Halve dag proteststaking in Parijs Rood Frankrijk waarschuwt Blum DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Aanslag op Graaf de Chambrun De Chrysler-stakers wapenen zich Büiienlandsch Overzicht Betere arbeidsverdeeling KIJKEN is KOOPEN u CL0ECK DONDERDAG 18 MAAR8 1937. 80e Jaargang. No. 10215. Uitgave der N.V. v.h. Tropmon Co. Schagen. Communisten stellen vergaande eischen De bond van arbeiderssyndicaten voor Parijs en omge- ing deelt in een communiqué mede, dat zijn leden met liet oog op de bloedige gebeurtenissen te Clichy en de voortdurende provocaties der fascistische benden, heden ochtend voor een halven dag in algemeene staking zullen gaan. Des middags zal het werk overal op normale wijze worden hervat. Deze werkstaking, welke in volkomen discipline zal worden uitgevoerd, moet het karakter aannemen van een waarschuwing, om eindelijk de onmiddellijke en volledige ontbinding te verkrijgen van de fascistische liga's, bene vens de arrestatie van kolonel de la Rocque, de strengste bestraffing van degenen, die verantwoordelijk zijn voor de schietpartijen te Clichy, de zuivering van leger en po litie, en maatregelen, om de republikeinsche kracht te vernieuwen en te versterken. De hond legt er volgens Reuter den na druk op, dat de demonstratie van Donder dag absoluut niet is gericht tegen de volks- frontregeering, welke aan het bewind moet blijven, om den tegenstand tegen de onver mijdelijke ordemaatregelen, welke getroffen moeten worden, te helpen breken. Inmiddels zijn vandaag reeds eenige wilde stakingen uitgebroken uit protest tegen de incidenten te Clichy. Fahrieken van Valette Bosch zijn vanmorgen door 1200 arbeiders bezet. Op de terreinen van de wereldtentoonstel ling is een staking afgekondigd, welke ech ter na een uur reeds weer werd hervat op voorwaarde, dat de C.G.T. morgen bevel zal geven tot een algemeene staking. Te Argenfeuil zijn 2500 arbeiders van de motorfabrieken van Lorraine Dietrich in sta king gegaan. Zij hebben de fabrieken be zet. Het persbureau der communistische partij beeft een mededeeling gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat Thorez en Duclos vanmor gen een bezoek hebben gebracht aan Blum en namens de partij krachtig hebben gepro testeerd tegen het optreden der politiechefs, die „arbeidersbloed te Clichy hebben doen vloeien". Zij hebben geëischt aldus de mededee ling, dat maatregelen worden genomen tegen de verantwoordelijke personen en dat er versch bloed zal komen in het politiecorps, omdat de oproermakers blijkbaar medeplich tigcn in dat corps hebben." Verder hebben de communisten er op aan gedrongen, dat. de bonden der opstandelin gen zonder verwijl worden ontbonden. Dit is, aldus besluit het communiqué, on voorwaardelijk noodig voor de handhaving van de orde, zooals het Fransche volk die wenscht. Havas beeft, deze mededeeling voorgelegd aan minister-president Leon Blum, die ver klaarde, dat zij niet overeenkwamen met het onderhoud dat Thorez en Duclos met hem hadden gehad. Voorts wordt in de „Humanïté" een oproep gepubliceerd voor een betooging, welke heden avond om half negen zal worden gehouden in het Velodrome d'Hiver en waar o.a. als sprekers zullen optreden Maurice Thorez en Jacques Duclos. Zij zullen de ontwapening en ontbinding der stijdliga's eischen, zoomede een zuivering van het politiecorps en de re publikeinsche garde. De kabinetszitting van gisteren was ge heel gewijd aan de incidenten te Clichy. Blum en de minister van binnenlandsche za ken brachten rapport uit over de omstandig heden, waarin politie en republikeinsche garde de orde hadden bewaard. Gisteren is nog geen enkele beslissing ge nomen, wijl het onderzoek nog niet is be ëindigd. In de wandelgangen van den senaat be treurden de senatoren eenstemmig het tra gisch verloop dat de gebeurtenissen te Clichy genomen hadden. Enkele laakten weliswaar het gebrek aan koelbloedigheid der politie, doch vele achtten de verantwoordelijkheid van de communistische tegen-demonstran ten toch grooter. De senatoren waren van meening, dat in leder geval door de regecring een verkla ring moet worden afgelegd, dat dergelijke ernstige incidenten zich niet meer zullen kunnen herhalen. Vele senatoren waren in dit verband van meening, dat het wellicht aanbeveling zou verdienen, voorloopig alle politieke bijeenkomsten te verbieden. Eenige gematigde senatoren meenen, dat de incidenten moedwillig zijn uitgelokt door de communistische partij, welke vijandig staat tegenover de door de regeering afge kondigde „pauze". Een der radicale senatoren verklaarde woordelijk: ,Het kabinet staat thans op een tweesprong en moet thans kiezen tusschen de orde en een algemeene bandeloosheid." De prefect van politie Langeron verklaarde vervolgens, dat hij zou antwoorden op vra gen, welke hem gesteld zouden worden over de ongeregeldheden van Clichy, waar op de communist Vassart het spreekgestoel te besteeg, om een interpellatie te houden: „De filmvoorstelling, aldus spreker, welke was georganiseerd door de Fransche sociale partij, welke slechts een maskeering is van de Vuurkruiscrs, werd door de arbeiders be schouwd als 'n provocatie en wekte een rechtvaardigen toorn bij hen op. Deze woe de, welke zich keerde tegen het herlevend fascisme, komt ook in andere deelen van het land tot uiting". Tenslotte vroeg hij den politieprefcct, waarom de wet tot het ontbinden van de bonden niet werd uitgevoerd en eischte hij, dat de politie zou worden ,gerepublicani- seerd". Hierop nam de socialist Levillain het woord. Deze verweet den communisten, dat hun onverdraagzaamheid verantwoorde lijk is voor de incidenten te Clichy. Hij wees op het „fascisme" van de communistische partij, dat volgens hem even dreigend is als het fascisme, dat zoogenaamd door deze partij wordt bestreden. Spreker verlangde, dat alle demonstraties, zoowel van links als van rechts, zouden worden verboden. Vanmiddag heeft de prefectuur van politie medegedeeld dat 157 agenten te Clichy ge wond zijn- Drie hunner zijn in een zieken huis opgenomen, 82 kunnen geen dienst doen. 57 blijven hun functies waarnemen. Omtrent de overigen zijn nog geen inlichtin gen verkregen. Van de mobiele garde en de republikein sche garde zijn 84 leden gewond. Drie zijn in een ziekenhuis opgenomen, van wie twee. die dóér een kogel getroffen waren. Tachtig betoogers zijn gewond. Achttien arrestaties zijn verricht. Zeven betoogers zijn in verzekerde bewaring gesteld. Eén der gewonde slachtoffers is in het ziekenhuis Beaujou overleden. De Parti Social niet verantwoor delijk zegt kolonel de La Rocqne Tegenover persvertegenwoordigers heeft kolonel de La Rocque gisteravond verklaard met betrekking tot de gebeurtenissen van Clichy, dat de deelnemers aan de filmvoor stelling van Maandagavond omstreeks tien uur op verzoek der politie de zaal ontruimd hebben en dat eerst na hun vertrek de zaak zulk een omvang heeft genomen. Hij ver klaarde verder: „De zaak werd kunstmatig opgeblazen en wij hebben er geen enkele verantwoordelijkheid in." Radicaal socialistische critiek op stakingsbesluit. Tijdens de conferentie, die na afloop van den kabinetsraad is gehouden in het hotel Matignon, tusschen vertegenwoordigers van de regeering, het vakverbond en de delega tie der linksche partijen, zette de secretaris generaal van het vakverbond de redenen uit een, die geleid hebben tot het besluit, heden een algemeene staking af te kondigen. De voorzitter van de radicaal-socialistische parlementsfractie, Campinchi, deed opmer ken, dat deze staking ernstige gevolgen zou kunnen hebben, zoowel op parlementair ge bied, als in het land. Hij gaf uiting aan zijn bezorgdheid omtrent het bestaan van de Volksfrontregeering. „Ik geloof, zeide hij, dat het besluit, dat gij zoo juist hebt geno men, haar nog de ergste slag zal toebren gen." Bergery wees erop, dat de arbeidersklasse zich niet in de plaats van het wettig gezag mag stellen. De vroegere Fransche gezant door een kogel getroffen. Graaf de Chambrun, de vroegere ambas sadeur van Frankrijk, te Rome, is gister middag op het Noorderstation te Parijs het slachtoffer geworden van een aanslag, wel ke een vrouw, mevrouw Fontange, op hem heeft gepleegd met een revolver. De Cham brun werd door een kogel getroffen en moest worden overgebracht naar het ziekenhuis Lariboisicre. De rechter van instructie heeft een onder zoek ter plaatse ingesteld. De oud-ambassadeur zou met den trein van zes uur naar' Brussel vertrekken. Eeni ge oogenblikkcn vóór het vertrek van den trein kwam hij op het perron aan, vergezeld van zijn vrouw en een vriend. Toen hij op het punt stond in den wagen te klimmen, naderde een elegant gekleede dame, die een revolver op Chambrun richtte en van betrekkelijk korten afstand op hem schoot. De Chambrun verloor niet onmiddellijk het bewustzijn. Hij kon nog met vaste stem zeggen: „Arresteer die vrouw." Een beamb te van een slaapwagen van den trein wist haar te grijpen. De graaf de Chambrun werd direct naar het Laribosiere-ziekenhuis vervoerd en na aankomst aldaar onmiddellijk geopereerd. De behandelende geneesheer verklaarde, dat er geen reden was voor een ernstige onge rustheid. Latere berichten melden dat de Chambrun ernstig gekwetst blijkt te zijn. De vrouw is gearresteerd. Naar verluidt is zij journaliste en oud-artiste. GEWELD ZAL MET GEWELD WORDEN GEKEERD. Onhoudbare toestand te Detroit Zesduizend stakers, verdeeld over negen Chryslerfabrieken, hebben zich volgens Un. Press met stangen en knuppels en schroefsleutels gewa pend en de door hen bezette werk plaatsen in vestingen herschapen- Zij hebben aan de sommatie, om de fabrieken te ontruimen, geen gevolg gegeven en zijn vast besloten, ge weid met geweld te beantwoorden. Intusschen is de termijn, den stakers voor de ontruiming der fabrieken gesteld, van morgen om negen uur afgeloopen, doch tot dusver heeft de gewapende macht niet inge grepen. Het vonnis, waarbij den stakers betaling van 10 millioen dollar schadevergoeding wordt opgelegd, heeft geen indruk op hen gemaakt. Zij hebben zich ingericht op een langdurig beleg. Vier duizend hunner makkers trokken van daag in stoet voor de fabrieken voorbij, plakkaten dragend met opschriften als „wei gert de fabrieken te ontruimen, sterft lie ver". „Houdt de werkplaatsen bezet. Wij strijden met u." In verband met het onmiddellijk gevaar hebben de autoriteiten niet tot een geweldda dige actie tegen de stakers durven besluiten. Men zal dus tot het uiterste den wettelijken weg volgen, dat wil zeggen, afwachten het bericht .van de Chrysler-directie aan het ge recht, dat de stakers weigeren het vonnis uit te voeren, waarna het gerecht order moet geven tot voorgeleide van de weerspannin- gen. Dan zal waarschijnlijk de sheriff de zaak in handen moeten nemen en geweld gebrui ken. Met deze procedure zijn intusschen nog eenige dagen gemoeid, zoodat het waarschijn lijk wel niet voor de volgende week tot de gevreesde botsing zal komen. Volgens meldingen uit Detroit is de geheele atmosfeer in dit centrum van de Amerikaan- sche automobielindustrie vervuld van sta kingsgevaren, nl. overal, in alle industrieën en tot zelfs in den detailhandel toe. Ook ver der hcerscht te Detroit een weinig aange- Aame atmosfeer. De vertegenwoordiger te Detroit van een bankier te New York bijv. berichtte, dat hij zijn automobiel niet meer op straat kon la ten staan, daar steeds de benzine uit zijn tank werd gestolen. De detailhandel te Detroit heeft een zwaren slag gekregen door de verminderde koopkracht, omdat de sta kers nu geen inkomen meer hebben. Volgens informaties van Wallstreet is het in zekere mate juist, wat president Martin verklaart, dat hij de sit-down stakers niet heeft bevolen de Chryslerfabrieken in bezit te nemen, maar aan de andere zijde is er geen twijfel, dat Martin en Lewis die sit- down stakers in de automobielindustrie heb ben aangemoedigd, waar dan ook de andere stakingen te Detroit zijn ontstaan. Verder wordt ook de houding van leidende perso nen te Washington mede verantwoordelijk gesteld. Men is het in Wallstreet er volkomen over eens, dat de arbeidstoestanden te Detroit thans de slechtste zijn, die in geheel Ameri ka waren waar te nemen, zoodat deze op de duur niet kunnen blijven voortduren, omdat ze geheel gevuld zijn met explosieve stoffen die elk oogenblik tot ontploffing kunnen ko men. In een rede voor den Senaat verklaarde de senator Iram Johnson van Californië, dat oen sit-down staking, wanneer deze plaats vindt onder goedkeuring van de officieele personen, een waarschuwingsscin zou moe ten zijn, dat Amerika op weg naar een dic- tatuurstaat is« De Scandinavische staten en de toestand in het overig Europa De toestand in de wereld wordt er niet rooskleuriger op en de thermo meter van dezen toestand (de be wapening) loopt nog regelmatig naar boven en geeft dikwijls een angstwekkende temperatuur te zien. Nu is het wonderlijke dat de Europeesche landen, die dezen toe stand van hun werelddeel met span ning volgen middelen beramen, neen, niet om de koorts te doen da len, maar dat is het dwaze, om die temperatuur te doen stijgen, door zelf sterker mee te doen aan die bewapening. Men kan niet anders! zoo beweert men en wie toch an ders doet, die wordt straks onder den voet geloopen. Maar die oploo- pende bewapeningskoorts is levens gevaarlijk voor ons werelddeel. De premier van Denemarken, Stauning, die te Lund, de Zweedsche universiteitsstad in het Zuiden van het land, een redevoering heeft gehouden, heeft daarop heftige cri tiek gekregen in alle Scandinavische lan den, alleen om het feit dat hij naar de meening van zijn tegenstanders voor geen voldoende bewapening wilde zorgen. Dit is het bewijs dat men zich in het Noorden zeer bezorgd maakt over de ontwikkeling van den toestand in Europa. Het Hbl. schreef naar aanleiding hiervan gisterenavond o.m.: De critiek, de teleurstelling en veront waardiging, die Stauning's rede zoowel in Zweden als Noorwegen heeft uitgelokt, evenals de ontstemming bij de burgerlijke partijen in Denemarken zelf, hebben Stau ning genoopt in een nieuwe rede, te Stock holm gehouden, zijn te Lund gesproken woorden te verzachten. Het feit blijft noch tans bestaan, dat Stauning de verhouding van Scandinavië tot het overige Europa in het. licht van de jongste politieke ontwik keling sterker dan tot nog toe onder de al gemeene aandacht heeft gebracht. De Scandinavische landen gevoelen zich we gens de klappen, die de Volkenbond de laatste jaren heeft gehad, en wegens het verzwakken van de Volkenbondgedachte zelf, minder veilig dan vroeger. Zij zijn be ducht voor de wassende militaire kracht van Duitschland, evenzeer als voor de groei ende militaire belangstelling, die Sowjet- Rusland sedert de laatste jaren aan den dag legt onder de kusten van Noorwegen. De collectieve veiligheid, waarvan vooral Zweden zich met zijn breeden zin voor Europeesche politiek bij herhaling te Ge- nève een warm voorstander heeft betoond, is niet slechts ondermijnd, maar ook de democratische tradities, die rotsvast in de Scandinavische volken gcwordeld zijn, wor den verraderlijk belaagd. Evenals verscheidene andere klei ne landen van Europa, zoo .zoeken ook de Scandinavische staten al se dert lang naar een veilige schuil plaats voordat het gevreesde Euro peesche onweder losbarst en hen 'verrast. De verandering van politieke oriënteering in de Scandinavische landen kwam reeds duidelijk tot uiting in Maart van het vo rig jaar, toen bet Noorsche blad „Tidens Tegn", dat traditioneel de onafhankelijk heid van Noorwegen tegenover de andere Scandinavische staten had voorgestaan, in het krijt trad voor een gemeenschappelijk optreden van de Scandinavische staten. De mislukking van het Europeesche veilig- heidsstelscl had de gedachte doen opkomen, dat de Scandinavische staten gemeenschap pelijk den Volkenbond zouden verlaten om een bond van Scandinavische neutrale sta ten tc stichten, die sterk genoeg zou zijn om de neutraliteit van de Scandinavische staten in een Europeeschen oorlog te hand haven. De vrouwen moeten voor de mannen plaats maken Crisismaatregel. Aan de mem. van antw. in zake het wets ontwerp houdende tijdelijke bepalingen, voor het bereiken van een betere verdee ling van den beschikbaren arbeid wordt het volgende ontleend: Met den beschikbaren arbeid bedoelt bet ontwerp de hoeveelheid werk, die op conig willekeurig moment voorhanden 'is. Waar om zou men nu moeten vreezen, dat de voorgestelde maatregelen zullen leiden tot verstarring en zelfs tot vermindering van de hoeveelheid arbeid? De minister geeft toe, dat hier groote omzichtigheid geboden is. In tijden van crisis is het bedrijfsleven zeer gevoelig. Maar de minister zou toch anderzijds willen waarschuwen voor al te eenzijdig economisch denken. Niet elke sociale maatregel is uit den booze om het enkele feit, dat hij wellicht tot eenige verhooging van productiekosten aanleiding zal kunnen geven. H| zijn andere waar den, welke niet minder ontzien moe ten worden. Wanneer het waar was, dat alleen door de harde noodzaak gedwongen hier en daar werkgevers overgingen tot vervanging van volwassen mannelijk personeel door jeugdige personen, ten einde aldus op de productiekosten te bezuinigen, dan zon dit ontwerp niet zijn ingediend. De jeugdwerkloosheid wordt als excuus gebrnikt. Ten onrechte wordt de jeugdwerkloosheid hier in het geding gebracht. De minister gaat, zooals bekend is, de bestrijding van de jeugdwerkloosheid zeer ter harte maar hij verliest daarbij de juiste proporties niet uit het oog. Hij wil niet de jeugd aan werk helpen door mannen in de kracht van hun leven, vaak jonge huisvaders, werkloos te maken. Art. 2 beoogt, voor wat den vrouwenar beid betreft een herstel van den toesfand van 1 Januari 1934. Wat toen ter zake re gel was, zal voortaan weer moeten gelden. En ten aanzien van de getalsverhouding voor de volwassenen geldt de toestand in het bedrijf, waartoe de betrokken fabriek behoort. Het ontwerp beoogt niet bescher ming van de vrouw tegen bepaalden arbeid, maar veeleer bescherming van den man tegen gebrek aan arbeid. Dat doel wordt op de minst bezwarende wijze bereikt, wanneer in de eerste plaats dat soort werk voor mannelijke arbeiders gereser veerd wordt, dat voor de vrouw minder geeigend is. Hoeveel vrou wen thans zulk werk verrichten, is zonder uitvoerig onderzoek niet op te geven. Crisismaatregel t.a.v. vrouwen arbeid. De voorgestelde voorziening is van tij- delijken aard. Ook de minister acht in het algemeen inperking van het werkterrein der vrouw ten behoeve van de werkgelegen heid voor mannelijke arbeiders alleen aU crisismaatregel gewettigd. De 016 naar de Spaansche wateren TER BEHARTIGING VAN DE BE- LANGEN DER NEDERLANDSCHE KOOPVAARDIJ. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Nederlandsche onderzeeboot O 16, die de vorige week op de Taag is aangekomen, van de Nederlandsche regeering opdracht heeft gekregen voorloopig in de Spaansche wateren te blijven ter behartiging van de belangen der Nederlandsche koop vaardij. Opnieuw rumoer in de Belgische Kamer Beschuldigingen tegen Van Zee land. In een rumoerige zitting van de Belgische Kamer werd gisteren gesproken over de wij ze, waarop de commissie Servais haar taak vervulde en over het onvereenigbaar zijn van de functie van minister-president, met het ambt van vice-gouverneur, van de na tionale bank. 2 April 1935 is van Zeeland afgetreden als vice-gouvemeur, welk ontslag 30 April daaraanvolgend bij Koninklijk be sluit werd aangenomen. Nadien heeft de minister-president geen vergoeding meer ge toucheerd. Tenslotte heeft de Kamer met 120 stemmen, tegen 13 bij 2 onthoudingen een dagorder aangenomen, waarin het vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken en geprotes teerd wordt tegen de beschuldigingen, welke tegen den minister-president werden geuit. Een wereldconferentie De Japansche opvattingen. In officieele Japansche kringen weigert men commentaar te leveren op de in de pers verschenen berichten volgens welke Roose- vclt voornemens zou zijn een wereldconfe rentie inzake ontwapening bijeen te roepen. De Yorniocri schrijft, dat Japan adhaesie zal betuigen aan ieder initiatief tot organi satie van den vrede, doch slechts op de vol gende voorwaarden: 1. Gelijkheid in de vloothewapening. 2. Rechtvaardige herverdeeling der grond stoffen. Welingelichte kringen bevestigen, dat ze kere kringen der Japansche diplomatie gun stig gestemd zijn nopens een deelneming van Japan aan de vredesconentie, maar zij verklaren, dat de verplichtingen krachtens het Duitsch-Japansche verdrag tegen het communisme het aanknoopen van onder handelingen met derde mogendheden voor de versterking van den internationalen vre de zonder voorafgaande overeenstemming met het Rijk verbieden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1