Te kust en te keur Psychologie Een wollen heerenvest Groot en klein tevreden over de koffietafel! KLEINIGHEDEN Twee rechts, twee averechts van den hoed De „clip" als practisch sieraad Zaterdag 6 Maart 1937. Vierde blad pretenties; meestal is hij degelijk van vorm en voelt hij zich thuis op een pruik met pieken. Een droefgeestig hoofddeksel is er één in pan-vorm met neergeslagen rand Wat te zeggen van bovenstaande dopjes? Ze hebben één eigenschap gemeen: het lenteachtige. No. 1, de „gevleugelde" hoed met kwiek- Gebreide pakjes, japonnen en avondtoiletten/ Eenige jaren geleden begon men zich plot seling weer voor het breien te interesseeren. En degene die gemeend heeft, dat dit maar een gril was, welke spoedig weer voorbij zou zijn, blijkt zich deerlijk te hebben vergist. Men blijft met volle ambitie doorbreien en op de handwerktentoonstellingen, staat men werkelijk versteld van de schitterende resul taten. Voorjaars - hoofdbrekens. Een hoed kan voor een vrouw een ob- cessie zijn („voor een man ook" meesmuilt deze of gene echtgenoot, die een oogje in de vrouwenrubriek slaat). Als een - vrouw eenmaal een of anderen hoed „in haar hoofd" heeft, rust ze niet voor ze het ding ook óp haar hoofd heeftMaar zoodra mag het begeerde voorwerp een paar maal op haar kopje gepronkt hebben, of het ding begint haar reusachtig te vervelen. Doch ik wilde het niet hebben over de psy chologie van de vrouw, maar over dievan den hoedNu dan, er zijn net zooveel hoeden-typen als menschenkarakters. Er zijn lichtzinnige, geestige, banale, jeugdige, deftige, droefgeestige, onverschillige en ge- legenheidshoeden. Een lichtzinnige hoed is er één, die op het wilde haar van een apache-meisje nèt zoo goed staat als op de keurige coiffure van een volleerde coquette. Een geestige hoed is doorgaans rustig, maar bezit een ondeugende eigenschap, die 'zich ergens op haar vilten aanwezigheid, in een fel veertje of apart deukje mani festeert Een deftige hoed bemoeit zich niet met alle brutale verschijnselen van de gangbare mode; hij bezit alleen de stijl-norm van die mode. Een onverschillige hoed heeft totaal geen In elkaar zetten. Voor- en rugpand worden nu langs de zijkanten met 'n boord je van 1 d 1 Yo c.M. af gewerkt met behulp van de kousenbreipen nen. Vele inzendingen zijn werkelijk kunststuk ken. Niet alleen de diverse dames, maar ook de groote fabrieken zijn door deze brei-woede aangetast. Zoo worden bijvoorbeeld gebreide mantels, japonnen en zelfs avondjaponnen in den handel gebracht. Deze laatste worden uit metaalgaren of zij. de vervaardigd. Vroeger zette men het er op, de patronen zoo ingewikkeld mogelijk te ma- Lekkerbekje opgeslagen rand is monter en zweemt van het vroolijke naar het geestige type. No. 2, het allernieuw ste snufje, 'n tulbandmo del, is niettegenstaande dezen historischen vorm hyper-modern. „De hoed van het a.s. seizoen". Ongetwijfeld een ge distingeerde verschij ning van prachtig stroo, in den rand dich ter gevlochten dan op den bol. Het laatste hoedje, welks nadere qualifi- catie ik nu aan de lezeres overlaat, is het van ouds bekende dopje, waaraan men door de wijze van garneeren een nieuw cachet kan vefleenen. Ken U zelf En koop een hoed, Die wèl past Bij Uw gemoed!. Voor dit nieuwe, hoog aan den hajs slui tende heerenvest is het volgende materiaal noodig: 6 knotten donkerblauwe wol, vierdraads; 2 breipennen nr. 3 en 2 pennen nr. 4, bene vens 3 kousenbreipennen (middelmaat). Rug. Van onderen beginnen met naald nr. 4. Opzetten 104 steken. De boord met naald nr. 3, 2 rechts, 2 averechts tot 7 c.M. hoogte. Dan 1 toer rechts, 1 averechts; op de ave- rechtsche toeren meerderen tot 114 steken. Met naald nr. 4 verder breien tot een hoogte van 27 c.M. Armsgaten. Op de eerste twee toeren 6 steken minde ren; vervolgens 1 steek per toer minderen totdat totaal 90 steken geminderd zijn. Ge woon verder breien totdat het rugpand 47 c.M. is. De 28 middelste steken worden nu op een draad geregen. Daarna de schouders afwerken. Voorpand wordt op dezelfde wijze gebreid als het rugpand, met dien verstande dat de pas hetzelfde patroon van den boord krijgt. De beide deelen on der een vochtigen doek platstrijken, daarna aan elkander naaien en man of zoon kan het gedis tingeerde kleedingstuk aantrekken. Als aan den dagelijkschen koffiedisch kinderen èn groote menschen aanzitten, is het moeilijk aller smaak te bevredigen. Want kinderen zijn verzot op zoetigheid, niets zien ze zoo graag op de tafel ver schijnen als jam en stroop, koek en hagelslag. Men ziet hoe nevenstaand jochie zijn vingertjes aflikt, na dat hij, tegen alle twaalfuurfjesétiquette in, een ka detje met stroop besmeerd heeft. Wij doen goed den opgroeienden jongen en meisjes de boterham zoo smakelijk mogelijk te maken, maar vergeten niet, dat door de ouderen niets zoo gewaar deerd wordt als een hartig hapje. Wij laten hieronder dan ook een recept volgen voor broodjes met kaasragout, die zeker door onze hongerige huisgenooten met vreugde op de koffietafel zullen worden begroet- BROODJES MET KAASRAGOUT (i pers.) 4 broodjes (geraspte broodjes of ook wel ka detjes), 250 G. (V2 pond) jonge, vette kaas, Yx L. melk, 20 G. (2 afgestr. eetl.) bloem, 40 G. (2 afgestr. eetl.) boter, wat peper, nootmuskaat en zout. Een keurig heerenvest ken. Dit is echter nu anders gewor den. De patronen worden nu ge bruikt om den snit der japon tot den hoogst moge lijken graad van volmaaktheid te Laat de broodjes liefst een dag oud worden; snijd •r het bovenste kapje af (nadat. bij de kadetjes |f» broodjes eerst in hun twee helften vanéén zijn ^trokken); hol het onderste gedeelte uit tot een bakje met wandjes van ongeveer 1 c.M. dikte. Verwarm roerende de helft van de boter met de bloem tot een gelijk papje, giet er roerende de melk bij, laat het sausje even doorkoken, meng er de in lobbelsteentjes gesneden kaas door en maak de ragout op smaak af met zout, peper en nootmuskaat. Vul er de uitgeholde broodjes mee, bestrijd die langs den buitenkant geheel met de nog overgehouden bo ter (gesmoltenO en laat ze op een bakblik in een vrij warmen oven, knappend bakken. Smakelijk etenl brengen. Een oorbel. zooals het plaatje in den rechterboven hoek laat zien, is bestemd voor de geluk kigen, die een oorlelletje bezitten, waar je aan trekken kunt! Dus eerst voor den spiegel een studie gemaakt van den vorm van Uw ooren! Wie niet de kunst verstaat, van een lap soepele zijde een vlotten strik te knoopen, ga op zoek naar een peervormige clip, met behulp waarvan een volmaakte vlinder in het leven wordt geroepen. Sierlijk op 'n gedrapeerde avondjurk zijn 'n paar fantasieclips, die de lijnen bepalen van het décolleté. Guitig kijkt uit de linker bovenhoek van ons plaatje, de draagster van het eveneens met een clip gedécoreerde hoedje, naar de namiddagtasch, die ook alweer met behulp van het nuttige instrument „clip" versierd is. Rest ons nog op de ceintuur te wijzen, welke bestaat uit een breede reep stof, ge plooid in een speciaal daarvoor vervaardig de clip. Glas, zilver en goud zijn slechts enkele van de materialen, waarin men het modieuze instrumentje achter de winkel ruiten ziet liggen. Van het grootste gewicht voor den indruk, die gij op anderen maakt, is de keuze van Uw sieraden en Uw tasch. Het is helaas een feit, dat de inhoud van menig byouterie- doosje bestaat uit kleinoodiën, die als ge schenk daar terecht zijn gekomen en niet door de keuze van haar, die zich er mee tooien moet, bepaald zijn. Er mee tooien Ds „clip" als practisch sieraad. Wie een Imitatie-clip op haar jurk beves tigt, zij verder spaarzaam in het aanbrengen van verdere glinsterende versieringen op haar kleeding. moétNeem het voor principe, nóóit iets om hals of arm te schikken, dat niet past bij de rest van Uw uiterlijk. Wees vooral dan op Uw hoede, als gij bemerkt, dat ge U niet meer ergert aan een collier of broche, waarover Uw eerste meening was: „Ik vind het leelijk". Want dan zijt ge op een gevaarlijk padU ziet niet meer dat het leelijk is

Schager Courant | 1937 | | pagina 13