Plaatselijk Nieuws. EVttiUlllHTad Met de „Sarkani" naar Alicante Dc vaste klant De Wieringermeer krijgt geen Chr. Scholen Geheimzinnige inbraak in Zuid-Frankrijk Italië en de niet- inmenging De Bilt seint Ged. Staten hebben de aanvra gers In 't ongelijk gesteld. Gedeputeerde Staten hebben naar het Hsbl. meldt, het beroep van het bestuur der vereeniging tot stichting en jn stand houding van Christelijke scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs, ge vestigd te Slootdorp, Wieringermeer, op het raadsbesluit van de gemeen te Medemblik van 30 Juni van 't vorig jaar, waarbij afwijzend is be schikt op een tweetal aanvragen om medewerking voor de stichting van twee scholen in den Wieringermeer- polder, en wel te Slootdorp en te Middenmeer ongegrond verklaard. Zooals men weet werd deze belangrijke kwestie eenigen tijd geleden voor Gede puteerde Staten behandeld: de burgemeester van Medemblik verdedigde daarbij het be sluit van den raad die op verschillende gronden het verzoek meende te moeten af wijzen. Uit de overwegingen van do beslis sing van Ged. Staten .blijkt nu dat het col lege het standpunt van den gemeenteraad ten volle deelt. Ged. Staten zijn van mcc- ning, dat in het onderhavige geval op de bij de aanvragen overgelegde ouderverkla ringen, de namen van onderscheidenlijk 07 en 72 kinderen zijn vermeld, die geacht moeten worden tot die leerlingen te hchno- hcn.die de door hen bezochte, gelijksoorti ge bijzondere scholen zouden verlaten, doch voor wie in die school in de voor hen be stemde klasse plaatsruimte beschikbaar zou blijven. De ouderverklaringen bevatten derhalve slechts resp. 19 en 10 namen van kinderen, die geldig zijn. Gedeputeerde Staten overwegen voorts dat de Wieringermeer slechts tijdelijk aan de gemoente Medemblik is toegevoegd, in af wachting van een nadere indecling en dat dus de uitzonderingsbepalingen in do La ge rond erwijswet waarop do adressant zich eveneens had beroepen welke uiter aard betrekking heeft op een blijvende toe neming of belangrijke verplaatsing van de bevolking in ecnig deel der gemeente geen toepassing kan vinden. Het college is zelfs van meening, dat er gewichtige omstandigheden zijn, die de wei gering van den gemeenteraad van Medem blik om de aangevraagde medewerking te verleenen, aannemelijk maken, nu bij de Staten Generaal het, inmiddels door de Tweede Kamer aangenomen, ontwerp van wet tot instelling van een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen deelcn van het IJsselmeer aanhangig is, dat de gehiedsdeelen, waarbinnen de aangevraagde scholen zouden moeten verrijzen, weer aan die gemeente ontneemt. Gedeputeerde Staten komen dus tot de conclusie, dat de raad terecht op de aanvra gen afwijzend heeft beschikt, zoodat het bestreden besluit moet worden gehandhaafd. Zooals men weet kan de adressant van dit besluit binnen dertig dagen bij de Kroon in hooger beroep komen. Inbreker op zoek naar diploma tieke documenten? In den nacht van Zaterdag op Zondag is op geheimzinnige wijze ingebroken in een froot hotel te Croisette (ten Zuid-Oosten van larseille). Opverzoek van Beek, den Poolschcn Mi nister van Buitenlandsche Zaken, had de politie, die een hardnekkig stilzwijgen in deze in acht neemt, dc zaak geheim gehou den. Volgens de Inlichtingen, waarover men thans beschikt, zou bedoelden nacht een on bekende het gebouw zijn binnengekomen en in de kamer van een medewerker van Beek den inhoud van een koffer hebben onder zocht. Het schijnt evenwel, dat niets ont- v.eemd is. Men veronderstelt, dat de geheim zinnige bezoeker naar documenten heeft ge zocht. Bedoelde kamer ligt vrij dicht bij die van Beek. Men vraagt zich dan ook af of de ongenoode gast zien niet in de kamer heeft vergist. De politie werd oogenblikkelijk im /fe ontdekking gewaarschuwd. Van den on bekende ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Een dementi van de ambassade. Poolsche De Poolsche ambassade te Parijs spreekt ten stelligste de geruchten tegen aangaande een inbraak, waarvan een lid van het ge volg, van Minister Beek het slachtoffer zoa zijn geworden. FIENTJE DE LA MAR IN HET NOORDHOLLANDSCH KOFFIEHUIS. Met een partner haar waardig. Een stampvolle zaal heeft Zondagavond in 't Noordhollandsch Koffiehuis geluisterd en gekeken naar Fientje dc la Mar, die daar met Paul Ostra de revue ten beste gaf: .►Mot een lach door het leven." Een revue is een merkwaardig ding. Het is niet heelemaal tooneel, niet heeiemaal zang, niet. heelemaal dans, niet heelemaal cabaret. Het heeft zoo van al die kunsten wat meegenomen, precies datgene wat noo- dig is om de menschen een amusanten avond te bezorgen. We zouden echter de revue kunst te kort doen, als we niet tevens op merkten. dat bij dc revue-makers ook nog een andere tendenz voorzit. Een tendenz, die vooral tot uiting komt in de levenslied jes, n.1. om op populaire wijze algemeene levenswoorden naar voren te brengen. Wij gelooven, dat daar het zwaarte- en het hoogtepunt van de revue-kunst ligt. Als Fientje de la Mar zingt „Ik wil ge lukkig zijn" en daarbij het diepste verlan gen van een bepaald vrouwentype vertolkt of den Joodschen vader imiteert, die in het gekraai van zijn kleinkind de schoonste mu ziek hoort, dan hééft zij het publiek. Sen timent en durf maken haar voordracht tot iets, wat een zaal moét overrompelen. Doch van een heel andere allure zijn haar schets jes uit. dc film „Bleeke Bet". Ontroerend, misschien juist door de behecrsching welke men zich voor den camera-man nu eenmaal moet opleggen, geeft Fientie de la Mar frag menten uit de bekend* Nederlandsche rol prent. Het publiek is enthousiast. Het applaus geldt niet alleen de actrice. Haar partner, Paul Ostra, de andere helft van dc ..Lach door het Leven", is tevens conférencier, deelt volop in de hulde. Een conférencier is doorgaans een noodzakelijk kwaad, maar Paul Ostra toont ons, wat er van dat vak te maken is. Hij is nauwelijks een minuut op liet podium of hij heeft con tact met de zaal. Dra ontpopt hij zich als een voortreffelijk liedjeszanger. Hij brengt nrigineelo schlagers: zijn dictie is geestig, zijn mimiek kostelijk. Beschaafde cabaret kunst wordt hier geboden. Onmisbaar is dc pianist, die bescheiden zijn rol vervult, doch ook nog in een solo bewonderd wordt. Het acteerendo trio doet inderdaad de toe schouwers gedurende één avond met een lach door het leven gaan. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Johannes Cornelis, zoon van Johannes Cornelis Hoebe en van Anna Cor- nclia Buiter. Getrouwd: Mattheus Antonius Dekker en Adriana Cornelia Ilertogh. Pieter Nierop, en Mnric Keetman. POLITIE. Gevonden: e-en damestaschje. Binnen 8 meter van straathoeken is stih staan met auto's en andere voertuigen te- Jr genwoordig verboden! FflB Niets doet vermoeden dat Italië de op zioh genomen verplichtin gen zal schenden. Volgens berichten ln de Engelsche bladen zou Italië aan Engeland de formeele ver zekering hebben gegeven, geen enkel deta chement vrijwilligers meer naar Spanje te zullen zenden. Bevoegde diplomatieke krin gen te Londen verklaren, dat het bericht in dezen vorm niet volkomen nauwkeurig Is. De Britsche regeering heeft onlangs een onderzoek laten instellen naar de in Spanje gedebarkeerde Italiaansche detachementen. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken, graaf Clano, verklaarde toen dat de ontscheping te Cadiz op 5 Maart jl. uitsluitend Roode Kruispersoneel betrof. Dc daarbij door Italië gegeven verzekering hield in, dat Italië de non-interventie nauwkeurig zou naleven en de Italiaansche gezant te Londen, Grandi, verzekerde de Britsche re geering, dat de tegenstand tegen de terug trekking der vrijwilligers niet beteekende, dat Italië zijn verplichtingen zou verzaken. De Italiaansche delegatie in de niet-in- mengingscommissie bevestigde de Interpre tatie van Grandi door haar adhaesie te be tuigen met de benoeming van neutrale con troleurs. De Britsche regeering zal niet na laten het nomen van maatregelen te over wegen, maar acht dit thans niet noodig, daar niets doet voorzien, dat Italië de op zich genomen verplichtingen zal schenden. Verwachting: zwakke tot matige noodelijke tot oostelijke wind, ged. bewolkt, dr. weer, kans op nachtvorst, iets zachter. Verdere vooruitzichten: waarschijnlijk nog droog en iets zachter. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 775. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 6 gr. C. is 43 gr. F. RHEUMATIEK? TEHLEP'S RHEUMATIEK SMEERSEL zal U helpen! Eén flcsch gebruikt en de pijn is verdwenen. Prijs per flesch 65 ct. Alleen in TERLEP'S DROGISTERIJ. Apothekers- Assistenten, HOOGZI.TDE 103 TEL. SCHAGEN Een avontuurlijke tocht Voor 2.000 ton oorlogsmateriaal aan boord. Rclsrelaas van een der opvarenden. Zoo nu en dan is in dc pers melding ge maakt van het vervoeren van oorlogsmate riaal door Nederlandsche schepen voor een der Spaansche oorlogvoerende partijen. Hoe de lading aan boord kwam en gelost werd was nooit zeer duidelijk. Toevalligerwijze kwam een verslaggever van het A.N.P. dezer dagen in aanraking met iemand, die onlangs een „smokkelreis" naar Spanje aan boord van een onder Nederlandsche vlag va rend schip gemaakt heeft en bereid was daarover te vertellen. Het was één der mannen van het S.S. „Sarkani". De bemanning voor de reis van dc Sarka ni naar Spanje bestond uit 21 man, inclusief de gezagvoerder. Na eenige dagen in dc Rottcrdamsche ha ven gelegen te hebben, vorliet liet 3.000 ton metende schip Rotterdam. Lading was er niet, maar dc orders luidden, dat het schip naar Memel in Lithauen moest, waar het vier dagen is gebleven. Vandaar werd naar Gdynia in Polen gestoomd. In de Poolsche haven werd in zeer snel tempo geladen. De lading. De ruimen werden gevuld met geweren, mitrailleurs, kanonnen, vliegtuigmotoren, ongeveer 500 ton buskruit, eenige honderden tonnen brandbommen, geweerkogels enz. Een gedeelte van de lading werd door een Duitsch schip uit Hamburg aangevoerd. Toen de Duitschers er achter kwamen, waar voor „hun lading bestemd was, begonnen zij te schelden op de Bolsewiki". Dat dit materiaal voor de linksche partij in Spanje bestemd was, was alleen opva renden bekend. Trouwens, eigenlijk wisten de bemanning dit al in Rotterdam, alleen wist men niet waar geladen zou worden. Dc gezagvoerder kreeg papieren, waaruit bleek, dat de lading uit stukgoederen be stond en voor Marseille bestemd was Het loon voor de bemanning. Voor het vertrek uit de Poolsche haven vroeg het scheepsvolk den vertegenwoordi ger der reederij te spreken, die liet „volk" in de kajuit van den gezagvoerder ontving. Het scheepsvolk eischtc boven de van te voren vastgestelde gageg een premie van f 500.- de man en bovendien wilde dc eischen de partij een schriftelijke verklaring, dat na behouden terugkeer het volk niet zou worden afgedankt, maar voor een volgen de reis in aanmerking zou komen. Het resultaat was, dat aan ieder f 250.- bovcn zijn gage werd toegezegd, de gc- eischte verklaring werd verleend en ook prompt nagekomen. Nadat dit geregeld was werden de offi cieren ontboden. Hun werd gevraagd of zij KORT VERHAAL door GABY PERA. In Maart begon het. De gele trompetnar cissen straalden met hun heldere, vroolyke kleur over het grijze plein. Het was morgen, en de menschen stroomden voorbij, naar de kantoren, de winkels en de fabrieken. Allen renden met hun actentasch met boterham men onder den arm langs de bloemenstal- letjes, en namen een vleugje van de bloemen geur en kleurenpracht met zich mede naar de kantoren. Ook Jan Hassenkamp moest hier voorbij, en juist toen hg wilde passeeren, stak een smalle, goedgevormde hand een bosje hel gele narcissen uit, en zei een stem: „Een kwartje, meneer, de eerste narcissen van het jaar!" Jan bleef staan, haalde een kwartje uit zyn zak, pakte de bloemen en ging verder. Met de bloemen in zyn hand. Merkwaardig, zoo onhandig als de meeste mannen bloemen dragen! Waarom heb ik eigenlijk die bloemen gekocht? vroeg hg zich af. Waarom dan...? Voor wien...? De hand de hand, die die bloemen vasthield. Hy zag het voor zich die geste had Iets dwingends gehad, voor hem tenminste. Die hand vreemd, en het gezicht had hy niet eens gezien... „Morgen, meneer Hassenkamp! Oh, wat een mooie bloemen, wie krjjgt die?" Dat was juffrouw Muders van kamer 1. Jan draaide de bos bloemen als een pakje heen en weer. „U!" zei hy. „Neen...! Werkelijk...? Dank U wel!" En overgelukkig rende Juffrouw Mu ders met de bloemen weg. „Gek. dat ik zoo rood word... misschien meent hy het niet eens zoo ernstig..." In kamer 1 was er bepaald een opschud ding. „Muders" had bloemen gekregen! Van wie? Nee. dat zei ze niet. Van kamer 6, dat was het cent re. wat zy wou loslaten. Jan Ka p stond voor zijn teeken- lord, met zyn p /.icod in de hand -- en... kon niets anders zien dan die smalle, kleine hand... Voorzichtig begon hij te teekenen, teere, dunne lynen ontstonden, langzamerhand werd de smalle hand op het papier zichtbaar... Tot h(j opeens boos en verlegen op zichzelf haas tig het papier verniewde en begon te werken aan de gevel-ontwerpen, welke die week nog afmocstcn... Den volgenden morgen kwam Jan weer langs de bloemenstalletjes. Hoe zou haar ge zicht er uit zien...? Och, dat zou vast een teleurstelling voor hem zijn Twee meisjes kochten juist wat viooltjes, en zoo kon Jan haai onopgemerkt observee- ren. En hij zag, dat het gezichtje van het bloemenmeisje precies paste bij de mooie, smalle hand... Haar trekken waren van een b(jna klassieke regelmatigheid, vriendelijk en mooi. „Wat een fijn profieltje!" dacht Jan. „Net een meisje van een oud Italiaansch schilderij...!" Jan stond daar maar en keek, toen de meisjes weg waren kon hij niets an ders doen dan ook viooltjes koopen. De viooltjes kon hij gemakkelijker dragen, want die waren klein, dan zou zijn chef er niets van zeggen. Toen het meisje, dat voor de post zorgde, dan ook even later door zijn kamer kwam, reikte hy haar de bloemen: „Hier juffrouw Jager, daar hebt U wat om op Uw tafel te zetten!" Het meisje bloosde he vig. „Dat kan ik toch niet aannemen...!" Maar toen Jan aandrong, nam zij ze mee. „Vreemd ik had toch nooit gemerkt, dat h|j naar me keek maar aardig is hij, zoo groot en blond..." Den volgenden morgen kocht hij weer bloe men ditmaal vijf oneindig teere en sier lijke rozenknoppen en gaf ze aan de flinke en resolute juffrouw van Hoogstraten. „Wat verbeeld jtj je wel, brutale vlegel!" riep de energieke architecte uit. „je weet toch, dat ik verloofd ben!" Jan wist het, maar het had hem nooit, ook thans niet, geïnteresseerd. Maar door Juffrouw van Hoogstraten kwam het gansche kantoor het te weten. En de vrouwelijke leden van het personeel hielden lange debatten. Juffrouw Muders was woe dend. „Eerst bracht hy bloemen voor mij en den volgenden dag voor die gekke Jager! Dat - al belachelijk! En vandaag voor die cor- laie Hoogstra'en, die meer valsche dan eohte tanden in haar mond heeft, en nog verloofd is bovendien...!" En juffrouw Hoogstraten zei: „Arrogante kerel! Die denkt dat wij hem allemaal naloopen!" Ook voor Juffrouw Jager was het een diepe teleurstelling, dat zij een voorgangster en een opvolgster had ge had by de bloemengiften. Een paar dagen verliepen, en toen schonk Jan wederom bloemen weg: ditmaal aan den loopjongen, die hem op de trap tegenkwam en met een „Haah, la's ruiken!" zijn neus in de hyacinthen stak. Dat werkte ontspannend. Dat Hassenkamp bloemen gaf aan den loop jongen, maakte de zaak opeens veel eenvou diger. En de vele Eva's op het kantoor be grepen, dat het niet om het weggeven vag de bloemen ging, maar om het koopen! Allen waren gerustgesteld, en ieder wist, dat niemand iets voor hau op een ander. En van toen af had Jan geen moeilijkheden meer met het weggeven van bloemen. „Vandaag ga ik het eerst bij hem naar binnen! Nee, jij niet, want hij heeft jou eergisteren die roode tul pen gegeven!" Zoo streder de meisjes onder ling, wanneer zij hem met bloemen hadden zien aankomen, en de meisjes verdrongen zich voor zijn deur. Zoo profiteerden alle meisjes van het kantoor van zijn verliefdheid op het meisje in het bloemcnstalletje, bij wie hij eiken morgen zjjn bos bloemen kocht... Voor Jan was de zaak intusschen niet zoo gemakkelijk. Tot dusverre was het eenige, wat hij bereikt had, dat hy wist Koe zij heette. Iris was haar naam. Echt een naam voor een bloemenmeisje, dacht Jan. Verder wist hy echter niets van haar. Zij was vriendelijk, voor zoover het over bloemen ging. Zij zocht altijd eeen bijzonder mooie bos voor hem uit. Maar verder neen. Hoe vaak hij ook pro beerde. met haar in een meer vertrouwelijk gesprek te komen, het gelukte hem nooit. Geduld, geduld, troostte hy zichzelf. Intusschen was de lente zomer geworden, en thans kwam de herfst met zijn bloedroode, gouden en gele tinten in de bloemenmanden van de meisjes op het stationsplein. „Vandaag koopt U voor de laatste maal by my!" zei het meisje op een morgen. Jan keek ontsteld op. de zalmroze zinnia's in zyn hand trilden. „Waarom?" vroeg hy verbaasd. Het meisje keek hem met een vroo- lijken, open blik aan: „Ik heb eindelyk een betrekking gekregen! Morgen moet ik beginnen, ik ben er dolbly om!" „Ja? Waar, in een bloemenwinkel?" „Neen!" lachte zy. „Ik ben fotografe van mijn beroep, en ik ben alleen bloemenver koopster geweest, zoolang ik geen andere be trekking had." „Zoo..." zei Jan langzaam. Hg bleef staan, als of het hem onmogelgk was, nu weg te gaan. „Ja!" zei het meisje. „Nu wordt U zeker de klant van juffrouw Weber in het stalletje hiernaast. Die verheugt zich er al op". „Nee, nu koop ik geen bloemen meer," mompelde Jan voor zich heen. „Dat zal Uw verloofde wel niet prettig vinden!" zei het meisje, als terloops, maar haar oogen keken met een ongewone belang stelling naar Jan's gezicht. „Mijn verloofde...?! Hoe bedoelt U dat?!" „Wel!" zei het meisje, en ze kleurde. „U hebt haar altyd zoo vreeselyk verwend! Bgne eiken dag brengt U bloemen voor haar mee, daar mag ze wel heel blij mee zijn, want niet veel mannen zouden dat doen!" Toen deed Jan iets, wat hij tot nog toe nooit had durven doen. Hg pakte over de tafel heen de beide mooie, smalle handen van het meisje, en bracht ze naar zyn lippen, terwijl hg zei: „Iris, heb Je dan nooit begrepen, dat ik niet voor een verloofde, maar alleen voor jóü hier altijd bloemen kocht? Ik ben niet ver loofd tenminste nog niet! Maar het zal wel niet lang duren, of ik ben het wel, en dan krijgt myn verloofde... eiken dag bloemen van mg, ik zal ze bij Juffrouw Weber wel koopen!"' Juffrouw Weber in het bloemenstalletje naast dat van Iris keek naar de twee jonge menschen, die elkaar, zonder te letten op de menschen, die naar hen keken, midden op straat omhelsden, en begon even te lachen. „Hm, mijn buurmeisje neemt afscheid van haar besten klant! Ziet er nu niet bep~*,''1 naar afscheid uit...!" zich te allen tijde bereid verklaarden den kapitein te gehoorzamen. Het antwoord luidde bevestigend, waar op de eersle officier een gratificatie vroeg, nu deze aan het volk beloofd was. Toegezegd werd, dat alle officieren be halve hun gage een extra-uitkeering van 100 procent zouden ontvangen niet als basis f 350.- voor den derden officier. Bij thuiskomst te Rotterdam is aan scheepsvolk en officieren het toegezegde uit betaald. Zes voet koplast Volgens onzen zegsman is het ladinpswerk op buitengewoon roekelooze wijze geschied. Voorop dient te worden gesteld, dat het schip in het geheel niet op een dergelijke lading berekend was, zoodat de op zich zelf reeds gevaarlijke last nog gevaarlijker voor de opvarenden werd. Het. materiaal werd er „ingesmeten", de brandbommen om oen voorbeeld te noe men lagen vlak bij de vuren. Bovendien is het weer buitengewoon on gunstig geweest, zoodat het kolen verbruik zeer groot was en in plaats van 12 mijl slechts 7 mijl ontwikkeld kon worden. Het schip heeft dan ook hot grootste gedeelte van de reis met een koplast van 6 voet gevaren. De bommen verschoven gedurende de reis, de kruitkisten braken door, de watertanken sloegen lek: kortom het mag een wonder heeten, dat het schip niet in de lucht is gevlogen. Van Gdynia naar 'Alicante. In de tweede helft van Januari vertrok de Sarkani uit de Poolsche haven. Door de Sont koerste het schip naar Gibraltar. Voor de gelijknamige straat kwam het on geveer 14 dagen later aan. Tusschen de Spaansche kust was steeds 100 mijl afstand bewaard en tot Gibraltar liep alles goed. In het holle van een maanloozen nacht voeren wij met gedoofde lichten door de Straat. Ons groote geluk was, dat de zoeklichten van de zich in deze zóne bevindende schepen van de Franco-partij ons niet te pakken konden krijgen, omdat deze patrouilleerende sche pen onder den wal zaten. Vrijwel stuurloos voeren wij voor de wind onder een krachtige storm, door de Straat en kwamen behouden voor Alicante aan. U begrijpt, „aldus onze zegsman, dat als do Sarkani een. pil had gekregen, wij er geweest zouden zijn met deze lading. Even buiten de straat vlogen een paar re- geeringsvliegtuigen boven ons, die ons on-« gemoeid verder lieten gaan. Jonglecren met granaten. Even voor de haven draaide een vaartuig van de regeeringspartij bij en spoedig daar op werd met het lossen een aanvang ge maakt. De Spanjolen bleken onze lading niet erg gevaarlijk te vinden, want zij vermaakten zich met balletje spelen en jongleeren met granaten en brandbommen. Een Franschman die als „Supercargo" aan boord was en iedereen op zijn vingers keek, nam in een toespraak van de be manning afscheid. Hij dankte ons allen voor de diensten aan de Spaansche republiek bewezen. In Alicante veroorloofde de gezagvoerder ons van boord te gaan. In de stad zag ik niets bijzonders. Het leven ging gewoon zijn gang. Alleen dos avonds bemerkten wij, dat er oorlog was, omdat alle lichten ge doofd waren. Het leven aan boord. Het. loven aan boord was niet gezellig. Wij leefden onder voortdurende spanning cn wisten, dat bij het minste geringste ver zet onzerzijds de kogel wachtte. Ook was verbinding met den wal ten strengste ver boden. De radio werd alleen voor liet ontvangen van berichten gebruikt Onze fa milieleden wisten dus niets van ons af. Het eten was slecht en de onderlinge verstand houding liet te wenschen over. De terugreis. Van Alicante vertrok dc Sarkani naar Oran aan de Noord-Afrikannsche kust. Daar kreeg de gezagvoerder order naar Dart- mouth in Engeland te varen. Eenige dagen later passeerden wij ander maal de Straat van Gibraltar enwer den aangehouden door een zwaar bewapen den trawler van de Francopartij Het vlag- gesein van dit patrouillevaartuig was: stop pen en opstoomen naar Ceuta. Door de mi crofoon werd medegedeeld, dat het schip zou worden prijsvcrklaard Een officier met 5 man begaf zich aan boord van de Sarkani en eisrhte inzage van onze papierenHoewel deze op Mar seille gesteld waren zou onze aanwezig-, beid op deze plaats natuurlijk argwaan wokken en bovendien lag er in de ruimen nog vrij veel kruitafval. Ook ditmaal was het geluk met ons wanteen Engelsche kruiser draaide hij. De officier en zijn manschappen gingen vlug ven boord, zon der de ruimen te hebben onderzocht. De officier voegde mij nog toe: „Good bye I will see you again". Het gevaar voor ons was voorbij en wij stoomden verder. Weinige oogonblikkon later, de duisternis was inmiddels ingevallen, zagen wij, dat dezelfde trawler een Russische boot inpikte. De Engelschman was toen niet meer in de buurt. Onze zogsman voegde hier nog aan toe, dat hij zich voor het optreden van de Span jaarden van heide partijen niet had te beklagen. In Alicante was voortdurend een Spaansche wacht aan boord, die hot dc Hollandsche schepelingen in geen enkel op zicht lastig maakte Al traden de aanhangers van generaal Franco uiteraard wel wat agressiever op dan hun tegenstanders, toch namen ook zij een beleefde houding aan. De terugreis had voor het overige een normaal verloop. Op weg naar Dartmouth kwamen telegrafische orders binnen, dat de Sarkani naar Rotterdam moest koersen waar hot schip na eenige dagen behouden terugkeerde.

Schager Courant | 1937 | | pagina 12