Nederlandsche Een Iraneesch hoofdofficier met zonderlinge principes Buitenland Volkeobonds-arbeid Dc Russische atheïsten zijn te kort geschoten De nasleep van het Congrespartij in Britsck-Indië wil niet meeregeeren Gandi zwijgt Gouverneurs willen het heft in handen hon den. Evenals Canada en Australië heeft Britsch- Indië, als resultaat van de bekende ronde tafelconferentie te Londen, waaraan ook Gandi deelnam, een federale staatsvorm ge kregen, met autonomie voor dc provinciën. Met het oog op de groote verdeeldheid in rassen, kasten en godsdiensten heeft de Britsche regeering echter het voorbehoud gemaakt dat de gouverneur steeds het recht zal hebben om speciale volmachten van zijn ministers naast zich neer te leggen. Tegen deze bepaling, welke in de grond wet van Britsch-Indiö is opgenomen, gaat (hans het verzet van de machtigste partij, de Congrespartij, welke bij de laatste ver kiezingen in vijf van de elf provinciën de volstrekte meerderheid verkreeg en in de andere toch eveneens een zeer groote in vloed heeft. Donderdag a.s. houdt de Congrespartij 'n anti-grondwet-dag waarop als eisch zal worden gesteld een volkomen onafhankelijk heid van Engeland en afschaffing van de opgedrongen grondwet. Men hoopte dat Gandi zijn gezag In de weegschaal zou werpen om een overeen stemming met de gouverneurs te bereiken, maar de leider blijft zwijgen. Toch vertrouwt men te Londen tenslotte tot een vergelijk met de Congrespartij te zullen komen. Het i«, vervolgt Stefanl, eveneens onwaar dat de Italianen in het wilde weg geschoten hebben, en dat bij vergissing verscheidene Italianen zijn gedood. Evenmin is het juist, te zeggen dat de Italiaansche politiek bestaat in het sluiten van alle niet-Italiaansche handelshuizen, want men sluit, en terecht, buitenlandsche zaken, die, onder het voorwendsel handel te drijven, in werkelijkheid spionnage be oefenen, tegen Italië. Het agentschap ziet in deze berichten, die naar het veronderstelt te Dzjiboeti of Londen verzonnen zijn, een „nieuwe uiting van dc léugencampagne, die tegen Italië wordt gevoerd." DE KOMENDE CONFERENTIE DER KLEINE ENTENTE. De verhouding tot Frankrijk zal ter sprake komen. De komende conferentie der Kleine Entente te Belgrado begint de aandacht te trekken van de openhare meening en de pers. De Tsjechische minister van buitenlandsche za ken, Krofta, zal heden naar Belgrado ver trekken. Het „Prager Tageblatt" publiceert een tele gram uit Belgrado, waarin gezegd wordt: „De conferentie zal zich hebben bezig te hou den met de kwestie van den automatischen. bijstand van de Kleine Entente en Frankrijk voor het geval een dezer staten slachtoffer wordt van een niet uitgelokten aanval." JAPANSCH BOMBARDEMENTSVLIEG TUIG NEERGESTORT. Groote toekomstplannen. Straks op weg naar het paradijs. bd is hoogst waarschijnlijk mijn laatste brief uit Teheran en uit Iran. Ik zou reeds vertrokken zijn, indien er zich niet iets bij zonders had voorgedaan. Mijn motorrijwiel met zijspanwagentje, waarmede ik de reis van Rotterdam tot Te heran heb gemaakt, bevindt zich nog steeds in handen van den hoofdofficier der Iran- sche luchtmacht, welke hoofdofficier be weert eigenaar te zijn van de kleine gara ge, eigenlijk meer een pakhuisje, waarin ik (mijn machine had ondergebracht lang voor dat ik naar Afrika vertrok om er den oor log in Abessinië bij te wonen als oorlogs correspondent. Nog steeds ben ik er niet in geslaagd van dezen braven man een nauw keurige opgave te verkrijgen van wat hij meent van mij te vorderen te hebben. Ik had reeds besloten de zaak in handen te geven van een advocaat., toen ik plotseling mijn machine wederzag in een der hoofd straten. Zij droeg nog dezelfde nummers en Jetiers HZ 503, en suisde me welgemoed voorbij. Op het motorrijwiel zat de hoofd officier, in het zijspanwagentje een andere officier der Iransche luchtmacht en ik liep met de eigendomspapieren in mijn zak. In vrijwel elk ander land zou ik de beide officieren met mijn machine eenvoudig door de politie hebben laten aanhouden, maar dit is hier niet zoo eenvoudig. De politie is hier namelijk staatspolitie en staat min of meer in verband met het leger. De politie mannen moeten voor alle officieren groe ten. De rangverdeeling is bij de politie de zelfde als bij het leger. Om dus een com mandant (majoor) door de politie aan te laten houden, moest ik de medewerking hebben van minstens een luitenant-kolonel en die vindt men hier niet overal dadelijk. Ik stond dus volkomen machteloos, toen ik een ander met mijn eigendom zag rondrij den alsof het het zijne was. De districtscommissarissen van politie te Teheran hebben meest den rang van kapi tein, dus bij hen kon ik ook niet terecht om op treden tegen een majoor. Intusschcn was me het bloed gaan koken over zooveel bru taliteit en ik vond er iets op. Ik wendde ine tot een kolonel van de politieke politie, dien ik toevallig ken. Deze kolonel een keurige man met uitstekende manieren, die vloeiend Fransch spreekt, hoorde mijn klacht aan en was uiterst verontwaardigd. zeide me bij hem te komen met een schriftelijke klacht. Ik kon die in het Fransch schrijven; hij zou dan wel zorgen voor de vertaling in het. Perzisch. Na. rijpelijk overleg besloot Ik me tot een advocaat te wenden, een Armeniër, die voor mij de klacht in het Perzisch schreef. Dat, wordt, dus eerst een strafzaak. Aange klaagd heb ik den hoofdofficier voor vier verschillende feiten: het verbreken van het slot van den door mij gehuurden garage: het verbreken der zegels, waaronder ik de machine door de douane had laten stellen; verduistering mijner machine, die de hoofd officier bij mijn terugkomst te Teheran uit de garage had genomen, om haar op een mij onbekende plaats op te bergen; het rond rijden met mijn machine zonder dat dc hoofdofficier daartoe recht heeft. Natuurlijk denk ik er niet aan, den afloop van het proces te Teheran af te wachten, daar dit te lang zal duren. Een advocaat zal na mijn vertrek mijn belangen beharti gen en na de terugverkrijging der machine haar verkoopen te mijnen bate. Mijn advo caat. is vol goeden moed en heeft daarom zelfs niet eens een voorschot van me ver langd. Zijn honorarium zal hij zich nemen uit de opbrengst der machine en uit de schadevergoeding, die we gaan cischen van den officier, voor wien de geheele ge schiedenis wel eens duur uit kan komen. Ik wil verder, zij het zonder mijn machine en zonder mijn ouden Tsjechischen reismak ker, dien ik niet meer teruggevonden heb. Allo brieven aan hem naar verschillende adressen, welke me werden opgegeven, ble ven onbeantwoord. Volgens dc laatste ge ruchten bevindt hij zich niet meer in Turk- menië. De een beweert hem gezien te heb ben te Sjahi, in het noorden, niet ver van de Kaspische Zee; een ander vertelt, dat hij rond zwerft nabij Boesjir, aan de Perzi sche Golf, in liet zuiden. De afstanden zijn hier geweldig en dit maakt zoeken zoo goed als onmogelijk. Van Sjahi tot Boesjir, de twee plaatsen, waar hij het laatst is gezien, is een afstand van ongeveer Brussel of Amsterdam tot Reval, de hoofdstad van Esthonië aan de Finsche Golf en een spoor wegverbinding bestaat tusschen de twee genoemde Iransche steden nog niet. Iemand zoeken in dit uitgestrekte land, ongeveer driemaal zoo groot als Frankrijk, is zooiets als het zoeken van een naald in een hooi- bfrg. De sneeuwbozwaren zijn hier thans zoo goed als voorhij. Op de hoogste bergpassen is alle sneeuw nog wel niet verdwenen, doch de. wegen zijn er reeds berijdbaar. Te Teheran zelf is het reeds lente. De abriko- zenboomen voor mijn vensters zijn in en kele dagen tot groote bruidsbouquetten ge worden en zelfs 's avonds behoef ik op mijn kamer niet meer te stoken. Het is hier thans als bij ons in een zeer schoone Mei maand, alleen is de zon nog wanner dan in dien tijd bij ons Er blijft alleen het bezwaar van het geld. De devisenbepalinpen zijn hier zeer streng. Meer dan twintig tuman mag ik over de grens niet medenemen en twintig tuman zijn aan de andere zijde der grens niet heel voel meer dan anderhalf pond sterling. Volg ik den weg, dien ik me had voorgenomen, dan zou ik aan de grens van Beloetsjistan komen met. twintig tuman in mijn zak en vanaf de grens zou ik nog ongeveer zeven honderd kilometer af moeten leggen eer ik een plaats zou bereiken, waar ik geld zou kunnen verwachten. Deze weg is dus zoo goed als afgesloten voor mij. Met ander half pond sterling in den zak kan ik moei lijk 700 kilometer afleggen. Een tweede mogelijkheid zou zijn den tocht door Iran naar het zuiden te maken, tot aan do kust van de Perzische Golf, om daar ergens een schip te nemen naar de eerste haven in Engelsch-Indië. Karachi, maar hoe zou ik mijn passngebiljet moeten betalen? Men verlangt op deze schenen be taling in Fngclschc ponden en die ma-: ik thans in Iran niet eens bezitten. Welisvani zou ik een bijzondere vergunning aan kun nen vragen bij de devisencommissie, doch hiervoor zijn heel veel formaliteiten noodig en het kost schrijverij en tijd. Slechts naar één stad in het buitenland kan men van Teheran komen zonder be taling in buitenlandsch geld en zonder in menging van de devisencommissie. Deze eenige stad is Bagdad, vanwaar ik het laatst gekomen ben. De weg over Bagdad beteekent een omweg van ten naasté bij duizend kilometers, maar wat beteekenen in deze Oostersche landen duizend kilome ter? Bijna niets. Hier tellen afstanden en tijd nauwelijks mede. „Aan de andere zij de der sterren is het toch steeds gisteren", zoggen de Arabieren. Ik geloof dan ook dat ik tot de reis over Bagdad zal besluiten. Daar kan ik dan een ouden droom verwezenlijken. Zoo eenigs- zins mogelijk wil ik dan de reis van Bagdad naar het zuiden, naar de kust van de Per zische Golf, maken over den Tigris. Dezen geweldigen stroom wil ik me dan af laten zakken tot waar hij zich vereenigt met den Euphraat tot de „Sjat-el-Arab", de „rivier der Arabieren", om dezen stroom dan tot aan de monding te volgen. Voer ik dit plan uit, dan zal ik zelfs nog het verloren pa radijs te zien krijgen, want volgens een oude Arabische legende moet dat zich be vinden bij de samenvloeiing van Euphraat en Tigris. Er staat nog zelfs een gedeelte van den boom der kennis, maar deze boom is dood gegaan, wat verklaarbaar is, als men ziet welke domheden de menschheid begaat. Vermoedelijk is deze boom der ken nis gestorven van schaamte. Waarschijnlijk zal ik me, voordat ik op reis ga, nog weder eens in moeten enten. Er zijn te Teheran namelijk eenige men- schen, Europeanen, gestorven aan zwarte pokken, die ze van hun werk in 't Zuiden hebben medegebracht. Het gerucht loopt nu, dat men zonder een nieuwe inenting tegen pokken niet in' Irak wordt toegelaten. Ik ben in mijn leven nu reeds zes of acht maal tegen pokken ingeënt, o.a. aan het Westfront gedurende den wereldoorlog, in Zweden, bij mijn terugkomst, uit Rusland, op een schip in de Middellandsche Zee en waar niet al? Ook tegen alle mogelijke andere ziekten, ben ik in den loop der jaren in verschil lende landen ingeënt, zoodat ik nu ongeveer zeker ben tegen alles behalve tegen koude voeten en kiespijn. In elk geval zal ik nu toch weder spoedig onder andere hemelen vertoeven. J. K. BREDERODE. DUITSCHLAND BIJ DE KRONING. Hitier laat zich vertegenwoordi gen door generaal van Blomberg. De Fuehrer heeft generaal veldmaarschalk von Blomberg opgedragen hem te vertegen woordigen bij de kroning van koning George VI van Engeland. Verder zullen admiraal Schulze en gencraal-majoor Stumpff van de luchtmacht deel uitmaken van de Duitsche delegatie. ANTI FASCISTISCHE DEMONSTRATIE IN ZUID-SLAVIË. Maandagavond hebben anti-fascistische de monstraties plaats gehad in Zagreb in Zuid- Slavië. De politie verhinderde de demon stranten zich naar 't Italiaansche consulaat te begeven. Eenige personen werden ge arresteerd. Het Frans ch-Turksche geschil Een onderhoud met mr. L. J. J. Caron, Nederlandsth lid der commissie van onderzoek in Syrië. Het Nederlandsche lid van de commissie van drie waarnemers die door den Volken hond, inzake het FranschTurksche geschil naar Syrië is gezonden, mr. L. J. J. Caron, oud-gouverneur van Celebes, is in zijn woonplaats Bussum teruggekeerd en heeft ons eenige mededeelingen omtrent zijn reis verstrekt. De voorgeschiedenis. Mr. Caron herinnerde in groote lijnen aan de voorgeschiedenis: de geallineerden sloten in 1019 met Turkije een wapenstil stand, in 1921 werd Frankrijk tot mandata ris benoemd. Syrië werd een zgn. mandaat A., d.w.z. dat het mettertijd onafhankelijk heid kon verkrijgen. Deze onafhankelijkheid zal in 1940 een feit zijn, de voorwaarden hiertoe werden in een Fransch—Syrisch verdrag in September j.1. vastgelegd, onge veer in den geest als Engeland met Irak een verdrag heeft gesloten. En ook natuur lijk onder de auspiciën van den Volken bond. De positie van Alexandrette. Syrië zal evenals Irak reeds heeft gedaan, tot den Volkenbond toetreden. Het Sand- jak (onder-provincie) Alexandrette ligt in den Noordwestelijken hoek van Syrië en sedert het FranschTurksch accoord van Ankara in 1921 waren aan Turkije, de vroe gere gebiedster, voor dit Sandjak speciale regelingen toegezegd inzake taal, onderwijs, administratie en gebruik van de haven. De haven heet eveneens Alexandrette, dc hoofd plaats is Antiochië, Het Sandjak, zelf onder- KOOSZYELT YOZRT EEN „LEGERDAG" IN. President Roosevelt heeft een decreet uit gevaardigd, waarbij een nieuwe feestdag wordt ingevoerd, n.1. de „legerdag". Deze feestdag zal worden gevierd op 6 April. In een presidentieele proclamatie wordt den militairen autoriteiten gelast zooveel mogelijk samen te werken met de burger lijke autoriteiten voor de viering van dit nieuwe feest. Men vermeldt niet, dat 6 April de twintig ste verjaardag is van de oorlogsverklaring van de Yereenigde Staten aan de centrale mogendheden. ZIJ vergaten het volk op te voeden. In verband met de vermindering van het aantal godloozen zijn de atheistische lei ders en de pers een nieuwe campagne be gonnen om een nieuwen stoot te geven aan den strijd tegen den godsdienst. Dc militan te godloozen-liga, welker ledental in 1933 was gestepen tot 5 millioen, telt nu nog slechts 2 millioen leden. Volgens artikelen in de bladen is de voor naamste reden voor de vermindering van het aantal trodloazon het ontbreken van een aan den tijd aangepast programma, dat de massa's vermag te bevredigen. De atheïsten worden ervan be schuldigd. niet in staat te zijn, een redelijk antwoord te geven op vra gen, die noodzakelijkerwijze opko men bij een groot aantal personen, die zich juist van den godsdienst hadden afgekeerd en 'n logische ver klaring hebben gezocht van vele za ken, die zij vroeger met den gods dienst in verband hadden gebracht. De massa's nemen niet langer genoegen met oude methoden van anti-godsdienstiee propaganda, waarbij volstaan wordt met het leveren van felle critiek op den godsdienst, aldus heeft een vooraanstaand atheïst ver klaard. De massa's hebben thans begrijpe lijke antwoorden en verklaringen noodig. Wii hebben nagelaten, het volk op te leiden om dit werk te doen. De kerk heeft deze'gelegenheid aange grepen om te trachten, de gunst van de Rus sische volksmassa's te herwinnen. Atheïstenleiders geven toe. dat minstens de helft van de volwassen bevolking van Rusland nog godsdienstig is, en ook onder de jeugd schijnen nog sterke godsdienstige stroomingen te bestaan. Er zijn in de Sovjet- Unie thans nog 30.000 kerken open. Krachtens de nieuwe grondwet wordt de „vrijheid tot het uitoefenen van religieuze gebruiken en de vrijheid van anti-godsdien stige propaganda voor alle onderdanen er kend". Priesters en geloovieren hebben actief en passief kiesrecht. De atheïsten vreezen dat de kerk bij de komende verkiezingen eigen candidaten zal stellen. Koude-paleis in Parijs Merkwaardige attractie op de Parijsche wereldtentoonstelling. Een der bezienswaardigheden op de ko mende wereldtentoonstelling te Parijs zal de toren zijn, die het „koude-paleis" flan keert. Dank zij de voortschrijdende koeltech niek zal deze veertig meter hooge toren tij dens den geheelen duur van de tentoonstel ling, zelfs bij de grootste hitte, met een dikke laag sneeuw bedekt zijn. Hiertoe zul len machines met een vermogen van 400 p.k. worden gebruikt. Des avonds zal de toren door schijnwerpers worden belicht. deel van Aleppo, bestaat uit een bestuurs- eenheid, die de drie casas ^districten) Alex andrette, Antiochië en Kirik-han omvat en bezit een bepaalde autonomie, welke in den onafhankclijken staat Syrië zou worden be houden, ingevolge het accoord van Ankara. Tijdens de onderhandelingen, welke verle den jaar nopens de onafhankelijkheid van Syrië werden gevoerd, braken er in den Sandjak ongeregeldheden uit omdat het Turksche deel der bevolking niet bij Syrië zou gevoegd willen worden en liever voor het Sandjak politieke onafhankelijkheid zou willen hebben. De zaak voor den Volkenbond. Turkije bracht de zaak voor den Volken bond. Tijdens de FranschTurksche onder handelingen te Genève namen in December de troebelen zoodanig toe, dat Frankrijk mi litaire versterking meende te moeten zen den, hetgeen Turkije tot een protest noopte. Op voorstel van Frankrijk benoemde de Volkenbond drie neutrale waarnemers, na wier aankomst do troepen zouden worden teruggeroepen. De drie waarnemers: de Noor II. Holstad, dc Zwitsersclie kolonel-briga dier de Watteville en de Nederlander Caron kwamen den 31en December te Antiochië aan. Twee ambtenaren van de afdecling man daten van den Volkenbond, de Noor Apg- ker en de Zwitser Mottier, waren als secre tarissen aan de commissie toegevoegd. Haar mandaat luidde: de toestanden waarnemen gedurende een maand. De bevolking kalmeerde. Intusschen zouden Frankrijk en Turkije trachten tot een overeenkomst te geraken, hetgeen einde Januari gelukte. Hierbij heb hen de Zwcedsche minister van Buitenland sche zaken, Sandler, dië den Volkenbond omtrent de onderhandelingen moest rappor teeren en zijn F.ngelsche collega. Eden, oen belangrijk aandeel gehad. De aanwezigheid van de neutrale waarnemers had inmiddels dc bevolking dermate gekalmeerd, dat de scherpe tegenstellingen waren afgesloten. Het dient onderstreept, dat Frankrijk onmid bloedbad te Addis Abeba Tweehonderd soldaten terugge zonden. De „Times" schrijft, dat tweehonderd sol daten uit Abessinië zijn verwijderd tenge volge van do repressailles na den aanslag op Graziani op 19 Februari van dit jaar. De beslissing zou door Graziani persoon lijk genomen zijn, onmiddellijk nadat hij van de uitspattingen had gehoord. De maar schalk bevindt zich nog in het ziekenhuis. De correspondent bericht verder, dat uit nieuwe bijzonderheden, welke omtrent het bloedbad worden vernomen, blijkt, dat ver scheidene Italianen werden gedood door hun eigen landgenooten, die in het wilde weg schoten. De schade, welke door den brand is ver oorzaakt, is zeer ernstig. De handelsbetrek kingen tusschen Ethiopië en de geheele wereld zijn op het doode punt gekomen. De Italiaansche poliliek bestaat in het slui ten van alle buitenlandsche handelshuizen, welke over eenige maanden alle verdwenen zullen zijn. De beide zoons van den Abessijnschen ge zant te Londen, dr. Martin, zijn terechtge steld wegens medeplichtigheid aan den aan slag tegen maarschalk Graziani. ROME SPREKT BERICHT OVER TERUG- ROEPING VAN 200 SOLDATEN TEGEN. Het agentschap Stefani noemt het in de „Times" van gisterenmorgen gepubliceerde artikel over de gebeurtenissen te Addis Abeba naar aanleiding van den aanslag op Graziani een aaneenschakeling van ver zinsels. Het Italiaansche Nieuwsbureau verklaart, dat het bericht, dat tweehonderd Italiaan sche soldaten en miliciens in verband met wraakmaatregelcn, welke op 19 Februari zijn genomen, uit Abessinië zijn gezet, on waar is. Evenmin is het waar, dat maar schalk Graziani zich nog steeds in het zie kenhuis bevindt. Integendeel, aldus Stefani, hij heeft reeds lang weder, volkomen gene zen, zijn intrek in zijn paleis genomen. De tientallen wonden, veroorzaakt door gra naatscherven, zijn geheel genezen. Voorts wordt ontkend, dat de door brand veroorzaakte schade aanzienlijk is, daar men slecht do loekoels waarin wapens en muniticvoorraden werden aangetroffen, in brand gestoken heeft. Een zwaar bombardementsvliegtuig is te Hamana in de prefectuur Sjizoeoka gisteren neergestort en in brand gevlogen. De drie in zittenden wisten met behulp van hun val schermen veilig te landen. DE WOELINGEN IN BRITSCH-INDIE. Botsing tusschen troepen en vij andige stam. Tijdens een botsing met een vijandigen. stam, groot drie tot vierhonderd man, zijn twee Britsche officieren en twee Indische of ficieren gedood, terwijl een Britsch en eeri Indisch officier gewond werden. Voorts wer den negentien Indische soldaten en een Britsch soldaat gedood en acht en dertig ze- wond. Spaansche vluchtelingen naar Nederland Het weerzien* Neerland breidt zijn armen open: Spanjaarden komt aan mijnhart! Vroeger zijt ge afgedropen, Eeuwen hér, n& fikschen start. 't Water om de Leidsche wallen Deed U woest de vuisten hallen En ge dreeft, gewild of niet; Afwaarts van den Leidschen vliet. Ja. de wind is wispelturig. Eiken dag een ander spel! Thans drijft hij de bannelingen, Uit de Spaansche oorlogshel, Naar de ééns ontvluchte oorden Van het toen vijandig Noorden. 'd« „Ajax" vaart met Spaanschen last, Hollands wimpel in den mast. Open deur een oude ontmoeting, Wordt vriendschappelijk herhaald! Nu geen sabels ter begroeting Maar een bed, een dronk, een maal... In de eens verlaten kampen, Staat geen hutspot meer te dampen... Alva's landslui in den nood Eten haring straks en brood Gastvrijheid isonze eere, Belg en Duitschcr en Spanjool, Donkere of blonde hceren. Vinden rust hier na hun dool. Als de Spaansche concentratie, Maar niet slecht werkt op de natie, Spaansche invloed blij ve thuis, Vérre van het Hollandsch Huis! del lijk nadat de commissie was aangekomen de troepen heeft teruggetrokken. Op verzoek van Frankrijk en Turkije heeft de Volken bond einde Januari het. mandaat der com missie uitgebreid tot het verzamelen van gegevens en het verrichten van onderzoe kingen, teneinde den Volkenbond voor te lichten. Dit mandaat zou 11 Maart afloopen. Het FranschTurksch accoord Inmiddels had het conseil, het Fransch Turksche accoord, dat haar door Sandler was aangeboden, goedgekeurd Er werden vijf juridische adv-isicurs benoemd om de overeenkomst verder uit te werken en een statuut voor den Sandjak vast te stellen. Deze juridische commissie tot welke de Groningschc hoogleeraar Kollewvn behoort, kwam einde Februari te Genève bijeen, op haar verzoek werden dc drie. waamemei's opgeroepen om haar van voorlichting te dienen, hetgeen wij van 8-18 Maart hebben gedaan. Dc commissie van vijf experts zal half April weer te Gcneve bijeenkomen, waar schijnlijk met drie waarnemers. De waarnemers, aldus de heer Caron, kun nen niet dankbaar genoeg zijn voor de me dewerking der Fransche en Syrische autori teiten cn der bevolking. Wij hebben het land afgereisd cn b.v. met steekproeven dc statistieken omtrent het aantal Turken, het onderwijs, den landbouw gecontroleerd. De samenstelling der Syrische bevolking. Het is er gecompliceerder dan men hier zou denken. Van de 38.9 Turksch spreken de bevolking is een groot deel. n.1. conser vatievenorthodoxen, niet Kemalistisch gezind. Zij zien de jong-Turken voor hei denen aan. ITet aantal Arabisch sprekenden is 45 procent, Armecnseh 33. Andere talon (Koerdisch, Tsjcrkisch) 3 procent. Vele Arabieren zijn Grieksch-Katholiek de nresident van de. Kamer voor afgevaar digden te Damascus is Arabier, protestan: hoeft blauwe oogen en blond haar. De heer Caron wilde zich uiteraard niet te veel over zijn politieke conclusies uitlaten, daar deze nog door de Volkenbondsinstanties moeten worden uitgewerkt. Wel kon zij als zijn indruk zeg gen, dat zoowel de Arabieren, Sy- riërs en Turken voor een onafhan kelijk Syric zijn. In Antiochië, de hoofdstad met 35.000 inwoners waar de commissie zetelde, is een scher pe afscheiding tusschen de Turken en de anderen, maar door de zoo even genoemde verdeeldheid onder de Turken verlangen ook zij niet naar een afzonderlijk Alexandrette, dat. neer zou komen op overwegende Turkschen invloed. De verhouding tusschen Chris tenen en Mohammedanen. Het botert tusschen de Christenen en Mo hammedanen ook niet erg. De Joden hou den zich buiten de oneenigheden en staan dus met alle purtijen op goeden voet. Frankrijk, dat over drie jaar zijn mandaat zal neerleggen waarschijnlijk is men in officieelc Fransche kringen verlangend om zich uit dit wespennest terug te trek ken zal dc rol van beschermer" der Christenheid, die het sinds do kruistoch ten in deze streken vervult, kunnen blijven behouden. Omtrent hun bestuurseigenschap- pen wilde de heer Caron, als oud-Indjscli bestuursambtenaar zich niet uitlaten. Hun militaire en politieke inlichtingendienst is uitstekend. De leider, de kolonel Bonnot. die de commissie zeer van dienst is geweest heeft de beschikking over 53 uitstekende officieren. Mr. Caron moest als slot van deze eerste weergave zijner indrukken de ontboezeming van het hart, dat de K.I..M. er een schil-' terende reputatie heeft. De Franschen en Fngelschen Iiier cn uit de omliggende man daatgebieden betalen gaarne de extraport om de mail met de K.L.M. te kunnen ver zenden, die sneller is dan de andere dien- sten*

Schager Courant | 1937 | | pagina 6