De geschiedenis van een galei-schip Be Quick's zware gang naar Eindhoven Voetbal Kampioenschap van Nederland N.H.V.B. Binnenland Brutale inbraak te Rotterdam Een noodkreet uit de slagerswereld De geest van een berucht gangster Z.F.C. naar S. V. V. - De groote gebeurtenis van Hilversum. - Diverse aardige Paaschwedstrijden. Gedurende de Paaschdagen wordt er slechts weinig aan de afwerking van het tournooi om het Kampioenschap van Nederland gedaan. Het Westen komt er ditmaal niet aan te pas, want bij den wedstrijd PSVBe Quick is, zoo als men ziet, alleen de „provincie" betrokken. Beide ploegen hebben tot nu toe slechts één wedstrijd gespeeld in dit tournooi: Eindhoven verloor, Groningen won. Men kan zich onwil lekeurig niet van.de gedachte vry maken, dat de strijd om den hoogsten titel eigenlijk buiten deze 2 kampioenen om zal gaan, maar dat zij als outsiders alleen voor de verrassingen zullen zorgen. Het zou voor het verloop wel aardig zyn als Be Quick ook haar tweeden wedstrijd won, in het andere geval zou immers Ajax een voorsprong van 2 punten verkrijgen. Maar de Philips-voetballers hebben Ajax zoo verdien stelijk partij gegeven, dat we de Noordelingen zoo maar niet zien winnen. Niettemin geven we hun een behoorlijke kans. De strijd om een plaats in de eerste klasse. Groote Hilversumsche derby. In Hilversum zal de eerste van de twee titanenwedstrijden tusschen de plaatselijke rivalen Hilversum en 't Gooi gestreden worden. Dat kan wat worden! Zooals men w jet, hebben de kampioenen van II A den vuurdoop in Haarlem reeds ondergaan en die schitterend doorstaan. Zij zijn dan ook favoriet in deze eerste derby, maar dat wil nog niet zeggen, dat zij absoluut winnen. Zulk een positieve uitspraak komt bij een plaatselijke ontmoeting altijd falikant uit! ZFC denk om je eerste-klasseschap. Zoo goed als het Rotterdamsche RFC staat geen enkele tweede klasse-kampioen ervoor. Z\j heeft nog maar met één concurrent te ma ken en dat is de winnaar van SVVZFC (28 Maart). M.a.w. de verliezer van dezen wedstrijd in Schiedam is uitgeschakeld, zoodat de groote Zaansche wel in „levensgevaar" verkeert... We hebben echter nog wel hoop, dat het Zon dag nog niet afgeloopen met haar zal zijn en dat zij door een kleine overwinning haar mi nieme kansje op handhaving in de eerste klasse zal behouden... Beginnen Enschedesche Boys, Quick en Hengelo opnieuw? Als het een beetje wil, zullen de drie can- didaten voor de Oostelijke eerste klasse na Zondag precies gelijk komen te staan. Dat zal n.1. het geval zijn, als Quick er in slaagt Hengelo op eigen terrein de nederlaag toe te dienen, Terwille van de spanning zou men wenschen, dat het zoo liep... Afgaande op de verkregen resultaten, moeten echter aan Hen gelo de beste kansen toegekend worden. Naar de beslissing in het Zuiden. Zooals men weet, is van afdeeling IV nog altijd niet bekend, wie haar eersteklasseschap tegen de tweede klasse kampioenen zal heb ben te verdedigen. Er bestaat een mogelijkheid dat het 2en Paaschdag wel bekend is. Ge- epeeld worden n.1. B.V.V.Juliana en de be slissingswedstrijd EindhovenMW. Verliest Juliana (hetgeen zeer normaal zou zijn) dan wordt een halve beslissingscompetiti»- tusschen haar, Eindhoven en MVV gespeeld. Hoe zeer velen ook naar een beslissing hunkeren, we gelooven niet, dat zij 2en Paaschdag vallen zal. In de Noordelijke eerste klas worden gespeeld: SneekFriesland; VeendamAohilles en Le°""'ardenHSC. Om een plaats in de tweede klasse. Zaandijk zien we morgen haar laatste kans op promotie verdedigen tegen O VVO Verliest de club van Yff, dan zal ook deze hernieuwde aanval op het tweedeklasseschap afgewezen zijn. De VolewyckersHVC, die beiden Bloemen- daal geslagen hebben, ontmoeten elkaar in Amsterdam-Noord. Van den uitslag van dezen titanenkamp valt van te voren niets te zeggen. in de Om een plaats derde klasse. Met spanning zal heel Texel uitzien naar den uitslag van den wedstrijd QSCAlkmaar, welke morgen in Wormerveer gespeeld wordt. De eilanders hopen natuurlijk, dat het een ge lijk spel wordt of een overwinning voor Alk maar, want zij vreezen de kampioen van IV B Hoe echter de uitslag ook moge zijn, de groen zwarten houden hun fraaie kans in eigen hand, laten zij dat niet vergeten! Eerste Klasse D. Geheel vrij. Tweede Klasse F. Heidei 5 gaat naar Succes 2 (10 uur op 2en Paaschdag). De Wieringers zullen door een zege kampioen worden. Derde klasse F. Op eersten Paaschdag komt Cocksdorp om 2 uur naar Succes 3. De Texelaars zullen hun titel wel eer aan weten te doen. Op Tweeden Paaschdag ontvangt HRC 6Atlas 2. Hier zal het zeker spannen en de winnaar is moeilijk aan te wijzen (10 uur). Vierde klasse G. Zondag trekt Held. Boys 2 naar Texel 3 (2 uur)De Boys hebben wel uitzicht op de punt jes. Vierde Klasse H. Op eersten Paaschdag moet Oudesluis 2 naar Succes 4 (10 uur). De goede vorm van de Oudesluizers wettigt het, den Wieringers niet veel succes te voorspellen. Evenmin als we Schagen 3 veel kans geven bij haar visite die zij tweeden Paaschdag aan Wieringerwaard 2 brengt (2 uur). Junioren A. De Helder-junioren komen na langen tijd rust weer eens in het veld. KFC a ontvangt hen (2 uur). We zijn benieuwd. Adspiranten: In afd. R wordt de gestaakte match Helder bHRC a opnieuw begonnen (10 uur op 2en Paaschdag), terwijl Succes aSchagen a op den eersten feestdag gespeeld wordt. De Scha- gers gooien waarschijnlijk de hoogste oogen. Adsp. S heeft twee wedstrijden op Tweeden Paaschdag. HRC d ontvangt Atlas a (12 uur), terwy'1 Helder d naar Succes b moet (12 uur). In afd. T een aardig partijtje op Tweeden Paaschdag nl. Oudesluis aHRC e (10 uur). In de Texelsche afdeeling tenslotte Texel b Cocksdorp a (Zondag 12 uur), waarbij de groenzwarte reserves de beste kansen hebben. Watervogels- Voorloopig N.H.V.B-Elftal Hazeloop gepasseerd! Op Tweeden Paaschdag, n.m. 2.30 uur, speelt het voorloopige N.-H.V.B.-elftal een wedstrijd tegen Watervogels I te Den Helder. Dit is dus niet een nieuwe proef van het Held. districts-elftal, maar reeds een elftal van ge heel Noord-Holland, waaraan ons district in- tusschen het leeuwenaandeel der spelers weer geleverd blijkt te hebben. De verrassing is o.i. wel het feit, dat men Hazeloop gepasseerd heeft. Wie dezen speler Zondag tegen Zeemacht weer eens een pracht- partij heeft zien spelen, zal dat moeilijk kun nen begrijpen. Maar ...dit elftal is nog niet definitief! Het zal in de volgende formatie tegen Watervogels uitkomen: J. de Ruiter (Atlas) M. Schenk J. Henneman (Wieringerw.) (Schoorl) E. Poeze R. Spaarman P. N. Hoebe (Hoogkarspel) (Beemster) (Helder 3) A. Schuitemaker K. Schenk F. Rob (MOC) (W. waard (W.waard) G. Hart Jac. v. Es (Koedijk) (HRC 4) Reserves: J. Halff (Bergen; P. Beeldman (Bergen); D. Visser (DRC) en K. de Boer (Atlas). De Rauchbeker Op den 2en Paaschdag ontmoeten elkaar in Den Burg de kampioen van de 4e klasse, Texel, en de Heldersche derde klasser Helder. Als Helder met een sterk team naar den overkant g^at, kan het een goede oefenwedstrijd voor de groenzwarten wordèn. O.i. staat het resul taat op het tweede plan. K.N.V.B.-beker Met de Paaschdagen wordt er druk gebekerd: de eerste ronde wordt afgewerkt en voor zoo ver mogelijk ook de tweede. Succes zal Zondag trachten zich bij HRC in de derde ronde te voegen om met de roodjakken ons district in dit tournooi te blijven vertegenwoordigen. Nu is DEC, de tegenstander van morjen, een flinke Amsterdamsche derde klasser, vroe ger zelfs een zeer sterke tweede klasser. Succes moet positief winnen, want komt zij niet verder dan een gelijk spel, dan komt DEC in de derde ronde. Play on, Succes! Alcmaria heeft het in de tweede ronde onein dig veel moeilijker dan in de eerste. Zij moet n.1. de Spartaan in Amsterdam bekampen, maar aangezien een gelijk spel genoeg is, kun nen de withemden bij serieus aanpakken de derde ronde wel bereiken. Wandelsport Overeenstemming bereikt tusschen K.N.G.V. en N.W.F. De sinds eenigen tijd tusschen het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond (K.N.G.V.) en de Nederlandsche Wandelsport Federatie (N.W.F.) gevoerde besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat de Wandelsport Afdee ling van het K.N.G.V. tot de N.W.F. is toe getreden. Voorwaar een mooi succes voor de N.W.F. Op tochten, welke gehouden worden onder de auspiciën van de N.W.F., hebben de K.N.G.V.-ers nu in het vervolg recht op de N.W.F.-reductie op vertoon van hun lidmaat schapskaart van het K.N.G.V. Er worden op het oogenblik nog met meer dere wandelsportorganisaties onderhandelin gen gevoerd en het is te verwachten, dat ook deze tot een goed resultaat zullen leiden, zoo dat binnenkort de verdeeldheid, die op wandel sportgebied heerscht, tot het verleden zal behooren. P. M. van Wijk-tochten op 6 Mei Men schrijft ons uit Hoorn: Nog circa 5 6 weken scheiden ons van de populaire Van Wijk-tochten en reeds thans ontvangt de H.W.V. tal van toezeggingen. Als de voorteekenen niet bedriegen, mag de bloem van de wandelsport verwacht worden. Noord-Holland benoorden het IJ heeft tegen woordig meerdere "ereenigingen, die er zijn mogen, en als ook deze in groote getale naar West-Frieslands hoofdstad trekken, kan er een spannende kamp om den Van Wyk-beker verwacht worden. De parcoursen zijn ook ditmaal met zorg gekozen en leiden weer door Mooi West-Fries land. En daar de tochten dit jaar op Hemel vaartsdag (den 6den Mei) gehouden worden, is het velen mogelyk er aan deel te nemen. Nadere inlichtingen betreffende de tochten worden gaarne verstrekt door den Secretaris van de H.W.V., Merensstraat 25, Hoorn, De ochtendstond heeft lood in den mond. In het perceel Meermanstraat 57 te Rotter dam, waarvan de benedenverdieping be woond wordt door den 65-jarigcn V. D. en diens 69-jarige echtgenoote, hoorde eerstge noemde gisterenochtend gerucht op de twee de verdieping. Daar .zoowel de eerste als de tweede verdieping momenteel onbewoond zijn, ging de man, die onraad vermoedde, eens poolshoogte nemen. Boven gekomen trof hij een vreemden man aan, die hem op zijn vraag, wat hij daar uitrichtte, vertelde, dat hij gekomen was om het huis te bezich tigen. Een zagend geluid In de veronderstelling, dat de zaak wel in orde was, ging D. weer naar beneden, doch in den namiddag hoorde zijn vrouw een za gend geluid op de eerste verdieping. De vrouw ging daarop zelf naar boven waar zij op het toilet een man aantrof, die bezig was een stel afvoerbuizen door te zagen. Hij was daar juist mede gereed gekomen en wilde een omstandig verhaal beginnen om zijn aanwezigheid ter plaatse te verklaren, toen van de tweede verdieping een tweede man naar beneden kwam. Dappere oude dame. De vrouw gelastte daarop de beide man nen zich naar het politiebureau aan den overkant te begeven en ging vooruit naar be neden, teneinde mogelijk ontvluchten te be letten, toen juist haar man terug kwam, die eenige boodschappen had gedaan en op haar verzoek voor de deur postvatte, waarop zij zich naar het politiebureau spoedde, waar zij in den gang alarm sloeg, roepende: „die ven, dieven". Twee agenten begaven zich daarop naar het pand, waar zij juist op tijd kwamen, daar de beide inbrekers- den ouden man reeds op zij hadden geduwd om er van door te kunnen gaan. Zij werden door de politie mannen gegrepen en naar het bureau aan de Meermanstraat overgebracht, waar hun een verhoor werd afgenomen. Het bleken te zijn de 51-jarige koopman F. H. de B. en de 33- jarige smid, F. K. A. Het bleek dat beiden zeer brutaal te werk waren gegaan, want in den ochtend had één hunner zich vervoegd bij den eigenaar van het huis, voorgevende, dat hij de woning wilde huren, waarop hem de sleutel werd medegegeven. Toen hij deze sleutel terug bracht, zeide hij die des middags weer te zullen komen halen, teneinde met zijn vrouw de woning te komen bezichtigen. In plaats daarvan kwam hij met A. Beide mannen zijn in bewaring gesteld. EEN SPRONG OVER SCHOONHEID. Een Amerikaansche athleet verbindt aan een recordpoging de charme van een file lachende strandgirls. Crisislasten drukken te zwaar. De Neutrale Bond van Personeel in de Voedingsbedrijven heeft een schrijven gezon den aan den minister van Landbouw en Visscherij, waarin nogmaals een uiteenzet ting wordt gegeven v. d. gang van zaken in het slagersbedrijf. Nauwelijks is de vraag op de markt door buitenlandsche invloeden iets grooter, of aldus adressant de crisislasten druk ken ondragelijk; het tekort aan slachtvee doet de prijzen stijgen tot boven de draag kracht der bevolking en het debiet loopt met tientallen van procenten terug met 't gevolg, dat het pauperisme in dit bedrijf dagelijks stijgt, met al de gevaren, die daar aan verbonden zijn voor de hygiene enz. Het buitengewoon toenemen van het naar de slachtbank brengen van drachtig vee brengt gevaren voor nu, maar vooral voor de naaste toekomst. Het vleesch prc\duceerend Nederland dat een eerste plaats in Europa inneemt, zal vol gens adressant geen vleesch meer kunnen gebruiken tenzij de regeering ingrijpt door den belastingdruk te verlagen, de heffing op rechten te versoberen, de teeltbeperking te herzien en door scherpe maatregelen te stellen bij het slachten van drachtig vee. Kind onder vrachtauto Doodelijk ongeluk te Delfzijl. Gisterenmiddag omstreeks half zes is in de Schoolstraat te Delfzijl een doodelijk ongeluk voorgevallen. Een met graan beladen vrachtauto van de firma Koerts en Jansema te Farnsum (on der Delfzijl) reed de Schoolstraat, in, waar, op het plein voor de U.L.O.-School eenige kinderen aan het spelen waren. Opeens liep de zesjarige Beppie Mulder op de rij dende vrachtauto toe. Het kind ging aan een zijkant hangen, doch kon zich blijkbaar niet houden en viel er af. Zij kwam onge lukkigerwijs juist voor een achterwiel te recht, dat haar over het hoofd ging. De dood trad onmiddellijk in. Den chauffeur treft geen schuld. TOMATENPLANTEN UITGETROKKEN. Tuinder te Berkel ernstig bena deeld. Bij den tuinder A. van der Spak te Berkel en Rodenrijs zijn in den nacht van Woens dag op Donderdag in de stookkas circa vier duizend tomatenplanten, die reeds halfwas waren, uitgetrokken, waardoor groote scha de werd aangericht. Reeds vele malen is bij dezen tuinder door kwaadwilligen schade in de stookkas aange richt. Een ingesteld onderzoek leidde tot. de aan houding van een in de buurt wonenden land bouwer. Met deze aanhouding gelooft men den dader van deze laffe daad te pakken te hebben. Onze ruiters op tournée Rome, Parijs, Brussel. He* concours te Nice afgelast. Amsterdam, 26 Maart. Naar wij vernet men, zal het internationaal concours hippi? cjue te Nice, dat was vastgesteld van 10 tot 19 April, wegens gebrek aan belangstelling geen doorgang kunnen vinden. Slechts drie landen, waaronder Nederland, hadden ira beginsel deelneming toegezegd. De Nederlandsche ruiters zouden, na af? loop van het concours, te Nice, naar Rome doorreizen, waar men zou uitkomen op het concours,, dat 24 April aldaar aanvangt. Het is thans de vraag, of men nu ook zijn inschrijving voor Rome gestand kan doen. In ieder geval komt een sterke Ne? derlandsche equipe uit op het concours van Parijs, dat, van 612 Mei plaats vindt en na Parijs komt Brussel nog aan de beurt.. DILLINGER'S VROUWEN EISCHEN... De „vrouw in het rood" brengt de Amerikaansche autoriteiten in verlegenheid. Amerika's grootste gangster, John Dillin- ger, werd bijna drie jaren geleden bij een straatgevecht gedood. Maar nog steeds spookt zijn geest door Amerika, aldus onze V'.P.B.-correspondent, en nog op het oogen blik moeten de autox'iteitcn zich met de na weeën van deze affaire bezighouden. Op (het oogenblik zijn er twee kwesties, die met de zaak Dillinger in verband staan en in beide gevallen heeft men met vrouwen te doen, want Dillinger en de vrouwen, dat was een hoofdstuk op zichzelf en nog thans vindt men in Amerika talrijke vrouwelijke schep sels, die in het geheim Dillinger als een held eeren en betreuren. Dillinger is om zoo te zeggen de Valcntino der Amerikaansche onderwereld. Daar is in de eerste plaats de jonge Etta Nat'elsky, een Poolsche van geboorte, die bij het straatgevecht tusschen Dillinger en de politie zwaar gewond werd. De rol, die zij bij deze aangelegenheid speelde, kon nooit geheel opgehelderd worden, maar het pu bliek was zoo op haar hand, dat de senaat in Washington haar een schadevergoeding van 900 dollar toekende. Maar tot uitbeta ling van dit bedrag is het nog niet gekomen: het materiaal der politie belast de schoone miss Etta zoo zwaar, dat zij eigenlijk onder politietoezicht behoort te staan. Interessanter is het tweede geval: de vrouw, die Dillinger's laatste schuilplaats aan de politie verraadde, zoodat de politie hem onschadelijk kon maken is, door zijzelf ook uit de onderwereld stamt, later uit Amerika gezet en in Roemenië gaan wo nen. Zij eischt thans, dat men haar weer in de staten zal toelaten. Ook de rol van deze vrouw in Chicago noemde men haar steeds „the woman in red", wijl ze altijd in het rood gekleed ging is tot op het oogenblik onopgehelderd gebleven. Zij zelf behoorde tot de onderwereld van Chicago, gold een tijdlang als een vriendin van Dil linger, maar waarom zij hem dan verraad de, weet niemand. Omdat, zij degene was, die de politie op Dillinger's spoor gebracht had, werd zij niet vervolgd, maar men zet te, haar over de grenzen, want zij was een Roemeensche. Men was een zeer onaange name getuige kwijt. Nu meldt zij zich plotseling weer aan ert de autoriteiten in Washington bevinden zich in een tamelijk lastig parket, daar de vrouw in het rood thans nog een belooning van 50Ó0 dollar voor haar verraad eischt. Daar bij komt, dat zij al eens 5000 dollar heeft ontvangen. Anderzijds: als men thans wei gert, haar eischen te vervullen, begint deze vrouw wellicht in Europa zekere dingen te vertellen, die niet aangenaam voor de po litie van Chicago zijn. Laat men haar ech ter naar Amerika terugkomen, dan kan men eiken stap van haar volgen. En boven dien heeft dat ook zijn bezwaren. En der halve aarzelt men op het oogenblik nog met bet nemen van een beslissing. Dillinger is dood, maar zijn geest spookt nog steeds in de staten rond. THANS BANANEN EN RUM IN PLAATS VAN VEROORDEELDEN. Het oude transportschip, de „Martinière", dat zestien jaar langs de Bagno-bannelingen naar Gyana overbracht, heeft een vreedzamer bestemming gekre gen en is weer tot zijn oude taak als vrachtschip teruggekeerd; het vervoert suiker, rum en ba nanen. 16 Jaar lang heeft de „Martinière" baar sombere menschenlading vervoerd. Men schreef 1921 toen het Fransche Ministerie van Justitie zich in verbinding stelde met de „Compagnie Nantaise de Navigation a va- peur", met het verzoek om een aanbieding te doen voor het charteren van het schip, de „Martinière" op langen termijn. Inderdaad werd men het eens over de prijs, maar ge durende de onderhandelingen was er nog niemand bij de Fransche maatschappij die vermoedde voor welk doel het ministerie het schip eigenlijk noodig had. Eerst toen op een zonnigen zomerdag in Juni 1921 de groote ijzeren getraliede kooien aan boord werden gebracht, toen een primi tieve roode-kruis-kamer werd ingericht en er verblijfplaatsen voor bewakend personeel werden ingericht, toen begreep de reederij dat de Martinière als Bagno-galeischip voortaan dienst zou doen. Een sombere menschenlading... Twee en twintig reizen in totaal heeft de Martinière met zijn sombere menschenla ding ondernomen en er zijn twee menschen- die alle 22 tochten hebben meegemaakt. Een van hen is de kapitein van het schip, die nog heden ten dage even rustig en breed geschouderd op de brug staat en nu voor zijn rum- en bananenreizen dezelfde maat regelen met dezelfde kalmte neemt, als hij eens deed met zijn mcnschentransport. „22 Reizen hebben wij gemaakt", vertelt hij, „10.000 veroordeelden hebben wij ver voerd en tallooze hartverscheurende toonee- len hebhen zich op die tocht afgespeeld. Des nachts hoorde je niet zelden, groot, sterke kerels als kinderen huilen. Dat is nu ge lukkig anders geworden. De rum laat zich niet hooren, de bananen blijven koel, de sui ker is alleen maar kostbaar. Nog niet voor een vermogen zou ik mijn ladingen van nu willen ruilen voor het transport van die zestien jaar. Het verschrikkelijkste was al tijd wel het oogenblik dat de drie barken, de „Coligny", de „Thoiras" en de „Expres"' met de gestraften van het vasteland aan kwamen. Niet zoodra lagen de zeilscheepjes langszij de Martinière en waren ze vastge- meerd of het scheen wel dat de bannelin gen voelden dat; op dat oogenblik de laatste band met het moederland definitief verbro ken was." De tweede, die alle transporten der duizen den veroordeelden op de Martinière heeft meegemaakt, is de officier van het bewa- Ifingscorps en oud-chef van den anthropome- trischen dienst, Charles Jules Goguet. Bij hem berustte de laatste controle der veroor deelden, opdat er geen enkele verwisseling of andere onregelmatigheid kon voorkomen. Nu heeft hij het. plan zich ergens in een kustplaats te vestigen en verder een rustig leven te leiden, waarschijnlijk in een der aanlegplaatsen, vanwaar het „Schip der Ver oordeelden" naar zijn laatste controle placht te vertrekken. De laatste groet aan den Franschen bodem. „Zoo langzamerhand was men aam bet tafereel gewend geraakt. De gestraften tui melden gewoonlijk als beschonkenen uit do gevangeniscel of de gevangeniswagen in de barken. Zij leefden gewoonlijk weer wat op wanneer zij de zee zagen. Maar dan 's middags om' 4 uur loeiden de sirenes van de Martinière driemaal en de anker ketting werd ratelend ingehaald. Dat be- teekende de laatste groet aan den Fran schen bodem. Ik heb heel wat harde mis dadigers gezien, die op zulke oogenblik'ken' met oogen vol tranen aan dek stonden en zooveel is zeker dat ik er nooit één ontmoet heb, die op dat moment cynisch was of ook. maar eenige onverschilligheid toonde. Het disciplineeren van de galei. boeven. Het was dikwijls lang niet gemakkelijk om het met dit uitschot der menscbheid klaar te spelen gedurende de vervelende lange overtocht, doorgaans in gloeiende zonnehitte! Maar de kapitein en de bewa kingsarts waren het al gauw eens geworden over een vast recept. Wie het deed voorko men of hij ziek was, zag zich in de eerste plaats beroofd van het dagelijksche rant soen van een kwart Liter roode wijn. Dat middel deed wonderen. Dikwijls vocht men dagenlang tegen een of ander vertwijfeld plan. Maar meestal bleven deze „rebellen" tot slechts enkele beperkt. Slechts driemaal in zestien jaar tijds was men gedwongen de stoomleiding met de gloeiende, sissende stoom open te zetten.. Het gemakkelijkst in den omgang en bet meest gedwee waren de beroemde misda digers de „grooten", die wij aan boord kre gen. Die waren meestal den tweeden dag al aan een groote verslagenheid ten prooi. Zij keken niet meer smachtend omhoog naar de zon, ze hadden voórloopig de ba lans van hun leven gemaakt." De oude kapitein springt in bet kleine motorbootje dat hem naar de Martinière brengt. Het schip behoeft nu niet meer tot 4 uur te wachten, het traditioneele tijd stip, om het anker te lichen. Rum en bana nen hebben geen pretenties en laten zidh gemakkelijker transporteeren dan menschen die naar het. Duivelseiland gebracht moeten worden. De. Martinière vaart nu weer een vreedzame vracht en... heeft haar logboek, wat het somberste hoofdstuk betreft, geslo ten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 15