Uit het huis met de Hooge Trap De „Boltha 1937" geopend Raad Sint Pancras 'Vrijdag 19 Februari 1937 Tweede blad ALKMAAR De eeuwige Overdie-kwestie, die steeds moeilijker wordt. Calculaties, die he melsbreed verschillen. De reorgani satie van gemeentebedrijven. De vergadering is voltallig. Dat wil zeggen, 0at de heer Bulens aanwezig is, maar ook alle andere leden van de S.D.A.P.-raadsfrac- tie. Zijn de geschillen bijgelegd? Men zou het. welhaast mogen gaan denken. Heeft wel licht de vredige atmosfeer van den neven- raad geinspireerd tot een nieuwe verbroede ring? Waarom niet? In de groote politiek komen soms heeren tot overeenstemming, die elkaar, wanneer ze konden, liefst met jhuid en haar zouden verslinden. Wanneer er vervolgens een uur lang is geconfereerd over een tweede geldleening, kan de vergadering weer doorgang hebben. Natuurlijk is het daarbij gegaan over de kosten van de plaatsing, waarmee weer een kleine anderhalve ton gemoeid zijn. Maar we hooren er niets over en dus zal het wel in orde zijn. Ten minste dat moeten .we maar rekenen. Dan komt er plotseling schot in de zaak. "Een tiental punten gaan bij hamerslag. De heer Venneker vraagt bij de grenswijzigings geschiedenis, of de leden een verslag mogen ontvangen van de zeer belangrijke vergade ring van den nevenraad, die dezer dagen is gehouden. Dan vliegen de punten er weer dk>or, blijkbaar heeft men zin in de concen tratie der bedrijven. Aangezien de honden een belastingobject zijn, weten deze brave dieren even de heeren in beslag te nemen. Mr. de Groot vestigt er de aandacht op, dat de betaling moet wor den beschouwd als een vergoeding voor door 'de dieren verrichte werkzaamheden en meent, dat in dit verband, de belasting bil lijker wordt geheven naar de grootte. Maar het blijft bij het voorstel. De tegemoetkoming aan enkele leveran ciers van het Victoriebad is door Gedepu teerde Staten geketst. De heer Venneker ver zet zich er tegen. Hij krijgt eenige steun en dus wordt de goedkeuring van de begroo ting op het spel gezet. In ernst? Dat is de [vraag. De uitslag van de stemming was te [voorzien. Met slechts vijf stemmen tegen werd het voorstel van B. en W. aangeno men en dus krijgen de leveranciers toch jveer niets. De Kruislaan en de Zuidcrhoutlaan zullen Pphoudcn te bestaan en zullen vernoemd worden naar het Prinselijk Paar, een voor tstel, dat ditmaal nu eens weinig tegenkan ting oplevert. Wc naderen het einde, d.w.z. de hoofd nummers. Eerst het uitbreidingsplan Over- die. Zoowel „Nooitgedacht" als de directeur van 'G.W. hebben indertijd hun bezwaren ken baar gemaakt. Maar besprekingen tusschen de beide partijen zijn daaruit nooit voortge komen. Mr. Leesberg schijnt eenigszins als woordvoerder van „Nooitgedacht" op te tre den en betreurt de weinige soepelheid, die in deze belangrijke aangelegenheid door het gemeentebestuur aan den dag is gelegd. Hij komt op het cijfermateriaal door den «directeur en door den architect van „Nooit Gedagt" voorgelegd, waaromtrent overeen stemming moet zijn te verkrijgen. Hoogst merkwaardig is, dat, terwijl de heer Marga- dant voor het zand voor de ophooging van de Overdie f 0.55 per M3. wil berekenen, hij voor de Mient berekent f 0.90, juist het bedrag dat ook de architect van „Nooit Ge dagt" had uitgetrokken. Die soepelheid is, volgens den heer v. d. Vall, heel wat grooter geweest, dan de heer Leesberg wil doen voorkomen. „Nooit ge dacht" spreekt schoone woorden en doet dito beloften aan de burgerij, maar als men de zaak wat nader bekijkt, is daaraan toch Wel een steekje los. Illj gelooft niet, dat de directeur van G. W. zich in de cijfers sterk zal hebben ver gist. Immers zijn prestige staat op het spel. Bij gebruik van een zandzuiger en daar- [voor is dit terrein uitermate geschikt komt de prijs van het zand heel wat goed- kooper dan de architect van „Nooit gedacht" heeft aangegeven. Bovendien is het door „Nooitgedacht" geprojecteerde arbcidsplan bepaald leelijk te noemen. Het zou een com plex worden als de Tuinstraten, de Eikelen- b'ergbuurt en daaraan bestaat geen be hoefte. Intusschen wil de heer v. d. Vall, niette genstaande principieele bezwaren, stemmen voor de bijlage die een wijziging van het oude plan beoogt, welke hij op zichzelf niet een verfraaiing vindt. De redevoeringen van de heeren v. d. Vall en Leesberg bewezen eens te meer, dat al les zijn vóór en tegen heeft. Maar wie heeft nu gelijk? De architect van „Nooitgedacht" heeft ook een reputatie te verliezen, con stateerde de heer Vogelaar. Wat niet weg neemt, dat er in diens plan dingen zitten, .die hem tot nadenken stemmen. Geheel recht door zee is de N.V. blijkbaar niet al- jtijd geweest. De heer Appel maakt van de gelegenheid gebruik mede te deelen, waarom hij niet oneer in de commissievergaderingen ver schijnt. Het votum van wantrouwen, be staande uit zijn niet-herbenocming tot lid ïVan de Commissie voor het M. H., zit hem dwars en zoolang de raad dit niet heeft ge argumenteerd. zal hij niet meer in eenige commissie verschijnen. Deze argumentatie blijft, zooals te begrijpen is, uit. En de heer Stoutjesdijk denkt blijkbaar: „j'y suis, j'y roste, dat baantje is bij mij in betere han den." De heer Sietsma geeft enkele technische bijzonderheden, die het plan wellicht kun nen verbeteren, terwijl hij er met nog ver schillende anderen zijn verwondering over uitspreekt, dat de verschillen tusschen de cijfers zoo groot zijn. De heer Dekker, de ex pert uit den Raad, noemt die van den ar chitect misschien iets te hoog. die van den directeur van G. W. lijken echter nergens naar en zijn veel te laag. En wat het particulier initiatief betreft, ,he,t gaat niet aan, gelijk de heer v. d. Vall tdccd, deze d«» van enkele leelijke woonwijken in de schoenen te wrijven. Want, zoo memoreerde de heer Venneker, deze zijn ontstaan onder toezicht van de stad. Wethouder Klaver wijst er op, dat de lage ligging van het land de onkosten zeer ver hoogd, terwijl de financiecle perspectieven der maatschappij niet de eenige factor vor men, waarmee B. en W. rekening dienen te houden. Er dient straks een behoorlijk uit ziend stadskwartier te komen, waarbij be planting en grachten onvermijdelijk zijn. Een merkwaardige kwestie blijkt te zijn die met het polderbestuur. In het uitbrei dingsplan heeft de polder .geen taak. De ge meente stelt dat vast. Wanneer echter straks wordt gebouwd, slootcn worden gedempt, enz., dan grijpt de polder in. Maar die richt zich niet tot de gemeente, doch tot de maatschappij. De wethouder schakelt daar om den polder uit, wat blijkbaar door en kele leden onjuist wordt geacht. Het komt er daarbij natuurlijk maar op aan, op welk standpunt men zich stelt: op dat van de stad of dat van „Nooit Gedacht". Waarmee we weer belanden bij het uitgangspunt, het geschil tusschen gemeente en maatschappij. De wethouder wil nu met een nieuw plan komen, een variant, op het oude, waardoor de zaak snel haar beslag kan krijgen, maar dat moet dan ook „het" plan van den Raad zijn, dat ter visie zal worden gelegd en waarop dan wel weer een bezwaar van „Noot Gedacht" zal volgen. Eens en vooral, er dient een eind te komen aan de his torie. Van te weinig soepelheid echter van de zijde van het College is geen sprake ge weest. De wethouder gaat het aantal ge houden besprekingen na tusschen beide partijen en dit was inderdaad legio. Hij is ui (geconfereerd. Bij de behandeling van de cijfers steekt de wethouder, voor wat de steenen betreft, grootscheeps van wal, maar hij zit al heel gauw aan de wal. Bij het zand staat hij blijkbaar vaster. In de berekening mogen geen inklink, sociale lasten enz. worden ge rekend. De architect van „Nooit Gedacht" is er naast, de cijfers van den directeur van G.W. zijn juist. Het onderwerp blijkt belangrijk genoeg voor replieken. Trouwens er is intusschen al een tweetal uren over gediscussieerd. Nog eens hooren we dus de diverse standpunten ontwikkelen, waarbij we al zouden kunnen zeggen: er is niets zoo raar of het heeft zijn voor en tegen. De calculaties van den wet houder zijn er, volgens somrnige leden, nu weer glad naast, kortom men raakt de kluts, voor zoover men die ten aanzien van deze ingewikkelde historie nog had, totaal kwijt. En de wethouder houdt volkomen voet bij stuk. Het eind van het lied is, dat besloten wordt een variant op het oude plan samen te stellen en dit ter visie te leggen, terwijl besprekingen tusschen partijen zullen plaats hebben. Aangezien het college, gezien de blijk baar in den Raad bestaande gevoelens, de ze wel achter zich weet, lijkt het. waarschijn lijk, dat dit variant-plan de uiterste tege moetkoming zal zijn aan de maatschappij „Nooit Gedagt", terwijl vermoedelijk tevens is te verwachten, dat het op de noodige te genstand van „Nooit Gedagt" zal stuiten. We zijn er nog niet af! Ten slotte komen de reorganisaties der gemeentewerken aan de orde. Ook al weer een onderwerp, dat er den laatsten tijd niet helderder op is geworden. Maar gelukkig is de Raad er nog om er weer het noodige licht over te doen schijnen. De heer Vogelaar wil de zaak al weer uitstellen. Is er voldoende gezocht naar be zuiniging door beperking van het aantal toezicht uitoefenende ambtenaren? zoo vraagt hij. En dit zou hij door het College nog eens onderzocht willen hebben. Geleidelijk komen er andere bezwaren los. De vaste omslagpcrcentagcs voor loo- nen, materialen, enz., zulen voeren tot een slap beleid binnen hot bedrijf, bij do bepcr- khig van het aantal arbeiders behoort men het uitstcringssysteem toe te passen. De percentages dienen ieder jaar te worden vastgesteld. Mr. Leesberg dient namens de R.K. raads fractie een amendement in, in de geest van de laatstgenoemde opmerkingen. Het vindt echter reeds dadelijk bestrijding bij den heer v. d. Vall, die in een en ander ziet een poging om van G. W. een bedrijf te maken, dat winst moet opleveren. Overigens wordt het bedrijf door de voorgestelde maatrege len nog topzwaarder gemaakt, dan het reeds is. Want het aantal werklieden wordt verkleind, terwijl het hooger personeel on veranderd blijft. De heer Appel vindt het ontslaan van werklieden overigens overbodig, omdat er nog geregeld los personeel wordt te werk gesteld. Maar daartegen valt ook wel weer iets te zeggen, immers de bedoeling is toch om te komen tot een kleine kern van vast personeel. De Raad legt er zich blijkbaar op toe de debatten te verkorten, want, na dat de S.D.A.P. nog heeft voorgesteld de in krimping van het werkliedenpersonecl te schrappen, komt wethouder Klaver reeds aan het woord. Hij blijkt veel te gevoelen voor het amendement van de R.K. fractie en sluit zich daarbij aan. Wat de topzwaar heid betreft, daaromtrent bestaan eigenlijk geen gegevens. De diverse commissies, waar onder de langzamerhand beroemd geworden commissie-Govcrs, komen ter sprake en zoo als vfn een goed wethouder blijkbaar niet anders te verwachten is, houdt de heer Kla ver met hand en tand vast aan het behoud van het hoogere personeel. De burgemeester verdedigt namens de meerderheid in het College de vaste percen tages, waardoor groote jaarlijksche spron gen worden vermeden. Mr. Leesberg doet nog een goed woordje voor zijn amendement, waarna de stemmin gen aan de orde zullen komen, maar ze blijven uit. Want per slot van rekening wil len sommigen de amendementen nog eens goed bestudeeren. Het College heeft geen bezwaar een prae-advics uit te brengen en dus komt de reorganisatie een volgend maal weer op het program. Hetzelfde lot ondergaat punt 20, de con centratie der bedrijven. De heer Appel houdt tot besluit een in terpellatie. Maar hij moet kort zijn, want de heer Govers wil naar huis. Het gaat over tewerkgestelden in de z.g. „arbeidstherapie", wier loonen ecnigen tijd geleden zijn gekort. Bovendien is hun werktijd verlengd zonder dat medisch advies wérd ingewonnen. De wethouder zegt de maatregelenniet ongedaan te kunnen maken, omdat ze uit hoofde van bezuiniging ,.;zijn genomen. De heer Appel blijft zich er over verwon deren, dat de arbeidstijdvorlcnging is door gevoerd zonder een medicus te raadplegen, terwijl hij de loonen, die thans worden be taald, te laag blijft achten. Hij verzocht daarom nogmaals de maatregelen op te schorten tot een rapport van den dokter is binnengekomen, doch het College wijst we derom af. Bij eventueel bezwaar van den geneesheer zullen B. en W. zich daar welis waar naar richten. Van den heer Hoytink krijgt buurman Appel een scherpe terechtwijzing, omdat hij spreekt van een loon van f 6.terwijl M.H. er f 12.— bijlegt, zoodat de menschel dus niet f 6, doch f 18 verdienen. Dan is het afgeloopen. Uit onze Omgeving DEN HELDER Groote belangstelling van tal van autoriteiten. Hartelijke woorden van Burgemeester Ritmeester en Burgemeester Lovink. Een schat van bloemen in Musis Sacrum, Gistermiddag heeft in Musis Sacrum de officieele opening plaats gevonden van de bolibloemen-tentoonstelling „Boltha 1937" en dat in het bijzijn van een groot aantal au toriteiten en genoodigden. Zoo waren daar o.a. burgemeester Rit meester, burgemeester Lovink, de comman dant der Marine, Viec-Admiraal T. L. Kruys, de garnizoensoverste J. H. Benz van den Berg, en voorts tal van hoofden van Ge meentebedrijven, bestuurders van vereeni- gingen en andere vooraanstaande stadgc- nooten. Het openingswoord werd gesproken door den heer Klerk, voorzitter van het' comité, die er op wees dat deze expositie van bol- bloemen het resultaat was van een vrucht bare samenwerking tusschen de kweekers uit den kop van Noord hol land eenerzijds en de bloemisten uit Den Heidei1, ander zijds. Ongetwijfeld zal deze tentoonsteling een succes worden en in dit verband hoopt spr. dat ook het volgend jaar en het daarop volgend wederom een dergelijke tentoonstel ling georganiseerd zal kunnen worden. Men beleeft thans een moeilijken tijd en daarom is deze poging, waarvoor de V.V.V. Helders Belang bet initiatief nam en onder wicf ïiuspioléu' de. gchochrjregeljng .getrof fen werd. des te mfcer té Toemen. Na den heer Klerk kwam burgemeester Ritmeester aan het woord. Na een inlei ding waarbij hij er de aandacht op ves tigde, dat de vrije handel door den midden stand op prijs moet worden gesteld en hoopte ook hij dat het resultaat van de Bol tha 1937 gunstig zou mogen zijn'. Temeer daar men hier bet zoo schoone del nastreeft: samenwerking tusschen de De Twuijverweg wordt hersteld. - Het stembureau. - De belooning van de kachelaanmaakster. De zangvereeniging toch niet in de O. h. school. - De rente der tuin- derscredieten. - De rekening van bet Burg. Armbestuur. - Honden belasting en schoolgeld. - Steun B. - De nienwe begraafplaats zonder steun van Prov. Staten. De raad dezer gemeente vergaderde Don derdagmiddag 2 uur in liet gemeentehuis. De heer J. Wagenaar was afwezig. Voorzitter, de heer J. Kroonenburg, burge meester, tevens secretaris, opende de verga dering met hartelijk welkom tot raadsleden cn vertegenwoordigers van het Burg. Armbe stuur. Wij hebben een moeilijk jaar achter den rug. Voorzitter sprak de beste wen- scihen uit voor het Nieuwe Jaar. De notulen van de vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd vastge steld. Onder de ingekomen stukken waren ver schillende jaarverslagen en de goedkeuring op eenige raadsbesluiten en de begrootin gen 1937. De baggerregcling is verlengd tot 27 Maart. De heer D. Bruin berichtte, dat hij zijn benoeming tot gemeente-opzichter aannam. Medegedeeld werd, dat men is begonnen met de herstelling van den Twuijverweg. De kosten van 1400 M2. zijn f 210, plus on geveer 100 M3. zand. Voorts deelde Voorzitter mede, dat de heer D. Bruin benemd is tot commandant van de brandweer. De cursus voor de rijpere jeugd kon niet doorgaan, wegens financieele moeilijkheden. De heer Kloosterboer betreurde het, dat de cursus niet is doorgegaan. Nu moeten de kin deren langs den weg scharrelen. Na nog eenige besprekingen werden de ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. Het stembureau voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer werd als volgt vastgesteld: Ambtshalve voorzitter burgemeester Kroo nenburg, leden de heeren Kloosterboer en Timmer, plaatsvervangers de heeren Wage naar en Van Kampen. Over de belooning van de aanmaakstcr van de gaskachels in de school werden zeer breedvoerige besprekingen gevoerd. B. en W. stelden voor, de vergoeding vast te stel len op f 25 per jaar. Bij de oude kachels (kolen) was de vergoeding f 60 a f 70 per jaar. :j,_. gemeenten Den Helder en Anna Paulowna. Spr. wees er op dat de prestaties van de Noordhollandsche kweekers en dan met na me in den kop, zeker met eere genoemd mogen worden en sprak de verwachting uit dat deze expositie het product een nog gunstiger naam zou mogen geven. Tenslotte kwam burgemeester Lovink aan het woord, die de V.V.V. Helders Belang zijn compliment maakte voor haar bemoeiingen inzake de organisatie en zijn vreugde uit sprak over deze poging om beide gemeenten weer te doen samenwerken. Hij herinnerde in dit verband aan een thans voorbije pe riode, die van vóór den crisis, waarin er wel degelijk een belangengemeenschap tus schen Anna Paulowna en Den Helder be stond. Later werd dit anders, doch thans schijnt het dat men weer op het goede pad is. Burgemeester Lovink hoopt dat deze ten toonstelling een succes zal worden en be sluit zijn woorden met een „Leve de Bol tha 1937." Wat de expositie zelf betreft, inderdaad treft de liefhebber van bolbloemen en bloe- men-opmaak hier het. beste van het beste aan. Een groot aantal kweekers hebben hun producten ingezonden, en daarbij treft men tal van zeldzame variëteiten en nouveau- té's aan. Het aantal ingezonden bollen bedraagt niet minder dan 20.000. Ook aan den op maak is de uiterste accuratesse besteed en de Heldersche bloemisten kunnen zeker met eere op'hun, niet onbelangrijk aandeel, neerzien. Het „bloemenhof" Musis Sacrum is voor liefhebbers in oogenschouw te ne men heden. Zaterdag en Zondag. Tot een bezoek kunnen wij zonder voor behoud adviseeren. 1VIERINGEN WEDLOOP MET AMOR IN CINEMA DE HAAN Een film: stralend van levensvreugde met een humor, fonkelend als een cham pagneglas tegen een kristallen luchter. Ook een film met verrassingen. Verras send is de regie van W. S. van Dijke, dien we wel steeds als een knap en handig re gisseur beschouwd hebben (men denke aan zijn laatste Eskimofilm) maar die nu eens klaps in een heel ander genre om den hoek komt met een filmcomedie, zoo voortreffe lijk, dat we haar zeker op één lijn mogen stellen met Frank Capra's „It. happened one Night" cn „Ladv for a Day". Zijn humor is zoo door en door gezond, de. vreugde, die omhoogspuit als een fon tein van klaar bergwater komt in heldere droppels weldadig op den toeschouwer neer enneon, waarde lezer, bezorgt hem geen koude doucheverwarmt zijn hart en dat wel zeer in den killen avond van gisteren. Veel kunnen wij over den inhoud der film niet zeggen, daan-oor is het eenerzijds te zeer éen aaneenschakeling van zotternijen en dwaze invallen, anderzijds is de rol van Joan Crawford te merkwaardig om haar zonder commentaar voorbij te laten gaan. Zij typeert hier een jonge vrouw (Mary Clay) die aan eiken inval gevolg geeft, zich door grillen laat leiden en telkens weer in een roes van levensvreugde tot bezinning komt en zich dan pijnigt in conflicten met zichzelf, een vrouw, die zich over teleur stellingen heen zet door dagen achtereen paard te rijden, hout te hakken en te zwem men. Maar bovenal is zij de vrouw, wier geeste lijke rijkdom en vitaliteit zoo onuitputtelijk De heer Van Kampen vond het bedrag te laag. Spr. wilde het aanhouden tot de vol gende begrooting. Op de begrooting 1937 staat reeds het oude bedrag. Voorzitter vond, dat het wel voldoende be taald was met f 25. Het is nog seizoenwerk ook. Nadat verscheidene heeren er nog het woord over hadden gevoerd, besloot men de volgende begrooting af te wachten. De kwestie „Zanglust". Van den directeur der Zangver. „Zang- lust" was een adres ingekomen voor het behoud van het schoollokaal als repetitie lokaal der Zangvereeniging, onder de volle verantwoording van het bestuur. Vele hand teekeningen van ingezetenen waren er bij gevoegd als adhaesiebetuiging. De Voorz. herinnerde aan het besluit der vorige vergadering. Spr. had gehoord, dat de heer Zaal bij den heer Bouwstra een ge weldige speech heeft afgestoken. Voorz. keur de dit sterk af. Voorz. stelde vast. dat het niet gaat om de vereen, te treffen, doch omdat het Hoofd der School de verantwoor delijkheid niet langer wensohte te dragen, zoolang er een vergadering in de school was. B. en W. zullen zich er niet tegen ver zetten waneer het H. d. S. de verantwoor ding op zich neemt als de Zangvereeniging er repeteert. Uit de hierop volgende besprekingen blijkt dat ook het H. d. S. heeft geteekend op de lijst met adhaesiobetuigingen, terwijl hij volgens den heer Duijf zelf met de klacht is gekomen. Tot stemming overgegaan werd met 3 te gen 2 stemmen en 1 blanco, besloten het eens genomen raadsbesluit te handhaven. Voor stemden de heeren Duif, Spaans, en Lek; tegen de heeren Van Kampen en Kloosterboer. De heer Timmerman sten>de blanco. De heer Kloosterboer was van meening, dat dit wel kwaad bloed zal zetten in de gemeente, welke woorden door het publiek op de tribune werden onderstreept. B. en W. stellen voor, 30 pet. van de ren te der prov. tuinderscredieten voor rekening der gemeente te nomen. Het gaat om een bedrag van f 381.35. De raad ging er mee accoord. Aan den heer P. Volkers werd het gras- gewas van dien Twuijverweg gegund op dezelfde voorwaarden als verloden jaar. Een verzoek van de heeren G. Tol en P. Modder voor de verplaatsing van een lan taarn werd T>a eenige besprekingen aange houden tot de volgende vergadering, aange zien de stammen staakten. Hierna volgde vaststelling van de rekening 1936 van het R. A. Deze 9loot in ontvang sten op f 10.109.43, uitgaven f 9908.34, batig saldo f 206.09. Voorz. dankte den heer K3oostertx>er voor zijn werkzaamheden, die op zijn beurt B. en zijn, dat zij ondanks het luxueuse en gees telijk versuffende leventje dat zij leidt als een schoolmeisje, dat van kostschool naar Pars gaat, toch niet blasé wordt, doch stra lend blijft uit hart en oogen. Onbetaalbaar zijn haast alle scènes, wan neer Joan Crawford en Montgomery, samen op een fiets gezeten, in een zwijnenkot te recht komen; Joan een pak slaag krijgt van Gable met een haarborstel en welke dra ma's zich er al niet meer afspelen. „De wedloop met Amor" is een prettige, opwekkende film, waarop men haast alle prijzende woorden, die het vocabulaire van den filmcriticus rijk is, van toepassing kan brengen. Schaken. De leden der Wieringer schaakclub heb ben de in deze week gespeelden competitie wedstrijd tegen Andijk gewonnen met 7y2 Dit is de eerste overwinning in deze com petitie, waarvan zij nu vier wedstrijden ge speeld hebben en nog één tegen Hoorn spe len moeten. CALLANTSOOG BOUWVERGUNNING Door B. en W. dezer gemeente is aan den heer S. Kooger, alhier, vergunning verleend tot het aanbouwen van een steenen loods aan het perceel, wijk A. no. 57 DISTRIBUTIE VAN GEHAKT IN BLIK EN ONVERMENGDE MARGARINE Ook in deze meente zal thans worden overgegaan tot de distributie van varkens gehakt in blik en onvermengde margarine voor de gezinnen der werkloozen. VERKOOP VOORMALIGE KAASFABRIEK Naar we vernemen is de voormalige kaasfabriek te Groote Keeten, thans be woond door den heer Jb. Bakker, onder hands verkocht aan de N.H. Levensverzeke ringsmaatschappij te Alkmaar. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK Onder leiding van den heer W. C. Bouman te Zuid-Scharwoudc werd in het lokaal van J. Weder alhier een bijeenkomst gehouden van kanarie-amateurs. De bedoeling was tot oprichting te ge raken van een kanarie-fokvcrceniging, waartoe algemeen werd besloten. Tevens zal in de toekomst de gelegenheid gesteld worden Zangwedstrijden te houden van eigen gekweekte vogels. In het bestuur werden gekozen W. C. Bouman, voorzitter P. Molenaar, Broek cp Langendijk, secretaris D. Buwalda H. H. waard, penningmeester, P. de Boer Kz. Broek op Langendijk, commissaris. Verwacht wordt dat alle amateurs van den Langendijk en O, zich bij den secreta ris op zullen geven als lid. BARSINGEREORN De heer P. Fongers, commies der directe belastingen wordt met ingang van 1 April 1937 overgeplaatst naar Amsterdam, terwijl op dien datum alhier in functie treedt de heer A. van der Veen, thans te Emmer; C.ompascuum. WIE RIN OERWAARD POLITIE Gevonden: Een z.g.a.n. bruinlederen hand schoen, merk „Nappa" Verloren: Een collectie haarkammen. W. en z'n collega's dankte voor de ontvan gen hulp. De heer Jb. Duijf Cz. werd met. op 1 na alg, stemmen herbenoemd tot arm voogd. De verordeningvop de herfing van besmetr telijke ziektegelden werd opnieuw vastge steld. Het kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld op een totaal van f 204, voor 08 honden, welke alle in de tweede klasse wer den geplaatst De nieuwe schoolgeldverordening, welke hierna werd vastgesteld, kwam vrijwel over een met de oude verordening. Van den Landarbeidersbond afd. St. Pan cras was een verzoek ingekomen, toe te wil len treden tot de steunregeling B. B. en W. stelden voor, een dergelijke re geling te doen ingaan, wanneer van den minister een schrijven hieromtrent wordt ontvangen. De heer van Kampen betreurde, dat de menschen die er behoefte aan hadden, de dupe zijn geworden, doordat de gemeente er niet toe over is gegaan, verleden jaar. Zouden we het niet van terugwerkende kracht kunnen doen? Voorz. dacht dat dit te laat was. Er staat een termijn voor. Het voorstel werd aangenomen. De begraafplaats. Voorzitter deelde mode, dat Ged. Staten de aankoop van den grond onder bepaalde •voorwaarden hebben goedgekeurd. B. en W. zijn zeer teleurgesteld, dat de Prov. geen bijdrage wil verleenen in de bijkomende kosten. B. en W. hebben al het mogelijke in het werk gesteld om verandering in het besluit te krijgen. Oudkarspel kreeg wel 50 pet., en St. Pancras niet, De reden daarvan is dat de gemeente er niet gunstig genoeg voorstaat. Toch is de gemeente niet noodlij dend. Het werk mag worden uitgevoerd m eigen beheer, onder toezicht van de Heide Maat schappij. B. en W. stelden voor, een leening aan te gaan, af te lossen in 30 jaren, n.L f 1750 voor den grond en f 500 voor de gas- verwarming. De heer Kloosterboer wilde er niet mee accoord gaan als Ged. Staten geen bijdrage verleenen, terwijl de heer Van Kampen het geld zou willen besteden aan de oude be- graafplaate inplaats van de nieuwe begraaf plaats. De voorzitter meende, dat als men de werkloozen moest betalen, het toch beter kon worden besteed in de gemeente. Uit breiding van de oude begraafplaats zal niet gelukken, geloofde voorzitter. In stemming gebracht, werd met de hee ren Van Kampen en Kloosterboer tegen be sloten, de nieuwe begraafplaats aan te leg gen en de geldleening aan te gaan. Daarm shrftrng.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5