Frankrijk vormt weer een eenheid DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het incident La Guardia Arbeidsonrust in Tunis Het bevolkingsvraagstuk in Duitschland KIJKEH is KOOPEH tj CLOECH Alle partijen thans achter de regeering Geen deviezencontröle Moeilijkheden bij de non-interventie Nederlander opperbevelheb ber over de confröle-vloot? Buifenlandsch Overzicht Groote aanval op Madrid verwacht ZATERDAG 6 MAART 1937. 80e Jaargang. No. 10203. Uitgave der N.V. v.h. Tropmon Co. Schagen. De regeering Blnm heeft gisteren bekend gemaakt, dat besloten is de bank van Frankrijk machtiging te vragen tot het vrij doen invoeren in het land van goud en tot den vrijen handel in goud in het binnenland. Tevens zal Maandagmorgen de in schrijving opengesteld worden op 'n nationale defensieleening. Tevoren zal de president der republiek een radiorede uitspreken. Het tijdstip voor deze rede is vastgesteld op Zon dagavond zeven uur. In zijn nadere toelichting heeft Minister president Blum verklaard, dat de driehoeks- overeenkomst van 25 September j.1. met de Vereenigde Staten en Groot Brittannië, de basis blijft voor de monetaire politiek van Frankrijk.Uitgesloten is dus een toevlucht- nemen tot deviezencontröle. Te rekenen vanaf Maandag S Maart zal de Bank van Frankrijk goud aankoopen le gen den koers van den dag, zonder „identi teitsrechtvaardiging." De begrooting moet in evenwicht. De regeering, zeide Blum, is vastbesloten, den terugkeer tot een werkelijk evenwicht niet te dwarsboomen door onvoorzienen uit gaven. De strengste instructies zijn gegeven aan alle departementen om aanvullende credieten tegen te gaan. De regeering be sluit slechts met voorbehoud van een noodzakelijke verbetering in de kleine sa larissen bij het Parlement geen nieuwe credieten aan te vragen. Het streven naar een stabilisatie dat wordt toegepast op de openbare uitgaven zal tegelijkertijd uitgeoefend worden op de prijzen, die reeds alle elementen schijnen te bevatten voor toelaatbare stijging en welker ongerechtvaardigde verhooging voorkomen of onderdrukt zal worden. BLUM. De persstemmen. Men kan uit alle uitingen van de Fran- sche pers een opluchting aanvoelen, nu de regeering niet tot de gevreesde valuta- contröle is overgegaan, doch haar toevlucht heeft genomen tot gezonde economische maatregelen, waarvan vooral het streven naar een begrotingsevenwicht hoog wordt aangeslagen. Niet alleen de regeeringspar- tijen, maar ook de vertegenwoordigers der oppositie, waaronder kopstukken als Flan- din en Paul Reynaud, hebben zich gunstig uitgelaten over de koers, welke Blum en de zijnen thans hebben ingeslagen. De oud-minister van financiën, Paul Rey naud, heeft tegenover de „Paris Soir" ver klaard, dat zijn eerste indruk is dat alle Franschen moeten samenwei-ken. aan een leening voor de nationale verdediging. Ver der moet de regeering er mede worden ge- lukgewenscht, dat zij weer is gekomen 1 ol de leer van hot begrootingsevcnwicht, dat zij de rampzalige controle op de valuta de finitief heeft van de hand gewezen en ook, omdat zij zich definitief heeft aangesloten bij de liberale politiek der democratieën. Flandin verklaarde eveneens dat het plicht is van alle Franschen om zich thans achter de regeering te plaatsen, zoolang zij de thans ingeslagen weg volgt. De Amerikaansche regeering biedt verontschuldigingen aan. De Amerikaansche regeéring heeft Uuitschland verontschuldigingen aangebo den naar aanleiding van de opmerkingen kvan La Guardia ten aanzien van Hitier. De verontschuldigingen geschieden in den Norm van een mondelinge verklaiing van den chef der afdceling West-Europeesche zaken van het departement van Staat, Dunn, aan den Duitschen gezantschapsraad .Thomson. Dunn zeide, dat hij de woorden, die de rljksregeering kwetsten en niet de houding der regeering van de Vereenigde Staten weergeven, afkeurt. Evenwel wees Dunn op het recht van {vrijheid van het woord in de Vereenigde Staten, welk recht bij de grondwet aan ieder burger wordt gewaarborgd en als een nationaal erfgoed wordt gewaardeerd. La Guardia handhaaft zijn uitingen, tingen. Gisteravond heeft La Guardia, toen hij (vernam dat het ministerie van buitenland- sche zaken den Duitschen zaakgelastigde de spijt van de regeering had betuigd, ge zegd: Ik handhaaf en herhaal mijn woor den. De regeering van Hitier heeft wel spoedig gemerkt, dat ik haar bedoelde. Ik weet niet of dat komt omdat haar geweten nie zuiver is, of door de uitdrukxihgskracht van mijn woorden. New York's burgemeester gangster uitgebeeld. als De Angriff publiceert een foto, waarop La Guardia, tezamen met prof. Einstein en Wise voorkomt. Daar onder staat: Opper- gangstermeestcr La Guardia met den hoogst relatieven professor Einstein en Rabvi Wi se, die meesterlijk den .Talmud als leidraad ivoor misdaden hanteert." Venvezen wordt naar de geillustreerde bladzijde, welke tot titel draagt: „Dat is Amerika". Daarbij wordt La Guardia in verband gebracht met roovers, moordenaars en onzedelijke lieden. De duizend Joodschc (Vrouwen voor wie hij zijn redevoering heeft gehouden worden overigens gekenschetst als publieke vrouwen. De Angriff spreekt verder van de lam lendige behandeling van het geval door het Amerikaansche departement van buitenlan- sche zaken, welke La Guardia tot steeds nieuwe gemeenheden aanzet. Men geeft daarmede dus ook te kennen, dat Duitsch- land^ verdere stappen te Washington voor bereidt, en met het antwoord van de Ver. Staten niet tevreden zal zijn. GEEN WERELDVLOOTCONFERENTIE. Voorstel tot bijeenroepen van ontwapenings-conferentie der vlootmogendheden verworpen. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den heeft met 81 tegen 66 stemmen een voor stel verworpen, dat ten doel had president Roosevelt te verzoeken, een internationale ontwapeningsconferentie van allo vlootmo gendheden ter wereld bijeen te roepen. Het huis verwierp bij de behandeling van de marinebcgrooting eveneens een voorstel, de vlootmanoeuvres als een blijk van vreed zame bedoelingen binnen 300 mijl der Ame rikaansche kusten te doen houden. Vele dooden en gewonden. Gespannen toestand te Moelares In de mijn Metlaqui is de kalmte geheel hersteld. Alle door de stakers bezette dien sten, werden ontruimd. Gisterochtend zijn drie met mitrailleuses bewapende auto's aangekomen. Op het oogenblik bedraagt 'het aantal dooden als gevolg van de botsingen 13, al len arbeiders. Verder zijn 26 arbeiders ge wond. Aan de zijde der politie en militai ren zijn vijf man gewond. Gisterochtend zijn militaire versterkingen gezonden naar de mijn Mdila (Zuid-Tunis). Hevige inoidenten te Mdila. Om twee uur gistermiddag hebben zich, naar gemeld wordt, hevige incidenten voorgedaan bij de mijn Mdila (Zuid-Tunis), waarbij vier stakers zouden zijn gedood. Bijzonderheden heeft men nog niet ontvan gen. Verklaring van den resident- generaal. Negen inlanders gedood. De resident-generaal van Tunis, Guillon, die op weg was naar Parijs, heeft verklaard dat thans te Matlaqui alles kalm is. Tij dens de incidenten van Donderdag behoef de alleen de gendarmerie op te treden. Bij de onlusten zijn in het totaal negen in landers gedood, 27 personen werden ge kwetst, waarvan tien gendarmes en spahis. Te Moelares blijft de toestand zeer ge spannen. De resident gelooft niet. dat de onlusten een politieken achtergrond hebben. De re sident voegde hier aan toe, dat hij te Parijs een bezoek zou brengen aan den directeur van de Gafsa fosfaat-maatschappij. Hij hoopt, dat een regeling tot stand zal komen in het conflict dat is ontstaan over den uit leg van het collectief contract dat twee maanden geleden Is geteekend. Portugal verzet zich tegen het aanloopen van Lissabon door Russische sche-pen. Na afloop der gisterenmiddag gehouden bijeenkomst van de subcommissie der non interventie-commissie is een communiqué uitgegeven, waarin slechts gezegd wordt, dat tijdens de bijeenkomst het rapport is bestudeerd van de speciale deskundigen- conferentie over maritieme aangelegenhe den en dat de bestudeering morgenochtend zal worden geëindigd. Reuter meent te weten, dat zich eenigc technische moeilijkheden hebben voorge daan, als gevolg waarvan de heden te houden bijeenkomst van de plenaire com missie is afgelast. De voornaamste moei lijkheid betreft, naar men gelooft, het bin- nenloopen van Russische koopvaardijsche pen te Lissabon, een der inschepingshavens der neutrale waarnemers. Portugal, dat geen diplomatieke betrekkingen met de Sov jet-Unie onderhoudt, zou namelijk weinig geneigd zijn, toe te staan dat Russische koopvaardijschepen Lissabon aanloopen. De Russische gedelegeerde Maisky protes teerde krachtig tegen een dergelijke dïscri- mineerende houding, en het resultaat i§, dat de geheele kwestie der Portugecschc inschepingshavens nog steeds niet geregeld Oostenrijk wil zelf zijn staatsvorm kiezen Schuschnigg wijst vreemde in menging af. In een te Grasz voor leden van het Vader landsche front gehouden rede heeft, bonds kanselier Schuschnigg, blijkbaar als ant woord op de houding, die kortgeleden in de officicusc Italiaansche pers tot uiting kwam, zijn verklaring van 14 Februari be vestigd, waarin de kanselier voor zichzelf en het Vaderlandsche front het recht op eischte om, wanneer dit .gewenscht mocht worden geoordeeld, een uitspraak te vragen over den Oostenrijkschcn regccringsvorm. „In weerwil van alle commentaren, aldus Schuschnigg, zal aan mijn verklaring van 14 Februari geen woord worden toegevoegd, noch zal een woord luorvan worden terug genomen, zoomin wat den kern als wat den vorm betreft." Schuschnigg wekte ten slotte op tot aan sluiting hij het Vaderlandsche front. Deze oproep schijnt de laatste te zijn, aangezien de kanselier hekend maakte, dat. de inschrij vingen voor het vaderlandsche front bin nenkort gestaakt zullen worden. De kerkstrijd in Duitschland Circulaire der oppositioneele kerk in beslag genomen. Naar in kerkelijke kringen wordt mede gedeeld, heeft de Gestapo beslag gelegd op een aantal exemplaren van een rondschrij ven, dat is uitgegaan van de leden der op positie in de belijdeniskcrk en dat betrek king heeft op de komende kerkelijke ver kiezingen. In dit rondschrijven werd gezegd, dat het decreet inzake de verkiezingen niets an ders is dan een nieuwe aanval op de zelf standigheid van de kerk of de waarde van het heilig evangelie. De gemeenteleden moeten weten, dat deze nieuwe poging om orde te scheppen in de belijdeniskcrk, geleid wordt door den wil, baar te onderwerpen aan de nationaal-so- cialistische gedachte. Stellige berichten. In de Engclsche pers wordt thans, volgens het Handelsblad, met zekerheid medegedeeld, dat de organisatie van het geheele controle stelsel op de Spaansclie kust en verder het opperbevel over het internationale vloottoe- zicht in handen van Nederlanders zal wor den gesteld. De gep. vice-admiraal De Graaff zou aan het hoofd komen van het non-in- terventie-bureau, dat in Londen wordt ge sticht, indien hij de tot hem gerichte uitnoo- diging aanneemt. Den Nederlandschen gcp. schout, bij nacht Olivier zou het opperbevel over de schepen van Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitschland en Italië worden aangeboden en aan den Deenschen generaal Lunn het opperbevel over de controle aan de landgrens tusschen Frankrijk en Spanje. Vandaag worden de laatste punten van het controle-stelsel door de non-interventie-com- missie te Londen besproken. Dc staking op s.s. „Kafori Maru" Zeventig officieren hebben een Qricf. Aangaande het bericht met betrekking tot, een staking aan boord van het s.s. „Katori Maru" van de Nyk Linc, deelt de firma van Ommeren te Rotterdam ons mede dat deze mededeeling aangaande een z.g. staking van officieren en machinisten ten sterkste overdreven is. De feiten zijn dat ongeveer 70 jongelieden (officieren) een grief meenden te hebben over een zeker vlag-incident en de schepen verlieten. Uit een telegram ontvangen van bet hoofdkan toor te Tokio blijkt dat hun actie in genen- deel invloed had op het vertrek der schepen en dit ook met geen enkel schip het geval zal zijn» Het herstel der Oosfenrijksche monarchie Verder dan ooit te voren, ten zij Het herstel der monarchie in Oos tenrijk dat de laatste jaren steeds een wrijfpunt is geweest tusschen Duitschland en Italië lijkt op het oogenblik verder van dc verwezen lijking af dan ooit tevoren. De Oos ten rij ksche regeering zelf durft de consequentie ervan niet aan, om dat, een herstel van het Huis Habs burg niet alleen in Duitschland groote verontwaardiging zou wek ken, omdat daarmee meteen een eind werd gemaakt aan den droom van een „groot-Duitschland" maar ook omdat in de Kleine Entente heel wat beroering teweeg gebracht zou worden. Het laatste is nog ge bleken uit de rede van den minister president van Yougo-Slavië, Stoja- dinowitsj, opgenomen in ons num mer van gisteren. Die heeft er op gewezen dat wanneer Oostenrijk het huis Habsburg zou herstellen, er ernstige gevolgen van in Midden Europa te verwachten zouden zijn. Onder deze omstandigheden begrijpt men dat Schuschnigg, de Oostenrij ksche bonds kanselier en voorstander van den terugkeer van het Huis Habsburg, niets durft te doen in dezen geest, zonder den steun van een groote mogendheid, in dit geval Italië, En Italië speelt met Oostenrijk. Het heeft het reeds meermalen voorgespiegeld dat het den terugkeer zou steunen maar in an dere tijden zei het weer dat dc restauratie in het geheel niet actueel was, daarmee aan Oostenrijk een duidelijke wenk gevend, dat het in deze richting niets moest uitvoe ren. De houding van Italië ten opzich te van dit vraagstuk is afhankelijk van zijn houding ten opzichte van Duitschland, wanneer die minder vriendschappelijk is, dan coquetteert Italc met Oostenrijk en zijn restau ratie. Is het tusschen Italië en Duitschland weer koek en ei dan heeft het vraagstuk van de restau ratie plotseling geen actueele be teekenis meer. En men weet,, het is op het oogenblik tusschen Italië en Duitschland „dik in orde" en dus staat Oostenrijk weer op het twee de of derde plan. De vraag is of Oostenrijk van die wisselen de stemming van Italië afhankelijk wil blijven, of dat het tenslotte zijn eigen weg zal gaan. Maar daaraan is, zooals we in het begin van dit. overzicht reeds schreven, groot risico verbonden. En of Schuschnigg dat aandurft? Wij gelooven het niet en hopen het niet, omdat het de Europeesche temperatuur op kookhitte zou brengen. SPANJE De regeeringstroepen blijven druk uitoefenen. Russische dnikbooten te Barce- lona aangekomen? Volgens zekere uit particuliere bron ont vangen inlichtingen zouden de opstande lingen troepen concentreeren voor Madrid. Het zouden verscheidene duizenden vol komen geoefende cn goedbewapende man schappen betreffen, die over ecnige divisies zouden zijn verdeeld. Een divisie zou geheel gemotoriseerd zijn. Men verwacht een offensief op groote schaal. Intusschen zijn dc regeeringstroepen giste ren een k.m. opgerukt in de richting van Naval Pcral de Prinares (provincie Avila). De stellingen te El Tiemblo zijn versterkt, doch in hot district, heerscht toch nog een betrekkelijke kalmte. Meer in het noorden, in den sector van de Quadalajara is het vol komen kalm. Berichten der regeering inzake Toledo tegengesproken. Radio-Tcneriffa beeft een mededeeling van het hoofdkwartier voorgelezen, waarin ten stelligste dc berichten worden tegengespro ken, die door de radiozenders der regeering verspreid cn in dc buitenlandsche bladen ge publiceerd zijn, volgens welke de regeerings troepen Toledo zouden zijn binnengerukt. „Niet alleen zijn zij Toledo niet binnenge rukt. aldus dc mededeeling, doch zij zullen er nooit terugkeeren." Bewegingen van de Spaansche regeeringsvloot. Naar de radiozender Tctouan meldt, is de Spaansche regeeringsvloot, die tot dusver in Cartagena lag, naar Valencia vertrokken, daar men aldaar vreest voor een aanval door de rechtschc oorlogsschepen. Volgens een be richt van de „Echo de Paris" uit Barcelona, is aldaar een eskader van zes Sovjet-Russi sche onderzeebooten aangekomen. groot mogelijk gezin te vormen. Vier kin deren wordt wel het minste geacht, wat duldbaar is. Echtbreuk, nu een klachtdelict, zal ver moedelijk tot een misdrijf tegen een staatsinstelling, n.1. het huwelijk, verklaard worden, zoodat het O. M. eigener bewe ging zal kunnen ingrijpen. De maximum straf, thans zes maanden gevangenisstraf, zou op 10 jaar worden gebracht De rechter kan echter, wanneer de gevangenisstraf 'n. einde zou maken aan een huwelijk, dat anders nog met kinderen kon worden ge zegend. dc straf aanzienlijk verminderen. Voorts verwacht men invoering van ge vangenisstraf voor een man, die steun wei gert aan een vrouw, bij wie hij een kind heeft verwekt. Die steun behoeft niet nood zakelijk van stoffclijken aard te zijn, maar kan ook, vooral als de moeder ongehuwd is, bestaan in geestelijken steun. Zuiverheid van het ras een eer ste eisch. Vier kinderen als mi nimum. Volgens den Bcrlijnschen correspondent van de Daily Telegraph stelt de commissie tot herziening van de strafwet voor speciale bepalingen op te nemen tot aanmoediging van een hooger geboortecijfer. In 1936 be droeg dit 19.1 per 1000. Alen verwacht een bedreiging met strenge straffen voor overspel, abortus en het aan prijzen van kinderbeperking, doch daarte genover een grootere toegeeflijkheid jegens buitenechtelijk verwekte kinderen, mits daarbij geen rasbeginselen geschonden zijn. De commissie beveelt aan openlijke uitla tingen tot neerhaling van het moederschap, hetzij echtelijk of buitenechtelijk, strafbaar te stellen met gevangenschap. Hierbij wordt er echter de nadruk op gelegd dat buiten echtelijke kinderen, van wie de vader onbe kend is, uit rasoogpunt ongewenscht zijn. Er worden strenge maatregelen voorge steld tot zuiver houden van het, ras. Reeds liet dansen van een Duitscher of Duitsche met een Jodin of Jood in het openbaar is een misdrijf. Heeft men eenmaal een huwelijk geslo ten, dan moet men zijn best doen een zoo Slechts een geredde van de „Loukia" Aangrijpend verhaal van den overlevende. Nader wordt uit Perpignan gemeld, dat de Grieksche tankboot „Loukia", die in de nabijheid van de Spaansche kust op een mijn is gestooten, met 23 leden zijner be- mannig in de diepte is verdwenen. Slechts één der opvarenden werd gered. Het vaartuig werd letterlijk in tweeën gebroken, terwijl tengevolge van de petroleum-lading brand aan boord uitbrak. Schepen, welke zich in de nabijheid be vonden, waarschuwden de Spaansche ha vens, doch de hulp kwam te laat. Het verhaal van den geredde. De eenige overlevende van de bemanning van de gisteren bij Kaap Bagur op een mijn geloopen Grieksche tankboot „Loekia", Juan Canalitza, heeft, volgens Un. Press, in het ziekenhuis van Bagur, waarheen hij na zijn redding is vervoerd, de volgende verklaring afgelegd: Ik bevond mij, op het oogenblik, dat de ramp plaats greep, met den scheepsdokter in de cabine van den kapitein, die ziek was toen plotseling een ontzettende explosie het schip geweldig schudden deed. Ik rende naar boven. Langs dc machine kamer, waaruit geweldige vlammen en heete stoomstralcn naar huiten sloegen, be reikte ik het dek. Volkomen uitgeput van de doorstane emotie, sprong ik in zee en werd eenigen tijd later gered door 'n vaar tuig dat door den vuurgloed van de bran dende „Loekia" gewaarschuwd, de maarts gekomen was. Er waren trouwens nog ver scheiden andere schepen, meerendeels vis- schersvaartuigen, in de buurt, die trachtten de „Loekia" te naderen om zoo mogelijk nog redding te bieden. De op dat oogenblik woedende storm heeft helaas die pogingen verijdeld. De „Loekia" zonk ongeveer zeven zeemij len van de kust. Tot dusver zijn vijf lijken van de beman ning naar de kust gedreven en daar gebor gen. WOL UIT MELK IN ITALIë. Maandag zullen voor het eerst lanital- weefsels voor het publiek verkrijgbaar wor den gesteld, d. i. een soort synthetische wol. vervaardigd uit melk.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1