RAAD ZIJPE Raad Schoorl Donderdag 25 Februari 1937 Tweede blad Installatie nieuw raadslid. - Aan merkingen op de notulen. Ha merstukken. - Het bouw- en wo ningtoezicht niet meer aan een gemeente-opzichter. Een baantje voor Wieger Bruin! Vertrouwen in het college van B. en W.I - Liever baas in eigen huis. -— Benoeming van een hoofd der o. L school te Schagerbrug. Het autorijden door den Bur gemeester. - Een voorstel om het vervoer aan te besteden. - Bur gemeesters op de fiets. Een ta melijk klein voorstel, zegt een der raadsleden. De noodtoestand waarin de werkloozen verkeeren. - Burge meesters, die geen burgervaders zouden zijn. De Voorzitter pro testeert opnieuw! Vergadering van den Raad op Woensdag Februari 1037 des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burgemeester; secretaris de heer J. A. de Boer. Na opening volgt beëediging van het nieuwe raadslid, den heer W. Bos, die in banden van den Voorzitter do vereischte èeden aflegt. De Voorzitter hoopt op een prettige samen werking met den heer Bos in liet belang der gemeente en dat hij niet alleen hier heen komt om critiek uit te oefenen op.het beleid van B. en W., doch met den wil om met B. en W. iets op te bouwen. Bij de vaststelling der notulen, maakt de beer Docdens een opmerking over die der vergadering van 8 December. Spr. meent dat in meer vasten vorm toezegging was ge daan dat aan den cursus voor jeugdige werkloozen te 't Zand subsidie zou worden yerleend. Na eenige bespreking worden de notulen yastgesteld. Door den heer Veltman wordt verzocht om een aanvulling op de notulen van 19 Januari, terwijl hij op een onjuistheid van pen redactie wijst. Aanteckening van een en ander zal plaats hebben. iMededccling wordt gedaan van diverse ingekomen stukken, ze geven geen aanlei ding tot bespreking. Diverse jaarverslagen zullen circuleeren. Ter nagedachtenis van den overleden op zichter spreekt de Voorzitter enkele waar- dccrende wporjlen, .de.heer De Leeuw was een prettig mènsch, die zeer veel voor de ge meente heeft gedaan. Spr. verzoekt ter nagedachtenis van den overledene, een oogenblik te zwijgen, aan welk verzoek de raad voldoet. Opitrent de tijdelijke waarneming van de functie van gemeente-opzichter wordt mede gedeeld, dat ermee belast is de heer C. de Leeuw Wz., zonder daarbij vooruit te loo- pen op een definitieve benoeming, omdat de mccning voorzit, dat de functie dient te worden wargenomen door iemand die zelf niet bouwt. Dit standpunt wordt uitsluitend ingeno men door Kroon en Gcd. Stalen, wat het toezicht op den woningbouw betreft. De hoer Dignum vraagt, wat hiervan de bedoeling is. Spr. wijst op de uitvoering van het werk door den heer Wieger Bruin. De heer Bruin merkt op, dat het mis schien wel een baantje voor den heer Wie ger Bruin is. De. Voorzitter geeft den heer Bruin in overweging nu weer niet met hatelijkheden te beginnen. Zoowel de licei Dignum als do heer Doedens manen lot voorzichtigheid aan. De heer Docdens vraagt, of het bouw- en woningtoezicht soms aan den polderop zichter kan worden opgedragen. De Voorzitter meent, dat de besprekingen te veel vooruit loopen. De heer Jansma oordeelt toch ook, dat het. goed is, voordat het telaat is, dat de raad zicli over lietb cginsel uit. Het moet niet zoo'n grootc mijnheer zijn. De Voorzitter zegt, dat de raad zich toch allereerst heeft uit te spreken over een eventueel te vormen combinatie. De heer Jansma zou toch het rayon dan niet te groot willen zien. De lieer Van dor Sluijs deelt mede, dat de ingekomen circulaire over deze zaak ook niet in alle opzichten de sympathie heeft van B. en W. Ook spr. zou het rayon niet te groot, willen hebben De hoer Dignum vraagt zich af, waarom deze zaak weer van hooger hand geregeld nioct worden. Waarom kan de gemeente geen baas blijven in eigen huis. Tot nu ging alles toch goed. De Voorzitter: Nou, nou! De heer Doorn vindt ook, dat. de te benoe men persoon niet zoon groote mijnheer moet wezen. Waar de Voorzitter opmerkte dat de raad vertrouwen moet stellen in B. en W., zegt spr., dat B. en W. dan ook moeten zorgen dat vertrouwen te wekken. Spr. zal, omdat hij in dienst is van den pol der, niet uit de school klappen, maar wil toch wijzen op het feit, dat een wcrkobjcct van f 14000 f 150CO de gemeente uit ge gaan is. De Voorzitter weet niet waar de heer Doom op doelt, want hij verwacht, dat de heer Doorn geen oude koeien uit de sloot zal halen. Dc Voorzitter noemde bij dc besprekingen over dit punt nog een salaris van f 1000 ft f1200, doch do heer Jansma achtte dit een onmogelijke s&lnriecring, wanneer e.r iemand voor een bepaald rayon uitsluitend voor een dergelijk toezicht wordt benoemd. Medodeeling wordt gedaan van een van bet Middenstandsborgstcllingsfonds ingeko men circulaire betreffende gemeentelijke bijdragen; dc kosten voor de gemeente zul len de eerste 5 jaren bedragen f 200 per jaar, plus een rentederving van respectie velijk f -400, f300, f200 en f100. Een nieuw hoofd der o. 1. school. Aan de orde is de benoeming van een hoofd der o. 1. school te Schagerbrug. De in overeenstemming met den inspec teur door B. en W. opgemaakte voordracht luidt: 1. J. D. Wieringen tc Utrecht; 2. T. Koerts te. Zwolle; 3. A. M. J. Mol te Den Helder, allen onderwijzer. De raad gaat in comité. Na heropening wordt tot stemming over gegaan en wordt met algemeenc stemmen benoemd de heer Wiering. Vervolgens worden de stcmbureaux voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer samengesteld. De pensioensgrondslag van den heer W. Blaauw als directeur van dc algemccno be graafplaats te St. Maartensbrug wordt vast gesteld op f 200. Vergoeding kosten van school bezoek. Door A. Groen te 't Zand wordt een ver goeding gevraagd in de kosten van school bezoek. Hij laat zijn zoontje onderwijs ge nieten aan de school voor Clir. Nat. Ónder- wijs te Schagen. Het vervoer geschiedt per autobus. De kosten bedragen f 63.48 per jaar. Indien h,et kind de bijzondere school te Koegras bezoekt, zullen de vervoerkosten niet meer dan ongeveer f 28 per jaar be dragen. In verband hiermede stellen B. en W. voor, aan adressant een tegemoetkoming van f 15 per jaar toe te kennen, ingaande 13 Febr. 1937. De heer Doedens vraagt of de Voorzitter er wel zeker van is ,dat de school te Koe gras van dezelfde richting is als die tc Schagen. Volgens den hoer Groen niet, tc Koegras is het do school niet den Bijbel; te Schagen een school voor Christelijk Natio naal Onderwijs. Dc Voorzitter dacht dat het hetzelfde was, als dit niet het geval is, dan zal het wel blijken. Men kan tegen de beslissing in be roep gaan. De heer Doedens vindt dit geen goed standpunt. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men, tegen stemde de heer Docdens. Vastgesteld wordt het kohier der belasting op de honden, dienst 1937 en wel tot een bedrag van f 920. Voor behartiging van streekbe- langen. B. en W. stellen voor om toe te treden als lid van het Departement Den Helder c. o. van de Nederl. Maatschappij voor Nij verheid en Handel. De contributie bedraagt f 10.per jaar. Van het Departement was daartoe het ver zoek ingekomen, het dool is om dc streek- belangcn te behartigen. De Voorzitter licht nog toe, dat het De partement Teeds ijvert voor verbetering van de voorwaarden t.a.v. het huren van strand. De heer Veltman meent dat dc gemeente genoemd belang beter zelf kan behartigen dan het Departement. De Voorzitter zegt dat Zijpe zich tot nu daarmee nooit heeft bemoeid, vorig jaar heeft spr. dat wel gedaan en herhaaldelijk dient erop gehamerd te worden en dan van \erschillende kanten. Ook andere streekbe- langen kunnen aan de orde komen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming beslo ten. B. en W. stellen voor tot wijziging van liet in de vorige vergadering genomen besluit tot het continueeren van de gcldleening, oorspronkelijk groot f 157.000. Ged. Staten hadden overwegende bezwa ren tegen een in de voorwaarden gestelde bepaling. De Levensverzekering-Maatschap pij had geen bezwaar tegen de voorgestelde wijziging. Aldus wordt besloten. Vastgesteld worden de voorschotten op de gemeentelijke vergoeding overeenkom stig art. 101 der L. O.-wet 1920 voor het dienstjaar 1937, aan de R.K. schoolbestu ren, voor 't Zand tot een bedrag van f 2286, voor die te Burgcrbrug tot f 545. De rondvraag. De heer Dignum brengt ter sprake het in toom houden van honden met hot oog op den lammerentijd. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. dc zaak zullen bekijken. Het schietterrein te St. Maartens zee. De heer Doedens heeft al eens iets verno men over de plannen met St. Maartenszee cn het aanleggen van een toegangsweg daar heen. is het B. en W. bekend, zoo vraagt spr., dat Defensie van plan is daar een schiet terrein aan te leggen en dat dc bewuste toegangsweg midden door het terrein komt. Als een en ander daar voor elkaar is, zal men toch s winters geen oefeningen hou den, dus zal men, om naar St. Maartenszee te komen, en andere weg moeten volgen. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. of ficieel niets bekend is. Defensie heeft ons ex- niet in gemoeid en we kunnen ons derhalve niet verweren. De plannen, welke op bet oogenblik bij het Hoogheemraadschap lig gen, zullen moeten worden gewijzigd, zij liggen niet in duigen! De heer Doedens zegt, dat dc aanleg van het terrein reeds is aanbesteed en biedt aan, den Voorzitter een situatieteekening tc doen toekomen. Dc Voorzitter wil dat gaarne aanvaarden, terwijl men dan nader met het Hoogheem raadschap kan overleggen. De dienstreizen van den Burge meester. De lieer Doorn merkt op, dat nog steeds dc begrooting niet is behandeld; waar het nu al een paar maanden in het nieuwe jaar loopt, vraagt spr. of het niet gewenscht is, dat de Voorzitter zijn dienstreizen laat uitvoeren door de garagehouders in de ge meente. Verleden jaar is goedgevonden, dat de Voorzitter voor zichzelf per K.M. rijdt, maar nu kan spr. dat toch niet goedkeuren. Ten eerste is voor ons de controle niet uit te voeren en in dc tweede plaats zijn er 1 bier versrhijlende garagehouders, die ook met hun lusten en lasten zitten en die de reizen heel goed zouden kunnen uitvoeren. De Voorzitter protesteert! De Voorzitter zegt ten sterkste tc protes- tceren tegen de opmerking van den heer Doom dat de raad geen controle heeft op hetgeen de burgemeester van het gebruik van zijn auto in rekening brengt. Ik aan vaard niet, zegt spr., dat de heer Doorn geen vertrouwen in mijn declaraties heeft, dat aanvaard ik niet. In de tweede plaats merkt spr. op, dat hij er geen bezwaar te gen heeft, een auto tc huren, want spr. kan er niet mee uit. Maar met het buren van een auto zal de gemeente in 't jaar een paar honderd gulden duurder uitkomen en op zijn beurt zegt spr. dan dat dc gemeente dan met geld gaat sniijt.cn. Maar als de raad een dergelijk besluit wil nemen, mij wèl, doch het is niet in 't belang der ge meente. De heer Doorn zegt dat het vroeger toch ook een heel simpel bedrag kostte. De Voorzitter beaamt dit, maar B. en W. meenen dat als zij hun functie goed willen behartigen, zij cr meer op uitmoeten. Als de gemeente thans voor hetzelfde bedrag klaar komt, dan doen wij veel meer voor de gemeente. Bij het huren van een auto zal het begrootingsbedrag niet toereikend zijn. De heer Doedens zegt. dat de kwestie ver trouwen of niet vertrouwen hein koud laat. Verleden jaar Heeft ook spr. zijn stem aan de regeling gegeven. Maar spr. stelt thans de vraag aan den Voorzitter: Mag U als burgemeester ander geld dan Uw jaarwedde van de gemeente ontvangen? De Voorzitter: Ja, het is een terugvorde ring van uitgaven die ik voor dc gemeente heb gedaan. De heer Doedens: Maar als ik voor de gemeente zou werken, zou dat ook terug gave zijn van uitgaven die ik voor dc ge meente heb gedaan en ik, als raadslid, mag dat niet doen. De Voorzitter wijst or op dat als een auto wordt gehuurd, ook in rekening wor den gebracht de kosten van een chauffeur, benevens de wachturen. Zonder chauffeur zullen de kosten 7 of 8 cent per kilometer bedragen, mèt chauffeur 6 cent, plus de kosten voor wachten. Spr. wijst er verder op, dat bijv. t.a.v. de vacature van hoofd der school B. en W. geweest zijn naar Utrecht, Zwolle enz. en als zij dan per trein zouden zijn gegaan zouden de kosten van overnach ten, taxi's enz. gemaakt moeten zijn. Maar als U een dergelijk besluit neemt, dan heeft U er mij niet inee, of liever: U bewijst er mij een dienst mee. De heer Doedens zegt dat de Burgemeester zoo gauw informeert als het gaat om een gulden brandstoffentoeslag, welnu laa.t hij dan ook bij hoogere instanties eens infor- meeren of hij deze gelden van de gemeente mag ontvangen. Dc Voorzitter antwoordt dat dc lieer Doe dens nog maar een blauwe maand lid van den raad is, terwijl spr. al 10 jaren burge meester is. Laat de heer Doedens dat nu van hem aannemen, dat het wèl mag. Spr. zal bij hoogere instanties niot infornieeren, hij vraagt, niet naar den bekenden weg. De lieer Doedens merkt nog op dat groo te ritten als naar Utrteht cn Zwolle ook wel door autoverhuurder#voor 5 cent wor den gedaan en dat dan geen wachtgeld wordt berekend. De heer Van der Sluijs is 't er mee eens, dat meerdere verhuurinrichtingen hier ervoor zitten en als 't noodig was zou van die inrichtingen om beurten kunnen wor den gehuurd. Maar het, finantiëelé gedeelte heeft geleid tot de huidige regeling. Als de raad meent de gelden voor autohuur te moe ten voteeren, is daar geen bezwaar tegen, maar 't is spr.'s vaste overtuiging dat het voor de gemeente duurder zal worden. Wat de controle betreft, spr. denkt niet dat de heer Doorn het zoo scherp heeft bedoeld, maar de wethouders gaan dc meter ook wel eens na De Voorzitter: U rijdt altijd mee. De lieer Van der Sluijs: We rijden altijd mee, en er worden niet meer K.M. in reke ning gebracht dan noodig is. Onder geen voorwaarde heeft dc regeling dc bedoeling de autohouders le passcercn, maar omdat het voor de gemeente voordecliger is, Wij leven in een tijd, dat B. en W. nogal eens een ritje moeten maken. Soms zijn het rit jes van 6, 8 of 10 K.M., en als wij dan den chauffeur zouden moeten laten wachten, dan kan het niet anders, of het zal voor de gemeente duurder worden. Spr. zou dus uit finantieel oogpunt den toestand willen la ten bestendigen. De Voorzitter herhaalt, dat als de raad besluit een auto le huren, men hem daar mede een dienst bewijst, doch liet is niet in 't belang der gemeentefinantiën. Spr. zal zich dan echter deftig laten rijden en achter in zitten. Do heer Doorn meent in 't belang der bur gerij het voorstel te moeten doen het vervoer voortaan per gehuurde auto te doen geschie den. De lieer Docdens ondersteunt dat voorstel, maar dan moet het vervoer worden aanbe steed; dan kost 't absoluut niet meer. De Voorzitter deelt mede, niet ertoe bereid te zijn, de belangen der gemeente te gaan verwaarloozen door minder te gaan rijden. Dc heer Doorn zegt, dat wat het wantrou wen betreft, wij, raadsleden, hebben bij het nazien der rekening in 't geheel geen con trole. De Voorzitter zegt, dat alle dienstreizen nauwkeurig op de deplaraties worden om schreven. Dc heer Jansma zou het absurd vinden als terwijl de wagen van den burgemeester hier voorstond, een auto wetd gehuurd. De heer Doorn: Maar wij gaan voor afstan den van 8 a 10 K.M. ook fiets rijden! Do Voorzitter: lk heb geen fiets, dus dan moet ik maar loopen. De lieer Doorn: Burgemeester de Moor ging ook per bus en was voor 2 kwartjes in Alkmaar. De Voorzitter zegt, dat als hij om 2 uur een vergadering in Amsterdam heeft, hij nog thuis eet. De heer Doorn: Per bus is men ook in een uur te Amsterdam. De lieer Bruin wil do tegenwoordige rege ling bestendigen en dan de cijfers eerst eens onder de oogen zien! Den heer Blom lijkt het toe, dat huren van een auto nooit voordeel voor dc gemeen te kan bcteekenen. Hij vindt het voorstel tamelijk klein, meer wil hij er niet van zeggen. Het voorstel Doorn-Doedens wordt verwor pen met 92 stemmen, voor stemden de heem Doedens en Doom. De heer Blom dringt nog eens aan op verbetering van de Middenbuurt. De Voorzitter licht toe, dat stagnatie plaats vond door het overlijden van den op zichter. De heer Jansma informeert naar de weg- verbetering te t Zand. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. liet gewenscht vonden om den geheelon weg in onderhoud over te dragen aan den polder. Het polderbestuur heeft dit idéé in onderzoek. Op verzoek van den heer Jansma, zal bij liet polderbestuur ook aanhangig worden gemaakt de wegen tc Petten in onderhoud aan den polder over te dragen. De heer Bos dankt voor de tot hem gespro ken woorden, hij is ervan doordrongen, dat het raadslidmaatschap niet zoo'n gemakke lijke taak is, doch zal zijn best doen in 't belang der gemeente werkzaam tc zijn. De noodtoestand van de werk loozen. Burgemeesters en Bur gervaders! Dc heer Veltman wijst op den noodtoe stand waarin dc werkloozen in de gemeente verkeeren, door dc verslechteringcfc die sinds verleden jaar plaats vonden, als rou leersysteem, 50 cent vermindering voor ge- organiseerden, inhouden huurtoeslag en na de devaluatie de reusachtige stijging van de kosten van levensmiddelen, dekking en. klccding. Dekking en kleeding zijn reeds tot luxe geworden voor de arbeiders en de ver hooging van dc prijzen der levensmiddelen kunnen de menschen niet meer betalen. Steeds grooter wordt dc achterstand bij bakker en winkelier. Spr. vraagt of er geen gelegenheid is, al is 't dan vooreerst maar voor dc middel- cn groote gezinnen, om een uitkecring uit het crisisfonds te verstrekken. De Voorzitter raadt den heer Veltman aan een Kamerlid in de arm te nemen. De heer Veltman: Maak van deze kwestie als 't u blieft ernst! De Voorzitter zegt dit in alle ernst tc zeg gen. Immers alle plattelandsgemeenten ver keeren in dezelfde omstandigheden. De ver betering moet in Den Haag worden gezocht. De toestand is inderdaad nijpend, maar wij moeten de rcgccringsmaatregelen opvolgen, alles wordt gecontroleerd cn als een dubbel tje te veel wordt uitgegeven, daar op gewe zen Het crisis.-comité bestaat niet meer, en het comité-B doet zooveel mogelijk van het beschikbaar gestelde bedrag. De commissie van samenwerking voor 'bijzondere nooden heeft een andere taak en mag geen gere gelde uitkeeringen doen. Als ik dus zeg, neem een Kamerlid in de arm, dan meen ik dat. De heer Veltman: Neen, dat is een grap. De gemeenten moeten gezamenlijk optre den. Als spr. in een rapport van Burge meesters en Secretarissen' leest dat er ie mand wordt uitgenoodigd om een bespreking Gistermiddag om twoe uur kwam de. Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: S. G. L. T. baron van Fridagh. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzitter heet alle leden welkom op deze eerste raadsvergadering in het nieu we jaar cn hoopte, dat ook in 1937 de bespre kingen een aangenaam karakter zouden dra gen en dat veel zou worden bereikt in het be lang der gemeente. Notulen. 1. Vaststelling der notulen van de open bare vergadering van 23 December 1936. Zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. 2. Van de ingekomen stukken cn mede- deelingen vermelden wij de navolgende: Instandhouding van het Rijwielpad. a. Schrijven van Ged. Staten van Noord holland, houdende goedkeuring en bereid heid tot medewerking aan de totstandkoming van liet Rijwielpad. De Provinciale bijdrage in de zgn. bijko mende kosten kan in maximum worden ge steld op f9500.terwijl het Rijk bereid is in het loonbedrag (maximum f 10100.—) de ge1 bruikelijke bijdrage uit het Wcrkloosheids- subsidiefonds te verleenen. Het bedrag der restccrcnde „bijkomende kosten" komt dan ten laste der gemeente en mag, over 15 jaar verdeeld, op den gewonen dienst der begrooting worden gebracht. B. en W. stellen voor dienovereenkomstig te besluiten. De heer Duin (S.B.) wilde niet eerder een besluit nemen, alvorens de Raad zou weten, waar precies het Rijwielpad zou loopen. De Voorzitter antwoordde dat eerst ge wacht moest worden, of het Staatsboschbe- hcer medewerking wil verleenen. De heer Duin merkte op, dat de voorzitter gezegd heeft, dat dit pad de gemeente niets zou kosten en nu zal het de gemeente f 14000 kosten. Spr. kan daarmede niet ac- coord gaan. De heer Guttcr (S.D.A.P.) zeide, dat nooit is gezegd, dat het Rijwielpad de gemeente niets kosten zou. De lieer Winder (S.B.): Die indruk is wel degelijk gevestigd. De Voorzitter: Wij hoopten het slechts; doch dat blijkt nu niet het geval tc zijn. Het pad zal worden aangelegd onder leiding van het Staatsboschbcheer te Utrecht. Wethouder Schermer (V.D.) wilde opmer ken, dat als men met iets begint, men on derstellingen maakt. Zoo hebben B. en W. verondersteld, dat het pad voor niets zou worden aangelegd. Wat de loop van het pad betreft, wilde spr. er op wijzen, dat de ge meente afhankelijk is van het Staatsbosch- beheer en van de respectieve grondeige naren. Natuurlijk zal den Raad later wor den voorgelegd een kaart, waarop zal wor den aangegeven waar het pad zal loopen. De heer Winder: Maar het pad loopt nu, zooals de Raad liet niet wil hebben. De Voorzitter antwoordde, dat het Ged. Staten weinig zal. schelen of het pad als nog gewijzigd zal worden. Het gaat cr nu maar om, of de gemeente gedurende 14 u 15 jaar f 1000 per jaar wil betalen. Dc heer Duin zeide, dat het dus nu dc vraag is, of de Raad deze uitgave wil doen, ja of neen? De Voorzitten Juist, daar gaat hot om, De heeren moeten beslissen of die f 1000 gedte te houden over de controle op de werkloozen, en daar wordt niet gesproken over de ellen de, waaronder deze menschen gebukt gaan, dan zegt spr., dat dit een bijeenkomst is, van burgemeesters doch niet van burgervaders. De Voorzitter protesteert, want als daar za ken worden besproken in "t belang van den werkloozen, ook al voelt de heer Veltman dat anders, dan is 't wel degelijk een verga dering van burgervaders. Do lieer Veltman zegt dat voor hem niet is tc aanvaarden een antwoord: neerp een Kamerlid in de arm. Spr. wijst op de inter- pellatie-Kupers enz. en meent dat, de Voor zitter wèl de toezegging kon doen deze quacstie in de Verccniging van Burge meesters en Secretarissen te bespreken. De Voorzitter wil dat. wel doen, maar er zal niets fe bereiken zijn. Spr. stelt vertrou wen in de landsregeering, ook zij zal het niet prettig vinden dat de toestand zoo is. De heer Veltman: Daar wordt je buik niet mee gevuld. Het platteland is ten achter bij de steden, maar het platteland zwijgt. De Voorzitter ontkent dit maar het helpt ons niet. Dc heer Veltman drukt er zijn spijt over uit, dat er dus niets gedaan kan worden. Klachten over een aannemer. Den heer Veltman zijn klachten ter oore gekomen over dc arbcidcrsvoonvaarden en de behandeling van de arbeiders door den aan nemer Bruil. Die worden maar aangenomen cn dan zofider meer ontslagen. Spr. vraagt of 'het gemeentebestuur eens op dien toestand wil wijzen. Voorzitter zegt, dat B. en W. den heer Bruil al hebben uitgenoodigd tot een bespre king. Ook B. cn W. was gebleken dat met de arbeiders werd omgesprongen op een wijze die naar hun aanvankelijk oordeel niet de juiste was. Mevrouw Vriesman zegt gelezen te hebben dat weldra voor werkloozen groenten in blik beschikbaar zullen worden gesteld tegen 13 cent per kilo. Spr. hoopt dat B. en W. maat regelen zullen treffen, dat de beschikbaarstel ling ook voor onze gemeente zal zijn. Officieel is het gemeentebestuur nog niets bekend, deelt dc Voorzitter mede, maar B. en W. zullen alles doen om ze ook in Zijpe beschikbaar te stellen. De heer Bruin vraagt of met de raadsleden nog overleg zal worden gepleegd over de re organisatie van het raadhuis. De Voorzitter deelt mede, dat de Commis sie nog niet heeft vergaderd, omdat alle op gaven, bijv. over een eventueel terrein voor de woning van den secretaris niet bekend zijn. Zoodra die opgaven binnen zijn en de Commissie vergaderd heeft, komen de plan nen in den Raad. Dc heer Bruin: Dus de reorganisatie-plan nen komen in den Raad. Spr. vraagt dat om dat. hij wel eens wat hoort,. De Voorzitter: U kunt niets gehoord heb ben, want wij hebben nog niets behandeld. Hierna sluiting. rende 14 a 15 jaar op den kapitaaldienst kunnen worden gebracht. Den heer Duin heeft het bevreeemd, dat dit geen punt van de agenda is, doch bij de ingekomen stukken is vernield. Wethouder Schermer: Daar heeft de heer Duin gelijk in; in den vervolge zou spr. een dergelijke zaak op de agenda geplaatst wil len zien. Wethouder Bijl meende, dat eerst moest worden vastgesteld of de gemeente f 15000.— wil voteeren. Daarna zal dc Raad kunnen beslissen, hoe liet pad precies loopen zal. De heer Duin wilde weten, of door deze uitgave de belasting niet zou worden ver hoogd Wethouder Schermer: Dc belastingen zijn al op den top, die kunnen niet hooger. Het voorstel van B. cn W. werd daarna z. h. s. aangenomen. b. Schrijven van Doede Bootsma alhier, houdende verzoek hem te verhuren dc aan de Idcnslaan gelegen woning der Gemeente. In verband met het vertrek van P. Dekker, dc vorige huurder, is de woning per 1 Jan. j.1. vrijgekomen. Onderscheidene personen hebben verzocht de woning te mogen huren. Na loting is op liet verzoek van D. Boot sma gunstig beschikt en is hem behoudens goedkeuring van den Raad met ingang van 17 Januari j.1. de woning verhuurd. Dc huur prijs bedraagt f3.25 per week. Den heer Winder (S.B.) heeft het ver wonderd. dat de heer Wijntjeterp. die f„L50 huurtoeslag geniet, deze gemeentewoning niet heeft gekregen. Wethouder Bijl antwoordde, dat de meer derheid van B. en W. den heer Wijntjeterp geen voorkeur wilde verleenen. Dc lieer Winder betreurde deze houding van B. en W. ten zeerste. Wethouder Schermer merkte op, dat de heer Bootsma in een woning huisde, welke feitelijk niet te bewonen is. Spr. voelde er niets voor, om altijd denzelfdcn persoon te helpen. Aldus wordt dan besloten. c. Schrijven van het R.K. Par. Kerkbe stuur alhier, houdende verzoek om voor schot op dc Gemeentelijke vergoeding, over eenkomstig artikel 101 der L.Önderwijswet ten behoeve van de Bijz. Lagere School te Catrijp over 1937 ten bedrage van f 13S0.20 B. en W. stellen voor het gevraagde voor schot te verleenen. Conform besloten. d. Schrijven van het R.K. Par. Kerkbe stuur, houdende aanvrage om de gemeente lijke vergoeding, bedoeld in art 101 dor L. O.-wet 1920. Driejaarlijksche verrekening over de jaren 1934, 1935 en 1936 met een sal do tegoed van f 64.97 ten bate der Gemeente B. en W. stellen voor dc beslissing t.a.v. dit stuk aan te houden, in verband met het bepaalde bij K B. van 24 Juni 1929. De ge meentebesturen missen de bevoegdheid om de licdrageri vast te stellen daarop de bestu ren der Bijzondere Scholen krachtens art. 101 aanspr-i'v' kunnen maken, zoolang de Gcmoc'-'c. ling in het 4c lid van art. 10^ I nog niet gesloten is. »oren. e. Adres van de Ouderconimissie aan de ).L. School te Schoorl, houdende verzoek :.b.v. de kinderen welke niet voldoende ge kleed en geschoeid de scholen moeten be zoeken van gemeentewege klccding en schoei sel beschikbaar te stellen. Hoewel R. en W. erkennen, dat in meer dere gevallen de wenschelijklieid daartoe bestaat, kan om financiccle redenen aan het verzoek geen gevolg worden gegeven. B. cn W. stellen echter voor dit stuk in 2run

Schager Courant | 1937 | | pagina 5