DE DRIE MUSKETIERS «Juasfi WOENSDAGSCHE MIJMERIJ Waarover men in Londen spreekt.... WIT!! 11. DE EDELMAN INFORMEERT BIJ DEN WAARD. Na eenigen tijd vroeg de edelman den waard: „En., hoe gaat het met dat onbesuisde jongmensch? „Het gaat al beter," verklaarde de kaste lein. „Hij is gelukkig bewusteloos." „En heeft hij voor hij flauw viel niets meer gezegd?" „Ja, hij sloeg op zijn tasch en riep „We zullen wel eens zien, wat- mijnheer De Tre- ville zegt van deze beleediging, zijn be schermeling aangedaan!" „Wat vonden jullie in die tasch?" „Een brief voor den heer De Tréville, den kapitein der musketiers." „Waar is de jongen nu?" „Op de eerste verdieping. Mijn vrouw is bezig hem te verbinden." „En waar is zijn bagage? Zijn tasch en zijn wambuis?" „Die liggen nog onder in de keuken." „Wat wel in den brief aan De Tréville mag staan?" bromde de vreemdeling in zijn baard, terwijl hij naar de keuken ging. 12. MILADY VERSCHIJNT TEN TOONEELE. Toen d'Artagnan na een poosje uit zijn verdooving ontwaakte en half versuft, zon der wambuis en met het hoofd geheel in het verband de trap afstrompelde, zag hij toen hij beneden in de keuken kwam zijn tegenstander die kalmpjes stond te praten op de treeplank van een groote karos. Hij onderhield zich met een dame, die in den wagen zat Het was een jonge vrouw van twintig tot twee-en-twintig jaar en van een buitengewone schoonheid. Ze had golvende gouden lokken, groote blauwe oogen en mooie blanke handen. „Dus Zijne Eminentie beveelt mij oogen- blikkclijk naar Engeland terug te keeren en te onderzoeken, of de hertog zich nog in Londen ophoudt?" vroeg ze. „Ja dat is de opdracht. Ik keer naar Pa rijs terug", antwoordde de edelman. BIJ DE AANSTAANDE BAL KAN-CONFERENTIE OP 15 FE BRUARI 1937. Wanneer de Turksche minister van Buitenlandsche 7aken Aras de balans opmaakt van zijn on langs beëindigde F.uropeesche reis, dan kan hij uitermate te vreden zijn; hij heeft voortref felijk werk voor de vrede ge daan. Geschillen werden bijge legd en nieuwe vriendschaps banden gesloten tusschen vele staten in den Zuid-Oosthoek van Europa. Links: MINISTER ARAS Bijlegging van het geschil van Alexandrette. Een van de gevolgen van minister Aras' reis was de bijlegging van het geschil van Alexandrette, waarbij hij nog op het conto van de Turksche zaak het feit kon boeken, dat met het Tyrksche standpunt min of iucer rekening zal worden gehouden. Oplossing kwestie TurkijeItalië. Een niet minder gelukkige greep van Aras gelukte in Milaan, waar de persoonlijke be sprekingen met den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken Ciano tot oplos sing van de tusschen Italië en Turkije be staande geschillen leidde. Zonder eenig onweersvvolkje straalt nu weer de hemel tusschen het vasteland en het eiland Leros; Graaf Ciano kon den Turkschen minister van Buitenlandsche Za ken er van overtuigen dat Italië's doel slechts was gericht op de totstandkoming en bestendiging der verbindingswegen van het oude Romeinsche keizerrijk. Het Dardanellenprobleem. Ook werden de voorbereidingen tot een spoedige oplossing van het tusschen Italië en 'Turkije bestaande Dardanellen probleem getroffen, waarbij Turkije met genoegdoe ning kon vaststellen dat Italië een open oog heeft voor de nood en van Turkije en slechte bepaalde zekerheid wenschte met betrekking tot de doorvaart van Sovjet-Rus stsehe oorlogsschepen. Het is ongetwijfeld een goed teeken voor de natuurlijke belangengemeenschap tus schen beide landen, dat het vriendschans verdrag van 1928 van groote draagkracht wordt beschouwd en geen aanvullingen be hoeft. De nu weer opnieuw bevestigde vriendschappelijke verhouding van Italië met Turkije zal in den loop van den tijd st-dlig eveneens tot uiting komen in de be trokkingen van Italië tot de andere mogend, heden, in het hijzonder tot de Balkanstaten. De on handen zijnde conferentie te Athene. Op 15 Februari a.s. vindt in Athene de conferentie der Balkanstaten plaats en Aras za! daarbij ongetwijfeld niet vergeten, niet slechts volgens de statuten verslag uit te brengen van zijn Milaansche indrukken, maar in het bijzonder ook den weg te banen voor de binnenkort te ondernemen reis van Graaf Ciano naar Athene, waarmee tevens het aangekondigde tegenbezoek te Ankara overbodig wordt. Onderlinge verhoudingen op de Balkan. ïnfusschen heeft Aras ook gelegenheid ge had bij zijn bezoek te Belgrado aan Sto.in- dinowits omtrent de Milaansche besprekin gen te informeeren, waarvan liet resultaat in Belgrado een goeden indruk heeft ge maakt. Stojadinowits immers bad er al veel eerder zijn streven op gericht, met zijn bu ren goede betrekkingen te onderhouden, ge- uiige zijn verklaring waarvan wij hierboven spraken, waartoe de totstandkoming van het Italiaansch-Joégoslavisrh handelsverdrag van October van het vorig jaar de eerste stoot had gegeven. Men kan veilig aanne men dat de gespannen verhouding in deze streken en in het Oostelijk deel van de Mid- dellandsche-Zeestatcn verdwenen is in ver band met de verhouding van Italië tot de Balkanstaten en dit stellig niet alleen ten nutte van de landen die het aangaat, maar ongetwijfeld ook in bet belang van den op bouw van de vrede in Europa. Hand in hand met. deze vredesuitingen gaat ook het eenige dagen geleden totstand gekomen vriendschaps-verdrag tusschen Joe goslavië en Bulgarije. Ook met het oog op Bulgarije is het initiatief van Stojadino wits in volkomen overeenstemming met de richtlijnen der Turksche buitenlandsche po litiek, want het was Turkije dat al in 1929 een neutraliteitsverdrag met Bulgarije sloot. Conclusie. Aan de politieke horizon van Zuid-Europa worden de eerste vage contouren van een door vriendschapshanden geschraagde ver standhouding duidelijker waarneembaar. Anderzijds bieden het gontlemans-agreement van Italië en Engeland en de goede betrek kingen der Balkanstaten met Engeland en Frankrijk er een waarborg voor dat de vre desplannen in het Zuid-Oosten slechts in stemming kunnen ondervinden bij de Wes telijke Staten. Oude vriendschap met Perzië. Het is derhalve begrijpelijk dat Aras met vreugde over de bereikte resultaten, het Zuid-Oostelijk deel van Europa als het gelukkigste deel van de Oude Wereld schet ste, terwijl hij tegelijkertijd de hoop uit sprak, dat de bestendiging van de vriend schapshanden tusschen Turkije en Perzië eenerzijds en tusschen Irak en Afghanistan anderzijds van hechten aard zullen blijken. KINDERHUWELIJK IN DE VEREEN. STATEN De „Daily Telegraph" meldt uit New York dat een 29-jarig predikant der Pinksterge meente te Matewan in West Virginie in het huwelijk is getreden met een meisje van 14 jaar. De oudere van het meisje keurden dit huwelijk volkomen goed. Daar volgens de wetten van West 'Virginie personen on der de 15 jaar niet kunnen trouwen, werd het huwelijk voltrokken door den kanton rechter van een stad in Noord-Carolina. Je reinste en onwettigste cadeaustelsel. Speculeer op de sentimentaliteit van de menschen en uw fortuin is gemaakt. Men kan dit nauwelijks een waarheid als een koe noemen; het is eenvoudig een waarheid als een brontosaurus! Het geven van een voorbeeld mag dan ook net zoo overbodig heeten als in Nederland het regenmaken. Vandaar dat het aantal lieden, die uit de sentimentaliteit van hun medemenschen een vermogen weten te slaan, legio is. Het nieuwste voorbeeld van dit slag be reikt ons uit Amerika. Een pasgetrouwd paar werd bij zijn huwelijk verrast met zulk een geweldig aantal cadeaux, dat hun plotseling een licht wat zeg ik, een vuurtoren! opging. Zij ontdekten (wat ieder modern mensch, die eenige malen ge trouwd is geweest, wéét), dat een bruiloft een zeer voordeelige zaak is, mits behoor lijk gemanaged. De gedachte aan het jonge geluk vertee- dert zelfs den grootsten egoïst. Het „warme nestje", het „zoete gekir der tor telduifjes", en dergelijke filmliteratuur meer, doet hem griffer in hun zak tasten dan een overstroomingsramp in Amerika of een hongersnood, die 5 millioen arme Chineesche drommels met den dood be dreigt. De zorgen, waarmee men een witte broodpaartje in z'n bullen zet, kennen een voudig geen grenzen. Als men het lieve span aan z'n eetserviezen en zilverkasten mitsgaders roomstellen en aardbeientesten heeft geholpen, gaat men zich verdiepen in de „aardige handige dingetjes, die men tegenwoordig heeft" voor dit en voor dat, en het scheelt maar weinig of wij loopen, in ons ziekelijk verlangen èl hun wenschen te vervullen, de winkels af met de vraag: „Verkoopt u ook van die gouden gember- wippen, of hebt u mayonnaise-sproeiers, spieringkervers, biefstukmeppers, gehakt balwegers, radijshouders, aspergehangers, pindagrijpers, sandwichpletters of soufflé- pompen Het jonge paar, waarop hierboven werd gedoeld, was door zijn vrienden zóó goed bedacht, dat het zei: „Dat doen we nog 's dunnetjes over!" Het zond nieuwe huwe lijksaankondigingen, nieuwe uitnoodigingen, aan nieuwe groepen vrienden; in series werkten ze! Zij zorgden er voor, dat ze telkens ergens anders quasi „trouwden", telkens een paar dagreizen weg, omdat er maar niemand persoonlijk het jonge geluk zou komen gadeslaan, en telkens opnieuw werd het gul in het goud, zilver, kristal en linnen gezet. Totdat een zeer hartelijke vriend, ondanks de verre reis, op de lieve en bizarre gedachte kwam, niet alleen een cadeautje te sturen, maar ook zelf op de bruilóft te komen. En toen was het uit. De tortelduifjes, die al twee jaar van de op brengst der cadeaux bleken te leven, wer den na aangifte bij de politie gevangen gezet, elk in een apart celletje. Voor hun jonge, bloeiende industrie is dat heel jammer, want vindingrijkheid ver dient een beter lot. Tenslotte is het verschil niet zoo heel groot tusschen hun procédé en dat van zekere tooneel-, operette- en revuegezel schappen, die hun „honderdste voorstel ling" achtereenvolgens geven Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en de zeventig an dere „grootste plaatsen van Nederland". Ja, we hebben ons eens laten vertellen, dat een acteur, die zijn 70sten verjaardag had bereikt, dezen gedenkwaardigen mijlpaal zóó lang en in zóóveel plaatsen met gast- voorstellingen herdacht, dat hij ten slotte genoodzaakt was er een serie extra-voor stellingen ter eere van zijn 75sten geboor tedag aan vast te knoopen De Earl van Ancaster en de pyama van Georqe VI Het Wimbledon der honden. De Engelsche mentaliteit is een iets, dat men nimmer begrijpen zal, tenzij men in het land geboren is. Indien men b.v. op het oogenhlik een Londenaar zou vragen, welke twe gebeurtenissen hem het meest interes seeren, zou men een verrassend antwoord te hooien krijgen. Het loont wellicht de moeite hierop eens nader in te gaan. De Earl van Ancaster procedeert Het klinkt ietwat komiek cn sensationeel, maar inderdaad betreft het hier een vraag •stuk van de grootste principiëele beteekenis, tenminste voor zoover het de Engelsche aristocratie aangaat. De earl van Ancaster is tegelijkertijd „Lord Great Chamberlain of Hngland", dus zooiets als „lord-kamer- heer". In deze eigenschap bezit hij vele tra- ditioneele rechten, maar over eenige daar van kan men het niet eens worden, zoodat de earl thans voor de „Court of Claims" een proces aanhangig heeft gemaakt tegen niemand minder dan koning George VI. De eerste zitting was zeer plechtig, de rech ters droegen ambtsgewaden uit de veertien de eeuw, maar dit bcteckendc nog niets vergeleken bij het feit, dat de earl zich op privileges uit de twaalfde eeuw beriep. Zijn cisch komt op het navolgende neer: De eischen van den graaf. Levenslang in het koninklijk paleis te wo nen; op den dag van de kroning George VI aan te kkeden, hem eigenhandig den mantel om te hangen, het zwaard om te gorden en de gouden sppren aan te doen, 40 yards purperen zijden stof, daarbij het bed, waarin George VI in den nacht voor dc kroning geslapen heeft en vooral ook DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Orgelconcert en zang. 11.30 Pianospel. 12.00 Het Omroeporkest (Van 12.45—1.30 gramofoonplaten 2.15 Lyra-trio. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonplaten. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-Operette-orkest en solisten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest, Toonkunstkoor, Jongenskoor „Zanglust" en solist. In de pauze: Causerie „De N.C.S.V. Universiteit- week in Utrecht en Amsterdam". 10.30 Orgelspel. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest. Hilversum II. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (Van 1.00—1.20 gram.pl.). 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Orgelspel. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Quatre mains. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Missiepraatje. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten. 8.15 Solomannenkwartet „De Troubadours". 9 00 Voor jonge menschen. 9.30 Orgelconcert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hierna: Schriftlezing. het nachtgewaad, dat de koning dezen nacht gedragen heeft; op den morgen van de kro ning den koning als eerste het waschwater te overhandigen, als mede een waschbekken en handdoeken, welke voorwerpen na het gebruik zijn eigendom worden; en tenslotte een eigen loge in de Westminster Abbey tijdens de kroning. Meer verlangt de earl niet en hij baseert zijn eisch strikt op de middeleeuwsche oor konden. Intusschen verkeerden de heeren van de „Court of Claims" wat in verlegen heid, wijl zij niet konden weten, of George VI zich bij al zijn liefde voor de oude tradi ties, wel aan dergelijke, eigenaardige proce dures zou willen laten onderwerpen. De heeren van het gerechtshof hebben nu een wijs vonnis geveld. De eisch tot een eigen loge in de West* minster Abbey werd afgewezen en de be slissing over de andere vragen heeft men aan den koning zelf overgelaten. Geheel Engeland wacht nu met spanning op het antwoord, of George VI werkelijk zoozeer aan de tradities zal blijven vasthou- houden, dat hij zijn pyama en zijn bed aan den earl van Ancaster ten geschenke zal geven. De grootste hondententoonstelling ter wereld. Een ander feit, dat de Engelschen ten sterkste bezighoudt is de groote honden tentoonstelling. die dezer dagen in Londen gehouden werd en waar men niet minder dan 5000 van de allerberoemdste honden der wereld verzameld had. Deze tentoon stelling, die jaarlijks gehouden wordt, kan reeds op een ouderdom van 51 jaren terug zien en is in het leven geroepen door een van de eigenaardigste Engelsche persoon lijkheden, n.1. den thans Si-jarigen Charles Cruft, die zelf nimmer een hond bezeten heeft, maar het eerst op de idéé kwam, de mooiste honden te bekronen. De jaarlijk- sche Cruft-tcntoonstelling is nu een soort honden-Wimblodon geworden: de hond, die hier wordt bekroond is wat schoonheid en ras betreft volmaakt en de prijzen, die voor een dergelijk hoest of zijn afstammelingen; betaald worden, grenzen aan het fantasti sche. 5000 honden uit alle landen. De 5000 honden, die ditmaal tentoonge steld waren, kwamen niet slechts uit En geland. zij kwamen per vliegtuig uit Ame rika, Mexico. Japan en Zuid-Afrika. Verte genwoordigers van werkelijk zeldzame ras sen kon men hier zien on de „front, pages" van de groote Engelsche dagbladen waren dagenlang mei merkwaardige koppen van honden bedekt. Voor do eerste maal zag men een exemplaar van een oud Egyptisch hondenras, dat uiterst scherpe tanden heeft, maar niet blaffen kan. De eerste prijs werd in aanwezigheid van een talrijk publiek en minstens 100 foto- en filmtoestellen aan een Engelschen hond, Ben genaamd, uitgereikt. Hij behoorde tot een hondenras dat uit Labrador, het Noor delijkste deel van Canada stamt.. Zijn eige nares kreeg de groote Cruft-bokaal. Hondenfokken een sport. In dit verband kan men nog opmerken, dat er in Engeland niet minder dan drie millioen geregistreerde bonden zijn om van de niet geregistreerde maar te zwij gen, Men heeft hier zoowel met een lief hebberij als met een sport te doen. en het fokken van honden beschouwt men in Groot-Brittannië even belangrijk als het fokken van volbloed-paarden. Thans heeft men weer een jaar tijd om zich op de volgende tentoonstelling voor te bereiden. ACHTERSPATBORDEN 'n Goede reflec tor (hoogstens 60 cm boven den grond) alléén is niet voldoende: Dovendien moet uw achterspat- bord wit van kleur zijn, ook overdag! dat zegt de weit

Schager Courant | 1937 | | pagina 8