DE DRIE MUSKETIERS Geen Nederlandsche ploeg naar Ned.-Indi Een standbeeld voor Moeskops Binnenland Distributie goedkoop vet per 14 Maart De Ghandi van de Kalverstraat Drooglegging van den Noordoostelijken polder Donderdag 25 Februari 1937 Derde blad <ÖJüSSu 25. MEN ROEPT DEN DOKTER. „U hebt imij laten roepen, kapitein,** zeide Athos met zwakke stem. „Hier hen ik, wat is er van Uw dienst?" Ontroerd en mild gestemd door een zoo groot bewijs van trouwe plichtsbetrachting, greep de heer De Tréville de hand van de zen bleeken musketier en drukte deze met kracht. Deze beweging was te veel voor Athos, want plotseling werden hem de met groote zelfbeheersching gedragen pijnen te machtig en viel hij als dood op den grond. Onmiddellijk beval kapitein De Tréville een dokter te halen, die spoedig kwam en den bewusteloozen musketier in een neven- vertrek zorgvuldig onderzocht en verbond. 26. EINDELIJK TIR AUDIëNTIE. Toen de heer De Tréville in zijn werk kamer terugkwam, was er geen verschil meer te ontdekken tusschen dit vertrek en de onrustige wachtkamer, want op het mo ment dat er om een dokter geroepen werd, waren alle musketiers binnengestroomd. Doordat de dokter 'echter verzekerde, dat de wonden van Atlos niet gevaarlijk wa ren en zijn zwakte «Heen veroorzaakt werd door groot bloedverïes, verlieten spoedig allen de werkkamer veer. Slechts d'Artagnan bleef achter. Geen oogenblik had hij vrgeten dat hij ter au diëntie gekomen wa» „En nu, jonge mai, neem deze onder breking maar niet walijk. Een kapitein moet als een vader por zijn mannen zor gen, als het er op aai komt draagt hij nog grooter verantwoordelkheid. Ik heb het altijd goed met je vadr kunnen vinden en zijn vriendschap steed hoog gewaardeerd; wat kan ik voor zijn pon doen?" On onverkomeiyke bezwaren van den K.N.V.B. Het bestuur van den KNVB heefteen paar maanden geleden zeer tot zijn leedpzen ge meend te moeten besluiten geen ertegen- woordigend Nederlandsch A- of B-eial naar Indië te zenden. Aan dhr. K. J. J. Lqy werd daarbij opgedragen dit besluit in ee. uitvoe rig schrijven aan de Ned. Ind. Voeial-Unie te motiveeren. Aan dat eenigen tijdleden verzonden schrijven is het volgende ojeend: De Commissie heeft zich met de Ogende vragen bezig gehouden: a. Is uitzending van een vertegenwodigend A- of B-elftal gewenscht? b. Is uitzending in de e.k. jaren mogek? c. Zijn voldoende leiders in staat om ht elftal te vergezellen? d. Wat zouden de kosten voor zoo'n uitfiding toedragen en zijn deze kosten te dekk e. Hoeveel wedstrijden kan een Ned. ehl in Indië per week speien gedurende een to van pl. m. 4 weken? f. Is de reis per vliegtuig of per bo< ge wenscht g. Is in het laatste geval de tijd tusscheüind Juni en begin September dan wel voldnde voor de geheele reis? h. Hoe zullen klimaat e.d. op onze amEür- epelers inwerken? i. Zijn reizen als deze niet een weinig in iyd met het ware amateurisme, m.a.w. i3 hetrel juist, jonge mannen, die hun werk te ir- richten hebben, voor drie maanden een rje te laten maken? Ad. a. De commissie acht uitzending vann vertegenwoordigend elftal gewenscht uit n oogpunt van vlagvertoon en sportvriendscb. Zij meent, dat ook de sport al het mogele moet doen om de banden tusschen Indië i het Moederland steeds hechter te mak Technisch bekeken hecht zij aan een krac meting onder voor 't Nederlandsch elftal totaal andere omstandigheden, veel mint waarde. De Commissie wijst voorts op 1 feit, dat het spel op Java technisch en tactis ver achterstaat bij het Ned. elftal, hetge nog gebleken is uit de vry poovere resultat van het Chineesche Olympische elftal, d door Java een zegetocht had gemaakt. Vooi acht zij de kans groot op ontstaan van ve wondingen, en daardoor op het spelen m invallers, door het fanatisme en de onvt leider en één trainer den toer meemaken. De Commissie meent, dat dit bedrag niet eens goed te maken is als het Ned. elftal succes zou hebben. Heeft het elftal dat niet, dan wordt het een financieele debacle. Zij ziet dan ook geen mogelijkheid, hoe op normale wijze een dergelijke toer zonder groot financieel nadeel zou kunnen eindigen. Een vergelijk met de toerende Oostenryksche profs gaat ten eenenmale mank. Immers deze spelers zijn aan vele, harde en vermoeiende wedstrijden gewoon, zij hebben geen bezwaar tegen het spelen van het dubbele aantal wedstrijden en zy zijn gewoon te reizen zonder de minste luxe. Ad. e. De meerderheid van de Commissie meent, dat het Ned. elftal (A of B) in vier weken 10 wedstrijden zal kunnen spelen en dan alleen nog maar, indien geregeld ten minste twee rustdagen tusschen de wedstrij den gehouden worden. Sinds de Technische Commissie, nu zes jaren geleden, herzien werd, heeft het Ned. elftal nooit meer dan één wedstrijd op welke toer ook gespeeld. Ge wezen wordt ook op de moeilijkheden om de jongens (die immers als amateurs zuiver voor hun genoegen spelen) steeds „in training" te houden. De kans is nl. groot, dat velen aan de spelers en officials vriendelijkheden zulle« willen betoonen, die hoe goed bedoeld en hoe zeer geapprecieerd, niet direct de kracht van het elftal zullen bevorderen Ad. f. Daar vrijwel geen der spelers gevlogen heeft en van sommige zijden ook bezwaren tegen het vliegen geopperd werden, heeft de Commissie van een eventueele reis per vlieg tuig geheel afgezien. Als eenige mogelijkheid dus vervoer per boot, vanzelfsprekend alleen een Hollandsche lijn. Ad. g. Een moeilijkheid is het feitelijk ge brek aa ntijd. De laatste jaren was de kam pioenscompetitie eerst sedert eind Juni gereed terwijl de nieuwe competitie op den 2en Zon- dag in September zal aanvangen. Noodge- dwongen zouden dan ook spelers van elftallen, die nog aan de kampioenscompetitie deelna men, moeten afvallen. Ad h. Klimaat, voeding, enz. behooren tot vrijwel niet te beoordeelen factoren t.o.v. den vorm der spelers. De Commissie is er van overtuigd, dat van acclimatiseeren geen sprake kan zyn, ja zelfs dat de spelers veel beter direct kunnen gaan spelen dan te trach ten ze eerst eenigszins aan het klimaat te doen wennen. Ad. i. Wat „de kwestie van het amateuris me" betreft, stelt de Commissie zich op het standpunt, dat alleen zij een eventueele toer moeilijkheden staan, dat het, gehoord de uit eenzetting van de Commissie, gemeend heeft geen elftal te mogen uitzenden. Op andere wijzen, b.v. door het schenken van een waar- devollen prijs, wil het de jonge NIVU, die met vele moeilijkheden te kampen heeft, gaarne steunen als bewijs van de waarachtige vriendschap en genegenheid jegens den Indi- schen Bond. der N.V. Megga en vloog vervolgens met den zijkant van den laadbak tegen een boom In den laadbak zaten vier jongemannen die van den wagen werden geslingerd. Eén hunner, de 23-jarige J. de Krey uit Nieu- werkerk a. d. IJssel, werd ernstig gewond binnengedragen in café „Centrum' waar dokter Zandbergen een wervel fractuur con stateerde. Per ziekenauto werd K. naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De overige personen bekwamen geen letsel. De autobus werd aan de achterzijde licht beschadigd de passagiers bleven ongedeerd, de zijkant van de vrachtauto werd geheel vernield. Er bestaan plannen, een thans te Parijs berustend beeld van onzen wielrenner P. D. Moeskops voor Nederland aan te koopen en dit in het Olympisch Stadion te Amster dam te plaatsen. De Nederlandsche Wielren-Unie deelt ons mede: T"dens het laatstgehouden congres van de Union C.vcliste Internalionale te Parijs werd den voorzitter van de N.W.U. de vraag gesteld, of er in Nederland belang stelling zou bestaan voor het ongeveer acht jaar geleden ontworpen beeld van onzen vijfvoudigen wereldkampioen P. D. Moes kops. Dit beeld werd gemaakt door den Italiaan- schen beeldhouwer Elzio Roscitano en ten toongesteld in het „Grand Palais" te Pa rijs, waar het groote bewondering wekte. Het werd sindsdien verscheidene malen bekroond. Het beeld is van stuc vervaardigd en wil het voor het nageslacht bewaard blijven, dan zal het in brons gegoten moeten wor den. De beeldhouwer is bereid, het naar Neder land in brons te verkoopen waarschijnlijk voor een prijs van drieduizend gulden. Het behoeft geen betoog, dat dit beeld voor liefhebbers van de wielersport groote bekoring heeft en dat het. geplaatst b.v. in het Olympisch Stadion te Amsterdam een blijvende herinnering zal beteckenen aan een hoogtij van onze wielersport. Is het mogelijk, het bedrag voor dit beeld bijeen te brengen? Als ieder, die in de wielersport belang stelt, iets offert,, kan het zeker. Laten alle vereenigingen dit denkbeeld eens overwegen. Adhaesie-betuigingen en toezegging van giften, over welke eventueel later kan worden beschikt, worden gaarne ingewacht vóór 4 April a.s. bij het algemeen secretariaat van de N.W.U.. Anna Paulowna plein 3, te 's-Gravcnhage. Auto-ongeluk te Capelle a. d. IJssel Vrachtauto ramt autobus en rijdt vervolgens tegen een boom Eén persoon ernstig gewond. Dinsdagavond reed een vrachtauto, be stuurd door J. Reyn uit Nieuwerkerk a.d. IJssel, met groote snelheid in de Nijverheids straat te Capelle a. d IJssel. Bij het pont- veer reed de bestuurder tegen een autobus Bak. en braadvet wordt half Maart a 42 ct. per K.G. voor de werkloozen en armlastigen beschikbaar gesteld. In een circulaire aan de gemeentebestu ren heeft de Minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat met ingang van 14 Maart a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van goedkoop bak- en braad vet aan werkloozen en armlastigen. De distributie van dit product moet worden beschouwd als te vormen één geheel met die van onvermengde margarine. Naast het jaarlijks ter beschikking ko mende kwantum onvermengde margarine, zal in totaal een gelijke hoeveelheid bak- en braadvet aan behoeftigen kunnen worden verstrekt. 11 ot. per halfpondspakje. De prijs, waartegen het bak- en braadvet aan de gemeente franco wordt geleverd bedraagt 42 cent per Kg., terwijl de vast- De komende Oslo conferentie De vertegenwoordigers der Oslo' staten zullen door minister Co lijn in de Treveszaal ontvangen worden. Naar wij vernemen, staat thans vast, dat de vertegenwoordigers der Oslo-staten, die op Woensdag 3 Maart in den Haag zullen samenkomen, door den minister-president Dr. H. Colijn zullen worden begroet in de Treveszaal van het departement van Wa terstaat. De besprekingen zullen worden gehouden in een der zalen van het departement van Handèl, Nijverheid en Scheepvaart gestelde verkoopprijs voor werkloozen en armlastigen 44 cent per K.G. (11 cent per halfpondspakje) bedraagt. Inschakeling van kleinhandel en grossiers. De minister geeft in overweging, zoowel bij de distributie van onvermengde marga rine als bij die van bak- en braadvet den kleinhandel en c.q. grossiers in de gemeente in te schakelen. Tot distributie rechtstreeks van gemeentewege ware naar zijn meening slechts dan over te gaan wanneer gebleken is. dat de kleinhandel hetzij onwillig, hetzij onwillig, hetzij niet iw staat is. de distribu tie volgens de gestelde regelen te doen plaats vinden. Voor deze inschakeling komen in de eerste plaats in aanmerking de kruideniers, tenzij liet om redenen van bijzonderen of plaatse lijken aard meer gewenscht voorkomt, in- stede van deze laatsten de slagers daar mede te belasten. Bij inschakeling van den kleinhandel behoort aan dezen een vastge stelde vergoeding van 2 cent per Kg. te worden uitgekeerd. Hoeveelheden. Voor gezinnen van 2 tot 5 personen kan per 4-wekelijksch tijdvak ten hoogste 1 Kg. onvermengde margarine en 0.9 Kg. bak- en braadvet per gezin worden aangevraagd. Voor grootere hoeveelheden kan per 4- wekelijksch tijdvak ten hoogste 0.375 Kg. onvermengde margarine en 0.3 Kg. bak- en braadvet per gezinslid worden aangevraagd. Werklooze baart opzien door zich in onderkleeding op straat te vertoonen. Gistermiddag is in de Kalverstraat te Am sterdam door de politie ingerekend, een werklooze, woonachtig aan het Blauwe Zarnl benoorden het IJ, die, om de aandacht op de armoede van zijn gezin te vestigen, zich daar in zijn onderkleeding op den open baren weg vertoonde. De man heeft deze demonstratie reeds eerder gegeven en de volksmond noemt hem daarom „Gandhi van het Blauwe Zand". De man placht tot nu toe slechts in de nabijheid van zijn wo ning op te treden, doch achtte het- thans blijkbaar doeltreffender zijn demonstratie in de Kalverstraat te geven. Hij had natuurlijk een groote massa volk achter zich aan. toen hij door de politie naar het bureau Singel werd geleid. Een onderzoek door den geneeskundigen dienst heeft vroeger uitgewezen, dat 's mans geestvermogens normaal zijn. zouden mogen maken, die daardoor in geen doende technische scholing van de Indiscl enkel opzicht geschaad zouden worden in hun voetballers, waarbij natuurlijk aan gemeer dagelyksch werk. Velen zullen dus moeten trucjes, unfair spel e.d. geen oogenblik gi afvallen en een eventueel uitzenden van het dacht is. A-elftal kan dan ook als uitgesloten worden Ad. b. Uitzending in 1936 was niet mee beschouwd. Het maximum, dat bereikt zou mogelijk, mede omdat toentertijd nog steedkunnen worden, zou een elftal zijn van de gehoopt werd, dat het Ned. elftal aan dkracht van een B-elftal. Daarvoor zou de Berlijnsche Spelen zou kunnen deelnemen. IHnteresse in Indië veel geringer zijn, hetgeen 1938 worden de wereldkampioenschappen tde financieele resultaten ongunstig zou beïn- Parijs gehouden, zoodat alleen de zomer vaivioeden. De Commissie koestert op grond van 1937 overbleef. Inderdaad zou, wat tydstiple „amateuristische idee" geen bezwaren betreft, geenerlei bezwaar daartegen vanegen uitzending van een Ned. elftal, sommige Hollandsche zijde kunnen bestaan. 'estuursieden daarentegen meenen. dat het Ad. c. Goede leiding is voor een dergelijkenjuist is, jongens, die juist thans zich geheel toer onontbeerlijk. Dhrn. O. de Vries en F.r op moeten concentreeren om een positie In Triebei zouden misschien beschikbaar zyn, al» maatschappij te verwerven, voor een voet konden zij geenerlei zekerheid geven. iltoer van een kleine drie maanden ver van Ad. d. De kostenberekening was niet gemak- iis en uit hun gewone doen te halen, kelijk. Zij komt neer op een bedrag van 60,000 Het Bondsbestuur concludeert in zijn schrjj- 70.000 gld. Het werd noodzakelijk geacht, |n, dat tegenover het groote voordeel van dat 20 spelers, één toerleider, één technisch pgvertoon en sportvriendschap, zooveel VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937. Hilversum I. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie en gramofoonplaten. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl. 2.00 Zang, fluit en piano. 2.30 Gramofoonplaten. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.05 Orgelspel. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Melody Circle. 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 De Flierefluiters en solist. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonplaten. 7.00 „De geschiedenis van het ziekenfonds wezen", causerie. 7.20 Gramofoonplaten. 7.30 Berichten V.G.P. 7.35 „Lezen in de Bybel", causerie. 8.00 Pianorecital. 8.30 „Jongelingsjaren", lezing. 9.00 VARA-orkest. 9.45 Declamatie. 10.00 Ramblers. 10.30 Sportberichten. 10.35 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Jazzmuziek (gramofoonplaten). 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek 8.309.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gramofoonpl. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Chr. Lectuur. 4.00 Pianokwartet „Die Haghe". 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 De Accordeon Harmonists. 6.30 Voor de tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Concert m.m.v. solisten, gem. koor „Sur- sum Corda" en het Utr. Sted. Orkest. (Van 9.209 45 Declamatie). 10.40 Berichten ANP. 10.4511.30 Gramofoonplaten. Hierna: Schriftlezing. Belangrijke aanbesteding. De waarnemend directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft gister aanbesteed het maken van deelen van den Meerdijk van den Noordoostelijken polder, met bijkomen de werken, in perceelen en combinaties daarvan. Het laagst werd ingeschreven door: S. ten Bokkel, Huinink, en I. v. d. Velde te Haarlem en Oegstgeest voor perceelen: 1 f 3.000.000; 2. f 2.900.000; 3. f 2.900.000; 4. f 2.400.000; IJ. van Wijngaarden, N.V. C. J. van der Hoeven en A. J. van Haaften te 's-Graven- hage voor: perceel p f 1.381.000; perceel q f 877.000; N.V. Maatschappij tot Uitvoeren van Zuiderzeewerken te Wieringen perceel r f 1.130.000. Een origineele Engelsche vinding maakt 't mogelijk door een, aan de hooge hoed be vestigde periscoop, over een menschenme- nigte heen te zien, hetgeen bij de komende kroningsleesten van groot nut kan zijn.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9