M Callantsoog Arrondissements rechtbank te Alkmaar Melk in den vastentijd Uit onze omgeving Feuilleton HET RAADSEL Hu is BESLOTEN TOT ATSCHATTING VAN DE WOONFORENSENBELAS- TING. De aftrek van ongeorganiseerden. Wordt het sluitingsuur gewij- zigd? Vasthouden van honden. Verboden te kalken! Een opti mistische toon bij de behandeling van de begrooting. De Voorzitter geeft een duidelijke uiteenzetting. De heer Vries is tevreden. En zoo ook de andere leden. Welke subsidies zijn verleend. Goed nieuws voor de badgasten. Vergadering van den Raad op Dinsdag 23 Februari 1937. 's morgens om 10 uur. Voorzitter de heer G. D. Rehorst, burge meester, tevens secretaris. Afwezig is de heer Weij. Na opening volgt vaststelling van de notulen. De Voorzitter deelt mede, dat hij een on derzoek heeft ingesteld, n.a.v. de informatie van den heer Weij in de vorige vergadering, inzake de aftrek van een ongeorganiseerde werklooze. die door slecht weer maar 1 dag in werkverschaffing kon werken. Ilem werd de volle vijftig cent afgehouden, terwijl het toch billijk word geoordeeld, dat in zoo'n geval 1/6 X 50 oent werd afgehouden. Bij informatie bleek nu. dat de ambte naar de maatregel heeft toegepast volgens de bedoeling van den minister, dus daarbij moeten we ons neerleggen, aldus de Voor zitter. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a. de goedkeuring op het raadsbesluit tot conversie van geldlecnin- gen. Een verzoek van P. Vos om verlaging van zijn aanslag in de brandassurantiebelasting Wordt in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Twee adressen inzake wijziging van het sluitingsuur. De Vereen, voor Vreemdelin genverkeer verzoekt het sluitingsuur In de zomermaanden terug te brengen van 12 op 11 uur. de caféhouders vragen in do winter maanden het sluitingsuur op 11 uur tc stel len i. p. v. op 10 uur. Ook deze adressen gaan naar B. en W. om prae-advies. Ingekomen zijn voorts eenigc verslagen, welke bij de leden zullen circulecrcn. Opcenten gemeentefondsbelasting. De Verordening op de heffing van opcen ten op de gemeentefondsbclasting, waarbij bepaald is dat 75 opcenten op de hoofdsom geheven zullen worden, is voor een jaar goedgekeurd en zal wederom voor dezelfde termijn moeten worden verlengd, waartoe B. en W. het voorstel doen. Goedgevonden. Kohier Hondenbelasting. Vastgesteld wordt het kohier hondenbe lasting 1937 tot een bedrag van f395. Dc betaling moet geschieden in één ter- miin, vervallende 1 September 1937. Dc heer Vries vraagt of de honden gedu rende een periode worden vastgehouden. Spr. wil dan die periode laten aanvangen met half Februari inplaats van 1 Maart, mot het oog op het gevaar voor de schapen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de zaak zullen bekijken. Wijziging Algemeene Politiever ordening. „Kalkverbod." Naar aanleiding van de circulaire van den Minister van Binncnlandsche Zaken, waarin deze aandringt op een z.g. kalkver bod, stellen B. en W. voor over te paan tot opname van genoemd verbod in de poli tieverordening. Conform het voorstel wordt besloten. Begrooting 1937. Geen bela&> tingverhooging. Aan de orde komt nu dc behandeling en vaststelling van de begrooting over het dienstjaar 1937, welke sluitende is ondanks reserveering van een deel van het batig slot van 1935 en de voor te stellen afschaffing van de woonforenbelasting. Het batig slot 1935 bedraagt f 2S72 47, hiervan nu wordt f 1500 gereserveerd voor komendo dienstjaren. Diverse bezuinigin gen zijn in dc begrooting aangebracht. Zoo is o.a. de post druk- en bindwerk van f600 op f300 teruggebracht. Dc verminderde bijdra ge aan den Vlceschkeuringsdicnst Barsin- gerhorn brengt bezuiniging. Dc subsidies voor vreemdelingenverkeer zijn gehand haafd. Belastingverhoogingen zijn niet noo- dig. B. cn W. doen zelfs tot afschaffing van een der heiast ingen een voorstel, waardoor klein f 400 aan inkomen gederfd moet worden. De sluitpost „Onvoorziene uitga ven" bedraagt f 265.91, welk bedrag ver hoogd zal kunnen worden door de voor deden ten gevolge van de conversie van gcldlecningcn. Opmerkingen van de Commissie. In het rapport der raadscommissie worden opmerkingen gemaakt t.a.v. de presentiegel den van de leden van den raad; bclooning brandspuitliedcn cn vermakelijkheidsbelas ting. Wat het eerste betreft, vindt de com missie dc gelden tc laag en hoopt weer spoe dig op terugbrenging van het oude bcdrae (f3.Betreffende de belooning van brandspuitliedcn merkt de commissie op, dat de terugbrenging van dezen post van f200 op f 100 alleen mogelijk zal zijn, in dien geen branden van eenigen omvang zullen plaats vinden. De vermakelijkheids belasting ziet een deel der commissie liever geheven van het netto-bedrag. Een overzicht van den burge meester. De Voorzitter licht dc begrooting nader toe. B. cn W. sluiten zich aan bij dc opmer king van de commissie omtrent dc presen tiegelden. Wat de bclooning van de brand weerlieden betreft, mocht dat bedrag niet toereikend zijn, dan is er nog dc post on voorzien en de reserve, waaruit kan wor den geput. Inzake dc vermakelijkheidsbelasting deelt dc Voorzitter mede, dat twijfel was gerezen, of dc belasting wordt geheven van het. bruto bedrag of van het netto bedrag. Maar de verordening wijst uit, dat wel degelijk de belasting van het bruto bedrag moet wor den geheven, dat is dus het Jiedrag dat de caféhouders aan entree heffen. In deze begrooting is rekening gehouden met de aanstelling van een kwcekcling met acte. Sprekende over de stcunverlecning en werkverschaffing zegt spr. dat B. cn W. het daarheen willen leiden, dat de men- schen steeds in de werkverschaffing kun nen worden tewerkgesteld; spr. uit den wcnsch, dat dat mag gelukken. Voor steun-B, extra steun aan wcrkloozen, is een bedrag uitgetrokken van gemiddeld f 4.20 per werklooze. De voornaamste tegenvallers waren een bedrag van f700.door mindere uitkecring ingevolge de wet op de financieclo verhou ding en de mindere opbrengst van de per- sonccle belasting. B. en W. spreken de hoop uit, dat Cal lantsoog zich op rustige wijze zal blijven ontwikkelen en den toestand in den land bouw cn dc veehouderij gunstiger zal wor den, wat zeker dc gemeente ten goede zal komen. Er wordt op het oogenblik een rekening gemaakt inzake de exploitatie van de bad plaats; spr. is nieuwsgierig of wc daar mee uitkunnen! Do gemeentegebouwen zullen zoo goed mogelijk onderhouden worden; bij de brandbluschmiddclen is wel eenigc verbe tering noodig cn wanneer de financieclo toestand dat toelaat, zullen eerlang voor zieningen getroffen worden. Spr. biedt hierna gelegenheid tot het hou den van algemeene beschouwingen. De heer Vries zegt, dat hij kort kan zijn. Spr. voelt zich verplicht, B. en W. dank te brengen voor hun volledige en actieve uit eenzetting en voorbereiding. De begrooting is spr. meegevallen, we kunnen tevreden zijn, zoo concludeert hij. Dc voornaamste verhoogingen en verlagin gen van posten worden vervolgens voorge lezen en geven geen aanleiding tot het ma ken van op- en aanmerkingen. De begrooting wordt hierna vastgesteld, evenals die van het Burgerlijk Armbestuur, welke laatste sluit op een bedrag van f 4575. Subsidies. De volgende subsidies zijn verleend: Comité voor jeugdige wcrkloozen f25. Federatie van V.V.V.'s boven het Noord- zeekanaal fo. Commissie voor de Malariabestrijding nihil. Schager Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsverecniging f 10.per leerling (maximaal 2). Hoogheemraadschap f900.(voor onder houd Duinweg). Vereen. Witte Kruis (voor ontsmetting) 1 cent per inwoner. De woon f ore nse nbelasting af- geschaft! B. en W. stellen voor de hij de badgasten zoo onsympathieke wponforensenbelasting af te schaffen. Zij zien in de heffing ervan een hindernis voor de uitbreiding van Cal lantsoog als badplaats en hopen, dat door de afschaffing een beslissing zal worden genomen ten gunste van de toename van het vreemdelingenverkeer van onze meer cn meer in trek komende badplaats. Overeenkomstig wordt besloten. Bij dc nu volgende rondvraag verlangt nie mand het woord; sluiting volgt. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 22 Febr. Behandeling van belastingzaken. Motorrijtuigenbclastingwet: Simon B.. mon teur, Wervershoof, art. 17, f6 boete of 3 da gen; G. F. B., chauffeur, Amsterdam, art, 17, f 15 boete of C> dagen; Dirk B., landbou wer, Zijpc, art, 15, f 20 boete of 10 dagen; Aric B., expediteur. Berkhout, art. 17, f 10 boete of 10 dagen; Th. B., chauffeur, Berk hout, art, 15, f3 boete of 3 dagen; Simon B., Marinier lo kl„ Texel, art. 17. f5 of 2 dagen; idem f5 of 2 dagen; idem f 5 of 2 dagen; A. L. B., aannemer, Wieringcn, art. 17. f 1 of 1 dag; Willem B.. vrachtrijder, Rijswijk, art. 17, f 15 of 5 dagen; Jac. E., vrachtrijder, Oudcschild, art. 17, f20 of 10 dagen; Jac. F. machinist, Amsterdam, art. 17, f25 of 5 dagen; O. P. G., autohandel, Laren. Art, 17, f 10 of 2 dagen; J. G. G., chauffeur Borgen, art. 17, f 10 of 5 dagen; idem f 10 of 5 dagen; Frans G., expediteur, Hoorn. art. 17, f40 boete of 10 dagen; Frans II., accountant, Amsterdam, art. 17, f GO of 15 dagen; Ilendr. II., caféhouder. Amster dam, art. 17, f8 of 4 dagen; Jan J., expedi teur, Alkmaar art. 17, f 15 of 5 dagen; Fred. ,T., expedituer, Alkmaar, art. 15, f 1 of 1 dag; Paul K., koopman, Hoorn, art. 17, f 15 of 5 dagen; Lour. K., vrachtrijder, Wervers- hoofd, art. 17, 120 of 10 dagen; Joh. K., au- toslooper. Hoorn, f 15 of 5 dagen; Mart. K., garagehouder, Den Helder, art. 15, f 6 of 3 dagen; idem, art. 15, f 6 of 3 dagen; idem art. 17 6 of 3 dagen; Hein K. koopman, Alkmaar, art. 17, f5 boete of 2dagen; F. J. L. chauféur, Amsterdam, art. 17. f 15 boete of 5 dagen; Corn. N., slager, Amsterdam, art. 17. f7.50 of 2 dagen; Hil. A. P., arbei der. Abbekerk, art. 15, f 10 of 2 dagen; Jan R., landarbeider, Breezand, art. 17. 17.50 of 2 dagen; Simon R., chauffeur, Beverwijk, art. 15, f 1 of 1 dag; Simon R.. expediteur, Beverwijk, art. 17. f15 of 10 dagen; Pieter R., Berkhout, reiziger, art. 17, f 4 of 2 da gen; idem f 6 of 3 dagen; J. J. v. E., vee houder, Haarlem, art. 17, f30 of 10 dagen; Jac. J. S., bloemist, Spanbroek, art. 17, f 5 of 2 dagen; W. P. O. Schl., boekhouder, Amsterdam, art, 17, f7.50 of 2 dagen; KI. Sm monteur Schagcn, art. 17, f 12 boete of 6 da gen; L. G. v. d. Sp., matroos lc kl., Den Helder, art. 17, f 10 of 5 dagen; Gerrit U., bedrijfsleider Apeldoorn, art. 17. f 15 of 5 dagen; T. de W., chauffeur. Den Helder, art. 17, f2.50 of 2 dagen; Adr. W., garage houder, Den Helder, art. 17, f 15 of 5 dagen; Mart. Z., vloeschgrossicr, Oudendijk, art. 17, f 30 of 10 dagen; Harm B., arbeider, Anna Paulowna, art. 17, f 3 boete of 1 dag; Joh. Fr. O., stucadoor, Haarlem, art. 17, f 10 of 4 dagen. Artikel 4 wet van 19 Maart 1932 (Sigaret tenpapier smokkelen): Bernard K., arbeider, Hoorn. 3 mnd. gev\, papier verbeurd verkl. Joh. Jac. B., winkelier, Don Helder, f 30 boete of 15 dagen cn 2 maanden gev. voor waardelijk met 2 proefjaren. Dirk M. loonploeger Opperdoes, wet in komstenbelasting, 2 keer f 20 boete of 2 keer 5 dagen. Jan V., zaadhandel, Enkhuizen, wet in komsten- en vermogensbelasting, 2 keer f 2.50 boete of 2 keer 2 dagen. door Mariine Wittop Koning. Als we tijdelijk op magere gerechten zijn aangewezen, dan vinden we in de diverse melkspijzen een doeltreffende aanvulling van den maaltijd. Speciaal voor gezinnen met kinderen geldt dan de raad: kies uit de verscheiden heid van voedzame smakelijke nagerechten er dagelijks een, waarin de melk op den voorgrond treedt. Een pap, een schoteltje, een eenvoudige pudding of vla ze behoo- ren tot de lievelingskostjes van kleuter en schoolkind, ze bevatten een groote hoe veelheid goed voedsel enze zijn niet duurl Een paar voorbeelden? Daar is ten eerste dc bekende rijstebrij Als we pe 1. melk 150 g. VA ons of lM klein theekopje) rijst gebruiken, dan zal na een uurtje zachtjes koken, dc pap juist „smcuig" genoeg zijn, om warm te wor den gebruikt vergezeld liefst van wat door elkaar geroerde suiker en kaneel. Willen we de rijst liever als „pudding" opdienen, dan kan dat óók: op twee wij zen zelfs, warm en koud. Voor den kouden pudding houden we ons aan de daareven genoemde hoeveelheden melk en rijst; maar we doen de lijmig go. kookte rijstebrij in een met koud water omgespoelden puddingvorm (na er eerst natuurlijk wat suiker doorgeroerd te heb. ben) en we zetten ze tot den volgenden dag op een koele plaats, oin ze dan te storten en op tc dienen met b.v. een bessen* sapsaus of wat gestoofde vruchten (pruimen abrikozen) Als warm gerecht, heeft de pudding wat méér rijst noodig (200 G. of 2 ons op 1 L. melk); we laten dc rijst zachtjes gaar en bijna di'oog koken, roeren er wat suiker door, scheppen ze in een met koud water omgespoclden vorm en keeren zc dan dar delijk warm om. Ook hierbij past een bes- sensapsaus (warm natuurlijk) of een schaaltje warme gestoofde vruchten. En, om er nog oven een nieuwigheidje bij te vermelden: als U de stijve wanne rijst in een langwerpigen broodof cake vorm hebt geschept, en er is dus op den schotel een soort rijstbroodje opgediend, dan kunt U een kondgeworden restje daarvan, den volgenden dag in nette plakken snij den (niet te dun!) in wat bloem wentelen en vervolgens in de koekenpan bakken met wat heetc boter. Ook kunt U van koude rijstebrij, met wat bloem, een geklopt ei en wat suiker er door in de koekenpan de bekende rijstkoekjes bakken. Alles samen genomen geeft rijstebrij als melkspijs ons dus heel wat mogelijkheden die in dezen tijd tc pas komen. WIKKEL MODERNE FRUITTEELT Kruisbestuiving teit. en xelfsterili- Voor de Fruit- en Grocntenvereen. „Win kel" hield de heer Ir. Rietzema, Rijkstuin- bouwconsulent te Hoorn, Maandagavond een lezing over „Moderne fruitteelt". Een vrij talrijk aantal tuinders was opgekomen om hun licht eens bij ir. R. op te steken. Spreker begon met do opmerking,, dat men bij het aanleggen van een goed be drijf in de eerste plaats op den bodem moet letten. Lang niet iedere bodem is geschikt. Veengrond is voor fruitteelt uitge sloten; een goed ontwaterde grond wordt aangeraden, ook met het oog op de voedings waarde van de vrucht. De indecling van het bedrijf komt nu aan dc orde. Spreker komt met het advies: „Plaats de appels bij de appels, de peren bij de peren en de pruimen bij de pruimen tot het voornaamste punt van zijn voor dracht, n.1. de wijze van bestuiving ,Onze vruchtboomen", aldus spr. „dragen beter wanneer kruisbestuiving is verzekerd. Bij zelfbestuiving is er meestal onvrucht baarheid hoewel er enkele soorten zijn, die daarop een uitzondering maken, zooals dc pruim en de „reine Victoria". Hoe komen wij echter aan een goed as sortiment? Vroeger bestond op dit gebied totaal geen leiding voor den kweeker. Die leiding is nog geen 10 jaren oud. Het is de Ned. Alg. Keuringsdienst, die hierin veel- goeds gedaan heeft Keuring onderstam.. De N.A.K. begon nl. den onderstam te keuren en kwam tot de volgende onder scheidingen: 1. algemeen assortiment, 2. plaatselijk assortiment, 3 diverse soorten, 4. afgekeurde soorten, 5. nieuwe soorten. Om nu van het werk van den N.A.K. vol doende te profitccren, koope ieder tuinder eerst een rassenlijst, waarin men o.a. de gegevens vindt over de zelfstcriliteit. Men kan met behulp van deze 1. ahw. uitrekenen welko soorten vruchtboomen men naast elkaar dient te plaatsen. Sommige soorten zijn bekend als goede stuifmeel producenten Men houdc, bij het rangschikken van de boomen, vooral ook rekening met de nood zaak van het gelijktijdig bloeien. Bloci- waarnemingen zijn daarvoor noodig geweest door welke wij o.a. weten dat de Jonathan appel een goedo stuifmeclproducent is cn dc goudreinet een slechte. De onderstam kwam in den tuinbouw pas ter sprake de laatste 15 a 20 jaren. ïn Engeland is men met de controle van den onderstam begonnen Prof. Spanje heeft hier te lande deze onderzoekingen voorfc- gezet. Volgens meergenoemde rassenlijst is „type 9" een veel voorkomende onderstam ter veredeling van den appel. Dit type geeft een dwergachtigcn groei, terwijl „type 2" een grootcn groei geeft» Voor den peer beveelt Ir. R. type A. en C. aan. Do keus van den onderstam is geen sinecure. Wij weten nog lang niet genoeg van dit onderwerp af. Wij moeten er ook terdege rekening mee houden, dat op zwakken onderstam de vrucht eerder rijp is; bij goudreinetten bijv, vertoonen zich dan bruine spikkels. Spr. memoreerde voorts, dat de kwecke- rij vroeger een onderdeel was van dc boon* derij. Maar een boer is een slecht tuinder, want veeteelt en landbouw zijn voor hem hoofdzaak. Dc bcssenteelt in deze buurt, met baar vroege rentabiliteit wordt in dit verband nog behandeld. Achtereenvolgens komen nu nog tal vart belangr. kwesties tor sprake zooals beschut ting; groene of zwarte grond; besproeiing; bespuiting tegen den plaag van bladluis en schurft, vóór den bloeitijd sproeien is wen- schelijk, en snoeiïng. Amerikaansche concurrentie Amerika geeft ons een voorbeeld in het op dc markt brengen van gezond fruit. Als wij niet zorgen op dit punt met Amerika gelijken tred te houden, zouden wij de ste den niet meer kunnen bedienen. Spuiten, sortceren, verpakken is geboden! Debat* Van dc gelegenheid tot het stollen van vragen wordt door de tuinders ruimschoots gebruik gemaakt. Tal van gevallen uit de practijk worden tc berde gebracht en op aangename wijze weet do heer Rietzema de weetgierigheid der kweekers tc bevredi gen. Hierna sluit de heer Honingh, die bij ver hindering van den burgemeester-voorzitter de vergadering presideerde, dc bijeenkomst. DOOR TRAM AANGEREDEN. Onvoorzichtige schooljongen. Gistermorgen is in de Sarphatistraat bij het Weesperplein te Amsterdam een schooljongen, die op de fiets was, door con tram aangereden. Dc jongen wilde voor de tram dc rails oversteken, maar moest zijn onvoorzichtigheid met een zware verworg- ding aan het hoofd bekoopen. Hij is teir verpleging in het Wilhclminagasthuis op genomen. VAN HET ONBEWOONBARE Naar het Engeltcb bewerkt door THEA BLOEMERS 25) Hö nam afscheid van juffrouw Brown en ging naar boven, naar Amabel. „Goed geslapen?" informeerde hy. „Niet zoo erg best,", was het antwoord. „Hoe zoo niet?" Ze haalde de schouders op ietwas ver legen. „Ik weet het niet, 'n beetje malligheid van me, geloof ik," verklaarde ze aarzelend. Hij keek haar onderzoekend aan en zag, dat er kringen onder haar oogen waren. „Iets gebeurd? Ik heb even om het huls geloopen en ik verbeeldde me. dat ik iemand hoorde lachen." „Heb je het gehoord? Heb je het heusch gehoord?" „Ik heb In ieder geval iets gehoord. Wat was het?" „Ik kan het niet precies zeggen. Het was net zoo'n geluld als den eersten nacht, dat JU het ook gehoord hebt. Ik begon al te denken..." Haar stem beefde en bleef steken. „Ja, Ik heb het wel wis en waarachtig ge hoord." bevestigde hy\ „Vertel me nu eens nauwkeurig wat er gebeurd is." „Niet veel eigenlijk. Alleen dat akelige lachje en een soort mist in de gangen, en voet stappen op de trap, achter me." „Ja, maar kindlief..." Met een snel gebaar bracht ze de hand voor de oogen. „Het beteekent nietsik ben kinder achtig. EnJulian" weer aarzelde ze, „ik heb eens nagedacht. Die dingen schijnen te gebeuren in de hall. Ik heb besloten In geen geval 's avonds in de hall te komen. Als ik op mijn kamer blijf, gebeurt mij niets. Boven dien ben ik niet alleen vannacht. Ik krijg een logé". „Komt je zuster terug?" „Neen. Je raadt het nooit! Miss Miller..." „W&t zeg je?" Amabel knikte. Zijn verbazing scheen haar te amuseeren. „Ja, Miss Miller", herhaalde ze. „Ze kwam vanmorgen om een patroon te vragen, dat ik haar beloofd had. Toen ze het had, bleef ze maar zitten, zonder een woord te zeggen. Ik geloof trouwens dat ze nóóit veel zegt. Ze bleef maar zitten waar zc zat, breed en ver legen. Eindelijk kwam het er uit, dat het wel prettig voor me geweest moest zijn, toen Agaath hier was. Ik zei van ja, en daarop werd ze nóg rooder dan ze al was. en vertelt dat ze het niet hebben kon dat ik hier zoo alleen was, en dat haar broer het ook een verschrikkelijk Idee vond het kon eenvou dig niet, beweerde ze. Of ze bedoelde met het oog op de spoken of om de publieke opinie, zei ze er niet by. Enfin, toen ze ten slotte met het voorstel voor den dag kwam een paar dagen te blijven, heb ik haar aanbod met beide handen aangenomen. „Heeft ze éèngeboden hier te blijven?" „Komt mijnheer Ferdinand soms ook mee?" viel Julian uit. „Ik heb hem niet uitgenoodigd tot nu toe!" Ze keek hem vriendelijk plagend aan. „Niet boos zyn, Julian, dan inviteer ik jou ook!" Hij keek nog even zuur; toen bezweek hij. „Ja, ik was daarnet niet erg aardig", be kende hij, „maar ik erger me dood dat die Miller zich met de zaak bemoeit." Weer lachte Amabel. Zijn booze gezicht en even booze stem de den Amabel's vrooljjkheid nog toenemen. „Ja, en ik ben haar om den hals gevallen en heb gehuild van dankbaarheid", lachte ze. „Je bent net als Ellen! Die liep te snuiven als een locomotief toen ik zei dat ze de ka mer voor miss Miller in orde moest maken. Ze kan geen opdringerigheid uitstaan, ver klaarde ze. Pas op, anders vindt ze jou ook opdringerig." „Ze schijnt heel wat te durven zeggen", meende Julian. „Ja, dat gaat zoo als je iemand negentien jaar hebt." Ze praatten nog een poosje. Toen ging Julian een inspectietocht door het huis ma ken; hjj wilde er mee klaar zijn al8 de logé kwam. Hy ontdekte niets. De ongebruikte kamers waren stil en stoffig. Julian's voetstappen lieten duidelijke sporen na, dat het vaststond, dat er geen anderen vóór hem waren ge weest. Hij bleef geruimen tyd in de hall, hard stappend en kloppend, maar allea was normaal; er was geen echo en geen holle klank, die op een verborgen ruimte wees, de trapdeur kraakte niet eens. Na een bezoek aan de keuken met de daarbij behoo rende dienstbodenvertrekken, wilde hy nog naar de kelders. Jenny had den sleutel, en het kostte hem eenige moeite, dien van haar los te krygen. Ze probeerde hem met uitvluchten af te schepen, maar hy hield voet bij stuk. Hij daalde de twaalf treden af, in een on- deraardsche duisternis en dufheid, en liet het licht van zyn zaklantaarn om zich heen schynen. Het ventilatierooster was afgesloten. Door een klein gewelf kwam hy in een anderen kelder, ook leeg. Daar vond hy een houten deurtje, met een grendel er op, die in heel lang niet losgeschoven kon zyn geweest. De grendel zat zoo vastgeroesd, dat het hem heel wat inspanning kostte hem van zyn plaats te krijgen en de deur te openen. In den kelder, dien hy nu betrad, had hy vroeger met George gespeeld. Er lagen wat wrakstukken van oude meubels en in een hoek een hoop puin en kapotte steenen, on geveer anderhalve meter hoog. Julian keek er over heen, en zag dat het puin tegen een deur opgestapeld lag, blijkbaar om die te barrica deeren. Dit bevestigde zijn herinneringen aan andere ruimten, die onveilig verklaard waren. Het puin belette afdoend, dat de deur ge opend kon worden. Verder was er langs de muren niets byzonders te bespeuren, alles was volkomen gaaf. De kelders waren niet buitengewoon vochtig En Jenny had, toen hij om den sleutel vroeg, beweerd, dat er water in stond! Vreemd schepsel, die Jenny... Hij ging terug, stak den sleutel in zyn zak. Tegen Jenny, die in de gang stond, zei hy, dat hy hem hield, omdat de roosters moesten wor den nagezien. HOOFDSTUK. XXTI „En waar komt die deur op uit?" vroeg Anne Miller. Julian had met hen gedineerd en ze hadden hem juist goedennacht gezegd. Amabel had haar logé naar haar kamer gebracht, en bleef nog even dralen eer zy zich terugtrok. „Die deur komt in mijn kamer uit", lichtte ze in. „O, dat is prettig!" Miss Milleris stem klonk opgelucht. „En mijnheer Foraham siaapt aan den oven kant", vervolgde Amabel. „De deur tegen over de uwe." „Ik snap niet hoe u het hier alleen hebt uit gehouden", verklaarde de gast. „Ik ben ook dikwijls alleen Ferdinand is vaak weg maar hier zou ik het niet durven. Neen, ik begrijp werkelijk niet hoe u het kunt." „Ik vind het in elk geval prettig, dat u es nu bent", antwoordde Amabel ontwijkend. Daarop nam ze afscheid. Toen ze by de tus- schendeur was, riep Miss Miller haar terug, met een eenigszins benepen stem. „Mevrouw Grey... vindt u het erg... zoudt u het vreemd vinden als ik u vroeg... ik bedoel vindt u het vervelend om die deur open te laten, als u naar bed gaat?" „O, neen, absoluut niet. Als u iets noodig hebt, roept u maar; ik slaap heel licht." Toen Amabel in haar kamer was, ging ze even voor het raam staan. Ze voelde zich vol komen gerust; de vriendelijke, stevige Mies Miller in de kamer naast haar en Julian aan de overzijde! Ze haalde diep adem. Wat zou ze slapen vannacht! Toen ze klaar was zette ze de tusschendeur half open en riep: „Wel te rusten!" Een slaperige stem gaf antwoord. Amabel stapte in bed en trok het licht uit. In den hoek brandde de olielamp; ze kon de vlam niet zien, wel den gelen cirkel op het plafond. Amabel ging slapen. (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1937 | | pagina 6