Spoorwegramp in Frankrijk Hoe een teekenfilm tot stand komt Duitschland zal Tsjecho Slowakije niet aanvallen Abessinië en den Volkerenbond Het Japaosche parlement ontbonden Amerika's hooggerechtshof zwenkt Binnenland Amsterilainscli8 waterleiding is een melllioe Deensche trekkers in ons land EEN DOODE EN 45 GEWONDEN. De sneltrein ParijsIIcndaye, die te 16.15 uit Bordeaux vertrekt, is gisteravond tc 18.40 bij den overweg te Cabanncs ontspoord. De trein had op dat oogenblik een snelheid van ongeveer 120 kilometer. De vier ach terste wagens raakten uit de rails: twee daarvan kwamen in de langs den spoorweg stroomende beek te recht, de beide andere werden in een weide geworpen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn drie menschen om het leven gekomen, terwijl ongeveer zes tig reizigers gewond werden. Twee of drie dor gewonden verkeeren in ernstigen toestand. Van Dax vertrokken onmiddellijk ambu lances en particuliere auto's naar de plaats des onheils. De spoorwegovergang, waar het ongeluk heeft plaats gehad, ligt op een afstand van vijf kilometer van Dax op den weg naar Mont Deinarsan. Om elf uur gisterenavond had men uit de vernielde wagons 31 slachtoffers te voor schijn gebracht en naar het ziekenhuis over gebracht. Dertig daarvan waren ernstig gewond en een gedood. Het is nog onmoge lijk het juiste aantal slachtoffers vast tc stellen, daar er zich nog enkele in de naar beneden gestorte wagons kunnen bevinden. De spoorwegmaatschappij „Paris-Orleans- Midi" heeft het volgende medegedeeld: „De sneltrein Parijs-Hondaye, welke te Buur 45 het station Orsay had verlaten, is op den overweg 3 kilometer ten noorden vdn het station Dax ontspoord. De drie laat ste rijtuigen vlogen uit de rails. Een viel om op den spoordijk, de beide anderen vielen verscheidene meters omlaag. Bij het ongeluk zijn 2 dooden en GO gewonden te betreuren". De spoorwegmaatschappij deelt nader me de: „Het juis'c aantal slachtoffers van de ontsporing van den sneltrein Parijs-llen- daye bedraagt een doode, een jongmensch van twintig jaar, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, een ernstig ge wonde en 44 lichtgewonden, liet verkeer over de versperde spoorlijn, dat moest wor den onderbroken, zal tegen vijf uur in den ochtend hersteld zijn." Gebroken koppeling de oorzaak. De stationschef vun Bordeaux heeft aan de pers medegedeeld, dat het ongeluk van Dax te wijten is aan het breken van een koppeling na het restauratic-rijtuig, dat het zesde rijtuig van den trein was. Daar de telefonische verbindingen over de dienstlijncn verbroken waren, kwamen de berichten uit Dax slechts onvolledig bin nen. De trein was dichtbezet met reizi gers. Men verwacht te "Bordeaux een trein reizigers, die aan het ongeluk ontsnapt zijn. Brandweerlieden, mobiele garde, gendar mes, de politio van Dax en een honderdtal redders werken samen bij de bevrijding der gewonden. Het opruimingswerk geschiedt bij fakkels. Oekraïnsche samenzwering ontdekt De Poolschc autoriteiten heben tc Lucz in Wolhynic den clandestiene Oekrainsche organisatie ontdekt, die „Oekrainsche Ko- zakkenbeweging" genoemd werd en die een complot voorbereide tegen de veiligheid van den Poolschcn staat. De beweging zou troebelen hebben willen organiseeren tijdens de Paaschdagen. 43 leidende figuren der beweging zijn gear resteerd. Sindbad the Sailor Een gekleurde teekenfilm van Max Fleischer. Véél werk maar met een prachtig resultaat! Het publick beeft zich al langen tijd af gevraagd. waarom de zoo populaire figuur van Popeye the Saiiorman niet in kleuren op het witte doek komt. En eigenlijk was „kleur" ook nog het eenige. dat aan de filmpjes van den kampioen-spinazie-eter ontbrak! Max Fleischer, de schepper van Popeye, is or de, man niet naar, over ijs van één nacht tc gaan en hij heeft dan ook zoo lang met het lanceeren van een gekleurde Po- peye-film gewacht tot hij een volmaakt product kon afleveren. F.n een volmaakt product is „Sindbad the Sailor", een Paramount-film, gewordenl Een unieke short. Dit is de eerste short, die uit twee acten bestaat en die daardoor om en bij de twintig minuten duurt. Dat is punt één, waarom deze film een unieke plaats onder do voorfilms inneemt. Dan is, zooals wij reeds zeiden, deze film gekleurd. Dat korte zinnetje houdt heel wat in en het is in dit verhand interessant, eens even te bekijken, hoe een tcckenfilra tot stand komt. Het principe komt hierop neer. dat de be wegende figuren op zeer doorzichtig cellu loid eeteekend worden en dan vóór een achtergrond gefotografeerd worden. Hier uit volgt dus. dat er voor één beweging b.v. het onheffen van een arm een groot aantal teekeningen gemaakt moeten worden Van iederen stand, die de arm in zijn be weging naar hoven maakt, wordt een teeke- In een vraaggesprek met een medewerker van „Ce Soir" zeide de Tsjechoslawaaksche minister van buitenlandschc zaken, Krofta, do gebeurtenissen, die Europa in beroering brengen, ernstig en zelfs onrustbarend te achten. Na erkend te hebben, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Tsjecho Slowakije de laatste maanden vrij gespannen waren, hoewel hierop eenige ontspanning is ge volgd, verklaarde Krofta: „Ik ben er* van KROFTA. overtuigd, dat Duitschland er niet aan denkt, ons aan tc vallen. Het weet beter dan wie ook, dat een actie tegen ons het sein tot een Europeeschcn oorlog zou zijn." De Minister verklaarde, dat zijn land in dat geval Frankrijk, Enge land, de SovjetlJnie en de Kleine En tente, en zelfs Polen en België aan zijn zijde zou vinden. Ten aanzien van de Kleine Entente ver klaarde Krofta met nadruk: „Er is nimmer sprake geweest van eenige verslapping on zer vriendschap en van de nauwe belangen gemeenschap, die ons verbindt. De Kleine Entente is oen noodzakelijkheid voor al haar leden. Neem bijvoorbeeld het dccoord dat tusschen Italië en Joegoslavië tot stand is gekomen. Wij zijn geenszins voor een voldongen feit gesteld. Wij zijn zeer loyaal op dc hoogte gehouden van de onderhandelingen. Ons land is evenals Roe menië verrukt ovèr het verkregen resul taal". Krofla wees er voorts op, dat Oostenrijk, dat zich bedreigd ziet door bet Duitsche expansionisme en slecht beschermd door Ita lië. zich naar zijn huren richt, en dat zich tot op zekere hoogte ook in Hongarije een zelfde tendens openbaart. Zal Ethiopië op de komende Volkenbondsverqadering verte, genwoordigd zijn? De diplomatieke medewerker van de „Dailv Telcgraph" wijdt een artikel aan dc kwestie van don status van Abessinië. naar aanlei ding van de komende Volkenbondsvergade ring. Op 26 Mei zal de Volkenbond in speci ale vergadering bijeen komen, hoofdzakelijk om te beslissen over het verzoek om toe lating van Egypte. Het is op hot oogenblik niet bekend of Keizer Ilaile Selassic voor nemens is, een delegatie naar Genève te zenden. Mocht hij zulks doen, clan zal de commissie voor dc geloofsbrieven wederom ning gemaakt. Nu worden de teekeningen achtereenvolgens voor bet décor geplaatsten stuk voor stuk gefotografeerd. Het zul nu duidelijk zijn, dat men. wanneer men deze foto's in snel tempo achter elkaar projec teert m.a.w.: de film afdraait de armbeweging als een vloeiende ziet. Uit deze korte verklaring zal den lezer blijken hoe enorm veel werk het maken van een teekenfilm vraagt. Men bedenke daarbij, dat er zeer dikwijls méér personen tegelijk op het doek zijn en dat voor iedere fractie van elke beweging van élk dezer personen een nieuwe teckening op celluloid gemaakt moet worden! Het ontstaan van een teekenfilm. Alleen het maken van deze teekeningen geschiedt nog weer in verschillende etap pes. Fleischer doet de ideeën aan de hand. Er wordt een scenario geschreven en dan worden de verschillende scènes in ruwe schetsen op papier gezet. Nu worden door z.g. „animators", zeer geschoolde teekenaars en ware artisten in hun vak, de bcgin-sta- Een scène uit „Sindbad". Op voorstel van den Minister-pre sident Hayashi heeft de Keizer het parlement ontbonden. Hayashi verklaarde dat de poli tieke partijen het aannemen van uiterst belangrijke wetten tegenhiel den. De verkiezingen voor de nieu we volksvertegenwoordiging zullen 30 April a.s. worden gehouden. moeten beslissen of Haile Selassie inder daad vertegenwoordigers kan accrcditcercn van een regeering, die in feile niet be staat of gezag beeft. De in bet najaar gehouden jaarvergade ring van den Volkenbond mocht door dc Abessijnsche gedelegeerden worden bijge woond. Sindsdien is echter de Abessijnsche regeering te Gore in West-Abessinic, van het toon'eel verdwenen. Een aantal landen hebben liet Italiaansche gezag in Abessinië de facto erkend. In de voornaamste hoofdsteden is men dc meening toegedaan, dat. de tóestand alleen kan worden opgehelderd, indien de Volken- bondsvergadering de feiten goed onder dc oogen ziet en oen beslissing neemt, waarme de alle Staten zich kunnen vereenigen. Italië zal aan bet Yolkenbondswerk niet deelnemen voordat de Assemblee dit vraag stuk heeft opgelost. Men verwacht niet, dat Italië een vertegenwoordiger zal zenden naar de in Mei te houden zittingen van Volkenbondsraad en Assemblee. Graaf Cia- no, de Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken, zal dc gewone jaarverga dering in September waarschijnlijk bijwo nen, indien de Abessijnsche kwestie intus- schen geregeld is. Een besluit van de commissie voor de ge loofsbrieven om de Abessijnen in Mei uit te sluiten, zou de kern van bet vraagstuk niet nader tot een oplossing brengen. I-Ict zou slechts betrekking hebben op dc bijeen komsten van deze speciale zitting en de geheele kwestie zou in den herfst opnieuw ter sprake komen. Roosevelt's positie versterkt. Zoonis reeds gemeld, heeft het Opperste Gerechtshof met vijf tegen vier stemmen de wet van den Staat Washington, waarbij mi- nimumlooncn voor vrouwen werden vastge steld, grondwettig verklaard. Dit beteekent een geheel veranderd inzicht ten aanzien van de N.T.R.A. maatregelen van Roosevelt, welke verleden jaar door dit zelfde gerechtshof ongrondwettig werden verklaard en in wezen met de thans goed gekeurde maatregel overeenkwamen. Ilavas meldt hierover nog uit Washing ton, dat dc zwenking van de meerderheid, die in het opperste gerechtshof der Vereenigde Staten werd geconstateerd, werd teweeg ge bracht, doordat de rechter Roberts van opinie veranderd is omtrent het constitutioneel ka- raktor van een wet, waarbij de minimum- loonen worden vastgesteld. Dit besluit heeft een zekere sensatie ver wekt in politieke kringen en het onlogische karakter bevestigd van een systeem, dat 't het hof mogelijk maakt, belangrijke uitspra ken te doen met een meerderheid van een stem. De gevolgen van dit besluit zijn nog niet precies vast te stellen, doch tal yan poli tici zijn van meening, dat het. aantal voor standers van de door Roosevelt voorgestelde hervorming erdoor zal worden vergroot. In dien bet aantal rechters wordt, uitgebreid, zooals Roosevelt voorstelt, zullen inderdaad de kansen, dat een meerderheid van een stem gevormd wordt, geringer worden. Het besluit van het hof versterkt tenslotte bij het publiek den indruk,, dat het hof op slot van rekening beinvloed wordt door de denkbeelden van de groote meerderheid van liet volk en dat het. zich aan de zijde schaart van de sterkste opinie. dia van alle bewegingen op het celluloid gezet. Dan worden door andere teekenaars do bewegingen voltooid; zij teekenon dus a'lc tusschen-periodes. Wéér een andere groep artisten treedt dan in werking: do .inkers". Deze doen niets anders dan de teekening van de vorige groep met zwarte inkt te bewerken en zoodoende schaduwen, donkere vlakken enz. aan te brengen. En tenslotte komen zij, die de kleur erop zet ten. Voor Sindbad zijn liefst tweehonderd kleuren gebruikt. Dit enorme aantal be reikt men, doordat van iedere kleur zeer veel tinten aanwezig moeten zijn. Wat is toch het geval? Wanneer er meerdere fi guren tegelijk optreden, moeten er dus ook meerdere stukken celluloid achter elkaar ge plaatst worden en het is duidelijk, dat, hij gelijke sterkte, een rood vlak op het éérste stuk feller fotografeert dan een rood vlak op bet tweede, derde of vierde plan. Hoe 'verder het vel celluloid dus van de camera af staat, hoe inténser de kleur moet zijn. Iedere acte van deze Popeve- film vroeg om 20.000 afzonderlijke teekeningen, zoodat in het geheel veertigduizend verschillende teeke ningen gemaakt moesten worden! Dan zal men zien. dat deze soort short „diep te" bezit, in tegenstelling tot oudere film pjes. die nog twee-dimensionaal waren. Hiervan werden de décors gewoon op een vel panier geteekend, dat als achtergrond voor de opnamen diende. Fleischer heeft evenwel ©en „stere-opti- cal process" ontwikkeld dat een aanzienlijke verbetering van de films beteekent. Hij werkt nu met „echte" décors. Deze worden gebouwd, zooals de décors voor groote films gebouwd worden en achter elkaar ge plaatst, zoodat er met hclichting gewerkt kan worden en men schaduwen, duistere gpdeelten enz. kan verkrijgen. Voor dezen achtergrond worden de op celluloid getee- kende figuren gefotografeerd. Maar hoe, zal men vragen, bereikt men dan dat Poneye een wandeling over bet eiland van Sindbad maakt en men een tel kens wisselenden achtergrond ziet? Het antwoord is eenvoudig: men werkt met een draaitoonecl! Het heelc décor dat noo- i dig is, wordt gebouwd op een ronde tafel Waterleidingdebat in de rechts zaal. Huiseigenaar eischt wa terlevering. Gisteren is voor den president van de Ainsterdamsche rechtbank Mr. J. W. Huy- singa gepleit in een kort geding tusschen een huiseigenaar als eischer en het gcm. waterleidingbedrijf als gedaagde. Wederom een watcrleidingquaestie in de hoofdstad. Ditmaal betreft het een conflict in de Laings Nekstraat. Een huiseigenaar moest een bedrag van ruim f 80.betalen wegens „meerverbruik" over het jaar ...1920 Hij weigerde dit en de watertoevoer werd in Januari 1937 afgesloten. Dc huisbaas hielp zich zelf en legde een leiding uit het naaststaande per ceel, dat eveneens aan hem toebe hoorde. Weldra kwam dit uit en de gemeente sloot ook de toevoer voor het andere huis af op grond van de nog niet betaalde rekening. Thans vorderde de huiseigenaar In kort geding opheffing van de afsluiting van de waterleiding daar naar zijn meening de vordering was verjaard en de controle-nie ters niet het juiste verbruik aangaven. Voor de gemeente trad op Mr. H. W. Vliegen. In 1925 is deze huiseigenaar reeds gewaar schuwd. Bovendien heeft de man zich niet ontzien om acht ruiten van het kantoor van de wa terleiding in te slaan. PI. bestreed aan de hand van jurispruden tie, dat hier van een verjaarde vordering sprake is. Men stelt, dat de controlemeter niet juist werkt, doch men zegt niet, dat dit het geval was in den tijd waarover de vordering loopt. List tegen de gem. waterleiding. Men schroomt niet in den strijd tegen de gem. waterleiding van nog andere onwet tige middelen gebruik te maken. In perceel Amsteldijk 49/50 heeft men wederrechtelijk een controlemeter weggenomen on ter ijking aan den hoer van B. gezonden. De zegels van de gemeente zaten or nog op en hij weigerde le ijken. Toen zond men den meter naar Utrecht, hier was men echter aan het ver keerde adres, want die firma leverde de me ters aan de gemeente. Deze ijker waarschuw de de gemeente doch onderzocht toch de meter, die te laag wees, wat in het voor deel van den geabonneerde is. Geen eenzijdige oontrole van de gemeente. Met klem ontkende pl. voorts, dat de ge meente een eenzijdige controle uitoefent, de verbruiker kan zich door een terzake kun dige doen bijstaan. Geschillen reclits- zoowel als belangen-geschillen worden be handeld door B. en W., de president zal dus niet in kort geding kunnen heslissen. Voorts ontkende pl. dat de vordering een spoedeisehend karakter draagt, van 'n nood toestand is geen sprake, daar op sommige uren water wordt geleverd. De huiseigenaar weigerde uit een soort „principe" de na vordering van ruim tachtig gulden te beta len. Hij verdient niet heter dan dat zijn huurders weggaan. Van oen onrechtmatige daad van de zijde van de gemeente, die de waterlevering onhicf, is dan ook geen spra ke. Pl. concludeerde, tot onbevoegdverkla ring van den president, subs. tot afwijzing van de vordering. Pleidooi voor den huiseigenaar. Mr. v. Genechten uit Utrecht, optredende voor den huiseigenaar K. de J., ving zijn pleidooi aan met eenige winstcijfers van de waterleiding, vervolgens besprak hij uit voerig het contract tusschen den afnemer en het waterleidingbedrijf. Het gaat er hier om de dwangmaatregelen, waarmee de ge meente haar onrechtmatige eischen denkt die voor Sindbad was vier meter in doorsnee. De camera blijft op haar plaats, de vellen celluloid blijven op hun plaats in een frame vóór dc camcra-lons cn het décor draait langzaam voorbij! Het geluid. Tenslotte het geluid! Dit is een belang rijk element en in deze laatste Fleischer- creatie is er dan ook alle zorg aan besteed De gebruikelijke methode is. eerst de gehee le film te maken, baar daarna eenige. malen aan dc menschen, die liet geluid zul len maken, te vertooncn en haar tenslotte af te draaien, terwijl de „geluidntakers" pre cies op tijd hun dialoog zeggen en hun la waai maken. Een en ander wordt op de geluidsstrook vastgelegd, wanneer de film gereed is. Soms is neen echter gedwongen een andere methode te volgen. Dan wordt eerst bet geluid opgenomen en aan de band hiervan maken de artisten hun teekeningen Dit is natuurlijk veel moeilijker, daar de teekenaars hun schetsen nauwkeurig moe ten laten corrcspondeeren met het geluid. De lipstanden, het gesticuleeren al deze dingen moeten dan met het gesprokene overeenstemmen. Deze methode werd ge volgd bij de opnamen van den twee-hoofdi ge n reus. Zijn rol werd n.1. gesproken door een humorist, die niet naar dc studio's kon komen. Talrijke problemen. Men zou over dit interessante bedrijf nog veel meer kunnen zeggen het ligt even wel niet binnen het kader van dit korte praatje. Moeilijkheden bij de belichting, het noodzakelijk-zijn van een geheel nieuwe lens bij dit stereoptical process het zijn allemaal vraagstukken, die de teekenfilm- •ontwerpec heeft op te lossen. Uit het voorgaande zal men opgemaakt hebben, dat een filmpje, dat den toeschou wer een goed kwartier bezig houdt, niet één-twee-drie klaar is. Deze „Sindbad the Sailor", die natuurlijk een uitgebreide voor bereiding noodig maakte en waarvoor een ongewoon groot aantal teekeningen gemaakt moest worden, is niet w'-^er dan twee jaar in productie geweest. door te voeren, te beperken. De huiseigenaar heeft in i916 geweigerd de vordering te be talen. Hij hoorde toen niels mee,r en pas kort geleden kwam de vordering weer te voorschijn. Bijna twaalf jaar later was liet natuuriiik niet mogelijk dit meerverbruik op de toenmalige huurders te verhalen. Het waterleidingbedrijf is voor de gemeente tot een soort melkkoe geworden! Vervolgens betoogde pl. dat de schuld van de huiseigenaar verjaard is. Hef. bedrijf poogt in strijd met wet cn billijkheid een bedrag van f 80 op te eischen cn maakt daarvoor gebruik van de haar ten dienste staande machtsmiddelen. De gemeente doet alles om controle buiten haar om te ver hinderen en naar pl.'s oordeel is er alle re den om aan te nemen, dat die toestellen niet goed werken. Pl. concludeerde tot toewijzing van den eisch. Pres.: Hebt U wel eens geboord van pa rate executie, het recht van de overheid? Mr. van Genechten: Maar het betreft lnci' een contract met een bedrijf. Pres.: Toch komt hot me voor, dat dat de kern van de zaak is, de huiseigenaar kon toch beginnen met betalen cn dan te rugvorderen. Na re- en dupliek stelde de president de uitspraak vast op 5 April, Bezoek aan de plek waar eens de Deensche Noormannen invie len. Na het bezoek, dat j.1. Zaterdag aan Am sterdam werd gebracht cn waar den hoofd en districtsbestuursleden van dc Deensche jeugdherbergorganisatie een officieelc ont vangst werd bereid, begaf het gezelschap zich na bezichtiging van dc stad naar de Jeugdherberg „Slot Assumburg" te Heems kerk. Dit bezoek werd door dc gasten met spanning tegemoetgezicn, omdat de Assum burg omstreeks 900 een belangrijke rol beeft gespeeld als sterkte tegen de invallen der Deensche NoormannenVikingers. Gczegrt dient te worden, dat ditmaal de gaslen uit bel Noorden een heel wat sympathieker in druk maakten en cn met triooien Deenschen! volkszang bot hart wonnen van de bijna 200 jeugdige trekkers, die den nacht in de jeugd herberg doorbrachten. Er ontstond onder lei ding van den bekenden minstreel en jeugd- herbergvader „Geert Dils" een ware „Saen- gcrstrcit". De nacht van Zaterdag op Zondag wordt doorgebracht in de jeugdherberg te Haarlem, vanwaar het gezelschap in de vroegte alweer verder ging naar de Jh. „Koningsbosch" bij Bakkum (N.-H.). Hier kwam het gezelschop juist bijtijds aan om de jeugdherberg-bevol king een morgengroet bij bel ontbijt te kun nen brengen, betgeen alweer gebeurde met een mooi Deensch morgenlied. Naar Petten en Wieringen, Dc tocht voerde de bezoekers verder dooi' Kenncmerland langs don fraaien Duinweg, naar Petten cn Wieringen, waar onze Zui derzeewerken diepen indruk maakten op do gasten. Via den dijk werd de jeugdherberg te Snoek bereikt, waar het gezelschap oen feestelijke. Paaschhmch wachtte. Het Frie- sche landschap, dat zicli met een zonnigen hemel met dikke witte wolken op z'n mooist toonde, bekoorde de gasten in hooge mate, niet hot minst de fraaie, forsche boe renhofsteden. Dwars door Friesland werd via de Fric- schc wouden Hemrik bereikt, waar tot groote vreugde bet bestuur de bezoekers niet alleen in 't Deensch maar ook in liet Friesch en Engelscli verwelkomde. Te Assen wachtte de burgemeester liet gezelschap, welke attentie op hoogen prijs werd gesteld. Te Emmen eindigde de tocht in dc jeugd herberg „De llunchock vanwaar dc terug reis via Brcmen en Hamburg werd aan vaard. De gasten hebben niet alleen bun oprecht gemeenden dank uitgesproken voor alles, wat door alle betrokkenen zoo gastvrij werd geboden. Vooral uitten zij hun bewondering voor wat, dank zij algemeene medewerking in ons land op jeugdherberggcbied in een luttel aantal jaren tot stand is gekomen. Men neemt vele waardevolle ideeën mee te rug naar Denemarken en deze studiereis zal ongetwijfeld bevruchtend werken op liet Deensche jeugd herbergwerk. Deze interna tionale erkenning is voor ons nationale werk van groote waarde. EEN POOLSCH OPLICHTER OP TOURNEE. Een uitleveiiriffs-procedure. F.en Pool had zich in 1932 te Weenen schuldig gemaakt aan verduistering en werd deswege veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. Nadat hij in vrijheid was gesteld, werd de verdere tenuitvoerlegging der straf geschorst. De man maakte van deze vrijheid een dankbaar gebruik om te vluchten en is over België in 1934 in ons land gekomen. Ilij heeft zich gedurende dien tijd opgehouden in een kleine gemeente doch toen hij zich in Amsterdam kwam vestigen, werd hij aangebonden, omdat door de Oosten rij ksehe regeering zijn uitleve ring was gevraagd. Dinsdag diende de behandeling van het verhoor voor de 2c Kamer der rechtbank te Amsterdam. Een zieke vrouw en drie kinderen... Mr. Is. Coopman, die voor den Pool optrad drong er met klem op aan dat. dc rechtbank de regeering zou adviseeren de gevraagde uitlevering niet toe te staan. De man was destijds uit Oostenrijk gevlucht omdat hij van een andere politieke richting was dan dc aan het bewind gekomen zijnde regec- ring, zoodat hij extra maatregelen tegen zich vreesde. Hij heeft zich in ons land leeren kennen als een eerlijke cn harde werker. Hij heeft oen ziekelijke vrouw die een zware operatie moet ondergaan en drie kinderen waarvoor hij de kost moet verdienen. De r™»i voorziet in zijn onder houd als colpo t voor een zendingsver- ceniging. Volgens pl. hr de man in ons land zeker voor een voorw: ••«lelijke veroordeeling in aanmerking gekomen en waar hij reeds drie maanden der straf bad ondergaan, waarbij nog komt twee maanden voorloopige hech tenis hier te lande, is er alle reden voor de regeering om dit gezin niet aan den onder gang prijs tc geven en den man in vrijheid te stellen. De rechtbank zal binnen 14 dagen advies aan de regcering uitbrengen,

Schager Courant | 1937 | | pagina 2