KAPË PAASCH-AANBIEDING GEZELLIG WINKELEN BIJ Nederl. Tuindersbond vestigt nogmaals Uw aandacht op haar voordeelige "of. GROOTE KEUZE LAGE PRIJZEN GOEDE KWALITEITEN HEERENMODE Overhemden, modern dessin, met 2 boorden, 1.95 - 1.25 - 0.85 Kreukvrije Zelfbinders vanaf 0.39 Heerenbretels, prima elastiek, 0.45 - 0.39 - 0.24 TRICOT/l °ES Charmeuse Directoir. vanaf 0.45 Bijpassend Hemdje 0.55 Charmeuse Onderjurk, alle maten, 0.95 KOUSEN Zijden Dameskousen, moderne zonnebrand- kleuren. 0.69 - 0.45 - 0.37 - 0.29 Macco Kinderkousen vanaf 0.17 Moderne Fantasiesokken 0.49 - 0.45 - 0.37 - 0.29 - O.I9 LEDERWAREN Actetaschvanaf 0.95 Prima Boodschappentasch met treksluiting, vanaf 0.79 Moderne Damestasch2.50 Waterproof Rugzak, bijzonder groote maat, 1.45 RIJWIEL-ARTIKELEN Jasbeschermers, 4deelig, met breeden rug, 0.98 - 0.88 - 0.78 - 0.39 Binnenbanden vanaf 0.39 Buitenbanden 1.28 - 0.89 - 0.79 Fietstasschen vanaf 0.25 Imit. Terry zadels vanaf 1.39 CHOCOLATERIE Groote sorteering Eieren 0.15-0.10- 0.05 Gevulde Chocolade eitjes, diverse smaken, 2 ons 0.25 Suiker eitjes half pond 0.25 Eierdopjes0.15 - O.IO Taaie Bitterkoekjes. half pond 0.25 NIEUWE COLLECTIE BYOUTERIEEN - BUITENGEWOON VOORDEELIG EN VERGEET U NIET ONZE GROOTE SPEELGOED-AFDEELING KONINGSTRAAT DEN HELDER JAARVERGADERING TE AMSTERDAM. Onmiddellijke hulp is geboden. Een adres aan den Minister. - De tentoonstelling in Moskou. Staatspensioen. - Verkorting van den arbeidsduur. - Het plan-De- tcrding. In „Krasnapolsky" te Amsterdam hield de Nederlandsche Tuindersbond de jaarl. Alg. vergadering. Aanwezig waren o.m. ir. Roebroelc, dir.- gen. van den Landbouw, als vertegenwoor diger van den Minister van Landbouw en Visscherij; ir. Ignatius, als vertegenwoor diger van den Inspecteur van den Tuin bouw; de heer Van 't Riet, namens den Re- geeringscommissaris, dc heer Mr. P. S. Winkel, de rechtskundig adviseur van den Bond en dr. Vos, lid der Tweede Kamer. Voorzitter, de heer W. J. van Kampen, opende de vergadering met welkom, in het bijzonder tot de gasten. Het. ledental is zeer gestegen, vooral in Zuid-IIolland. Alle cultures kunnen naar behooren in onzen bond worden behartigd, is hierbij ge bleken. Gememoreerd werd, dat de samenwer king met de andere organisaties en de ar beidersorganisaties vrucht heeft afgewor pen. De tuinbouwgaat een steeds moeilijker situatie tegemoet. 1930 was een zeer ongun stig jaar. Men moet dit niet op zichzelf zien, doch in verband met de andere jaren. Voorzitter herinnerde aan de uitspraken van diverse voorzitters van Kamers van Koophandel, die zeiden, dat het de tuin bouw iets beter is gegaan. Dat is onjuist! De export werd hierna besproken. De plaats van Duitschland kan niet door een ander land worden ingenomen. Spr. verge leek de teruggang van invoer en uitvoer. Uit de cijfers blijkt, dat wij de Duitsche goederen niet willen acceptcercn, i. p. v. andersom. Voorzitter herinnerde aan de Oslo-bespre kingen. Voor onze agrarische producten zal dit weinig geven, omdat deze landen agra rische landen zijn. Wij moeten ons wenden tot de meer industriecle landen. Dan zijn .wij aangewezen op onze Ooster-buren. De Nederlandsche tuinbouw moet werken in bet belang van ons land, doch dan moet ook het Ned. volk het fundament niet ver goten. De tuinbouw is onmisbaar. Het geheele volk moet paraat zijn. De tuinbouw gevoelt zich wel geisoleerd in den gtrijd. De tuinbouw zal zich niet zonder hylp kunnen handhaven. Als straks de betere tijd komt kan men met de bedrijven niet meer meekomen. Wij wcnschen een ruimere goederenruil. Het uitzieksystcem wcnschen wij niet. Voorzitter behandelde de economische wanorde. De vaste lasten vormen over het algemeen 50 pet. Oogcnblikkélijk ingrijpen zal geboden zijn. De verhooging van het bedrag van 12 inilliocn is afgewezen, omdat de veilingomzet f 3 millioen hooger was. De 3 millioen zullen door de exploitatieverhoo- ging wel zijn overtroffen. Veel zegt de cedee ring van groote percentages van de veiling ontvangsten. Soms 40, 50 pet. De toestand van dc bedrijven is wat de inventaris be treft, bedroevend. Voorzitter wees op de toeneming van de [Vrouwen- en kinderarbeid om het gezin in stand te houden. Een Staatshypotheek- bank is zeer noodzakelijk om de menschen te redden van den ondergang. Wij wenschen een gelijkwaardige plaats in de maatschap pij. Het is een kwestie van billijkheid. De heer A. Blom las een adres aan den Minister van Landbouw en Visscherij voor, naar aanleiding van de vragen van de hee- pen, Groen en Kampschocr, in welk adres gevraagd wordt een extra steun. Dit adres zal aan den Minister worden verzon den. De notulen en het jaarverslag werden vastgesteld. De verdeeling van de contributie en dc salarissen van de bestuursleden werden on gewijzigd gelaten. De aftredende bestuursleden van het H.B. de heeren A. Schermer, (N.Holland), A. van Veen (Groningen), en R. W. A. Muijen (N. Holland) werden herkozen. Het uitbouwfonds. Het bestuursVoorstöl om een Uitbouw fonds te vormen lokte veel besprekingen uit. Het is de bedoeling van het H.B. geen con- tributieverhooging toe te passen in verband met den- financieelen toestand van vele le den. Er zijn echter nog wel leden en niet- ledcn op wier bedrijfsrekening een bedrag van f 5 of f 10 geen rol speelt. Op deze le den wilde het H.B. een beroep doen. Na uitvoerige besprekingen werd besloten het H.B. te machtigen een plan uit te wer ken, waarbij de grondgedachte wordt ge handhaafd en de afd. actief werkzaam zijn voor het uitbouwfonds. Een nader plan zal spoedig worden uitge werkt. Voorstellen van afdeelingen. Bij heit voorstel van de afd. Wijdenes, waarbij wordt aangedrongen, de aandacht te schenken aan teelt vergunningen aan jon ge kweekers, werd medegedeeld, dat met billijkheid en oude rechten in dezen geest reeds wordt gewerkt. De afd. Zuidscharwoude stelde voor, de minimumprijzen te verhoogen. De heer Kramer lichtte dit voorstel toe, wijzende op het feit, dat voor boter, melk en andere levensbehoeften, wel goede prijzen moeten worden betaald. Waarom voor de groenten niet? De heer C. Borst vond het noodzakelijk, dat de koopkracht werd verhoogd. De heer Vennik wees op de door de drie organisaties ondernomen stappen bij den minister om spoedige uitkeeringen te krijgen De heer Kramer verdedigde het voorstel van Zuidscharwoude omtrent het vaste lasten-vraagstuk. Het vraagstuk heeft de volle aandacht van het H.B. De heer De Vries (St. Pancras) stelde voor een motie aan dc Regeering te zenden, waarin wordt aangedrongen om schuldher leiding in het leven te roepen. 85 pet. van de tuinders en boeren is in staat van fail lissement. De hoer Tr. Roebroek zal den minister zoo spoedig mogelijk op de hoogte brengen van wat onder den tuinbouw leeft. Applaus. Bij het voorstel van Oudkarspel om in dien de regeering een grootcre beperking van den tuinbouw noodig acht, met alle kracht te ageeren. dat in de oude tuinbouw centra met het oog op de minimale bcstaans mogelijkheid geen verdere beperking wordt opgelegd, werd medegedeeld, dat in deze richting wordt gewerkt. Voorz. geloofde, dat in den strijd tus- schen de N.A.K. en B.K.Z., waarvoor Anna Paulowna een voorstel had, deze zaak rus tig moet worden bezien. Het is een moeilijke materie. Een bespreking over deze zaak is gevoerd. De afdeelingen Wognum en Assendelft stelden voor aan te dringen de steun op de producten te doen vervallen en hiervoor in de plaats te stellen een bedrijfssteun, alleen aan hen wier zuiver inkomen hpneden een vast te stellen bedrag blijftbijv. f 750.— per jaar). Het II.B. vindt dit de invoering van een bijzondere armenzorg. Voor de toepassing van dit voorstel zouden tientallen milli- oenen noodig zijn. Het zal dc energie onder mijnen. Het H.B. was het met de afd. Assendelft eens, dat voor dc uitbreiding van afzet gebied naar Rusland wordt gezien. Doch over de erkenning zal men hier niet kunnen spreken Na eenige besprekingen werd medegedeeld dat men zal trachten met de organisaties van de Tuinbouwtentoonstelling aldaar in verbinding te treden. Voor de gegevens van een enquête uit el ke plaats waar een afd. is gevestigd houdt liet H.B. zich aanbevolen. Verschillende voorstellen om aan te drin gen op spoedige uitkeering van steun aan de bloembollenkweekers werden aangeno men. De q ua.es tie der volkstuintjes zal aanhan gig worden gemaakt ter bevoegder plaatse. Met hot voorstel van het district Gronin gen, om te bevorderen, dat de minimumprijs minstens zoo hoog zal worden gesteld als de vergoedingsprijs, ging men acoord. De afd. Oudkarspel Stelde voor het. bedrag van 12 millioen, dat door de regeering voor den Tuinbouw als steun is uitgetrokken, verhoogd te krijgen mot het devaluatie-per centage. En mochten deze baten uit het Landbouw-Crisisfonds niet voldoende zijn om den kostprijs van het product voor 100 te garandeeren, er bij de regeering on aan te dringen, het nog resteerende bedrag te •vinden uit belasting naar inkomen en ver mogen. De nadruk werd er op gelegd, dat men moest strijden voor de uitkeering van den volledigcn kostprijs. Aan verduurzaming der groenten zal het H. B. zijn aandacht schenken. Staatspensioen. De afd. Harenkarspel stelt voor dat de Ne derlandsche Tuindersbond samenwerkt met den Bond voor Staatspensionnecring tot het verkrijgen van premievrij Staatspensioen. Een luid applaus ging op, na de verkla ring, dat het H.B. geen bezwaar bad. Do heer P. Hart te Koedijk dankte het H.B. voor dit gewijzigde standpunt. Door een der afgevaardigden van Aalsmeer werd geïnformeerd naar de iuistheid van het bericht in het Alg. Handelsblad, als zou de N.T.B. zijn aangesloten hij een federatie van plattelandshonden voor de-a.s. verkiezingen. Het bericht, werd door voorzitter en secre taris als geheel oniuist gequalificeerd, terwijl de heer Blom, secretaris, zijn spijt er over uitdrukte dat het Alg. Handelsblad zijn tele fonisch gegeven tegenspraak niet heeft op genomen De artikelen van het Plan De- t er ding. De afd. Oostwoud drong er op aan dat ar tikelen van het Plan Deterding zooals ze laatst geplaatst zijn, niet meer worden opge nomen in het orgaan. Het lijkt op propa ganda voor de N.S.B. Hiermede was voorzitter het lang niet eens. Dr. Dijt heeft nog geen uur aan politiek ge daan. Van welke kant de hulp voor de tuin bouw komt, is ons gelijk. Tnplaats van ver dachtmakingen mag men het plan toejui chen. Spr. is er sterk voor de politiek uit de organisatie te houden. De heer Dijt is een onzer beste vaderlanders. De heer C. Ham van Wijdenes zeidc, dat dc verwachtingen wel wat te hoog gespan nen waren geweest voor het Plan-Deterding. Hij stelde de vraag, wat er terecht moet ko men van een maatschappij die van geven van rijke lieden moet afhangen. Een op- lossing van het probleem is dit niet. Nadat de voorzitter nog eens op de goe de zijde van het Plan had gewezen, werd van dit onderwerp afgestapt. Na de rondvraag volgde sluiting. PETTEN. Aan den jongeheer P. Vriesman is te Alk maar liet einddiploma ambachtsschool uit gereikt, vak timmeren. Tevens verkreeg hij voor zijn vorderingen een tweeden prijs, WIEHINÜEN Voor de Zuiderzee-steuntrekkers. Distributie varkensgehakt in blik, onver mengde margarine en hak- en braadvet aan belanghebbenden, die steun genieten krach tens de Zuiderzeesteunwet. Deze kunnen in aanmerking komen voor: a. vanaf 1 April a.s. voor varkensge hakt in blik a 32x/> et., per Kg. en wel: van van 1 tot en 4 gezinsleden 2 Kg. per week; 5 en meer gezinsleden 3 Kg. per week. b. vanaf 15 April a.s. de gezinnen, die 3 maanden of langer steun genieten krach tens de Zuiderzeesteunwet, voor onver mengde margarine en hak en braadvet a 11 ct. per Va pondspakje en wel: 2 gezinsleden 1 pakje margarine; 3 gezinsleden 1 pakje margarine en 1 pak je bak- en braadvet, 4 gezinsleden 1 pakje margarine en 1 pakje vet; 5 gezinsleden 2 pakjes margarine en 1 pakje vet; 6 gezins leden 3 nakies margarine en 2 pakjes vet; 7 gezinsleden 4 pakjes margarine en 2 pakjes vet; 8 gezinsleden 4 pakjes marga rine en 2 pakjes vet: 9 gezinsleden 5 pakjes margarine en 2 pakjes vet; 10 gezinsleden 6 pakjes margarine en 2 pakjes vet. Bnlancrhobbenden, welke voor bovenge noemde distributie in aanmerking wcnschen te komen, kunnen dit opgeven bij de Ar beidsbeurs alhier. Feestavond Coöperatie „De Tijd geest". In cinema de Haan werd door de coöpe ratieve verbruiksvereeniging „De Tijdgest" een feestavond gehouden voor leden en ver bruikers. Er waren 450 personen aanwezig. De voorzitter, de heer Gaijaard van Nieuwe Niedorp opende deze avond en gaf een over zicht van het afgeloopen jaar. Wij ontleonen daaraan o.a. dat de omzet met f400.000.00 is toegenomen. In Schagen en Callantsoog zijn filialen ge opend. Dc wintkel in Winkel is verbouwd mot een ruimte voor 150 ton kolen, enz. Vervolgens traden op de boeren Daan Pool en Tommy Bonman. Nu. die hadden met hun programma weer veel succes. Hoe kan het haast anders zijn. Mevr. Lena Mol uit Den Haag zette met goed gekozen woorden, in algcmecne trek ken der coöperatieve gedachte uiteen. In 't bijzonder het werk van „Dc Tijdgeest' Mevr. Mooij-Wiegman sprak nog enkele woorden over het werk van de vrouwen club en spoorde de aanwezigen aan vooral steunbonnen te koopen ten bate van het Margareta Mijboom-steunfonds.'Het doel van dit fonds is om vrouwen met coöperatieve gedachte, voor enkele dagen naar een va- cantie-oord uit te zenden. Op dezen avond werden voor f 15.bons verkocht, wat zeker een mooi succes ge noemd kan worden. Deze zeer goed geslaagde feestavond was te ruim 12 uur ten einde en de organisato ren kunnen zeker over den afloop tevreden zijrn Verpachting. De verpachting van eigendommen van den polder Waard-Nieuwland alhier bracht dit jaar f 349 op, of wel 64.50 minder dan vorig jaar. POLITIE. Verloren: een rijwielplaatje in étui. Gevonden: een zwarte portemonnaie. Bevorderd. Onderstaande plaatsgenoofen, leerlingen aan de Ambachtsschool te Den Helder zijn bevorderd: Dick Veerdig van de 2e naar de 3e klasse, afd. Metaalbewerkers; Arend Berk hout van de le naar de 2e klasse, afd. Elec- triceins. Het einddiploma van den 3-jari- gen cursus Metaalbewerkers is uitgereikt aan Piet Guldemeester. DEN OEVER Vischafslag. 24 Maart: 292 pond bot f 0.130.16 p. pond, 690 Kg. wulken f 22.35—24.90 per 100 Kg., 499 tal haring f 4.304.75 per tal. 25 Maart: 1583 pond bot f 0.0C.i/2—«.11% per pond, 520 tal baring f 3.90—4.50 per taf, 235 Kg. wulken f 26.85—26.50 per 100 Kg. OUDE NIEDORP W.O.L.-POLD E R Dezer dagen vergaderde het bestuur van bovengenoemde polder ten lokale van den heer J. P. Pepping aan de Weel. Behandeld werd een verzoek van den Slik venpolder om hun waterschap tijdelijk te willen bemalen, totdat een nieuwe bemaling inplaats van de afgebrande molen zal zijn gesticht. Na bespreking met het tevens aanwezig bestuur van den Slikvenpolder. werd beslo ten om, behoudens goedkeuring der Nie- dorper Kogge strijkmolens toegezegd dat de voorwaarden in eon te houden Ingelanden vergadering van den Slikvenpolder zullen worden besproken, behandelen, terwijl deze aangelegenheid op Woensdag tevens een punt van bespreking zal uitmaken in de dan te houden vergadering. Tevens werd behandeld een verzoek van een aantal eigenaren cn gebruikers der Moerbeckerlanden, om ter plaatse een ver- hoogde waterstand te willen invoeren. Besloten werd daarom onder bepaalde voorwaarden toestemming te verlecnen: Te trachten de loopende annuitcitslecnin- gen in 1926 en 1927, aangegaan tegen een rentekoers van 4.75% te converteeren tegen een koers van 314%. LANGEN DIJK OUDKARSPEL Woensdagavond werd in de Kleuterschool alhier de eerste Ouderavond gehouden. Er was veel belangstelling van de zijde der ouders. Mej. Wit, de onderwijzeres hield een cau serie over de beteekenis van het voorberei dend onderwijs, welke verschillende vragen aan de ouders uitlokte. De onderwijzeres heeft deze vragen beantwoord. Namens de ouders der kinderen die de school gaan verlaten naar de O.L..School werd als bewijs van dankbaarheid een bloe menmand aangeboden. De goedgeslaagde ouderavond werd ge sloten met een opwekkend woord om de school steeds te blijven steunen. HEER-Hl'GOWAARD Aan den heer II. Koopman, smid alhier. Noord, werd vergunning verleend om op het terrein van zijn erf af te breken woning een nieuw woonhuis op te richten. Naar men ons mededeelde is het indertijd door den heer Heuvel aan den Broekerweg bewoonde renteniershuis door den makelaar Lee ring in onderhandschcn verkoop over gedragen aan den heer J. Kooij Cz. alhier. Aan den garagehouder de Groot werd in gevolge de Hinderwet vergunning verleend tot het plaatsen van een benzine-reservoir voor zijn nieuw opgerichte garage. (Voor heen werkplaats A. Kalf.) Predikbeurten ZONDAG 28 MAART. (le Paasohdag). Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Barsingerhorn, geen dienst. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Het Feest der Overwinning. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Oude Niedorp, 's av. 7 uur, Dsa de Leeuw. Winkel, voorm. 10 uur, de heer G. C. Mole naar, Cand. te Arnhem. Groet, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Warmenhuizen, geen dienst. Valkkoog, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Ds. Vorstman. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Doop. Westerland, nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Wicringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Extra collecte Fonds N. K. én P. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, geen dienst. Schagerbrug, geen dienst. Petten, geen dienst. Noordschanvoude, geen dienst. Oudkarspcl, geen dienst. Hoogwoud, geen dienst. Doopsgezinde Gemeenta. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, Ds. J. IJn- tcma, van Haarlem. Diakenverkie zing. Extra collecte. Geref. Kerk. Schagen (voormalig gebouw Kantongerecht), nam. 5.30 uur, Ds. S. Greving, van Dirks horn. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, de heer D. Visch. Nam. 2.30 uur. dc heer D. Visch. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.30 uur, de heer van Ginkel. van Amsterdam. Paaschcoll. Breezand. .voorm. 10 uur. de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, Bijeenkomst Chr. Jongeman- nenvereen. Donderdagavond 7.30 uur in Evangel isat iegebou w. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10 uur en nam. 7 uur de heer Looij van Rotterdam. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (Geesterweg la), voorm. 10.15 u., Ds. Ruijs. 's Av. 7 uur Ds. Ruijs. MAANDAG 29 MAART. (2e Paaschdag). Ned. Herv. Gemeente. Eenigenburg, voorm. 10 uur. Ds. Eikema. Schoorl. voorm. 830 uur. Ds. Boeke. Vroegdienst met de jeugd. Zuidscharwoude, voorm. 10 uur. Ds. Boeke. Aartswoud, voorm. 10 uur. Ds. Baudet. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Burgerbrug, geen dienst. SI. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis. voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Extra coll. Fonds N. K. en P. Petten, geen dienst. Schagerbrug. zie Oudesluis. Hoogwoud, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Avondmaal. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. A. Vis, van Den Burg. Geref. Kerk. Kolhorn, voorm. 9.30 uur. de heer D. Visch. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.30 uur. Ds. Hoogen- huijse van Amsterdam. Paaschcoll, Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (Geesterweg l), voorm. 10.15 uur, Ds. P. D. v. d. Togt, van Haarlem-N.

Schager Courant | 1937 | | pagina 3