Aanslag op Maarschalk Graziani DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Madrid omsingeld ie Berlijn Inval van Italianen in bioscoop Buiienlandsch Overzicht De onderkoning licht gewond Pauze in de sociale hervormingen JIAANDAG 22 FEBRUARI 1937. 80e Jaargang. No. 10194. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. I) de) Herdenking van de gesneuvelden a! uit den wereldoorlog. et Gisteren werd in Duitschland de „Helden- artedenkdag" gevierd ter gelegenheid waarvan de Staalsopera te Berlijn een officieele werd gehouden in tegenwoor digheid van den Fuehrer. VON BLOMBERG. Rijksminister van oorlog, generaal Von Blomberg, hield een toespraak, waarin hij 5.a. zeide, dat heden alle gesneuvelden uit a,ien wereldoorlog worden herdacht, zoowel .de Duitschers en hun bondgenooten, als de van de tegenpartij. k" Uit de graven van de gevallenen stijgt aDveral de kreet op: „Vergeet de haat, toont "j"u ons offer waardig, verhindert met alle kracht een herhaling van deze verschrik Het nieuwe Duitschland schenkt gehoor aan dezen roep. De kern van de binnenland- a jche politiek van den Fuehrer ligt in een vreedzaam samenbundelen van de volks drachten en iict richtsnoer van de buiten- andsche politiek is h%t handhaven van den .nternationalen vrede, 3 Men moet het aan de andere zijde van de grenzen niet te gering achten, dat Duitsch land na de vernederingen van na den oorlog allen de hand ter verzoening bood. Eindelijk inoet men begrijpen, welke beteekenis het voor den vrede heeft, dat Duitschland zich Van het dictaat van Versailles heeft los- gemaakt. Als vrij volk staat, het thans temidden der anderen, het bedreigt de vrijheid van anderen niet. Degene, die in de vrijheid en de gelijkge rechtigdheid van de volken do grondslag zieth-van de internationale orde, die zal ook de oorlogsverklaring van het nationaal-so- cialisme aan het bolsjewisme begrijpen. Het Duitsche volk weet, dat het onder bescher ming van zijn weermacht ongestoord kan werken aan zijn vrcedzamen opbouw. De tijd van dreigementen is voorbij. De weer macht is, geboren uit den geest van het nationaal-socialismc. de draagster van de nationaal-socialistische levensbeschouwing Tezamen met de N.S.D.A.P., waarmede zij on afscheidelijk is verbonden, vormt zij de rug- 1 gegraat en het fundament van het nieuwe rijk. Zij waakt over den vrede van het Rijk. De hoogste waarde van het leger is de op voeding van den Duitschen mensch, want hiermede en niet met kanonnen en bombar dements-escadrilles, zal in de toekomst wor den gewerkt. Na deze rede van Von Blomberg inspec teerde de Fuehrer de eerewacht en legde een krans neer op het monüment, „Unter den Linden.*1 Onder concurrenten Waarschijnlijk door Collega's verinoord Bouwer van onder- grondsche spoorlijnen. De Engelschman Norman Redwood, de leider van een syndicaat van bouwers van ondergrondsche spoorlijnen in Amerika is voor zijn huis te New Jersey in zijn auto Vermoord. De politie is van meening, dat de mis daad is gepleegd door individuen, die daar voor zijn betaald door concurreerende syn dicaten, die belast wilden worden met den aanleg van nieuwe lijnen der Mct.ro van New York. Samuel Rostoff, de bekende bouwer van Metro lijnen, is door de politie ontboden om inlichtingen te verstrekken. De politic heeft Rostoff ter beschikking gehouden als getuige te kunnen optreden. Er is een belooning van 5000 dollar in uitzicht gesteld voor de arrestatie van de moordenaars. SPANJE HEVIGE STRIJD AAN DE JARAMA. Volgens de jongste berichten van opstandelingenzijde is Madrid thans geheel omsingeld. De voornaamste wegen zijn in handen der opstandelingen of liggen onder vnur der rechtsche batterijen, terwijl de secondaire wegen voortdu rend bestookt worden door vliegers der rebellen. De hoofdstad zal zich dan ook naar het oordeel der opstandelingen aanvoerders binnen zeer korten tijd moeten overgeven. Generaal Miaja acht overwin ning der regeering zeker. In een interview met Havas verklaarde generaal Miaja het waarschijnlijk te achten, dat Franco wil trachten Madrid te omsinge len. Dit zou volgens hem evenwel zeer moei lijk zijn, daar de rechtschen daartoe niet over voldoende manschappen beschikken en zich in de-hoofdstad voldoende strijdkrach ten bevinden om dit plan te verhinderen. Hoewel de strijd lang zou kunnen duren, veranderde dit volgens Miaja niets aan den uitslag, welke zal bestaan uit de overwin ning der regeering. Strijd aan de Jarama. In den sector Jarama zijn de re- geeringstroepen gisterochtend weer tot den aanval overgegaan tegen over Vacia Madrid. Na een kort voorbereidend artillerievuur verlie ten de infanteristen hun stellingen en trachtten sprongsgewijze de loop graven van de opstandelingen te be reiken, waarbij zijd ekking zochten in granaattrechters. Het spervuur van de veldartillerie van de troepen van Franco stuitte de aanvallers Zij lieten vele dooden en gewonden op het slagveld achter. Door de troepen van Franco is opgemerkt, dat de regcerlngstroepen nieuw zwaar ge schut in het. vuur hebben gebracht, in hel bijzonder een Russisch kanon, dat achter- tereenvolgens vier granaten afvuurt. De ar tillerie van de regeering werd evenwel door de rechtsche kanonnen tot zwijgen ge bracht. In den middag kwam de veldartillerie van de regeering op den weg naar Valcn- cia bij Vallecas in actie, doch het geschut van de rechtschen legde de regeerings-artil- leric het zwijgen op. Behalve de gebruikelijke fusillades was dit artillerie-vuur de voornaamste gebeurte nis aan het front. Verscheidene gebeurie pen van de regeeringst roepen hebben zich met wapens en bagage aan de opstandelin gen overgegeven. Gistermiddag deelde de verdedigingsraad van Madrid in een communiqué mede, dat aan het front, in de sectoren Jarama, las Rosas en rond de hoofdstad geen wijziging in den toestand is gekomen in de laatste 2-i uur. De regeeringst roepen hebben hun stel lingen, welke zij in het jongste offensief hebben veroverd, verbeterd en versterkt. Alibacote werd opnieuw door de vliegtuigen van de opstandelingen gebombardeerd, waardoor onder de burgerbevolking dertig personen werden gedood en meer dan hon derd gewond. Een tweede aanval werd af geslagen door de luchtmacht van de regee- ring. Een junker-hombardemontsvliegtuig van de opstandelingen en een jachtvliegtuig van de regecring werden omlaag geschoten. Wegens vertooning van een Russische film over den oorlog in Abessynië. Italiaansche matrozen en officieren hebben een inval gedaan in een bi oscoopzaal te Shanghai, waar een Sovjet-Russisch# film vertoond werd over den oorlog» in Abessynië. Twee Russen, die een film afdraaiden, werden afgeranseld. Het filmtoestel werd vernield en de film meegenomen. De schade, door de Italianen aangericht, wordt geraamd op 20.000 Chineesche dol lars. Terwijl deze schepelingen, behooren- de tot de bemanning van den oorlogsbodem „Lepanto", het. lokaal, waar de projectie cabine zich bevond, binnendrongen, hiel den andere Italianen, onder wie zich een vijftigtal officieren en matvc.zen bevond, een betooging in de bioscoopzaal en riep „leve de duce". Zij vernielden de zitplaatsen, de ruiten en de lampen en trokken daarna weg. De twee bovenbedoelde Russen moes ten in een ziekenhuis^ ter verpleging wor den opgenomen. De matrozen losten zes schoten buiten de bioscoopzaal en wisten vervolgens in auto's te ontkomen. Duitschland en zijn vrienden Het bekende spreekwoord, dat je het van je vrienden niet moet hebben, ondervindt Duitschland, ten opzichte van zijn koloni ale wcnschen. We hebben dit onderwerp de vorige week nog behandeld cn er toen op- gewezen dat het een van de moeilijkst op losbare problemen is in de internationale politiek. In ons eigen kleine wereldje be merken we immers reeds dat de meeste vriendschappen van zuiver egoïstischen aard zijn. Nog altijd is het. waar: „Vrienden in den nood, honderd in een lood" Zoolang dc mensch voordeel van een bepaalde vriendschap-relatie meent te kunnen trek ken, blijft het meestal „dik an", maar zoo dra vraagt dc vriendschap in een of ande ren zin, een offer, of ze begint te tanen. Duitschlands koloniale cischen vin den overal sterk verzet. Het is te begrijpen dat Engeland, dat achter de vervulling van den Duitschen wcnsch, de dreiging ziet van een nieuwen Duitschen eisch, n.1. van een sterke vloot, om dat koloniaal bezit te kunnen verdedigen, zich met hand en tand verzet tegen de teruggave. Maar ook Japan, waar mee Duitschland nog kort geleden zoo'n „vriendelijk" verbond sloot te gen Rusland, voelt, niets voor dc Duitsche wcnschen. Waarom niet? Wel, natuurlijk, omdat Japan een deel van de vroegere Duitsche be zittingen in beheer heeft en die Er heerschte volgens Un. Press al eenigc dagen onder dc officieren cn matrozen van het Italiaansche oorlogsschip „Lepanto" dat hier voor anker ligt, groote opwinding over dc voorstellingen in het Isis-bioscooptheater waar de sovjetfilm „Abessynië" draaide. Die opwinding deelden de employés van het Italiaansche consulaal hier ter stede. Vandaag kwam hot tot een uitbarsting. Twee honderd Italiaansche officieren en matrozen bestormden de bioscoop en ver nielden er nagenoeg den geheelen inventa ris. Van de bioscoop-bezoekers liepen slechts enkelen lichtere verwondingen op. De sovjetfilm was door dc censors van Nanking ter vertooning goedgekeurd. Het incident, dat zich tijdens de vertoo ning van de film Abessiniö, in een bioscoop theater te Sjanghai heeft voorgedaan, werd volgens Stofani, veroorzaakt door het feit, dat ondanks de verzekering der Chineesche Generaal Liotta en enkele Abes- sijnsche hoogwaardigheidsbe- kleeders zwaar gekwetst. Massa-arrestaties in Addis Abeba Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat een aanslag gepleegd is op maarschalk Graziani, den onderko ning van Ethiopië. Graziani werd licht gewond. Gener. Anrelio Liotta die zich in het gezelschap van Gra ziani bevond, werd zwaar gewond. Censuur houdt de telegrammen uit Addis Abeba achter, zoodat er te Rome geen nadere bijzonderheden bekend zijn omtrent den aanslag op Graziani. Er zijn, naar men meent te weten, talrijke arrestaties verricht en een aantal der gear resteerden zal in een openhaar proces moe ten verschijnen. Het doel van dit proces zal zijn, indruk te maken op den geest der in boorlingen. Zij, die schujdig bevonden zul len wórden, zullen worden gefusilleerd. Diepe indruk te Rome. De aanslag te Addis Abeba heeft in Rome diepen indruk gemaakt. Maarschalk Gra ziani is een uiterst populaire figuur. Tij dens de laatste officieele plechtigheid voor die van gisteren, had Graziani de betuiging van trouw in ontvangst genomen van 3-i Abcssijnsche waardigheidsbekleders. Men wijst er op, dat hij per auto :1000 K.M. had afgelegd dwars door Ethiopië heen, zonder incidenten, en slechts begeleid door vijftig GRAZIANL man. De aanslag betcckcnt dus niet, dat het land in zijn geheel nog niet volkomen on derworpen is. Ook de ernstig gewonde gene raal Aurclio Liotta is een populaire figuur. Volkomen rust in het land. De toestand van maarschalk Graziani. die bij den op hem gepleegden aanslag licht aan den arm werd gewond, is zeer bevre digend. Van generaal Liotta, die ernstiger gewond werd is een been geamputeerd, doch zijn toestand wekt geen bezorgdheid. De Aboena Kyrillis en andere inboorlingen zijn licht gewond en hun toestand is reeds veel beter. De plaatselijke autoriteiten, die een onder zoek instellen, verklaren dat niet aan een complot behoeft te worden gedacht. Het le ven in de Abessijnsche hoofdstad gaat ge woon door en in het geheele land is het volkomen rustig. 2000 inboorlingen gearresteerd. In verband met den aanslag op Graziani zijn 2000 inboorlingen gearresteerd. Deta chementen fascisten hebben in eenige wij ken van Addis Abeba huiszoekingen ver richt. Naar nog vernomen wordt, is generaal Liotta tevens aan het oog gewond. Een be roemde oogarts is per vliegtuig van Rome naar Addis Abeba vertrokken, want men vreest dat Liotta een oog zal moeten mis sen. Is Ras Desta de aanstichter? Nog steeds worden geen nadere bijzon derheden gemeld uit Addis Abeba door Un. Press, omtrent den moordaanslag op onder koning, maarschalk Graziani. In Rome heerscht de grootste verontwaardiging over deze moordpoging. Naar door Ün. Press gemeld wordt, laten dc autoriteiten Ie Addis Abeba zich daar om niet verder over den aanslag uit, wijl zij niet door voortijdige mcdcdeelingen het onderzoek naar de daders willen storen. Men zal dus op verdere bijzonderheden heb ben te wachten, tot men er in geslaagd is. de daders en aanstichters van het misdrijf in handen te krijgen. De schuldigen worden gezocht onder de leden van de vroegere of- ficierschool in Addis Abeba. De aanstichter van het complot zou intusschcn, voor zoover' valt na te gaan, niemand minder zijn dan Ras Desta, die er nog steeds in slaagt den Italianen uit handen te blijven en aan alle tegen hem uit gezonden strafexpedities weet te ontsnappen. Hij moet door bemiddeling van geheime agenten, welke hem in de Abcssijnsche hoofdstad ter beschikking slaan, deh aan slag hebben doen voorbereiden. Het slaat vast, dat behalve Graziani vier personen bij den aanslag zijn gewond. De toestand van generaal T.iotta moet inder daad zóó ernstig zijn, dat men aan zijn herstel twijfelt. Generaal Garjboli, die vlak naast maar schalk Graziani stond, bleef, als door een wonder, ongedeerd. Hitier aan Mussolini. De Fuehrer heeft naar aanleiding van den aanslag on maarschalk Graziani een telegram gezonden aan den duce, waarin hij uiting geeft aan zijn voldoening, dat de verfoeilijke aanslag mislukt is. niet gaarne afstaat. En Duitsch lands vriendelijke vriend Italië, weigert al even sterk de vervulling van Duitschlands wcnsch. Waarom anders dan dat. het ook niets van zijn bezit af wil staan? Een der Italiaansche bladen beweerde dezer dagen dat Duitschland met zijn kolo niale wenschcn gehandeld had tegen den geest van do Duitsch-Italiaansche overeen komst, om deze wcnschen bij Engeland voor te dragen. Want liet resultaat hiervan is geweest dat Engeland zich nauwer bij Frankrijk heeft aangesloten, wat de Italia nen niet de bedoeling achten van de Duitsch -Italiaansche oplitiek, die, naar hun mee- nig, de verwijdering moet bewerkstelligen. Dat is boud gezegd! De X.R.Crt. schreef over deze uiting van het Italiaansche blad: Dat Italië bet 'noodig vindt de Duitschers een lesje te lezen, zou er wellicht op kun nen wijzen, dat zij trachten uit de spil Rome-BerJijn een voordeel tegenover der den te slaan. Immers,- wanneer men wer kelijk geen andere bedoeling had dan zou men niet op deze wijze in het openbaar over de Fransch-Engelsche betrekkingen schrijven. Zoo ziet men, hoe moeilijk het zelfs onder vrienden is cn hoe men er al tijd voor op moet passen, dat derden van dc vriendschap geen gebruik gaan maken. Portugal heeft nu ook maatregelen geno men om de noninterven tic niet tot een doo- de letter te maken. Het dienstnemen van Portugeeschc onderdanen in het Spaansche leger is verboden, terwijl de Portugeezen, die thans in de Spaansche legers dienen^ binnen een maand in Portugal terug moe ten keeren. De non-interventie werkt dus naar wensen Wij vreezen echter, zooals we de vorige weck schreven, dat ze te laat gekomen is. autoriteiten, die beweerden de film te heb ben gecensureerd in overeenstemming met de jongste Italiaansch-Chineesche overeen komst inzake een wederzijdsch verbod van voor de beide landen belcedigende films, de film „Abessiniö" uiterst ergerlijk voor Italië was. Blum zal Flandin in de Kamer antwoorden. In een te St. Nazaire gehouden rede heeft Minister-president Blum uiteengezet, waar om thans een pauze zal treden in de door de regeering uit te voeren hervormingen. Hij schetste nogmaals uitvoerig de moeilijk heden, waarmede de Volksfront-regeering te kampen heeft, en zeide: „Wij zijn vastbesloten, de moeilijkheden te overwinnen. Bij het verminderen en het vermijden ervan, kunnen wij er geen nieuwe moeilijkheden aan toevoegen. Wij zullen BLUM. niet terugtrekken en geen stukje van het verworven terrein prijsgeven. Hetgeen in de Kamer gebeurt, en nog gebeuren zal, zal bewijzen dat wij niet van onzen weg willen afwijken, doch om te zware lasten voor het land te vermijden is een adempauze noodig voor wij beginnen aan een nieuwe etappe, die, als de vorige, de instemming heeft van het volksfront. Men heeft zich afgevraagd, of den pauze gelijk zou staan met een wij ziging der politiek. Ik zal Flandin in de Kamer in bijzonder heden antwoorden, doch ik kan mijn ant woord in twee woorden zeggen: er is geen sprake, van een verslappen, hoe weinig ook van den band, die ons bindt met de volks massa's, noch op nationaal,n och op inter nationaal gebied." Niet aan den leiband der arbeiders» organisaties. In een later op den dag te Nantes ge houden rede, zeide Blum o.a.: het volk heeft zelf het volksfront gewild en zoo zijn wij aan de macht gekomen en zullen wij aan de macht blijven. Rlum bestreed, dat de regeering aan den leiband der arbeiders organisaties loopt. Den tegenstanders der regeering wees hij op de ernstige gevolgen welke een falen der volksfront-regeering zou hebben en op bet gevaarlijke er van aan de arbeiders te zeggen, dat de theorie van de koopkracht niets anders dan lokaas van de tegenwoordige machthebbers is. On ze regeering, besloot Blum. is een hoopge vende factor voor alle liberale democra tieën ter wereld. Onze vlag is een interna tionale. een Europeesche vlag. Onze tegen standers die het vaderland nog liefhebben, dienen nog eens na te denken.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1