ik Nieuws. Consumptiemelkregeling 1937-1938 Kuikens voor den kleinen man Aanslag van Mussert op Centraal Station te A'dam De lilt seint Opnieuw de negers van Scottsboro Nieuw sabofageprocesin Rusland VERGOEDING VOOR NIET VERKOCHTE MELK. De taxe. Garantieregeling. Korting op den taxeprijs. Cen trale betaling. Winterkorting van de taxe. Melk en room voor ijsbereiding. Uitgescha kelde taxemelk. Gelijk bekend, is in voorbereiding een maatregel, krachtens welken melk, welke in het wettelijk gebied in consumptie zal worden gebracht, dient te worden ingekocht door be middeling van een op te richten or ganisatie van veehouders en uit sluitend door handelaren^ ie aange sloten zullen zijn bij een op te richten algemeene organisatie van den melkhandel. In afwachting van de volledige toepas sing van dozen maatregel zullen per 28 Maart a.s., naar wij van bevoegde zijde ver- nemen( o.m. de volgende bepalingen gelden: De taxe. Per 28 Maart a.s. zullen regeeringscon- trachtcn moeten worden afgesloten met een taxe, niet liooger of niet lager dan overeen komt met de taxe, zooals deze door de Ne- derlandsche Zuivclcentrale is ingevuld op contractfonnulieren, welke zeer binnenkort aan de rechthebbende veehouders zullen worden uitgereikt. Deze contracten zullen loonen tot 2 April 1938. De grootte dezer taxe zal worden vastge steld gelijk aan die. waarop het betrokken bedrijf in het melkiaar 19361937 aanspraak beeft kunnen maken. Garantieregeling. Verder zal per 28 Maart a.s. een garantie regeling worden getroffen, volgens welke veehouders, die bij de Nederlandsche Zui- velccntrnlc als taxe-contract-gerechtigd zijn ingeschreven, in geval van niet-plaatsing van hun melk voor consumptiedoclcinden, toch .voor de op hun bedrijf geproduceerde melk een vergoeding zullen ontvangen. Het ligt. nl. in de bedoeling om uit een fonds, hetwelk wordt bijeengebracht uit gol den, verkregen door een korting op de ove rigens afdrachtvrij in consumptie gebrach te melk. deze tegemoetkoming te verstrek ken en wel over de gehecle melkproductie, echter tot een maximum van 80 der toe gewezen taxe. Deze garantieregeling beoogt voor goed een einde te maken aan het euvel van onge oorloofde betalingen door veehouders aan koopers hunner melk. met hot doel ont in het bezit van een contract te geraken. Korting op den taxeprijs. Reeds op 28 Maart a.s. zal worden overge- De groote schoonmaak De handen uit de mouwen! Emmers en bezems uit de kasten! Groote voorraden zeep en Vim, cloor en andere reinigingsmiddelen ingeslagen en de Hollandsche huisvrouw kan aan den slag! Fijn, liet heele huis om te koeren; man en muis met den ragebol van haar erf te verdrijven en in de aldus verkregen ruimte zich eens duchtig te weren! Met gloed moet de vrouwelijke minister van Biuneniandsclie Zaken telkenjarc haar saneeringsprincipes in de Muiskamer verde digen! Hygiëne is de grondwet van haar huishouden. Doch in dezen tijd, nu zelfs «ie grondwetten worden aangetast, staat bet ook met de fundamenten van Moeder de Vrouw's regccringsstelsel niet veilig meer! ZIJ SCHOLEN DAN MET ANDEHE GELIJKGESTEMDEN SA MEN Ieder voorjaar tornt de mannelijke partij in den lande aan de heilige voorschriften der Hygiëne. „Ecu schoonmaak is immers niet noodig," oordecien de rebellen tegen bet opperst gezng en zij blijven met groote hardnekkigheid de saneoringsmnat regelen belemmeren. Totdat mevrouw een verster kingstroep laat aanrukken in den vorm van werkster, behanger, metselaar en timmer man. Tegen één vrouw durven zij wel op, de lafaards, maar alleen al bij liet zien van de tweede nomen zij de beencn. Zij scholen dan met andere gelijkgestem den samen en eerst in bet nachtelijk duis ter, als zij er zeker van zijn, dat oen korte wapenstilstand is ingetreden, durven zij zich weer op bet terrein van den strijd te vertoonen. Slechts een paar weken duurt de oorlog. Dan volgt een aandoenlijke ver zoening tusschcn beide partijen in een hel der naar was en zeep ruikend vertrek. gaan tot bet. inhouden van een deel van den taxeprijs, in dier voege,, dat de koopers van tnxemclk 1/4 cent per liter ontvangen taxc- melk aan de Nederlandsche Zuivclcentrale moeten afdragen. Centrale betaling. Voorts is in voorbereiding een regeling in zake centrale -betaling der mclkgeldcn. Winterkorting van de taxe. Evenals in het vorige jaar zal ook dit maal gedurende het tijdvak van 12 Sep tember 1937 tot en niet 12 Februari 1938 de afgesloten taxe met 10 worden verlaagd. Deze korting zal echter niet worden toege past ten aanzien van de taxen der z.g. er kende consumpticmelkers en voorts niet in die gevallen, waarin zulks op verzoek van contracteerende partijen door de Nederland sche Zuivelcentrale wordt goedgekeurd. Melk en room voor ijsbereiding. liet vorige contractjaar was het in som mige gevallen geoorloofd, voor de bereiding van ijs, melk en room op industricbasis te betrekken, liet ligt niet in het voornemen deze faciliteit, welke inmiddels werd inge trokken, in het komende contractjaar op nieuw te verleenen. Uitgeschakelde taxemelk. In den loop van het contract jaar 1936 1937 is gebleken, dat, in bepaalde gevallen, zij het inet betaling van afdracht, melk in consumptie werd gebracht van veehouders, die om redenen van hygiënisch belang voor hel afsluiten van een rogeeringscontract zijn uitgesloten, of van zelfslijtendo veehouders, die om gelijke redenen niet in aanmerking zijn gekomen voor de toewijzing van een taxe. Maatregelen tot beteugeling hiervan zijn in overweging. Vragen van den heer Droesen. Het Tweede Kamerlid Droesen heeft aan tien minister van Landbouw en Visscherij de volgende vragen gesteld: le Is het den minister bekend, dat een groot deel der kuikens reeds vroegtijdig met speculatieve bedoe lingen werd opgekocht en dat een ander deel om dezelfde reden door de kuikenbrocdcrs wordt aangehou den? 2e Erkent de minister, dat daardoor de bedoeling der maximum prijzen voor kui kens niet tot haar recht komt en dat spe ciaal de financieel weinig draagkrachtigen zich niet van de benoodigde jonge dieren kunnen voorzien? 3e Ts de minister bereid maatregelen te treffen, waardoor inderdaad voldoende kui kens en (of) jonge hennen in het bezit van den kleinen man kunnen komen? 4e Is de minister niet van meening, dat daartoe zou kunnen dienen een regeling van deze strekking, dat een zeker percenta ge der kuikens dooi- de groote kuikenbroe ders moet worden beschikbaar gesteld, om door bemiddeling van een der crisisinstan- tics tegen den maximum prijs aan weinig draagkrachtigen te worden geleverd? Alle klokken precies gelijk Ministeriëele tijdregeling. De Minister van Binneninndsche Zaken heeft het volgende schrijven aan de gemeen tebesturen gezonden. In de hier ie lande geldende wettelijke voorschriften ter zake van de tijdregeling met name de wet van 23 Juli 1908 en het Kou. besluit van 7 November 1908 is niet aangegeven, volgens welken meridaan de middelbare zonnetijd van Amsterdam moot worden bepaald. Eenerzijds neemt de prat tijl« aan een tijd, berekend op 20 minuten verschil met den tijd volgens den meridiaan van Grecnwich, anderszijds richt zij zich naar een tijd, bennald volgens den z.g. me rifliaan van den Westertoren te Amsterdam. Deze twee methoden van tijdbenaling ver toonen een verschil van rond 28 seconden. Het is in het belang van handel, verkeer en wetenschap, dat de tijdsbepaling alom geschiedt naar één en denzelfden maatstaf De regeering doet bij dezen een beroep op allen, die op cenigerlei wij ze betrokken zijn bij het aangeven van den juisten tijd en noodigt hen uit, voortaan uitsluitend te willen toepassen de methode van tijdbere- kening volgens den meridaan, welke gelegen is precies 5 graden ten Oos ten van dien van Grecnwich. Aldus zal de gewenschle volledige gelijk heid in de tijdberekening hier te lande kun nen worden verkregen. Voorgesteld wordt, de algemeene toepassing van deze methode te doen aanvangen op 1 Juli 1937, zulks met het oog op de be richtgeving van eventucelc wijziging aan schepen. DE VERZOENING In een propagandavergadering te Alphen aan den Rijn heeft Ir. Mussert medegedeeld dat de N.S.B., wanneer zij eenmaal de macht in handen zal hebben, 't Centraal station te A'dam zal afbreken. Op de plaats waar nu het Centraal station staat, zal een reeks van monumenten van groote vaderlanders worden geplaatst. Wij leven dus in het. voor uitzicht, dat wij nog ooit eens gelukkig zul len worden gemaakt met een „Siegesallee" volgens Berlijnsch model. „Hsb." Amsterdam, die groote stad Die is gebouwd op palen, En als 't station eens ommeviel, Moet Mussert het betalen. De Vaderlanders, die 't entrée Der stad zullen sloffecren, Bevatten dan een automaat Om treingeld te vcrtereiy De Diesel snelt op Vondel aan, Die dient dan als blokkade, En d'oudc stoomtrein brengt Rembrand! Sissend een serenade. Piet Hein, en Tromp en Jan de Wit Moeten den trein loop leeren, En Breero mompelt in zijn baard: „Tjonge, het kan verkeeren!" HET PRINSELIJK PAAR VERLAAT MITTERSILL. Het Prinselijk Paar zal vermoedelijk Maan dag a.s. van kasteel Mittersill vertrekken. Salto-mortale op Schiphol Militair vliegtuig over den kop geslagen. Gisteren heeft op Schiphol een militair vliegtuig, door luitenant Schippers bestuurd bij den start een salto-mortale gemaakt. Plotseling sloegen de remblokken van liet teestel tegen de wielen en door dit plotse ling remmen sloeg het toestel over den kop. Luitenant Schippers is er goed afgekomen; de propeller van het vliegtuig werd bescha digd. VILLA AFGEBRAND TE BILTHOVEN. Op het dak van een villa, gelegen aan de Frans Halsstraat te Bilthoven en bewoond door mej. De Monchy, is gisterenmiddag brand ontstaan. Het dak, dat uit riet is op getrokken, stond weldra geheel in vlam men. In minder dan geen tijd had het vuur zich medegedeeld aan de kamers van de villa. Hoewel de brandweer onder leiding van hoodbrandmeester Ir. Ekama met al haar materiaal uitrukte, slaagde zij er toch niet in.de.villa le behouden. Deze brandde dan ook geheel af. De inboedel kon door omwonenden in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand is vermoedelijk een steekvlam, waarmede een loodgieter werkzaamheden verrichtte op het dak. De nablussching nam verscheidene uren in be- sla*. Dapper jong meisje Een 17-jarig Terncuzcnsch in eis je redt 76-jarige drenkelinge. Gisteren raakte de 76-jarige mevrouw 01- rce te Ternouzen door een ongelukkige om standigheid ie water. Toen zij de Axclsche brug wilde oversteken, kreeg zij bij het openen van de afsluitboomen een duw, waardoor zij struikelde en in het diepe ka naal gleed. Juist passeerde de 17-jarige dochter van T. de Haas. Zonder zich een oogfnblik te bedenken, sprong zij geheel gekleed het wa ter in, greep de drenkelinge stevig heet en hield haar hoven water. Ondertóssclien was van den wal hulp gekomen. Mannen staken de oude dame een reddingsbaak toe; een roeiboot begaf zich naar de plaats des onheils en het duurde niet lang meer, of beide vrouwen stonden op het droge. Mevr. Olree heeft tijdens den val een hoofdwonde opgeloopen. Het meisje vertelt nog, dat bij de brug een groepje mannen stond. Toen geen der mannen echter neigingen vertoonde een koud bad te nemen dacht ze: „Nou, dan zal in 't maar doen." Deze dappere jongedame, Joh. de Haas staat ij) de omgeving als een goed zwem ster bekend. Wijziging crisispachtwet De heer Droesen heeft op art. 1 een amendement ingediend, waarvan de bedoe ling is de Crisispachtwet alsnog toepasse lijk te doen zijn voor na 1 Januari 1936 vervallen termijnen. Voorts heeft de heer Droesen voorgesteld om een nieuw art. 1 bis in te voegen, lui dende: Voor de termijnen van pachtovereenkom sten. waarop de crisispachtwet 1932 toepas selijk wordt door de onderhavige wet en welke reeds zijn vervallen vóór den dag van het in werking treden dezer wet. moet het verzoekschrift om gehecle of gedeeltelij ke ontheffing van betaling uiterlijk binnen een maand na dien dag zijn ingediend. Drie Nederlanders in Parijs -Roubaix Albert en Anton van Schendel en Gommers. In den befanmden wielerwedstrijd Parijs- Roubaix. welke op 28 Maart a.s. wordt ge houden, komen drie Nederlanders uit: Al- bert en Anton van Schendel en Gommers, die ook in den Zondag j.1. geëindiffden „koers naar de zon" hebben meegereden. Zij vormen een ploeg met Antonin Magne, Mar- caillou. I.ouviot, Dehruycker, Bertin Pas- sat. Kal mes, Carini, Bruneau, Gnrnier, Desmet en Morctti, Graanrechten en broodprijzen Een telegram van de bakkers. De Nederlandsche Bakkersorganisaties en de Coöperatieve Vereenigingen deelen mede dat zij zich telegrafisch gewend hebben tot den minister van Landbouw en Visscherij met het verzoek de op het graan druk kende rechten te willen verlagen daar ten gevolge van de voortdurende stijging der graanprijzen de bloomprijzen den laatsten tijd ten sterkste zijn gestegen met het ge volg dat de nood in de bakkerij voortdu rend toeneemt, aangezien de broodprijzen heden te laag zijn in verhouding tot de geldende bloem prijzen, terwijl de bevolking een stijging der broodprijzen niet meer zal kunnen verdragen. Verwachting: Meest matige zuidwestelijke tot zuidelijke wind, zwaar bewolkt m. tijdelijke opklaring, waarsch. enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 758. Het dunne pijltje gepft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 5 gr. C. is 41 gr. F. RHEUMATIEK? I EHLKP'S RHKUMATIEKSMEERSKL zal U helpen! Eén flesch gebruikt en de pijn is verdwenen. Prijs per flesch 65 ct. Alleen in TERI.EP'S DROGISTERIJ. Apothekers- Assistenten. HOOGZI.TDE 103 TEL. 99. - SCHAGEN De zaak opnieuw aanhangig ge maakt. Uit Decatur, in Alabama, wordt gemeld, dat de zaak der negen negers van Scottsboro weer aanhangig zal worden gemaakt.' Er is een conferentie gehouden tusschcn den at- torney-gencral van Alabama en rechter C'a- lahan. Volgens zekere mededeelingen zou het proces reeds binnen eenige weken herval worden. Calahan is de rechter, die de leiding van het proces zal hebben. Men herinnert zich, dat de negen negers veroordeeld waren op beschuldiging zich aan geweldpleging te hebben schuldig gemaakt tegenover twee blanke meisjes, in 'een goederentrein. Dal zou reeds in 1931 zijn gebeurd. Aanranding van een blanke vrouw door een neger wordt in den staat Alabama met den dood gestraft. Een van de negen negers, Hcywood Pa'tter- son. zit op het oogenblik een straf uit van 75 laar! De overige acht zijn in afwachting van een nieuw rechtsgeding, dat liet Opperste Gerechtshof van de Ver. Staten had bevolen. Van het begin van de zaak af is er groot meeningsverschil geweest. De plaatselijke autoriteiten zijn ervan beschuldigd, dat zij samenspanden om de negers op te offeren aan vooroordeelen van het blanke ras. Een van de twee meisjes, van wie beweerd werd, dat. zij zou zijn aangerand, heeft later dc ver klaring afgelegd, dat haar voor de negers bezwarende getuigenis in het eerste procos een leugen was geweest. Vrijzinnige organi saties maken het door haar steun mogelijk, dat de znak tenslotte voor liet Opperste Ge rechtshof te Washington is gebracht. Dit besliste, dat de gevelde vonnissen onaan vaardbaar waren, wijl in de jury geen ne gers zitting hadden gehad, hetgeen volgens het Opperste Gerechtshof in strijd was ge weest met de grondwet der Ver. Stalen. De Zesdaagsche van Chicago Wals-Girogetti aan den kop. De eerste nacht en de tweede dag van de Zesdaagsche van Chicago waren zeer boeiend. Voortdurend werd er gejaagd en de stand van het veld veranderde steeds. Vooral onze landgenoot Wals ontketende met Girogetti felle jachten en beheerschte het veld met zijn prachtig rijden. Ook het Fransche koppel Ignat-Diot weerde zich ge ducht en wist van de vijf ronden achter stand er vier in te loopen. Wals-Giorgetti nestelden zich na heftigen tegenstand met een ronde voorsprong aan den kop. Na 42 uren rijden hadden zij 1053,937 .km. afgelegd. De stand luidde toen: Aan den kop: Wals—Girogetti 104 pnt. Op een ronde: Tgnat—TMot 116 pnt, 3. YaccionoGrillo 91 pnt, 4. PcdenAudy 83 pnt. Op twee ronden: 5. DehaetsO'Brien 107 pnt. Op drie ronden: 6. AertsDehruycker 87 pnt. De overige koppels lagen van vier tot ze ventien ronden achter. Toenadering tusschen Italië en Zuid-Slavië Zelfs een politiek accoord? Men hoort te Belgrado voortdurend spre ken over de totstandkoming van een Itali- aansclt—Joegoslaviscli handelsverdrag, dat niet alleen zou dienen ter vervanging van het voorloopige verdrag, dat eind Maart afloopt, doch bovendien van bepaalde poli tieke strekking zou zijn. Gisteren sprak men zelfs weer van een bezoek, dat de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, binnenkort aan Belgrado zou brengen. In bevoegde kringen neemt men deze voorspellingen evenwel niet ernstig, tenminste niet in deze vorm. Men verklaart in deze kringen, dat de economische besprekingen, die met Ita lië worden gevoerd, de laatste dagen niet geheel zonder moeilijkheden vcrloopen, en dat nog geen datum kan worden vastge steld, waarop zij geëindigd zullen zijn. Meesterknecht van Renault aangevallen Protest van zijn collega'.s De meesterknechts van de Renault-fa- hricken hebben 'n communiqc gepubliceerd waarin zij krachtig protesteeren tegen den aanval, waarvan een van hun collega's het slachtoffer is geworden. In het communiqué wordt verder mede gedeeld, dat een kwartier nadat, de werk lieden de fabriek hadden verlaten, een van de meesterknechts in zijn kantoor werd aan gevallen door een honderd vijftigtal demon stranten, welke niet tot zijne afdeeling be hoorden. De man werd uitgescholden, ge slagen en getrapt en tenslotte met geweld naar een vergadering medegesleurd. SYNTHETISCHE OLIE IS NOG DUUR. In het Britsche Lagerhuis zeide dc civiele lord van de admiraliteit, Lindsay, dat olie uit steenkool zou worden verkregen tegen een prijs, welke driemaal zo ohoog is als de prijs van ingevoerde olie. DE ARBEIDERSAFGEVAARDIGDE MAG NIET IN ALBERT HALL SPREKEN. De directie van Albert Hall beeft den ex- trcmistischen labourafgevaardigde, sir Staf ford Cripps, de toestemming geweigerd, in deze zaal een bijeenkomst van het. Britsche eenheidsfront te beleggen. Het is mogelijk, dat deze znak in het parlement ter sprake zal komen, aangezien het'nog nimmer is voorgekomen, dat aan een afgevaardigde een zaal geweigerd werd. Voor de tweede maal in vier maanden wordt een groot sabotageproces gevoerd: thans te Novosibirsk. Zeven personen, die als Trotzkisten worden beschouwd, worden er van beschuldigd, verantwoordelijk te zijn voor een brand in een school op 3 Februari, waarhij vele kinderen in dc vlammen om kwamen. Onder de beklaagden bevinden zich. Kocramzhin, president eener bouwmaat schappij, Kljomtsjik, directeur van een spaar bank, en de aannemer Kliarilonof. Volgens de aanklacht hebben zij en hun medebeschul digden contra-revolutionaire actie gevoerd, doordat zij de school zoo hebben doen bou wen, dat gemakkelijk een begin van brand kon uitbreken: zij wilden dus de jeugdzorg van regeering en communistische partij een slechten naam bezorgen. De slaapzalen wa ren zonder nooduitgangen gebouwd, terwijl de kachels vlak bij houten wanden stonden. NED. HERV. KERK. In de godsdienstoefening van a.s. Zondag hoopt Ds. Eikema voor het eerst na zijn ziekte weer voor te gaan. PAASCHTENTOONSTELLING. Bij de Woensdag jl. gehouden Paaschten- toonstelling behaalde de heer C. Brect, touw. slager, alhier, met zijn inzending afzonder lijke voorwerpen, welke lot den landbouw in betrekking staan, een bekroning plus f 7.50. MARKTOVERZICHT. Wij zijn gewoon: een dag na de tentoon stelling is het niet veel, maar het viel van daag hard mee met de aanvoer. Slagers uit den omtrek zag men weinig, doch de lieer Herman Rigter, grossier te Amsterdam, kocht vandaag al de vette koeien, welke aangevoerd waren, n.1. 16 stuks. Hoogste noteering was f 210. Nog kan vermeld worden, dat de slagers Korver en Snijders van Den Helder, op dc tentoonstelling 2 koeien kochten, n.1. de heer Korver één voor f 525 en de heer Snij ders één voor f 425. Dat waren prijzen! De handel in kalfkoeicn was goed met een mooie aanvoer. In geldkoeicn was het niet zoo wild. Pinken matig. Nuchtere kal veren handel goed, een groote aanvoer. Veel paarden aangevoerd, handel goed. De paarden zijn duur. De hrndel in overhouders was stil. Voor de slacht was weinig gekocht. Oude slacht schapen tot f 28. De handel in vette var kens goed, tot 24V?. 'ets. Handel in biggen was goed, hoogste no teering f 1S. Varkens van pl.m. 100 pond brachten f 22.50 op. De heer T. Half, de bekende biggenkoopmnn van Egmond aan Zee hf«d opdracht te koopen 100 stuks big gen. doch kon er maar 50 stuks begaan, die waren dan bestemd voor Gelderland. Dus er is wel vraag naar biggen. In bokken en geiten weinig te doen. Kippen en konijnen waren zeer duur.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2