China strijdt tegen den opiuÉandel Binnenland Het IJselmeerwater drinkwater? Aanvullende oorlogs- en marinebegrooting Zonderlinge Duitsche verpleegster Buitenland Het Britsche bewapenings program Rechtstandig de hoogte in Duitschland eischt de eer op Dc sou verdwijnt Enkhuizen krijgt waarschijnlijk een waterwinplaats voor het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Naar wij vernemen, zal het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf in ver band met te verrichten onderzoe kingen naar de bruikbaarheid van het IJselmeerwater voor leidingwa ter, een proefinstallatie stichten op de buitendijksche terreinen tusschen den vuurtoren „de Ven" en de Im- merhornpolder bij Enkhuizen. Indien do proefnemingen gunstig uitval len, overweegt het P.W.B. don aankoop de zer gronden, benevens 25 H.A. water van het IJselmeer, langs deze gronden gelegen, teneinde met liet oog op een eventueele ves tiging, bescherming en ingeval van ver dere uitbreiding van de prisc d'eau over voldoende oppervlakte aan terrein en water te kunnen beschikken. Daartoe heeft de directie op de genoemde terrein- en wateroppervlakte het recht van koop tot 1 Januari 1940 verzocht. De reeds genomen proeven hebben een zoodanig gunstig resultaat, opgeleverd, dat liet vrijwel zeker mag worden geacht, dat de waterwinplaats te Enkhuizen tot stand komt. Men verwacht, dat het bedrijf groote voor- declen voor de gemeente met zich zal me debrengen o.a. door de vestiging van het 'betrokken personeel. Bovendien zullen verscheidene tientallen grondwerkers arbeid vinden bij de voorbe reidende werkzaamheden. De 25 H.A. water zullen worden opgespoten met zand, terwijl daaromheen ©en dijk moet worden aange legd. Voorts zal van Rinkhuizen naar Hoorn en buisleiding moeten worden gelegd, met een diameter van circa 75 c.M waaraan eveneens talrijke arbeiders te werk kunnen' worden gesteld. De verhouding van Europeanen en Inlanders in het leger. De Volksraad te Batavia behandelde de derde aanvullende begrooting voor oorlog. Weerbaarmaking van het Indonesche volk werd de beste wijze van oplossing van het dcfónsiovraagstuk geacht. Ook op spoedige organisatie van luchtbe schermingsdiensten werd aangedrongen. Verder werd gewezen op de huidige verhou ding in de legersterkte van Europeanen en inlanders. Deze verhouding is thans 2:8 vroe gcr 1:2 Op dezen weg mag niet worden voortgegaan. Bovenstaande begrooting werd door den volksraad aangenomen, met tcgenstemming van de Nationale Fractie. Pcrsoncclvraagsluh hij de marine Vervolgens heeft de Volksraad de derde aanvullende begrooting voor marine in be handeling genomen. De heer Kruyne vraagt zich af of door aanwerving van 700 Europeesche schepelin gen het personeelvraagstuk wel wordt op gelost. Hij verzoekt de regeering om, zoo dra een mislukking blijken mocht, onmid dellijk andere maatregelen te treffen. De heer Van Resteren dringt aan op de snelst, mogelijke versterking der marine- strijdkrachten. Spreker wijst er op, dat de regeering de vraag of de defensiebclangcn niet bij die van de Nederlandsche vliegtui genindustrie zullen worden achtergesteld, nog niet heeft beantwoord. Geeft de Nederlandsche rechters heel wat last. Ongewenschte vreemdelinge. Reeds achtmaal over de grens gezet I De 28-jarige Duitsche verpleegster A. G., laatstelijk wonende te Haarlem, thans ge detineerd wegens diefstal, is reeds achtmaal door de politie over de grens gezet maar telkens keerde zij, zoo spoedig aks er maar kans toe was, terug. Eenigen tijd geleden heeft zij ook voor de Hangscbe rechtbank terecht gestaan, omdat zij te Leiden haar kind op naam van een juffrouw uit Utrecht in de registers van den burgerlijken stand had laten inschrijven Dit kind overleed spoedig na de geboorte. De moeder werd tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, doch van deze straf werd haar een groot gedeelte kwijtgescholden op voorwaarde, dat zii zich liet opnemen in de stichting van de Middernachtzending. Ter wijl zij daar verpleegd werd, zag zij kans te ontvluchten. Na de geboorte van haar tweede kind vreesde zij, dat dit na een nieuwe uitwijzing in Duitschland zou moeten blijven en om zulks te voorkomen heeft zij te Amsterdam, waar zij verbleef, iemand bereid gevonden, die. hoewel niet de vader zijnde, dit kind wilde echten. Thans stond zij terecht wegens diefstal van een koffer een toilet koffer, kleedine- stukken en lepeltjes, gepleegd te Wasse naar. Op de vraac van den president, welke de reden was, dat verdachte telkens opnieuw in ons land terugkeerde en waarom zij dief stallen pleegde!, bleef zij liet antwoord schuldig. Zij zeide veel spijt van het ge beurde te hebben. Het O. M., waargenomen door mr. Hoek stra. betoogde, dat ons land op gasten als deze verdachte maar weinig prijs stelt. Her haalde malen is zij uitgewezen, doch evert zooveel keeren komt zij terug om hier mis drijven te plegen. Wegens diefstal eischte de Officier thans een jaar gevangenisstraf. Mej. Mr. Stapel, raadsvrouwe van ver dachte, merkte op. dat men hier met een zeer zonderlinge persoonlijkheid te doen heeft, die geen enkele verklaring van haar gedrag kan of wil geven. De groote moei lijkheid is dat zij telkens weer ten tooneele verschijnt als men denkt van haar te zijn verlost. Uitspraak 2 Maart. EEN ZONDERLINGE WIJZE OM KLANTEN TE KRIJGEN. Een rijwielhersteller uit de omgeving van de Buysdaelkadc te Amsterdam is kort ge leden door den politierechter wegens vernie ling van fietsbanden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Hij had enkele handen in de omgeving met een mes door gestoken in don hoop, dat deze bij hem in reparatie zouden worden gegeven, aldus verklaarden enkele getuigen. Gisteren stond hij in hooger beroep voor het hof terecht. Een der getuigen deelde mede, dat met een schroevendraaier een groot gat in zijn banden was gemaakt, dit was voordien reeds enkele malen voorgekomen. De banden wa ren steeds bij verd. in reparatie gegeven De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, vorderde bevestiging van het vonnis van den politierechter (twee maanden gevan genisstraf). De verdediger, mr. Vriendt, pleitte vrij spraak. Arrest 2 Maart. VREEMDE VONDST Uit de Keizersgracht te Amsterdam is een gesloten ledige mclkflcsch opgevischt. In deze flesch vond men een ringetje, een kraal, een foto van een kind, een foto van een vrouw en een blaadje van een scheur kalender van 12 Februari 10.17. Achter op dit blaadje was geschreven „ik dank u voor alles, moeder". Ficsch en inhoud zijn hij de politie gedeponeerd. Deze tracht nu aan het licht te brengen of wellicht een drama zich heeft afgespeeld, waarop de inhoud van do flesch ccnigszins wijst. ONWILLIGE ARRESTANT. In de beenen geschoten. De expediteur de P., wonende aan de Groenstraat te Beek, gemeente Princen- hage, had nog zes maanden gevangenisstraf te goed. wegens het moedwillig veroorzaken van schade teneinde een verzekeringssom machtig te worden. Toen de marechaussee hem Maandag avond te omstreeks elf uur van huis kwam halen, heeft de P. getracht zich uit de voe ten te maken. Een van de manschappen heeft toen op den vluchteling geschoten en hem. in. een der beenen geraakt. De man is in het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda opgenomen. MOORD OF ZELFMOORD? Gistermorgen werd op de spoorlijn Aals meer-Amsterdam het lijk gevonden van den vijf en twintig-jarigen timmerman D. Blom. Het lichaam vertoonde ernstige verwondin gen aan bet hoofd en een der handen. On geveer vijftig meter verder, aan den voet van den vrij hoogen spoordijk, vond men even later, in een schuurtje, een groote plas bloed, een zakluntaarn, een pet en ver scheidene brieven, welke van Blom afkom stig bleken te zijn. Daar geen bloedsporen van de schuur leidden naar de plaats waar men 't lichaam van B. heeft gevonden, heeft de politie den officier van justitie te Haarlem van een en ander in kennis gesteld. DOODSTRAF VOOR DEN OPIUMSCHUIVER. Demonstratie met doodkisten. Men kan dezer dagen op sommige oogen- blikken in Peking een zonderlinge optocht zien. Door de drukste straten worden in lange rijen 2000 doodkisten weggedragen. Hoe merkwaardig het ook moge klinken, heeft deze demonstratie slechts de bedoeling een ernstige waarschuwing te geven. Zij wordt in opdracht van de Chineesohc autoriteiten gehouden om de verschrikke lijke gevolgen van liet gebruik van opium door jonge menschen aanschouwelijk voor te stellen. Sedert tientallen van jaren strijdt China tegen den opium-smokkelhandel, die het land en zijn inwoners onmetelijke schade be rokkent. Dit jaar nu, heeft men om deze landsplnag eindelijk eens heer en meester te worden, nieuwe wetten ingevoerd, die niet slechts den opiumhandclaars met den dood straf bedreigen, maar bovendien hun klan ten, de opiumschuivers. Gezondheidsinstituten voor de lijders. De autoriteiten zijn het er intusschen over eens dat ondanks de inecst drastische maat regelen, het smokkelen en het gebruik van opium eerst dan minder zal worden, wan neer het aantal afnemers kleiner wordt. Om daartoe te komen, heeft men in alle groote Cliinceschc steden, ongeveer tcrzelfdertijd als de inwerkingtreding der nieuwe wetten, groo te, moderne door de overheid gefinancierde gezondheidsinstituten geopend, waar de opi umgebruikers, in het bijzonder zij die aan het gif verslaafd zijn, van hun kwaal gene zen worden. Op alle mogelijke manleren waarschuwt, men den opiumgebruikers en wijst hen op de onverbiddelijkheid waarmee de nieuwe wetten ten uitvoer worden gebracht. Tege lijkertijd echter richt men tot hen een uit- noodiging om een kuur in de nieuwe inrich tingen te ondergaan, die geheel voor reke- Gemeente-ontvanger voor de rechtbank Gemeentegelden tot een bedrag van f 6000.- verduisterd. Het tekort werd aangezuiverdo.a. door vervalsching van giro-bil jetten. De Officier van justitie bij de recht bank te Roermond eischte heden te gen den geschorsten gemeenteont vanger te Hemert, den 48-jarigen J. P. wegen verduistering van een be drag van ongeveer zes duizend gul den een gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voor waardelijk. Vedachte gaf toe, dat hij in de jaren '34 '35 en '36 verscheiden malen geld uit de ge meentekas had genomen en dit voor privé doeleinden had gebruikt. Deze tekorten zui verde verd. aan o.m. door girobewijzen te vervalschen en uitgelote obligaties, die hij uit het gemeente-archief haalde, aan de kas toe te voegen. Vrijspraak op twijfelachtige gronden bepleit. In zijn pleidooi lichtte de verdediger, mr. Hoeppener, allereerst de juridische zijde van de zaak toe. Aan de hand van de betreffen de artikelen van de gemeentewet en enkele arresten van. den Hoogen Baad, kwam plei- tr tot de conclusie dat de controle van de gemeenterekening aan geen andere instantie is voorbehouden, ook post voor post, dan aan Gedeputeerde taten. In een geval van schorsing kunnen boeken worden afgesloten en de kas worden gecontroleerd, maar ook in zoo'n geval kan de officieele vaststelling van de gemeente-rekening eerst door Gede puteerde Staten geschieden ongeveer een jaar na liet eindigen van het boekjaar. In liet onderhavige geval kon dus, noch door den officier van justitie, noch door den rechter noch door 'n accountant wettig wor den vastgesteld, dat er inderdaad een tekort is, zoodat hier vrijspraak zal moeten volgen De uitspraak is bepaald op 2 Maart. ZWENDELBANK TE AMSTERDAM. Bankiers in h'et huis van bewa ring ingesloten. De beide directeuren van het Provinciale Effectenkantoor te Amsterdam, die onlangs na een inval van de justitie zijn gearres teerd, zijn in'het huis van bewaring inge sloten. Zij handhaven hun ontkentenis. Diepe indruk te Washington. De ontzaggelijke uitgaven, welke het Brit sche bewapeningsprogramma medebrengt, hebben te Washington diepen indruk ge maakt. Waarschijnlijk zal het gevolg er van zijn, dat de behandeling van de neutraliteits wet wordt bespoedigd. Onder de congres leden heerscht de meening, dat, indien En geland bewapent, de toestand in Europa inderdaad het gevaar van uitbarsting in zich sluit. In nletrofficieele kringen neemt men aan, dat de Vereenigde Staten de pariteit op vlootgebied met Engeland zullen handha ven. ning van den staat is. Natuurlijk zijn er ve len die zich van dit alles niets aantrekken, maar wanneer die dan bel rapt worden op overtreding van het betreffende verbod, dan worden zij ten voorbeeld voor anderen, zon der pardon, ernstig gestraft. Het gevolg hiervan is dat de opium-ge bruikers thans voor de keuze gesteld worden: veroordeeling en terechtstelling of een wette lijke gezondheidskuur. En om hen nu de ge volgen van hun beslissing zoo duidelijk mo gelijk voor oogen te houden, Iaat men de lange rijen doodkisten waarvan hierboven sprake was, door de straten dragen, die dan in het hijzonder bedoeld zijn voor diegenen, die er van afzien zich naar het openbaar gezondheidsinstituut te begeven om zich van hun hartstocht te laten genezen. 15000 personen willen genezen worden van hun hartstocht. De ambtelijke oproep heeft intusschen een veelzeggend resultaat opgeleverd. Niet al leen de opium-smokkelaars maar ook de opiumgebruikei's hebben ingezien dat het de regeering met de doorvoering van haar nieuwe wetten groote ernst is. En zoo meld den zich al in de eerste dagen van Januari meer dan 15000 personen, die allen bekenden aan den opium te zijn verslaafd en die be reid waren een „ontwenningskuur" te on dergaan. De tempels van het lange leven. De „tempels van het lange leven" wor den ze genoemd, de inrichtingen die ervoor moeten zorgen dat China gevrijwaard wordt van den geescl van de opium. Vooraanstaan de personen uit de beste kringen en voor naamste standen betreden de zalen der rijks kuurinrichtingen; zij allen geven er de voor keur aan hun hartstocht af te wennen, lie ver dan met den beul kennis te maken. Kurop. en Chin. doktoren nemen alle mid delen te baat om hun patiënten van de opi um-hartstocht te genezen. En waar alle behandelingen kosteloos ge schieden, krijgt ook de eenvoudigste man, die overigens gewend is zijn laatste cent aan opium uit te geven, de kans gezond en een nieuw menseh te worden Men heeft er rekening mee gehouden, dat het aantal patiënten zich nog aanmerkelijk zal uitbreiden. Onder normale omstandighe den duurt een kuur 8 weken, soms echter, in ernstige gevallen, drie tot vier maanden. Nieuwe proefnemingen in En geland met de Revoplaan. Twee Wcensche ingenieurs Wagler en Hafner» hebben, volgens de N.R.Crt., in het voorjaar van 1933 proefnemingen gedaan met een nieuw soort vliegtuig, dat zij Re- voplaan noemden. De romp van dat vlieg tuig had aan de voorzijde een stervormigen motor, welke door middel van een worm wiel den driebladigen rotor aandreef. Dit vliegtuig gelijkt sterk op het autogiro-vlieg tuig van wijlen La Cierva. Voordat de zoo tragisch gestorven Spaansche ingenieur met zijn autogiro-vliegtuig het stadium van de z.g.n. jump-strat, d.w.z. het opstijgen zonder eenigen aanloop had bereikt, zijn er verscheidene jaren verloopen. Vorig jaar September was men zoo ver. Het ontbreken van den aanloop is van groote beteekenis, omdat voor een autogiro-vliegtuig practisch elk terrein bruikbaar is om te stijgen en te dalen. Do beide Wcensche ingenieurs hebben on afhankelijk van De la Cierva's vinding in Engeland geëxperimenteerd. In het begin voerden zij hun proefnemingen uit op het vliegveld Heston. De vaststelling van den invalshoek van den rotor kostte hun veel hoofdbrekens. Zij hebben vervolgens een tweede vliegtuig gebouwd van een verbeter de constructie. Daarmee hebben zij in 1935 en in het vorige jaar geëxperimenteerd. Vorige week hebben zij wederom een demon stratie-vlucht uitgevoerd met de Hafner A. R. III op het vliegveld Hanworth. Daarbij viel te constateeren, dat de Revoplaan in het stadium gekomen is van een practisch bruikbaar gvroplaan. Het vliegtuig springt bij het opstijgen wel niet kaarsrecht omhoog maar de aanloop is bijzonder kort. Ook de stijgings-hoek is zeer gunstig. De bestuur der manoeuvreerde met de Revoplaan alsof het een licht vliegtuig met stijve vleugels was. Het geheim van Hafner's constructie is waarschijnlijk te zoeken in de verstel- baarheid van de bladen van den rotor ge durende het vliegen. Von Ribbentrop In de niet-In mengingssubcommissie. Gistermiddag heeft de Duitsche gedele geerde in de niet-inmengingscominissie, von Ribbcntrop, in de vergadering van de subcommissie het vaderschap voor het ver bod van het zenden van vrijwilligers naar Spanje opgeëischt. Hij zeide, dat nu in ver scheidene bladen de houding van de Duit sche regeering verkeerd wordt uitgelegd en daarom wil hij erop wijzen, dat in de af- geloopen maanden de Duitsche regeering pogingen heeft gedaan een nïet-ihmengings- overcemkOmsf tot stand te brengen, welke werkelijk doeltreffend was. Namens zijn regeering deelde hij mede, dat Duitschland bereid is, onmiddellijk mee te werken aan het controle-ontwerp. Te Londen wordt deze verklaring van von Ribbentrop beschouwd als een repliek op de commentaren van de Engelsche bla den gisterochtend, die spraken over een Britsch-Fransch of Fransch succes. BIJEENKOMST VAN DEN RAAD DER KLEINE ENTENTE. Naar vernomen wordt zal in de komende weken de permanente raad van de Kleine Entente te Praag bijeengeroepen worden. In politieke kringen spréékt men van be gin Maart. Eerste terechtstelling. De eerste terechtstelling ,die onlangs in Peking aan een opium-smokkelaar, die zelf verslaafd was aan het product dat hij in het geheim verhandelde, voltrokken werd, heeft vele twijfelaars bekeerd. Als afschrik wekkend voorbeeld werd deze eerste terecht stelling in bet openbaar uitgevoerd. De ver oordeelde, die volgens de vroégerc wetten hoogstens een paar jaar gevangenisstraf zou hebben gekregen, werd op een kar gebonden en aldus twee uur lang door de straten van Peking gevoerd. Honderden politieagenten en talrijke helpers, die borden droegen waar op waarschuwende teksten waren geschilderd gingen den wagen vooraf. Vervolgens werd de veroordeelde in aanwezigheid van vele duizenden toeschouwers op een der pleinen doodgeschoten. Wie de methoden, die de opiumsmokkc- lanrs in China toepassen om hun duister doel te bereiken, kent, zal begrijpen dat de actie van de Chineesohc regcering volkomen gerechtvaardigd is. Onder de handelaren treft men menschen uit iederen stand, die zich op dezen winstgevenden handel hebben toegelegd. Een schoenmaker uit Peking ver kocht in 10 jaar opium tot een bedrag van 150.000 pond sterling. Daar was minstens 25% zuivere winst bij. In alle stilte had de man een vermogen vergaard. Het behoeft nauwelijks betoog dat de slimste trucs worden toegepast om het ge vaarlijke goedje het land binnen te smokke len. Zoo viel het een der douane ambtenaren op zeweren dag op, dat de vruchten van 'n zending ananas-vruchten uit Ccylon zoo op vallend groot waren. Bovendien waren zc bijzonder zwaar. Men kreeg argwaan en waarschuwde de opium-recherche die vast stelde dat zich in ieder der vruchten een metalen kokertje bevond gevuld met opi um. Een ander keer ontdekte de politie, even eens in Peking, 14 kisten cocaïne. Dit ver gif wasin bijbels verpakt! Toen een der ambtenaren toevallig in een der heilige boe- '•en bladerde, ontdekte hij het bedrog. In uitgeholde planken, in gedroogde vruchten, in geconserveerde visch, ja zelfs onder de huid van dieren werd de opium verstopt en naar China gebracht. Thans, nu de onverantwoordelijke hande laren zoo ernstig van overheidswege be dreigd worden, zullen velen waarschijnlijk hun duister beroep opgeven! Frankrijk's populairste munt kost te veel. De bekende Fransche sou, het geld stukje met een waarde van vijf centimes, zal niet meer uitgegeven worden, daar de kosten van de ver vaardiging te hoog zijn in verhou ding met zijn waarde. Eigenlijk bestaat er sinds 1803, toen de franc de munteenheid werd, geen sou in den ouden zin meer, want de sou, vroeger sol geheeten, een afkorting van het Latyn- sche solidus, behoorde in de oude Fransche livrevaluta thuis en beteekende geheel iets anders, dan het Fransche volk er later van gemaakt heeft. De sou was aldus onze V.P.B.-correspon- dent het 5-centimesstuk van koper en de eigenlijke munteenheid, waarmede men on der het volk rekende. Men zei niet, dat dit of dat 20, 30 of 50 centimes kostte, maar sprak eenvoudig over 4 sou, 6 sou of 10 sou. Zeer bemind waren onder liet volk dc koperen ringen, die men van den buiten sten rand van het geldstuk vervaardigde. Symbolische beteekenis In zekeren zin heeft de sou ook symbo lische beteekenis, want gedurende de groo te Fransche revolutie was hij tot de eigen lijke munt van het volk geworden. Van de klokken, die men uit de kerktorens haalde, vervaardigde men enorme hoeveelheden, sous. Tot aan de eerste devaluatie van den franc in 1925 bleef men de soustukken van koper vervaardigen, maar daarna kwamen de nikkelen geldstukjes, die natuurlijk veel kleiner waren. Het is dan ook geen wonder, dat de nieuwe sou nimmer populair is geworden. Na de devaluatie van den franc Met de nieuwe devaluatie van den franc heeft zich nu een nieuwe moeilijkheid voor gedaan, die den Franschen staat tenslotte wel moest dwingen, het stempelen van sous voortaan geheel achterwege te laten* Bij de sou van 5 centimes beloo- pen de kosten van vervaardiging 7 centimes het stuk en bij het 10 centimesstuk 11 centimes. Dat is iets, wat geen enkele staat zich vcroorlooven kan. En bovendien komen be dragen, waarbij dergelijke kleine munt stukken gebruikt kunnen worden, in het dagelijksch leven bijna niet meer voor. Dus zal het Fransche volk van zijn ouden sou moeten scheiden, want het is niet aanne melijk, dat het den traditioneelen naam op de 50-centimes zal overdragen. De grootste en de "kleinste Fransche munt verdwijnen. Men kan er bij deze gelegenheid overigens op wijzen, dat ook het grootste Fransche geldstuk, n.1. het 100 francsstuk van goud, de z.g.n. „plaque", niet meer in omloop is, Weliswaar heeft men dit geldstuk eenige jaren geleden uit zekere overwegingen van prestige nog laten stempelen, maar de goudstukken zijn toen rustig in de kelders van dc Bank van Frankrijk blijven liggen, wijl zij een niet onaanzienlijk deel van den Franschen goudvoorraad uitmaken. Poiitieke tegenstelling in Japan Het schijnt, dat een nieuwe crisis dreigt in Japan. Na de tegen het leger gerichte debatten in het huis van afgevaardigden hebben de minister van oorlog, de vice-mi- nister van oorlog en de leiders van het le ger geconfereerd. Welingelichté waarne mers gelooven, dat binnenkort het leger wederom ontbinding van het parlement zal eischcn, indien de politieke partijen hun taktiek niet wijzigen. Men is verder van meening, dat de partijen hun anti-leger ge voelens niet zullen prijsgeven. Lithauen viert feest aferdenking van de twintigste verjaardag der onafhankelijk heid. In Lithauen werd gisteren den twintig- sten verjaardag van de onafhankelijkheids verklaring gevierd. Voor het ministerie van oorlog te Kaunas werd een parade van het leger gehouden, welke ook werd bijgewoond door den Sovjet Russischen chef van den gcneralen staf, generaal Jegorof, en ver scheidene buitenlandsche vertegenwoordi gers. STRIJD TEGEN DE DUURTE. Frankrijk bereidt een wetsont werp voor inzake stabilisatie der prijzen. In een der komende zittingen van 'den Franschen ministerraad zullen de ministers van economische zaken en binnenlandsche zaken het wetsontwerp indienen inzake sta bilisatie der prijzen en onderdrukking van onwettige prijsopdrijving, hetwelk gedeelte lijk de bepalingen van dc wet van 1916 zal overnemen. Speciale commissies van toezicht zullen volledige bevoegdheid krijgen om de werke lijke kosten vast te stellen, die als gevolg van de devaluatie en de toepassing der ver schillende sociale wetten ten laste van den handel komen, en de prijzen der eerste le vensbehoeften vast te stellen. Groothandela ren, die zich niet aan de bepalingen houden, zullen terecht moeten staan voor een speci ale rechtbank, samengesteld uit leden van het hof van cassatie, het hof vanu appel en den staatsraad. Kleinhandelaren zullen zich voor de orrrectioncele rechtbanken te ver antwoorden hebben. Van de uitspraak zal geen beroep open staan en de straffen, die men op het oog heeft, zouden zeer streng zijn. Zij zouden kunnen gaan \an drie jaar gevangenisstraf tot 100.000 francs boete.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2