Een hel in het Hemelsche Rijk Buitenland De aanslag op Graziaiy Brifsch oorlogsschip door granaat getroffen De kerk stelt voorwaarden Iersche vrijstaat aanvaardt den Kroningseed niet De Holmenkolleo- wedstrijden begonnen Moorddadige strijd om Oviedo Binnenland Vrijer ruilverkeer met het buitenland Jan Salie op de vlucht Uitgifte van gronden in de Wieringermeer Ras Desta weer op het nipper tje ontsnapt. Thans wordt uit officieelc Italiaanschc bron bekend gemaakt, dat de botsing tus- schen Italiaansche troepen en Abessijnen ontstaan is te Coggetti, op slechts vijftig mijl ten Zuiden van Addis Abeba. Het zou hier gaan om een laatsle desperaat gebaar van de afdeeling Abessijnen, die onder lei ding van Ras Desta de wijk hadden geno men in de Boven-Bale-streek na een neder laag, die zij bij Allata eind Januari hadden geleden, liet is niet duidelijk of zij het voor nemen hadden een opmarsch naar de hoofd stad te ondernemen, maar volgens een com mentaar van een gezaghebbend persoon zou er eenige beteekenis liggen in het feit, dat zij zoo dicht hij Addis Abeba waren juist op den dag, dat hommen geworpen werden naar Maarschalk Graziani. Men gelooft, dat Ras Desta zich aan hel hoofd van de ver slagen Abessijnschc troepen heeft bevonden. Wanneer dit waar is, is hij wederom'slechts op het nippertje ontsnapt. De uitnoodiging aan den Negus Een „zuivere formaliteit". De uitnoodiging van de Britsche regeering aan den Negus zich bij de kroningsfeesten te doen vertegenwoordigen, is volgens offi cieel e Londcnschc kringen „een zuivere for maliteit". In dit verband zet men uiteen, dat de uit- noodigingen inderdaad tot de staatshoofden zijn gericht, niet „persoonlijk", doch eenvou dig overeenkomstig .diplomatiek gebruik", om hun te vragen ter gelegenheid van de kroning een delegatie te zenden. Men merkt op, dat de gezant van Abes- sinië, te Londen, dr. Martin, nog steeds werd uitgenoodigd hij officieelc plechtigheden, waar hij dikwijls den Ttalinansehen ambassa deur Grandi heeft, ontmoet zonder dat Gran- di eenig bezwaar heeft gemaakt. Men weet voorts, dat de legatie van Abes- sinië lieeft laten weten, dat de Keizer heeft aangenomen „zich bij de kroningsfeesten te doen vertegenwoordigen". Overigens is het belangwekkend, dat de Italiaansche regeering haar beslissing in de ze aangelegenheid nog niet heeft kenbaar gemaakt. Vijf gewonden aan boord. De admiraliteit deelt mede, dat Dins dagochtend tijdens het luchtbombardement op Valencia een granaat van het luchtaf weergeschut op liet achterdek van het pantserschip „Royal Oak" tot ontploffing is gekomen. Door de granaatscherven werden vier of ficieren en een marinier getroffen. Het incident heeft zich voorgedaan tij dens een luchtaanval der nationalisten, welke aanval door het luchtafweergeschut der roode troepen werd afgeslagen. Men meent, dat geen enkele diplomatie ke stap in het voornemen ligt naar aanlei ding van het incident met de „Royal Oak" Men gelooft aan een ongeluk, temeer daar tot nu toe geen enkel bericht is ingekomen van den Britschcn zaakgelastigde te Valen cia. De „Royal Oak" heeft later de reede bereikt. Het lot van de Chineesche boeren Het regime van Tsjang Kai-sjek. De boeren moeten hun geld naar het leger brengen. Zij worden van hun land verdreven en sluiten zich aan bij de massa werkloozen in de groote steden. Na het onderdrukken van den opstand van Tsjang Tsoc-liang is maarschalk Tsjang Kai-sjek als triumphator naar Nanking te ruggekeerd. Zijn autoriteit is, aldus onze V.l\B.-correspondent, door zijn korte ge vangenschap nog grooter geworden; zijn macht is practisch onbeperkt. Deze mucht steunt intusschen bijna uitsluitend op het leger. Politiek gezien beteekent dit, dat Tsjang Kai-sjek van de Chineesche democratische republiek een autoritatief militairen staat gemaakt heeft. Het economische leven van China wordt dan ook geheel beinvloed door Duitsche en Italiaansche voorbeelden, d.w.z. landbouw, industrie cn handel worden dienstbaar gemaakt aan militaire doelem den. Het Chineesche leger heeft ongeveer twee millioen man voortdurend onder de wape nen. Dit is echter slechts het nationale leger; in de verschillende provincies vindt men bovendien nog min of meer sterke forma ties, die door bepaalde generaals als parti culiere legers worden beschouwd en onder houden. Deze reusachtige mililaire organi satie verslindt bijna alles, wat de staat aan indirecte belastingen ontvangt en de. parti culiere legers plundoren de verschillende provincies bijna geheel leeg. De boeren betalen onder Tsjaug Kai-sjek 300 pet. meer belasting dan voorheen. Toch bestaat er in bet land weinig oppo sitie tegen de binnenlandscbe politiek van Tsjang Kai-sjek. Men weet, dat. slechts een De oppositioneele groepen der belijdende kerk in Duitschland hebben minister Kerrl vijf voorwaarden medegedeeld, waarvan zij hun deelname aan de komende kerkelijke verkiezingen afhankelijk stellen, t.w.; 1. Vrijheid van het woord. 2. Vrijheid van vergadering. 3. Vrijlating en herstel in functie der in hechtenis genomen predikanten. 4. Erkenning door den Slaat van het schisma tusschcn de nationaal-socialistischc „Duitsche christenen" en de oppositie. 5. De verkiezingen moeten gehouden wor den overeenkomstig de gebruiken der kerk. De groepen, die dour het manifest der oppo sitie vertegenwoordigd worden zijn de Lu- thersche staatskerken van Beieren, Wurtcm- berg, en Hannovcr, de belijdende kerk onder leiding van den oud-duikboot-commandant Niemoeller en de plaatselijke parochiecomi- te's der Kniet-nationalistischc evangelische kerk. Matrozen-gevecht in Danshuis Italiaansche en Britsche matrozen leveren slag. Vier soldaten van het North Lancashirc regiment werden volgens Reuter gewond tijdens een gevecht met Italiaanschc zee soldaten in een danshuis te Shanghai. Ongeveer 40 manschappen van het Italiaan sche oorlogsschip „Lepanto", gewapend met „black jacks" (zware stokken, bedekt met rubber of leder) en stukken van looden pij pen raakten slaags met een gelijk aantal Britsche soldaten. Het gevecht ontstond door een twist over de meisjes, waarmee gedanst werd. Een wild gevecht ontstond, waarbij de Britsche soldaten zich verdedigden met flesschen en stoelen. Nadat de inventaris van het danshuis kort cn klein geslagen was, werd het gevecht op straat voortgezet, tol de militaire politie arriveerde en de strij ders scheidde. Aan beide zijden werden verscheidene deelnemers aan den strijd gewond. SPAANSCH STOOMSCHIP IN DARDANEL- LEN GESTRAND. Het Spaansche s.s. „Caro Tres Sorcas" is op weg naar Rusland in de Dardanellen gestrand. Men tracht het schip, waarvan de positie gevaarlijk is, vlot te brengen. MILITAIR VLIEGTUIG IN ITALIË NEERGESTORT. Nabij het vliegveld Ciampino is een mi litair vliegtuig door onbekende oorzaak neergestort. Dc twee inzittenden werden ge dood. DE VLUCHT VAN FARICH. De Russische vliegenier Farich, die. een vlucht maakt over het Poolgebied van Mos kou naar Kaap Wellen en terug, heeft 23 dezer Verscholensk verlaten, doch werd door een sneeuwstorm gedwongen een nood landing te maken op do Lena. nabij het dorp Rvcskaia. Den volgenden dag steeg hij weer op en bereikte nog denzelfden dag Oestkoet. BALLONVERSPERRINGEN OM LONDEN. Speciale afdeeling in opleiding. Ter bescherming van Londen tegen aan vallen uit de lucht in oorlogstijd, worden af- deelingen opgericht, die moeten zorgen voor de ballon-versperringen. Deze afdeelingen zullen worden gevormd uit reserve-personeel met ecu kern van beroeps-personeel. Op het oogenblik zijn 300 man in opleiding voor deze vaste kernen. krachtig en eensgezind China de onafhan kelijkheid van het land kan bewaren. Maar de vraag is, of het land in staat zal zijn de economische gevolgen van een dergelijke politiek te diagen. Het eerste gevolg is een enorme verhooging van de grondbelastingen. De boeren zijn op het oogenblik gedwongen ongeveer 300 pet. meer te betalen dan voor het begin van het régime van Tsjang Kai- sjek. En dit cijfer heeft dan nog slechts be trekking op dc officieelc staatsbelastingen. De inofficieclc, aan de Centrale Regeering Ie Nanking meestal niet eens bekend zijnde tributen, die de militaire gouverneurs van ile provincies aan de boeren opleggen, zijn in bet geheel niet te schatten. Wat men slechts duidelijk kan vaststellen, is het feit, dat de Chineesche boeren door de ont wikkeling van de laatste acht jaren volko men geruïneerd zijn. Kenschetsend hiervoor zijn o.a. dc iinportcijfers, die in de jaren van 1031 tot 1034 met 70 pet. gedaald zijn. Dit bewijst, dat de koopkracht van de Chi neesche massa, die voor 00 pet. uit boeren bestaat, enorm is afgenomen. Ondergang van de plattelands bevolking. Tegelijkertijd zijn tengevolge van de eco nomische crisis de prijzen voor agrarische producten snel gedaald. De Chineesche re geering beeft niets gedaan om door middel van beschermende invoerrechten of ande re maatregelen dc boeren te steunen. Dit leidde tenslotte tot den algebeelen onder gang van de plattelandsbevolking. Bij dit alles komt nog, dat de Chi neesche boeren op 'n wijze die men zich in Europa nauwelijks voorstel len kan, worden opgelicht. De groot handelaren en geldschieters, ja zelfs officicele agrarische instellingen ma ken met de militaire bevelhebbers getneenc zaak. Zij koopen den grond van een in de schuld zittenden boer voor een belachelijk lagen prijs op en de oorspronkelijke eigenaar wordt eenvoudig van zijn land verdreven. Dit alles Is een van de oorzaken van liet bestaan van het Chineesche bendewezen dat enkel en alleen zou kunnen worden uitge roeid door een radicnle saneering van den boerenstand. De van bun land verdreven hoeren bet zijn millioenen gaan naai de groofe steden, waar zij het leger vAn bet werklooze proletariaat versterken. Hier wor- Gisteren heeft de Valera in de Iersche Dail verklaard, dat de geamendeerde Kroningseed niet door den Ierschen Vrijstaat kan worden goedgekeurd. Zoolang Ierland in twee deelcn blijft ge scheiden en in de Kroningseed onderscheid wordt gemaakt ten nadeele van den Gods dienst welke de meerderheid van het Ier sche volk belijdt, zal de Vrijstaat, tegenover dc kroning een afwijzende houding aanne men. DE SEINE WAST. De scheepvaart bemoeilijkt. Bij dc nieuwe brug te Parijs, waar de was altijd met aandacht wordt gevolgd, kon men waarnemen, dat 'de grasperken langs de ri vier binnenkort, geheel onder water zullen staan. De scheepvaart ligt niet stil, doch wordt voor groote vaartuigen moeilijk. Indien de regen blijft vallen zooals gisteren, zal in den nacht van vandaag op morgen het alarmpeil bereikt worden. BETOOGERS IN BOEDAPEST UITEENGEDREVEN. De politie voert charges uit. Teneinde een 400-taL personen, die een be tooging hielden voor 265 mijnwerkers, die de kolenmijnen te Pees niet willen verlaten cn elk voedsel weigeren, te verspreiden, heeft de politie zich genoodzaakt gezien, met de bajonet op het geweer charges uit te voe ren, terwijl tot tweemaal toe van de vuurwa pens gebruik moest, worden gemaakt. Hierbij werd een persoon gedood en verscheidene anderen werden zwaar gewond. In tegenwoordigheid van Kroonprins Olaf zijn gisterochtend te Holmcnkollcn (Noor wegen) de jaarlijksche groote internationa le skiwedstrijden begonnen. Om tién' uur vertrokken ongeveer negen tig skiloopers voor den 50 K.M.-wedstrijd, waarvoor aanvankelijk 125 deelnemers hadden ingeschreven. Op het appèl ontbra ken o.a. de Noren Hve'rven en Tuft, de Fin- ,ncn Jalkanen en Nurmela, alsmede de Zweedscfye loopérs Lauri en Johangson. Het vroor vier graden en het sneeuwde, doch dit hield na korten tijd op. waarna de zon doorbrak. Om half elf startten de deelne mers aan den estafettewedstrijd Noorwé gen—Finland. De Noren aan den kop. Na een spannenden wedstrijd kwamen de Noren als eersten aan. De uilslag was als volgt: 1. Noorwegen, tijd 2 uur 52 min. 12 sec..-2. Finland 2 uur 55 min. "55 sec. Dc 50 K.M. wedstrijd werd gewonnen door den Noor Per Samuelshaug in den tijd van 3 uur 30 min. 2 sec. Tweede werd de Zweed Nils Englund in den tijd van 3 uur 37 min. 30 sec., terwijl de Noor Oskar Gjoeslien dc derde plaats bezette in den tijd van 3 uur 37 min. 37 sec. De verdere uilslag was: 4. I-ars Bcrgcndahl (Noorwegen) 3 uur 37 min. 40 sec.; 5. Olaf Iloffsbakken (Noorwegen) 3 uur 39 min. 47 sec.; fi. Klas Karppinen (Fin land) 3 irur 41 min. 9 sec.; 7. Gunnar Stals- herg (Noorwegen) 3 uur 42 min. 26 scc., 8. Martin Vangen (Noorwegen) 3 uur 42 min. 57 sec., 9. Niemi (Finland) 3 uur 43 min. 45 sec. 10. David Nordstroem (Noorwegen) 3 uur 45 min. 3 sec. De bekende Finsche looper Juho Kurik- kala eindigde pas op de zestiende plaats met een tijd van 3 uur 47 min. 36 sec. den zij spoedig met de communistische ide ologie bekend gemaakt en China bevindt zich sociaal en economisch in een verschrik ken j ken doolhof, de belastingen stijgen, dat leidt tot revolutionaire bewegingen, deze maken op hun beurt de versterking van liet leger noodzakelijk, wat wederom tot lioo- gere belastingen en tot opstanden leidt. Pogingen tot agrarische herove ring. Ook Tsjang Kai-Sjck en vooral de Chi neesche intellectueelc zien de gevaren van een dergelijke situatie zeer goed in. Reeds in het jaar 1932 heeft men clan ook liet besluit tot agrarische hervormingen ge nomen en werd den Volkenbond om hulp gevraagd. Men heeft getracht, coöperaties in het leven te roepen, maar het door de militaire uitgaven financieel gedecimeerde hudge.t van don Chinecschen staat had hiervoor geen voldoende, middelen beschik baar. Sinds jaren bleef alles dan ook in den aanvang steken en zonder eenige gun stige gevolgen. In November 1935 heeft. Tsjang Kai-Sjek dit. programma weer ter hand genomen, maar voor de uitvoering daarvan een nog gevaarlijker weg gekozen: de verschillende instellingen zullen nu mili tair geleid en georganiseerd worden een onderneming, waarhij geheel theoretisch de fascistische ideologie gevolgd wordt. Men ziet hierbij echter over het hoofd, dat Chi- na's boeren A'oor eén dergelijke organisatie in het geheel niet geschikt zijn. Een noodlottige binnenlandsche toestand. De binnenlandsche toestand van China moet dan ook op het oogenblik als zeer ernst ig beschouwd worden en zulks is des te noodlottiger, wijt het land tegelijkertijd aan een sterken druk van buiten af is bloot gesteld. Maarschalk Tsjang Kai-Sjek zal eerst dan de groote man van de Chineesche geschiedenis worden in,dien het hem zeer spoedig gelukt., weer een kraehtigen boeren stand te scheppen en daarmede de basis te leggen voor een gezonden Chineesehen stunt Mnnr dan zal hij op het laatste oogenblik het roer moeien omgooien en in plaats van China een fascistischen staat van den tweeden rang te maken, hot Hemelsche Rijk tot een groote democratie doen worden. SPANJE DE GROND MET LIJKEN BE ZAAID. De strijd om Oviedo behoort tot de moorddadigste krijgsverrichtingen, die sedert het begin van den veld tocht zijn voorgekomen. Voor den berg Naranco, waar dc militietroe pen een dogenblik doorgedrongen waren, is de grond bezaaid met lij ken. Volgens verklaringen van krijgs gevangenen is bevel gegeven Ovie do in te nemen „tot iedcren prijs om den verdedigers van Madrid een hart onder den riem te steken." De strijd om Madrid. Rond Madrid, in de Universiteitswijk, hij Uscra en Carabanchcl blijven de regeerings- trocpen aanvallen. Tc Uscra en Caraban- chel werden verscheidene huizen genomen en niettegenstaande de tegenaanvallen van de opstandelingen bleven deze huizen door de regeeringstroepen bezet. Gisterochtend deden de opstandelingen een aanval op de stellingen, welke de re- geeringsmilitie tusschen San Martin de La Vega cn Morato de Tajuna hadden ver overd. Aangezien de regeeringstroepen nog geen tijd hadden gehad zich vast in deze stellingen te nestelen, trokken zij terug tot aan den voet van den Pingerronheuvel. Een uur later vielen dc regeeringstroepen weer aan en slaagden er in den top van den heu vel te heroveren. Zij konden nog een hon derdtal meters verder oprukken en een loop- graaflïnie bezetten. Rust aan bet Jaramafront. Gisteren was het in het Noordelijke deel van het Jarama-front rustig. De opstande lingen, die bij Vaciamadrid liggen, hebben loopgraven aangelegd op de hoogten, die den weg naar Valencia cn de brug over de Jarama behcerschen. Tot dusver zijn de regeeringstroepen er in geslaagd, de opstandelingen te beletten, ecnig deel van den weg naar Valencia te bezetten, doch het is duidelijk, dat deze weg in verband met de nabijheid van het front over eenige kilometers niet gebruikt kan worden. Nader meldt men over de omsingeling van Madrid, dat deze thans als een vol dongen feit moet worden aanvaard. In de kringen der opstandelingen voelt* men de geregelde stormloop der miliciens als een laatste wanhopige poging om den ring van staal en vuur welke de hoofdstad omknelt, te verbreken. Wijziging Crisislnvoerwet 1931. Aan de memorie van antwoord inzake de begrooting handel, nijverheid en scheep vaart voor 1937 ontlcenen wij het volgende: Hot standpunt van den minister is, dat bij het hantceren van de contingenteering als handelspolitiek instrument, de belangen der binnenlandsche nijverheid moeten worden ontzien, Naar zijn oordeel zijn de hieraan verbonden moeilijkheden niet onoplosbaar. Bij de overwegingen terzake van de ver mindering der invoerbelemmeringcn houdt de regeering alzoo de belangen van den Ne- derlandschen uitvoer gestadig in het oog. Aangeteokcnd zij, dat verdere vermindering van den invoer, indien geen zeer bijzondere omstandigheden daarom vragen door maat regelen van overheidswege onder dc huidige omstandigheden niet behoeft te worden ver- wacht. Geen princlpieele wijziging, doch ruimere uitvoermogelijkheden. Een duurzaam herstel van het Nederland- sche bedrijfsleven is slechts denkbaar bij een vrijer ruilverkeer met het buitenland. Zij heeft dan ook niet geschroomd op dit gebied een initiatief te nemen, dat naar zij hoopt, een bijdrage zal vormen tot spoedige vermindering der handelsbelemmeringen op basis van internationale overeenstemming. De gunstige weerklank, welke genoemd ini tiatief alom in het buitenland heeft gehad, beschouwt de regeering als een gelukkig en hoopgevend verschijnsel. Bij het nemen van evcntueele invoer-verruimende maat regelen zal de regeering slechts acht slaan op moeilijkheden en bezwaren uit belang hebbende kringen, indien haar blijkt, dat deze redelijk zijn. De minister kan echter niet toe geven, dat een geleidelijke vermin dering van de regceringsbemoeiin- gen met het bedrijfsleven zonder meer automatisch alle moeilijkhe den zou kunnen wegnemen. Een ontwerp van wet tot wijziging van de crisiswet 1931 zal het departement bin nenkort kunnen verlaten. Of het mogelijk zal zijn, dat dit wetsontwerp nog voor de aanstaande verkiezingen het staatsblad zal bereiken. Iaat zich voorshands niet met ze kerheid bepalen. Met de maatregelen wordt niet beoogd een principieele afwijking van de tot. dusver door de regccring gevolgde politiek inzake de wettelijke beperking van den invoer, doch de mogelijkheid zei worden geopend, in bij- Natuurlijk Is 't prachtig als even wilt kijken naar onze plaatjes-mat-'n-praatje over veilig varkeer. En toch hebben we nog liever, dat u ze overslaat, mits.u dan maar uit uxèlf al die wenken In p ra cl ijk brengt. zondere gevallen nog meer dan voorheen van deze bevoegdheden gebruik te maken in het belang van den uitvoer van Nederland en de overzecsche gewesten. De minister meent dan ook, dat de tijd nog niet aangebroken is, öm re gelende bevoegdheid te dezer zake aan lagere organen over te dragen, aangezien dergelijke organen niet aawezig zijn en afgewacht moet wor den of deze zullen ontstaan uit de door het bedrijfsleven zelf gevoelde behoefte. Thans zijn de tijden daar voor zeker niet rijp. REGEERING WENSCHT STERKE KOOPVAARDIJVLOOT. In de Memorie van Antwoord, inz. de be grooting handel, nijverheid en scheepvaart 1937, komt de oud-Nederlandsche handels geest tot uiting in de volgende passage: In het algemeen hecht de regeering groo te waarde aan het bezit van een koopvaar dijvloot, die buitcnlandsche concurrentie kan doorstaan. Het is dan ook een verheugend verschijnsel, dat eenige reederijen ook uit eigen middelen weer in staat zijn nieuwbouw te financieren. Dit ministerieele woord vertolkt naar onze overtuiging de mcening van een groot deel der Nederlanders. Verbrokkeling der Kavels zal worden voorkomén. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot herziening van de wettelijke bepalingen betreffende verkoop van domeinen verwijst de minister met betrekking tot de droogge legde en nog droog te leggen Zuiderzee- gronden naar de nota inzake beheer en uit gifte Wicringenneer en oprichting staats bedrijf. In deze nota is uiteengezet, op welke wijze de regeering zich de uitgifte van die gron den denkt. Zij zal ten aanzien van dat punt uiteraard rekening houden met het oordeel dat de Staten-Generaal dienaangaande zul len uitspreken. Het zou echter onjuist zijn, ten aanzien van den verkoop van bedoel de gronden speciale voorschriften in het leven te roepen. De verkoop zelf toch zal, in de gevallen, waarin daartoe wordt besloten, op geheel dezelfde wijze behooren plaats te hebben als de verkoop van de an dere groote complexen ingedijkte, in gepolderde drooggelegde of ont gonnen staatseigendommen. Gronden voor een verschillende wijze van behandeling voor die eigendommen of do gebruikers hiervan zijn toch niet aanwezig. De regcering zal daarbij er zeker op be dacht moeten zijn ongcwensclite verbrokke ling der kavels te voorkomen Zij zal daartoe nauwkeurig aandacht schenken aan d,e des wege vooraf uit te brengen rapporten van deskundigen. Engeland heeft soldaten noodig. Doordat bij onze buren van overzee de dienstplicht ontbreekt, nemen de militaire autoriteiten hnn toevlncht tot de raclameplaat.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2