Mussert te Schagen presentiegeld wordt bepaald op f 4, de .ver gooding voor consumptie op f 2. B. cn W. stellen voor, de subsidieregeling ,voor afdeelingen van gezondheids- en vacan- tiekolonies als volgt te regelen: Tot wederopzeggens een subsidie toe te ikennen aan: a. De afdd. ,,'t Zand", „Oudesluis" en „Zuid-Zijpe" van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies; b. De afd. „Zijpe" van de Vereeniging Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem; en wel overeenkomstig de volgende be palingen: 1. het subsidie zal bedragen 50 der verpleegkosten, doch niet meer dan een be drag, berekend naar 25 cent per kind per verpleegdag in de zomermaanden en 50 ct. per kind per verpleegdag in de winter maanden tot een-maximum-bedrag van f50 per afdeeling; 2. B. en W. zijn bevoegd, met handha ving van het maximum ufl te keeren be drag van f200, de grootte van het aan elke vereeniging (afdeeling) afzonderlijk toe te kennen subsidie te wijzigen, indien daaraan naar hun oordeel behoefte bestaat in ver hand met het aantal uitzendingen en met den financieelen toestand der vereeniging. Aldus wordt besloten. Ged. Staten willen, dat de vergoeding voor rijwielonderhoud van de wijkverpleegsters bepaald wordt op f30 per jaar. De heer Jansma zegt, dat de rijksregeling 135 is, de heer Veltman wijst op de verhoo ging van de kosten en op de uitgestrektheid van de gemeente. Bij stemming wordt besloten de vergoe ding op f40 te handhaven. Hierna wordt gepauzeerd. Na heropening van de vergadering komt aan de orde een voorstel van B. en W. om den Agent der Arbeidsbemiddeling te Scha- •gerbrug, ingaande 1 Januari 1937 een tijde lijke vergoeding van f 100 per jaar toe te kennen voor het stempelen van werkloozen- kaarten, en het, in verband daarmede, be schikbaar stellen van een verwarmd lokaal. De heer Veltman vindt die vergoeding te lang. De Voorzitter wijst erop, dat het afstem pelen ook ter secretarie zou kunnen gebeu ren en dan kost het de gemeente niets Waar de agent die werkzaamheden wil behouden, kunnen B. en W. niet verder gaan dan hun voorstel. Als men hooger ging, zouden B. en W. wel eens overgaan deze werkzaamheden af te nemen. De heer Veltman oordeelt dat wat de Voor zitter nu naar voren brengt, een geheel an dere kwestie is. Men behoeft geen sentiment jegens den agent te betoonen. De heer Doorn kan ook niet accoord gaan met de redeneering van den Voorzitter, dat is de stok achter de deur zetten. De Voorzitter«beaamt dat op zich zelf be schouwd, de vergoeding niet hoog is, maar men moet het in verband beschouwen. De heer Doedens merkt op, dat het een ïckort koming van de gemeente geweest is, dat de agent voorheen geen vergoeding voor die werkzaamheden ontvangen heeft. Uit de bespreking blijkt, dat B. en W. het voornemen hebben om met een voorstel te komen den Agent ook voor 1936 een vergoe ding te geven. De heer Doorn stelt voor de vergoeding op f 200 te bepalen. Dit wordt verworpen met 7—4 stemmen, voor stemden Mevr. Vriesman en de heeren Blom, Doorn en Veltman. Hot voorstel van B. en W. wordt aange nomen. B. en W. stellen voor aan de V.V.V. te Betten een subsidie van f 25 per jaar toe te kennen en aan de Federatie van V.V.V.'s in Noordholland boven het Noordzeekanaal een subsidie van f 10.per jaar. Goedgevonden. 'Afwijzend wordt beschikt op het verzoek Tan liet Hoofdbestuur der N.H. Vereeniging „Het Witte Kruis" -om subsidie. Post ge wijze behandeling. De inkomsten. Hierna wordt overgegaan tot postgewijze behandeling der begrooting. Bij de post: Leges van bouwvergunnin gen brengt de heer Doedens de kwestie van de Adviescommissie voor bouwwerken ter sprake. Door aansluiting bij die commissie zijn de leges van bouwvergunningen ver hoogd. De Voorzitter noemt als bezwaar, dat de leges-verordening dan gewijzigd zou moeten worden. Do heer Doedens zegt toe dat hij tz.t. mot een voorstel daartoe zal komen. De heer Doorn vraagt of 200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting maar weer moet blijven. Had mien nu niet een andere regeling kunnen vinden, om de menschen te toonen, dat men een anderen kant wil gaan? De Voorzitter: Ja, zonder dat bedrag is de begrooting niet sluitend te krijgen. Als de personeele belasting werd verlaagd, zou men ook de forensenbelasting moeten verla gen. Zoo zijn de voorschriften. De heer Doorn noemt dat een vage mede- deeling. Men had de uitgaven toch wel wat kunnen drukken. Maar spr. zal daar straks wel op terug komen. Da uitgaven. De Keer Doorn wil Ged. Staten vragen de Jaarwedde van den Burgemeester met 10 pet. te verlagen. De Voorzitter: Goed, Ik stel voor 50 pet. We gaan verder. De heer Doorn: Nee, nee, maar zoo gaat hot. (We hooren meerdere stemmen waaruit blijkt, dat men de wijze waarop de Voorzit ter deze opmerking van den heer Doorn beantwoordt, niet de juiste acht De heer Doorn wijst er dan verder op dat met een verlaging van 10 pet. de jaar wedde nog voldoende is. Het werk van den burgemeester vraagt niet de goheele per soon. De heer Dignum !s dit laatste niet met den hoer Doorn eens. De heer Bruin merkt op dat een verzoek om verlaging van de jaarwedden van burge meester, secretaris en ontvanger, gezien de ondervinding toch niets geeft. De heer Van der Sluijs komt tegen de bewering van den heer Doorn op als zou het. ambt niet den geheelen persoon vorde ren. Spr. roemt de ijver van den burgemees ter en wijst voorts op de 10 pet. korting pen sioenbijdrage. De heer Doorn doet geen voorstel, de post wordt aangenomen* De dienstreisjes. De heer Doorn wil de dienstreisjes van Burgemeester en van Burgemeester en Wet houders door de plaatselijke autoverhuur ders zien uitgevoerd. De Voorzitter noemt in verband met de bespreking in de vorige vergadering de reis- en verblijfkoston vanaf 1931 tot en met 1936, en eveneens de uitgegeven auto huur. Uit deze cijfers blijkt dat de kosten autohuur over 1936 beduidend lager zijn geweest dan voorgaande jaren. Maar spr. kan met het idee-Doorn om het vervoer aan de .garagehouders op te dragen, mee gaan. Spr. wijst op de verhooging van kos ten aan banden enz. De heer Dignum zegt dat we hier zitten voor de gemeenschap, en wij mogen dus niet enkele ingezetenen bevoordeelen, ten nadeele van de gemeenschap. De heer Blom onderschrijft deze meening. De heer Doorn: Wel ja, ga maar door de menschen uit te mergelen en ze niet eens wat toe te schuiven. De Voorzitter vraagt of de raad die uit drukking „uitmergelen" aanvaardt. De heer Jansma: Het gaat wel wat ver. De heer Doorn: Heelemaal niet, maar U als ambtenaar weet er niet van; voor U liggen de centen klaar. U heeft er. nooit naar moeten zoeken. De heer Jansma vraagt of de Voorzitter genegen is voor de gemeente te blijven rij den. De Voorzitter zal dit overwegen. Tenslotte blijft de post gehandhaafd. De post kosten van vergaderingen zijn, naar het oordeel van Ged. Staten, te verla gen, door geen ververschingen aan te bie den bij vergaderingen, waarvoor presentie geld wordt gegeven. Dus geen sigaren. De post blijft gehandhaafd. De heer Veltman informeert naar het rap port van de schoolartsen. Is nog niet ont vangen. Adviescommissie voor bouwont werpen. Den Keer Bruin heeft het gefrappeerd en ontstemd dat deze post nog is gehandhaafd door B. en W. Spr. herinnert aan de treurige ervaring die het polderbestuur t.a.v. zijn bouwplannen heeft gehad. Hoe het bouw plan 2 x naar de Adviescommissie is gezon den en toen een rapport inkwam, meer dan schandelijk jegens den opzichter van den polder. Door B. en W. Is toen aangeraden met den opzichter naar de Adviescommissie te gaan. Het Bestuur is er met den opzichter heen gegaan en het was de heer Wieger Bruin die antwoordde dat geen advies kon worden gegeven, er werd alleen advies verstrekt aan besturen. Later heeft dezelfde mijnheer nog gezegd, dat met alle waardeering voor den opzichter, maar die persoon was niet in staat om een dergelijk bouwplan te ontwer pen. Spr. stelt dan ook voor den post te schrappen. De heer Dignum oordeelt ook dat de on dervinding van die commissie zoodanig is, dat de post z.i. niet gehandhaafd kan wor den. Vroeger is er altijd in medegewerkt, na aansluiting bij de Adviescommissie heb ben we altijd strubbeling gehad. De Voorzitter meent, dat deze quacstie niet beoordeeld kan worden naar het go- val dat zich met, den polder heeft voorge daan. Spr. erkent, dat de Commissie niet tactisch is opgetreden, doch voor het uiter lijk aanzien is aansluiting bij de Adviescom missie gewenscht. Als de gemeente afscheidt van de Adviescommissie, dan pleegt do raad contractbreuk, want 3 maanden tevoren moet het contract worden opgezegd. Spr. raadt aan, niet te hard van stapel te loopen en herinnert aan de plannen van Ged. Staten om te komen tot gemeenschap pelijk bouw- en woningtoezicht. De heer Bruin vraagt, of de wethouders ook bekend waren met de bepaling van de driomaandclijkschc opzegging. En waar dat wel het geval is, zegt spr., dat het hem te gen valt, dat de wethouders dan geen sein tje hebben gegevon, want zij wisten vol doende, wat we met de Adviescommissie hebben meegemaakt. De heer Doedens ontkent dat het hier maar een geval betreft. Het werkt stagneerend en spr. bejammert het, dat een bouwwerk van 14 15 duizend uit de gemeente is geble ven, alleen door de schuld van do Advies commissie. Van harte stemt spr. dan ook met de woorden van den heer Bruin in. De Voorzitter ontkent dat de Adviescom missie stagneerend heeft gewerkt, neen, op bouwend. liet is absurd te zeggen, dat door de beslissing van de Adviescommissie dat bouwwerk uit de gemeente is gebleven. Men had het plan in B. en W. moeten bren gen cn de verantwoordelijkheid berust hier dan ook ten volle bij liet polderbestuur. De heer Veltman wil, gezien wat te Ou desluis is tot stand gekomen, den post handhaven. De heer Jansma wil ook den post hand haven, maar dan moet getracht worden een andere Adviescommissie te krijgen. Want dat er architecten die eigen werk doen, in zitten, is onjuist. Nog meerdere gevallen worden genoemd, waaruit blijkt de eigenaardige handelwijze van de Adviescommissie. In stemming gebracht wordt met 7 te gen 4 stemmen besloten de post te hand haven Tegen stemden de hcoren Dignum, Bruin, Doedens en Bos. De heer Doom stemde voor en dit feit ontlokt den heer Dignum de woorden „nou breekt mijn klomp" De hegr Doorn motiveert zijn stem, door te zeggen dat hij het met de heer Jansma eens is. Voor een vingerwijzing zijn de aan nemers zeker ontvankelijk, maar hot moet zoo zijn als met de huidige adviescommissie De lieer Veltman wil jaarlijks een post van f 25.- uitrekken voor het planten van hoornen in onze gemeente. De voorzitter deelt mee, dat B. en W. in principe met het idée-Veltman instemmen. Ze zullen zich eens wenden tot de sierteelt centrale. De heer Doedens wijst er op dat de hoo rnen te 't Zand geplant zijn door de bewo ners van 't Zand. Spr. zou deze zaak lie ver aan het particuliere initiatief willen overlaten. De heer Jansma merkt op dat de hoornen geplant zouden moeten worden op terrein van den polder en daarom verdient het misschien aanbeveling om het polderbestuur te vragen tot beplanting over te gaan cn dan de gemeente te doen subsidieeren. De voorzitter zegt onderzoek toe cn dc post wordt alvast met f 25.- verhoocd. De heer Veltman wijst op de moeilijkheid, vooral te Oudesluis, om de vuilnis te ber gen en spr. vraagt eerst te trachten een oplossing te zoeken^ De voorzitter wijst er op de moeilijkheden middelen voor verbetering te vinden. Zou met steun van de gemeente, door de parti culieren niet iets gedaan kunnen worden. De heer Bruin adviseert over deze zaak eens met het polderbestuur te gaan spre ken. Het polderbestuur wil ook graag een oplossing. Zal geschieden. Op de desbetreffende vraag van den heer Doedens deelt de voorzitter mede dat De fensie nog niet geantwoord heeft op de vraag over den toegangsweg naar St. Maartenszee. De heer Jansma wijst op de schrale ver strekking van leermiddelen en schoolbehoef- ten. Van zijn kinderen hoort hij wel hoe zij geen schrijft kunnen bekomen en ook geen nieuwe pen. Het wordt werkelijk heel erg. De voorzitter wijst er op dat van hooger- hand is voorgeschreven de post te verlagen Dc post was aanvankelijk geraamd op f 1250.- en nu gebracht op f 1000.- Per leer ling mogen de kosten f 2 bedragen. De heer Jansma oordeelt dat dan de post maar moet worden overschreden. De heer Veltman wijst op de stijging der papierprijzen. De post blijft gehandhaafd. De kosten van verwarming van de school te Schagerbrug zullen nader onder het oog worden gezien, want de heer Doe dens wees op het verschil ervan bij andere scholen vergeleken. De heer Veltman vraagt te willen be zien of centrale verwarming van de school te Oudesluis mogelijk is. De heer Vriesman wil melk aan de school kinderen verstrekt zien. De Voorzitter betoogt dat de kosten daar aan verbonden een beletsel vormen. Aan de verstrekking zijn ook moeilijkheden ver bonden. De heer Doedens licht toe, dat hij aanvan kelijk ook dezelfde moeilijkheden als de Voorzitter voorzag, maar aan de bijzondere school te 't Zand gaat het uitstekend. Het loopt daar prachtig en de kosten vallen mee. Laat Mevr. Vriesman zich voor die zaak tot dc Oudercommissie wenden. De burgerij moet er zelf voor zorgen. De heer Jansma doet mededeeling over de te Petten bestaande regeling. Het particu lier initiatief moet deze zaak ter hand ne men. De heer Nannis wijst er op, dat dè verstrek king moet dienen om ondervoeding te voor komen en niet alleen de kinderen móet betreffen, die 'smiddags overblijven. Laat in dit opzicht, naast het particulier initaitief, de gemeente helpen. De heer Veltman ziet in den post steun aan behoeftige veehouders en land- en tuin bouwers een bevoorrechting van de ecne De wederopstanding van ons volk. Onder zeer groote belangstelling hield de Nationaal-socialistisc'he beweging in Neder land gisteravond in de grooe garage van den heer C. Boontjes een openbare bijoen- komst. met als spreker de algemeene leider de heer Ir. A. A. Musscrt. Namens de N.S.B. opende de kringleider do heer W. F. J. van Erp met een kort woord, waarna de heer Ir. Mussert op het po dium verscheen cn zou spreken over „de we deropstanding van ons volk. Spr. deed uit komen, hoe ons volk dc laatste tientallen ja ren stap voor stap achteruit was gegaan, ja we bezig zijn met elkaar onder te gaan. Een ieder die zijn oogen open zet, moet dat klaar en duidelijk zien. Maar, wij Nat. Soc. ge- looven niet dat ons volk ten onder behoeft te gaan, wij hebben vertrouwen in de nieu we toekomst. Maar wij moeten er ook diep van doordrongen zijn, dat ons werken, ons kunnen, ons vermogen beperkt is. Spr. wijst er op hoe men reeds lang geleden in Azië voorspelde, dat de ondergang van het Avond land (Europa) aanstaande was, dat geel en bruin en zwart Europa zouden overweldigen. En da men zoo over ons sprak, hebben wij verdiend, in verband met den broedermoord in het tijdvak van 19141918, dc oorlog van blank tegen blank. Wel is Nederland bui ten dien strijd gebleven, maar dit is niet ten nutte van ons volk gekomen. Immers wij zien in ons land een zedelijke en moreelc neergang. Wij willen voor ons eigen land iets doen, omdat wij het voor die andere millioenen in Europa niet kunnen. Want het is een van de oplichtingen van het Marxisme geweest, dat zij zeiden: „wij zullen de menschheid redden". Wij N.S. zeggen, wij kunnen geen menschheid redden, doch willen iets zijn voor ons volk, In de hoop dat bij andere volken hetzelfde proces der loutering zal ontstaan, en dan een nieuw Europa zal wor- den verkregen. Wij moeten zorgen voor de eer van ons ras, dc eer van ons volk. Want wij hebben een geschiedenis, een geschiede nis waarin wel is wnnr zwarte bladzijden voorkomen, doch ook met vele roemrijke bladzijden. Wij moeten strijden voor de eer van ons volk, doch ook voor de eer van de enkeling, die moet weer worden een lier, blijmoedig man. Wij hebben tc zorgen dat velen weer een bestaan krijgen, dat zij zich weer vrij zul len gevoelen. Spr. zet uitvoerig uiteen wat de N. S. onder een vrij volk verstaan en zegt dat alleen hij vrij is, die zich gebonden weet door hooge wetten van zeden en mo raal. Wij N. S. willen zijn een hoogstaand ras. Daartoe moet dc arbeidende menscli zijn eer erughenben, zijn plaats, zijn rech ten herkrijgen en het is dan ook noodic de menschen voor enkele dingen de oogen te openen. Waarom ondervindt de N.S.B. zoo'n tegen stand? Omdat zij de oogen van de men schen opent, want er zijn maar weinige dingen, die de menschen mogen weten. Het bedrog dat wij steeds weer om ons heen zien. moet ons klaar voor oogen staan om dan Strijd voor het N. S. te voeren; wij moe ten zien de morcele rfeergang, het onrecht, de onderlinge strijd, de haat, de dofheid cn de onverschilligheid die bij velen is ont staan. Dat alles is langzaam gogroeld, het is ons dc laatste 150 laar gebracht door het staatsbestel waaronder wij leefden, door de liberaal-democratische staat, gegrondvest op de beginselen der Fransche revolutie Spr DEN HELDER groep boven de andere, en wel t.a.v. de kleine middenstanders. Uit de begrooting blijkt niet dat de middenstanders gesteund worden. De Voorzitter wijst op het middenstands- borgstellingsfonds. De heer Veltman meent, dat dit niets zegt, met het drijvende houden van de zaak, het betalen van rente en aflossing, vult men zijn buik niet. Het is in ieder geval anders dan met de verleende steun aan behoeftige vee houders en land- en tuinbouwers. De Voorzitter acht het toch gevaarlijk om den post, die spr.'s sympathie niet ge heel heeft, nog uit te breiden. Spr. wijst er hier ook op dat steeds weer wordt ge tracht diverse posten te verhoogen en van verlaging van posten, zooals door den heer Doorn in uitzicht werd gesteld, heeft Spr. nog niets gehoord. De heer Doedens heeft vorig jaar hetzelf de betoogd als de heer Veltman nu doet, en toen werd te kennen gegeven dat het niet mocht. Als het middenstandsborgstellings- fonds niet wordt gereorganiseerd, beteekent dat fonds voor de middenstanders van Zijpe niets. Spr. ondersteunt het idee van den heer Veltman. De voorzitter wijst op de commissie voor bijzondere nooden. De heer Jansma wil voor de middenstan ders juist vooral de steun via de Commissie van bijzondere nooden, opdat de menschen niet verwezen worden naar Armbestuur of werkverschaffing. De heer Van der Sluijs deelt mede, dat het B. A. meerdere malen steun aan kleine middenstanders heeft verleend. Het advies van de Plaatselijke Middenstanders wordt voor die gevallen gaarne ingewacht. Nog worden enkele inlichtingen gevraagd en daarna wordt dc begrooting voorloopig vastgesteld. De heer Doorn zegt zich de moeite tc hebben bespaard om voorstellen tot verla ging van posten.te doen. Als men niet maar steeds houdt aan bedragen die vorig jaar zijn betaald, zal men nooit tot belasting verlaging komen. In een gewone huishou ding moet men ook rekening houden met verminderde inkomsten en moet men aan passen. De Voorzitter antwoordt dat op verschil lende .posten reeds is bezuinigd. Nog wordt vastgesteld een verordening op de heffing van 75 opcenten op de ge- meentcfondsbelasting en daarna volgt, daar de rondvraag niets oplevert, sluiting. herinnert aan de leuze vrijheid, gelijkheid en broederschap, 'n vrijheid zooals we iede ren dag meemaken, een gelijkheid die een leugen was, terwijl spr. over broederschap heelemaal niet wil spreken. Het kapitalisme kwam, de liberaal-kapita" listischc staat, daarna het Marxisme met de leer dat het kapitaal in handen moest van de gemeenschap, doch waarbij dan het ge- heele volk dienaar zou zijn van dat staats- kapitalisme. Spr. schetst uitvoerig hoe er een kloof kwam tusschen kapitalisme cn marxisme, hoe we kregen de aanbidding van het goud, de vernietiging van producten cn vee, en hoe er voor de jeugd geen toekomst meer is. Dc oer der natie bestaat niet meer en de eer der kork wordt verdoezeld. Wij zijn bezig te gaan naar slavernij; de boer is geen vrij man meer op eigen erf; de arbeider heeft als tweede haas dc organisatie die hem zijn geld afneemt en de middenstander hoeft in 't geheel niets meer te zeggen. En dit alles speelt zich af in alle demo cratische landen. Doch ziet, plotseling laait op het geloof, dat die slavernij, die onder gang niet noodig is, zoo men maar de God delijke ordening herstelt. Wij N. S., geloo- ven, dat wij staan voor een nieuw tijdvak. En waar men alle vuil en gemeenheid naar de hoofden der N. S. werpt, oordeelt spr. dat dit gebeurt, omdat het goede dingen zijn die de Nat. Soc. willen. Juist omdat, bet goed is. doet men alles om 't te vernietigen. En spreker wijst vooral op het gedraai dat bij alles merkbaar is. Wanneer men ronduit rei: zoolang wij de macht hebben, zoolang zullen wij jullie bijv. beletten bij de a.s. ver kiezingen voor de microfoon te spreken, spr. zou dat respëctecren en zeggen: goed, ook onze tijd zal wel eens komen! Doch dat ge draai veracht spr. tot in 't diepst van zijn hart, In afwijking van het internationaal so cialisme is het nationaal-socialisme te ver wezenlijken. Wij voelen nationaal. Wij voe len voor ons volk. Wij hebben het lief en daarom zijn de Nat.-Soc. tot den strijd voor ons arbeidende volk overgegaan. Wij willen offers brengen, ja zoo noodig ons land militair beschermen, doch zijn te gen een z.g. militair beschermen als het niet te veel kost; wij moeten dan behoorlijk ma teriaal hebben, het bloed van onze zonen moet zwaarder wegen dan de geldbuidel. In dit verband herinnert spr. aan wat in de straat van Gibraltar gebeurt met het „toe stel'' Hertog Hendrik, dat geen enkele gc- vechtswaardo bezit. En wij zijn sociaal, niet in den zin van 't marxisme de klassenstrijd kan ons ge stolen worden, die levert slechts als resul taat 1 cent meer loon in een tijd van voor spoed en 2 cent minder in een tijd van te genspoed. Maar wij beseffen dat ons volk is een levend organisme, ieder heeft een taak te vervullen, ieder moet het geheel dienen. De geborgenheid in eigen volk dat is het ware socialisme! Wij moeten zorgen voor goede opvoeding van de jeugd, zij moet worden opgeleid in het vak, om straks van ons dc fakkel te kunnen overnemen. En om de ouden van dagen moet worden gedacht. Wij vragen daarbij niet bij wie hebt gij gewerkt, maar hebt gij gewerkt. Het Nat.-Socialisme wcnscht dus geborgenheid in eigen volk. De werkers organiseeren dat is onze taak en dat van bovenaf. En wij weten dat hot fundament van het volk is de boerenstand: als men dat fundament ondermijnt, valt hot volk. Naast den boerenstand achten wij de mijnwerkers en <!e visschrr, cafegoriën van do eerste orde. En hier ligt nu juist liet verschil van het Nat.-Soc. met do democra tie, de democratie kan de menschen nooit brengen waar zij recht op hebben, want de democratie telt de koppen. Spr. ontkent dat de N.S. de vakbonden willen doen verdwijnen, neen, zij willen de vakbonden verheffen tot bonden ter verbe tering van het vak. De arbeiders, van hoog tot laag en ook de werkgevers zullen er bij opgenomen worden. Zij zullen behooren tot do corporaties. En als wij dan weer hebben een frisch volk, dan zullen wij weer het recht hebben om ons heen te kijken en eraan denken dat wij zijn een stukje van Europa. Als wij ons eigen \olk rcspccteeren, dan zullen wij weer andere volken kunnen respecteeren. Den laatsten tijd bobben wij niet anders gedaan dan haat zaaien. Spr. herinnert aan de boycot-actie, aan de sanctie-actie, zaken waar door onze export voor langen tijd een ge weldige knauw zal hebben gekregen. Een lange lijdensweg ligt nog voor ons, maar wij hopen en vertrouwen dat geleide lijk het aantal fascistische en nationaal-so- cialistische landen zal groeien, waarbij ieder volk geborgen zal zijn in eigen gren zen en in goede verstandhouding met de buren zal leven. Laten wij, het Nederland- sche volk, de brug vormen tusschen Duitsch- land cn Engeland. Dat zal onze eenige mo- ge'ijkheid tot ons behoud zijn. De Goddelijke ordening, dat zal de weg van ons volk zijn. Met deze woorden ein digt de heer Ir. Mussert zijn met groote aandacht aangehoorde rede! (Applaus.) Nadat is gepauseerd, en met geschriften is gecolporteerd en gecollecteerd voor het verkiezingsfonds, behandelt de leider een groot aantal schriftelijk gestelde vragen en daarbij wordt alle gelegenheid gevonden om den vinger te leggen op diverse misstanden, wordt geantwoord dat de Nat. Soc. geen Jodenhaat kennen, maar dat zij geen joden- overheersching zullen dulden. Wat de Pauselijke boodschap betreft, wijst spr. er op dat waar de Katholieken in Duitschland Hitier jarenlang hebben bestreden en zij, toen het Nat. Soc. de macht in banden kreeg alles vergeten en vergeven wilden achten, het toch vanzelf- spreekt dat er van den anderen kant eenig wantrouwen bleef bestaan. Er is geen ver trouwen tusschen kerk en staat en wij Nat. Soc. in Nederland kunnen niet anders dan wcnschen, dat dit vertrouwen zoo spoedig mogelijk zal worden hersteld. Kerk en Saat, zij zijn de eenige bolwer ken tegen het communisme. Wat anderer innvanging in den politieken strijd in Spanje betreft, wijst spr. er op dat deze strijd voor Nederland ook van belang is, teneinde te zien hoever wij zijn afgegleden. In Spanje hebben we weer kunnen zien dio gewone ladder, van liberalisme naar democratie, vervolgens naar marxisme, so cialisme en communisme. Daar is een volks front, d.w.z. een front tegen het volk. (In Nederland hebben we een zeer breed volks front n.1. van Colijn tot en met Wijnkoop). In Spanje is practisch gekomen het regime van het communisme. Daar staat achter do regeering de lmnd, het kanon, do vlieg machine enz. van Moskou. In Spanje wordt dan ook een stuk van een Europeeschen oorlog uitgevochten. Uitvoerig gaat spr. op do beteekenis van dezen strijd en op het geen hierbij ook t.a.v. de handel van Ne* (Ierland en de bemoeiingen van den Nederl. rogecring is gebeurd, in. Scherp beantwoordt hij vragen, die z.i. kennelijk van Marxistische huize komen, oen vragenlijst die door den vragensteller niet is ondcrtcckend en waarom de spr. den vragensteller uitnoodigt voor het po dium to verschijnen aan welk verzoek niet wordt voldaan cn weshalve de spreker oor deelt dat deze vragensteller geen man is. Het was oen groote verscheidenheid van vragen die waren ingekomen en uit het applaus dat meerdere malen opklonk bleek wel dat de vragen voor vele aanwezigen naar genoegen werden beantwoord. Het Plan van den Arbeid noemde spr. een plan voor de verkiezingen, een lijmstok en hij bad meer respect voor een Troelstra dan voor de S.D.A.P.crs van tegenwoordig. De groote pers is te veel gebonden aan de politieke partijen of groote concerns, moeten te veel rekening houden met de groote ad verteerders en dio groote adverteerders zijn meestal joden. In Het Volk staan vele ad- vertentiën van kapitalistische instellingen. De heer Ir. Mussert eindigt tenslotte zijn betoog met dc opwekking mee te strijden voor het maken van een nieuw, jong volk, een jong fier Noderlandsch Volk en een goed Europa. (Daverend applaus.) Na bet zingen van het Wilhelmus, ging de vergadering te ongeveer 12 uur rustig uit een. Ignat—Diot winnaars van zesdaagsche Chicago Wals—GiorgettI op de tweede plaats. Dc zesdaagsche te Chicago ls gewonnen door Ignat—Diot (Frankrijk) met 1 ronde voorsprong op Wals—Giorgetti, die echter de meeste punten hadden verzameld. Het eindresultaat was: 1. Ignat—Diot (Frankrijk) 579 unten, af gelegd 3590 Km. Met 1 ronde achterstand: 2 Wals—Gior getti (Nederland-Frankrijk), 1302 punten; 3. Peden—Audy (Canada), 454 punten. Met 2 ronden achterstand: 4. Aerts—de Bruycker (België), 774 punten; 5. Reboli Thomas (V.S.) 738 punten; 6. Debaets— O'Brien (Beigië-V.S.) 594 punten. VECHTPARTIJ TUSSCHEN REXISTEN EN SOCIALISTEN. De „Nation Beige" bericht dat Maandag avond, na een vergadering van de Rexisten te Ganshoren bij Brussel, de Rexisten werden aangevallen door socialistische tegendemon- stranten. De leider van de Rexisten van Ganshoren werd ernstig door een steen aan liet hoofd gewond. Hij werd in 't ziekenhuis opgenomen. Verscheidene andere personen werden eveneens gewond. DE GOUDWINNING IN CANADA. Het gaat goed in do Canadeesche goud- mijnindustrie. In 1936 keerden de goudmij nen van het dominion een bedrag van 35.4 millioen dollar aan dividenden uit, d.w.z. meer dan tien maal zoo veel als zestien iaar geleden betaald werd. Ruim 130 millioen dollar van de 360 millioen, opgebracht door de mijnindustrie gedurende 1936, kwam voor rekening van de goudmijnen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7