tangendijker Groentenveilingenl Een TERLEPs past II de prijs ookl Woensdag 31 Maart 1937 Tweede blad Maart geeft geen opleving te zien in tegenstelling met wat vroeger vaak gebeurde hel blijft schorten aan uitvoermoge- lijkheid met talrijke vraag stukken houden de tuinders zich bezig hef meest echter met de zorg over de financiën aardappelen, weinig veran derde prijzen minder aanvoer roode kool prijzen maar wei nig beter ook geringer aan voer van gele kool voor deze werden iets minder slechte prijzen besteed voor Deensche witte bleef het slecht ech ter werd iets meer verkocht zeer onbevredigend was het weer met de uien het uitzoe ken bijna niet wa^rd peen bracht ook een zacht prijsje op bieten zeer slecht prei goedkoop idem boerekool aanvoer groene en taaie gele kool Is het in de halve eemv van het bestaan van het veilingwezen aan Langendijk meer malen voorgekomen dat de maand Maart, na een bijzonder slappe periode aan de vei lingen, een flinke opleving te constateeren gaf, in den winter van 1936-1937 is dit be laas niet het geval geweest. Wel was het weer gunstig voor een op leving, doch de tuinders hebben er in hun portemonnaie weinig van gemerkt. Het is slecht en het blijft slecht. En men mag er zich van verzekerd houden, dat het slecht zal blijven, als de mogelijkheid, om meer uit te voeren, niet gunstiger wordt. En daarvan is nog niets te bespeuren. Al lerlei moeilijkheden worden aan een na tuurlijken export in den weg gelegd. Die moeilijkheden hebben we meermalen ge memoreerd. Ze zijn in alle instanties be kend. Het Centraal Bureau voor de veilin gen in Nederland wordt niet moe, voortdu rend de aandacht van de regeering op deze voor den tuinbouw moordende maatregelen te wijzen, doch van practische resultaten is geen sprake. En in de kringen van den tuin bouw maakt men zich ondertusschen druk over de vraag, of de minimumprijzen moe ten worden verhoogd, ja dan neen, en gaan er stemmen op, die betoogen dat de binnen? landsche consumenten althans een prijs voor de groenten behooren te betalen, waardoor de tuinders den productieprijs ontvangen. Vraagstukken v. actie en tactiek van ordening door teeltbeperking enz. wor den herhaaldelijk aan de orde gesteld, maar met dat al blijven de tuinders voortsukke len en vragen zij zich af, hoe zij in de kosten van zaaizaad en plantgoed, varf be smetting en bewerking hunner akkers zul len voorzien en hoe zij den stillen tijd zul len doorworstelen, waarin wel veel uitga ven moeten worden gedaan doch er totaal geen inkomsten zijn. Steunuitkeéring zal hier raad moeten schaffen. De aanvoer van aardappelen had niet veel te betcekenen. De meeste werden uit de hand verkocht.. Bevelanders brachten ruim f 2— op. Blauwe aardappelen golden f 1.70 Voor blauwe Eigenheimers werden zeer uiteenloopende prijzen betaald. Er werden er verkocht voor f 1.90f 2.10 en ook van f 2.70—f 3.—. Kwaliteit gaf daarbij den doorslag. Voor Souvenir werd f 2.betaald Bobijn f 2.10 en Friso f 2. De hoeveelheid roode kool, welke aan beide veilingen werd aangevoerd, was veel geringer dan de vorige week. Voor een deel zal dit wel toe te schrijven zijn aan de omstandigheid, dat de voorraden vermin deren, voor een ander deel echter speelden de Paaschdagen een rol. De week vóór Pa- schen wordt er over 't algemeen minder aangevoerd. De prijzen bleven echter, on danks dezen minderen aanvoer, slecht. Aan Feuilleton door Annie de HoogNooy Vader Dekkers' stem klonk tot in het achterhuisje door. „Waar heeft-ie het over is er brand?" vroeg ztfn ega. Diny lachte. „Nee hoor, hij roept alleen maar, dat de koffie klaar is." „Nou, heeft-ie déér even fijn voor gezorgd? Een goeie lobbes is het toch." ,,'t Is een man uit duizenden", prees Diny. „Dat is waar," gaf juffrouw Dekkers toe. „Maar ik heb hem zelf zoo gemaakt. Geloof me, kind als een man goed is, heeft z'n vrouw hem dat aangeleerd, uit derlui eigen hebben ze het niet. Zoo, sla jij nou even de dekentjes terug, dan gaat ze d'r in. Ze is van de alternatie in slaap gevallen, dat lekkere dier. Ja man, we komen al," riep ze met ge dempte stem, terwijl ze met Diny de smalle gang doorliep. „Je mag je dat schreeuwen wel afwennen, zeg, anders zit ik dag aan dag met een jan kend kind." voegde ze er aan toe, het keuken tje inkomend, waar vader Dekkers juist de koffie in de kopjes schonk. Diny snoof behagelijk de geur er van op. „Verrukkelijk ruikt die koffie," zei ze. „M'n hoofd er af als er niet een half loodje te veel in is," zei juffrouw Dekkers, met ken nersblik de donkere kleur monsterend. Dek kers schudde het hoofd. „Is het een vrouw wel ooit naar den zin de veiling van den Noordermarktbond werd de hoogste prijs besteed ri.1. f 2.80 Dit was voor het mooiste goed van 2 a 3 pond, en kwam slechts zelden voor. Meestal bracht deze sorteering niet meer dan f 2.20f 2.40 op. De zwaarste werd voor fl.40-f 1.60 ver kocht. Daartusschen gelegen prijzen werden besteed voor kool van middelbare grootte. Afwijkend goed draaide soms door of bracht f 1.40 op. De aanvoer beliep 55 spoor wagons. Iets minder slecht ging het met de gele kool. Er werd in de eerste plaats veel meer van verkocht, zoodat er minder doordraai de. Voor de mooiste kool van ongeveer 3 pond werd van f 2.50f 3.10 besteed, dat is dus ongeveer f 1.meer dan vorige weken. De groote kool bracht nu ook wat meer op. De minimum prijs van f 2.10 kwam nu niet meer voor. De laagste prijs, die besteed werd, was f 1.60. Dit was voor de zwaarste. De aanvoer beliep ongeveer 45 spoor wa gons, die. behalve voor het binnenland, ook gedeeltelijk voor het buitenland waren be stemd. Met de Deensche witte kool bleef bet vrij wel hetzelfde. Op het laatst der week wer den voor het meest gewilde product van ongeveer 3 pond iets minder lage prijzen be taald: ze kwamen nu tot f 1.40 en f 1.60. Veel ging echter voor den minimumprijs weg en een belangrijk kwantum van deze koolsoort bleef ook nu onverkocht. De aan voer beliep ongeveer 55 spoorwagons, wat nog minder dan de helft is van wat de vo rige weken aan de veilingen kwam. Dit ver klaart mogelijk de iets minder slechte stem ming. Niet onmogelijk is het, dat, als vol gende weken weer wat meer wordt aange voerd, de oude toestand weer intreedt. Aan de Brocker veiling werd eiken dag nog groene kool aangevoerd. De prijzen we ken niet veel af van die van vorige weken. De mooiste en grootste werden voor f 2.50 f 3.60 verkocht, al naar gelang van kwa liteit, iets kleinere brachten f 1.80f 2.40 op, de kleinste of iets grootere van afwijken de hoedanigheid f 1.20—f 1.80 Taaie gele werden verkocht voor f 1.50f 2.70; grootte en kwaliteit bepaalden de prijsverschillen. Slecht ging het met de uien. De hoogste prijs, voor gele uien besteed, bedroeg f 1.30 Het meeste werd echter voor 90 cent tot f 1.10 verkocht. Bijna alle aangevoerde drie lingen brachten 60 cent op, slechts enkele partijtjes brachten het tot 70 en 80 cent. De prijs van de grove uien was ongeveer ge lijk aan dien van de gewone. Nep bracht f 3.10 op. Voor kleine wortelen werd 50 cent betaald groote brachten 90 cent tot f 1.40 op. De laagste prijs werd besteed voor „vurige partijtjes. Slecht ging het ook met de bieten. Grove bieten golden van 4060 cent. Mid- delgroote brachten 80 cent tot f 1.20 op. Aan de Broeker veiling werd ook nog prei aangevoerd, die echter maar zeer weinig opbracht n.1. f 2.10—f 2.50. Ook de Boere kool was goedkoop en werd voor f 1.70' verkocht. Uit onze Omgeving Z1JPE ST.M AARTENSBRU G. Zondagavond werd in het. lokaal Koss>en een gemaskerd bal gegeven, waaraan door 23 dames en heeren werd deelgenomen. Het was voor de jury, die bestond uit de heer en mevr. KooijGroet. mevr. Dekker Veuger mej. S. Veuger en de heer Jn. Keu ris lang geen gemakkelijke taak. veel en goed werk als er van deze maskerade was gemaakt. De prijzen werden als volgt toe gekend: Mooiste enkelingen: le prijs, 41 punten. Metha Kossen, Wenken voor de veiligheid; 2e prijs, 35 punten. Grietje Pool, beiden te St. Maartensbrug, Koopt Nederl. Fabri kaat; 3e prijs, 32 punten Engeltje Koen, Schagerbrug Schoonmaak. Mooiste origineele enkelingen: le prijs, 47 punten mej. G. Ho>man, Schagerbrug, Thee muts; 2e prijs, 43 punten, de heer Jn. Boontjes, Schagerbrug De verstrooide Pro te maken?", vroeg hij, terwijl hij een kopje voor Diny neerzette. „Niet gauw", lachte ze. „Dat is maar goed ook," gaf juffrouw Dek kers tot bescheid, „anders was de aardigheid er voor jullie, manne, veel te gauw af." Als Diny de laatste dagen van haar ver blijf in het ziekenhuis de krantenberichten ge volgd had, zou ze er van op de hoogte ge weest zijn, dat haar man voor onbepaalden tijd naar Afrika vertrokken was. Nu wist ze niet beter of hij was nog in de hoofdstad en genoot daar, na het harde wer ken volop van zijn vrijheid. Ze was nu alweer eenige weken in haar betrekking terug en het leven ging sedert dien zijn gewonen gang. Het eenige verschil was dat zij nu, den ge- heelen dag door, naar den avond verlang de, om dan weer te kunnen genieten van de verhalen, die juffrouw Dekkers over Marjo- leintje deed. Gewoonlijk sliep het kind reeds als ze thuis kwam. Het was eigenlijk maar enkele uren per dag wakker en dat was meestal in den tijd, dat zij op het atelier was. Zoo had een ander meer aan het kindje dan zijzelf, maar dat kon nu eenmaal niet anders. Zij moest zelfs heel dankbaar zijn, dat juffrouw Dek kers het zoo goed verzorgde. Vaak dacht ze nog aan de maanden terug, waarin ze Marjoleintje zelf voedde. Nooit zou ze die oogenblikken, waarin ze zoo één met haar kindje was, kunnen vergeten. In dien tijd had ze zoo naar Paul ver langd, alsof zijn bijzijn die eenheid nog zou kunnen vergrooten. Maar ook nu werd het verlangen naar hem nog dikwijls in haar ge wekt, vooral wanneer zij des avonds over het kleine bedje gebogen, Marjoleintje's ge zichtje bestaarde en daarin duidelijk de trek ken van den vader terugvond. Ze kon zich bijna niet meer verzetten tegen den drang, het plan uit te voeren, dat tegen haar wil in haar geest rijpte, het plan naar hem toe te gaan, met hem te spreken, één enkele keer... fessor; 3e prijs, 31 punten, Nelly Kuiper, Schagerwaard, Tiroler. Paren, origineel: le prijs. 43 punten Geertje Tromp en Dieuw Boontjes, Scha gerbrug Sigarenbandje; 2e prijs, 38 pun ten, mej. N. de Wit, Wieringerwaard, mej. T. Peetoom en mej. T. de Groot, beiden te Oudcsluis, 2 Kippen en 1 Haan. Mooiste paren: le prijs, 41 punten. Trien Klok en Nel Del ver. beiden te Burgerbrug, Odol; 2c prijs. 3S punten, Gré van Loenen en Nel Visser, beiden te Dirkshorn, Balans opruiming. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Een heel gezellig bal was het besluit van deze goed geslaagd maskerade. 'T ZAND. Onze plaatsgenoot de heer T. Blokland Jr. behaalde, op het, gedurende de Paaschdagen te Den Helder gehouden jubileumcongres van de Neutrale Nederlandsche Esperanto- verecn. L.E.E.N. in verband met het 50-jarig bestaan van Esperanto, den eersten prijs in de onderwijzersklasse. Het betrof hier een vertaalwedstrijd van een wetenschappelijk taalartikel in Esperanto. Een mooi succes, als men bedenkt dat hieraan deelnamen de verdergevorderden uit geheel Nederland. PETTEN. PETTEN 2—KOEDIJK 2. 6—2. Daar de gasten een afdeeling hooger ge klasseerd zijn, mocht een spannenden en voor de reserves tevens leerzamen wedstrijd ver wacht. worden. Dit is echter niet heelemaal het geval geworden. Spanning was er slechts het. eerste half uur, voor 't overige was Pet ten uitgesproken sterker en ware vooral de linksbuiten wat beter op schot geweest, dan zou de score nog hooger zijn geworden. Niet resoluut genoeg ingrijpen van P.'s verdediging was oorzaak, dat. K. het eerste doelpunt kon maken. Niet lang duurde deze voorsprong. Glas wrong zich behendig tus- schen wat verdedigers door en de partijen waren weer gelijk. Kutterink wist daarna nog 2 keer te scoren, zoodat de rust met 31 voor Petten inging. Na de hervatting was het eerst een tame lijk lustelooze vertooning met Petten wel in de meerderheid, doch aan schotvaardigheid ontbrak het vooralsnog. Nadat eindelijk Kohnhorst met een ver schot het ijs gebro ken had, volgden nog twee doelpunten van Kütterink en Glas. K.'s voonvaartsen moesten meestentijds het onderspit delven te gen de subliem spelende P. backs. Niettemin werd hun gezwoeg nog met een doelpunt beloond. Eindstand 62. DEN HELDER Het zou misschien niets aan den bestaan- den toestand veranderen, maar het zou toch een rust in haar brengen, dat ze nu miste. Ze was er niemand verantwoording voor verschuldigd, als ze het zou doen. Ze kon een anders oordeel er geheel buiten houden, ze behoefde er immers met niemand over te spreken. Ze zou op een Zondagmiddag kunnen gaan, als juffrouw Dekkers, evenals de vorige week, Marjoleintje weer mee zou nemen naar haar zuster en zou weer bijtijds terug kunnen zijn. want lang zou hun gesprek wel niet duren. Het was eigenlijk dwaas dat allemaal te overdenken, als ze toch niet van plan was te gaan. Maar wós ze dat werkelijk niet? Maakte zij zichzelf maar niet wat wijs en was ze in haar hart al besloten het tóch te doen? „Neen, neen," zei ze, zichzelf geweld aan doende. „Ik doe het niet, beslist niet." Maar den volgenden Zondag ging ze. vul Bevend, van het hoofd tot de voeten, stond Diny voor het groote huis op den Koninginne weg en wachtte tot er zou worden openge daan. Op hetzelfde oogenblik dat de diepe klank van de huisbel vaag tot haar doordrong, had ze er spijt van, dat ze gegaan was. Wie weet voor welke moeilijkheden ze kwam te staan. Haar leven was nu toch vredig en goed, waarom ging zij dat nu moedwillig verstoren? Wat verwachtte ze eigenlijk, dat er gebeu ren zou? Even dacht ze er over om terug te gaan, maar reeds werd de deur op een kier ge opend. „Bij wie moet U wezen?" hoorde zij vragen. „Bij mjjnheer Beerens eh... de jonge mijnheer, bedoel ik." Al werd de deur ook dadelijk wat verder geopend, zag Diny toch aan het gezicht van den bejaarden man, een huisknecht, naar zij veronderstelde, dat men geen bezoek venvachtte. WIERINGERWAARD Maandagavond, 2e Paaschdag, gaf de Gymnastiekvereniging Olympia haar jaar- lijksche uitvoering in de zaal van den heer R. Breed. De opkomst was zeer goed te noemen, hoewel de zaal wel eens voller is geweest bij een uitvoering van Olvmpia. De Voorzitter de heer Jb. Kaan Kz.. heet te in 't bijzonder welkom Burgemeester en Wethouders alsmede oud-Burgemeester Ha ringbuizen, met hun dames. Olympia is in 1936 weer niet onopgemerkt voorbijgegaan. We hadden mooie athletiek- en kampioens wedstrijden. Spr. wil aan den laatsten wed strijd bijzondere aandacht schenken, omdat we op die dagen spontane medewerking hebben gehad van de ingezetenen wat betrof de ontvangst van die groote massa ath- leten. Daarvoor nog hartelijk dank. Uit alle oorden van ons* land ontvingen wc brieven met woorden van lof en dankbaarheid voor de prettige dagen in onze gemeente doorgc bracht. Ook voor dit jaar heeft het bestuur van H-N.K. besloten om hier een open luchtuitvoering te geven met wedstrijden, gevolgd door een Bal-masqué. Het 1ste nummer van het programma: vrije oefeningen dames liep al direct op rol letjes, evenals hoog brug voor heeren. Ach tereenvolgens kregen we de jongens op het paard, een aardig dansje door le afd. meis jes, brug voor 2e afd. meisjes en vrije oefe ningen voor jongens. Na de pauze hebben de heeren ons prach tige toeren laten zien aan het hoogrek. Bij nr. 9 vrije oefeningen heeren ging het met bestaat een BRIL, waarmee U weer prettig kunt lezen. Waarom wacht U dan nog langer, als U zoo'n bril kunt krijgen? U weet toch ook, Dagelijks kosteloos oogonderzoek. - Op alle reparaties kunt wachten. TEL. 99 HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. de eerste groep van zes iets minder goed, dan bij de tweede groep. Deze laatste was bijzonder goed. Het glanspunt van den avond waren o.i. wel de bondsoefeningen en dans door de dames. Beiden werden schitterend uitgevoerd. De laatste dans ver wierf zulk een applaus, dat dit nog ^ens werd herhaald. Olympia kan, dank zij de eminente lei ding van den heer S. Keesman, weer met voldoening op dezen avond terugzien. De gebr. Meurs zorgden voor mooie muziek in de pauze's, alsmede voor opgewekte dans muziek. D. H. ROODHUYZEN Co. kv. MAKELAARS SUIKER RUBBER - KOFFIE CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V, DAM 2* T«l«foo« No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Beurt NU 7. TeW. 30012 Tetegremedret: CARLOS-AMSTERDAM M OUDE N1ED0RP Voetbal. Rood Wit speelde op 2en Paaschdag uit tegen Geel Zwart van 't Zand. Beide elftal len hadden invallers en hebben geen op hoog peil staanden wedstrijd gespeeld. Voor de rust een gelijk opgaanden strijd. Rust stand 2—2. Na de rust wist Rood Wit een 4—2 voorsprong te verkrijgen lot Geel Zwart een penalty kreeg te nemen, waardoor de stand 43 werd. Daarna een aanval van Rood Wit, welke tot resultaat had, dat de voorsprong werd vergroot, tot 5—3. Eind stand 5—3 voor Rood Wit. Scheidsrechter Commandeur leidde uitstekend. Tooneel. Voor een uitverkochte zaal werd op den 2do.n Paaschdag door de R.K. Toonèelver. „Nut en Vermaak" opgevoerd het tooneel- spel van A. Broere: „Wij zoeken... zoeken". Vol spanning heeft het publiek het spel ge volgd. Vooral toen in het tweede bedrijf de echtscheiding tusschen van Rossem en zijn vrouw zich voltrok, was het muisstil in de zaal. Over speelsters en spelers niets dan lof. Ieder heeft van de rol gemaakt wat er van te maken viel. De regisseur, de heer Verman kan met voldoening terugzien op dezen avond. Na afloop wist het ensemble I lekeiaar de gang er weer uitstekend in te houden. Donderdagavond wordt het stuk voor de tweede maal gespeeld, en laten we hopen weer voor een volle zaal. „Mijnheer Paul dusvroeg hij aar zelend. Een vaag vermoeden kwam, bij het zien van de jonge vrouw, in hem op. „Ja, juist, mijnheer Paul," zei ze en het gaf haar direct een bekend gevoel tegenover den ouden man, toen zij hem dien vertrouw den naam hoorde uitspreken. „Maardie is immers weg, naar Afri ka!" Uit zijn toon sprak verwondering en ook verwijt, dat zij niet op de hoogte was van hetgeen volgens zijn meening, tot de alge- meene bekendheid was doorgedrongen. Had den de kranten er niet vol van gestaan? „Naar Afrikaherhaalde Diny met zwakke stem. „Paul is naar Afrika?" Ze greep onwillekeurig den grooten knop van de deur tot steun. „En de oude mijnheer is gisteren juist naar Parijs vertrokken, diè kunt U dus ook niet spreken. Mijnheer heeft zijn zaken voor een poosje uit handen gegeven. Het was wel noodig, ziet U, dat hij er eens even uitging. Hij had het druk genoeg gehad door het ver trek van mijnheer Paul." Zijn ongewone openhartigheid tegenover vreemden, viel hem plotseling zelf op. Had hij niet teveel gezegd? Hij wist toch niet of zij het wel werkelijk was waarvoor hy haar hield. Dat ze ook niets zei, hij had eigenlijk een beetje met haar te doen, zooals ze daar stond, schijnbaar niet wetend of ze weg zou gaan of zou blijven. Ze zag er zoo bleek en ontdaan uit... Zou hij haar niet even in de hall laten plaats nemen? Hij meende dat zonder gevaar te kunnen doen. Er kon immers toch niemand komen. Doch zij weigerde. „Dank U," zei ze, „ik heb niet veel tijd. Als U mij alleen nog zou willen zeggen wan neer mijnheer Paul terug verwacht wordt." „De eerste jaren in geen geval. En mis schien komt-ie wel heelemaal niet meer te rug, want toen-ie wegging, zei-ie: „Stevens, zei-ie" En de jonge vrouw verschrikt naar binnenhalend riep hij uit: „Wat scheelt U, wordt U niet goed?" ,,'t Is nietsZiet U wel, het is alweer over. Het was alleenwat U mij daar ver telt, ik wist daar niets van, ik ben lang ziek geweest enik heb mijnheer Paul... héél goed gekend, ziet U „Ja, dat begrijp ik," zei hij, eenige malen met het hoofd knikkend. „Zegt U maar niets meer en als U meer weten wilt omtrent mijnheer Paul's vertrek, dan zal ik de krant voor U halen, waar alles haarfijn In staat. Di# leest U thuis dan maar eens op Uw gemak door. Zijn foto staat er ook bij en en... als U wil, zal ik U z'n adres ook geven. Maar eh... dat hebt U niet van mij, daar moet U wel aan denken." Doch toen hij met een en ander aan kwam sloffen, nam zij wel de krant, maar niet het adres van hem aan... Een woord van dank stamelend vertrok ze. Hoofdschuddend keek de oude huisknecht haar na. Begreep je daar nu iets van? Waar om nam ze dat briefje nu niet, met dat adi^s van haar man? Dan kon ze hem toch schrij ven. Maar daar wis ze zeker niet voor, want nu herinnerde hij zich ineens, dat mijnheer toen altijd zelf de post uit de bus haalde. Die enkele keer, dat hij den postbode bij de open deur aantrof, kon je niet meerekenen. Zoo.., dét was dus de vrouw van mijnheer Paul..4 Het lag er dik bovenop, dat zjj het was. Ze scheen tóch nog wel om hem te geveq, anders kwam ze hier niet naar toeMaar*- dat ze niet wist dat hij weg was, dé£r be greep hij niets van. Het speet hem aan één kant dat Berta. de keukenmeid, er niet was. Die zat nou al hoog en breed bij d'r zuster in Friesland, want ze was gisterenmorgen, bijna gelijktijdig met mijnheer afgereisd. Het mensch had natuur lijk gelijk, wat moest ze al dien tijd hier doen. nou d'r tóch niet voor mijnheer gekookt hoefde te worden. Kon ze er beter eens fijn van profiteeren. Voor hem hoefde ze niet te zorgen. (Wordt vervolgd)..

Schager Courant | 1937 | | pagina 5