Plaatselijk Nieuws. Raad Oudkarspel Marktberichten DE SLAGERSVAKTENTOONSTELLING. We hebben vorige week in een voorloopig bericht reeds mededeeling gedaan van de sla- gersvaktentoonstclling, clic op Woensdag 17 en Donderdag 18 Februari in hotel „Vrede- lust" van den heer Igesz wordt gehouden. Over deze tentoonstelling die ongetwijfeld Jets bijzonders belooft te worden, kunnen we rtog mededeelen, dat de opening hedenmid dag om 5 uur zal plaats vinden door ,den heer Mr. Dr. J. A, E. Buiskool, voorzitter van de Vereeniging „.Algemeen Belang" en een Jn Middenstandskringen bekende persoonlijk heid. Bij deze tentoonstelling wordt door de 22 'deelnemers aan 'n gedurende 14 weken voor dagers en slagerspersoneel, ook vrouwelijke cursisten gehouden cursus, proeven van bekwaamheid afgelegd ter verkrijging van het cursus-diploma. Van iederen cursist worden 3 stukken ge ëxposeerd, te weten 1 nummer fijne vleesch- Bchotel. braadvleesch, 1 nummer versch jvleeschschotel (rund-, kalfs- of varkens- ivleesch of gehakt schoteltje) en in de derde plaats ter opluistering een of ander kunst zinnig werk, hetzij spuitwerk, reuzel- of ppekwerk. En vooral deze laatste afdeeling belooft Zeer interessant en mooi te worden. Bijzon der fraaie stukken zagen we gistermiddag, toen de cursisten in café „Het Oude Slot", ivan den heer Van Erp ijverig in de weer wa ren aan hun expositiewerk. We zagen daar bijv. op welk een uitmuntende wijze 't wa pen van de gemeente Barsingerhorn gespo ten was, hoe aardig een bloemenmand was gewrochten, een fraai schilderij was vervaar digd. Kortom hier komt tot uiting dat er on- ider de slagers ware kunstenaars schuilen. Meer zullen we niet van de tentoonstelling vertellen. U moet zelf gaan kijken, het is de moeite waard. Alleen later we hieronder nog volgen wat de Texelsche Huib de Rijme laar er van zegt: EEN HARTIG WOORDJE. AT 'de slagers hier ter plaatse, Treden voor het eerst voor 't licht, Met een schouw van vakwerkstukken, Daaraan wijd ik een gedicht. Wie lust niet een hartig hapje? Wie versmaad een karbonaad? Of een sappig coteletje? Lever, metworst, servelaat? Denk u snert in zonder kluiven, Boerenkool zonder een worst, Bloemkool zonder het saucijsje, *t Is als winter zonder vorst. *t. Zal voorwaar de moeite loonen 'Al dat, moois eens te gaan zien. En wie weet, het is best moog'lijk, Mag u proeven ook misschien, te Zie knor-knor z'n achterboutje Al verrukk'lijk opgesierd, Waaromheen als soort garneering Fraai een ossenstaart zich zwiert. Dan de hoofdkaas, om te smullen, Allerkeurigst opgemaakt. Ts geen wonder dat de kijkers(sters) Op dit. fijns verkikkerd, raakt. Daarom raad ik alle dames In hun eigen voordeel aan. Naar deez' slagersexpositie, Toch vooral eens heen te gaan. Meer wil ik er niet van zeggen, te Ben geen worstpropagandist, Maar alleen een doodgewone, Alledaagsche publicist. HUIBERT Uit onze omgeving LANGENDIJK NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. Het Hoofdbestuur van het district Noord- Holland van den Nederlandschen Tuinders- bond vergaderde in het café van den heer Bruin te Alkmaar. In deze vergadering werd vastgesteld, dat de algemeene vergadering van het district op Zaterdag 6 Maart te Alkmaar zal worden gehouden. Behandeld werden een groot aantal voor stellen van de afdeelingen, waarvan een be langrijk gedeelte bestemd was voor de al gemeene vergadering van den Landelijken Bond, tengevolge van het meer algemeene karakter van de voorstellen. Gewezen werd op de stiefmoederlijke be handeling welke de surplus-bollen gekre gen hebben. Aangedrongen werd, te trach ten, daarin verbetering te krijgen. In verband met het feit, dat van de steun aan de veldboonen de steun wel eens te recht komt in de zakken van de handelaars ï.p.v. in die van de telers, werden voorstel len gedaan dezen steun meer tot zijn recht te doen komen. De minimumprijs van de nep, (gele- en zilvernep) is gelijk aan die van de uien. Dit is, gezien de vele werkzaamheden, wel ke deze producten vragen en het feit dat er geen steun op wordt verleend, veel te weinig Daarom werd aangedrongen op verhooging van den minimumprijs van de nep. Nog werd medegedeeld, dat de totale op pervlakte van de volkstuintjes in Neder land 500 H.A. is. Wel een belangrijke opper vlakte in dezen tijd van inkrimping der bonafide tuinbouwbedrijven. Uitvoercijfers. In de afgeloopen maand zijn 11.563 ton kleiaardappelen uitgevoerd ter waarde van i 391.000, tegen 8818 ton ter waarde van f 273000 in Januari van het vorige jaar, al- zoo een flinke vooruitgang. Aan pootaard- appels werden uitgevoerd 3956 ton ter waar de van f 213000 tegen 3128 ton voor f 187000 jn dezelfde maand van 1036. Bedroevend was het weer met den export {van verschillende koolsoorten. Gele kool werd in 't geheel niet uitgevoerd. Aan witte kool werd 718 ton geexporteerd ter waarde van f 13000 tegen 448 ton ter waarde van f 22000 in de overeenkomstige maand van 1936. Naar Zwitserland gingen 385 ton, naar België 254 ton, de rest naar verschillende landen. De uitvoer van roode kool had ook weinig te beteekenen. Slechts 1420 ton ter waarde van f36000, tegen 693 ton ter waar de van f 51000 in Januari 1936 ging de gren zen over. Men lette hierbij op de prijzen. Uien werden er 20007 ton voor f 441000 uitgevoerd tegen 14499 ton voor 429000 in Jan. 1936. De uitvoer van bloembollen heeft in Ja nuari bedragen 968 ton ter waarde van f 560000 tegen 1144 ton ter waarde van f 461.000 in de eerste maand van 1936. Dit zet dus al niet slecht in. NOORDSCHARWOUDE. Een vaartuig dat Maandagavond dwars In de Voorburggracht lag. werd overvaren door een motorboot, de boot, welke telkens de ammoniak van de gasfrabriek komt af halen. Men slaagde er vrij spoedig in, de schuit weer te lichten, althans weer zoo ver omhoog te brengen dat kon worden begonnen met leegscheppen. Dit werd ech ter op zeer rationeele wijze gedaan door den schipper van de motorboot. De slang van de motorpomp van deze boot werd in het gezonken vaartuig neergelaten, de mo tor begon te pompen en in minder dan 2 minuten was al het water uit de gezonken schuit weggezogen. Hierdoor was dit* onge val spoedig ongedaan gemaakt Proces-verbaal opgemaakt. Tegen een chauffeur van Mijts Internatio nal Transportbedrijf is Dinsdagmorgen pro- ces-verbaal opgemaakt door de Rijkspoli tie, wegens belemmering van een uitweg naar de Dorpsstraat. Wegens motorpanne stond de trailer eenige uren voor de Kroon straat alhier. "Witte Kruis-vergadering. De afdeeling Langendijk van het Witte Kruis vergaderde Dinsdagavond in Concor- dia. Aanwezig mei het bestuur 15 leden. De voorz., de heer Jb. Rutsen, memoreer de de viering van het 40-jarig bestaan, wat uitstekend geslaagd is. De rekening 1936 sloot met een nadeelig saldo van f 11.23.. De begrooting 1937 werd vastgesteld. Het jaarverslag wordt uitgebracht door den heer F. Moeijes en wij vermelden hier van, dat het ledenaantal van het Witte Kruis is teruggeloopen met 24 en nu 1429 bedraagt. De verhouding tusschcn de be stuursleden is uitstekend. Het magazijn is schitterend in orde, dank zij de goede zor gen van den magazijnmeester. Het ledenaantal van de wijkverpleging be draagt 1004 en is met 19 achteruitgegaan. Door de wijkzusters werden niet minder dan 6382 bezoeken afgelegd. Medegedeeld wordt dat 400 leden van het Witte Kruis nog geen lid zijn van de wijk verpleging. Dit heeft reeds een punt van bespreking uitgemaakt in het bestuur en zal bier propaganda voor gemaakt worden. Het verslag wordt onder dankzegging goedgekeurd. De heer J. Kliffen brengt hierna verslag uit van de gehouden alg. jaarvergadering. Rondvraag: De heer G. IJff vestigt de aandacht van het Witte Kruis op de kwakzalverij, daar hieraan nog veel onnoodig geld wordt uit gegeven. De heer K. Wagenaar vraagt nog inlich tingen over den cursus in huishoudelijke ziekenverpleging. De Voorz. antwoordt dat het bestuur op de eerstvolgende ledenver gadering met voorstellen hoopt te komen. Na eenige besprekingen volgt sluiting. OUDE N1EDORP T VELD, (Oude Nledorp). Chr. Naastenliefde. Dezér dagen vergaderde bovengenoemde vereeniging ten lokale van den heer Brou wer alhier. De voorzitter de heer S. v. d. Stoop opent de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze en brengt verslag uit van het afgeloopen jaar, waaruit wij noteeren, dat gedurende het jaar 1936 flink door de leden is gewerkt, tezamen voor 26S dagen. Dc ver eeniging telt momenteel 38 werkende leden. De aftredende bestuursleden de heeren S. v. d. Stoop en G. Bruin Dz. worden met algemeene stemmen herkozen. De voorzitter brengt nog eenige woorden van dank aan de leden voor het vele lief dadige werk, dat zij voor hun naasten heb ben verricht. Hierna sluiting. R.K. Ziekenfonds St. Martinus. Tot directeur van het R.K. Ziekenfonds S. Martinus is gekozen ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. Terbeek, de heer S. v. d. Stoop, te Valbrug, N. Niedorp. KOEGRAS JULIANADORP. Bridge wedstrijd. Zondag j.1. had in het café van den heer A. Doorn een bridgewedstrijd plaats, waar aan door 12 paren werd deelgenomen. Er werd een halve competitie gespeeld, zoodat er 11 partijen door elk paar gespeeld werden Elke partij duurde een half uur, zoodat de heele middag en na een pauze van ruim een uur ook de avond met dezen wedstrijd ge moeid was. De wedstrijd had een geani meerd verloop. Heel wat nieuwsgierigen kwamen eens een kijkje nemen naar dit voor de meestcn nog onbekende kaartspel. De uitslag was: C. W. de Graaf—D. de Graaf Pzn. 5770 p., lste prijs; I. J. Schroevers—D. de Graaf Jzn. 2540 p., 2e prijs; T. SpeurPolct 1650 p., 3e prijs; L. TigchelaarJ. de Vries 1500 p., 4e prijs; P. Tigchelaar—Mevr. Tig chelaarHoornsman 210 p., 5e prijs; De andere deelnemers hadden allen ver- liespuntcn: G. v. Nu landL. Pijnackker 400, H. TigchelaarC. Bregman Pzn. 510, A. SpeurT. Roskam 1240, H. ZeemanBrus saard 1690, J. WeidemaP. de Graaf Jz. 1000, J. v. Rossem—J. Hakker 2620, S. P. v. NulandLooijcnstein 2720 (poedelprijs). Binnenkort zal nogmaals een wedstrijd worden gehouden, maar dan met vooraf uit gekozen spellen. ZIJPE B. en W. hebben aan het Bestuur van „Nut en Genoegen" te St. Maartensvlotbrug toestemming verleend tót het houden van een kleine verloting opd en tweeden Nuts- avond, welke 6 Maart a.s. zal worden ge houden. De voordracht voor de benoeming van een Hoofd der O. L. school te Schagerbrug luidt als volgt: 1. J. D. Wiering te Utrecht; 2. T. Koerts te Zwolle; 3. A. M. J. Mol te Den Helder, allen onderwijzer. De dienstplichtige P. Schoorl te Sint- Maartensbrug, van de lichting 1937, zal op 5 April a.s. worden ingelijfd bij het 10e Regt. Infanterie. Naar wij vernemen, !s de aanleg van de centrale verwarming in de ambtswoning voor den Burgemeester, alhier, opgedragen aan de firma De Vries te Alkmaar. SCHAGERBRUG. Aan het, Bestuur der Harddraverij veeeeni- ging „Voorwaarts" alhier is door den Mi nister van Justitie toestemming verleend tot het houden van een loterij. Maximum aantal uit te geven loten 4000. Prijs per lot 50 cent. Hoofdpijn, Kiespijn. pijnen te verdrijven is een Mijnharde'» Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw tDrogis D« nieuwe verlichting ingewijd. Korte Nieuwsjaarswensch tot leden en pers. Subsidie ont wikkelingscursus werkloozen. - Het subsidie aan het ziekenhuis wordt minder. - De uitbreiding van de gem. begraafplaats. De loonen te laag. Een gemeen schappelijke regeling met Broek op Langendijk voor de U.L.O. school. - Benoemingen. - De ver lichting naar den Laanweg. Voor het behoud van de ie leer kracht wordt gewerkt. De lan taarn op Engelenburg. Komt er een herhaling van de uitkee- ringen van het comité? Dinsdagavond vergaderde de raad dezer gemeente in het gemeentehuis. De nieuwe verlichting van de raadzaal, drie nieuwe moderne lampen, zorgde dat de oude raad zaal in een zee van licht baadde. Alle leden waren tegenwoordig. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, bur gemeester, tevens secretaris. De Voorzitter memoreerde het welslagen van de feestdagen ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana. Dat de feestavond voor volwassenen, waar de film „De Wereldreis van H^M.K. XVIII" werd vertoond, is gewaardeerd, blijkt wel uit den brief, welke spreker heeft ontvangen van de afd. Langendijk van den R.K. Landarbeidersbond, waarin welgemeen de dank wordt betuigd voor hetgeen op den Oranjedag voor de werkloozen landarbei ders is gedaan. De gezamenlijke kosten van de film voorstelling en de verlichting hebben voor de gemeente bedragen f 45.19. In deze eerste vergadering in het nieuwe jaar vindt spr. aanleiding alle leden met hun gezinnen een gelukkig en voorspoedig jaar toe te wenschen, waarin hij ook dc vertegenworodigers van de Pers betrekt. De Voorzitter doet dan diverse mededee- lingen. De tijd, waarop de secretarie geopend zal zijn, te verlengen en wel van voorm. 9— Ï2*A uur en nam. van \H—2Yi uur. Na 2{A uur wordt geen publiek meer toegelaten. Zoo men weet, was de secretarie geopend van voorm. 9—12 uur. Met het oog op de arbeidende bevolking en de buitengewone omstandigheden, waarin wij vcrkccren, is het noodzakelijk geacht, deze openstelling te verruimen. Met het, oog daarop heb ik, zegt spr., mijn spreekuur als burgemeester zijnde, voorm. van 9—12 uur, verlengd tot 12/-S uur. Ingekomen stukken. Van de Commissie voor Werkloozenzorg uit, den R.K. Volksbond en de St. Joscphge- zellenverecniging was een verzoek ontvan gen om subsidie. Verleden jaar heeft, de commissie f30.— ontvangen. B. en W. stelden voor f30.— te verlccnen. Aldus werd besloten. Aankoop grond voor uitbreiding Alg. Begraafplaats. B. en W. stelden voor, over tc gaan tot aankoop van een perceel grond van den heer Abr. Hart Hz. alhier, ter grootte van 9 A. 52 c.A., ten behoeve van dc uitbreiding der Alg. Begraafplaats. Zooals bekend is, ligt het in de bedoeling dit werk door werkloozen uit dc gemeente te doen uitvoeren. De Minister van Sociale Za ken heeft daartoe zijn toestemming ver leend en hoewel deze eerst de voorwaarde stelde, dat het werk moest worden aanbe steed, heeft dc Minister, na een dringend be toog van B. en W., waarin is medegedeeld, dat de bedoeling is, dat het werk wordt uit gevoerd door en onder toezicht van de Ned. Heidemaatschappij, deze voorwaarde laten vervallen. In de begrooting van de Ned. Heide-Mij. wordt aan arbeidsloon geraamd f4500.— en voor andere kosten f1350.—. In het loonbe drag draagt het Rijk bij ten hoogste tot f3500.in verhand met de beteekenis, wel ke het werk voor de gemeente heeft. De Pro vincie zal f675.bijdragen. Maandag 1 Maart a.s., zullen de werkloo zen, thans werkzaam in de duinen tc Schoorl, in deze werkverschaffing te werk kunnen worden gesteld. Met het College van Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente is overeenstemming bereikt omtrent den afstand van een klein hoekje grond van het. z.g. „Kerkeweidjc", om met de hestaande begraafplaats een mooi geheel tc krijgen. Kosten voor de gemeente zijn daar aan niet verbonden, waarvoor dit College vanaf deze plaats een hartelijk woord van dank wordt betuigd. Dc heer De Boer vond het jammer, dat het loon zoo laag is; 0.25 per uur, daar gaat nog van af voor regenverzuim en zieken geld. Voorzitter antwoordde, dat, ln accoord wordt gewerkt, waardoor het loon tot f 0.27% kan stijgen. Hooger kan men ze niet vast" stellen. Door verschillende leden werd betoogd, dat het loon te laag was, doch B. en W. we zen op dc algemeene voorwaarden, waar door verhooging van loon niet verkregen kon worden. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men, met welk besluit de Voorzitter den Raad feliciteerde. Voorts stelden R. en W. voor een gemeen schappelijke regeling aan tc gaan met. de gemeente Broek op Langendijk, inzake toe lating van leerlingen uit die gemeente op de U.L.O.-school te Noordscharwoude. De Raad ging met het voorstel accoord, na dat de heer Kostelijk nog de vraag had ge steld of Broek nu minder betaalde dan voor heen. Voorzitter antwoordde, dat Broek naar bil lijkheid moet betalen. Men heeft elkaar nu niet te bedanken. Benoemingen. Tot lid van het Burg. Armbestuur werd herbenoemd de lieer K. Bruin Hz. Stembnreanx. De slemburcaux voor de verkiezing van le den van de Tweede Kamer werden samen gesteld. Rondvraag. De heer Rijper vroeg, of cr klachten wa ren gekomen over het wegnemen van de Roskambrug, zooals ook per ingezonden stuk in de krant is geschied. Voorzitter antwoordde, dat alleen liet in gezonden stuk is geplaatst. Herhaaldelijk heeft Voorzitter geconfereerd om den weg langs de Spoorstraat te krijgen. Daarvoor is zeer veel gedaan, doch zonder succes! De Spoorstraat is eigendom van Noordschar woude. De heer Rijper vroeg de medewerking voor de verlichting van den nieuwen weg naar den Laanweg. Voorzitter antwoordde, dat dit van Noord scharwoude is. Voor de bewoners van den Waarddijk heeft men wel pogingen gedaan bij den Prov. Waterstaat. De heer Borst vroeg: Kan de 4e leerkracht worden behouden als kweekeling? Wordt er in gewerkt? Voorzitter antwoordde, dat dit laatste het geval is. De heer Borst vroeg of er geen verlichting kon worden geplaatst op Engelenburg. Voorz. zeide, dat het ongelukkig is, dat de laatste bewoner aan het pad om een hoekje woont. Voorz. had zelf deze zaak onderzocht. Te water loopen kan men niet. Als de bewoner zelf aan z'n woning een lichtje aanbracht was het verholpen. De lan taarn is zoo geplaatst, dat men het wel zien kan. Voor elk padje kan geen lan taarn worden geplaatst. Na nog eenige besprekingen werd van dit onderwerp afgestapt. De heer Borst zou gaarne zien, dat de uitdeeling van het comité nog eens werd herhaald. Voorz. merkte op, dat de financiën het moeten toelaten. Spr. gelooft dat het comi té diligent is. Wethouder Brommer: Er zullen goede menschcn moeten zijn, die ons aan geld helpen. Spr. geloofde dat er nog wel eens iets zou komen. De heer Borst: Die zijn er wel in de ge meente. Daarna sluiting. ROTTERDAM. 16 Februari, Veemarkt. Totaal-aanvoer 4231 stuks, t. w.: 190 paarden, 1050 magêré runderen, 732 vette runderen, 102 vette kalveren. 107 gras kalveren, 1826 nuchtere kalveren, 133 scha pen en lammeren 29 varkens, 10 biggen, 52 bokken en geiten. Prijzen per Kg.: vette koeien, le kw. 64 ct., 2e kw. 58 ct.. 3e kw. 4048 ct.; vette ossen 60—5444-50 ct., stie ren 5952— 45 ct., vette kalveren 93—S0 55-65 ct., schapen 474033 ct., lammeren 504232 ct., graskalveren, 2c kw. 58 ct.., 3c kw. 48 ct., nuchtere kalveren 40—35—30 siachtpaarden 4845—40 ct. Prijzen per stuk: schapen, lc kw. f26, 2c kw. f20, 3c kw. f 15, lammeren f 231913, nuchtere slachtkalveren f 9.50—7—5. nuchtere fok- kalveren f 151311, siachtpaarden f200 —150—100, werkpaarden f 245—150—100, hit ten f 130—105—70, stieren f' 275—220—110, kalfkocicn f 235—190—120, melkkoeien f240 —190—135, varekoeien f 170—13595, vaar zen f 15511585, pinken f 130—100—!>5, graskalveren f 604020, bokken en gei ten f 1273. Omschrijving: Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel vasthou dend, prijzen van gisteren, prima koe 68, prima os 63. Stieren, aanvoer gewoon, han del matig, prijzen van vorige weck. Vette kalveren, aanvoer iets ruimer, handel lui, vaste prijzen, prima kalf 1.02. Schapen en lammeren, aanvoer iets minder, handel zeer vlug, prijzen van gisteren. Nuchtere slacht en fokkalveren, aanvoer groot, handel le vendig, dalende prijzen. Paarden, aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen lc kw. siachtpaarden lager, 2e en 3c kw. werkpaarden en hitten onveranderd. Kalf- en melkkoeien, aanvoer iets korter, handel flauw, prijshoudend. Varekoeien, aanvoer ruimer, handel lui, prijzen iets hooger dan vorige week. Vaarzen en pinken, aanvoer iets grooter, handel stil, goed prijshoudend. Graskalveren, aanvoer ruim, handel traag, prijzen onveranderd. Bokken en geiten, aan voer korter, handel vlug, prijzen iets hoo ger. Voor Plan. Deterding werden 32 vette koeien gekocht. PURMEREND. 16 Februari. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 par tijen, wegende 23.000 K.G. Handel goed. Hoogste prijs f 19. 199 Kg. boter f 1.51—1.54 per kilo. Runderen, totaal 412 stuks: 190 vette koeien 64—6S ct. per Kg., matig; 100 gelde koeien f 86—160 per stuk, matig; 105 melk koeien f 110225 per stuk. matig; 17 stieren 45—55 ct. per kilo, matig; 16 paarden f 60 —130 per stuk, stug; 40 vette kalveren 30 —60 ct. per kilo, matig; 1029 nuchtere kal veren: voor de slacht f 412 per stuk, ma tig; voor de fok f 1014 per stuk. matig; 268 vette varkens voor de slacht 42—45 ct. per kilo, matig; 42 magere varkens f 16— 30 per stuk, matig; 439 biggen f 9—14 per stuk, matig; 730 schapen i 14—29 per stuk. matig; 14 bokken f 414 per stuk, matig; kipeieren f 3.504. eendeicren f 2.60 per 100 stuks, piepkuikens 7585 ct. per kilo, oude kippen en hanen 30—40 cL per kilo. ko nijnen f 0.40—1.70 per stuk, eenden 30—55 ct. per stuk duiven 40 ct. per paar; 1075 kipeieren A f 3.50—3.90. Goöp. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer: 60.000 eendeieren f 2.80—2.95, 80-000 kipeieren: 70—80 Kg. f 4.50—6.20, 65— 66 Kg. f 4.30—4.40, 63—64 Kc. f 4.10—4.25, 60-62 Kg. f 3.85-4.15 58—59 Kg. f 3.80-4 56—57 Kg. f 3.80—3.95, 63—50 Kg. I 3.70- 3.80, 50—52 Kg. f 3.60—3.70. Voor Plan-Doterding werden 32 koeien ge kocht De regeeriogsmaatregelen in het belang van den noodlijdenden tuinbouw De Ned. Tuindersbond heeft indertijd een uitvoerig adres gericht aan den Min. van Landbouw, waarin op den noodtoestand in den tuinbouw werd gewezen en verschillen de maatregelen werden gevraagd om in dien toestand te voorzien. Uit het antwoord van den Minister blijkt, dat de regeering van goeden wille is, doch haar wijze van hulpverleenen als de eenige mogelijke en momenteel eenige juiste be schouwt. De Minister schrijft o.a. in zijn antwoord: Ook Uw College zal ternauwernood be hoeven tc worden herinnerd aan het feit, dat de Regeering bij haar arbeid is gebon den aan de grenzen van dc haar ten dien ste slaande middelen en dat zij het als een harcr voornaamste plichten dient te be schouwen, de belangen van alle groepen van het handels- en bedrijfsleven, tegen el kander af tc wegen en op gelijkwaardige wijze, in verhouding tot hunne beteekenis voor dc samenleving, te behartigen. „De in Uw schrijven gemaakte opmer king, dat een groot deel van het effect der maatregelen tot steun van den tuinbouw" verloren gaat, doordat 't landbouwcrisis fonds mede door dc ondersteunden zelve moet worden gevoed, is naar mijn meening verre van juist. Ik moge in dit verhand vol staan met U er op tc wijzen, dat, terwijl de steun voor den tuinbouw voor een zeer groot gedeelte bestaat uit steun aan de te lers van warmoezerijgewassen, bedoelde te lers op geenerlei wijze bijdragen tot het landbouwcrisisfonds." De Regccring heeft ook in het afgeloopen jaar tot haar leedwezen moeten constatee- ren, dat dc uitvoer van tuinbouwproducten voor een belangrijk deel wordt beheerscht door dc maatregelen tot invoerbeperking, welke door de naburige landen werden ge nomen. Het staat tc vreezen, dat zoolang in deze maatregelen, waarop de Regccring geen dwingenden invloed kan uitoefenen, geen wijzigingen ten gunste van onzen tuin- bouwexport zullen zijn gebracht, het ver krijgen van de ook door de Regeering ge- wcnschtc resultaten zeer moeilijk zal blij ven. Teneinde ook dezerzijds het mogelijke te doen om in de onmiddellijke behoefte aan finantiëele hulp van vele tuinders tegemoet te komen, werden reeds in den loop van het vorige jaar, en wel zoodra zulks op grond van dc vereischte gegevens mogelijk was, ruime voorschotuitkeeringen op dc over 1936 op tuinbouwproducten toe te ken nen steuntoeslagcn aan dc telers uitbetaald. De definitieve vaststelling en uitbetaling van dien toeslag zal zoo spoedig mogelijk geschieden, nadat dc daarvoor noodige ad ministratieve gegevens zijn behandeld." Met. het tewerkstellen van z.g.n. kleine tuinders in het eigen bedrijf, zal eerlang in enkele gemeenten door mijn Ambtgenoot van Sociale Zaken een proef worden geno men. GRONINGEN, 16 Februari. Graanbeurs. Tnlandsche rogge f7.75 8.75, wintergerst f 88.60, zomergerst f 80, haver (wit) f77.05, zwarte haver f6.757, groene erwten f79.10, paandenboonen f7 7.50, wierdeboonen f 77.50, Waalsche- boonon f 77.50, koolzaad f 8—15, karwij- zaad f 17—22.50. kanariezaad f 12^—16, bui ten lnndsehc gerst f 8.70—8.90. ronde mais f 7.40—7.00, lijnzaad witbloei f 79, idem blauwbloei f 79. Aanvoer ruimer, stem ming onveranderd, gerst hooger; lijnzaad onveranderd. NOORDSCHARWOUDE, 16 Februari. BI. aardappelen f 1.70, uien f 0.6O—1, drie lingen f 0.90—1.30, grove f 0.80—1.10. gele nep f 3.60, peen f 11.30, kleine peen 50 60 ct., kroten f 0.901.20, roode kool fl.40 2.60, gele kool f .1.20—1.40, taaie gele f 1.70—2.40, D. witte kool f 1—1.10. WARM EN HUIZEN. 16 Februari. Roode kool f 1 402.70. gele kool f 1.20 1.40, Deensche witte kool f 1, drielingen 60 ct.. uien f 1.20, grove uien f 1.40, peen fl.40 1.50, idem kleine f 0.70. Aanvoer: 75.100 Kg. roode kool, 24.100 Kg. gele kool, 36.500 Kg. Deensche witte kool, 1150 Kg. uien, 1550 Kg. peen. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit, 16 Februari. Berlijn: Zeer kalm. Holl. spruiten 17—20. Holl. roo de geruimd, voorts geen verandering. Ham burg: Holl. spruiten 18—25; Duitsche 20— 30. Essen: Holl. schorseneeren 20—21. in den kleinhandel 2425. Buitenl. andijvie 3 p. krat, in den kleinhandel 15—20 p. krop. DE 'AVOND NA DE VANGST,

Schager Courant | 1937 | | pagina 7