Zwaden maakt zich ongerust over zijn houtvoorraad De internationale suiker conferentie Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen N.V. Anno 1807 Ver gaderin g Vrijz. Demn Bond Een typisch verschijnsel van schijn-houtgebrek. De Zweden spreken over houtgebrek, al dus de N.R.Crt. Dat lijkt vreemd, even vreemd als wanneer wij Nederlanders ge brek aan water gingen duchten, want meer dan de helft van den Zweedschen bodem is met bosch bedekt en meer dan ander-half milliard kubieke meier hout staat er in die bossclien in voorraad. Maar die bossohon vormen kapitaal, waarvan de opbrengst in den vorm van balken en planken, cellulose en papier en ander boschproducten méér het land deviezen bezorgt voor goed veertig pro cent van zijn invoer en aldus het volk voor een belangrijk deel tot het handhaven van zijn hoogen levensstandaard in staat stelt. Interen van kapitaal doet op den duur de opbrengst kleiner worden en omdat het voor Zweden natuurlijk van het grootste belang is zijn boschkapitaal intact te houden, wil men uit de bossclien niet meer halen dan er uit te halen is zonder het kapitaal aan te tasten en pleegt men te spreken van hout gebrek, wanneer de houtkap in een geval grooter zou moeten zijn dan de normale aanwas, wanneer de natuurlijke vermeerde ring van het bestand de door de houthak kers veroorzaakte afneming niet meer op heft, Het heele land gealarmeerd. Men spreekt over houtgebrek. Men doet het al sedert de situatie voor hout en cel- lulose en papier begon te verbeteren, er wordt veel over in do kranten geschreven, zoo veel soms, dat men haast aan een ca tastrofe zou gaan gelooven. Tijdens de onlangs gehouden Boschweek golden de meeste besprekingen wol juist dat houtge- brek en de maatregelen, die er tegen geno men kunnen worden. Er zijn alarmeerendo berichten gepubliceerd ov.er het stopzetten van houtzagerijen, er is door enkele indus- trieelen in vollen ernst gepleit voor een pro vinciaal uitvoerverbod voor hout, er is door een zoo ter zake deskundige als prof. Tor Jonson gewaarschuwd, dat binnen be trekkelijk korten tijd een zekere beperking van de Zweedsche celluloseproductie nood zakelijk zal kunnen zijn tengevolge van ge- brek aan geschikte grondstof, maar er zijn ook maatregelen in voorbereiding, om het geheele probleem grondig te onderzoeken en, ook onafhankelijk daarvan, de produc tiviteit van de Zweedsche bosschen te bevor deren. Roofbouw? Intusschen zijn de deskundigen het er niet over eens of de aankap thans grooter is dan verantwoord geacht moet worden. De een zegt van wel en spreekt van roofbouw en vernietiging van het boschkapitaal, de ander verzekert, dat het zoo'n vaart nog niet loopt en dat de moeilijkheden, die zich hier en daar voordoen, andere oorzaken hebben. Moeilijkheden zijn er, nu reeds wordt uit het Malardal en andere streken in MiddenZweden hout naar het zoo bosch- rijke Norrïand versleept om daar door de fabrieken, verwerkt te worden, terwijl tot nog toe de MiddenZweedsche cellulose en papierfabrieken een belangrijk deel van hun hout uit Norrland haalden, omdat, het daar goedkooper en beter te krijgen was. De stijging van de houtprijzen bij de veilin gen van den afgeloopen winter een stij ging van gemiddeld 52 procent in vergelij king met den vorigen winter bij 'n stijging van de verkochte hoeveelheid met 8 procent wijst niet alleen op de verbetering van de conjunctuur maar ongetwijfeld ook op scherpe mededinging naar het beschikbare hout. Onzekerheid over het boschbestand. Wat de discussies over het al of niet heer- schende, al of niet dreigende gebrek aan voldoende hout voor de boschindustrieën vooral karakteriseert is de onzekerheid, waarin men steeds verkeert ten aanzien van het boschbestand. Het jaarlijksche houtverbruik bedraagt in totaal 09.4 millioen kubieke meter, waarte genover een berekende jaarlijksche aanwas voor naaldhout van 40 millioen of 600.000 kubieke meter méér zou staan. Voor het heele land gerekend zou men dus nog een veilige marge hebben, wat echter niet uit sluit, dat in bepaalde rivierdalen de aankap grooter dan de aanwas zal zijn en dat daar de reeds bestaande moeilijkheden om aan hout te komen zullen toenemen, terwijl de reserve zich ton deele zal bevinden in gebie den vanwaar het transport moeilijker en duurder is. Houtboekhouding zeer noodzakelijk. Een voorstel tot nieuwe, het' geheele land omvattende boschtaxatie is bij den rijksdag aanhangig. Voorts acht men het noodig nu ook een aanvang te maken met een uitvoe rige en betrouwbare boekhouding betreffen de don aankap, opdat men steeds met zekere nauwkeurigheid zal kunnen nagaan, waar men aan toe is. Een zoodanige statistiek betreffende Zweden's belangrijkste bron van inkomsten heeft men thans namelijk nog niet. Maar de onzekerheid, waarin men nu aangaande het boschbezit verkeert de. onder invloed van de opgaande conjunctuur ontstane bezorgdheid over de toekomst van de bosch industrieën, de vrees voor hout ge brek, hebben dit goede met zich gebracht, dat men thans nog sterker dan vroeger de noodzaak van een behoorlijke boschadmini stratie, van rationeel boschbeheer onder we tenschappelijke leiding, van andere maatre gelen tot behoud van het boschkapitaal en tot vergrooting van de produciviteit der bosschen zoo goed als tot grondstofbesparing in de boschindustrieën, beseft. Daarom juist behoeft men zich op het oogenblik nog niet ernstig ongerust over de toekomst van de bosschen en van de industrieën en de bevol kingsgroepen, die er van bestaan, te maken. Rijst op de vuilnisbelt In China maatschappij voor be tere rijstdistributie opgericht. Te Sjanghai is een maatschappij gevormd die zich ten doel stelt, de rijst, China's voornaamste voedingsmiddel, beter over het land te verdeelen. In den laatsten tijd zijn namelijk te Sjanghai en in de nabijgelegen plaatsen grootc hoeveelheden rijst op de vuilnisbelt terecht gekomen, terwijl de bevolking in het binnenland aan ondervoeding lijdt en zelfs aan hongersnood is prijsgegeven. Zelfs een bloeiende stad als Kanton heeft met een voortdurend tekort aan rijst te kampen. MAAGDEN EILANDEN VRAGEN GEEN ONAFHANKELIJKHEID. De gouverneur der Maagdeneilanden, Law- rence Cramer, heeft in een Senaatscommis sie medegedeeld, dat de bewoners der Maag- den-eilanden geen onafhankelijkheid van de Vereenigde Staten wenschen. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de bewoners elke poging in deze richting met kracht zouden tegengaan. Frankrijk wil zijn tarieven ver lagen, mits ook anderen daartoe overgaan. De leider van de Fransche delegatie naar de Internationale Suikerconferentie te Lon den, Spinasse, heeft aan de „Financial News" een interview verleend, waarin hij, zinspelende op de invoerrechten en het con- tingenteeringsstelsel, verklaard dat de thans van kracht zijnde contingenten niet meer overeenkomen met de behoeften van de Fransche binnenlandsche markt, waar de vraag grooter is dan de productie. „Echter," zoo vervolgde Spinasse, „kunnen alleen vvederzijdsche onderhandelingen lei den tot het vrijere handelsverkeer van vroeger, en dit op voorwaarde dat Frank rijk billijke en nuttige compensaties krijgt Ik acht het wenschelijk dat zulke onder handelingen worden aangegaan en het is duidelijk dat de Fransche regeering geen poging zal nalaten om deel te nemen aan internationale besprekingen en dezen een mogelijk succes te verzekeren." Na een overzicht te hebben gegeven van de pogingen die in Frankrijk zijn gedaan ten aanzien van een verlaging der invoerrechten, zeide Spinasse: ,Deze verlaging der tarie ven toont aan dat Frankrijk slechts wacht op e-en wederkeerige verzeke ring van de andere volken, om de politiek van vrijhandel, waarop het altijd heeft aangedrongen, tot een goed einde te brengen. Indien zulk een wederkeerigheid echter ontbreekt, zal het ons onmogelijk zijn de zekere van kracht zijnde beschermende maatregelen af te schaffen, ondanks het feit, dat wij erkennen dat zulk een af schaffing noodzakelijk is. Stakingsgevolgen voor Ziekenhuizen Doktoren overwegen stakers in rechten aan te spreken. De Vereen, van Doktoren te Lyon (Frank rijk) overweegt in overleg met een aantal gezinnen, waarvan leden verpleegd werden in een ziekenhuis, dat door de jongste sta king van electricicns en andere arbeiders werd getroffen, een actie in te stellen tegen de bonden van arbeiders in het electrici- teitsbedrijf. „Het is maar goed, dat de arbeiders het werk zoo spoedig mogelijk hervat hebben, aldus verklaarde Herriot, de burgemeester van Lyon. In sommige ziekenhuizen was het niet mogelijk te opereeren en zuigelin gen in kunstmatige incubatoren zouden ge storven zijn, indien de stroom nog langer afgesloten was geweest." Bescherming van Noorsche koopvaarders Noorwegen zal een oorlogsschip naar de Spaansche wateren zen den. De Noorsche regeering heeft in het par lement crediet gevraagd, teneinde een oor logsschip naar de Spaansche wateren te kunnen zenden, in verband met het in be slag nemen van Noorsche koopvaardijsche pen. Vervolgens worden de voornaamste pun ten der nieuwe pachtwet besproken. Na de pauze is gelegenheid tot debat. De heer J. Lont Cz. doet mededeeling dat een groep belanghebbenden den Minister van Waterstaat er opmerkzaam op heeft gemaakt, dat het z.g. hoogeland achter Stroe bij hoog water overstroomd wordt door zee water, dat dit zeer nadeelig is voor land en gewassen, en dat verzocht is om bedij king van dat deel op rijkskosten, omdat volgens adressanten de ooi-zaak gezocht moet worden in het afsluiten van de Zui derzee. Men kreeg nul op het request, doch de pogingen worden voortgezet en zoo hoopt men dat het in de Kamer ter sprake zal komen. De heer Ebels wordt verzocht er zijn aandacht aan te schenken. De heer C. J. Bosker vraagt een en ander Over het middenstandscrediet. De heer S. Zomerdijk als gedupeerde Zui- derzee-visschei vraagt over wèl en geen steunuitkeering volgens de Zuiderzeesteun- wet. De heer H. de Vries is het niet eens met de genoemde cijfers, zooals hierboven be schreven betreffende uitvoering openbare werken. En dezelfde brengt critick uit op de regeering bij het thans aanbesteed werk voor den N. O. polder. En hij zegt dat hel de schuld der regee ring is, met haar aanpassingspolitiek, dat de inkomstenbelasting met de helft naar be neden is gegaan. De heer Ebels beantwoordt alle gestelde vragen De heer P. Veerdig vraagt dan nog iets betreffende verschillende crisiswetten, en brengt ter sprake, de mogelijkheid van het huren van los land in de Wieringcrmeer door Wieringer boeren, welke gedupeerd zijn door het verdwijnen van de zeewier. Wol is waar heeft men tot heden land kunnen huren in de W.M., maar spr. is ter oore gekomen dat. in do onmiddellijke na bijheid van Wieringen boerderijen worden gebouwd en spr. is bang dat losse land straks niet meer te huren is. Spr. zou wil len dat er bij de bevoegde instanties werd gewezen op de noodzakelijkheid dat dat losse land voor de Wieringer gedupeerde boeren te huur blijft. De meeningen loopen hierover nogal uit een. maar algemeen is men van gedachte, dat er werk van gemaakt moet worden. En er zal werk van gemaakt worden. De heer Ebels geeft in verband hiermede nog enkele goede aanwijzingen. De Voorzitter zegt voor verschillende din gen hierboven genoemd zijn medewerking toe. Na dank te hebben gezegd aan spr. en de opgekomenen ter vergadering, volgt slui ting. ZONDAG 11 April 1987. Hilversum I. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30. Morgenwijding. 9.30 Geref. Kerkdienst. Hierna: gewjjde muz. 12.15 KRO-orkest. (Om 1.00 boekbespreking) 2.00 Gramofoonp.-d.ten. 2.20 KRO-Symphonie-orkest. (Van 3.15 3.30 „De Band tusschen Koloniën en Moeder land.", causerie). 4.15 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.30 Orgelconcert. 6.00 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna: Orgel spel. 7.45 Sportnieuws. 7.50 KRO-orkest. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 KRO-melodisten, m.m.v. solisten. 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 KRO-kamerorkest m.m.v. solist. 10.10 „Het Huwelijk", causerie. 10.30 Berichten ANP. 10.4011.00 Epiloog. Hilversum H. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Sportnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.45 „Van staat en maatschappij", causerie. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Protestantsche Kerkdienst. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Filmpraatje. 12.35 Het Omroeporkest. 1.15 Schilderij bespreking. 1.30 Gramofoonplaten. 1.40 Mannenkoor „Kunst naar Kracht". 2.00 Boekbespreking. 2,30 Gevar. programma. 3.25 Het Omroeporkest en solist. 4.10 Schaakles. 4.35 Sportreportage. 4.50 Gramofoonplaten en eventueel sport nieuws ANP. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Kinderuurtje. 6.05 Sportpraatje. 6.20 Sportnieuws ANP. 6.25 Gitaar-duetten. 6.45 Declamatie. 7.00 VARA-theaterorkest en solisten, 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Het Concertgebouw-orkest. 9.05 Radiojournaal. 9.20 Kovacs Lajos', AVRO-girls en solisten. 10.20 „Musica antiqua". 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 het AVRO-dansorkest. MAANDAG 12 April 1987. NCRV-uitzending. Hilversum I. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek Gramofoonplaten 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 3.00 Voor tuinliefhebbers. 3.40 Gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4.455.45 Het Utrechtsch strijkkwartet. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 ''ragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Ber. 8.15 Paaschbergkoor m.m.v. solisten en orkest, 9.45 Berichten ANP. 9.5011.30 Gramofoonplaten. Hierna Schrift lezing. Hilversum II. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Orgelspel. 11.10 Declamatie. 11.30 Gramofoonplaten. 12.001.45 VARA-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 3.00 Causerie „De werkloosheid en het sollici tatie-vraagstuk". 3.30 Zangvoordracht. 3.45 Gramofoonplaten. 4.30 Kinderuur. 5.00 Gramofoonplaten. 6.05 De Rambiers. 6.30 Muzikale causerie. 7.10 Veiligheidskwartiertje. 7.30 De Roodborstjes en Gramofoonplaten. 8.00 Herh. SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 Oratorium-uitzending. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Litausch-Europeesch concert. 10.35 Ensemble „Musica". 11.3012.00 Gramofoonplaten. 8 pet.), betaalbaar op dividendbewijs No. 73 en het onverdeeld winstsaldo f 2.736.45. In de vergadering van 9 April 1937 heb ben de aandeelhouders de winst- en verlies rekening goedgekeurd; in dezelfde verga dering werd de heer J. van Hasselt bij zijn periodieke aftreding als Commissaris her kozen. te Wieringen Het 2e Kamerlid, de heer Ebels uit Nicuw- Beerta, sprak voor de Vrijz. Dem. Kiesvcr- eeniging te Wieringen in Hotel de Haan alhier voor een groot aantal aanwezigen. De Voorzitter der V. D. Kiesvereeniging de heer O. J. Bosker, opent met een kort woord en geeft dan het woord aan den spreker. Spr. begint dan zijn rede met te wijzen op het gevaar van een dictatorialen regcc- ringsvorm, hetzij links, hetzij rechts, hoewel hij niet vreest voor een dergelijken regee- ringsvorm. Waakzaamheid is echter gebo den. want van de consequenties van een dictatoriaal bestuur zijn wij als Ncder- landsch volk ons niet bewust. Wij vinden liet zoo gewoon dat we hier mogen zeggen en denken wat wc willen. liet behoud van de vrijheid, vooral in de toekomst, heeft zoo'n groote waarde. Spr. doet een beroep op de aanwezigen om de partij der Vrij. Dem. te steunen. Toen in 1933 een nieuwe regeering moest komicn, stond deze voor hot feit, dat een begrooting van bijna 200 millioen sluitend gemaakt moest worden, wat tot harde maat regelen van Minister Oud leidde De om zetbelasting heeft de Vrijz. Dem. Bond niet toegejuicht, maar ze was onvermijdelijk. Door de algemeenc aanpassing kon ook onze partij haar program niet ten uitvoer brengen. Een der programmapunten was invoering staatspensioen, welk punt wij nog steeds voorstaan. Met de liulpverlcening aan de 50 a 60.000 hulpbehoevende ouden van dagen is een bedrag van 8 a 9 millioen gulden gemoeid. De partijgenoot mr. Werker heeft tot de regeering de vraag gesteld, wat daarvoor gedaan kan worden. Het antwoord van Mi nister Slingenberg was niet ontmoedieend: de minister hoont dat de 8 a 9 millioen opgebracht kunnen worden. Wij Vrijz. Dem., zegt spreker, staan onvermoeid op 't. standpunt van een goede verzorging voor onze ouden van dagen. En niet alleen voor hen. die in loondienst waren maar vooral ook voor de kleine zelfstandigen, die het soms nog meer noodig hebben. Spr. memoreert voorts bet „Plan van den Arbeid". S»nds 1930 tot heden zijn f 2.165.000:000.ofwel ruim 2 milliard vul den aan openbare werken uitgegeven, aldus spr. en thans zijn werken in uitvoering van 380 millioen gulden; dat is geen klei nigheid. Als er dan zijn, die zeggen dat er in het verleden wel wat gedaan is voor werkverruiming maar nu niet, dan zij ze toch abuis. Spr. zegt dat de V.D. niet stilstaat bij wat er in het verleden gedaan is, maar er kend moet worden, dat er ontzaglijk veel gedaan is. Zie maar eens den wegenaanleg. Ook daar wordt volgens de V. Dem. niet met de meeste voortvarendheid aan ge werkt. met name de toegangswegien in N.- Holland cn vooral in Friesland, tot den Afsluitdijk. Voorts wil spr. niet betoogen dat het rcgceringsbeleid feilloos is geweest in de laatste jaren, maar er waren ontzettend veel moeilijkheden te overwinnen. Voorts wil spr, de geheele werkloosheid niet schuiven op de crisis. De bedrijfs- rationalisatie is me-de oorzaak. Met veel minder werkkrachten dan vroeger wordt im mers veel meer werk gedaan. Dat in sommige andere landen de werk loosheid meer afneemt dan hier te lande, vindt in hoofdzaak zijn oorzaak in de ont zaglijke oorlogsmaterialen-aanmaak. Spr. zegt dan dat voorheen in 's lands kas aan inkomstenbelasting f 90.000.000.— per jaar vloeide. In het afgeloonen jaar was dit met de helft verminderd. Wij behoeven ons dus niet, af tc vragen, wat zich onder ons volk afspeelt. Voorts wordt gesproken over de belangen van het platteland. De Vr. Dem. Bond be pleit collectieve arbeidsovereenkomsten, want wanneer overal in den lande collec tieve arbeidsovereenkomsten waren geslo ten, zonden er nooit de geschillen zijn ge weest, die nu hebben plaatsgehad. Spr. haalt aan de kwesties, welke de laatste jaren zijn ontstaan tusschen Land bouw en Middenstand, en doelde op den coöperatieven inkoop. Gelukkig begint men in te zien, dat de laatste begrensd dient te worden. De Vrijz. Democraten schenken ook aan dacht aan de tegenslag hij de wienvin ning Dit punt heeft onze volle helan<*<;tel- line, hoewel dit rossnrfpert onder Water staat. heeft de Wieringer landbouwbevol king bier zeer veel mee uitstaande. Hier is al heel wat misère over geweest Fn de strenge afwüzing van den minister is er niet meer, omdat men nu wel zeker weet. dat de wieraanzetting niet is verdwe nen door ziekte in bet gewas, maar wel de- o-eliik door de afsluiting van de Zuiderzee De in de Wieringermeer hoorsclmnde werk loosheid en de mogelijkheid van aldaar te vestigen industrie, heeft ook de aandacht van don Vr. Dem Rond. Voor het vestigen van een industrie is zeker de hulp der re geering. noodig. Buitengewone productie en voor uitgang verzekerd bedrag. Zwa re extra-versterking der wis kundige reserve. Toename der vrije reserves. Toename van de winst. De Directie van onze oudste Levensverze keringsmaatschappij, de Hollandsche Socië teit van Levensverzekeringen N.V. Anno 1807 te Amsterdam, vangt haar verslag over 1936 aan met de verheugende mededeeling, dat het jaar 193G in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de uitbreiding en versterking van haar bedrijf. De productie was de grootste van eenig jaar uit het bestaan van de Sociëteit., na melijk f 22.876.747.93 (v. j. f 12.543.885.98), evenals de vooruitgang, welke f 15.061.640 bedroeg (v. j. f 4616.054.13). Het totaal ver zekerde bedrag is tot f 134.059.533.16 geklom men. De groote stijging van het verzekerd be drag is onder meer toe te schrijven aan het tot stand komen van eenige belangrijke collectieve pensioencontracten. Het bedrag.aan uitkeeringen nam met f 140.988 toe, waarvan f 121.588.46 aan meer uitgekeerde lijf- en andere renten, hetgeen wijst op een sterke toename van het lijf- rentebedrijf. In de Balans valt onder de activa aller eerst het hoofd vaste eigendommen op, dat door aankoop en na toepassing van verschil lende afschrijvingen steeg tot. f 3.944.900. In het afgeloopen jaar is voortgegaan met het aankoopen van huizen voor beleggingsdoel- einden. Aan de premiereserve werd wegen* extra- versterking een bedrag van f 1.820.835.— toegevoegd. waardoor zij uiteindelijk f 40.37?. 401.— bedraagt. Ondanks de genoemde extra-toevoeging aan de premiereserve, welke aan de vrije reserves werd nntloend, stegen deze, na nog andere afschrijvingen, van f 1.885.924.07 tot f3.241.640.40, welke naast het vol gestorte aandeelen-kanilaal van een millioen gulden hoven en behalve de zeer veilig berekende nremiereserve tot zekerheid voor de verze kerden dienen. De bedrijfsresultaten zijn alleszins gunstig »e noemen, zoowel ten aanzien van de on kosten, de rente als de sterfte. Ondanks het feit. dat tengevolge van de door de Hollandsche. Sociëteit, toegepaste netto resorvenrmesmethode. alle eerste on kosten (dus ook die uit de sterke uitbrei ding van het bedrijf voortvloeiende) geheel rijn afgeschreven, wijst de winst- en ver liesrekening pr-n winst aan van f632.254.82 tegen f 567.882 8"» in het vorige iaar. Van deze winst is f 500.000.— nnn- de vrije re serves overgebracht, de tantièmes bedragen l 29.51S.37, liet dividend 10 pet. (vorig jaar Zijn korporaal in het gezicht geslagen Soldaat staat terecht. De 20-jarige soldaat J. van O., was met zijn muts op aan tafel gaan zitten en had net bevel van zijn korporaal de muts af te zetten niet opgevolgd. De korporaal wilde hem toen het hoofd- deksel van zijn hoofd trekken maar van O die meende een klap in zijn gezicht te krij gen, stelde zich in verdedigingshouding en gaf den korporaal een kaakslag, waardoor deze een neusbloeding en een beschadiging van zijn gebit opliep. Wegens opzettelijke ongehoorzaamheid en feitelijke interbordinatie was van O. door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroor deeld tot een hechtenisstraf van een week. Beklaagde was in hooger beroep gekomen omdat bij door die week hechtenis een be trekking, die hij na afloop van zijn dienst tijd kon krijgen, zou verliezen. Bovendien vond hij de straf voor zoo een „kleinigheid" te zwaar. De president van het Hoog Militair ge rechtshof E. Jellinghaus onderhield beklaag de ernstig over zijn gedrag. Dat beklaagde een dergelijke handeling een „kleinigheid" noemde, was onbeschaamd. Het was een ernstig feit de bevelen van een meerdere niet op tc volgen en dezen dan in het gezicht, te slaan. Een hechtenisstraf van een weck was hiervoor eerder te licht dan te zwaar. De advocaat-fiscaal mr. L. B. J. Vermeu len cischte dan ook bevestiging van het vo« nis van den Krijgsraad. Waarheen met de werklooze onderwijzers Technische opleiding wordt voorbereid. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een commissie ter bevordering van de opleiding in technische richting van jonge werklooze bezitters van de akte van bekwaamheid als onderwijzer, aan welke commissie wordt opgedragen 1. Na te gaan, wat op dit gebied zou kunnen worden gedaan met betrekking tot: a. de mogelijkheid van plaatsing aan Nijver heidsscholen, b. de keuze uit de in aanmerking komende gegadigden, c. de finanriecle regeling. 2. Hom ten spoedigste zoodanige voorstel Ion te doen als zij voor bet aangegeven do' wenschelijk of noodig acht.

Schager Courant | 1937 | | pagina 11