DE DRIE MUSKETIERS Prof. Dr. F. A. Vcning Meinesz in ons land Buitenland Golf van berouw te Moskou IOE HET LAATSTE GEDEEL TE VAN DE REIS VERLIEP. ROF. VENING MEINESZ BIJ RES. ROOSEVELT. TWEE EN NEGENTIG WAARNEMIN GEN VERRICHT. Met het s.s. „Nereus" der K.N.S.M., dat gistermorgen kort voor elf uur in de slui zen van IJmuiden aankwam, is prof. Dr. F. A. Vening Meinesz in ons land terugge keerd, na een onderzoekingsreis van ver scheidene maanden aan boord van H.M.'s „0.-16", die op de terugreis naar Nederland op 12 Maart j.1. Ie Lissabon aankwam. Daar kreeg de commandant van de onderzeeboot opdracht, zich naar de Spaansche wateren te begeven ter eonvoyecring van Nederland- sche scheffen, die door schepen van Franco aangehouden en opgebracht zouden kunnen worden. Prof. Vening Meinesz zag hierdoor een onverwacht einde aan zijn verblijf op den oorlogsbodem komen en bleef te Lissabon achter, van waar bij per eerste gelegenheid in ons land terugkeerde. Omtrent het verloop van het laatste ge deelte van de reis met, de „0.16" deelde hij aan het A.N.P. het volgende mede: De reis van H.M.'s „0.16" tot Lissabon is rustiger verloopcn dan de twee eerste tra jecten waarover ik in eenige artikelen mc- dedcelingcn deed; hoewel wij nog enkele malen zwaren storm te verduren hebben ge had, is het toch nimmer zoolang achtereen slecht geweest. Op de Bermuda's. In ITamilton, de hoofdplaats van de Ber muda's, bleven wij vijf dagen, waaraan wij allen prettige herinneringen zullen behou den. Na twee dagen storm en regen kregen wij mooi zacht weer. De Bermuda's zijn fraai begroeide eilanden met lage kalksteen- heuvels, die telkens mooie uitzichten geven over de talrijke baaien en inhammen, die de eilanden in stukken doelen. Wij vonden er veel hartelijke gastvrijheid van officieele on niet-officïeele zijde, van F.ngelschcn en Amerikanen, want er is in den winter een druk bezoek aan deze Engelsche eilanden vanuit de groote steden van Amcrik&'s Oost kust. De bemanning logeerde in het „Sai- lors Home", dat onder de sympathieke lei ding van Mr. Tucker zijn casten een aar- digen tijd bezorgde. F.r werden tochten ge maakt, o.a. naar mooie grotten met smet teloos witte druipsteen^prmingon en naar een belangwekkend aquarium, heide aan dc andere zvde van het eiland gelegen. Een b.vzonderheid van de Bermuda's is, dat auto's er verboden zijn. Als middelen van vervoer heeft men een elcctrisch tram-trein tje en rijtuigjes met paarden. Bij president Roosevelt op bezoek. Op dit bezoek volgde een rustig overtochtje naar Norfolk, aan den ingang van C.hesa- peako Bav, van waaruit de reis, na een dag oponthoud voor het opknappen van dc boot, de Potomac op, naar Washington werd voortgezet. Bij Mount Vernon, het sta tige buitenverblijf van Georgc Washington, werd door de bemanning front gemaakt voor het graf van don grondlegger van Amcrika's onafhankelijkheid. Een uur la ter lagen wij gemeerd aan de kade in de Navy Yard te Washington. Voor commandant van Waning en voor mij zal een der meest gedenkwaardige oogen blikken blijven van onzen tijd daar: de ont vangst bij president Roosevelt, die onzen ge zant cn ons, niettegenstaande zijn drukke bezigheden, bij zich heeft willen ontvangen. Men bemerkt onmiddellijk in aanraking te komen met een groote figuur, er gaat een onmiskenbare kracht en tevens opgewekt heid van hem uit. Waar hij in verband met zijn overstelpende taak slechts zoo zelden buitenlanders hij zich ontvangt, was dit be zoek als ccn bewijs van sympathie voor Nedprland aan te merken. Trouwens, de sympathie in de Vorcenïgde Staten voor ons land bleek duidelijk uit alles wat ons tijdens het bezoek van dc „O 16" overkwam. Het zou te ver voeren hierop nader in te gaan en dus wil ik volstaan met te zeggen, dat dit bezoek een mooi vlagvertoon voor Nederland is geweest en dat het van Ame- rikaanschc zijde zeer op prijs is gesteld. Hiertoe werkte ook mee, dat de geringe diepte van de Potomac geen bezoek van groote oorlogsschepen toelaat, zoodat bezoe ken van vreemde bodems betrekkelijk zeld zaam zijn. Ook voor de wetenschappelijke zijde van onze reis bestond in Washington veel belangstelling. Een eigenaardig schijnsel. natuurver- Den 24stcn Februari aanvaardden wij de terugreis na een bitterkoude reis de rivier af, nam in zee do temperatuur al spoedig toe tengevolge van den golfstroom, waar men in komt. Dc watertemperatuur steeg in weinige uren van enkele graden Celsius tot over de twintig graden en wij waren toen getuige van oen eigenaardig natuur verschijnsel. Do koude lucht boven het warme water veroorzaakte een snelle verdamping en daardoor was dc zee, die vrij woelig was, overdekt met nevel flarden, die den indruk wekten van een kokende oceaan. Het was een schouwspel, dat dc gedachte aan de onderwereld deed opkomen, fantastisch in een mate, zooals men het zelden ziet. Obk in het behoud was de werking van den golfstroom duidelijk te bemerken; in één etmaal hadden wij zestig zeemijlen stroom mede. Later werd dit minder, doch voor een groot gedeelte van den Oceaan- oversteek hebben wij toch een flinken stroom mede behouden. Ruw weer. Het mooie weer van den eersten dag op zee hield helaas niet aan, de zee werd ru wer en ruwer, doch daar de golven achter lijk in kwamen werden wij er veel minder door teruggezet, dan op dc heenreis. Voor de officieren van de wacht en de roergan gers op den toren zijn echter nog moeilijke dagen gekomen. Bij hoogc deiningsgolven recht achterin loopen de god ven ongebro ken van achteren over den toren en vullen de borstwering tot den rand toe. De brug verdiende toen met recht haar bijnaam van de „badkuip". Soms hapten de wacht- loopers naar lucht Massieve zuilen water kwamen het to renluik binnen, doch doordat hier bij de constructie van Hr. Ms. O 16 rekening mee was gehouden, en er onder de vloer van de „centrale" onder den toren een vergaarbak was, van waaruit het water meteen kon weggepompt worden, gaf dat binnenboord niet al te groote complicaties. Toch gaf het heel wat werk om de schade door de spat- ters rondom te beperken. Ook het slinger toestel voor de zwaartekrachtswaarnemin gen kreeg daarvan zijn deel mee. De waarnemingen. De waarnemingen gingen normaal hun gang. Regelmatig twee a drie malen per etmaal deed commandant van Waning de boot onder water gaan om de gelegenheid voor waarnemingen te geven. Een enkele maal deden hij en de chef van den ma chinekamer Lugte zich vervangen door den oudsten officier van Duim en den tweeden officier van dc machinekamer Ohr. een „juniores" duikmanoeuvre. Tusschen Was hington en Lissabon hebben wij niet min der dan 39 malen gedoken en dat in 14 vaardagen. Naar den krater van Furnas. De reis is onderbroken door een opont houd van een Zondag in Ponta Delgada op het eiland Sao Miguel. Van het mooie weer werd geprofiteerd voor ©en autotocht van officieren en bemanning naar den krater van Furnas, waar zwaveldampen nog getui gen van den vulkanischen oorsprong. Het was een aangename afwisseling van het boordlcven en dc mooie natuur van dit prachtige eiland maakte den tocht tot een groot genot. Dc vegetatie varieert van onze noordelijke hoornen tot volop tropische zoo als boomvarens en palmen; azaleas en ca mel ias waren in vollen bloei. Het plotseling einde. Den 12den Maart liepen wij in stroomen den regen in den vroegen morgen de Taag op en daarmede was onze groote oversteek, die voor mij zoo vruchtbaar was geweest, ten einde. Een aardig verblijf te Lissabon volgde, met veel belangstelling van dc zijde van dc Portugcesrhe marine voor Hr. Nis. O. 16. feesten en ontvangsten, allereerst van de zijde van onzen zaakgelastigde, den heer Flaes. en onzen consul-generaal den heer Zeegers. En toen plotseling bet ontstellende bericht, dat Hr. Ms. „O 16" Lissabon bad te verlaten voor de Spaansche wateren om dc Nedcrlandsche rechten te verdedigen. In allerijl verliet ik bet schip en bracht ik mijn instrumenten aan don wal. Na een kort uitstel verliet Ilr. Ms. O 16 Lissabon, nadat ik een hartelijk af scheid van officieren en bemanning had genomen en had Hr. Ms. „O 16" weer haar taak als oorlogsschip opgevat. Ik twijfel er niet aan of zij zal deze onder het commando van van Waning en met dc officieren -en bemanning die aan boord zijn even eervol vervullen, als zij die van vlagvertoon cn wetenschappelijk onderzoek tot hier toe heeft vervuld. Ik breng van deze reis 92 waarnemingen mede, op voor het onderzoek belangrijke punten verricht, en het past mij hiervoor onze Marine, en in het bijzonder diegenen. <ÖjUSSU 75. IN DE KAPEL. „Kom binnen!" moedigde de hertog d'Ar- tagnan aan, die bescheiden in het andere vertrek bleef, ,<en als U het geluk te beurt valt. bij Hare Majesteit te worden toege laten, vertel haar dan wat ge hier gezien hebt". De wamden waren met Perzische weefsels van zijde en gouddraad bekleed. Overal brandden kaarsen en hoven een soort altaar hing- een prachtig levensgroot portret van Anna van Oostenrijk. De schilderij was zoo natuurgetrouw, dat d'Artagnan een uitroep van verrassing niet kon onderdrukken. On der deze beeltenis stond het kleine rozen- houten kistje, dat de diamanten ge-*d>en bevatte. Buckingham opende het kistje en zeidc: „Hier is de sjerp met de schitteren den diamanten gespen, waarmede ik me wilde laten begraven". 76. EEN ONTZETTENDE ONTDEKKING. Vol eerbied kuste de hertog de gespen, om dan plotseling een vrecselijke schreeuw uit te stooten. „Alles is verloren!" sprak de hertog, „twee der gespen zijn verdwenen! Dat is het werk van den kardinaal. Wacht eens! Slechts ©en keer heb ik dit sieraad gedragen dat was op het bal van den koning te Windsor. Gravin Winter was toen telkens in mijn nabijheid. Zij moot de gespen hebben gesto len! Zij is een werktuig van den kardinaal! Zij heeft twee diamanten in haar bezit!" „Maar heeft de kardinaal dan overal zijn spionnen?" vroeg d'Artagnan. „O, ja", (mompelde de hertog tanden knarsend, „hij is een verschrikkelijke te genstander! Maar wanneer zal dat feest te Parijs plaats vinden?" „Aanstaande Maandag." „We hebben dan slechts vijf dagen ter beschikking. Hé. Patrick, reep mijn goud smid cn mijn secretaris". ZATERDAG 27 MAART. VARA-ultzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Orgel, declamatie en VARA-orkest gramofoonplaten) 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Filmpraatje. 2.15 De Flierefluiters en solist. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Oratorium-uitzending (op gr.pl.). 4.45 Causerie over de pluimveehouderij. 5.05 „Melody Circle". 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „Filmland". 7.00 Friesche uitzending. 7.30 Bijbelvertcllingen. 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Berichten A.N.P. VARA-varia. 8.15 Gramofoonplaten. 8.45 Declamatie. •- 9.00 VARA-orkest, „De Stem des Volks", en solist. 9.50 Toespraak. 10.00 Berichten A.NP. 10.05 VARA-orkest. 11.00 Berichten. 11.05 Ramblers. 11.3012.00 Gramofoonplaten. die er aan boord van de O. 16 de verant woording cn de moeite voor hadden, mijn oprechten dank te betuigen. Het is een waardevol wetenschappelijk materiaal, dat ik hen dank. Mijn beste wenscbcn gaan met allen mede op hun nieuwen tocht bij hun nieuwe taak. Zelf keer ik naar het vaderland terug met een klein stoomschip van de K.N.SAl., de „Nereus". aan boord waarvan ik van gezag voerder cn officieren veel voorkomendheid heb ontvangen. Kiellegging van de „Piet Hein" Gisterenmorgen is bij de Amsterdamsche scheepswerf, firma G. de Vries Lentsch Jr., de kiel gelegd van het motorjacht „Piet Hein", dat als nationaal huwelijksgeschenk zal worden aangeboden aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhatd. Omstreeks half elf hadden zich op de scheepswerf tal van autoriteiten vcrccnigd, alsmede de leden van de technische commis sie voor den bouw van het jacht. Op de helling stond het voor Engelsche rekening gebouwde zeewaardige jacht „Alisdair", dat door de dochter van den eigenaar werd gedoopt, waarna de te wa- tcrlating geschiedde. Daarnaast lagen, aaneengeklonken, de eerste kielplaten van het prinselijk jacht, waarop een oranjebord met in zwarte let ters het opschrift „motorjacht Piet Hein", bouwnummcr 1350, cn getooid met de Neder- landsche driekleur. Na den stapelloop van de „Alisdair" werd deze kiel langzaam opgetakeld en op de vrij gekomen helling neergelaten. Om zeven mi nuten voor 11 was dc sobere plechtigheid geschied, waarna men in het kantoor van dc werf enkele ververschingen gebruikte. Glazenwasscher van ladder gevallen Gisterochtend omstreeks 9 uur is in de Apeldoornsche laan te 's Gravenhage een glazenwasscher, de 16-jarige P. J. F. uit de van Goghstraat aldaar, van de ladder ge vallen. Hij bekwam een hersenschudding en enkele kneuzingen. De geneeskundige dienst heeft hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Activiteit der Sovjets Veranderde houding der Russen aan de grens. De correspondent van de „Daily Tele- graph", die na ccn reis door Mandsjoekwo te Peiping is teruggekeerd, verklaart ten zeerste getroffen te zijn door de opvallende verandering in de geestesgesteldheid der Russen aan dc grens. De Russen in het offensief. Verleden jaar nog vermeden de Russen openlijk elk militair contact met dc Japan ners, doch thans is de toestand omgekeerd. De russen zijn in het offensief, en de Ja panners vermijden angstvallig elk uitlok kend optreden. De Russen maken den indruk gereed te zijn om op elk oogenblik te kun nen toeslaan. De Japanschc militaire autoriteiten zijn van meening, dat deze verandering verband houdt met de buitengewone toeneming der sterkte van de Sovjet-Russische strijdkrach ten in het verre oosten. Twaalfhonderd vliegtuigen bij Wladiwostok. Japansche agenten rapporteeren, dat na bij Wladiwostok minstens 300.000 Sovjet-Rus sische bajonetten en 1.200 vliegtuigen go- stat ionneerd zijn. De spoorweg met dubbel spoor tusschen Wladiwostok en Khabarovsk, die over een afstand van 800 km. langs dc grens van Mandsjoekwo loopt, wordt bijna geheel gebruikt voor het vervoer van mi litaire voorraden. Bijna zeventig onderzeebooten zijn thans in het gebied van Wladiwostok geslation- neerd. Zij boden een indrukwekkend schouw- KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.35 „Vredes-Uitzending" (Relais uit PraagT* 11.10 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De Klokken keeren terug. 12.30 KRO-Orkest en gramofoonplaten. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 KRO-Mclodisten en solist. 3.00 Kinderuur. 4.00 Vervolg concert en gramofoonplaten. 5.30 Esperantocursus. 5.45 Voor Kath. Padvinders. 6.15 Gramofoonnlaten. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Declamatie en concert. 8.35 KRO-Orkest. 9.00 Causerie „Paaschvreugde op Palma-» Majorca". 9.20 Vervolg KRO-Orkest. 10.00 Voordracht en gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonplaten. spel tijdens een onlangs gehouden vlootre vue, waaraan ook door een groot aantal snelle patrouillevaartuigen werd deelgeno men. In 1936 telde Wladiwostok 47 Japansche in- gezetcnen. Thans wonen er nog slechts ne gen Japanners; de overigen zijn of verbannen of gevangen gezet. AMERIKAANSCHE VLOOTMANOEUVRES. De manoeuvres der Amcrikaansche vloot die in het oostelijk deel van den Stillen Oceaan zullen worden gehouden, beginnen 14 April. Er zal door 158 oorlogsschepen, o.a. duikbooten, alsmede door 526 vliegtuigen, aan worden deelgenomen. De vloot zal in Mei naar San Francisco terugkeeren. VIJF GOUDDIEVEN GEARRESTEERD. Een millioen dollar uit mijn ont vreemd. Vijf mannen zijn gearresteerd in verband met een diefstal van Goud-Amalgaam op eroote schaal in de bekende Homesiakemijn bij Lead in Zuid-Dacota (Ver. Staten). Het totale bedrag dat gestolen is, wordt op een millioen dollar geschat. De arrestatie volgde, nadat een hoeveel heid van het gestolen goud ter waarde van 6500 dollar aan de munt van de Vereenigde Staten was verkocht. De laatste dagen hebben zich tal rijke misdadigers bij het Centrale Bureel der Militie aangemeld om hun misstappen te bekennen cn te verklaren, dat zij een fatsoenlijk le ven wenschcn te leiden en nuttige burgers willen worden. Op 22 cn 23 Maart hebben zich niet minder dan 151 personen aangemeld. Zooals wij kortgeleden in een artikel uit eenzetten, nemen tal van geleerden aan, dat zonnevlekken niet alleen van invloed zijn op de weersgesteldheid, doch tevens op het doen en laten der menschen. In de gemoederen te Moskou Ontstond een plotseling berouw. Waardoor? Wie zal het weten? De dieven, moordenaars en zoo meer Voelden plots iets voor 't veld van eer En kregen een geweten. Die wel eens wat gestolen had, Begeeft zich thans op 't rechte pad, Denkt niet aan and'rer gelden. Wie eertijds in een kroegje sloop, Vraagt thans den rechter 'n blauwe knoop, Om op zijn buis te spelden. De moordenaar kan geen bloed meer zien; Dc aanrander is braaf, misschien 't Fatsoen heerscht allerwegen. Hoe wordt die ncthnidsgolf verklaard? Wat heeft den misdaadsdrang bedaard? Waar is 't geheim gelegen? Het komt vast niet van binnenuit. Een boos hart heeft geen goede spruit, Waaruit 't berouw kan bloeien. (Tenminste niet in 't algemeen, 't Blijft meestal slechts bij één of géén, En dén nog: na de boeien!) Ha! een professor brengt hier Tlchtf Hij sprak: „Het gele zongezicht Vertoont soms rare vlekken. Ze maken 't zonnelicht onklaar, Terwijl ze. om de zooveel jaar, Op aard iets vreemds verwekken. Dan is 't het weder, dat wat draait, Wanneer de zon dies is verfraaid, Vaak is de mènsch onrustig. Hij oorlogt, rebelleert als gek, Doch dra verdwijnt de zonnevlek", Of 't leven wordt weer lustig." Aldus professor Zonnevlek, Ik dacht: dat is nog niet zoo gek, Daar kan ik wat van leeren: Over de steppen scheen de zon Met vlekjes-veel, zoo hard ze kon Op al die booze hoeren En schiep een golf van schoon berouW Over de landen van Moskou, Om Rusland te bekeeren.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8