uk Nieuws. PRESTO 2 t 2cts Een origineele prijsvraag Uit Bergen Spec<a£e Marktberichten Sonja Henie's filmdebuut Bond voor Staatspensionneerinji federatie Hollands-Noorden De voorjaarsvergadering van deze fcdera tip. die Zondagmiddag in de bovenzaal van café „De Post hoorn" van den heer J. Poel oom werd gehouden was ook nu weer uit stekend bezocht, niet minder dan 16 van de 18 aangesloten afdeelIngeu waren aanwe zig. n.1. Heerhugowaard, Burgerbrug, Ha renkarspel. Kolhorn, Wicringerwaard, Scha gen. Nieuwe Niedorp, St. Maarten Schaeer- 'brug. Barsingerhorn, St. Maartensbrug. Ou desluis, Anna Paulowna, Langercis, Bree zand en Winkel. Voorzitter de heer C. de Vries, secretaris de heer H. Woudenberg, penningmeester de heer J. Romar. Het spreekt vanzelf dat de Voorzitter in zijn openingswoord zijn vreugde uitte over de groote belangstelling voor deze bijzondere bijeenkomst, een bijeenkomst toch die in het toeken zal staan van het a.s. congres, terwijl we ook staan voor de a.s. kamerver kiezing. Spr. wijst nog eens op de groote betóekenis van die verkiezing, wat het pre mie vrij staatspensioen betreft. Want hel is niet denkbeeldig, dut misschien straks de middelen niet aanwezig zijn om de men- schen die daar nog recht op hebben, hun pensioentje te verstrekken. T.a.v. het te houden congres deelt spr. mee. dat voor Noordholland cn een klein gedeelte van Friesland, ongeveer 80 bussen in één stoet vanuit Alkmaar naar Den Haag zullen trekken. Daar mag Noordholland trotsch op zijn. Jammer is het dan ook dat door enkele afdeelingen nog onvoldoende medewerking wordt verleend voor het welslagen van het congres. Na deze inleiding volgt lozing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Een toelichting door den Voorzitter hoeft tot gevolg, dat diverse afdeelingen zich aanmelden voor het lidmaatschap van het congres, een lidmaatschap waaraan verbon den is de ontvangst van een stenografisch verslag van het "congres. Medegedeeld werd dat het federatiebestuur geen propaganda heeft gemaakt te Den Helder, omdat daartoe de geldmiddelen ont braken. Volgend jaar zal die propaganda 't allereerst ter hand genomen worden. Ook nu komt in bespreking het al of niet houden van een jaarlijkschcn Ringlanddag. "VVordt ©enerzijds gewezen op de wensche- lijkheid tot het voeren dier propaganda in den zomer, anderzijds wordt gewezen op de finantieele bezwaren voor diverse afdeelin gen. En, zoo wordt verder beweerd, de af- deelingsbesturcn moeten ook t. a. v. ring- landdagen een groote activiteit aan den dag leggen. De bespreking heeft tot resultaat, dat mot 12 tegen 4 stemmen besloten word tot bet houden van een jaarlijkschcn ringlanddag. De afd. Kolhorn wees op de wonschelijk- heid de kosten zooveel mogelijk te drukken. Het groote congres. T.a.v. het te houden congres in Den Haag wordt medegedeeld, dat tot nu toe door de verschillende afdeelingen is opgegeven dat er totaal .'550 deelnemers meegaan. 14 Auto bussen uit Hollands Noorden zullen deze deelnemers vervoeren. Iedere bus moet des morgens kwart voor 8 aan de Paardemarkt te Alkmaar aanwezig zijn. Te Alkmaar sluit aan de federatie Enkhuizen met 500 deel nemers, Friesland met 600 deelnemers, Alk maar met 100 deelnemers. Algemeen leider voor Hollands Noorden zal zijn de heer J. Romar. Zeven sprekers zullen dien dag het woord voeren. Voor alie. mogelijke faciliteiten is bereids door het congresbureau gezorgd. Niet alle politieke partijen bleken bereid op liet congres een spreekbeurt te doen hou den. De S.D.A.P., V.D., en Vrijheidsbond wilden niet omdat de N.S.B. ook gevraagd was een spreker te zenden. Het bleek echter dat de N.S.B. niet eens antwoord gezonden had, den Bond had genegeerd en de Voor zitter had als lid van het congreshureau toen voorgesteld opnieuw de politieke par tijen uit te noodigen alsnog voor een spre ker te zorgen. Dit voorstel van spr. werd evenwel verworpen. Spr. stemde alleen voor. Spr. heeft dit als een politiek handigheidje van het Hoofdbestuur beschouwd. Het congres zal dus nu geen politiek congres zijn. Opgemerkt wordt dat de bctcekenis van het congres t.a.v. de verkiezing door deze gang van zaken aan waarde heeft verloren, terwijl we ook de opmerking hooren dat dit de vloek van de neutraliteit is. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering wordt bij acclamatie benoemd de lieer C. de Vries, voorzitter. De federatie zal voor lid hoofdbestuur eandidaat stellen de heer Van Roekei tc Arnhem. De beschrijvingsbrief voor «ie algemeene vergadering is nog niet verschenen en zal dus door de afdeeiingshesturen onder de loupe genomen moeten worden. Gewezen wordt op de onjuistheid dat de contributieafdracht aan don Rond geregeld wordt naar het aantal afgenomen Bonds couranten. Wenschelijk zou het zijn dat voor elk lid een courant werd afgenomen. Dan zou blijken, dat per lid minder afgo dragen zou kunnen worden, omdat er veel meer leden zijn dan bondscouranten wor den afgenomen. De bespreking die over deze quaestie volgt, heeft nog een protcstcerend woord van dc afd. Langercis tegen de woorden van de afd. Nieuwe Niedorp tot gevolg, maar de Voorzitter erkent dat wat de afdeeling Lan gercis doet. reglementair geoorloofd is. Resloten wordt de contributie op de a.s. Herfstvergadering ter sprake te brengen voor en aleer een voorstel voor de bonds vergadering zal worden gedaan. Over de pronaganda voor het streven der Rond en andere organisaties wordt me- degedee'd, dat nog weinig resultaat is be reikt. Alleen heeft de tuinbomvvcrceniginp te St. Maarten bewerkstelligd dat het punt tersprake zal komen in de vergadering van de Centrale Veilingsvereeniging te War tnenhtiizen, terwijl het punt ook ter sprake zal komen in de vergadering van den Ned. Tuindershond. Door de afgevaardigde van Srhagerbrug. wordt betoogd dat de pronaganda door den Rond niet op de goede wijze wordt gevoerd Het propagandistisch woord moet no. 1 zün en niet het organiseeren van genoege- lijke avondjes. Hiertegen wordt aangevoerd dat de be langstelling voor een werkelijke propaganda avond onder de leden zeer gering is, De Beva-Fabricken te Almelo hebben de gelukkige gedachte gehad om aan den ver koop van haar vakkieeding een zeer inte ressante prijsvraag te verhinden. „Een week vacantie voor en Uw gezin' luidt de aanhef van haar mcdedceling, e geheel op kosten van de Beva-Fabrieken. Voorwaar een buitenkansje voor diegenen, die hiervoor in aanmerking mogen komen. In elke provincie zal één gezin een pret tige vacantie kunnen verwachten. Elf hoofd prijzen en meer dan 100 troostprijzen zijn ter beschikking. Wat men moet doen om tot de gelukkigen te behooren? Hiervoor verwijzen wij U naar de in dit blad voorkomende advertentie van de Beva Fabrieken. De Voorzitter merkt op dat de moderne- arbeidersbeweging nu eenmaal niet gevoelt voor het lidmaatschap van den Bond. om dat haar partij nu eenmaal het premievrij staatspensioen in haar beginselprogram heeft. Spr. betreurt dit want als de ar beiders het streven van den Bond zouden steunen zou dat een machtige steun hetec- kenen. Spr. noemt het reeds een mooi re- sultaat dat in de tuindersorganisaties deze zaak ter sprake komt. Dat bijv. de 10 orga nisaties te Kolhorn geen antwoord zenden begrijpt spr. „want onder (ie leden van den Bond v. Staatspensionneering zijn toch ook leden van die 10 organisaties. Ook in de politieke partijen moet de zaak goed aangepakt worden en spr. wijst hier op het resultaat, bereikt hij de afd. Harenkarspel der S.D.A.P. Anna Paulowna deelt mede dat de Ned, Middenstandshond er weinig voor gevoelde omdat men bang was voor scheuring om dat de Bond ook Christelijke leden telt Toch zal de zaak in de districtsvergadering ter sprake komen. De Voorzitter wijst op het feit dat de heer Kaima iemand uit den Kon. Ned. Mid denstandsbond op het congres een spreek beurt zal vervullen. Voor afgevaardigden naar de gecombi neerde federatievergaderingen in Noord- Holland zal het federatiebestuur zelf zor- gen. Jfl| De rondvraag levert niets op, waarna de Voorzitter met een opwekkend woord om deel te nemen aan het congres, de vergade ring onder dankzegging sluit. DE ORANJEFEESTEN. Het Oranjecomité zal Woensdagavond in het Noordhollandsch Koffiehuis vergaderen, opdat de penningmeester rekening en ver antwoording zal kunnen doen. Er tal dan tevens een terugblik op de plaats gehad hebbende feestelijkheden wor den geworpen. Uit onze omgeving BERGER SPORTVEREENIGING. Door het gelijke spel tegen Alkm. Boys a, behaalden de a-adspiran- ten practisch gesproken, het kam pioenschap van afd. K. De reserves behaalden een écla tante overwinning door Ursem I met 100 te slaan. We beginnen ditmaal met de a-adspiran- len van «Ie Berger club, omdat de meeste belangstelling voor ditmaal naar de jongere generatie uitging. Immers, door een overwin ning of door een gelijk spel, hadden de a- adspiranten practisch gesproken het kampi oenschap van afd. K. in hun zak. Immers, er restte den jongens dan nog één wedstrijd tegen D.T.S. a., nummer laatst op de rang lijst. Welnu, de jongens hebben onze verwach tingen niet beschaamd cn in een fraai ge- speelden wedstrijd tegen Alkm. Boys a. aan den Wcsterweg. een gelijk spel bevochten. Dit stemt tot groote verheugenis, temeer nog,, omdat de Bergenaren door heter tech nisch spel een kleine overwinning zeker had den verdiend. Tn hoofdzaak is het een strijd geweest tus- schen de achterhoede der rood-witte Alk- maarders en de voorhoede van de Bergena ren. En heide waren in een prima conditie Vooral de aanval van B.S.V. had er gister het oog in. Jan Eriks als centervoor deed zeer fraaie dingen. Zijn opstellen tussehen de heide Alkmnarsche backs vormde een voortdurend gevaar en zijn openen op de vleugels was met afgemeten passes van een uitstekende kwaliteit. En naast hem stond Hans Russelmann. die zeker z'n besten wed strijd in dit seizoen speelde. Hij was uiterst vlug en doortastend en daarbij buitengewoon handig. Daarbij was ziin samenspel met Piet Wijers on de rechtsbuitenplaats van uit stekende kwaliteit. En ook Piet op den vleu gel deed voel goeds, al was hij vaak iels te haastig met schieten. De linkervleugel was te licht: wel is waar deden èn Nick v. d. Berg en Dirk Mosk dik wijls uiterst handige dingen, maar ze had den toch de uiterste moeite om door de stoe re Alkmnarsche achterhoede heen te komen In de middenUnie schitterde aanvoerder Kuipers, die geweldig heeft gezwoegd cn keer op keer de voorhoede tot den aanval opstuwde. Rein Maasen was beduidend min der dan in Schoor! een week geleden en Dik Zwakman wisselde zeer goede met zwakke momenten af. Toch deed hij vaak uiterst goe de dingen. De achterhoede. Aric Urbanus en Jan van der Plas liet weinig passeeren; het was een mooi, hecht backstel. Karei C.olnot in het doel kreeg weinig te doen. maar de manier waaron hij na de rust een hoekschop ving, bezorgde hem welver diend een open doekje. Aan beide doelpun ten had hij geen schuld. Rij de Boys was de middenlinie ongetwij feld het zwakste gedeelte van de ploeg; ook de voorhoede maakte geen al te sterken in druk. Dit vijftal waarin Indrl uitblonk moest het hebben van snelle rennen. Veel verhand zat er niet in, heel anders dan bij R.S.V., waar in den aanval dikwijls zeer fraai werd gecombineerd. Zooals ge/eed. was de achterhoede der Boys nuik en deed ook de doel verdediger keer op keer goed werk. Na deze beschouwing valt er van den wed strijd weinig meer te zeggen. Kort na den aanvang kreeg B.S.V. een strafschop toegc- ^VOORDE SCHOONMAAK; nu pakken voor 11 1 wezen, wegens hands. Hans Busselmann plaatste zich achter het leer en schoot hoog in. Maar de hal was slecht geplaatst cn zoo kon het leer door den doelvcrdcdiger over de lat worden gewerkt. Alkm. Boys nam de leiding toen na een snellen aanval hard op doel werd geschoten. Keeper Colnot wilde den bal over de lat stompen, maar de hal sloeg hij juist tegen de lat aan, waarna het terugspringende leer hard werd ingeschoten. Niet ontmoedigd bleef B.S.V. aanvallen en had succes toen een keurig door Piet Wijers genomen hoekschop voor het doel belandde. De Alkmnarsche keeper stopte den bal wel, doch lipt dezen weer glippen, waarna Hans Russelmann er als de kippen hij was om het leer in het doel te deponeeren. (1-41). Zoo bleef het tot de rust. In de tweede helft hetzelfde spelbeeld. B.S.V. gevaarlijker in den aanval; de Boys stug verdedigend. Een doelpunt kon niet uit blijven en kwam dan ook toon Piet Wijers onberispelijk voorzette en Jan Eriks klaar stond om met een prachtvol schot, dat hard langs den binnenkant van den paal in het doel suisde. Bergen de leiding te geven. (1-2). Tiet duurde tot 7 minuten voor het einde, voordat do Boys uit een snellen open aan val door hun linksbinnen do partijen weder om op gelijken voet bracht (2—2). Zoo bleef het tot het einde. Het deed sympathiek aan, dat de spelers van de Alkm. Bovs hun tegenstanders na af loop in de kleedkamer kwamen complimen teeren. Dat was een mooi staaltje van spor tiviteit! Het tweede elftal trok naar Ursem en wat wol geen menschzal hebben verwacht, ze wisten een éclatante overwinning te behalen en sloegen Ursem I met liefst 100. Een pracht-prest&tie van B.S.V. 2. Het geheele elftal heeft een goéden wedstrijd gespeeld en den Ursemmers y^ejnig kttns gegeven. De doelpunten werdet? gemaakt 'floer Ah' v. d. Berg 3, Flurschutz en Van Ext er elk 2; ten Merkel en Ptetri ieder 1, terwijl een der IJr- sem-hacks nog een hal ih eigen doel depo neerde. BARSINCïERHORN Vrijdagavond had de afd. Barsingerhorn van den Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen een bijeenkomst geor ganiseerd, waar de Wèl.Ed. heer P. de Boer dierenarts te Schagen een causerie hield over het onderwerp „Besmettelijke dieren- ziektcn". De presidente. Mevr. Loggers heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den heer de Boer, waarna de spreker zijn on derwerp op duidelijke en onderhoudende wijze behandelde. Verschillende gevallen werden besproken en de mogelijkheid van besmetting van het dier op den mensch uiteengezet, waarbij de heer de Boer ech ter opmerkte, dat de dames nu niet di reet zoo angstig behoefden te worden, want dat het gevallen waren welke konden voor komen cn daarom nog niet zouden voorko men. Het bleek uit de gespannen aandacht, dat het onderzoek zeer de belangstelling had van de aanwezigen, wat de heer de Boer dankbaar stemde. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een ruim gebruik gemaakt. Mevr. Loggers dankte tenslotte de spre ker voor de aangename en leerzame cau serie en bood hem namens de afd. een kistje sigaren aan. Nadat men nog een oogenblik in huis houdelijke vergadering bijeen was gebleven, werd de bijeenkomst onder dankzegging ge sloten. SPANBROEK—OPMEER. Het Schaakbord. De Schaakclub alhier trok er Vrijdagavond op uit om een retour-wedstrijd te spelen te gen de Schaakclub de Pion van Oostwoud. Er werd gespeeld in het café van den heer A. Bakker te Oost,woud. De uitslag was als volgt: Club Het SchaakbordClub de Pion. SpanbroekOpmeer. Oostwoud. A. GrootG. v. d. Wolf 01 C. StamA. Knip 10 J. Schilder—C. Broertjes 10 Jn. KoclcmeijJac. Wit 10 S. BandtW. Kooiman 10 P. Man—C. Blokker 1—0 ,T. TonM. Meurs 10 Jn. Kollenberg—D. Wadcr 10 J. de GierA. Bakker 10 K. GrootS. Komen Vz D. AppelC. Bakker 01 HARENK ARSPEl DIRKSHORN. Door den lantaarnopsteker alhier en te Waarland, is een portemonnaie met inhoud verloren. AMSTERDAM, 22 Maart. Ter veemarkt waren lieden aangevoerd: 454 vette koeien, waarvan de prijzen waren: lc kw. 6S7G ct., enkele hooger; 2e kw. 58 —67 ct., 3e kw. 5056 ct. per Kg. slacht- gewicht; 100 melk- on kalfkoeien f 1S0230 per stuk; 83 vette kalveren: 2e kw. 55—60 ct.. 3e kw. 46—54 ct. per Kg. levend gew., 233 nuchtere kalveren f 59 per stuk. 49 schapen f 2i30 per stuk, 615 varkens: vleeschvarkcns, wegende van 90110 Kg., 5S59 ct., zware varkens 5657 ct., vette varkens 5556 ct. per Kg. slachtgewicht. Markto'verzicht: Runderen behoorlijke aan voer, zeer stugge handel, onveranderde prijzen. Melkkoeien gewone aanvoer, trage handel met onveranderde prijzen. Kalveren matige aanvoer, handel stug. prijzen onver anderd. Nuchtere kalveren ruime aanvoer*, vlotte handel, prijzen onveranderd. Varkens ruime aanvoer, vlotte handel, prijzen vast. ROTTERDAM, 22 Maart. Fijne zaden. Lijnzaad (voor) 68» kar- wijzaad 21—23, blauwmaanzaad 21—22. Boekweit: Mandsjoerijsche Mrt. April afï. in balen 10. ROTTERDAM. 22 Maart. Veemarkt Totaal aanvoer 2074'stuks, t. w.: 638 vette runderen, 292 vette kalveren, 31 nuchtere kalveren. 310 schapen en lam meren. 761 varkens, 40 zuiglarruneren, 2 bokken. Prijzen per Kg.: vette koeien le kw. 68 ct., 2e kw. 62 ct., 3e kw. 4655 ct., vette ossen 66-61—48-55 ct., vette kalveren 100— 8563-73 ct., varkens (levend gewicht) 48 4716 ct., schapen 5146—36 ct., lamme- Een reddingsboot zonder riemen, waarvan de twee schroeven door handkracht wor den bewogen. Bij zware zee kunnen derge lijke booten gemakkelijk van het schip los komen. ren 54—4434 ct. Prijzen per stuk: scha pen f 30—2120, lammeren f 262115, zuiglammeren f 12106. Overzicht: vette koeien en ossen, aanvoer als vorige week, handel stug, prijzen als vorige week Dins dag, prima koe 75. os 71. Vette kalveren, aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel stroef, prijzen le kw. prijshoudend, 2e en 3e kw. lager, prima 1.10. Varkens, aanvoer iets groo ter, handel levendig, als vorige week, prij zen eenige prima's iels hooger. Zuiglamme ren, aanvoer redelijk, handel goed, prijzen vrij hoog. Er werden eenige kleine partijen schapen voor export verkocht. Voor Deter- 'ding werden 32 vette runderen aangekocht. ROTTERDAM, 22 Maart. Binnenlandsche. granen. Gerst cheva- lier 9—9.50, bruine boonen 8.50—10, haver 7.507.90, lel. groene erwten 89.50, schok- erwtcn 12—15.50. ROTTERDAM, 22 Maart. Vlasmarkt. Aanvoer: 6300 Kg. blauw, schoon 70—S0 ct.. 800 Kg. wit Zeeuwsch 68 —78 ct., 3000 Kg. Groningsch 6574 ct., 5200 Kg. Hollandsch Geel GS—78 ct., 1750 Kg. Dauwroot 5058 ct., alles per Kg. De markt blijft kalm gestemd. Er is echter voldoende kooplust en de prijzen kunnen zich ongeveer nog handhaven, echter zijn de lagere soor ten goedkooper geworden. Alles werd ver kocht. AMSTERDAM, 22 Maart. Aardappelmarkt» -/.m-tia Bericht van Jac. Knoop, makelaar. Alles p. 70 Kg.: Z. bonten 2.202.50'. Z. blauwen 2.202.50 Z. bonten en blauwen poters grove f 1.70—1.S0; blauwe eigenh. 1.90—2; Z. eigenheimers 1.9,0—2; Anna Pau lowna on Hillegommcr zand aardappelen 2.402.80, Bonken uit deze streek 22.10; Flakk. eigenheimers 1.90—2; Spuische eigen heimers 2.—2.10; Drielingen 1.50—1.60, XII. blauwen 1.70—1.90, N.H. Bonten 1.70—1.90, Klein vallende bonten en blauwen, welke verkocht worden moeten voor drielingen 1.60—1.70, N.H. kleine poters 1.40—1.50, alle soorten Bonken 22.10, Haarlemmermeer en IJpoldcr Bevelanders 1.70—1.80. Verder per 100 Kg. Drentsche on Overijsselsche zand eigenheimers 2.50—3, bonkon' 2.S0—2.90 alle soorten. Va?i wereldkampioene tot film ster! Topprestaties. Alle wegen leiden tot de film. Dat zou erg hoopvol klinken voor alle jonge meis jes en jonge mannen die onweerstaanbaar onder den invloed komen van de magische en magnetische kracht der filmwereld cn die blijven hopen dat eenmaal de tijd zal komen dat zij het meedoogenlooze licht der schijnwerpers op zich gericht weten. Maar zoo is het nu weer niet. Wij willen slechts zeggen dat de weg naar filmroem openstaat voor ieder die er in geslaagd is op eenigerlei geheid topprestaties te leveren Topprestaties! Dat ziin records en waar kun nen we die beter zoeken dan in de sport wereld? liet publiek moet voldaan worden. Ziedaar het groote terrein waarop de speurders van Hollywood en andere film centra hun toekomstige sterren zoeken en ziedaar de reden dat zoo menige Olympi sche of wereldtitel het begin vormde van een nieuwe loopbaan: de loopbaan als film-acteur. Men zou zoo denken dat acteertalent en fotogenieke eigenschappen toch wel aller eerst vereischt ziin. Ook dat is maar betrek kolijk waar. De Amerikaansche producers gaan van het standpunt uit dat het publiek een sportster op het doek wil zien en houwt de film eenvoudig om den kampioen of de kampioene heen. die dan voor de camera niet veel meer te doen heeft dan zijn sport te beoefenen, ditmaal niet on der het toeziend oog van de jury maar van camcra-mènschen en regisseurs... Iedereen kan nu het ijsko ninginnelje bewonderen. Er zijn, juist op dit oogenblik. recente voorheelden van sporfmenschen die de ge lederen der amateursport verlieten om in do filmwereld naam, roem en geld te ver overen. Fred Perry, Engelnnd's ex-wereblkam- i'ioon tennis, slaat tegenwoordig duizenden lollars 'met ziin'. racket bij elkaar in. de film-ateliers; Knrl Schaefer, de meervou dige Olympische Kampioen schoonrijden SONJA HEN IE RIJGT HAAR LAARSJES DICHT. ging denzeifdon weg op cn last not least heeft bet ijs-koninginnetje Sonja Ilenie haar film-debuut achter den rug. „And how!u, zooals de Amerikanen geest driftig zeggen. Is er iets meer betooverends denkbaar in een show dan het optreden van de kleine Sonja in haar zilverwitte costuumpje, glijdend cn draaiend, springend en nirouetteerend? Slechts weinigen waren in de gelegenheid deze primadonna der schoonrijdsters, die spot met alle wetten van zwaartekracht in levende lijve op de schaats aan het werk te zien. Dat wordt nu anders, zij het dat we ons ditmaal met het filmbeeld tevreden moeten stellen. \vat niet zoo heel erg is, want het eamcraoog is alziend. De kleine Noorsche die op de ionerste Olympische Spelen in Gar- misrh-Partenkirchen opnieuw den titel in de wacht sleepte is de hoofd rol vertolkst-r van de voor haar gemaakte film „Een meisje uit duizend" die binnenkort hier te lande te zien zal zijn. Geen Olympische of andere wedstrijd erf zulk een volmaakt beeld van Sonja Henies prestaties als deze film. Wij zien haar oefe nen (in het filmverhaal als training voor •de Olympische Spelen)'wij zien haar dan in de Olympische wedstrijden in Garmisch cn na het behaalde succes zien wij haar tenslotte als de ster van een show in Ma- dison Square in New York piet. een scliaat- senballet dat een droom is. En Sonja rijdt en rijdten glimlacht. Sonja's jeugd. Sonja Henie is 25 jaar oud en werd in Oslo geboren in een'huis dat aan een fjord gele gen was en waardoor zij vanaf haar prilste jeugd gelegenheid had zich 's winters op het ijs te vermaken. Zij was vier jaar toen haar vader haar leerde schaatsenrijden en ze was nog maar 9 toen zij haar eerste suc cessen hoekte. Het kunstrijden op de schaats leek haar aangeboren en haar vader liet haar verder onderricht geven. Dat heeft de moeite beloond. Op 12-jarigen leeftijd werd de kleine Sonja Noorsch Kampioene en in 1927, dus op 15-ia rigen leeftijd, behaalde zij den wereldtitel! Jaar in, jaar uit heeft zij die succesvol ver dedigd en aan haar wereldtitel voegde zij later enkele Olympische toe. Op het toppunt van haar roem, na «ie Winterspelen van '36, zette Sonia een streep onder haar amateuv ristische loophaan cn scheepte zich in naar Amerika. De schaatsen en een make-up, en Sonja is klaar! Amerika had Sonja Henie niet veel te loe ren. Het. was veeleer de Noorsche die daar verbazing en bewondering ontketende. De „make-up"-virtuoozen van Hollywood werk ten Sonja's gezichtje een beetje hij en pasten het aan aan het allesontdekkend oog van de camera en verder had zij niet veel anders te doen dan te rijden cn te dansen op het ijs. De mooiste ijskunst.banen werden voor haar aangelegd; Sonja bracht een wintersche sfeer in de ateliers van Hollywood en wat de kleine kampioene daar voor de verbaas de oogen van de regisseurs van „Een meisje uit duizend" op het ijs tooverde. was meer waard dan een Olympische medaille! Sonja Henie's stpr is opnieuw opgegaan en (Etmaal heeft haar fenomenale ijskunst Ame rika veroverd en wat eenmaal de gefasci neerde oogen van duizenden op de ijsbanen betooverde. zal nu de blik van even vele dui zenden vanaf hel witte doek gevangen hou den! Van sport tot filmkunst. ,.il n'y a q'un pas", mitsmen één uit duizend is......

Schager Courant | 1937 | | pagina 5