Regeeringstroepen Oe Spaansche grens door Nederlanders bewaakt? rukken Maranosa binnen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Engeland wapent noodgedwongen Delbos wenscht terug roeping der vrijwilligers Het einde van Ras Desia Handgemeen in het Tsjechische parlement Rexisten-relletjes in Gent Buitenlandsch Overzicht De mijnstakingen te Pees KUN is KOOPEN ij CEOECK VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937. 8*6 Jaargang. No. 10198. lütgav* der N.V, v.h. Tropmon Co. Schogon. Het land kan de herbewapening gemakkelijk dragen. Tweede lezing van het bewape- nings-ontwerp. In het Lagerhuis heeft gister Neville Chamberlain het bewapenings-ontwerp in tweode lezing ingediend. Hij zeide o.a., dat hij tot zijn genoegen heeft gezien, dat de door de Labour-oppositie ingediende motie tegen het ontwerp, dit niet kwalificeert als een maatregel, welke vermoedelijk tot een oorlog moet leiden, zooals AttLee eerst heeft gezegd. De minister herinnerde er aan, dat de Britsche regeering steeds herbewapening heeft gezien als een verfoeilijke noodzakelijk heid en veel liever wenschte dat de mogend heden hun wantrouwen prijsgaven en hun eischen en grieven op redelijke wijze be spraken. Zelfs op het oogenblik, nu de voor uitzichten zoo ontmoedigend schij nen, wanhoopt spr. niet absoluut er aan of een middel zal worden gevon den, waardoor het niet noodzakelijk zal blijven de waanzin van de her bewapening tot het einde toe door te voeren. Ondertusschen kan het land zich niet veroorloven met de handen in de schoot te blijven zitten. De regeering moet zorgen voor de veiligheid van het land en het land moet in staat zijn te voldoen aan zijn inter nationale verplichtingen. Neville Chamberlain antwoordde vervol gens op de tegenwerping, dat het crediet van het land door deze eening verzwakt zal worden en zeide, dat gedurende de af- geloopen zes jaar het crcciet van het land op zulke hechten grondslaj is geplaatst, dat het nog grooter leeningen zou kunnen dra gen. De voorgenomen leening kan den econo- mischcn toestand van het land niet scha den. Zoolang de lecningcn het door het land gespaarde kapitaal nit teboven gaan, zal geen inflatie ontstaan cn ieder weet, dat 400 millioen pond stering slechts een deel is van het gespaarde iapitaal. De afgevaardigde van d« Labour-partij, Lee Smith, diende een resdulie in, waarin wordt voorgesteld het ontverp van de re geering te verwerpen. O.a. side Lee Smith, dat het ontwerp van de regering geen en kel probleem oplost en een gewone schok- breker is. Ten aanzien van le buitcnland- schc politiek van de regeeing zeide Lee Smith, dat een „weekeind-vtrrassing" eer der gericht zal zijn tegen Tsjcho-Slowakije of de Baltische Staten, dan tegen Enge land en het is hoog tijd dat beslist wordt op welk punt definitief werstand zal worden geboden aan een aaival en dat een veiligheidssysteem door bemiddeling van den Volkenbond wordt sorganiseerd. De oud-kanselier van de sch.tkist. Robert Horne, zeide, dat geen moeilijbeïd bestaat in het aangaan van de voorgoomen lee ning, welke over een aantal iren is ver deeld. De oud-kanselier voegdeaieraan toe, dat wanneer de defensieve aaatregelen genomen zijn, Engeland- met teer kracht, kan optreden ten gunste van de, vrede. Spanje moet over eigen lot be slissen. Yvon Delbos, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, heeft in de Kamer gevraagd naar de doeltreffendheid der con trole op de niet-inmenging in Spanje, met name ten aanzien van het voorstel der com missie van Londen verklaard: „Wij zijn vastbesloten al onze pogingen voort te zet ten om deze vredestichtende daad te verge makkelijken, met de hoop een einde te ma ken aan het conflict in Spanje door een be middeling, welke het Spaansche volk in staat zal stellen zelve zijn wil te bevesti gen." (Applaus). De andere landen moeten bezield worden met dezelfde zorg der niet-inmenging om een einde aan den oorlog te maken. Ik heb onzen vertegenwoordiger te Londen instructies gegeven, aldus vervolgde de minister, de commissie te vragen de vrijwilligers terug te roepen. (Applaus). Het huidige initiatief der Fransche regee ring moet met 'dezelfde gevoelens van weder- keerigheid worden begroet, opdat niemand den oorlog gaande houdt. Frankrijk is be reid in dit opzicht alles te doen op voor waarde, dat het niet eenzijdig zij, want dat zou het tegendeel van niet-inmenging zijn' Delbos besloot: „Ik hoop, dat onze ziens wijze zal zegevieren. Het is de waarheid, welke, naar ik hoop, door allen zal worden begrepen, daar Spanje en alleen Spanje over zijn eigen lot heeft te beslissen. Onze rol moet niet zijn deel te nemen aan den burgeroorlog, doch daarentegen er het einde van bespoedigen en in afwachting in een zoo groot mogelijke mate het lijden, dat hij medebrengt, verminderen." (Applaus). De ontploffingsramp in het kamp van Brasschaet Posthume eerbewijzen. Do officier Young, een der ernstig gewon den bij de ontploffingsramp in het leger kamp van Brasschaet, verkeert in levensge vaar. Behalve de reeds direct overleden slachtoffers, zijn geen dooden te betreuren. Luitenant-generaal Nuyten, de chef van den generalen staf, heeft namens den Ko ning, clie naar Stockholm moest vertrekken, een bezoek gebracht aan de rouwkamer, waar de lijken der zeven slachtoffers staan opgebaard en op de kisten het ridderkruis van de Leopoldsorde gelegd. Hetzelfde eer bewijs is ook den hoogsternstig gewonden officier Young ten deel gevallen. Zaterdagochtend om tien uur zullen in de hoofdkerk van O.L.V. te Antwerpen de uit vaartdiensten worden gehouden. Verscheiden leden van het diplomatieke corps hebben namens hun regeering condo- latiebezoeken gebracht. Maarschalk Graziani lengt rap port uit. In een verslag aan den Duce left maar schalk Graziani bijzonderheden oer de ge vechten, welke .zich hebben vooiedaan in de weken voorafgaande aan de;evangen- neming cn terechtstelling van Ra:Desta. Hij zegt daarin, dat Ras Destaien voor gevoel had van het gevaar, waar hij ver keerde en verscheidene malen doe afgezan ten zijn onderwerping heeft aageboden, waarbij zijn volgelingen medededen, dat zijn strijdkrachten verminderd wan en bij na zonder wapens. Hij ging evenel voort zoo veel mogelijk strijdkrachten tererzame- len om verzet te bicden. „Daar gij den indruk had, aldusrcrvolgt Graziani in zijn verslag aan Mussini, dat hij probeerde tijd te winnen, hebt gij mij bevolen aan deze manoeuvre een inde te maken door Ras Desta zeven dagenelegen- heicl te geven zich aan te melden. Ras Desta zeide, dat dit bevel nietan zijn verwachting beantwoordde. Aan li einde der zeven dagen is de Maarschalk lar het merengebied vertrokken. Hij geeft ai een overzicht van de gevechten, welke c20, 21 en 22 Januari jl. werden geleverd in (buurt van Arbagon Nachevena, waarbij d op standelingen een nederlaag werd toege bracht. Zij moesten vier stukken $chut, dertig mitrailleurs en 5000 geweren :hter- laten. Direct daarop keerden lo.OOOierso- ncn in hun land terug. Ras Desta vluchtte naar het onherrgza- me gebied van Dallo. waar hij denteun kreeg van Beiene Merid, die naar dat bied was uitgeweken na zijn nederlaag irëale. De opstandelingen waren geconceieerd te Garache en Gambata op 250 K.Mvan Addis Abeba. Op 19 Februari kwam t te Goggetii tot gevechten, die twee dageheb ben geduurd. Beiene Merid werd gevgen genomen en doodgeschoten, terwijl Dsjas Gabre Mariam bij de gevechten sneiflde. Ras Desta vluchtte, doch hij wei op 24 Februari ingev ald door e< RAS DESTA. afdeeling krijgers uit Tigre van Desjas Tocloe, die onder bevel ston den van kapitein Tucci. Ras Desta werd gevangen genomen en direct gefusilleerd. Graziani eindigt zijn rapport met de vol gende woorden: „Ik ben er trotsch op u de volledige over winning te kunnen melden, welke oris zal veroorloven ons zonder bezorgdheid te wijden aan den opbouw van het keizerrijk." Na den aanslag op Graziani. In verband met de berichten uit het bui tenland, die gemeld hebben, dat 1.400 Abes- sijnen van de gearresteerde 2.000 na den aanslag op graziani terechtgesteld zijn na een sommair prodës, verklaart het Italiaan- sche ministerie van propaganda, dat dit be richt deel uitmaakt van een heelc serie ten dentieuze berichten. Het ministerie weigert zelfs de moeite te nemen van een dementi. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat er voor het propaganda-ministerie belangrijker pro blemen te behandelen zijn en dat. men in Ita- liaansche kringen zich er ook niet ongerust over maakt hoeveel dorpen vernield of ver brand zijn in Indië of op welke wijze nog steeds opstanden van inboorlingen in alle koloniën ter wereld onderdrukt worden. Sudeten en Communisten slaags De Tsjechische Kamer heeft een wetsont werp aangenomen, waarbij de regeering wordt gemachtigd de jaarlijkschc lichting voor het leger, welke thans is vastgesteld op 75.000 man, te verhoogen tot een maximum, dat „voldoet aan de behoeften van het leger" Alleen dc afgevaardigden van de Sudeten Duitschc partij stemden tegen dit ontwerp. In de kamer werd verder een levendig debat gevoerd over de onlangs tot stand ge komen overeenkomst inzake de Duitsche minderheden. De afgevaardigde van de Sudeten Duit sche Partij, Sandner, verklaarde, dat dit een manoeuvre is om de politiek van zijn partij schipbreuk te doen lijden en dat Duitschcrs, die deze overeenkomst aannamen, niet ver af waren van verraad. Sandner werd herhaaldelijk geïnterrum peerd en tenslotte raakten de Sudeten Duit sche afgevaardigden slaags met de commu nisten. Nadat de zitting was geschorst, duurde de strijd nog voort, zonder dat men er in slaagde de vechtenden te scheiden. Het is de eerste keer, dat dergelijke in cidenten zich voordoen in het Tsjecho Slo- waaksche parlement. Opstootjes in Fransch-Algerië Tegen het middaguur hebben gisteren communistische elementen te Sidi Bel Ab- bes, een plaats met 23.000 inwoners, zich in optocht naar het centrum der stad bege ven, waar zij in botsing kwamen met hun politieke tegenstanders: leden der nationale vereeniging en van de Fransche volkspar tij. die zich er tegen verzetten, dat de communisten verder de stad zouden bin nentrekken. Er ontstond een verwoed ge vecht, waarbij met steenen werd gegooid. Aan beide zijden zijn gewonden gevallen. De boekhouder Manchon werd toen hij het ijzeren rolgordijn voor het bureau van zijn patroon wilde neerlaten, door een steen in den nek getroffen. De man was op slag dood. Het slachtoffer is lid van de Fransche volkspartij geweest. Onder de ge wonden bevindt zich ook een communist, die ernstig aan het hoofd werd gewond. Een groote groep politie-ambtenarcn herstel de de orde. Tijdens de vechtpartijen, die zich te Di- dib el Abes hebben afgespeeld tusschen communisten en leden van de Fransche volkspartij, zijn negen personen min of meer ernstig gewond. De prefect heeft strenge maatregelen genomen om een her haling der incidenten te voorkomen. Degrelle met 20 anderen gear- resteerd. Gisteravond om zes uur zou cerste-mi- nister Van Zeeland voor de leden van de Kamer van Koophandel van Gent een voordracht houden. De bijeenkomst was belegd in het gebouw der Kamer aan den Kouter te Gent. Toen de heer Van Zeeland op het podium verscheen, naast hem hadden de mi nisters de Schrijver en Lippens, de gou verneur van West-Vlaanderen, Ingcnbleck en de burgemeester van Gent. Van der Ste gen. plaats genomen steeg een helsch kabaal op, dat veroorzaakt werd door Rexisten, die zich onder de luisteraars had den gemengd. Men riep: „aftreden", „er uit" en vervol gens: „Degrelle", „Degrelle". De leider der Rexisten, die zich persoon lijk onder de aanwezigen bevond cn tame lijk dicht bij het spreekgestoelte stond, wil de daar op klimmen. Anderen wilden hem dit beletten. Er ontstond een handgemeen, hetgeen de politie deed ingrijpen. Een twintigtal ordeverstoorders werd op gebracht en ingesloten in de brandwacht onder den Kon. Franschen Schouwburg. Tot de gearresteerden behoort Degrelle. Tijdens de vechtpartij werden verscheide ne personen licht gewond. Degrelle en zijn aanhangers weder op vrije voeten. Na afloop van de redevoering van Van Zeeland zijn Degrelle en een twintigtal zij ner aanhangers weder op vrije voeten ge steld. Zal het grootste gedeelte van de internationale controlecommissie over de FranschSpaansche grens uit Nederlanders bestaan? Reuter meldt, dat het grootste gedeelte van de internationale commissie, welke met de controle van de FranschSpaansche grens belast is, uit Nederlanders zal bestaan. Ook zou uit de Nederlandsche militairen een commandant voor de internationale grenstroepen worden gerecruteerd; bovendien is om een Hollandsche vlootvoogd gevraagd. De Nederlandsche Regeering heeft echter van een dergelijk verzoek, dat van de zijde der Engelsche cn Fransche regeeringen zou zijn gekomen, nog niets vernomen. De controle zou per 6 Maart a.s. in gaan. Wat hebben wij van Engeland te wachten Hulpverleening alleen wanneer het eigenbelang daartoe dwingt. De optimisten inzake de collectieve veilig heid zijn in de laatste jaren heel wat te leurstellingen bezorgd. We hebben bij de Abessijnsche geschiedenis er meermalen op moeten wijzen, dat het niet anders dan eigen belang was dat de mogendheden weerhield van hulpverlecning aan het onrechtvaardig behandelde Ahessinië. Datzelfde heeft zich afgespeeld in het JapanschMantsjocrijsche geval en in Zuid-Amerika. Toen het aan kwam op de practische toepassing van de Volkenbondsverdragen, durfde men er de consequentie niet van aan, met gevolg dat de Volkenbondsgedachte failleerde. Enge land was een van de sterkste voorstanders van de handhaving van het instituut te Ge- néve en liet heeft er menige lans voor ge broken. Men herinnert zich nog wel de speeches van Eden voor den Volkenbond, voor de collectieve veiligheid en voor ande re schoone idealen, die men in Gencve koes terde. Edochwanneer het eigen belang een woordje mee gaat spreken dan zijn de hei ligste idealen utopieën. In het Engelsche Hoogerhuis heeft de onder-minister van bui tenlandsche zaken, Lord Plymouth, Dinsdag geantwoord op een tweetal sprekers, van wien de een Lord Arnold, de isolatie, de an der, Lord Strabolgi, de collectieve veiligheid bepleitte. De laatste was van meening dafc Tsjecho-Slowakije op Engeland moest kun nen steunen ingeval van een niet uitgelokten terwijl de eerste zich juist tegen dezen steun verklaarde. En nu het regeerings antwoord. Het ls de moeite waard het te lezen en herlezen en zich dan nog eens even de oogen uit te wrij ven, om te vragen of dit nu het Engeland van Eden is. de voorzitter van de „heilige verdragen". Engeland, aldus Lord Plymouth, heeft belangen over de geheele we reld en kan zich daarom niet ont trekken aan hetgeen elders gebeurt. Of deze gebeurtenissen nu aanleiding zullen geven tot interventie van En gelsche zijde in geval van moeilijk heden, zal er van afhangen, of er voor Engeland vitale belangen op het spel staan. Het zou kunnen, dat wij het slachtoffer van den aanval hielpen, indien wij het, aldus Lord Plymouth, krachtens het handvest konden doen. Maar er bestaat in een dergelijk geval geen automatische verplichting om hulp te verleenen en men mag niet verwachten, dat de staten zich - anders dan in ver band het eigen vitale belangen automatisch militaire verplichtingen op den hals halen. Geen hulpverleening dus of het eigen be lang moet daartoe dwingen. Waar blijft dus de waarde van art. 16 van het Volkenbonds handvest, waarin gemeenschappelijke hulp aan een aangevallen stat verleend wordt?... SPANJE Britsch schip op een mijn geloopen De eerste patrouilles van de regee- ringstroepen zijn de straten van Ma ranosa binnengerukt. De plaats is bij na geheel verlaten. Alleen enkele mitrailleur- en mortiernesten van de opstandelingen worden nog door en kele mannen verdedigd. Bij Morata de Tajuna werd een tegenaan val van de opstandelingen afgeslagen. In de Universiteits-wijk is gisterochtend een mijn tot ontploffing gebracht, waardoor verscheidene huizen zijn ingestort. De regee- ringst roepen maakten gebruik van de ver warring, welke hierdoor ontstond en ver overden eenige loopgraven. In den middag lieten de regeeringstroepen bij Carabanchel Bajo een sterke mijn ont ploffen, waardoor eenige door de opstandelin gen bezette huizen instortten. De regeerings troepen gingen onmiddellijk tot den aanval over en nestelden zich in de trechters, wel ke door de ontploffingen waren ontstaan. De rechtschen spreken van rust. Van de zijde der opstandelingen wordt be richt. dat er rust heerscht aan de fronten bij Madrid. In den sector van Las Rosas is de internationale brigade, die een aanval deed, opnieuw afgeslagen. In den loop van gister avond is voor dc vierde maal een aanval on dernomen, de hevigste, die tot dusver aan het Madrileensche front is voorgekomen, maar die evenals de vorige mislukte. Aan de Jarama hebben de regeeringstroepen ge tracht een aanval te richten op San Martin de Ia Vega. Zij lieten het terrein met lijken overdekt achter. Na hun nederlaag bij Las Rosas beschoten dc linksclien uit mortieren de rechtsche linies, zonder opnieuw tot een aanval over te gaan. Men schat het totaal aantal regeerings- vliegtuigen, dat sinds het begin van den burgeroorlog is neergeschoten, op honderd dertig. Britsch schip op een mijn geloopen. Het Engelsche stoomschip „Landovery Castle" van de Union Castle-lijn heeft gister middag om half vijf draadloos medegedeeld, dat het in aanraking is gekomen met een mijn, welke op twee mijlen ten Z.W. van kaap Creus (het oosteinde der Pyreneën) drijvende was. Het schip is op weg naar Port Vendres. Twee dooden en tien ernstig gewonden bij de botsingen. Evacuatie der stakers met be hulp van militairen overwogen. Bij de botsing, welke zich heeft voorge daan tusschen een patrouille gendarmes en een groep stakers, die wilde gaan betoogen voor het gebouw der mijndirectie van Pees in Hongarije, zijn twee dooden en tien ern stig gewonden, onder wie drie vrouwen, ge vallen. Het conflict is in zekeren zin een seizoen- kwestie. De moeilijkheden ontstaan steeds aan het eind van den winter en duren tol het oogenblik, waarop de regeering er toe overgaat de steenkool der onderneming op te koopen. Afgezien van de incidenten van Woensdag is de spanning toegenomen door dat de onderneming in handen is van een Oostenrijksche groep, die volgens het soci aal-democratische orgaan „Nepzawa" natio- naal-socialistisch georiënteerd zou zijn. Intusschen kan gemeld worden, dat het secretariaat der sociaal-democratische par tij bekend gemaakt heeft, dat de 265 mijn werkers, die opgesloten zijn in de mijngan gen, uit de partij zullen worden gezet we gens ontijdige en ongedisciplineerde betoo ging. Men heeft maatregelen genomen om de mijnwerkers tot overgave te brengen. Vol gens zekere inlichtingen zou men overwe gen de mijnen te evacueercn met behulp van gendarmerie en militairen. De koop lieden in de stad is het verboden, gelijk de bladen melden, op crediet te leveren aan de gezinnen der stakers. De minister van industrie, Bornemisza, heeft in de wandelgangen van het parle ment verklaard: Wij zullen niet onder- handelen met de stakers. Wij zijn van meening, dat de stakers door de water pompen stop te zetten, een daad van s&- botage hebben gepleegd. Daarentegen worden de onderhandelingen voor zoover de mijnwerkers betreft, die niet aan de beweging deelnemen, over de loonkwestie voortgezet. Een nieuwe vorm van interventie Italië stuurt thans aan op ge zagsondermijning door middel van radio-uitzendingen. In verband met het feit, dat een clan destiene zender sinds eenige dagen onder den naam „radio waarheid" opstandige pro paganda maakt in dc Catalaansche taal, in uitzendingen over verschillende golflengten, deelt het Spaansche commissariaat van pro paganda in de pers mede, dat het hier niet gaat om een nieuwen zender, maar om vier officieele Italiaansche zenders, die werken in Rome, Milaan, Genua en Florence, en die tegelijkertijd zenden. Het commissariaat voegt hieraan toe: Deze propaganda, die uiteraard onder controle staat van de regee ring te Rome, wordt beschouwd als een nieuw bewijs voor rechtstreeksche interven tie van Italië in Spaansche aangelegenhe den, evenals een nieuw bewijs voor de Ita liaansche activiteit, die ten doel heeft Frank rijk zijn invloed in Catalonië te betwisten". De Zesdaagsche te Rotterdam Buysse—Billiet winnaars. Schön—Pellenaars op de twee de plaats. Ook de Rotterdamsche Zesdaagsche is weer ten einde en hiermede is tevens waarschijn lijk een einde gekomen aan dergelijke de monstraties in ons land. De belangstelling was zeer onvoldoende en het is dan ook wel zeker, dat de zaak een groote financieele strop is geworden. De eindstand luidde: winnaars: Billiet—Buysse 477 pnt.; 2. SchönPellenaars 231 pnt.; op een ronde: 3. Van SchijndelVan den Broek 234 pnt.; 4. ZimsKustcr 190 pnt; op twee ronden: 5. Falck Hansen en Grun- dalil Hansen 46S pnt.; op vier ronden: 6. Matena—Heslinga 136 pnt.; op negen ronden: 7. Bakker—Kremers 200 punten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1