Distributie 1 Wijziging 5 lienstplichtwet De Koningin heden in Nederland terug De K.L.M. slaat haar vleugels wijder uit. Tjalk te Zwartsluis uitgebrand Brand in glasfabriek te Delft Liefdesdrama met doodelijken afloop groenten in blik Ernstig auto-ongeluk te Overschie (ALGEMEENE INSTEMMING MET HET VOORSTEL DEN DUUR DER HERHALINGS OEFENINGEN OVER MEER t tijdvakken te verdeelen lichting 1937 eerder on der de wapenen. richting 1937 eerder onder de wapenen - Aan het voorloopig verslag over het wets- tot wijziging van de dienstplicht- let wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden betuigden hun in- temming met dit wetsontwerp, dat eenige erbeteringen zal brengen, waardoor de 'aarde van onze krijgsmacht zal worden Andere leden betreurden de beperkte rekking van dit ontwerp, zij herhaalden in reeds eerder uitgesproken meening, dat e regeering het doen van voorstellen tot litbreiding van het contingent niet had noeten uitstellen tot na de aanstaande ver kiezingen. Naar men meende te weten, is de lichting 937 in October 1936 onder de wapenen ge komen. Welke redenen, zoo vroeg men, heb- len daartoe geleid? Op 'welk wetsartikel ierust deze vervroegde opkomst onder de vapenen? Verscheidene leden vestigden er de aan lacht op, dat het voorstel lot verlenging ?an den eersten oefeningstijd van de dienst- jlichtigen der zeemacht, behoudens de kust wachters, nauw verband houdt met de over tuiging van de regeering, „dat het noodig is, de materiëel-reserve van de voor Indië noodig geoordeelde maritieme macht al thans ten deele in Nederland beschikbaar te houden voor oefeningsdoeleinden." Naar hun meening is de materieelreser- ve in 1930, bij de vaststelling van het plan- Deckers, niet ingesteld voor het houden van Oefeningen in Nederland. Wordt nu een groot gedeelte van die re- Bcrve naar Nederland overgebracht, niet jvoor herstellingen, maar „voor oefenings- doeleinden", dan beteekent dit 'n bedenke lijke verzwakking van onze maritieme piacht in de Indische wateren. Opleiding Marine-personeeL I Gevraagd werd, of de opleiding van het marinepersoneel niet beter in Indië zou kun nen plaats hebben. j Verscheidene andere leden, mede van oor deel, dat het in tijden van groote politieke •{spanning in het Oosten bedenkelijk zou zijn, Indien een aantal voor Indië bestemde sche ppen zich in Nederland zou bevinden, zouden (niettemin aan een bemande reserve in Ne- fderland de voorkeur geven boven een onbe mande in Indië. i Zij gaven bovendien ernstig in overweging {©ver te gaan tot de instelling van een korps Europeesche schepelingen in vast Indisch .dienstverband en het over en weer dienen te •"beperken tot hetgeen voor de Nederlandsche kustverdediging en de allereerste opleiding van nieuw-aangenomen schepelingen noo dig is. Eenige leden vroegen, of er niet een tegen strijdigheid bestaat tusschen het onderhavi ge voorstel en het te kennen gegeven voor nemen, de maritieme defensie van Neder land te beperken tot de kustverdediging. Andere leden zouden beperking van de Nederlandsche maritieme defensie tot de kustverdediging uiterst bedenkelijk achten, wanneer dit althans zou beteekenen, dat de middelen tot het voeren van een actieve verdediging zouden komen te ontbreken. Gevraagd werd, of dit voorstel wel licht moet worden beschouwd als 'n eerste stap om te komen tot uitzen ding van dienstplichtig personeel naar Indië. Vrij algemeen werd instemming betuigd met het voorstel, den duur der herhalings oefeningen over meer tijdvakken te verdee len. Men achtte deze maatregel onafwijs baar. De dienstplichtige en zijn be trekking. Algemeen werd de wensch geuit, dat de regeering zoodanige maatre gelen zal bevorderen, dat dienstplich tigen, die voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen, daardoor hun betrekking niet verliezen. Er blijken nog altijd onvaderlands lievende werkgevers te zijn, die ten deze hun medewerking niet verlee- nen, waardoor zij mede oorzaak zijn. dat het leger niet die plaats in het volksleven heeft, die het behoeft. Men achtte het niet zonder bedenking, dat het tweede lid van artikel 33, onver anderd zal blijven voortbestaan. Nu -het aantal herhalingsoefeningen niet meer dooi de wet zal zijn beperkt, moet niet worden gehandhaafd de bepaling, dat, voor zooveel noodig, voor de onderofficieren elke herha lingsoefening zeven dagen langer duurt dan voor de andere dienstplichtigen. Broederdienst. Velen leden konden zich vereenigen met het voorstel om, in afwachting van een na dere wettelijke regeling, aan ingeschrevenen voor de lichting 1939 slechts voorloopig vrij stelling wegens broederdienst te verleenen. Omtrent het voorstel, op de aan inge schrevenen voor de lichting 1938 reeds ver leende vrijstellingen wegens broederdienst voorloopig terug te komen, werd van ver schillende zijden als bezwaar aangevoerd, dat dit neerkomt op het. ongedaan maken van een ^vrijstelling, waarvan het derde lid van artkel 12 der dienstplichtwet be paalt. dat zij „uitsluitend voorgoed" wordt verleend. Voor sommige leden was dit een reden, zich tegen dit voorstel te verzetten, terwijl vele andere leden verklaarden, over dit bezwaar te willen heenstappen, aangezien de voorgestelde maatregel noodzakelijk is met het oog op de te verwachten nadere voorstellen van de regeering. Hedenochtend om 9.40 uur ver trekt de Koningin met haar gevolg met den gewonen trein, waaraan een gereserveerd rijtuig is gehaakt, uit Zeil am See, om via Basel, waar een slaapwagen gereed staat, de reis naar Nederland te maken. Prins Bernhard wegens lichte verkoudheid nog huisarrest. Prins Bernhard was gisteren licht ver kouden, zoodat Z. K. H. thuis moest blijven. De prins was op toen de Koningin gistermid dag van twee tot zes op het bezoek in het kasteel was. Hij zat bij haar in de hall, doch na het vertrek van li. M. zocht hij onmid dellijk het bed op. Op advies van den dokter zal Prins Bern hard ook vandaag nog binnenshuis blijven. Z. K. II. is een weinig heesch, hetgeen hem niet belet op zijn kamer lustig te fluiten, waaruit blijkt dat zijn stemming onder het huisarrest geenszins lijdt. Prinses Juliana soupeerde zonder haar gemaal in de eetzaal. De komst van prins Aschwin is uitgesteld tot morgen, wanneer Prins Bernhard waar schijnlijk geheel hersteld zal zijn. Des avonds zal dan op het kasteel een intiem feestje plaats vinden. Een wijdvertakte vlucht van Schiphol's vogels over de ge- heele wereld. Maart geeft een nieuw aspect aan het Europeesche luchtnet der K.L.M. In de win termaanden blijven de Douglastocstellen van Schiphol dichter bij honk, maar wan neer de vogels uit het Zuiden terug komen, slaat ook de K.L.M. haar vleugels verder uit, zoowel naar noordelijke en zuidelijke regionen als naar het Oosten. Voor het eerst in de geschiedenis der K.L.M. zal Amsterdam op 1 Maart reeds met Milaan en Weenen verbonden zijn, terwijl ook Stockholm een onmiddellijke aanslui ting krijgt met het luchtnet van de K.L.M. Drie namen zijn hieraan verbonden, welke reeds burgerrecht hebben verkregen: ,J)e Rome Air Rapide", waaraan de Ita lianen den wijdschen naam van „Freccia Azurra" (Blauwe Pijl) hebben verleend, de .Blauwe Donau-express" en de „Scandina- vian Air Express". Een nieuw vliegveld in Praag. De „Blauwe Donau-Express"leidt over Praag naar Weenen. Praag heeft juist een nieuw vliegveld gekregen groóter dan zijn voorganger en dichter Mj de stad der kerken gelegen waar de K.L.M. toestel len ook zullen landen. In den zomer zal deze lijn weer doorge trokken worden tot Boedapest, waarheen twee maal per dag van Amsterdam uit zal worden gevlogen; deze diensten worden uit gevoerd door de K.L.M., en C.L.S. Mochten de Tsjechen het vorige jaar nog niet op Hongaarsch grondgebied landen, thans is de vergunning blijkens de Tsjecho Slo- waaksch-Hongaarsche overeenkomst wel verleend. Zoodoende hoeft de K.L.M. niet meer. zooals in 1936, een fokker F 8 in Wee nen te stationneeren om, op de dagen dat de Tsjechen vlogen, den dienst van Weenen op Boedapest, en omgekeerd, van de C.L.S. over te nemen. Wat de Alpenlijn betreft, het vorige jaar werd deze dienst met 100 regelmatigheid uitgevoerd het aantal passagiers bedroeg 8000 een afdoende bewijs van de levens vatbaarheid dezer luchtverbinding. ItaliëNoord-Europa. De Nederlanders werken hier samen met de Duitschers (D.L.H.), terwijl waarschijn lijk met de Italianen (Avio Linee) het triumviraat tot stand zal komen, voor de overbrugging van Italië met Noord-Europa, De Italianen zullen naar alle waarschijn lijkheid met 1 Maart de doorverbinding van Milaan naar Rome voor hun rekening nemen. Verbinding van onze hoofdstad met Stockholm. Eén der ochtenddiensten van Kopenha gen naar ons land (via Hamburg) wordt met ingang van Maart verlegd en wel van 8.55 uur vertrek Kopenhagen op 13.30 uur, zoo dat onze hoofdstad een uitnemende verbin ding met Stockholm verkregen heeft. Het traject KopenhagenStockholm, 2Vz uur vliegens, zal de Zweedsche luchtvaart maatschappij, A.B.A, uitvoeren. Uit Stockholm vertrekt men te 10 uur, aankomst 16.20 uur. Met dat al is het luchtnet der K.L.M. in Maart aanzienlijk uitgebreid. Amsterdam en Rotterdam staan dan in onmiddellijke verbinding, langs rijksluchtwegen met de hoofdsteden van acht landen in de oude wereld. Een opmerkelijke vlucht GEDURFDE ZWEEFVLUCHT VAN IR. OYENS. - IN EEN HALF UUR VAN NOORDWIJK NAAR ZA.ND- VOORT. Zondagmiddag heeft Ir. C. W. A. Oycns van de Amsterdamsche Club voor Zweef vliegen, een opmerkelijke vlucht gemaakt van Noordwijk naar Zandvoort met een E. S. G.-lestoestel, dat slechts gebruikt pleegt te worden voor de eerste oefeningen van beginnelingen. De vlucht werd met wind in den rug binnen een half uur afgelegd. Bij de eerste villa s van Zandvoort werd op het strand een vlotte landing uitgevoerd. Het lag in de bedoeling van ir. Oyens naar Noordwijk terug te vliegen, doch bij den start .maakte een der helpers een fout. ten gevolge waarvan het toestel omsloeg en ern stig werd beschadigd. De piloot, bekwam geen letsel. Het toestel is per auto naar Noord wijk teruggebracht, waar het zal worden hersteld. Schipper en zijn gezin verlaten ijlings de woning. Aan den Ilavcndijk te Zwartsluis brak Zaterdagochtend vroeg een brand uit. in de tjalk „Ilelcna", schipper W. Molendijk uit 's Gravenmoer (N.B.), met een lading, be staande uit 69 ton pakken stroo bestemd voor België. De schipper cn zijn gezin, te zamen vijf personen, moesten ijlings het schip verlaten. De tengevolge van den stormwind hoog op laaiende vlammen kleurden den nachtclij- ken hemel rood, hetgeen tot ver in den omtrek zichtbaar was. De „Helcna" brandde totaal uit. Verzeke ring dekt de schade gedeeltelijk. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister, doch men vermoedt dat deze is gelegen in het omvallen van een brandende lamp op de lading. Olie vatte vlam. Geen per soonlijke ongelukken. Zondagmorgen om kwart over zes is een uitslaande brand uitgebroken in de smelterij van Deventers Glasfabriek aan den Ilaagweg te Delft. Eén der arbeiders stelde een kraan van de olieleiding op verkeerde wijze in werking. Hierdoor is de olie in brand ge raakt en spoot zij in een houten luchtkoker, welke zich in de nabijheid bevond. Het vuur heeft zich langs den koker een weg gebaand naar de houten koepel boven de fabriek, welke na korten tijd (doorbrand de, zoodat de vlammen naar huiten sloegen. De brandweer heeft evenwel het vuur spoe dig met slechts 1 straal op de motorspuit weten te bedwingen. Al wat er aan hout in de fabrieksafdeeling aanwezig was, is weg gebrand, doch overigens kon er weinig schade worden aangericht, aangezien het. ge bouw hoofdzakelijk uit ijzer en et.ernict be staat. Om acht uur is de brandweer ingerukt. Man lost vier schoten op zijn ge scheiden vrouw, welke alle doel troffen. Zondagavond hoeft een man in een trap portaal van een perceel aan de Wagenaar- straat te Amsterdam uit een klein model cylinderrcvolver vier schoten op een 57-ja- rige vrouw uit de Pontanusstraat gelost. De schoten troffen alle doel, nl. drie in het hoofd en een in den hals. Na zijn daad bedreven te hebben, richtte de man het wapen op zichzelf, waarbij hij ernstig gewond werd. Beide slachtoffers zijn in hoogst ernstigen toestand naar het Onze Lieve Vrouwegast huis vervoerd. De man was gehuwd, de vrouw niet, zij leefde gescheiden van haar man. Waar schijnlijk is een liefdesconflict de oorzaak van het drama. Door Commissaris Staal van het. bureau Linnaeustraat wordt een uitgebreid onder zoek ingesteld. Door auto aangereden Vrouw werd door rijdende auto in sloot geworpen en gedood. Zaterdagavond is de echtgenoote van den heer L. de V. te Ooststellingwerf aangere den door een personenauto, waarbij zij in een langs den weg loopende sloot werd ge worpen. De bestuurder van de auto, die on middellijk stopte heet de vrouw met behulp van eenige toegeschoten personen uit het water gehaald en haar daarna naar huis vervoerd. Zij was bewusteloos en had ern stige verwondingen aan het hoofd. In den afgeloopcn nacht is de vrouw aan haar verwondingen bezweken. HET MYSTERIE VAN DE FLESCH TE AMSTERDAM. Overspannen vrouw pleegde deze vreemde daad. Het. raadsel van de in de Keizersgracht te Amsterdam gevonden flesch, waarin zich de portretten van een vrouw en vau een kind bevonden, is opgelost. De vrouw is opgespoord, het bleek, dat zij flesch en inhoud zelf in overspannen toe stand in het water had geworpen. Een reden kon zij niet opgeven. Koning Lcopold van Bclqïè ondernam dezer dagen in eigen persoon en tocht naar het mijngebied in zijn land om daar de treurige toestanden in ooqenschouw te nemen Hierboven zien wij hem zich persoonlijk onderhouden met een mijnwerkers familie te Quarcqnon bij Mons. De op de veilingen doorgedraai de groenten zijn ingeblikt. De Minister van Sociale Zaken heeft den verschillenden gemeentebesturen een circu laire doen toekomen, waarin er op gewezen wordt dat, in het afgeloopen jaar belang rijke partijen groenten aan de veilingen zijn „doorgedraaid", waarvan een aanzien lijk gedeelte, voor zoover dit., om redenen van organisatorischen aard, niet in de ver- sche-groenten-dïstributie kon worden opge nomen, ten behoeve van de distributie aan werkloozen en armlastigen vanwege het departement van Sociale Zaken is ingeblikt geworden. Met de distributie daarvan zal thans, bij wijze van proef, in eenige gemeenten een aanvang worden gemaakt. Aangezien de aanwezigen voorraad, ook naar de soorten, te weten: andijvie, spercie- boonen, Duitsche (of spek-)boonen, pronk- snijboonen, snijboonen en stoofsla, uiteraard beperkt is, kunnen aanvragen worden inge diend tot het bekomen van „groenten in blik", terwijl de verdeeling der beschikbare soorten bij de toewijzing, vanwege het Dep. van Soc. Zaken, zal geschieden. Daarbij zal zooveel mogelijk voor voldoende, afwisseling worden zorg gedragen. De verkoopsprijs voor werkloozen en arm lastigen bedraagt 13 cent per literblik. Tusschenkomst van handelaren. groenten- Mede gezien de toezeggingen, aan den minister gedaan door de betrokken organi- satie's, om onvoorwaardelijk hun medewer king aan deze distributie te verleenen en de met betrekking daartoe door den minis ter gestelde of te stellen bepalingen na te leven, acht de minister het zeer gewenscht hij de distributie dezer producten den klein handel en c.q. grossiers in de gemeenten in te schakelen. Voor deze inschakeling komen in de eer ste plaats in aanmerking de groeivtenhan- delaren, tenzij het om redenen van bijzon deren of plaatselijken aard het gemeente bestuur meer gewenscht voorkomt om in stede van deze laatste de kruideniers daar mede te belasten. Bij inschakeling van den kleinhandel behoort aan dezen een vast gestelde vergoeding van IV2 cent per blik te worden uitgekeerd. Zoo ook de grossiers mede hierin worden betrokken, bedraagt de vergoeding voor den grossier y2 cent per blik en voor den kleinhandelaar 1 cent per blik. Controle op de levering. Alvorens bij de distributie te worden in geschakeld, behooren de betrokken distri- buanten te verklaren dat zij zich aan de te dier zake gestelde of te stellen bepalin gen zullen houden en dat zij zich onder werpen aan de op dit punt uit te oefenen controle door den gemeentelijken- en rijks- controledienst. Mocht blijken dat de klein handel c.q. grossiers zich in de practijk zeer bepaaldelijk niet aan de genoemde voorwaarden en bepalingen houden, dan kunnen zij van deze distributie worden uitgesloten. De distributie behoort plaats te vinden door middel van een goed controleerbaar bonnenstelsel, terwijl bij inschakeling van den kleinhandel (en c.q. grossiers) de pro ducten in den winkel van den betrok ken distribuant voor afnemers verkrijg baar dienon te worden gesteld. Tenslotte wijst de .minister er nog op, dat de distributie van groenten in blik is be doeld als een aanvulling der versche-groen- tendistributie, zoodat blikgroenten slechts aan betrokkenen kunnen worden verstrekt, indien en voorzoover de heschikbare voor raden versche (of stapel-) groenten niet toe reikend zijn, dan wel voorzoover deze laat ste op eenig tijdstip geen voldoende ver scheidenheid van soorten mochten kunnen brengen. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. In diepe waterkuil geraakt. De 32-jarige ongehuwde H. Paus uit Al- bergen, is Vrijdag bij het verrichten van werkzaamheden in een zandgraverij. in een 12 M. diepe waterkuil geraakt en verdron ken. Niemand heeft het ongeluk zien gebeu ren daar, wegens een staking bij de zand graverij. P. alleen nog werkte. Zijn lijk is 's avonds opgehaald. Auto slipte en reed in de vaart. Eén der inzittenden in het zie kenhuis overleden. Vannacht omstreeks half twee heeft aan den Kleiweg onder Overschie een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan een auto bestuurder het leven heeft gekost. Op den bochtigcn en vrij smallen klei weg tusschen Hilligersberg en Overschie zijn reeds meerdere auto-ongelukken ge beurd en ook nu weer was de vaart, welke langs den weg loopt, oorzaak van den dood van een automobilist. Het echtpaar V. uit Voorburg kwam met een auto, waarin ook een tienjarig zoontje ■Was gezeten uit de richting Hilligersberg. Bij een der vele bochten gleed de wagen, tengevolge van de gladheid, van den weg, De bestuurder trachtte den wagen weer op den weg te brengen. Over een afstand van ongeveer 35 Meter reed hij over den berm, daarna gleed de auto schuin naar beneden en kwam ondersteboven in de vaart terecht. Reeds op den berin hadden de inzittenden de portieren open gemaakt. Op het hulpge roep kwamen onmiddellijk omwonenden toegesneld. Zij slaagden er vrij spoedig in de drie inzittenden op het. droge te bren gen. De vrouw bleek licht gewond te zijn, het zoontje was ongedeerd. Zij zijn naar fa milie in overschie overgebracht. De man, de 43-jarige C. v. Beek, bleek er zeer slecht aan toe te zijn. Hij had waar schijnlijk zeer veel modder binnengekre gen. Meu bracht hem over naar het gemeen te-ziekenhuis aan den Bergwerg te Rotter dam, waar hij kort na aankomst is over leden. VUUR OP HET VLOERKLEED GEVALLEN. Huis te Hengelo uitgebrand. Het. woonhuis van het gezin van den heer J. H. Bon aan den Wilgenweg 12 te Almelo is door brand verwoest Van den inboedel bleef vrijwel niets ge spaard, doordat de vlammen zeer snel om zich heen grepen. De schade wordt door verzekering gedekt. Vuur dat bij het ledigen van den haard op liet vloerkleedje is geval len, is waarschijnlijk de oorzaak van dezen brand. DE 40 STAKERS UIT SOEST. Het conflict bij de centrale werkverschaf fing aan de spoorlijn UtrechtAmersfoort, dat Donderdagochtend ontstond, kan thans als geëindigd worden beschouwd. De inspecteur voor de provincie Utrecht van de Centrale Werkverschaffing, de bur gemeester van Veenendaal, heeft. nl. de schorsing van de 40 Soestcr arbeiders, die jl. Donderdag het werk zonder vergunning had den verlaten, niet bekrachtigd, zoodat deze arbeiders morgen. Maandag, het werk weer kunnen hervatten. Aan de grief van deze arbeiders, dat er niet voldoende schaftketcn aanwezig zijn om bij het slechte weer een onderdak te vinden, zal aandacht worden besteed. BOTERDIEVEN AANGEHOUDEN. Vier mannen te Amsterdam ge arresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Amsterdam vier mannen gearresteerd, woonachtig in den Geldcrschen Achterhoek, die in het bezit waren van een groote par tij gestolen boter, die in Borculo was ont vreemd. Zij zijn gevankelijk naar Borculo overgebracht. GESCHORSCHTE BURGEMEESTER VAN STANDARDBUITEN DIENT ONTSLAG IN. Naar wij vernemen, heeft Jhr. A. j. f. Verheyen zijn ontslag ingediend als burge meester van de gemeente Staandaardbuiten. Zooals men weet, was Jhr. Verheyen sinds eenigen tijd geschorst. HEFFING OP BOTER. De heffing op hoter is voor de week van 21 lot en met 27 Februari, behoudens tus- schentijdsche wijziging, wederom vastgesteld op f 0.S0 per kilogram.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5