Het nieuwe Locarno De controle aan de Spaansche grens DEVRIES DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Een nieuwe politieke partij Het Duitsche- en Italiaansche antwoord overhandigd Fascistische organisatie te Madrid ontdekt Voedselvoorziening van Engeland Geen Fokkerjagers voor Indië Wederopbouw van onze luchtmacht Buitenlandsch Overzicht Voorjaar 1937 SPOOR's MOSTERD Spoor's gestampte Muisjes 'onrtint ZATERDAG 13 MAART 1937. 80e Jaargang. No. 10211, Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. De weg naar internationale -onderhandelingen niet afgesneden De Duitsche minister yan bultenlandsche zaken heeft gisteren aan Sir Eric Phlpps, den Engelschen ambassa deur te Berlijn, een memorandum van antwoord over handigd op de Britsche nota van 17 November jl. inzake het sluiten van een nieuw Locarno-verdrag. Het offi- cieele Duitsche bericht voegt hieraan toe, dat het ant woord in overleg met de Italiaansche regeering is over handigd en van die zijde wordt gemeld, dat Ciano een Italiaansch antwoord heeft ter hand gesteld aan den Britschen ambassadeur te Rome, dit in overleg met de Duitsche regeering. Het D.N.B. vult deze berichten aan met een commentaar van politieke kringen te Berlijn, die van oordeel zijn, dat de ant- woord-nota opnieuw het positieve standpunt ivan Duitschland tegenover het sluiten van een Westelijk verdrag bevat. „Een nieuwe stap vooruit op den weg tot bevestiging van de Europeesche veiligheid wordt hiermee gedaan. Duitschland zet in het memorandum duidelijk het kernpro bleem van de Locarno-gedachten uiteen, nl. de garantie van de Duitsch-Fransche grens met Engelsche en Italiaansche garantie." Het Berliner Tageblatt schrijft: Wanneer Duitschland thans een antwoord op alle open vragen gegeven heeft, dan streeft het daarbij naar volkomen klaarheid en doel matigheid en naar een spoedig concreet eind resultaat. In twee opzichten is er verschil met het verdrag van Locarno: de Duitsche gelijkgerechtigdheid en België's wensch tot onafhankelijkheid, welke door Duitschland zonder voorbehoud erkend is. Daarvan afge zien, schijnt het uitzicht op een overeen komst tusschen alle voormalige Locarno- mogendheden grooter te zijn, naarmate men zich minder verwijderd van de grondslagen van 1925. Een concentratie op het gegeven doel tot verzekering van den vrede aan den Rijn beteekent ook, dat men eindelijk de on toereikendheid van het al te dubbelzinnige schema naar Geneefsch model erkent en vervangt door tastbare, wat meer nabijlig- gende garanties. Een duidelijke bijdrage te leveren in dezen zin en de afdwalende be sprekingen weer den duidelijken grondslag te toonen van den gemeenschappelijken wil tot den vrede der oude Locarno-mogendhe- den, dat zal waarschijnlijk beslissend zijn geweest voor den inhoud van het Duitsche memorandum. Uit Rome meldt Havas: Het Italiaansche memorandum is een tamelijk lang stuk. Officieele mededeelingen ontbre ken, maar welingelichte kringen zijn van oordeel dat 't document getuigt van den wensch van Italië om groo ts internationale onderhandelingen tot organisatie van den vrede tus schen de op het Fransoh-Britsche en het ItaliaanschDuitsche politie ke systeem aan te knoopen. Niettemin bevat het antwoord, naar het heet, verschcidenen overwegingen, voorbe houden en bezwaren, welke moeilijkheden kunnen opleveren. Zoo worden bezwaren gemaakt tegen het FranschRussische ver drag, welke de onderhandelingen zullen be lemmeren. Maar ondanks dat schijnt de weg daarmee niet afgesneden te zijn, want Italië doet naast zijn critiek op den huidigen vorm van het verdrag in kwestie, een indirect voorstel, welke tot een oplossing zou kun nen leiden. Virginio Gayda schrijft In de officieuze Giornale d'Italia dat Italië zal medewerken aan iedere poging, welke beoogt den vrede tu6s£hen de naties te verzekeren. Locarno nummer één heeft de bewijzen van zijn De Spaansche avondbladen publiceeren een communiqué over het ontdekken van een uitgebreide fascistische organisatie in de hoofdstad, welke zich ten doel stelde een aantal vooraanstaande persoonlijkheden, o.a. generaal Miaja te ontvoeren en verder de C.N.T. en de U.G.T. tegen elkaar op te zet ten. De namen van een dertigtal gearresteerde personen worden gepubliceerd. Aan het hoofd van de organisatie stonden twee leden van de Spaansche Phalanx, Antonio del Nobal en Eugenio Gercia Rodriguez. Beiden zijn gearresteerd. Zij hadden te Madrid de sociëteit „Espana Una" gesticht. Verschei dene van de leden bezaten een lidmaat schapskaart van de C.N.T. of U.G.T. Ook de organisatie beschikte over een ken- teeken, n.1. een afdruk van den rechterduim van Del Nobal. Vijf politic-beambten zijn gecompromiteerd en door hun vertakkingen slaagden de lei ders er in, in alle kringen door te dringen. Del Nobal kon zelfs in de San Antonio gevangenis met de gevangenen spreken. Bij de leden van de organisatie werden wape nen gevonden, alsmede de plannen van de verdedigingswerken van Madrid, nut geleverd, maar men moet terugkomen tot de internationale omstandigheden van 1925, indien men een tweede Locarno op de been zou willen brengen. Dit zou de beteekenis zijn van het Itali aansche antwoord op de Britsche nota van 17 November. Ook Gayda verklaart, dat het Fransch Russisch pact onvereenigbaar is met het sluiten van een nieuw Locarno en dat de tegenwoordige bedoelingen van Frankrijk en Engeland slechts de mogelijkheden van een internationale overeenkomst, welke ver wezenlijkt zou moeten worden op eenvoudi ge, concrete en duidelijke basis, in den weg staan. Lloyd George beschuldigt de re geering van nalatigheid. In het Lagerhuis heeft Lloyd George, tij dens de debatten over het wetsontwerp in zake steun aan de noodlijdende districten, verklaard, dat Engeland, hoewel het groo- te uitgaven voor de bewapening doet, het allerzwakste front, dat van de levensmidde len voortbrenging, verwaarloost. Tijdens den wereldoorlog werd Engeland op dit front bijna verslagen. Lloyd George. Op het oogenblik is het land op dit gebied minder voorbereid dan in 1914. Gebrek aan levensmiddelen heeft Duitschland, Oosten rijk, Bulgarije en Rusland overwonnen en zonder zijn verbindingen over zee zou Enge land het geen 18 maanden hebben uitgehou den. Het ongeluk voor Engeland en de an dere democratieën is, dat de regeering in handen is geweest van mannen, bij wie Lloyd George ook zichzelf rekende, die hun tijd hebben besteed met het bestudeeren van de omstandigheden van voor den oorlog en zich nooit volkomen hebben aangepast bij den door den oorlog geschapen toestand, hoewel de moderne dictatoren dat wel heb ben gedaan. Lloyd George drong er op aan, dat de re geering dit vraagstuk met spoed zou be studeeren vóór het te laat is. Financieele resolutie voor steun aan noodlijdende gebieden z. h. st. aangenomen. Londen, 12 Maart. Het Lagerhuis heeft de financieele resolutie van het wetsont werp inzake steun aan de noodlijdende ge bieden zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Een amendement van de Arbeiders partij tot benoeming van een kabinetsmi nister, belast met de coördinatie van het algemeen bestuur en den arbeid van de commissarissen dezer districten, werd ver worpen. Vervolgens werd de zitting ver daagd. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN Z.H. DEN PAUS. „Ik heb mij nog nooit zoo goed gevoeld als vandaag." Vatikaanstad 12 Maart (Havas). Z.H. de Paus, die Donderdag een vergadering van het college van kardinalen, welke drie uur duurde, heeft bijgewoond, verklaarde gister aan kardinaal Pacelli zeer tevreden te zijn, dat hij aonder moeite deze vergade ring had kunnen bijwonen. „Ik heb mij nog nooit, zoo goed gevoeld ate vandaag", zeide 1 de Heilige Va.de*. Men geeft den voorrang aan de Glenn Martin bommenwerpers. Het „A.I.D." meldt, dat de nieuwe Fokker jager D 21 door de „Poelau Laut" te Tand jong Priok, werd aangebracht en zijn be stemming, de militaire Luchtvaartafdeeling op Andir te Bandoeng bereikte. Normaal gesproken, zegt het blad, zullen hiervan geen verdere exemplaren worden besteld. Immers, men heeft de voorkeur, al thans den voorrang gegeven aan de Glenn Martin-bommenwerpers, waarvan de L.V.A. er volgens de verklaringen van den minister in totaal 78 zal gaan bezitten. De zaak met deze Fokker D 21-machines voor Koloniën is zoo, dat bovenbedoeld pro- to-type in opdracht van Koloniën is ge maakt, maar dat er zich in de richtlijnen daar in Indië in den tusschentijd een zoo danige verandering heeft voltrokken dat men er den voorrang geeft aan bommen werpers. Het een en ander heeft niets te maken met de appreciatie van de vliegeigenschappen van den algemeen als zeer goed beoordeel den Fokker-jager D 21. Dit is trouwens zeker heel duidelijk, als men bedenkt dat de L.V.A. op Soesterberg een zeker aantal van deze prominente vlieg tuigen zal afnemen, zoodra daartoe gelegen heid is. Maar voorts, dat de bouwlicentie voor dit toestel reeds aan twee Europeesche rijken is verkocht en de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek met een derde land daar over onderhandelt Tevens is er voor bui- tenlandsche rekening van deze toestellen in de fabriek aan den overkant van het IJ een heele serie in bouw. Drie en dertig millioen noodig. In een West-Europeesch conflict, waarbij Duitschland en Engeland zijn betrokken, loopt Nederland niet weinig kans een deel te vormen van het betreffende luchtoperatie- gebied, aldus kolonel P. W. Best in een giste ren te Den Haag gehouden causerie over de Nederl. luchtstrijdkrachten bij den land oorlog. Spr. wees er in dit verband op dat onze luchtstrijdkrachten reeds in vredestijd ge mobiliseerd zouden moeten worden. Onze strategische bombardementen zullen zich in beginsel altijd richten tot militaire objec ten, ruimschoots binnen de actieradius van 750km. en met een bommenlast van 500 tot 1000 kg. Spr. ontvouwt voorts een programma voor den wederopbouw van onze luchtverdediging en zegt, dat voorloopig niet minder dan 100 vliegtuigen per jaar zullen moeten worden gebouwd. Voorts zou een bedrag van totaal 33 millioen gulden voor den nieuwbouw noo dig zijn, afgezien nog van de herstellings kosten. Ook dient spoedig het ernstig tekort aan personeel te worden ingehaald door een versterkt en versneld opleidingssysteem. Mussolini's eerzucht zoekt bevrediging De Duce insprireert zich op Napoleon. De wereld heeft van Mussolini's eerzuch al heel wat te lijden ge had. De Abessijnsche ellende staat ons nog levendig voor den geest en deze donkere bladzijde is nog niet omgeslagen. Nog deze week hebben we in ons overzicht daaraan enkele regels gewijd, in verband met de af slachting van tal van onschuldigen Italië heeft op deze beschuldiging van de wereld slechts met bitter heid gereageerd. Natuurlijk erkent het geen schuld, ziet in zijn taak, daar in het land der Zwarten, nog een daad van beschaving en als zoo danig dus een werk van beteekenis voor de wereld. Mussolini's eerzucht is onbegrensd en is daarom juist zoo'n gevaar voor de wereld. Dezer dagen zal de Duce, gezeten op een wit Arabisch paard, zijn intocht houden in Tripoli, de hoofdstad van Libië, de Italiaan sche kolonie aan de Noordkust van Afrika Hij zal rijden aan het hoofd van duizend faitkeldragende inboorlingen. Mussolini z^' tijdens zijn bezoek den grooten Heirweg, v ke loopt van de Egyptische grens tot T Mr. VERVOORN VOORZITTER? OOK Dr. Ir. M. D. DIJT IN DE LEIDING. Scheuring in „Landbouw en Maatschappij" Naar het Handelsblad verneemt is als gevolg van een aantal vergade ringen die de laatste weken in ver schillende plaatsen van ons land gehouden zijn, een federatie van een aantal organisaties tot stand ge komen, die met een eigen lijst, aan de a.s. Tweede Kamerverkiezingen zal deelnemen. In een Donderdag te Utrecht gehouden vergadering is daartoe definitief besloten Tot de federatie zijn thans reeds toegetreden de „Nationale Boeren-, Tuinders- en Midden standspartij", waarvoor de heer mr. Ver voorn in de huidige Tweede Kamer zitting heeft en die waarschijnlijk met het voorzit terschap van de federatie zal worden belast de organisatie „Maatschappelijk Hei-stel", Twee Nederlanders in leidende functie benoemd De niet-inmengingscommissie heeft in haar bijeenkomst van gistermid dag den Nederlandschen vice-admi- raal, M. H. van Duim, benoemd tot algemeen chef van het controle bureau, den Nederlandschen schout bij-nacht J. S. C. Olivier tot chef van de controle ter zee en den Deenschen kolonel Lunn tot chef van de con trole aan de FranschSpaansche grens. Naar wij vernemen hebben vice- admiraal Van Duim en schout bij nacht Olivier, beiden hun benoeming aanvaard. De heeren Van Duim en Olivier zijn voornemens, Maandagavond naar Londen te vertrekken. Vice-admiraal Daim. De gepens. vice-admiraal M. H. Duim werd geboren in 1879. In 1900 werd hij adelborst eerste klasse, in 1903 luitenant ter zee twee de klasse, in 1914 eerste klasse en in 1924 werd hij tot kapitein-luitenant ter zee en in 1929 tot kapitein ter zee bevorderd. In het begin van 1933 werd hij tijdelijk belast met. het bevel over H. M.'s Java in Nederlandsch- Indië. In hetzelfde jaar nog werd hem de be trekking opgedragen van commandant van de zeemacht en hoofd van het. departement van marine in Nederlandsch-Indië. In 1935 werd de heer Van Duim benoemd tot vice- admiraal. Op 24 December 1935 werd hij van zijn hooge functie in Indië ontheven. 1 Juni 1936 werd hem op zijn verzoek ter zake van langdurigen dienst eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Vice-admiraal Van Duim fs o.m. ridder in VICE-ADMIRAAL VAN DULM. de Orde van den Nederlandschen Leeuw, of ficier in de Orde van Oranje Nassau en dra ger o.a. van het eereteeken voor 35-jarigen dienst als officier. Hem is voorts verleend de verguld-zilveren medaille van het Neder- landsch Olympisch Comité. Hij is bovendien Commandeur tweede klasse in de Zwaard orde van Zweden en Commandeur tweede klasse in de Dannebrogsorde van Denemar ken. Schoat-bij-nacht Olivier. De gepens. schout-bij-nacht J.. S. C. Olivier werd geboren in 1886. In 1905 werd hij adel borst eerste klasse en in 1907 luitenant, ter zee tweede klasse. In 1917 werd de heer Oli vier bevorderd tot luitenant ter zee eerste klasse, in 1928 tot kapitein-luitenant ter zee en in 1933 tot kapitein ter zee. Hij werd ozn van 1 November 1933 tot 1935 seplaatst aan boord van H. M.'s Java en belast, met het bevel over het eskader in Nederlandsch-In dië. In 1935 volgde zijn benoeming tot schout bij-nacht. Op 1 October 1936 werd hem op zijn ver zoek wegens langdurigen dienst eervol ont slag verleend uit den zeedienst. Schout-bij-nacht Olivier is officier in de Orde van Oranje Nassau en draagt het eere teeken voor 30-jarigen dienst als officier, zoomede de herinneringsmedaille der troons bestijging van Z. .M. Koning ITaakon VII van Noorwegen. het Fransche protectoraat, inwijden en in vijf dagen tijds in zijn geheel afleggen. Het Hbl. schreef naar aanleiding yan dit feit, gisterenavond een hoofdartikel, waarin het blad wees op de eerzucht van den Italiaanschen dictator. Wij ontleenen daaraan het volgende: Mussolini's eerzucht reikt ver voor zich zelf en zijn land. En de totnogtoe gewonnen eer verdeelt hij naar verdienste en evenre digheid. Aan de kroon van zijn Koning hecht hij als nieuwe, flonkerende parel het op de punt van de bajonet verworven bezit van Abessinië en verleent hem het daarbij passende Keizerlijke pracdicaat. Daarmede moet de Koning volstaan. Het is inderdaad niet gering; maar de monarch in een fas- cistischen staat kan geen gelijke rechten, geen gelijke behandeling doen gelden als die van een democratischen staat: hij ge hoorzaamt aan de bevelen van den dictator Voor den Duce blijft de machtige voldoening die slechts de teugellooze eerzucht kent, van den roemrijken intocht, van de feitelijke in bezitneming en inwijding van het nieuwe koloniale rijk, van den zegetocht van den werkelijkcn imperator. Het blad voeet hieraan ondeugend toe: Wie zal zeggen, of in zijn hart niet het onuit gesproken verlangen sluimert, openlijk er kend en bejubeld te worden als imperator, als een caesar. De Duce inspireert zich op Napoleon, zoo zegt het blad aan het slot van zijn beschou wing, waaruit wij slechts de quintessence overnamen. Ook Wilhelm II heeft zich op Napoleon geinspireerd: In 1896 reed ook hij op 'n wit Arabisch paard Jerusalem binnen en verscheen als beschermer van de Mo- liammedaansche volken. Maar zoowel het einde van Napoleon, als dat van Wilhelm II :s andei's verloopen, dan zij gehoopt en ge- 'acht hadden. En hoe zal het met Mussolini gaan waarvan voorzitter is dr. ir. M. D. Dijt uit Haarlem, wel bekend van 't plan-Deterding de „Algemeene Tuindcrsbond", het „Comité van Actie voor de kleine boeren", groep- Tromp, het „Nationaal Verbond Algemeen Belang", de „Kleine boeren-actie in Drente" alsmede nog eenige organisaties, die nog geen definitieve toezegging tot toetreding hebben gedaan. Voorloopig treedt als secretaris op de heer Jac. Welleman, die indertijd in den „Platte- landersbond" een rol van beteekenis heeft vervuld. De definitieve samenstelling van de lijst van candidaten voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer kan dezer da gen worden verwacht. Omtrent de candidaten zelve is reeds over eenstemming bereikt Alleen omtrent de volgorde van plaatsing moet nog een besluit worden genomen. Wij kunnen thans reeds mededee- len, dat dr. ir. Dijt, die bij de orga nisatie van deze federatie een lei dend aandeel heeft gehad, niet op de lijst van Kamercandidaten zal voorkomen. Verwacht kan worden, dat ook een zeer groote groep uit de organisatie „Landbouw en Maat schappij" tot de nieuwe federatie zal toetreden, hetgeen noodwendig tot een scheuring in deze organisatie moet leiden. Ook omtrent het verkiezingsprogramma zal dezer dagen een beslissing worden geno men. Daaromtrent vernemen wij, dat de federatie zich stelt op democratisch-parle- mentair standpunt, Voorts zal als een der belangrijkste punten op het programma voorkomen de opheffing van alle agrarische crisismaatregelen. In de laatste vergadering is tevens besloten, in den loop van April in den Dierentuin te Den Haag een groote landelijke protest-demonstratie te organisee- ren. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat ook met de Katholiek Democratische Partij leider de heer Arts, besprekingen zijn ge voerd omtrent toetreding. Deze hebben tot nu toe nog niet tot een tastbaar resultaat geleid. U overweegt het bouwen van een LANDHUIS Voor het verstrekken van een prijsop gave, inzake de aanleg van verwar mingsinstallatie bevelen wij ons beleefd aan. TTTECHN. BUREAU ALKMAAR ROTTERDAM Tel. 2197—3897 CprtrtP'S SPECERIJEN OlwWlX IN STUOOliUSJÉS SpOOr*S Z w i tsVr s c h a a s

Schager Courant | 1937 | | pagina 1