Langendijker Groentenveilingen AKKERTJES Polder Waard en Groet Die schele Hoofdpijn Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van den polder Waard en Groet, op Zaterdag 20 Maart 1937, des nam. 2 uur ten polderhuize. Dijkgraaf de heer A. J. Waiboer, secreta ris de heer A. Wiedijk. Afwezig de heer J. Breebaart Kz., we gens verhindering. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van de vergadering van 6 Febr. 1937 worden gelezen en onveranderd goedgekeurd en gc- t eekend. II" *e5eelingen en ingekomen stuk ke JU Ged. Stalen keurden het besluit tot beleg ging van gelden tot een bedrag van f 25993.zijnde het bedrag dat door de overname der zeedijken is ontvangen, goed. Het bedrag is inmiddels grootendeels be legd in Staatsstukken. Fa. van Wavenen te Haarlem deelde mee, dat zij afziet van een bouwterrein in den Waardpolder. Naar aanleiding hiervan deelt Voorzitter mee, dat van Ged. Staten nog niets is vernomen met betrekking tot de niet-intrekking van het besluit tot uitgifte in erfpacht van bouwterrein. Van den Bond van Personeel in Over heidsdienst, dat genoegen genomen wordt met de wijziging in het Ambtenarenregle ment. Van L. van der Welle, dat hij met ingang van 1 September 1937 ontslag vraagt uit zijn betrekkingen als diescldrijver en sluiswachter. Het. Dag. Bestuur zal dit schrijven verder behandelen. Naar aanleiding van de in de vorige ver gadering door den heer Vethman gestelde vraag over het onderhoud van kluften langs den Westfr. dijk, deelt Voorz. mee, dat het Hoogheemraadschap bereid is bij eventueele verbeteringen van kluften, medewerking te verleenen. Ten aanzien van de werkverschaffing in den Groetpolder deelt Voorzitter mee, dat thans ook werkloozen uit de gemeente Sclva- gen tewerk zijn gesteld. Aanvullend wegenplan en wegenonderhoud. Naar aanleiding van het gesprokene in de vorige vergadering zegt Voorzitter, dat hij met den Secretaris en Opzichter een onder houd heeft gehad met een tweetal heeren van den Prov. Waterstaat,, waarbij in de eerste plaats is komen vast te staan, dat voor en aleer een nieuwe leening met be trekking tot. wegenonderhoud of verbetering zal kunnen worden aangegaan eerst de loo- pende leening moet zijn afgelost. Het staat voorts wel vast, dat. wanneer dit jaar een extra aflossing plaats vindt, het goheele be drag van die extra aflossing als bijdrage uit het Aanvullend Wegenfonds zal worden te rugontvangen. Het bedrag, dat de nolder aan don weg, die op het Aanvullend Wegenplnn voorkomt, zal kunnen besteden is pl.ni f 11.600.Wanneer dit bedrag, waarin ook rente en aflossing zijn opgenomen, wordt uitgegeven, zal de polder aanspraak kunnen maken op een maximum uitkeering uit het Wegenfonds. Die uitkeering zal dan onge veer zijn ruim f 5000.Wij zitten evenwel met de moeilijkheid zegt Voorzitter, waar 't geld vandaan te halen om een extra aflos sing te doen. De begrooting voor 1937 is so ber opgezet, zoodat het niet mogelijk zal zijn daaruit f 1300.te vinden voor die af lossing. Bij de bespreking zijn middelen be sproken, waarover nog een nader advies zou worden uitgebracht. Dit laatste is even wel nog niet ingekomen. Voorzitter stelt voor over deze kwestie bij de behandeling van de begrooting nog nader te spreken, waartoe wordt besloten. Staat A van het Hoogheemraad schap. Voorzitter deelt mee, dat hij met den Secretaris een onderhoud heeft gehad met den heer Boersma, Secretaris van het Hoog heemraadschap te Alkmaar, over een moge lijke verlaging in de bijdrage van Staat A. Het door den Secretaris van deze bespre king gemaakte overzicht wordt door den Voorzitter gelezen, waaruit blijkt, dat de polder nimmer geheel ontheven zal kun nen worden van een bijdrage in Staat A. Deze bijdrage is gebaseerd op het gemiddel de onderhoud aan de zeedijken voor den Watersnood 191G. Zoolang er echter ook maar cenig onderhoud aan die dijken zal die telkens Uw dag vergalt zoo'n migraine, die U ongeschikt maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U het denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen. Gebruik daarvoor nu eens één of twee "AKKERTJES" en dat ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Dan zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust. "AKKERTJES" bevatten een zeer bijzondere samenstelling van geneesmiddelen, bereid volgens recept van Apotheker Dumont en zijn onschadelijk. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle en prompte werking bij allerlei aandoeningen zooals Griep, Kou, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheu- matische pijnen, Lendenpijn, Migraine Vrouwenpijn, Kiespijn en Lusteloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont akker.cachets zijn, zoolang zal de polder verplicht blijven daarin hij te dragen. Voor verlaging zullen evenwel wel termen zijn, doch niet vóór 1938. In 1926 is n.I. een leening aangegaan voor hijzonder onderhoud aan de dijken wegens stormschade. Die leening zal in 1938 afgelost zijn en dan zal de polder uit billijk heidsoverwegingen zeker aanspraak kun nen maken op verlaging in de bijdrage voor Staat A. De heer Boersma achtte het zeer juist om ook namens den polder Waard en Groet een schrijven te richten tot Prov. Sta ten met verzoek om gedeeltelijke ontheffing van Staat A. De heer P. Kislemakcr Sz., zegt dat hij wel eenigszins tevreden is, doch niot vol daan. Spr. meent dat de polder geenszins verplicht is nog iets bij te dragen in de in het jaar 1926 aangegane leening. De hijdra- ge is gebaseerd op het onderhoud en dan hebben wij met. die leening niets te maken. De lieer Kistemaker ondervindt bij de ver gadering echter geen steun. Besloten wordt bij Prov. Staten aan te dringen op een gedeeltelijke ontheffing van Staat A, zoodra daartoe de termen aanwe zig zijn. Ged. Staten zonden nog haar goedkeuring op het aangaan van ecu kasgeldicening tol een bedrag van teil hoogste f 10.000. Onderzoek geloofsbrieven. De geloofsbrieven van de herbenoemde Hoofdingelanden, de hecnen D. Molenaar en J. Breebaart Kz. worden door de heeren R. C. Schenk, N. J. G. Geertzcma en A. Vis onderzocht en in orde bevonden. Voorzitter feliciteert de beide heeren met hun herbenoeming. Rekening 1936. Namens de Commissie, belast geweest met het nazien van de rekening over 1936, brengt de hoer A. Vis verslag uit. Spr. adviseert tot onveranderde vaststelling. Overeenkom stig dit advies wordt besloten. De rekening sluit in ontvangst op f 51-857.68 en in uitgaaf op f 51.980.56, alzoo met een nadeelig saldo van f 122.88. Voorzitter zegt de Commissie dank voor haar werk en den penningmeester en den opzichter voor het gehouden finantieel be heer. Begrooting 1937. De bcgrooting wordt artikelgewijze be handeld en geeft niet veel aanleiding tot een nadere bespreking. Bij den post sloot- werk wordt meegedeeld, dat het in de be doeling licht een gedeelte tocht in den Waardpolder te speten, alsmede aan één kant de wegslooten. Voorzitter brengt nu weer ter sprake de eventueele extra aflossing van de leening aangegaan voor de wegen. De heer R. C. Schenk zegt, dat hij er wel voor gevoelt de poldcrlasten met f 1.te verhoogen, temeer, daar het vrijwel vast staat, dat in 1938 het bedrag toch weer uit het Wegenfonds zal worden ontvangen. We kunnen dan weer met een f 1verlagen. De heer Saai zegt, dat hij niets gevoelt voor lastenverhooging. Hij is een voorstan der van algeheelc wegen verbetering, doch meent, dat dit voor den polder absoluut geen lastenverhooging behoeft mee te brengen. We dienen daar dus ook nu niet mee te beginnen. Misschien is er wel een andere weg te vinden om toch die aflossing te doen. De heer I\. Kistemaker vraagt of het geen aanbeveling verdient eerst onder oogen te zien of de vergadering zich uitspreekt voor een afgeheele wegenverbctering. Want wan- ncpr dit niet het geval mocht zijn, dan be hoeven we ons over die aflossing ook niet zoo bezorgd te maken. De heer p. A. Mclchior acht do finanti- eele toestand van den polder op het oogen- blik zoo weinig overzichtelijk, dat het hem zeer gewenscht voorkomt, geen nieuwe pers pectieven te openen. Voorzitter stelt voor, dat liet Dag. Be stuur machtiging krijgt in den loop van 't jaar naar middelen uit te zien om die aflos sing te doen plaats vinden, waarna dan eventueel nieuwe voorstellen ter tafel zullen kunnen worden gebracht. Overeenkomstig dit voorstel wordt beslo ten. De begrooting wordt vervolgens vastge steld in ontvangst en uitgaaf op f 41312.11. met een omslag van f 17.en f 15.— per H.A. en een post onvoorzien van f 80.43. Het Dag. Bestuur krijgt machtiging tot 't doen van af- en overschrijvingen. De pensioengrondslagen voor de Ambte naren worden op dezelfde bedragen vast gesteld. Het kohier van omslag, alsmede het ko hier voor de wellenhelasting worden vast gesteld. Geldleening ontginning Waardpolder. Overeenkomstig het Bestuursvoorstel wordt besloten tot het aangaan van een 3de geldleening voor de ontginning in den Waardpolder tot een bedrag van 1054.48. De totale kosten van het ontginningswerk in den Waardpolder hebben thans bedragen 6054.48 Van de losrenteleening wordt uitgeloot no. 38, terwijl van de geamortseerde polder- schuld no. 55 wordt afgeschreven. Aanbevelingslijst Heemraad De aanbevelingslijst voor de benoeming van een Heemraad, wegens periodieke af treding van den boei- P. Brugman wordt vervolgens opgemaakt. No. 1. P. Brugman. No. 2. J, Breebaart Kz. No. 3. J. Vethman. Tot Secretaris en Penningmeester wordt vervolgens herbenoemd de heer A. Wiedijk, die de herbenoeming onder dankzegging aanneemt. Instructie dieseldrijver enz. Voor een nieuwen functionnaris wordt een instructie vastgesteld terwijl de bezoldi ging wordt bepaald op flen bedrag van 1000.voor den diescldrijver plus vrij wonen, vuur en licht, vischwater, grasland en tuin en 100.als sluiswachter. De pensioengrondslag wordt vastgesteld op 1400.— Een en ander zal nog nader ter kennis worden gebracht van den Bond van Perso neel in Overheidsdienst. Het Dagelijksch bestuur krijgt machtiging tot het onderhandsch verhuren van polder- eigendommen. Rondvraag. De Saai informeert naar de mogelijkheid om het wegje achter inden Waardpolder, dat nu geëgaliseerd is, in de toekomst ook op het aanvullend wegcnplan te krijgen. Voorzitter antwoordt, dat hij daar reeds eens over gesproken heeft, doch verwacht er niet veel van. De heer D. Molenaar zegt, dat de kanten van de kluft bij Winkel eenige voorziening behoeven. Voorzitter zegt, dat een en an der in orde zal worden gebracht. De lieer K. Kistemaker vraagt of er weer straatklinkers zullen worden uitgebroken. Voorzitter antwoordt, dat het niet in de bedoeling ligt. De heer IC. Kistemaker informeert verder naar het slootwerk in den Waardpolder van den aannemer Krap. Voorzitter zegt, dut Krap had gevraagd om een toeslag, doch dat het Dag. Bestuur daarop afwijzend heeft beschikt. Wel heeft het Bestuur medewerking toegezegd, orndat Krap vast besloten blijkt, het werk tot het einde uit te voeren. Aanvankelijk zat er niet veel voortgang in het werk, doch op het oogenblik gaat het beter zegt Voor zitter. Dc lieer Brugman dankt de vergadering voor het vertrouwen, dat zij in hem stelde, door hem wederom no. 1 op de voordracht te plaatsen. Hierna sluiting. Het. wordt druk op den akker minder tijd voor werk in de koolschuur arbeiders genoeg maar geen geld om ze te betalen noodzaak voor extra- steun minder aanvoer aard appels ongeveer zelfde prij zen roode kool buitengewoon slecht, draait door - gelekool iels minder slecht - toch nog zeer la ge prijzen een groot deel der Deensche witte kool onverkoop baar minimumprijs uien zijn bijna waardeloos groene kool en taaie gele zelfde lage prijzen peen onbevredigend bieten zeer slecht aanvoer boerenkool. Met dc werkzaamheden op den akker is het tot deze week erg tegen ge loopen. Ge zaaid of geplant kon er maar zeer weinig worden gedaan omdat het veel te nat was op het land. Daardoor hadden de bouwers den noodigen tijd, om zich met het schoon houden der kooi, die nog in vrij groote hoe veelheid in de boeten aanwezig is, onledig te houden. Als het droge weer nu nog wat aanhoudt, zal men handen te kort komen, om het noodzakelijk akkerwerk te verrich ten en dan blijft er heel weinig tijd over om de kool schoon te houden. De moeilijk heden, welke uit een en ander voortvloeien zijn in normale tijden al heel makkelijk op te lossen. Arbeiders zijn er immers ge noeg. zoodat het werk wel kan worden ver richt. Dat blijkt ook nu wel. Er zijn nog tal van arbeiders in de werkverschaffing geplaatst en ook dc kleine tuinders zijn daarin werkzaam. De csscntiöelc kwestie, waarom het echter gaat, vormen dc finan ciën. Dc tuinders hebben eenvoudig geen geld om de noodige arbeidskrachten te beta len. Voor insiders ligt dit voor de hand. Zoo slecht als het dezen winter is geweest, is nog nimmer voorgekomen. Het is ons bekend, dat men buiten Langendijk soms meent, dat er overdrijving schuilt in de voorstelling van den hachelijkcn toestand, waarin de tuinders financieel verkeeren als gevolg van de allermiseralielstc prijzen, welke voor de grove tuinbouwproducten worden gemaakt en den veel tc geringen steun, welke aan dc tuinbouw wordt toebe deeld. Van overdrijving is echter geen spra ke. De producten brengen afbraakprijzen op en ook deze week is er een geweest, die het aantal van allerbedroevenste uitkom sten weer met één heeft vermeerderd. Van verschillende zijden hoorden we te recht stemmen opgaan, die wezen op dc noodzakelijkheid een krachtige actie te voe ren voor oen extra steun aan de Langendij ker tuinders. Noodzakelijk en urgent is ze. Moge ze worden aangepakt en slagen. De aanvoer van aardappels was deze week geringer dan in vorige weken. De prijzen veranderden niot veel. Voor Bevelanders werd f 1.702.20 betaald. Blauwe brachten f 1.50—1.70 op. Voor ronde blauwe werd f 2.90—3 betaald. De hoogste prijs, welke voor blauwe eigenheimers werd besteed, was f 2.80. Het meeste werd voor f 2.20—2.60 verkocht. Enkele partijtjes brachten f 2 op. Voor Friso's werd f 1.50 betaald. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste anddie. Lang is door velen de verwachting gekoes terd, dat het er met de roode kool het minst slecht voorstond. We naderen nu de April maand reeds en nog is er geen verbetering voor dit product ingetreden. Integendeel, het is nog slechter geworden. Een deel van liet aangevoerde draaide door, zelfs nog enkele partijtjes eerste soort konden geen kooper vinden. De hoogste noteering was f 2.20. Voor deze prijs zijn slechts een paar partijtjes van het allermooiste en meest ge- wensclue goed verkocht. Overigens bracht de sorteering van 12 Kg. f 1.501.80 op, soms 1 of 2 dubbeltjes meer. Zwaardere werd voor f 1.401.50 verkocht. Afwijkend goed gold, voor zoover het verkocht werd, f 1-40. Aan de Broeker veiling werden 32 spoorwagens en aan die te Noordscharwou- de 85 spoorwagens aangevoerd. Gele kool kwam er ook deze week weer heel wat. Op het laatst der week kwam in dc bestede prijzen een kleine verbetering. Aanvankelijk lagen de prijzen tnsschen f 1.20 en f 1.50. Do hoogste prijs werd dan betaald voor kool beneden 2 Kg.; voor hoven 2 Kg. golden de laagste prijzen. In de tweede helft der week lagen de prijzen tussehen f 1.402 en werd er bij uitzondering zelfs f 2.50 be steed. Deze prijzen, hoewel iets beter, zijn mtus- sehen nog buitengewoon laag. F.r draaide deze week echter aanmerkelijk minder door, zoodat moer kan worden verkocht. De totale aanvoer beliep 70 spoorwagens. Slecht ging het echter met de Deensche witte kool. Daarvan was de aanvoer weer groot: niet minder dan 125 spoorwagens van 10 000 K.G. werden geveild. Veel was ech ter onverkoopbaar en kwam bij de veeboe ren terecht. Wat verkocht werd, bracht f 1 op. een enkele maal 1 of 2 dubbeltjes meer. Taaie gele werd er eiken dag aan de vei ling van den Noordermarktbond verhan deld. Voor de mooiste werd van f 2—2.60 be taald in de eerste helft der week. Later werd er f 1.50—2 voor betaald. Groene kool werd verkocht voor zeer uiteenloopende prijzen, al naar gelang van kwaliteit en grootte, zoodat er partijen tegen de laagste noteering van f 1.20 en andere tegen f 3.«0 werden verhandeld. Zeer slecht ging het met liet artikel uien. Een deel bleef onvprkoclit. E-en par tijtje nep bracht f 1.50 op! Voor drielin gen voorzoovcr ze een kooper vonden, werd 60 cent betaald. Gewone gele uien brachten van 00 cent tot f 1.10 op, een enkel partijtje een of twee dubbeltjes meer. Ook voor grove uien werden ongeveer dezelfde prijzen be steed. Wortelen werden er echter eiken dag aan gevoerd. Kleine brachten 50 a 60 cent op. Voor groote werd 70 cerït tot f 120 be taald. al naar gelang van kwaliteit. Voor enkele uitgezochte partijtjes kon tot fl.50 worden bedongen. Slecht ging het ook met de bieten. De mooie, kleine bieten konden het tot S0 cent h f 1.10 brengen. Grove brachten 5070 ct. op. Voor bocrckool werd f 1.50f 1.70 be steed. D. H. ROODHUYZEN 8. Co. n.v. MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE - CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SUIKER. RUBBER. KOFFIE, CACAO, KATOEN, ALLE GRANEN ENZ. TER BEURZI VAN LONDEN. LIVERPOOL, NEW YORK, CHICAGO. WINNIPEG, ENZ DAM 2a Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Beun NI* Z Telef. 30012 - Telegramadres CARLOS-AMSTERDAM M Feuilleton Annie de Hoog—Nooy 7) Ze pakte haar koffertje uit het bagagenet. Eenige reizigers stapten gehaast de coupé bin nen. Moest ze er nog uit? Dan mocht ze wel voortmaken, de trein stond op het punt om weer te vertrekken. Besluiteloos stond ze een oogenblik daarna op het steeds stillir wordende perron. De trein zette zich stootend en ronkend in beweging. Even keek zij het wegrijdende ge vaarte na alsof net iets, dat haar heel dier baar was, van haar meenam... Toen zocht ze naar den uitgang. IV. Wanneer je jong. vol overmoed. Graag zilf de wereld regeert Leef je in waan en de wrrk'lijkheid komt Als het leven 't je indets leert Dat zijn wensch zoo spoedig in vervulling zou gaan, dat had de oude bankier Beerens niet durven hopen. Het had hem onbegrijpe lijk toegeschenen wat zijn jongen hem, een paar dagen na het onaangename onderhoud, dat ze te zamen hadden, was komen mede- deelen. Zijn vrouw was weggegaan om hem de gelegenheid te geven, zich met zijn vader te verzoenen...? Zijn zoon had hem. toen hij hem zijn inzicht kenbaar maakte, dat dit natuur lijk niets anders dan een handige comedie was. het door haar achtergelaten briefje getoond... Maar hij liep daar niet in en wat de goed gelovigheid van Paul betrof, die zou wel overslaan in begrip, als hij vandaag of mor gen hoorde, dat ze het met den een of ander aangelegd had. De hoofdzaak was, dat hij voorloopig van haar af was en als ze op zou komen dagen, zou hij haar wel aan het ver stand weten te brengen, dat ze al haar rech ten op zijn zoon verspeeld had. Vrijwillige ver lating, kon je nog mooier hebben? Paul had zich weer met hart ei. ziel aan zijn studie gewijd maar toch ontging het zijn vader niet. dat zijn gedachten zich onop houdelijk bezighic.den met de vrouw, die hem, toen hun ellende het hoogtepunt bereikt had, alleen gelaten had. Hij liet geen oogenblik ongebruikt voorbijgaan om zijn jongen dit laatste onder het oog te brengen, in de hoop daar uiteindelijk mee te bereiken, dat hij de ijverige nasporingen naar zijn vrouw zou staken. Hoe meer de tijd verstreek, des te geringer de kans immers werd dat ze terugkwam. Ze had waarschijnlijk een andere bestaansmoge lijkheid gezocht en was het avontuurlijke hu welijk met zijn zoon misschien reeds vergeten. Totdat de een of ander haar zou aanraden daar goede munt uit te slaan... Hij hoopte bijna dat dit zou gebeuren, dan kon zijn zoon eens zien met wat voor een soort vrouw hij te maken had gehad. Misschien zou daarna de goede verstandhouding, die er jaren lang tussehen hen beiden bestaan had, weer terugkeeren. Nu liet die heel wat te wenschen over. De jongen was voor geen enkele toenadering vat baar. Het eenige oogenblik van den dag dat hij hem zag, was aan tafel en dan zei hij zoo goed als geen woord. Nooit had hij hem zoo stil, zoo terugtrokken gekend. Er was in dat jaar veel veranderd. Het was natuurlgk alleen door de misrekening die hij gemaakt had. want het was moeilijk aan te nemen dat hij zóóveel van die vrouw gehouden had. Hij was immers nauwelijks vijf en twintig geweest toen hij die dwaze streek uithaalde 'n student op dien leeftijd werd toch niét serieus verliefd, gek heid! Als hy maar eenmaal afgestudeerd was, zou hij hem er wel met een zoet lijntje toe weten te brengen, dat hg zijn huwelijk liet ontbinden. En dan moest hij maar eens een poosje op reis, wat nieuwe indrukken op doen. Als hij eenmaal een praktijk had, kwam daar niet zoo veel meer van. Hij bereidde reeds een groot promotie-diner voor, want de resultaten van Paul's studie van deze maanden, wezen er op dat de groote dag spoedig in aantocht was. Voor Diny was de tijd niet al te gemakkelijk voorbggegaan. Weliswaar had ze een der eerste dagen reeds een betrekking gevonden, zoodat ze op bescheiden wijze in haar onderhoud kon voorzien, doch de nieuwe omgeving, het haar vreemd geworden boek, het voortdurend ca- moufleeren van de omstandigheden, waarin ze verkeerde, drukte haar zoo terneer, dat haar gezondheid daaronder begon te lgden. Veel hartelijkheid ondervond ze van de menschen, een telegraafbeambte met vrouw en vier kin deren, bij wie ze, door middel van een adver tentie, in huis gekomen was. In haar behoefte om iemand te hebben, bij wit ze haar hart kon uitstorten, had ze juffrouw Dekkers alles uit haar leven verteld en zich getroost en opge lucht gevoeld toen deze haar de verzekering gaf, dat ze, zoo noodig, ook nè. de geboorte van haar kindje, bij haar een veilig tehuis zou hebben. Diny hoopte dan echter allang weer bg Paul terug te zijn. Door tusschenkomst van een harer vroegere collega's, die er voor bekend stond een ..studenten-vriendinnetje" te zijn, kreeg ze haar informaties over hem. Zoo wist ze, dat hy dacht en nacht studeerde en binnenkort zijn doctoraal kon doen. Een dank baar gevoel doorstroomde haar toen ze die laatste mededeeling ontving. Nu restte haar nog maar een korten tijd van alleen-zgn nu had ze bgna de moeilijke taak, die zij zichzelf opgelegd had, volbracht. Wat had ze er niet voor gegeven om te kunnenweten of Paul ook zooveel aan haar dacht. Of hij met evenveel verlangen haar terugkomst verbeidde... Opeens kreeg ze een beklemmend gevoel. Hg verwachtte toch wel, dat ze terug zou ko men? Hg zou toch niet denken, dat ze voor goed... Ze had hem eigenlgk door niets dui- delgk gemaakt, dat het maar voor korten tijd zou zgn, dat ze wegging. Ze had dat met zichzelf uitgemaakt en er geen oogenblik aan gedacht, dat hij haar heengaan wel eens heel anders op zou kunnen vatten. Hoe had ze het op dat kleine briefje ook weer precies geschre ven? Dat ze hem niet langer tot last wou ziji, ...dat kon evengoed beteekenen, dat ze geheel en al uit zijn leven wou verdwijnen. Waarom had ze er ook niet aan toegevoegd, dat ze terug zou komen, als... als... Dat ze daar niet 'eerder aan gedacht had. Ze moest hem schrijven, dadelijk óf morgen naar hem toegaan? Neen, dat laatste niet, dat zou alles misschien bederven. Daar was het de tgd nog niet voor. Maar hem schrgven kon ze wel. zonder ver melding van adres natuurlgk. Dat hij zou we ten, dat ze hier in Den Haag was, bracht hem niet veel verder als hij haar zoeken wou, éls hg dat wou... Niets wees er op, dat hy daar pogingen toe aangewend had. Misschien had hg er ook niet aan gedacht, dat zg haar meisjesnaam weer zou aanne men. Dit had het vinden van een betrekking vergemakkelgkt omdat op haar getuigschrift „Diny Stalker" vermeld stond. Op het kleine atelier, waar ze werkte, zou hij haar immers niet zoeken en uitgaan deed ze niet... Maar al die overwegingen werden overstemd door het steeds meer en meer toenemende angst gevoel, dat Paul niet meer op haar terug komst rekende Dien avond schreef ze hem. Het wac maar een klein briefje van enkele zinnen: Paul, lieveling. Vergeet niet, dat ik terug keer. Ik ben gezond. Als ik kom, jongen, zullen we... met z'n drieën zgn... Daar stond het, dacht ze. Nu zou hij het wetenZe vergat het bi'iefje te ondertee- kenen, dat bedacht ze eerst later. Ze had zich gehaast het te posten, bang dat ze, als ze het langer onder haar bereik hield, iets aan den inhoud zou veranderen. Waarom zou ze het het eigenlijk niét laten weten? Het was immers hun kindje, dat zu verwachtte, van haar en van hem... Waarom had ze het toch, toen ze samen zoo gelukkig waren, voor hem geheim willen houden? Was dat wei goed geweest? Ze was destgds bang, dat het zijn zorgen zou vergrooten, maar hoe zou hg er nü tegenover staan? Zou hg er nu wél vreugde over gevoelen? Z; wist niet of ze er goed of slecht aan gedaan had het hem te schrijven. Ze kon het onbestemde voorgevoel van nade rend onheil maar niet van zich afwenden. Drie dagen daarna schreef ze hem weer. nü met vermelding van haar adres... Na veertien dagen had ze nog geen antwoord. In den uitersten hoek van de kraamzaal, vlak bij het groote raam, waardoor de zon kwistig haar stralen wierp, stond het bed van Diny en aan het voeteneinde daarvan, het kleine bedje, waarin de zuster zoojuist een klein, levend popje gelegd had. Met moede oogen volgde Diny de bewe gingen van de zuster en glimlachend luisterde ze naar de zacht uitgesproken woorden waar mee deze het kindje, héér kindje, in hun midden verwelkomde. „Nou. dat is een aanwinst op de zaal. hoor! Wat ben jij een mooi kind. En wat een oogen..." En toen tot Diny: „Ze mag er zijn hoor moedertje wat een schat van een meid." Diny knikte haar dankbaar toe. Ze kon geen woord uitbrengen. Ze wist, dat als ze wat zou zeggen, ze meteen in tranen uit zou barsten en de dokter had haar nadrukkelgk gezegd, dat ze zich kalm moest houden. Oogen- schgniyk was ze dat ook, maar van binnen was er een opstand in haar losgebroken, een opstand tegenover zichzelf maar ook tegen over Paul... (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 6