Veertig jaar krantenman regeringstroepen vorderen bij Pozo Blanco Van Zeeland verklaart zijn politiek DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hajasji wil een zuivering der politieke partijen Generaal Franco naar Marokko meer Geen Italiaansche vrijwilligers naar Spanje X 11X11 lid OOPE X tij c LOECK Norman Davis komt polsen DONDERDAG 1 APRIL 1937. SOe Jaargang. No. 10226. Uitgave der N.V. v.h. Trapmon Co. Schagen. SPANJE Ook saccessen in de provincie Burgos?. Rechts offensief op het Baskische front ingezet. De regeeringstroepen zijn gisteravond op 23 K.M. ten Zuidwesten van Pozo Blanco aangekomen. Zij hebben het dorp El Soldato bezet, dat zij reeds S K.M. achter zich heb ben gelaten. Zij hebben zich meester ge maakt van den spoorweg van Pozo Blanco naar Belmez. Dit laatste dorp en het mijn- gebied van Penna Rova liggen nu onder het directe vuur der rcgeeringsartillerie. Bij hun opmarsch, welke nog regelmatig wordt voortgezet, hebben de militietroepen tal van Duitsche en Italiaansche soldaten aangetroffen. Opmarsch der regeeringstroepen in de provincie Burgos? Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de regeeringstroepen in de provincie Bur gos zekere vorderingen maken. Met onge duld wacht men te Valencia de bijzonder heden. Betrekkelijke rust om Madrid. De Madrileensche verdedigingsraad heeft door middel van den omroep gisteravond medegedeeld, dat de regeeringstroepen in den sector van Madrid den vijand hebben verhinderd de versterkingen aan te leggen die hij voornemens was tot stand te bren gen. In den sector Guadalajara hebben de troepen van Franco de republikeinsche stel lingen beschoten, doch het geschut der op standelingen werd tot zwijgen gebracht door de mortieren der regeeringstroepen. De re geeringstroepen maakten hier kleine vorde ringen, waarbij hun oorlogstuig in handen viel. Het dorp Lepanto werd bezet, nadat het door den vluchtenden vijand verlaten was. Vele overloopers melden zich bij de regeeringstroepen. Van de andere sectoren valt niets te melden. Goen samenzwering in Spaansch Marokko? In zijn toespraak voor de microfoon- heeft generaall Queipo de Llano gisteravond de uit verschillende- bronnen afkomstige be richten over een complot, dat in Spaansch Marokko zou zijn ontdekt, tegengesproken. Hij gispte de „eeuwige leugens der roo- den" met name ten aanzien van de opstan dige beweging, welke in Spaansch Ma rokko zou zijn uitgebroken en ten aanzien van een aantal arrestaties, dat. zou zijn ver richt. Quiepo de Llano zeide nog, dat de recht- s'chc troepen aan het front in het noorden een hevigen aanval hebben ontketend en er in zijn geslaagd het front der linksche troepen te doorbreken. Tal van dorpen zijn in den loop van den middag door onze troe pen bezet aldus de generaal en de vij and vlucht in de richting van Achandiano. De verliezen van den vijand zijn zeer groot. Zeegevecht voor dé Fransche kust. „La Petite Gironde" meldt, dat gister morgen in de streek van Biscarosse op zee heftig kanonvuur gehoord werd. dat ver scheidene minuten aanhield. Drie uur later werd opnieuw geschutvuur waargenomen. Men gelooft, dat twee Spaansche oorlogs schepen elkaar beschoten hebben. Geen van beide zou getroffen zijn. I-Iet sedert lang verwachte algemeen of fensief der nationalisten langs het Bas- kisch front is, volgens Un. Press gisteren ingezet. De aanval werd ingeleid door een hevig artillerievuur, dat door de tegenpartij ech ter even fel werd beantwoord. Nadat dit artillerie-duel een der verbit- terdste van den geheelen oorlog, eenige uren had geduurd, stormden de nationalistische troepen plotseling met gevelde bajonet voor uit ten aanval op de Baskische stellingen. Er ontwikkelde zich een verwoed gevecht van man tegen man .waarbij beide partij en zware verliezen leden. Bijzonder hevig was de strijd op het Gui- puzroa-front, in het Lequeito-gebied. Naar van Baskische zijde wordt gemeld, zouden de rechtschen nergens terrein ge wonnen hebben. In den sector van Avala bleef de ge vechtsactie tot in de late namiddaguren tot een hevig artillerie-vuur beperkt. Tegen den avond verminderde echter het gedreun van de kanonnen en gingen de rechtschen overal met geweren en handgra naten op den vijand los. Over de resultaten van dien strijd zijn nog geen betrouwbare berichten voorhanden. REGEERING ONDER DRUK DER MILITAIREN. De minister-president, generaal Hajasji, die bezig is de laatste hand te leggen aan de „zuivering van het leger", na de gebeurtenis sen van Februari 1936, heeft thans, volgens Domei, ook een begin gemaakt met een .zui vering der partij kringen". Sedert 1890 is het Lagerhuis zestien maal ontbonden, maar het is nog niet voorgeko men dat een parlementsontbinding plaats had ten behoeve van een zuivering van par tijkringen, zooals thans volgens het kabinet- Hajasji het geval is. Het kabinet doet een beroep op het land, mede te werken tot het verzekeren van een gezonde ontwikkeling der constitutioneele regeering en dringt er bij de politieke partijen op aan, dat zij haar houding zullen herzien. De „Asahi Sjimboen" schrijft, dat Hajasji het Lagerhuis ontbonden heeft in de ver wachting, dat een wedergeboorte der poli tieke partijen zal volgen of dat een nieuwe partij zal worden georganiseerd. Het blad voorspelt, dat Jamasai, graaf Kodama en Kawarada, resp. minister van landbouw, verkeer en binnenlandsche zaken, het initi atief tot het organiseeren van een nieuwe partij zullen nemen. Voorts verwacht het blad, dat Hajasji de portefeuilles van onder wijs, spoorwegen en overzeesche zaken zal toevertrouwen aan personen, die hij zal kie zen in verband met de vorming van een nieuwe partij. Alle politieke partijen, met uit zondering van de minderheidspar tijen, oefenen vernietigende critiek op de ontbinding van het Lagerhuis welke, zooals de voorzitter van de „Minscito" (een der groote par tijen) het uitdrukte, ondenkbaar is OPSTAND ONDERDRUKT. De correspondent van de „Evening „News" te Tanger bevestigt, dat ge neraal Franco in Spaansch-Marokko is aangekomen. Volgens dezen cor respondent is de generaal per vlieg tuig in Ceuta gearriveerd, verge zeld van verscheidene hooggeplaat ste officieren. Genoemd blad vermeldt niet den datum v. aankomst, noch de plaats waar Franco zich op het oogenblik bevindt. Uit verschillende particuliere bronnen wordt vernomen, dat het complot te Tetoean vertakkingen heeft gehad in verscheidene centra der Spaansche zone van Marokko en in Spanje zelf 1. Een inlandsch bediende, een der medeplichtigen, zou het plan aan het licht hebben gebracht, dat door vliegers ontworpen was en dat inhield van het vliegveld te Tetoean op te stijgen en, na het gebouw van den hoogen commissaris te hebben gebombardeerd, naar Alicante te gaan. De vliegers werden gearresteerd op het oogenblik waarop zij plaats namen in zes vliegtuigen. Alle leden van het personeel van het vliegveld werden bij de razzia ge grepen. Twce-en-dcrtig werden terstond ge fusilleerd. Ook te Larache en Elksar zijn eenige ar restaties verricht. De Spaansche officier, die bij de terecht stellingen te Algeciras aan het einde der vorige week het vuurpeloton heeft gecom mandeerd, is dood gevonden. Aan zijn lijk werd een schotwond waargenomen. Men gelooft, dat de officier de hand aan zich zelf heeft geslagen. Nader meldt Un. Press dat het, op het vliegveld van Tetoean ontdekte complot, be trekkelijk gemakkelijk kon worden onder drukt. De officieren, die de samenzwering te gen Franco beraamden, hadden gehoopt, dat de garnizoenen van Tetoean en Larache zich bij hen zouden aansluiten, doch zij misre kenden zich. Omtrent de eigenlijke beweegredenen, waardoor de samenzweer-ders zich hebben la ten leiden, is niets met zekerheid te verne men. Van bepaalde, zijde wordt beweerd, dat er onder de vlieger-officieren te Tetoean ver bittering zou hebben geheerscht tegen aldaar aanwezige Italiaansche militairen cn tech nici. In totaal honderd vijftig militairen wer den in verband met het complot gearresteerd en honderd hunner worden gefusilleerd .De samenzwering werd ontdekt, doordat een Moorsche korporaal de autoriteiten van de plannen in kennis stelde. In geheel Spaansch Marokko heerscht vol komen rust en orde, evenals in de overige deelen van Franco-Spanje. onder een constitutioneele regeering al kunnen aanhangers der regeering haar verdedigen als een „discipli naire ontbinding". De secretaris-generaal der „Seijockai" heeft gezegd, dat de ontbinding ten zeerste moet worden betreurd en dat zij aantoont, dat het kabinet een volledig gebrek aan be grip en waardeering voor een constitu tioneele regeering heeft. De minderheidspartijen zijn buitenge woon verheugd. De Sociale Massa-partij, die bij de laatste verkiezingen haar aantal ze tels van een zeer laag peil tot 22 heeft we ten op te voeren, verklaart bij de aan staande verkiezingen haar zeteltal tot 50 te zullen verhoogen. De „Tohokai" en de „Na tionale Liga", beide reactionnaire minder heidspartijen, juichen de ontbinding toe als het sein voor de tenuitvoerlegging van de zoozeer noodzakelijke hervorming van het politieke partijstelsel. De Japanschc legatie te 's Gravenhage deelt voorts nog mede, dat in verband met de ontbinding van het Japansche parlement uit regecringskringen in Tokio wordt ge meld, dat het Lagerhuis is ontbonden om dat de regeering niet tevreden is over de wijze waarop het parlement de door regee ring voorgestelde maatregelen en wetsont werpen heeft behandeld, welke zoo belang rijk zijn voor dc stabilisatie van het volks leven en voor de landsverdediging. De ont binding vond plaats uitsluitend met het doel, de stemming in Japansche parlemen taire kringen te zuiveren. Geen andere bedoelingen heeft de regee ring hierbij gehad en er is geen sprake van, dat zij heeft gehandeld onder d<m druk van militaire kringen. Geen invloed van militaire krin gen? Officieel dementi. De Japansche legalie te Den Haag deelt mede: In verband met de ontbinding van het Japansche parlement, wordt uit regeerings- kringen in Tokio gemeld, dat de parlements ontbinding is geschied, omdat de regeering niet tevreden is over de wijze, waai-op het parlement de door de regeering voorgestelde maatregelen en wetsontwerpen behandeld heeft, welke zoo-belangrijk zijn voor de sta bilisatie van het volksleven en voor de lands verdediging. De ontbinding vond plaats uit sluitend met het doel, de stemming in Ja pansche parlementaire kringen te zuiveren. Geen andere bedoelingen heeft de regeering hierbij gehad en er is. geen sprake van dat zij gehandeld heeft onder den druk van mi litaire kringen. Verklaringen van den Italiaan se hen minister van propaganda. De minister van Pers en Propa ganda, Alfieri, heeft de corresponden ten der buitenlandsche bladen te Rome ontvangen en daarbij ant woord gegeven op verscheidene vra gen betreffende de Italiaansche poli tiek. Allereerst sprak de minister krachtig tegen, dat men in Italië nieuwe zendingen vrijwilligers voor Spanje zou voorbereiden. Hij voegde hieraan toe, dat de maatregelen, wel ke door de Italiaansche regeering genomen zijn in verband met de in ternationale niet-inmengingsverplich ting geëerbiedigd worden cn geëer biedigd zullen blijven. ,Er bestaat in Italië geen enkel deta chement, geen enkel regiment, dat gereed is om te vertrekken", zeide de minister, die hieraan toevoegde, dat de Italiaansche houding ten aanzien van Spanje niet ge wijzigd is, dat de niet-inmengingsverplich- tingen volgens de besluiten van het Londen- sche comité algemeen toegepast moeten worden en identiek zijn voor allen, maar dat natuurlijk, wanneer andere landen voort gaan vrijwilligers-afdeelingen te zenden in strijd met de aangegane verplichtingen en uitgesproken bedoelingen, Italië zijn eigen situatie opnieuw zou moeten bestudceren. Men kan zich niet voorstellen, dat dc maatregelen door sommigen niet en door anderen wel zouden worden toegepast ten gunste van dc bolsjewiseering van Spanje. Op de vraag, wat het oordeel van Itaiië over den Spaanschen toestand is, antwoord de de Minister,, dat dit oordeel even com plex is als de toestand /elf en dat de oor log sinds lang geëindigd zou zijn, wanneer vanaf den aanvang de door Italië voorge stelde maatregelen genomen waren in plaats van te worden aanbevolen door de anderen op het oogenblik, waarop zij zich reken schap gaven van het mislukken hunner massale interventie. Ten slotte zeide de minister in verband met het feit. dat zekere bladen de Italiaansche verliezen in Spanje in een rampspoedig licht hebben gesteld en den moed van de Italiaansche soldaten in twijfel getrokken te hebben, dat hij er aan heri inerde, dat de Italianen in Spanje vrij willigere zijn, die met vuur strijden en dat de verliezen niet meer zijn dan enkele hon derden. Onze president-commissaris, de Heer P. Trapman jubileert Volkomen ben ik mij bewust van hel belangrijke van de taak, die ik „mij op de schouders heb genomen, „en van hetgeen van mij wordt ver langd, maar met moed en vertrou wen en met goede hoop op de toe komst heb ik haar aanvaard." Met deze woorden introduceerde, nu juist veertig jaar geleden, de nieuwe uitge ver van de Schager Courant, de toen 25- jarige heer P. Trapman, zich bij dc lezers en lezeressen van zijn .krant, welke hij op 1 April 1897 van zijn zwager, wijlen den heer J. Winkel overnam. Blijkens deze uiting was dc jonge eige naar zich wel bewust van de groote moei lijkheden welke hem wachtten bij de uit bouw van de zaak, welke hij vanaf dien dag de zijne kon noemen. Een krant immers is niet alleen een commercieele onderneming, niet een han delszaak zonder meer. zij is boven alles een cultureel bezit, dat door zijn locale orien- teering aan enge grenzen is gebonden cn weinig mogelijkheden voor uitbreiding be zit. In strenge kluistere van plaatselijk chauvinisme gevangen is de uitbouw van een provinciale krant dan ook slechts mo gelijk in steden van eenige omvang en beteekenis cn dat de Schager Courant van tweemaal in de week verschijnend blad met enkele honderden ahonné's is uitgegroeid tot ccn der belangrijke provinciale dagb'u- den van ons land, cn zijn lezers thans hij duizenden cn nog eens duizenden telt is alleen te danken aan de ongewone werk kracht van den man, die vandaag terug kan zien op een onafgebroken veertig-jarige arbeidsperiode. De geringe omvang van Schagen was voor zijn groote energie geen beletsel; hij overschreed met zijn krant al spoedig de plaatselijke grens om haar invloedsfeer steeds en steeds verder uit te breiden, zoo dat ze thans reikt vanaf den Helder tot onder de poorten van Alkmaar. Weinigen zullen echter beseffen welk een harden strijd moest worden geleverd om dit resultaat te bereiken, maar misschien tee kent bet feit, dat Schagen de kleinste ge meen Ie in ons land is met een eigen onaf hankelijk dagblad, de figuur van den ju bilaris het allerbest. Zijn strijdbare natuur die zeer veel eischtc van anderen, maar het allermeest en allereerst van zichzelf, deed hem slagen, daar waar niemand eenig zakelijk pers pectief zag. Zeker moet het hem, die zich vandaag aan alle feestbetoon onttrok, op dezen dag dan ook een vreugde zijn te weten, dat zijn schepping, het grootste plattelandsdagblad van N.-IIolland, niet alleen als een sterke geestelijke kracht is gegroeid in het hem zoo dierbare land van West-Friesland, maar tevens dat „zijn" krant, de krant van Trapman, dagelijks getuigt van dat wat met nijvere hand en klaar verstand ook on der de meest ongunstige omstandigheden kan worden tot stand gebracht. „Het rexisme is een zandkorrel, die stagnatie in den motor kan verwekken." In een vraaggesprek met een ver slaggever van de Paris Soir heeft de Belgische premier van Zeeland zijn meening te kennen gegeven over de tusschentijdsche verkiezing te Brus sel. Hij zeide o.a. dat hij deze verkie zing, die hem tegenover den leider van de Rexisten zal brengen, niet heeft gewild. Hij achtte haar van geen nut en nadeelig. Ik verfoei deze agitatie, maar aangezien men in som mige kringen den brief van den Ko ning heeft uitgelegd op een manier, die niet in overeenstemming is met den geest daarvan, is de strijd on vermijdelijk geworden. VAN ZEELAND. Men heeft een tijdperk van beroering ge wild, waarin deze verkiezing niet op zich zelf staat en waarvan de herhaling geleide lijk de bestaande orde moet vernietigen. Dit wil ik niet en ik neem de uitdaging aan. Wil een moderne staat zijn oeconomisehe sociale taak vervullen, dan is het noodzakelijk dat het gevoel voor gezag en verantwoordelijk heid versterkt wordt. De hervorming van den staat is nood zakelijk en wij hebben deze aangekondigd Maar wij wenschen deze hervorming door te voeren zonder aan cssentieele vrijheden te raken. Hoewel wij de persoonlijkheid van den mensch zullen eerbiedigen, zullen wij verder gaan dan welke dictatuur van links of rechts dan ook. Wij beschikken, om tot dit doel te komen over een troef, die in an dere landen zijn gelijke niet heeft: deze constitutioneele monarchie, de hoeksteen van ons systeem, deze dynastie, waarvan vier voreten een uitzonderlijke plaats in dc geschiedenis hebben ingenomen. Er is geen rexistisch gevaar. Het is uit gesloten, dat het rexisme zijn doel zal be reiken., dc gevestigde orde omver werpt en de macht in handen neemt. Wij weten ech ter heel goed dat het rexisme als iedere fel agcerende minderheid, die haar doel na streeft, zonder kieskeurig te zijn in haar methoden qn die gebruik maakt van de pas sies van het oogenblik, ons moeilijkheden kan veroorzaken, die ons in het tempo van ons werk hinderen. Het rexisme is als een zandkorrel, die stagnatie in den molor kan verwekken. Wat ik nastreef besloot van Zeeland, is de nationale eenheid. Van deze eenheid worden alleen zij uitgesloten die zichzelf door hun methoden en door hun leerstellingen uitsluiten. „Hertog Hendrik", „Java" en „O 16" samen Uit Gibraltar wordt gemeld, dat Mr. Ms. „Hertog Hendrik", na aldaar kolen te heb ben geladen, koers gezel heeft naar de Straat van Gibraltar en zich gevoegd bij Hr. Ms. „Java' en „O 16", die voortdurend tusschen Tarifa en Ceuta patrouilleeren. Mogelijkheid van bewapenings- perking en economisch herstel zal worden bestudeerd. Norman Davis, die gelijk wij reeds meld den, Maandag de Vereenigde Staten zal ver legen vvoordigen ter suikerconferentie, zal tijdens zijn verblijf te Londen verscheidene gcdachtenwisselingen hebben met Britsche staatslieden. Reeds gister is Norman Davis in contact getreden met de ambassade der Vereenigde Staten, teneinde de opening van de confe rentie voor te bereiden en wanneer de Brit sche ministers te Londen zullen zijn terug gekeerd, zal hij ontmoetingen hebben met eenigen hunner. In de omgeving van Norman Davis geeft men toe, dat hij tot taak heeft bij de lei dende Britsche figuren poolshoogte te ne men ten aanzien van algemeene problemen als bewapeningsbeperking en algemeen eco nomisch herstel. In de eerste plaats zou de Amerïkaansche delegatie de suikerconferentie eenïgszins be schouwen als een logisch gevolg van da werkzaamheden der economische wereld conferentie, als een proef, welke in staat zal stellen dc vooruitzichten op economische samenwerking in een speciaal probleem na te gaan en die een aanwijzing zal geven voor de bestaande tendens. Meer in het algemeen echter zou Davis de Engelsche houding willen nagaan betref fende ernstige problemen, zooals douane rechten, den monetairen toestand, de beper- king der bewapening en meer in het bijzon der het probleem der grondstoffen. In Engeland heeft men de Duitsche kolo niale eischen niet in overweging genomen, maar daartegenover hebben zich de Engel sche ministers herhaalde malen bereid ver klaard in al zijn vormen het probleem der1 grondstoffen onder oogen te zien. Er bestaat aanleiding te gelooven. dat de afgezant van Roosevelt zou wenschen, de Britsche bedoelingen te dezen opzichte te peilen en na te gaan. in welke mate men te Londen een medewerking der Vereenigde Staten verwachten zou, wanneer de „ver deeling" der grondstoffen aan een herzie ning zou worden onderworpen, hetzij op initiatief van zekere mogendheden afzon derlijk dan wel door een of ander aecoord. Kortom Davis wcnscht zich een oordeel te vormen over de wijze, waarop men in Euro pa denkt, de economische moeilijkheden aan te pakken, in het bijzonder die. welke direct van invloed zijn op den politieken toestand. Men weet niet, of Davis na de suikerconferentie nog naar het vasteland zal gaan. De mogelijkheid is niet uitge sloten. BANNELINGEN UIT VENEZUELA OP WEG NAAR MEXICO. 23 Venezuelanen, die overeenkomstig de nieuwe wetten tegen het communisme uit hun vaderland zijn verbannen, zijn te Colon aangekomen vanwaar zij door zullen reizen naar Mexico. Zij verklaarden, dat hun ver banning beteekent dat de autocratie van Gomez bezig is zich. te herstellen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1