch, hield reke ning met de duistere bedoelingen van den bouwer, want op de plek waar nu de water toren stónd, was vroeger een lange paal met lappen er om verrezen. Duidelijker had de ingenieur niet kunnen zijn Op 2 April a.s. zal de beslissing vallen en het lot van den betwisten toren zeker zijn. Vermoedelijk een der daders gearresteerd. Binnenkort vdl- ledige klaarheid in deze geschie denis. Er schijnt eenig licht te omen in den misdadiger! overval op een postauto, welke voor eenige dagen in de J. P. Coenstraat te 's Gravenhage heeft plaats gehad. Zoodra de eerste berichten omtrent dezen overval in de pers verschenen, waarin spra ke was van een auto, welke in de buurt was gezien en waarvan het nummer bekend was, heeft een garagehouder van het Bleijenburg zich bij de politie gemeld en medegedeeld, dat op den avond van den ovrval een man bij hem was gekomen -en een auto had gehuurd, welke beantwoordde aan de beschrijving, waarover de politie beschikte. In het bij de politie opgegeven nummer was echter een kleine afwijking. De garagehouder kon ook den naam van den huurder opgeven. Hij kon zich daarbij zeer goed herinneren, dat de man den wa gen kort na zes uur in de garage had terug gebracht. De politie volgde dit spoor en het gelukte haar den man, die den wagen gehuurd had, op te sporen. Het is een zekere J. H. E., die nog niet lang in Den Haag is gevestigd en eigenlijk geen vast domicilie heeft. Hij vertoeft nu eens hier en dan weer daar. Hij was in Den Haag nog nooit met de politie in aanraking geweest, doch een voorloopig onderzoek wees uit. dat hij in andere gemeenten min der gunstig bekend staat. Toen de politie erin geslaagd was E. op te sporen, werd hij gearresteerd en op het hoofdbureau van politie verhoord. Hij ont kent echter hardnekkig, iets met den over val uitstaande te hebben. Wel gaf hij toe iets, wat hij ook kwalijk ontkennen kon, daar bij een confrontatie de garagehouder hem herkende dat hij op den bewusten avond op het Bleijenburg een auto had ge huurd en daarmede eenige boodschappen had gedaan. De man wordt voorloopig in bewaring ge houden, aangezien de politie het vermoeden heeft, dat hij wel degelijk bij den overval betrokken is en men gelooft, dat de thans gearresteerde de chauffeur is geweest van de auto, welke in de J. P. Coenstraat ten tijde van het misdrijf is gesignaleerd. Het onderzoek wordt vanzelfsprekend naarstig voortgezet en de politie hoopt thans deze geschiedenis binnenkort tot volledige klaarheid te kunnen brengen. verdwenen In handen van ronselaars ge vallen? Sedert 2 Februari spoor loos verdwenen. De 25-jarige slagersknecht P. B. uit Gen nep, die in dienst was bij een slager te Boxmeer, is, naar thans bekend wordt, sinds 2 Februari spoorloos verdwenen. B. verliet op dien datum de slagerij te Boxmeer, na dat hij een kleine oneenigheid had gehad met zijn patroon. Toen de knecht, die in tern is, 's nachts en ook den volgenden dag niet terugkeerde, waarschuwde de slager de ouders van den jongeman te Gennep, die onmiddellijk opsporing verzochten. Dit had tot resultaat dat men meende te kunnen vaststellen dat B. te Tilburg was geweest en van daar uit waarschijnlijk naar Breda was gegaan. Hieruit leidt men af, dat B. het plan heeft gehad zich naar Roosendaal te begeven. Men vermoedt, dat de jongeman in handen van ronselaars is gevallen en dat hij op weg is naar Spanje, zulks te meei\ wijl hij reeds eerder over voornemens ten deze heeft gesproken. Hh heeft het weten t« brengen tot Grasse in Zuid-Frankrijk. De Alkmaarsche H.B.S.-er, Jan Ris, die de vorige week was vertrokken, is terecht. Van Antwerpen is hij rustig verder ge reisd naar Frankrijk. Nu was het de politie bekend, dat te Grasse, in de nabijheid van Cannes aan de Rivièra een vroegere schoolkameraad van hem woont. Hoewel aanvankelijk de kans niet groot werd geacht, dat Ris naar Grasse zou gaan, was de daar wonende jongeman door zijn vader een en ander op verzoek van de politie toch geschre ven, dat de kans bestond, dat Ris misi- schien bij hem zou kunnen verschijnen. Mocht ozo iets inderdaad geschieden, dan werd verzocht zich onmiddellijk in verbin ding te willen stellen met den Commissaris van politie te Grasse. Woensdag ontvingen de ouders van Ris plotseling een telegi-am, dat hij zich te Grasse bevond. Niets meer, niets minder. In overleg met de ouders is toen door de politie een telegram gezonden aan den te Grasse wonenden jongen man met het ver zoek den volgenden morgen, dus Donder dag, te willen opbellen. Dit telefonisch onderhoud had inderdaad plaats, waarbij men te Alkmaar vernam, dat de politie te Grasse de zaak nogal ge moedelijk had opgenomen. Blijkbaar achtte men den weglooper niet bepaald staatsge vaarlijk, want men had iets gezegd alst „Houd jij je vriend maar gerust een poosje bij je, wanneer je daar lust in hebt." Langs de draad werd ook gezegd, dat Ris niet voornemens was geweest naar Spanje te gaan. Of dit de waarheid is, willen we maar in het midden laten. Er is ook nog iets in de wereld als „groot houden." Intusschen deed zich een penibele kwes tie voor: het geld was op! Dat komt vaker voor bij wegloopers, die met enkele briefjes van tien de wijde wereld intrekken. Weer werd overleg gepleegd, waarna de vader van Ris een telegrafische postwissel zond. Want, naar het schijnt, was de zucht naar verdere avonturen geweken en heeft de jonge man beloofd netjes naar het rus tige Alkmaar te zullen terugkeeren. Oneenigheid thuis schijnt de drijfveer te zijn geweest van de heele onderneming. Motorscheepje in de Parkhaven te Rotterdam gezonken. Rotterdam Gisterenavond omstreeks zeven uur voer het 70 ton groote motor schip „Strijd en Volharding" van de Gebr. Nieuwpoort te Gouda op de Nieuwe Maas. De schipper, de 38-jarige M. Lingen uit Nieuwerkerk aan den IJssel, wilde het vaar tuig, dat van het terrein van de gemeente lijke vuilverbranding aan de Maashaven kwam, de rivier overbrengen naar de park- sluizen. Op dat moment naderde uit de richting Westerkade een sleeptrein, terwijl uit de richting Waalhaven een onbekend gebleven sleepboot naderde. Het schip dat een lading koolasch vervoerde en ongeveer zestig cm. deklast had, raakte tusschen deze vaartui gen in. De hooge golven maakten het nood zakelijk, dat de schipper ging bijsturen, doch hij slaagde er niet in om het ach terschip tijdig tegen de golven in te draai en. Het water sloeg over het schip heen en kwam in het ruim terecht, waardoor het schip slagzij maakte. De 18-jarige C. Lingen en het 15-jarige meisje M. Lingen resp. broer en dochtertje van den Schipper, zijn direct in de roeiboot geklommen, de schipper is evenwel op zijn post gebleven. Hij mocht er in slagen het zinkende scheepje nog in de Parkhaven te brengen, waarna hij, na nog eenige eigen dommen bij elkaar gepakt te hebben, nog net kon overspringen op een der in de Park haven gemeerd liggende schepen. De „Strijd en Volharding" zonk toen direct weg in de diepte. Schip en lading waren verzekerd. Het. scheepje zal vandaag in den loop van den dag gelicht worden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9