DE DRIE MUSKETIERS Binnenland Enorme geldsbesparing voor fabrieken Ups en downs in het tuindersleven Cultures met neonbelichting Paschen Woensdag 24 Maart 1937. Vierde blad DE BETEEKENIS VAN DE NIEU WE 75-ATMOSFEER STOOMKE TELS. Gisteren hield Ir. W. Verwey, te Ede, voor het Kon. Instituut van Ingenieurs, een voor dracht over de T5 atmosfeer-stoomcentrale te Benkum, der N.V. Kon. Ver. Papierfabrieken der fa. Van Gelder en Zonen. Spreker behandelde de vele bedrijfserva ringen, die sinds de inbedrijfneming in 1934 van de hooge-druk turbine en de vier stuks 75 atmosfeer-ketels, ieder 30 ton stoom per .uur ontwikkelend, werden opgedaan. Voor het eerst is hier de voor Holland haast traditioneel geworden grens van 40 atm. overschreden en het spreekt vanzelf, dat zoowel de gebruiker als de leverancier, de fa. Stork, voor vele nieuwe problemen ge steld werden ,die echter alle op bevredigen de wijze werden opgelost. Spr. toonde aan, dat een kolenbe- sparing van 32 bereikt werd, ge zien de continue en hooge belasting der centrale (10.500 kw. en 25 ton droogstroom p. uur), wat jaarlijks 'n enorm bedrag vertegenwoordigt, waaruit de geheele installatie in en kele jaren kan worden afgeschre ven. Zelfs blijft, dank zij den hoo- gen druk, de weg tot nog hoogere besparingen in de toekomst open. Spr. trok een vergelijking tusschen deze Installatie en de groote electriciteitsbedrij- ven in ons land en concludeerde, dat de toe passing van hooge drukken economisch ge rechtvaardigd is voor alle groote en middel- groote centrales. Uit het zeer groote gehoor voor deze voor dracht (230 ingenieurs waren hier verza meld), mag geconcludeerd worden, dat de belangstelling voor de toepassing van hooge- druk-stoom nog steeds groeiende is. Voor de bevordering van dezen tak der techniek is door het in bedrijf nemen dezer installatie, die tot in alle onderdeelen door Nederland- sche fabrieken geleverd is, door de firma Van Gelder een belangrijke stap gedaan. Over het minimumprijzen-systeem blijken 'de meeningen nog steeds zeer verdeeld. Al heeft kort geleden het voorstel van de Lan- gendijker Groentencentrale, om genoemd stelsel te doen afschaffen, o.p de Utrechtsche vergadering der Veilingvereenigingen jam merlijk schipbreuk geleden, daarmee zijn .alle contra's nog niet toegegeven. De Langendijkers hebben gemeend, met afschaffing van de minimumprijzen den ex port te verbeteren en de binnenlandsche markt weer te verlevendigen. In tuinders kringen is men echter algemeen van oor deel, dat verlaging der prijzen de consump tie niet bevordert! Anderzijds, wat den ex port betreft, is het bijna gemeenschappelijk oordeel, dat het lage prijspeil, bijv. voor kool, juist de oorzaak is van hooge buiten- landsche heffingen! Met deze meeningen toont men dus bij de bestaande prijsregeling te willen blijven, doch constateert tevens, dat deze geen be vrediging schenkt. Het probleem van door draaien en degradatie der producten tot vee voeder, is er niet mee opgelost. Langendijk zag voorts gaarne het vergoe dingsprijzenstelsel in zwang. Dit verlangen is echter niet op een pessimistische meening geschetst, doch op de nuchtere feiten zelf. Er is nL nog zoo iets als een beperkt steun bedrag. Met een plotselinge royaliteit, ook al zou deze als spontane hulp stellig te be grijpen zijn, komt men voor de toekomst niet uit. Niettemin moeten de tuinderstroopen, juist wanneer zij op de steenharde feiten a.h.w. te pletter loopen, in het geweer blijven. Een kleine winst kan al moed geven. En zorg vuldig boeken wij het gunstig onthaal, dat het voorstel inzake teeltbeperking (waarover wij onlangs onder het hoofd „Tuinbouw contra Landbouw" schreven) van den Noor- dermarktbond te Noordscharwoude ten deel mocht vallen. Mocht dit voorstel straks ook bij de regeering een gunstige reactie opwek ken, dan zal het gevolg zijn, dat bij even- tueele verdere teeltbeperking de tuinders hiervan geen nadeel zullen ondervinden. De beperking zal dan n.1. alleen toegepast, wor den daar, waai' land- en akkerbouw hoofd zaak zijn en de tuinbouw slechts bijverdien ste. Op die manier zal een concurrentie- tak van den ooft- en groenteboom worden afgesneden, en, naar de oude spreuk, die boom dan rijker vrucht dragen. Brutale roofoverval op tachtigjarigen landbouwer Oude man ernstig mishandeld. Gisterenavond is op den 80-jarigen land bouwer A. Druif, wonende in de buurt schap Heetveld, gemeente Leusden, een brutale roofoverval gepleegd. De man, die zich om ongeveer negen uur ter ruste had begeven, hoorde na een half uur gestommel in den koestal. Na eenige oogenblikken hoorde hij een zwaar voorwerp vallen, dat achteraf een looden gewicht bleek te zijn, dat gebruikt werd om de deur van den stal gesloten te houden. D. schonk aan het geval weinig aandacht en sliep weer in. Toen hij tegen half twaalf wakker werd, zag hij tot zijn ontzetting een forsch gebouwden man voor de in de kamer staande secretaire staan. Nauwelijks had hij beseft wat er gaande was, of de indringer liep op de bedstede toe ,?n gaf D. met een stuk looden kabel oen zestal slagen op het hoofd. Daarna nam hij ijlings de vlucht. Ofschoon de landbou wer behalve een ernstige hoofdwonde ook een neusfractuur had opgeloopen en hem bovendien drie tanden uit den mond waren AVRO-TJitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Het Omroeporkest. 12.30 Gramofoonplaten. I.15 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianorecital. 3.00 Naai-cursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.50 Voor de kinderen. 5.35 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Het AVRO-Strijkorkest m.m.v. solisten. 9.00 Radiotooneel met muziek. 10.00 Paaschwjjding. II.00 Berichten A.N.P. geslagen, stond hij onmiddellijk op, greep een sabel, die aan den muur hing, en zette den vluchteling na. Hij moest evenwel spoedig onverrichter zake terugkeeren. Een knecht en een diensbode, die bij den landbouwer inwonen, waren inmiddels wak ker geworden en waarschuwden onmiddel lijk omwonenden en de marechaussee te. Leusden. Tot dusverre is het nog niet gelukt, den dader aan te houden. Uit de boerderij wordt niets vermist. Het parket uit Utrecht arri veerde gisterenochtend vroeg om een on derzoek in te stellen. DE VLEESCHCONSERVENFABRIEK TE IJMUIDEN. Verzoek om surseance van beta ling afgewezen. De civiele kamer der arrondissements rechtbank te Haarlem heeft gisteren het verzoek tot surseance van betaling afgewe zen, dat ingediend was door den heer H. A. de Bruijn, directeur der Vleeschconservenfa- briek te IJmuiden, welke destijds gehakt in blik leverde aan het departement van so ciale zaken. Over een eventueel faillissement is nog geen beslissing genomen. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 Gezongen H. Mis. 10.00 Gramofoonplaten. 30.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.00 Gramofoonplaten. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 2.55 Gramofoonplaten. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonplaten. 3.454.45 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 NCRV-orkesL 7.00 Berichten. 7.15 Journ. weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Wijdingsavond m.m.v. spreker. Gemengde Zangver. „Spangens Koor" en orgeL 10.15 Berichten A.N.P. 10.2011.30 GramofoonpL Hierna: Schrift lezing. Gunstige resultaten. Wat de kweek van onze cultuurgewassen betreft, is men er door allerlei hulpmidde len welhaast in geslaagd, den gewassen in den winter een zomer-atmosfeer te berei den! aldus leidde ir. Riemens, rijkstuin- bouwconsulent te Den Haag, zijn Maandag gehouden voordracht over den „invloed van neonbelichting op onze cultuurgewassen in. Eén factor had men echter tot nu toe niet in de hand, vervolgde spr., n.1. de kwestie van het licht. En toch is het licht één van de hoofdfac toren, die groei bloei en afrijpen J»eer be- heerschen, dan men wel vermoedt. u)e wei nige zon van dezen winter is er bijvoorbeeld oorzaak van geworden, dat de cultures on der glas zooveel later zijn dan anders, hoe wel men toch alle andere factoren volko men in de hand had. Sedert de gloeilamp haar intrede in de wereld heeft gedaan, zijn de proeven met kunstmatige belichting begonnen. Wat had echter dit soort belichting tot gevolg?De warme straling van de gloeidraad, die een temperatuur heeft van 3000 gr. C. ver oorzaakte een vervorming van het gewas- type. Betere resultaten bereikt, men met de ne- onbuis, die zoogenaamd koud licht geeft en daarbij het voordeel heeft, dat men profijt kon trekken van een enkele kleur; de gloei lamp geeft een continu-spectrum. De belichting moet in de eerste plaats rendabel zijn. Met dezen eisch heeft spr. dan ook rekening gehouden, toen hij aan het experimenteeren ging. Hij is tot de conclusie gekomen, dat men voor een ren dabele belichting, deze gedurende 3 a 6 weken dient toe te passen. De kosten zul len, voor een belichtings-oppervlak van 20 M2 per nacht 12 cent bedragen, gege ven een prijsbasis van 2 ct. p. kilowattuur Een bekwaam vakman kan, volgens spre ker, met neonbelichting voor verschillende cultures tot successen komen. Welke cul tures dit zijn, moet nog worden uitgemaakt Een factor blijft het economisch inzicht van den kweeker, die het belichte oppervlak zoo goed mogelijk moet benutten. De dagbladpers door Mussert belasterd Ontstemming in den Nederland- schen Journalistenkring. In de jongste vergadering van het bestuur van den Nederlandschen journalistenkring is het feit ter sprake gekomen, dat ir. A. A. Mussert, algemeen leider van de N.S.R. in een door hem onderteekend voorwoord bij een brochure, door die partij in een zeer groote oplaag in ons land verspreid, op nieuw de Nederlandschen dagbladpers op de grofste wijze heeft belasterd. Zoo werd naar aanleiding van de versla gen, in de pers opgenomen van een rede, door graaf de Marchant et d' Ansembourg in de Eerste Kamer der StatenGeneraal gehouden, door den heer Mussert voor noemd geschreven, dat „de geheele huis knechtenpers, beheerscht door den regee- ringpersdienst, de politieke partijen en de grootendeels Joodsche adverteerders" de uiteenzetting van het genoemde Eerste Ka merlid „verduisterden", „of een volstrekt kromme voorstelling daarvan gaf omdat haar opgelegd is de waarheid te verber gen". Naar aanleiding hiervan vernam het kringbestuur met genoegen, dat een colle ga, lid van de N.S.B. en die zelf het ver slag voor enkele van de belangrijkste bla den had gemaakt, zich bereid heeft ver klaard. den heer Mussert op den onjuist heid zijner beweringen te wijzen. Het kringbestuur, op grond van zijn er varing, eenstemmig van oordeel, dat de even grievende als onware uitlatingen van den heer Mussert voornoemd over de dag bladpers zijn toe te schrijven aan waanvoor stellingen, waartegen redelijke argumenta tie niet kan baten, wil daartegen niet op nieuw protesteeren, doch stelt er prijs op uit !e. sP.reken, dat voor alle geciteerde epialificaties en insinuaties van den heer Mussert zelfs een schijn van grond ont breekt, t Paaschfeest komt lang de aarde gegaan, Langs de ontwakende, feest'lijke landen, t Daalt uit de luchten langs stralender baan, Nu breekt natuur weer haar knellende banden. 't Kiemt en het spruit uit den donkeren grond, Zoekend het licht, dat opnieuw ons gegeven 't Leven weer wekt tot een stralender leven, Dat in zijn Schepper zijn oorsprong her vond! 't Paaschfeest komt door de wereld gegaan Ook in den tijd van het wank'lend ver trouwen, Nu alle volk'ren vereenzaamd staan, En hun geluk in de schaduwen bouwen! Hoog boven alles wenkt immer het licht, Ook boven 't geen in zichzelve verloren Slechts van de macht van de wereld wil hoor en, En op zichzelve het oog houdt gericht! 't Paaschfeest komt door ons denken gegaan, Juist in de dagen van zon en van kleuren, Immer weer zien we zijn zegening aan, 't Rijke besef van dit schoone gebeuren. Daar is zooveel, wat ons kracht geeft en hoop Wat voor geen tijdelijke moeiten doet vreezen, Weer is het licht aan de kimmen verrezen, Dat ons omvat in zijn eeuwigen loop! Paaschfeest, komt door ons leven gegaan, Laat ons niet weif'len of zoeken of vragen. Leidt onzen geest langs Uw lichtende padn, Leert ons de moeiten van t leven te dragen! Steeds komt Uw zon na den donkeren nacht, Steeds komt Uw grootheid het graf zelfs te boven, Daar is geen duistere, wereldsche macht. Die ooit Uw licht in de harten kan dooven! KROES Paschen 1937. (Nadruk verboden.) Belecdiging van den Duitschen Rijkskanselier Een maand gevangenisstraf ge- ëischt. Wegens beleediging van het hoofd van een bevriende staat in casu het Duitsche Rijk stond voor de Haagsche rechtbank terecht de 47-jarige Amsterdamsche bootwerker L. Th. B. Verdachte had in een heeren-modezaak aan de Boekhorststraat te Den Haag tegen de winkelier een uitgeweken Duitscher gezegd: „Het zijn alle drie boeven." Dit sloeg op de drie voornaamste bestuurders van de Duitsche republiek, die bovendien door verdachte nog met andere qualificaties betiteld waren, welke zich evenwel minder voor publicatie leenen. Het was een ongelukkig toeval geweest, dat deze particuliere ontboezemingen door een passecrcnde agent in burger gehoord werden en een proces-verbaal was het on vermijdelijk gevolg. Voor de rechtbank verklaarde verdachte dien avond dronken te zijn geweest, anders had hij dat niet gezegd, want. hij deed heele- maal niet aan politiek. Als hij nuchter was geweest, had hij ook den agent wel herkend. Het gebeurde had hem ontzettend gespe ten. De Officier van justitie Mr. P. R. Blok, vond de dronkenschap, zoo die er was ge weest, geen excuus. Verdachte had al een heele lijst veroordee lingen achter den rug. Spr. eischte een maand gevangenisstraf. Uitspraak 6 April. Dc woning van den Commissaris der Koningin te Haarlem De tegenwoordige ambtswoning blijft beschikbaar. De vorige week heeft de Tweede Kamer, zooals men zich herinneren zal, het voorstel om een ambtswoning van den Commissaris der Koningin te Haarlem te koopen voor f (50.000.en f23.500.ter beschikking te stellen voor de verbouwing, op voorstel van den heer Van der Bilt mét algemcene stem men van de hand gewezen. Naar aanleiding daarvan hebben wij geïnformeerd, wat nu zal worden gedaan. Wij vernamen dat het huis aan de Nieuwe Gracht, waarin de Com missaris der Koningin woont, het eigendom is van Provinciale Staten, die daarvoor een huur ontvangen van f 4000.— per jaar. In 1932 hebben Gedeputeerde Staten de regee ring meegedeeld, dat zij dit huis noodig had den voor andere doeleinden en dat de regee ring dus te gelegener tijd moest omzien naar een andere ambtswoning voor den Commis saris der Koningin. Sedert dien hebben de plannen van Ge deputeerde Staten zich gewijzigd en hebben zij het gebouw aan de Nieuwe Gracht niet meer noodig voor hun plannen. Vermoedelijk zal. nu de Kamer de voor stellen omtrent een andere ambtswoning van den Commissaris der Koningin heeft verwor pen, de regeering geen moeite meer doen een nieuw plan te maken, daar de tegenwoor dige ambtswoning beschikbaar blijft. Legervliegtuig bij Harskamp neergestort Twee officieren licht gewond. Gisterenochtend om elf uur is het leger vliegtuig D 597, komende van Soesterherg, bij het landen op het vliegterrein nabij Hars kamp in een dennenbosch terecht gekomen en totaal versplinterd. De inzittenden, de officieren Goedjes en Schepers, werden uit het toestel geslingerd, doch bekwamen slechts lichte verwondin gen. Nadat dokter Beumer uit Otterloo den ge wonden de eerste geneeskundige hulp had verleend, werden zij naar een ziekenhuis in Utrecht vervoerd. 7L ONDER ZEIL. 72. DE TORENS VAN LONDEN. „Zoo nu zijn we in Engeland, mijn waarde Planchet! Nu komt het er alleen nog op aan Londen te bereiken!" Maar het Engelsche postwezen was voor treffelijk in orde. Beiden kregen dadelijk frissche paarden. Een postillon reed vooruit en na vier uren rijden kwamen de torens van Londen uit den nevel te voorschijn. d'Artagnan zwaaide met zijn hoed en de postillon blies vroolijk op zijn hoorn. d'Ar tagnan was weliswaar nog nooit in Enge land geweest, hij verstond ook geen woord - Engelsch, maar hij schreef eenvoudig den naam Buckingham op een stukje papier en ieder, die het woord las, kon hem den weg naar het paleis van den hertog wijzen. De havenmeester ontving nu een zeer nauwkeurig signalement van den Graaf de Wardes en zijn bediende. „Dat is mooi", zeide deze en wreef zich van louter plezier in de handen. „Dat jongmensch moet hier maar eens in de buurt komen. Hij zal onder verzekerd ge leide naar Parijs worden gebracht." Met de beste wenschen voor de reis nam hij afscheid van d'Artagnan, die zich zoo snel mogelijk naar het schip begaf. Reeds van verre zwaaide hij met zijn papieren en riep den schipper toe: „Alles in orde! De andere reiziger heeft voor vandaag van zijn reis afgezien! Hijsch de zeilen!" Gedurende de overvaart profiteerden on ze beide vrienden met volle teugen van den slaap en de gezonde zeelucht.

Schager Courant | 1937 | | pagina 11