Generaal Miaja Scheuring in de opperbevelhebber Amerikaansche vakbeweging de Vijandschap tusschen arbeidersleiders Een democratische drie eenheid Het keeren van de Donau Oe Bilt seint Ongerustheid over Oceaanvliegtuig De oud-strijders bij Von Blomberg De knock-out overwinning van Jack Torrance Bridge - drive SPANJE Robledo de Chavela in handen der regeering De Spaansche regeering heeft generaal Miaja die beschouwd wordt als volks gouverneur en verdediger van de hoofd stad gekozen om de leiding te nemen over de krijgsverrichtingen ter bescherming van Madrid. Generaal Miaja bevindt zich op 't oogenblik aan het hoofd der troepen op de fronten van de Jarama en de Manzanares tot Aranjuez, d.w.z. in het zuiden van de samenvloeiing van Taag en Jarama tot Las Rosas ten Westen van Madrid aan den weg naar La Coruna. Deze maatregel is nood zakelijk geworden in verband met de re cente offensieven der opstandelingen, die zich de omsingeling van Madrid ten doel ■hebben gesteld. Door deze benoeming krijgt men een concentratie en coördinatie der strijdkrachten. De strategie van Franco. De aanvallen der opstandelingen aan het front van Guadalajara en Siërra, dienen om de regeeringstroepen van andere punten van het front weg te lokken. Verder is deze ac tie bedoeld om da verbindingslijnen tus- schen Madrid en^ het front en de verschil lende fronten onderling af te snijden. Men verwacht nieuwe aanvallen doch wijst er tevens op, dat de regeeringstroepen succes sen hebben behaald, welke zeer hinderlijk zijn voor de opstandelingen. In de Universi teitswijk en bij Carabundhel winnen de re geeringstpoepen meter voor meter terrein. Deze successen en de mogelijke gevolgen hiervan zijn voor de opstandelingen een re den om hun algemeenen aanval te ver haasten. Robledo de Chavela in handen der regeering? Van particuliere zijde wordt vernomen, dat de regeeringstroepen zich meester heb ben gemaakt van Robledo de Chavela, doch een officieele bevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. Robledo de Chavela is een belangrijk stra tegisch punt aangezien van hier uit talrijke MIAJA. andere plaatsen worden beheerscht. Gistermiddag is een luchtgevecht gele verd boven Vallecas. De resultaten zijn nog niet bekend, doch men gelooft, dat een driemotorig vliegtuig van de opstandelingen omlaag is geschoten. Aan het Jaramafront was het gister rus tig en de posities zijn ongewijzigd. De weg hij Arganda ligt nog onder het vuur van de opstandelingen. Uit Gijon wordt gemeld, dat de opstandelingen een aanval hebben gedaan op de stellingen der regeeringstroe pen bij El Christo. Deze aanval werd even wel afgeslagen. De aanvallers verloren een vijftigtal dooden. De rechtsche troepen vorderen. Volgens den specialcn berichtgever van het Duitsche Nieuwsbureau is de tegenstand der regeeringstroepen in den sector Jarama, ten Zuidoosten van Madrid gebroken en bevinden de rechtschon zich reeds vlak voor Arganda. op nog slechts twintig K.M. van den laatsten hoofdweg naar Guadalajara. bij Alcala de Henares. Zij hebben alle he langrijke toegangswegen naar Madrid af gesneden. Het te Madrid verschijnende blad „El So- cialista" schrijft dat de leiding in Sovjet Spanje in geen geval mag worden opge dragen aan Largo Caballero, daar deze alle energie mist. Naar de radiozenders der re geering mededeelon. is op grond van een overeenkomst met de syndicalisten en com mnnisten, het openbare bestuur in Asturië in handen van de anarchisten overgegeven. Roosevelt in een moeilijke positie De scheuring in de Amerikaansche vakbeweging is aan den vooravond van de onderhandelingen over de loonsverhoogingen in de bruinko lenindustrie practisch onherstel baar geworden. De strijd is, volgens Un. Press een persoonlijke strijd geworden tenge volge van het conflict tusschen Green van de A(merican) F(edera- tion) of L(abor) en Lewis van de C(ommittee) I(ndustrial) Ofrgani- sation), dat ontstaan is door de uit sluiting van Green uit de door de Cio gecontroleerde „United Minera Union." De toch reeds zoo moeilijke situatie is door dit conflict nog meer toegespitst, om dat er thans vier elkander bestrijdende groepen zijn ontstaan, namelijk: de Cio, de A.F.L. de ongeorganiseerde arbeiders en de werkgevers. Aldus beginnen drie arbeidersgroepen, die mot het geweer aan den voet tegenover el kander staan, een van de hevigste gevech ten tusschen arbeiders en kapitaal. De aankondiging van gouverneur Hoffman dat hij tegen iedere poging, om in New- Jersey een staking met gekruiste armen te houden, met geweld zal optreden, stuit bij de Cio op onverzoenlijken tegenstand. De woordvoerder van de „Union Electrical Radio Workere", Julius Empsak verklaarde „Men dreigt ons, maar we zullen den aan val weten te beantwoorden." De regeering verkeert in een on aangename positie wegens de toene mende eischen van de arbeiders, hen in den strijd tegen de staalindustrie bij te staan. Zooals men zich wel licht herinneren zal, heeft Roosevelt zich voor de verkiezingen voorstan der verklaard van de Walsh Healy- bill, volgens welke geen opdrachten van de regeering zullen worden ver leend an staalindustrieën, die de 40-urige arbeidsweek niet hebben ingevoerd. Daar in de meste industrieën nog steeds de 44urige arbeidsweek bestaat zijn er moei lijkheden ontstaan met de plaatsing van opdrachten voor den vlootbouw van in to taal 25 millioen ton, waardoor de bouw van verscheidene oorlogsschepen is opge houden. De staking bij de General Motors heeft in andere bedrijven tot loonsverhoogingen ge leid o.a. bij Ford en Chrysler, die vandaag loonsvei*hoogingen voor 37,000 carrosserie- arbeiders aankondigen. Niettemin heerscht in de kringen der Cio een grooe nervositeit ten aanzien van den einduitslag van den strijd, omdat het con flict onder de arbeiders zich steeds meer toespitst. Men vreest, dat de vijandschap tusschen de leiders fot botsingen zal leiden als in Anderson (Idiana) hebben plaats ge had, waardoor de arbeiders in de kaart van de werkgevers zouden spelen. Men wijst in dit verhand op de toenemende berichten van gewelddadige plaatselijke acties in het gc- heele land. welke de doorvoering van do eischen der arbeidersunie ten doel hebben Deze acties komen weliswaar hoofdzakelijk voor in kleinere ondernemingen, doch wor den door verschillende waarnemers met toenemende onrust geconstateerd. De Midflellandsche Zee is een „fascistisch meer". In een bijeenkomst, die georganiseerd was door het comité voor medischcn bijstand, aan Spanje, heeft het Labourlid Lord Har- ley een rede uitgesproken, waarin hij ver klaarde, dat de Middellandsche Zee dreig de een „fascistisch meer" te worden. Spr. bepleitte de vorming van een democratische drie-eenheid voor den strijd tegen het fas cisme. „Ik geloof aldus Lord llarley, „dat Rusland, Frankrijk en Engeland zich aan een moeten sluiten. Wij moeten beginnen met algemcene besprekingen tusschen de generale staven ter voorbereiding van de defensie tegen een evcntueelen aanval van het nationaal socialistische Duitschland Per soonlijk ben ik bereid de leiding van alle landstrijdkrachten te geven aan een Fransch generaal de leiding over de vloten aan een Engelsch admiraal en de leiding over de luchtstrijdkrachten aan een Russischen luchtvaartcommandant Toestand benauwend. De toestand in Oltenita, het criticke punt in de bedreigde Donau-gebiedcn, wordt angstwekkend. Op het station staan 150 wa gons gereed, om de bevolking, ingeval de rivier de dijkkruinen mocht bereiken, in veiligheid te brengen. Het leger heeft voorts in allerijl een nieuwen dijk van 8 meter hoogte aangelegd. Vliegtuigen sporen de ijsdammen op en bombardeeren deze dan, teneinde het water gelegenheid te geven af te vloieen. ENGELSCH VLIEGTUIG VERMIST. Naar het ministerie van luchtvaart te Lon den mededeelt, wordt sedert Maandagmorgen een tot het vliegtuigmoederschip „Courage- ous" behoorend verkenningstocstel met drie leden der bemanning vermist. De „Coura- geous" bevindt zich in de Middellandsche zee. ONGELUK BIJ HET SLOOPEN VAN EEN SCHIP Bij het sloopen van een uitgebrand schip in de haven van Coquimbo (Chili) is een lading dynamiet te vroeg ontploft. Het wrak vloog in de lucht. Zes mcnschen zijn om het leven gekomen. Verwachting: matige, tijdelijk krachti ge zuidwestelijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen, waarschijnlijk eenige regen- of hagelbuien, aanvankelijk kouder, later iets kouder. Verdere vooruitzichten: tijdelijk afnemend buiig. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN. 8 UUR: 753. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 5 gr. C. is 41 gr. F. RHEUMATIEK? TERLKP'S RllKUMATIEKSMEERSEL zal U helpen! Eén flesch gebruikt en de pijn is verdwenen. Prijs per flesch 65 ct. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ. Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE 103 - TEL. 99. - SCHAGEN De Hooge Commissaris voor Dantzig Benoeming van Prof. Burck- hardt nog niet officieel. Van verschillende zijden is de benoeming van den Zwitserschcn professor Burckhardt tot Hooge Commissaris van den Volkenbond te Dantzig gemeld. In bevoegde kringen deelt men naar aanleiding hiervan mede, dal de Franschc regeering, die lid is van de Commissie van Drie, welker taak het is den toestand te Dantzig te volgen, niet van deze benoeming op de hoogte is gesteld. Amnestie-decreet in Italië uitgevaardigd Sommige delicten uitgesloten. De Italiaansche staatscourant bevatte gis ter de tekst van het amnestie-decreet van den Koning ter gelegenheid van de geboorte van den Prins van Napels. De amnestie heeft betrekking op delicten welke nog niet berecht zijn. voor zoover de daders gestraft zouden zijn mei minder dan drie jaar gevangenisstraf. Verder alle gedetineerden, die een straf van twee jaar of minder moeten uitzitten. Voor gedeti neerden. die minder dan tien jaar gevan genisstraf moeten uitboeten, zal de straf met twee jaar worden verminderd, voor hen. die een gevangenisstraf langer dan 10 jaar uitboeten, zal de straf met vier jaar worden verkort. Van de amnestie zullen zoowel de poli tieke misdadigers als de overige veroor deelden genieten. Uitgesloten van de amnestie zijn delict-en tegen het kiemende leven, spionnagc, het verspreidep van va.lsche berichten, strijdig met de belangen van den staat handel in verdoovende middelen misdrijven tegen- het handhaven van het ras, het ongerecht vaardigde opdrijven van prijzen en den on- geoorloofden handel in buitcnlandsche de viezen. Na overwinning der moeilijk heden vlot geland. Een Fransch viermotorig vliegtuig, dat den postdienst verzorgt over het Zuiden van den Atlantischcn oceaan en dat gister morgen met bestemming naar Natal uit Dakar was vertrokken, heeft hoven den Oceaan moeilijkheden gekregen. Gistermorgen tegen tien uur vijftig werd n.1. van boord geseind, dat plotseling een hcgïn van brand ontstaan was in den lin- kerachtennotor, zondat men dien heeft, moe len uitschakelen. Bovendien is een groot olielek ontstaan. Het toestel zet zijn reis met verminderde snelheid voort. Be Ville de Montevideovlot geland. De „Air France" deelt uit Parijs mede, dat het viermotorige vliegtuig „Ville de Montevideo", dat gisterenochtend hoven den Zuidelijken Atlantischen oceaan in moeilijk heden geraakte, omstreeks 17 uur vlot te Natal is geland. JAN SJEBA VRAAGT ONTSLAG. Jan Sjeba, de Tsjecho^lowaaksche gezant te Boekarest en schrijver van het hoek „Rus land en de Kleine Entente in de wereldpo litiek", dat zooveel stof heeft doen opwaaien, heeft de Roemeensche regeering medege deeld, dat hij zijn regeering verzocht heeft, hem ontslag te verlccnen. Hij zal zonder ver wijl uit Boekarest vertrekken. Geen economische wer?l dconferentie Het tegenwoordige tijdstip niet geschikt. In het Lagerhuis heeft men Baldwin ge vraagd, of de Britsche rcgcering voorne mens was een nieuwe economische wereld conferentie voor te stellen en of de minister president het plan had, zich te verzekeren van de medewerking van president Roose velt hij het in werk stellen van nieuwe po gingen tot het oplossen der economische vraagstukken. Baldwin antwoordde: „Volgens onze in lichtingen, is het tijdstip voor een dergelijk streven niet geschikt". STAATSEXPLOITATIE VAN DE DUITSCHE SCHEEPVAART. Groote bouwopdracht voor de scheepswerven. Het Duitsche ministerie voor nationale economie en een consortium van Duitsche scheepswerven, zullen waarschijnlijk heden nog een contract onderteekencn het reffeilde den bouw binnen twee jaar van dertien sche pen, die van het laatste comfort voorzien zullen zijn en bestemd zijn voor een scheep vaartmaatschappij, die van den Staat afhan kelijk is. De betaling zal in tien jaar geschie den. Kameraadschap slechts mogelijk tusschen vrije menschen. Dë Dui'tsche rijksminister van oorlog .Von. Blomberg, heeft gisteren ter cerc van de deelnemers aan het oudst l ij derscongres een ontvangst gehouden, waarhij ook de militai re attachés van alle deelnemende landen en talrijke autoriteiten tegenwoordig wa ren. Von Blomborg zcide in een toespraak on der meer, dat kameraadschap slechts moge lijk is tusschen vrije, eerlijke menschen en volkomen met gelijke rechten. De meeste pogingen tot het genezen van de gevolgen vaiv den oorlog en tot het verhinderen van een nieuwen oorlog zijn mislukt, doordat achter die pogingen geen kameraadschan stond. Thans strijdt een nieuwe „interna tionale'', de internationale der oudstrijders, voor het bereiken van hetzelfde doel. Men kan spreken van een nieuwe soort paci fisme, dat vurig den vrede wenscht, maar ook het recht en den plicht tot de lands verdediging kent. ZWISERSCHE MAATREGELEN TEGEN HET COMMUNISME. De Zwitserscjip bondsraad, heeft besloten dat zij, die in rijksdienst zijn, geen lid mo gen zijn van een der volgende organisaties: Vereenigiqg van vrienden der Sovjet Unie, Internationale arbeidershulp. Internationale roode hulp, proletarische vrijdenkers, prole tarische esperantisten, de sectics van het internationale roode syndicaat en de secties der internationale roode sport. GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN PAUS GAAT GOED VOORUIT Gistermiddag is de Paus in een rolstoel naar ccn veranda gebracht, waaróp hij van de zon kon geniet a. Toen de paus tiaar zijn appartementen teinggebracht werd, verliet hij, daarbij geholpen door zijn secre tarissen, voor den ingang der kapel zijn rolstoel. Hij deed eenige stappen in de ka pel, zette zich op een gewonen zetel en ging in gebed. Waren zijn tegenstanders omgekocht? Handige en welbespraakte managers heb ben, zooals men weet, den wereldrecordhou der in het kogelstooten, den Amerikaan Jack Torrance, er toe gebracht beroepsbokser te worden. Na een vrij korte oefenperiode kwam Torrance inderdaad in den ring en de resul taten waren hoopvol. JACK TORRANCE. Zijn boksen was niet bepaald een „noble art", maar zijn enorme kracht, vergoedde veel cn hij behaalde dc eene k. o. zege op de an dere en dan nog in de eerste ronden. Thans verluidt dat de tegenstanders, die zich voor de noodige tellen tegen de plan ken lieten slaan, daarvoor betaald werden. Deze boksers moeten reeds door de boks-or- ganisatie in Louisiana met hooge geldboeten zijn gestraft. Advertenties bij den heer C. BOONTJES, Schagen Zondag 21 Febr. a.s. Aanvang 's namiddags 1.30 u. Aangifte tot Zaterdagavond 8 uur, bij den lieer C. Boontjes, Markt, Schagen. Inlcggcld 50 cent p. p. Te koop: Een CITROëN MO TOR, compleet,, een Fordmo tor 1929, Radiateurs van Ford 1929, Twee Chevrolet Motoren, 4 cylinder. een Boot keei koppe- ling. Een Chevrolet luxe twee- deurs, een Ford luxe 4-deurs 1929. Een Chevrolet Y* tons Vrachtwagentje, een partijtje Autoruiten, „dikglas", Fordcar- dans en rechte assen-met lucht banden voor landbouwwagens. 34 X7 en 32 X 0 Banden voor autogebruik en landbouwwa gens (Nog eenige lichte Esex en Ford Cardans voor lagen prijs). Voorts vele Auto-onder- deelen. Prima kwaliteit, lage prijzen. Te bevragen: A. BOUMA, Strook, Kolhorn. Jongeman, 21 jaar, zoekt WERK, goed kunnende ehauffeerén. lloog loon geen vereischte, liefst intern. Brieven no. 651 Bur. van dit blad. 'Ie koop: 2 beste BELG. PAARDEN, 4 en 6 jaar oud, beide merrie's, goed van soort en goed eerlijk. LOUW VADER, Stolpen, Scha- gerbrug. Billijk te koop: ST. BERNARD, Reu, 1 Yi jaar, met ofiic. stamb. Kampioen afst. Adres: Raad- liuisstr. 8, W. Werf, M.raeer. BESTE KET te koop. Donderdagmiddag thuis. J. v. RAALTE, Lutje- winkel. Te koop: Ongeveer 1100 kilo ERWTENSTROO, 14 gulden, a contant. J. C. BLAAUBOER, Barsingerweg Wieringerwaard. Gevraagd, tegen 1 Maart: FLINKE EOERENKNECHT, best kunnende melken, bij P. WARDENAAR, Wieringer waard. Bied t zich a a nN et ie HUISHOUDSTER, P.G., v. g. g." v." Brieven" letter K44 Bur. van dit blad. Woningbouwvereniging Zijpe. Te huur: 2 WONINGEN te Schagcrbrug, Inlichtingen bij den heer R EZELMAN,, Huurprijs f 2.75. 2 WONINGEN te St. Maartensbrug. Inlichtin gen bij den heer H. WILBERS, Huurprijs f 1.50. beiden zonder watcrgeld. Oneerlijk penningmeester Ruim drieduizend gulden uit de eenigingskas verduisterd. Toen twee bestuursleden'van de vereen- „Ziekenzorg" te Spakenburg bij den secreta ris-penningmeester, don heer H. de J. dc kas controleerden, kwamen zij tot de bevinding dat deze geheel leeg was. eD functionnaris bleek zich tc hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van ruim drieduizend gulden, ten nadeele van deze Spankenhurgsche vereenigina. De heer J. die een groothandel in visch drijft, heeft bekend het geld voor zijn zaak te hebben gebruikt. Ofschoon van het ge beurde geen aangifte is gedaan heeft de politie toch een onderzoek ingesteld en te gen den heer J. die gunstig bekend stond, proces verhaal opgemaakt. DIRKSHORN. Gistermorgen geraakte aan den Oosterdijk de volbeladen wagen met brandstoffen van A. Schuit doordat het paard schrok, in de wegsloot. Het paard kwam onder den wa gen te liggen. Met veel moeite heeft men met man cn macht het dier op het droge weten te krijgen, dat gelukkig geen letsel had bekomen. Toen men later den wagen plus enkele zakken brandstof uit de sloot had ge- vischt. bleek dat de schade zich bepaalde tot een kapot lemoen en eenige zakken eierkolen. Voor den heer Schuit een dure dag. WIERINGERMEER. Naar we vernemen gaan de landbouw- en veeteeltlezingen welke door Ir. van Steen en Ir. Bosma op Woensdag 17 Febr. in go- tel Smit te Middenmeet- zouden worden ge houden. wegens ziekte van een der spre kers niet door! BROEK OP LANGEND IJK, 17 Februari. 300 Kg. eigenheimers f 2.10, bl. dito f 2.60, 22000 Kg. uien f 0.80—1.20. driel. f 0.90—1.30, grove f 1—1.30, 3500 Kg. peen f 0.80—1.40. Groene kool f 1.20, krot-on f 0.70—1.70. roode kool f 1.40-2.70, gele kool f 1.20—1.40, D. witte kool f 1.—. NOORDSCHARWOUDE, 17 Februari. 18000 Kg. uien f 1—1.40. driel. f 1.20—1.40, grove f 1—1.70, 2500 Kg. peen I 0.80—1.20. Roode kool 1.40—2.70, gele kool 120—1.30 D. witte kool 1.—.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3