fluitschland wil medewerken aan internationaal saneeringsstreven DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Rusland van kwade trouw beschuldigd KIJKEN is KOOPEN i CHECK Maar: regeling van schulden, grondstoffen en koloniën De Italiaansche invloed in de Mid- dellandsche zee Een breuk in de as Rome-Berlijn BuUenlandsch Overzicht Balbo vice-koning van Abessinië? Luchtbeschermingsoefening op het eiland Texel VRIJDAG 9 APRIL 1937. 80e Jaargang. No. 10233. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. De Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz houdt zich bezig met de op het oogenblik in Londen bijeenzijnde Suiker- .conferentie en met het door Engeland en Frankrijk aan den Belgischen premier Van Zeeland verzochte onderzoek naar een ver mindering van de internationale handelsbe lemmeringen, terwijl voorts aandacht ge wijd wordt aan de laatste verklaringen over den buitenlandschen economischen toe stand van den Amerikaanschen staatssecre taris, Huil, die door de Korrespondenz moe dig genoemd worden. Huil had in zijn verklaringen het verdrag van Versailles en zijn materieele en psycho logische gevolgen als hoofdoorzaak van de ineenstorting der wereldeconomie aange duid, De Korrespondenz constateert daarbij, dat, door al deze verschijnselen een geheele reeks opvallende symptomen en initiatieven zichtbaar zijn geworden, welke doen conclu- deeren tot een versterkte belangstelling voor de problemen van den wereldhandel en de economische samenwerking. In Duitschland worden al deze gebeurte nissen en do daarbij zichtbaar wordende tendenties met de grootste belangstelling waargenomen. Uitgaande van het vaak met nadruk aangegeven principieele standpunt, dat ten doel stelt met de andere volken van af den grondslag eener gezonde nationale economie een zoo levendig mogelijk handels verkeer te onderhouden, volgt hieruit ook de bereidheid van Duitschland om van zijn kant een bijdrage te leveren, zoodra het in ternationale saneeringsstreven een feitelijk succes belooft. Het wegblijven van Duitschland van de werkzaamheden van zekere Geneefsche commissies bewijst niet het tegendeel, maar wordt zeer eenvoudig verklaard door de ge motiveerde Duitsche afkeer van doelloos lijkende discussies en vooral van economi sehe conferenties, die eventueel zouden^ kunnen worden beschouwd als een omweg' .voor de bereiking van zeer bepaalde poli tieke effecten. Het noodzakelijkste en de voornaamste voorwaarde voor het slagen van iedere in ternationale actie is begrip voor eigen aard en de omstandigheden van den ander. Toegepast op Duitschland beteckent dat het volgende: De wereld moet inzien, dat Groote wapenleveringen aan Spanje. De „Giornale d'Italia" blijft van leer trekken. De „Giornale d'Italia", die zich Woensdag tegen Frankrijk keerde, komt thans met een geheele reeks beschuldigingen van overtreding der overeenkomst van niet-inmenging aan het adres van Rusland. Na den 20sten Februari, aldus het blad, duurde de toevloed naar Span je van in Frankrijk vooral te Parijs, Toulouse en Marseille, samengeko men Russische „vrijwilligers" gere geld voort. De Fransche politie heeft kunnen waarnemen, dat zich onder degenen, die in Frankrijk kwamen, om zich vandaar naar Spanje te be geven, vele niet-Spanjaarden bevon den. Gedurende de laatste tien dagen van Fe bruari zijn over de Col de Perthus in de Oostelijke Pyreneeën 150 officieren van het geregelde Russische leger naar Spanje ge gaan om als kader voor de internationale brigade te dienen. Langs denzelfden weg kwamen 2000 Russische geweren Span je binnen. Begin Maart kwamen te Almansa Vijftig stukken Russisch veldgeschut aan, tusschen 1 en 20 Maart verschenen tien vliegtuigen van het type „Gorki" terwijl uit Klein Azie 105 Russische toestellen met 210 bestuurders zouden vertrekken. Zeer kort geleden zijn vier A.N.T. 6-toestellen te Praag aangekomen, die met tien Tsjecho-Slowaak- sche toestellen met bestemming naar Span- j'e vertrokken. Het blad drukt vervolgens een lijst af van alle Spaansche schepen, die uit Russische havens aan de Zwarte Zee met ladingen Russische wapens en munitie de Dardanel- len gepasseerd zijn met bestemming naar Valencia, -Barcelona en andere havens, die Duitschland zijn bijdrage tot de saneering van de wereldhuishouding slechts kan leve ren, wanneer bepaalde, uit de bijzonderheid van den Dnitschen toestand voortvloeiende voorwaarden vervuld zijn, Daartoe behoort, dat, behalve de regeling der bnitenlandsche scholden, een oplossing van het grondstof- fenvraagstuk en in dit kader ook van het koloniale vraagstuk gevonden wordt en dat aan den anderen kant de stabiliteit van de Duitsche valuta gewaarborgd blijft. „Mussolini opvolger van Napoleon" Uitgebreide propaganda onder bevolking der in deze zee gele gen eilanden. De „Daily Herald" wijdt en arti kel aan de pogingen van Italië, zijn invloed in de Middellandsche Zee te versterken, door een uitgebreide propaganda onder de bevolking der in deze zee gelegen eilanden. Zoo worden van Italiaansche zijde groote sommen gelds besteed om on der de bevolking van Malta een anti-Britsche stemming te kweeken. Al het mogelijke wordt gedaan om de 250.000 Malteezers te overtuigen, dat Engeland's invloed aan het tanen is, en dat hun streven gericht moet zijn op het verkrijgen van autonomie. De kleine Italiaansche bevolking, van het eiland, die slechts 600 zielen telt, vormt een belang rijke steun voor de Italiaansche pro paganda. Corsica wordt overstroomd door Italiaan sche kranten, die aan de bevolking tegen uiterst lage prijzen verkocht worden. In pro pagandaraad jes wordt gesproken van de macht van Napoleon <m verklaard, dat Mus solini zijn opvolger is in wereldbeteekenis. Op Cyprus, dat tegenwoordig beschouwd wordt als de sleutelpositie van de Britsche belangen in de Middellandsche Zee, is de activiteit van Italië verdubbeld. in handen der Spaansche regeering zijn, tus- schen einde Februari en begin April. Zeer gespecificeerd wordt een opsomming gege vens van de aantallen kanonen, tanks, vlieg tuigen en de hoeveelheden munitie, die aan boord van deze schepen zouden zijn vervoerd. In totaal worden gegevens gepu bliceerd over 13 schepen, die honderden ka nonnen, tanks en vliegtuigen en ruim 600 vrachtwagens, benevens een enorme hoe veelheid ander oorlogstuig zouden hebben overgebracht. Hieraan voegt het blad toe. dat Moskou bovendien de hulp van oorlogsschepen verleent: behalve de 6 Russische duikhoo- ten. die men vaak in de haven van Bar celona ziet. zouden zich twee lichte krui sers, vergezeld door vier torpedobootja- eers, gereed maken de Dardanellen te pas seeren om zich naar de Spanasche kust te begeven. Hoe lang zal Europa, zoo vraagt tenslotte de „Giornale d'Italia" lijdelijk de Sovjet-Russische bedreiging dulden? Fransche verklaring naar aan. leiding van de Italiaansche be schuldigingen. In officieele Fransche kringen verklaart men: „buïtenlandsche bladen en zelfs eeni- ge Fransche kranten, die in een stemming van stelselmatige oppositie zekere buitcn- landsche campagnes steunen door haar eigen land te lasteren, publicceren be richten betreffende vervoer van oorloistuie uit Frankrijk naar Spanje en vertrek van vrijwilligers in strijd met de internationale verplichtingen. Dergelijke aantiicingen wor den gelogenstraft door de standvastige hou ding van Frankrijk ten aanzien van de Spaansche gebeurtenissen. In overeenstemming met Engeland is het Frankrijk geweest, dat het initiatief tot de overeenkomst van niet-inmenging heeft genomen en een daadwerkelijk en alge meen toezicht heeft gevraagd. Het eischt bovendien met klem de temgroening van alle buïtenlandsche vrijwilligers. De op rechtheid, waarmede het zijn verplichtingen nakomt is trouwens erkend door onpartij digen, die zich ter plaatse van de omstan digheden op de hoogte hebben gesteld. On der deze omstandigheden is het maar al te gemakkelijk te vermoeden, aan welke mo tieven en bedoelingen deze beschuldigin gen, welker tendentieuze karakter duidelijk is, beantwoorden". Het blad is van meening, dat Cyprus tot het belangrijkste punt zou kunnen worden gemaakt, vanwaar aan de Italiaansche ex pansie paal en perk zou kunnen worden ge steld, en wijst er in dit verband op, dat dit eiland den toegang tot het Suez-kanaal en de olie-pijpleiding te Haifa beheerscht, en tege lijkertijd de bcteekenis van de Italiaansche eilanden in de Aegeische zee. die thans zwaar versterkt worden, aanzienlijk doet vermin deren. De Italianen trachten voortdurend de Kre- tensers voor zich te winnen, doch de ruwe methoden, die tegen de Grieksche bevolking van de Dodekanesos zijn toegepast, zijn op Kreta te zeer bekend, dan dat de Italiaan sche propaganda veel uitwerking zou kun nen hebben. Majorca, eens Spaansch, wordt thans door Italië geregeerd. De tegenstanders van Italië worden ruw behandeld, en soms gefusilleerd. De troepen, zee- en luchtstrijdkrachten op het eiland, ofschoon in naam deel uitmakend van het Spaansche opstandelingen leger, staan onder leiding van Italiaansche officie ren. De Italianen dragen voor het meeren- deel Spaansche uniformen, doch sommigen vinden deze vermomming niet eens meer noodig. „Wij zijn", zoo verklaarde een Ma- jorcaansche politie-autoriteit, „gevangenen op ons eigen eiland." Oostenrijk verwijdert zich steeds meer van Italië en Duitschland. Kranslegging op het graf van Hitler's ouders verboden. Er is in de Duitsche pers een storm van verontwaardiging opge stoken naar aanleiding van het verbod aan Oostenrijksche burgers om een krans te leggen op het graf van Hitler's ouders. Onder het opschrift: „Cultuurschande in den Christel ij ken standenstaat" neemt de „Völkische Beobachter' stelling ten aanzien van de provocatie, in Oostenrijk door de poli tieterreur tegen bezoekers van het graf der ouders van Adolf Hitier veroorzaakt. Het blad schrijft o.a.: „Heel Duitschland en Duitschland strekt zich verder uit dan zijn staatsgren zen voelt zich ten diepste getroffen. Wij zijn geschokt door de ruwheid van ge voel van een systeem, dat toch steeds bijzon deren nadruk legt op zijn christelijke eigen schappen. Het staat thans slechts aan de laatst-ver- antwoordelijke instanties van den Oosten- rijkschen staat, zonder de gewone voorbe houden alstublieft, tegen de schanddaad van Linz stelling te nemen. De politiepost van de graven der ouders van Adolf Hitier moet verdwijnen en het heele Duitsche volk verwacht een verkla ring, die tenminste een de aangedane be- leediging nabij komende genoegdoening ver schaft". Het „Berl. Tagebl." zegt, dat de wereld thans de ware houding van Oostenrijk leert kennen, nu zelfs een daad van piëteit in. Oostenrijk op zulk een wijze beoordeeld wordt. De „Deutsche Allgemeine Zeitung' zegt: „Hier worden menschelijke gevoelens aan getast en met politieke verkeerdheden ver mengd, die niets meer met beschaving te doen hebben, maar tot het gebied der bar barij beliooren. De verontwaardiging in Duitschland is geweldig". Herhaaldelijk Duitsch—Oosten rijksche conflicten. Sedert het bezoek van rijksminister von Neurath aan Weenen, gaat er, zegt de Ber- lijnsche corr. van de N. R. Ct. geen week voorbij zonder een incident, waardoor de verstandhouding tusschen Berlijn en Wee nen wordt gestoord. Naar aanleiding van de bestraffing van de kranslegging op de graven van de ouders van Adolf Hitier te Linz venvijzen alle bla den overeenstemmend naar de omstandig heid dat te Moskou het graf van de eerste vrouw van Stalin wordt bewaakt, en zij uiten dan de meening. dat het barbarisme van Moskou door Oostenrijk nog wordt over troffen. Dit incident zegt het Berliner Tageblatt kan de wereld over de ware houding van deze staat (Oostenrijk) inlichten. De toon van het blad laat er geen twijfel over bestaan, dat een officieel protest te Weenen zal volgen. Bo vendien wordt in dc pers ternauwer nood de ergernis verborgen, over het gevoel dat Oostenrijk zich meer en meer van Duitschland en ook van Italië aan het vervreemden is en dat de praktijk der DuitschOostenrijk sche samenleving, het verzoenings verdrag van 11 Juli gaandeweg tot een doode letter maakt. Het probleem Oostenrijk ln de DuitschItaliaansche besprekin gen te Rome. Het laat zich dan ook hooren, dat bij het a,s. bezoek van Duitsche ministers aan Ro me het midden-Europeesche vraagstuk, d.i. het Oostenrijksche vraagstuk, een van de be langrijkste onderwerpen van de besprekin gen zullen uitmaken. Hier wordt de mogelijkheid geopperd, dat ook minister von lomberg een bezoek aan Rome zal brengen en bij die .gelegenheid Dc spanning tusschen Polen en Duitschland neemt toe In ons overzicht van gisteren hebben we gewezen op de mogelijke toenadering tus schen Rusland en Duitschland. Duitschland, geimponeerd door de machtige militaire bewapening van zijn buurman, zou een bondgenootschap niet versmaden, omdat het in vriendschap met Rusland, zijn grijpgrage vingers uit zou kunnen strekken naar Polen en Tsjechoslowakije. Het is begrijpelijk dat Polen met span ning uitziet naar hetgeen de Duitsche le gerleiders bekokstoven, want ook de Pool- sche diplomaten zijn nuchter genoeg om tc begrijpen, dat het verdrag van vriendschap met Duitschland, dat voor 10 jaar gesloten werd in 1934 en waarbij men wederzijdsch de verplichting op zich nam elkanders grenzen te eerbiedigen, zoolang waarde heeft als het Duitschland wenschelijk voor komt. De demonstratie van den Poolschen Westelijken bond te Graudenz,. heeft over duidelijk uiting gegeven aan de gespannen verhouding die er op het oogenblik tus schen de beide landen heerscht. Het Hbl. schreef over dit incident, waarvan wij mel ding hebben gemaakt, o.m.: Het opmerkelijke en bevreemdende in deze demonstratie ligt in haar imperialistisch karakter: de demon stranten willen, blijkens een aange nomen motie, Polen nog gelukkiger maken dan het reeds is door twee Duitsche provinsies, Ermland en Masuren, waarvan de bevolking sterke Poolsche sympathieën koes tert, van het Duitsche juk te bevrij den. De onbewimpelde uiting van een dergelijk verlangen is in strijd met het Duitsch-Poolsche verdrag van vriendschap van 1934, dat voor den duur van tien jaar gesloten is en hetwelk partijen derhalve ver biedt een begeerig oog te richten op elkanders grondgebied. de gast zal zijn van maarschalk Badoglio, maar dit bezoek zou nog niet vast staan omdat men zich eerst zou willen vergewis sen of het in Engeland niet in malam par- tem zou worden uitgelegd. In allen gevalle, het streven bestaat om aan de samenwerking Rome—Berlijn lang zamerhand het aanzien van een formeel bondgenootschap te geven een streven, dat eventueel naar buiten door een bezoek van Mussolini aan Duitschland zal worden be kroond. Dit streven zou echter door een voortgaan van Oostenrijk in de thans inge slagen richting, zeer kunnen worden ge stoord, zoodat men stellig met Italië overleg zal willen plegen over de vraag wat daarte gen te doen is. Graziani zou heengaan. Volgens een Un. Press-bericht uit Rome, dat nog niet is bevestigd, zal maarschalk Italo Balbo, die gister uit Tripolis in de Italiaansche hoofd, stad is aangekomen, in plaats van maarschalk Graziani benoemd wor den tot vice-koning van Ethiopië. Deze benoeming zou a.s. Zaterdag in den ministerraad plaats hebben. Italo Balbo werd den 6en Juni 1896 te Quartcsana bij Argento geboren en wordt dus binnenkort een en veertig jaar. Uit zijn jongenstijd wordt verteld, dat hij een echte woelwater was en zich reeds op veertienjarigen leeftijd in de politiek meng de. In 1910 sloot hij zich aan bij den avon turier Ricciotto Garibaldi, toen deze in Al banië een opstand tegen de Turken voorbe reidde. Deze opstand mislukte evenwel en de revolutionnair, gezinde Balbo keerde daarop naar zijn vaderland terug, waar hij propaganda maakte voor republikcinsche ideeën .Tegelijkertijd was hij werkzaam als journalist en liep college aan de universi teit van Ferrara. In den wereldoorlog nam hij als vrijwil liger dienst bij de Alpenjagers, ging daarna naar het luchtwapen over, waar hij uit muntte door zijn dapperheid. Na den oorlog voltooide hij zijn studies en verwierf aan het Koninklijk Instituut voor sociale wetenschappen in Florence den doc torstitel. In 1915 maakte hii kennis met Mussolini, van wien hij een vurig aanhanger werd. Reeds in het begin van 1921 had hij de geheele provincie Ferrara en twee jaren la ter de geheele Po-vlakte voor de nieuwe ideeën veroverd. Ter waardeering van zijn successen in Noord Italië benoemde Mussolini hem nog in 1921 tot inspecteur van de fascistische militie en in Mei 1922 tot oppercomman- dant in Noord-Italië. Wereldberoemd zijn Balbo's eskadervluch ten geworden, in het bijzonder zijn grandi- ose vlucht met twaalf vliegbooten van het Savoia-tvpe over het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan in 1930—31. twee jaren later gevolgd door de eskadervlucht over het noordelijk deel van den Oceaan. Wij ontleenen deze levensbeschrijving, evenals het bericht „Onderzeeërs naar West-Indië" in ons blad van ji. Zaterdag, aan de -Maasbode. In de demonstratie van Graudenz heeft men blijkbaar minder een uiting te zien van agressieve bedoelingen dan wel van groote ongerustheid der Polen over de richting, welke de Duitsche politiek, in weerwil van het verdrag van vriendschap, sedert gerui- men tijd aan de Poolsche grenzen uitgaat, meent hot blad. De oorsprong zit in Dantzig waar thans de Duitsche nationalisten heer en meester zijn. De verandering van politiek regiem in Dantzig, de practisch onbeperkte zeggen schap van Berlijn te Dantzig, heeft in het Duitsch—Poolsche grensgebied de harts tochten opnieuw aangesproken. In dit ge bied wemelt het van Duitsche en Poolsche minderheden. De mindcrhedcnquacstic in Polen is echter acuut geworden als gevolg van de nationaalsocialistische politiek in Dantzig De Polen zien in de gelijkschakeling van de vrije stad Dantzig een inleiding tot de be perking van den vrijen toegang van Polen naar de Oostzee. Hun gevoelens zijn er te genover de Duitsche minderheid niet milder op geworden. De Duitschers in Polen hun nerzijds hebben hun vreugde over de wijzi ging van regecring in Dantzig, niet onder stoeien of banken gestoken en aldus aan dc natuurlijke antiDuitsche stemming der Polen nieuw voedsel gegeven. De demonstratie van Graudenz kan be schouwd worden als een duidelijke aanwij zing, dat de verhouding tusschen Polen en Duitschland, den laatstcn tijd aanzienlijk slechter is geworden. De vrijheid van handelen die Duitschland in Oost-Europa tegenwoordig openlijk voor zich opeischt, verontrust niet slechts Tsje- cholowakije, maar ook Polen dat bij een gewapend conflict in Oost-Europa niets heeft te winnen, integendeel alles te verlie zen. Dc waarde van den Franschen bond genoot, die eertijds zijn legers ter beschik king kon houden om door een ontwapend Duitschland heen zoo noodig daadwerkelijk te hulp tc komen, is door dc Duitsche mili taire barrière in Rijnland practisch tot nul gereduceerd. In de Oostzee wordt Polen beheerscht door de herboren Duitsche vloot Polen voelt zich opgesloten tusschen Duitsch land en Rusland, welker militaire walsen het ducht en waartegenover het geen gelijk waardige macht kan stellen. Gecondenseerde melk naar Engeland Engeland heeft twee extra toe wijzingen gedaan. Naar het Hsbl. verneemt, heeft Engeland in de maand Maart twee extra toewijzingen gedaan op onzen invoer daar te lande van melkpro ducten; de eerste maal 5000 hund- redweights magere condens en in 't laatst van de maand nog een voor magere èn volle condens in vaten. Hieruit blijkt dus metterdaad, dat onze onderhandelaars, die het zonder bijstand van deskundigen en zakenleven meenden te kunnen stellen, eenige maanden geleden, de kracht der Engelsche argumenten niet op hun juiste waarde hebben weten te schatten! Om in de behoefte aan het volksvoedsel magere condens te kunnen voorzien, heeft Engeland, na eerst het contingent te hebben verlaagd cn een prohibitief invoerrecht te berde te hebben gebracht, thans twee ex tra-toewijzingen gedaan. Tevens vernemen wij, dat de gedupeerde Engelsche agenten, die onlangs reeds een deputatie naar Den Haag zonden, waar zij door minister Dcckers in een langdurige audiëntie werd ontvangen, thans een uit voerig memorandum aan dezen bewindsman hebben doen toekomen. Op het eiland Texel, dat één gemeente vormt, is gisterenavond onder leiding van den burgemeester een verduisteringsoefening gehouden. Deze had betrekking op de ge heele gemeente. Om negen uur werd van de electrische centrale van den Burg uit het aanvangssein door vermindering der stroomsterkte gege ven, waarna de straatverlichting werd ge doofd. Daardoor was terstond het geheele eiland in duisternis gehuld, welke tot tien uur duurde. De controle, om het effect der oefening waar te nemen, was tweevoudig. Eenerzijds werd uit een watervliegtuig van Hr. Ms. vliegkamp De Mok uit dc lucht de verduiste ring beoordeeld, anderzijds ging op den be- ganen grond een dertigtal controleurs het voor deze oefening in evenveel wijken ver deelde eiland rond om de bewoners tijdig op hun fouten te wijzen. Evenals elders heeft deze oefening aange toond, dat het ondanks den goeden wil der bevolking noodzakelijk is, een dergelijke oe fening te houden. De waarnemers uit het vliegtuig deelden na afloop der oefening mede, dat deze over het algemeen geslaagd mag heeten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1